AALST. PETROL. I BUITENLAND. ZAGEMEEL. KERKELIJK NIEUWS. H St. Lievenshoutem. 1!rand! Bra,ul' OPENBARE LESSEN VAN BIEENTEELT ,m vy. Aalst- kleine jongens die 's zondags tuischen tooi- geld op de graanmaikt en rond de kerk, dat is ongepermetccrd. Dc policie zou daar beter op moeten waken. Die in hunne jonkheid voor geld spelen worden verkwisters en dieven.. Herderscin. Vrienden vaii Hcrdersem onze Jaen zijne kostumeken is versleten tot op den draad. Kan er ons niemand een koejgonskeri bezorgen van dat schoon en goed- koopen soldatcnlaken? Wij zullen hem eeuwig dankbaar zijn. Erne x00a van de Weduwe Sckellaert, Cyriel, die te Erpe woont recht over erbrugghen 's, de garde-chassc van M. Verbrug- giien, heeft hem dinsdag avond door den kop ge schoten met zijn geweer. De wanhopige jongeling was in dc 20 jaren en heeft zijn schelmstuk bedre ven in dc gloriette van M. W° Verbrugghen. 't Zijn zoete geheugenissen om in zulke lustprieëlen nog te gaan mijmeren, j Ach vrienden ziet hoe het dan gaat, Als men het pad der deugd verlaat. Denderleeuw. veiWcnoweck is ai- hier een schrikkelijk on geluk gebcdjr.l'. Dë "ineid-vmi NJ.'Ecloqard Asschc- rickx was bezig met het aalv.'it vol te pompen waiw neer zij lipt gedach t kreeg .eens boven te gaan zien of het nog niet vol was, zij klauterde langs achter op de kar, wanneer deze eensklaps omkantelde. Het aalstuk schoof van de kar, en de ongelukkige I; had den tijd niet meer uit deu weg te springen, zij word getroffen aan den l^noesel, zoodanig dat de C beenderen door dc kousen van het slachtoffer uit staken. Doktoors De Glippcle en De Boom iu aller haast geroepen hebben, geholpen door eenen der den collega den voet ingezet. Zij wanhopen het lichaamsdeel te kunnen behouden. Het slachtoffer is omtrent 25 jaar oud en geboortig van Moorsel. BRUSSEL. Wat lovenWat i zedenEene weduwe met 4 kin-^^;'^ A;2 deren woont in de Blacsstraat op dc 3e verdieping. Onder deze kinderen is de 18 jarige dochter Estellc, zangeres in een café chan- tant, die over een jaar reeds kennis maakte met Victor D., voerman op den tram. Victor was jaloersch en aanhoudend was er ruzie tusscheu de jonge lieden. Er kwam echter eene verzoening tot stand en zij gingen samen wonen in de Spiegelstraat. Zaterdag hadden zij een paar uren gewandeld en keerden rond half 3 's namiddags naar hunne wo ning, toen er alweer twist ontstond. Estelle verweet haren gezel, haar 5 fr. ontstolen te hebben. Victor dwong het meisje, zich te ontklccdcn en naar bed te gaan, en, toen zij gehoorzaamde, poog de hij als een nieuwe Othello haar onder een kussen te versmachten. Daar zij zich krachtig verweerde, trok hij een mes uit den zak, waarmeê hij haar drie stekeu toe bracht, een achter het oor, een in den arm en een in 'len schouder. Toen het meisje om hulp schreeuwde, viel de la faard voor haar op dc knieën eu smeekte om ver giffenis. Men kwam overeen dat men de wonden aan een andere oorzaak zou toeschrijven. Victor haalde een rijtuig en bracht zelf liet meis je naar het gasthuis waar de geneesheeren spoedig de waarheid (Jntdekten. De moordenaar werd aan gehouden. De toestand van Estelle is wanhopig. GENT. 't Is geheel zeker enje van wereld. Deze week rond negen uren 's avonds is er in een staminé een ploeg van 15 groote gramins gekomen. Eenige bleven in de staminé, d' ander liepen boven wierpen een matras door de venster met al het an der beddegoed, en buiten wierd dat allemaal sef fens weggeschameteerd. Die mannen slogeu de rest in stukkeD, geheel de pottekarie vloog beneeiida was daar een stampen en een duivelen gelijk in ne kleinen oorlog, tot dat er twee champetters kwa men. Deze grepen don meesten la wijt maker bij de schabernakmaar d' ander weerden hunnen man en smeeten mee al dat ze vonden. Den eenen cham