I' JAAR N' 21. HET ST. JOZEFSFEEST De waarheid met 2 gezichten. ZATERDAG I TONI 1895. HET ANGELUS. TUSSCHEN MAN EN VROUW. Het Ministerie. I Katholieken Werkmanskring. T EN ZIT NIET JUST. MYSTERIE. Druhkrr-Uttgmr Pftruu Öan ttuffel, CropolbBtraöt, 19, tr Huist. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Op kinder*Op Hoor, 't Angelus luidt Zoo kwam moeder ons dagelijks wekken toen de beêklok onzer dorpskerk hare zware maar heldere tonen in de verre verte deed galmen en elkeen ging verwittigen dat het tijd was de bedstede te verla ten, en den dag te beginnen met de drijvoudige grocteuis aan Maria. 't Was soms nog al lastig, ik beken het geern, zoo maar in eens op te staan en onze oogskens, als met lijm overstreken, te openen.... Wij zouden er soms wel stokskens hebben moeten ondersteken om ze open te houden. En nochtans niettegenstaande dit alles, was 't woord van moe der nog niet koud, of wij zaten reeds op onze knie ën voor ons beddeken om ons morgengebed met den Angelus te beginnen Ziehier de dienstmaagd des Heereu, klonk het uit Jantjes' mond. Dat mij geschiedde naar uw woord, antwoordden wij te zamen. Wees Gegroet, enz. Gewoonlijk zei moeder het morgendgebed met ons meê. Doch hoe moeilijk en lastig zelfs het ons viel te antwoorden op do stem der klok die ons s morgens tot het opzeggen van den Angelus kwam uittenoo- digen, zoo vrolijk en liefelijk ook klonk de beê klok ons tegen des middags terwijl wij met vader op den akker werkten. Nederg:eknield op den grond, in do richting onzer dorpskerk, de handen eerbiedig samengevouwen, stuurden wij eene tweede maal ons smeek- en dankgebed tot den troon van onze Goddelijke Moeder, vooraleer huis waarts te keeren om 't middagmaal te gaan nemen. Hoe droef toch dat die schoone en christene gewoonte heel en gansch schijnt te verdwijnen. Wat was het waarlijk stichtend, zich eertijds rondom 't middaguur van eenen schoonen Julidag, op eenen lande-lijken kouter te bevinden, en daar die brave werkmensclien, door den arbeid van den voormiddag afgesloofd, daar in t openbaar een klaar bewijs te zien geven van hun geloof en hunne kinderlijke gevoelens jegens de Moeder-Maagd. Maar helaas ze zijn voorbij die tijden waarop onze brave en god vruchtige bevolking van den buiten, vrij van alle menschelijk opzicht, hare christelijke oefeningen zoo in 't openbaar duri'de verichten. De geest van hoogmoed en ontevredenheid heeft de plaats ingenomen van nederigheid en onderwer ping, en daar waar eertijds het grootste genot, de reinste vreugd en opgeruimdheid heerschte, daar is hedendaags slechts achterdocht, tweedracht en on verschilligheid in zake van Godsdienst. Ook vindt men Wgens meer die huizelijke vrede, die vrede des harten, die slechts 't hert vervult van de zen die hunnen plicht, en nog wel teeuemaal hun nen plicht hebben gekweten. Hoevelen zouden zich nu nog moed genoeg in 't herte gevoelen, om te doen wat wij deden ten tijde dat wij onder 't vaderlijk dak nog verbleven En nochtans 't was onze eenvoudige maar diepgevoelde god vruchtigheid die ons toch zoo gelukkig maakte. Ahwoorden ontbreken, om hier het stille zicls- genot te doen kennen, dat ons 't herte vervulde als wij 's avonds, na 't afgelegde werk, rond den heerd geschaard, eene derde maal het Angelus op zegden, vooraleer het avondgebed gezamentlijk te beginnen. Gedenkt wel, brave Landlieden, dat naarmate de geest van het kristene geloof in u verzwakt de ware vrede en ge- luk voor u ook vreemd zullen worden, Jcjken. Man. Vrouw, ik trek naar de Grot met ons Baasken Van de Wiele. Vrouw. Weeral, man?... En zoo vroeg?... Man.Vrouw, er broeit iets in mijn hoofd... Ik heb eene retraite begonnen op mijn eigen.... Spreek mij maar zoo weinig