%4/ï X JAAR N' 19. HET ST. JOZEFSFEEST ZATERDAG 18 MEI 1895. DE HUISVADER. Niet zeggen, maar doen. Tusschen Man en Vrouw. NIEUWE MODE. Katholieken Werkmanskring. BELANGRIJK BERICHT. JSIE WETTEL. jDrukkfr-Wttgmr JjJftrufl fflon tluffrl, Cfopolbfitroat, 19, U 2laUt. bBwMKOIWI Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikicijls te herhalen 10 centra Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog, Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Brave Werkman, Een der bijzonderste plichten welke gij te kwij ten hebt, is van een voorbeeld te zijn voor vrouw en kind. Als goede echtgenoot moet gij het geluk uwer vrouw gedurig voor oogen hebben en als teedere vader moet gij alle verergernis voor uwe kinde ren vluchten, noch vloek noch eenig onbetame lijk woord uit uwen mond laten ontgaan en voor de opvoeding uwer kinderen samen met moeder zorgen. Ah! hoe schoon en verheven is dan toch uwe zending niet 't Is op uwe schouders, ik weet het wel, dat de lasten van 't huisgezin drukken; gij zijt het die des zaterdaags het noodige geld moet weten naar huis te brengen, zonder 't welk, ik zal niet zeg gen het geluk, maar dan toch de welstand in uwen huizelijken kring onmogelijk is. Doch die lasten dient gij fier en edelmoedig te dra gen. Laat u niet opmaken door zoovele zoogezegde volksvrienden, die u gedurig door woord en schrift van het werk willen afkeerig maken en den haat der rijken u in 't herte ontsteken. Uw lot verbeteren kunnen die mannen immers niet; 't eenigste wat ze kunnen, 't is van u onte vreden en ongelukkig te maken in uw lot. Schaam u dan niet uw brood in 't zweet uws aanschijns te moeten winnen. Werken immers is edel Hoe nederig en eenvoudig uw werk u schijne, moet gij niet rood worden voor 't stof dat uw hind en kleed bedekt. Indien gij u als eerlijke werkman gedraagt, zijt gij zoo deftig man als welke burger of rijke ook. En wilt gij, brave werkman, u met iever op uw werk toeleggen, tracht dan altijd voor oogen te heb ben dat gij steeds werkt voor 't brood van vrouw en kind. Waarbij komt het dat men hedendaags zooveel werklieden aantreft, die zooals men gemeenlijk zegt, geen hert en hebben op hun werk Ah!'t is dat het geld dat zij er mede winnen hun geen geluk bij en brengt. Nauwelijks hebben zij des 's zaterdaags 's avonds hunnen loon getrokken, of vijf minuten nadien ziet men ze reeds geleund op den toog van d'eene of d'an- dere herberg, waar ze 't vierde, soms den helft van hunnen loon verdrinken. 't Geld dat in 't huisgezin zoo goed zou van pas komen, verteeren zij er tot groot nadeel hunner gezondheiden wanneer zij eindelijk, half ver beest door den drank, naar huis trekken, dan is 't natuurlijk anders niet dan twisten en kijven vloeken en tieren. De loon dient zulken werkman slechts tot na deel. Onmogelijk dan dat zulken werkman die zich aan den drank overlevert, zich met moed aan 't werk zou begeven. En zie, wat verschil met een neerstige arbeider die slechts werkt voor 't welzijn van zijn huisgezin Al de dagen der week, van 's maandags af, voorziet hij reeds de voldoening die hij zal heb ben zijnen loon heel en gansch naar huis te dra gen. En 's zaterdaags 's avonds, hoe vrolijk en op gezet trekt hij dan niet huiswaarts Zijne kinderkens komen hem huppelend tegen- geloopen en doen hem door hun streelen en kus sen alle vermoeienis vergeten; zijne lieve echtge note ziet hem glimlachend 't huis binnentreden, en nu hij wederom het noodige geld tot den on derstand van 't huisgezin heeft kunnen bijbren gen, acht hij zich, omringd van vrouw en kin- ders, de gelukkigste der menschen. Brave Huisvader, wilt gij dan geluk vinden in 't werk, hebt steeds het welzijn van uw huisgezin voor oogen. JEFKEN. Vrouw.'t Is wonderEr zijn dees jaar zooveel menschen gestorven, en onze stapel rouw- papier blijft altijd even hoog. Man. Mea culpa, mea.culpa, mea maxima culpa Vrouw. Wat wil dat zeggen Man. Er is latijn dat onvertaalbaar is. Vrouw. De nieuwe kiezers, bij wie gaan ze, Petrus Man. Ze doen mondelings hunne aankondi gingen, vrouw. Vrouw. 