petter Fermont werd in den arm gebeten, den an deren Nopens loste 5 revolverschoten. De aangehoudene is door zijne makkers verlost. Een van die spaansche bandieten heeft ue kogel in zijn keel gekregen en is er nie wel te pas van. Da zal hem leeren geciviliseerd worden. Op de Sint-Jan plaats was er maandag nacht op een bank ne mensch in slaap gevallen. Binst zijne slaap is er eenen mee lange vingeren gekomen die de zakken van den slaper gevisiteerd heeft. Die dief is in délo natuurlijk, maar den anderen zou beter gedaan hebben van naar huis te gaan slapen. Gvsegliem. Vl'üdag is or daar bij ne schoenmaker voor 50 franken alam gestolen, t Is daar alzoo 't een op 't ander die omstreken want zondag te Schoonaarde hebben er ook dieven op maroode geweest, maar als ze 't geweer gehoord hadden zijn ze gaan vliegen, maar ncn ouden kalant van 't gesticht van Hoog- straeten is toch aangehouden, en zal nu voor t mennekeu mogen staan. Da ge moest gaan zien da zijn allemaal van die stinkers [die van God zijn gebod nie en willen, socialisten of da 't cr toch op trekt. Gelukkig da moeder justicia beur pcsche- ken nie kapot en is, want anders waren de brav meuschen te beklagen. op 't dorp, rit peu ze duur niaandiig noen. Schuur cu stallingen van M De Landsheer, fabrikant, stonden in vlam. men. Azoo ne rook, 'tiras wreed, en geen hlusschen aan. De meuschen deden nijg hun devoiren, oni te redden wat ze konden Da was deftig en broeder lijk da moet gezeid worden, daarbij 't volk van St Lievenshautem staat alzoo gekend in d' oii Ifl-onij ken, en 't zijn nog dezelfde, 't Is inee al die help en devoiren dat men nog de gebuurte kunnen be vrijden heeft; of anders waren 't huis en de beesten en de stallingen van Bauwens allemaal ook fotti t Is wel dat 't. afgebrande toch in de verzekerin; stond. KORiRIJK. Deze week is er daar op de Koornmarkt vuur ontstaan innegrooten peerdekes- moleu. Seffens sprong er al 't volk af, en lieten hun peerdeken loopen, ge ziet da van hier wat herre- werre; gelukkig dat ze niet en stampten of er had den n-ïg grooter malheuren geweest tot 't zeil toe is verbrand, en niets is verzekerd. Cl ERG NON. Ne mensch van 38 jaar wilde in de statie van don trein stappen voor dat hij stil hield. Hij viol, geraakte onder de wielen en werd verpletterd. Meuschen zijt toch voorzichtig. Voor zichtig zijn en kost niets en 't kom vel te pas. De mensch was op de moment dood. 't Staat geschreven Ilaast eu spoed Is zelden goed. NIJVEL. Op dc begravenis van Mev. De Bui- let; een rappe filoe heeft de horlogie geschammo- teerd van doktor Bonmariage, een prachtig zakuur werk van 2000 fr. Aai, M. de doktor hoe spijtig dat gij De Volksslem niet leest! Gij luidt kunnen mee doen in onzen prijskamp voor deu gouden remon toir. DENDERMONDE. Woensdag namiddag hoeft een schrikkelijk ongeluk plaats gehad op de bruL aan de statie. Een jongeling liep om den trein te nemen, toen hij uitgleed en overreden werd door een aankomenden wagon met olie geladen. De on gelukkige had het been op twee plaatsen gebroken en is naar liet gasthuis gebracht. Het slachtoffer is de genaamde D'heer, van Hamine-bij-Dendermon- de, en is slechts 27 jaar oud. De Bond der goede geneesmiddelen acht zich gelukkig, do zwakke, aan bloedgebreklijdonde menscheu het gebruik der Pil Toni-Fereugineuse Raphael aan te bevelen, die een waar geneesmid del is tegen de bloedeloosheid, zwakheid, bleekte, uitteering, hartkloppingen, zenuwpijnen, enz. 1,25 de doos. ANTWERPEN. Dijnsdag achternoen was 't eon lawijt in d' ou expositie van Antwerpen dat al de vogelen van 't gebuurte gaan vliegen zijn. g' Hebt daar de brugge van de Congo, gelijk dat ze da noemden, en 't werkvolk was bezig met die brug af te breken. Zeven personen stonden er op als zij in eens, met breken