't Is allemaal wel.Maar ondertus- scken!.... Gij hadt dat niet voorzien, nietwaar, Petrus Man. Neen ik, vrouw! neen ik!... Maar zie, men is maar wijs als men van de merkt komt. Tegenwoordig is 't mode, als ge liegt, uwe lezers op voorhand daarvan te verwittigen. Zoo is er ver leden zaterdag een bladje van de Vischmijn geko men, en 't staat er, mijn waarheid, in groote letters van boven op Leugen». Luibrechts. IN ONZEN Verleden Zondag vierde onzen Katholieken Werkmanskring zijn jaarlijksch Patroonfeest. Om kwaart voor 10 uren zette zich aan het lokaal een dicht opeengepakte stoet in beweging, die, met ontplooide vlag voorop, en onder het spelen der schoonste pas-redoublés onzer Koninklijke Harmo nie, ter kerke toog. Aldaar werd de plechtige Mis gecelebreerd tot bloei van den kring, tot welvaart der leden. De kerkelijke plechtigheid geëindigd, doortrok de stoet eenige bijzondere straten der stad, langs- waar hij in de beste orde terug naar het lokaal kwam... Wat verschil met het handsvol socialis ten, dat den Zondag te voren gansch de bevolking tot onstichting diende en bij iedereen walg en af- eeer afdwong 't Volk van Aalst was verrukt en getroffen, die stoet 1200 man sterk, ten minste, al werkvolk, ziende, dat, vooralgegaan van 't Vaandel zijner gilde, zijne verkleefdheid en onverbloemde verknochtheid aan de ware Katholieke Zaak in kalme deftigheid, met rechtmatige fierheid ten toon spreide.... 't Geleek een ware zegetocht In den kring gekomen, beklom onzen beminden en hooggeachten heer Voorzitter M. Baron LEO BETHUNE, het verhoog om verslag te geven over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Daar na had eene prachtige prijsloting plaats onder al de aanwezigzijnde leden. Des avonds, om half zeven, was het puik onzer Werkersbevolking in de groote zaal aanwezig om het tooneelkundig gedeelte der feest bij te wonen. Wij bemerkten o. a. en dit deed ons een waar genoegen de aanwezigheid van talrijke Heeren Geestelijken, waaronder Z. E. H. Kann. Thibaut, enz., alsook leden der bijzonderste Familiën onzer stad. Zonder van overdrijving beschuldigd te zullen worden, mogen wij volmondig zeggen dat de jonge tooneelafdeeling menigeen over haren vooruitgang verbaasd heeft. De twee lieve tooneelstukjes heb ben smakelijk doen lachen en de romance van M. Karei Tallier, alsmede de kluchtliederen van M. Fl. Meganck, werden luidruchtig toegejuicht en ge bisseerd. Het is hier wel de geschikte plaats om hulde te brengen aan de onveimoeibare werkzaam heid en het taai geduld van den heer Emiel Van Renterghem, tooneelbestuurder hulde aan de brave werkende jeugd, en aan allen die tot het wei- gelukken van het schoone feest hebben bijgedra gen. Aan allen onzen innigen dank Ons verslag zou voorzeker onvolledig zijn, in dien wij niet stil bleven bij de belangrijke en leer rijke redevoering, in eene gloedvolle taal door den heer baron Leo Bethune uitgesproken. Ziehier dus de bijzonderste punten, welke wij het geluk gehad hebben te kunnen opteekenen. Mijnheeren Onze standregelen leggen uwen Voorzitter op een jaarlijksch verslag over den toestand van uwen kring te geven. De belangrijkheid zelve der aange legenheden welke zich gedurende de verloopen 12 maanden voorgedaan hebben, en welke wij thans te verwachten zijn, maken het mij eene plicht te meer ons patroonfeest niet te laten voorbijgaan zonder eeueu blik te werpen op dit verleden, en terzelvertijde zonder u te spreken van de toekomst. Een jaar pas geleden vervulde ik hier dezelfde plicht en ik riep uwe aandacht op de groote strij den die het kiesjaar 1894 moesten kenmerken. Ik herinnerde u de bekomen uitslagen ik toon de u het te bereiken doel, en ik vatte al mijne raadgevingen samen alsvolgtNauwe eendracht van alle katholieken; trouwe onderwerping aan de raadgevingen ons door Leo XIII, den Paus der Werklieden, in overeenkomst met onzen Bisschop en onze geestelijkheid gegeventoepassing der leu ze Minimum van nuttelooze woorden, maximum van daden en nuttige hervormingen in de zeden en in de wetgeving van ons land. Dit programma stond u aan. Velen onder u deden hunnen Voorzitter de eer aan te denken dat hij met voordeel voor 't algemeen zou gewerkt hebben te Brussel tot de verwezentlijking van dit program ma. 't Is de eerste maal dat ik de gelegenheid heb u over dit vertrouwen en die blijk van aangekleefd- heid te bedankenik doe het uitterharte. Ben ik verleden jaar in schijn onverschillig gebleven aan uwe betoogingen, bleef ik zelfs afwezig wanneer uwe vriendschap mij vooruitstelde, het was omdat ik bewust was van 't geen moest voorvallen, en wil de ik, gehoorzamend aan de uitdrukkelijkste uit- noodiging van de hoogste Overheden welke wij her kennen, en diens volgens om zoo te zeggen gehoor zamend aan de stem van mijn geweten, wilde ik niet weigeren mij bloot te stellen zelfs aan den laster waarvan zekere personen mij hadden be dreigd, en mijnen naam te onderwerpen aan de be spreking, het paste mijne waardigheid niet eene kandidatuur zelfs bij u mijne beste vrienden te gaan afbedelen of elders afdreigen. En later, wanneer ik, als simpele sol daat, even blijmoedig mijne plicht van trouwen dienaar van 't katholiek leger vervulde, paste 't mij ook nitt te midden van de algemeene bekommer nis, en de stelselmatige lasterlijke aanvallen u te zeggen welke gevoelens mijn hart vervulden. Doch verheffen wij ons boven die persoonlijke bijzaak, tot de beschouwing van den toestand Ik herinnerde u daar zooeven de groote lijnen van 't wetgevend programma dat ik u verleden jaar af schetste. Beloften met hoopen zijn er gedaan ge weest. Tot hoeverre is hunne verwezentlijking ge vorderd? De volzin Minimum van woorden, ma ximum van daden waarin ik verleden jaar mijne persoonlijke gedragslijn samenvatte, drukt meer dan ooit de juiste beoordeeling van den toestand uitbovendien neme men in aanmerking dat de tweedracht welke zekere onvoorzichtige lieden in de katholieke partij trachten te zaaien, en waarvan wij hier een voorsmaak hebben gehad, de moeilijk heden van den toestand nog vermeerdert. Diezelf de gedachten zag ik zonder verwondering over wei nige dagen door mijnen edelen vriend den Hertog van Ursel, Senator en Voorzitter van den Ilooge- ren Arbeidsraad, als besluit zijner merkwaardige brochuur over den hedendaagschen toestand uit drukken. De Eendracht, zoo sprak de edele Her tog, is de eerste onzer noodwendigheden, de werk zaamheid tot het bekomen van beloofde verbeterin gen, de eerste onzer plichten, a ('t Vervolgt). In de Achterstraat n° 1123 te Aalst is een groot magazijn geopend waar men niets verkoopt als tangen of vuurtangen in ijzer, in staal, in nickel, ja zelfs er zijn er die verzilverd zijn, en weet gij nu, beste lezers, waarvoor die dienen moeten?... Alleenlijk om de Volksstem vast te pakken en ze in het vuur te werpen, zoo schreef ten minste zondag onze vriend van het Land van beloften. Proficiat Volksstemzonder het te weten hebt gij wederom een deel der sociale kwestie opgelost!!.. Wekelijks 1900 nummers, ik zegge negentien honderd, bijgevolg al zooveel tangen die gaan verkocht worden.... neemt nu dat men op iedere maar 75 centiemen wint, is toch 1425 franks- kesü! legt ze mij daar!... Gelukkig Aalst dat zoo vernuftige socialen telt MedegedeeldMax. Onzen hertelijksten dank en proficiat aan onze Vrienden van Recht en Vrede voor d'antwoord op onze WIEkens. Om zoo iets uit te vinden moet men waarlijk Ni- novieter zijn. Wij lezen in het kleinste blad der Vischmijn Weten die schrijvers niet dat het eene groo te zonde is de eer van zijnen evenmensch te wil len stelen... en aldus schade toebrengen in gees telijke en tijdelijke belangen. Ziet eens die leu gens en lasteringen voortgaan, van stad tot stad, van dorp tot dorp, op de vleugels der drukpers... Wij kunnen overal er niet bijzijn om te zeggen 't Is onwaarheid't Is valschheiden nochtans ze kunnen geen vergiffenis bekomen, of ze moe ten herstelling doen... Den achterklap, delaster- taal is toch zulk grouwelijk kwaad. Hoe durven sommige mannen toch nog zulke dingen drukken! hoe zijn zij toch niet beschaamd! Zijn hunne oogen toch zoo blind dat zij niet zien dat zij hun eigen vonnis uitspreken Waarom de les spellen aan een ander, als gij die les zelf niet volgt Wie heeft er gedurende gansch de kiesstrijd, en nu nog altijd niet anders gedaan dan liegen en bedriegen Wie vindt er geene grove en leelijke woorden genoeg om de eer van M. Woeste te ontnemen Wie valt er altijd uit op onze brave Geeste lijkheid van Aalst Is dien Mijnheer van de Werf misschien boven de wetten, of peinst hij misschien dat aan hem alles toegelaten is Verstaat hij misschien niet hetgeen hij in zijne gazet schrijft: dat het eene groote zonde is, de eer van zijnen evenmensch te willen stelen Heeft hij dan die vraag vergeten Wat moet hij doen die iemand in zijn eer of reputatie beschadigd heeft Ja, hier zouden wij wel gelijk aan de Phari- zeërs mogen zeggen Gij ziet een strooiken in de oogen van een ander, en niet den balk die in uw eigen oogen zit. Hardnekkig zijn in de boosheid is eene van de zes zonden tegen den H. Geest. Gbbensie....

De Volksstem | 1895 | | pagina 1