van den middenboog be gon te zinken. Krak, zei ze, en ze lag daar. Onge lukkiglijk waren de werklieden erg gewond. Geen dooden nochtans, God zij gedankt. Geheel de stad stoof er naartoe. Weldra waren er doktoors ter plaats die de werklieden wel verzorgd hebben, en ze naar het St-Elisabethgasthuis deden overbren gen. Die malheuren, die malheuren, als men ge vaarlijke werken moet verrichten is 't altijd goed van op zijnen engel bewaarder van tijd tot tijd ne keer te peinzen. I BRUGGE. Donderdag middag stond er eene talrijke menigte binnen en buiten de statie, om de aankomst te zien van Mad. Jouiaux, die, zooals men weet, alhier iu de gevangenis hare straf moet uitdoen. Deze aankomst heeft niet plaats gehad. Het overbrengen der beruchte giftmengster zal plaats hebben met eenen gewonen arondtrein van den dinsdag of zaterdag. KORTRIJK. Een werkman van Harelbeke, de genaamde Pieter Struyve, was donderdag bezig met een beafsteack te eteu in de herberg van M. Laverge, Houtmarkt, toen hij schielijk achterover viel. Een geneesheer werd gehaald, doch deze kon enkel vaststellen dat Struyve verstikt was door een al te groot stuk vlecscli, dat hij niet hud kunnen binncnzwelgen FLEURUS. Bij M. Narcisse Floury, herber gier, is eeu jong verken geboren, dat geheel het uiterlijk heeft van ecneu jongen olifant, de tromp cr in begrepon. Het verken is toch, hopen wij, niet den 1 April geboren? BRUSSEL. Da geloof ik zie, o gie filous. Te Brussel is er weerom ne nieuwen stiel uitgevon den. Ge gaat om eene gemeubleerde kamer te hu ren. ge zijt nie difficiel, 't mag allemaal schoon zijn maar ge blijft er maar in voor zooveel tijd dat ge noodig hebt om al dat g' er kunt pakken meê te nemen, en 't huis laat ge dan maar staan. De twee mammezellen die daar al geheel hardi in waren zijn door de champetters van Brussel vastgeklampt, en nu zitten ze confuus in 't prison. O gie schannevellen en bedriegputten, 't is wel be steed, da zal u leeren, Zie da mankeerde na nog. Hoe trokken onze brave moe- derkes deze week een vieze lep, als z' om petrol gingen! Vijftien eens de liter, als'ta belieft, in plaats van vier eens. Eu in de meeste huishoudens gebruiken z' al lang van die sclioone quinqués die nog al drinken noodig hebben, maar't en stak er dan nie op, 't eu kostte toch bijkanst niet, maar nu, wel wel!! En wat nu gedaan met die petrolvu ren? Eu zeggen dat 't nog op geen beteren en staat want ze willen hebben dat de petrol in plaats van af te slaan nog zal opslaan. Wij zullen Heus nog onzo oude olielampkes moeten van onder 't dak ha len, en ons quinqués op de zolder dragen. Al onze petrol die wij bier gebruiken komt uit Amerika, en 't zou gelijk schijnen dat er een socheté van pe trolmannen alles opgekocht hebben, en nu alleen de prijs van de merkt maken. Gie dromadarissen. bedde geen compassie mee ons erme meuschen? FRANKRIJK. Op do jaarmerkt van Ossany, Frankrijk stonden niot min ate 300 ossen te koop. Maar luistert wat ongekweekte krawstten dat het waren Om 2 uren, als de markt geopend wierd, was het schrik of iets anders? al de beesten vielen aan 't loopen; kramen en potten eu pannen, alles om ver en in stukken. Eu wat erger is 400 menscheu in den grond geworpen en gekwetst. 't Was een gejammer, een gekenu eendelijk om hooren Dc wet onderzoekt of er kwaadwilligheid iu 't spel is. Wat zullen de socialisten daar van zeggen, zij die schreeuwen dat alle de rijke menscheu dieven zijn?... Een gewezen handelaar van Roausse, M Dvipierre heett geheel zijne fortuin achtergelaten aan de goede werken. Aan de stad 80,000 fr. om met do jaarlijksche intresteu daarvan 12 arme huisgezinnen bij te staan. Aan 't bureel van weldadigheid, 10,000 fr. Aan de zusterkes der armen, 20,000 fr. Aan den ouderlingen bijstand, 3,000 fr. Aan zijne poortieres, eene arme weduwe, 10,000 fr. Aan zijne geboorteplaats Regny, 5,000. Wat zouden de socialisten-millionnairs, Janson, Picard, en Vandervelde aan den arme geven? Gee ne roode duit. In het dorpken des Esseinter, twee oude menscheu, Clement Damaison en zijne vrouw, zon der kinders, ze leefden stillekens op hunne renten met eene fortuin van 20,000 fr. eu 12,000 fr. spaar geld. Zaterdag nacht zijn er dieven binnengedron gen. De geburen zien 's anderdaags dat de vensters gesloten blijven. Wat mag dat zijn! Een wreed schouwspel! In de kamer vinden zij man cn ykiuw in hun bloed badeud. Dc man had verscheidene sneden van de eene oor tot aan de andere. De bei de beide ouderlingen leven nog, maar zijn nog al tijd buiten kennis. Al 't gold is gostolen. Zijn zij niet beschaam:!, die rakkers, alzoo wetten durven maken Do vrijmetselaars en socialisten van Frankrijk hebben eene nieuwe wet gostemd waarbij dat er aan de kloosters eene belasting wordt opgelegd zoo groot dat zij er onder moeten bezwijken. Dat is eene onrechtveerdigheid en eene schan de. Is het misschien omdat de kloosterlingen, min verteeren, meer sparen, meer goed doen aan ar men en werklieden, is het daarom dat zij slechter moeteu behandeld worden als de andere fransch- maus? Ziju zij geen burgers gelijk iedereen en wel nog van de beste? Wraarom moeten er dan tegen hen wetten gemaakt worden die men aan niemand anders zou durven uitvaardigen? Zelfs de zusterkes dor armen, die edelmoedige zielen, die de straten rondloopen om eten te gaan bedelen voor de arme ouderlingen, die geen eens- ken sparen of 't is voor den armen, zelfs die moe ten de belasting betalen. Dat is wraakroepend. Katholieken en liberalen hebben voor de Kiezing van den Werk- en Nijverheids- raad, die zondag moest plaats grijpen, eeu akkoord geslotener zal dus geene kiezing plaats grijpen. - M. Joseph D Ilerde, een alom geacht man is venedenc week alhier overleden; hij was juist 25 jaar champetter. Hola! ooren open!... Zondag en 14 dagen, Sint-Josephsfeest in den Katho lieken Werkmanskring; 'savonds schoon tooneelfeest met romance kluchtspelen en schoon muziek. Ilet tooneel is ieverig aan 't lee ren van twee schoone stukjes. De letters Volksstemdie op den gevel van ons bu reel staan, elke letter meet 60 centiemeters op 90 is dat niet kolossaal?... --De les van Groenten- teelt welke M. Burvenich in den loop der maand Maart om rede van ziekelijkheid niet heeft kunnen geren, zal zondag aanstaande, 28 dezer, ten 9 uren op 't Landhuis gegeven worden. Zc zeggen dat tjubelfeest van M. Kindermans, van 50 jaren moester der Zondagschool, toch zoo hartroerend en plechtig gevierd geweest is. Proficiat! LANDBOUW. Don 27 April toekomende gaat Holland opnieuw toe. Het is een maatregel van voorzichtigheid die minister de Bruyn neemt. Sedert eenigen tijd had men veel gevallen van muilplaag bestatigd bij het vee uit Holland afkom stig. Ilet is van den eenen kant spijtig de beesten gaan opslaan, cn liet is voor de boeren het seizoen van koopen; maar van den anderen kant is het noodzakelijk de grenzen te sluiten, want iedereen weet hoe die ziekten voortloopeneeenige besmet te is genoeg om al onze stallen te vergeven. Sedert dat het katholiek bestuur streng waakt op het inkomend vee, zijn er bijna geene gevallen meer van besmetting onder de belgische bees ten. te geven te Aelst, Zaal van St. Martensgesticht, Es planade, 6, door de zorgen van St. Ambrosius-Gil- de, te Aelst, onder toezicht van Landbouwcomice, Stad en Staat, telkens om 3 uren namiddag. Zondag 28 April1* Los. Nut der Bieënteelt: Voortbrengselen. Rol in 't bevruchten der bloe men de bic, hare plaats in de natuurkunde. Wat ei iu eenen korf te vinden is. Mocderbie, manne lijke bieën en werksters. Werkzaamheden binnen en buiten den korf. Microscopische voorstellen van sommige doelen. Was, honing, voedsel. Be zoek der bieëuhal. Deze week is hier te Aalst op verzoek van den eigenaar verkocht barak en molen van plezier van geef maar bezze Geraar gekend en gezien op alle kermissen. Molen van plezier, allo wie draait er nog ne keer moe, wie nog eeu palet? Altijd prijs amatcers, amateers; is iedereen voorzien? Hij IpRherrmr.... ziet hem ne keer draaien toe Geraar.... Erdabiiiiii.... hij staat stille.... De nummer honderd vijf en negentig is gewonnen; le numero ceint quatre vain quinzo il est gagné, ge wonnen. Hier, hier, proficiat; 'tis een soeptrinne. En al de andere meedoeners bekomen elk een half dozijn ordinaire hemdeknopkes. Alles, vergaat of 't moet ne keer rusten, zei Luibrechts, en hij lag 's nachts zijne horlogie stille. Er wordt in Chi na krachtdadig geprotesteerd tegen 't dragen van die nieuwe papieren hemdens, vooral van de die ven, omdat die hemdens te veel lawijt maken, en dat men z' alzoo 's nachts gemakkelijk hoort ko men. Dagelijks doet dc H. Vader zich den Bien public de gazet van 't bisdom voorlezen. Wat moet Hij droef aangedaan zijn als Hij hoort hoe 't schoonste arrondissement van 't land dooi de vierde man aan stukken getrokken is. 't Wordt stillekens aan werm zei Luibrechts en zijn broek stond aan zijn knienen al in brand. ITALIË. Men heeft groote schokken gewaar eworden te Ferrara, Treviza en Padua. Do reizi gers die deze weck naar Rome vertrekken zullen op hun gemak niet ziju. den uitkomen gevoelt iedereen de noodzakelijkheid van zich goed het lichaam te zuiveren, het zij om een ongemak te verjagen (draaiingen, hoofd- en maagpijn, verstoptheid) het zij om puisten te genezen, ztveeren, of dergelijke kwellingen; ook is het goed te herrinneren dat de !ai I Walt Siery deze ziekte geneest in eenige dagen en aan allen deu eetlust weergeeft, alsook de krachten en de gezondheid. OOSTENRIJK. In Oostenrijk ziju er tegen woordig ook aardbevingen. In de stad Laibach ging het er nog al erg. De meuschen dierven in hunne huizen niet blijven, en hebben den nacht in open veld doorgebracht. 10 personen zijn gevaar lijk gewond; 7 zijn onder de puinen der gevallen huizen begraven. Vele kerken en scholen staan op invallen, De prachtige hoofdkerk heeft veel ge leden. Tusschcn 11 uren 's nachts cn 7 uren van den morgend telde men31 schokken. Welke schrik kelijke nacht Te Weenen zijn al de horlogiën om 11 uren 20 plotselings stilgevallen. De Keizer heeft 10,000 florijnen gezonden. Zondag, 28 April. H. Paulus a Cruse, Belij der. Ook H. Vitalis, martelaarneu zaligen feestdag aan zijne beschermelingen. Maandag29. II. Petrus, martelaar. Dijnsdag30. —II. Catharina van Seuen. Lan gen tijd beproefd door schrikkelijke bekoringen, verklaard de Heer haar, dat Ilij bij haar was eu dat het slechts door zijne tegenwoordigheid was dat zij overwonnen heeft. Woensdag, 1 Mei. H.H. Philippus en Jaco bus, apostelen. De eerste dag der schoone Mariamaand: dat iedere christen dagelijks onze goede Moeder ver- ecre door godsdienstige oefeningen. Ouders opge past, en des avonds gebeden met uwe kinderen, voor het beeld van Maria. Donderdag, 2. H. Athanasius, Bisschop en belijder: een der grootste leeraars in de Heilige Kerk. Vrijdag3. H. Kruisvinding. Dell. Heie moeder vau keizer Constautinus, iu haren slaap verwittigd, deed het heideusch beeld van Ve nus van den Calvarieberg vveguemen en het kruis waarop Jesus stierf, opzoeken. Zaterdag, 4. II. Joannes Baptista de la Salie, stichter en patroon van de Broeders der christene scholen, die lieden zooveel volkskinderen helpen leiden tot het goed. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, teu voordeele der Missiën.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2