mogelijk aan, dees da gen. Vrouw. En wat zal het gevolg zijn van uwe retraite Man. Het een of het anderAl of niet.... Gansch bekeerd of gansch versteend. Vrouw. Daar zet ik d'Arrae Claren nog eens op IN ONZEN Redevoering van M. Baron Leo BethuneVoorzitter (vervolg). Gedurende het verloopen jaar 1895, heeft onze gemeenteraad tot de bediening van bestuur lid van 't Bureel van Weldadigheid geroepen, onze wapenbroeder, Mijnheer Frans De Troch, Voorzit ter van de Antisocialistische Vakverecniging. Wij juichen dien keus met dankbaarheid toe, als de voorbode van de ruime plaats welke zonder twijfel de eendrachtige katholieke partij zal weten te ma ken in de nieuwe regcncie, zoowel gemeenteraad als schepencollegie aan de rechtstreeksche verte genwoordiging onzer werkmansbelaugen, en ook wij bedanken onzen vriend De Troch over al de tal rijke diensten welke hij in zijne nieuwe en lastige bediening aan den lijdenden werkman op korten tijd heeft weten te bewijzen. Onze oude leden weten allen dat de Vrije Boud van Vakvereenigingen, gansch onafhankelijk ove rigens van 't bestuur van den Katholieke Werk manskring, doch zijn trouwe bondgenoot, ons lie velingswerk is. Ik zou trouwens geen ware Katholiek zijn indien ik met Leo XIII niet herinnerde datde eereplaats onder al de werken ten voordeele der arbeiders be hoort aan de vakvereenigingen die schier alle an dere goede werken samenvatten. De anti-socialistische vakvereenigiug terzelver- tijd dat zij dit jaar de hevigste tegenkanting ont moette, heeft eenen grooten, eenen ontzachlijken stap vooruit gedaan. Benevens het bestaande vak van fabriekwerkers is tot stand gekomen het eerste vak van ambachts lieden, namentlijk de bloeiende afdeeling der hout bewerkers. Is eene poging tot 't stichten van 't bak kersambacht mislukt, wij hopen beter te slagen voor andere vakken, zoowel onder de stielmans als onder de fabriekwerklieden. In die inrichting van 't vak op zijn eigen, welke binnen kort door de wet zal worden erkend en aangemoedigd, koesteren wij de beste hoop voor de versterking van den arbeid, voor de verfijning van 't bedrijf, voor de veredelinj der geesten, voor de oplossing van de looukwestie. Hierop uitbreiden ware te lang. Een boekje van den Eerw. Heer Cooremans, onderpastoor te Antwer pen, wier verspreiding wij te danken hebben aan de milddadigheid van E. IIPonnet en aan de voor zorg van onze vakvereeniging, zegt het zoo schoon; u De werkman ziet ouder zijne oogen wat de sa menwerking der kapitalisten in de groote nijver heid heeft voortgebracht, en hij ook, hij wil de vruchten eener dergelijke vereeniging geujeten.Hij denkt, en met rede, dat de vakvereenigiug alleen het evenwicht tusschen arbeid en kapitaal zal her stellen.... Vakbonden moeten er komen, zij moeten de eerste plaats bekleeden, zij moeten bijna al de andere instellingen omvatten. Dat is het ordewoord gegeven door Leo XIIIDat kan nog de samenle ving reddenAls onze vakvereenigingen machtig en kristelijk ingericht zijn, kunnen zij de maat schappelijke moeilijkheden uit den weg ruimen, kunnen zij het wangedrocht van 't socialism ver pletteren I Als besluit op deze vervoerende taal, zij het mij toegelaten u door een voorbeeld te toonen wat de Werkmauskring gezamentlijk met de Vakvereeni gingen, onder goedkeuring van ons Gemeentebe stuur, nog dezen zomer gaat trachten tot stand te brengen. In onze laatste bestuurzittingeu hebben wij ge zamentlijk met de Vakvereenigingen en met den Houtbewerkersbond, besloten in September aan staande in onzen Katholieken Werkmanskring de eerste tentoonstelling van Aalstersche nijverheids kunst- en nij verheidswerken te openen. Alle nij- verheidswerken, alle proefwerken en uitvindingen der verschillige ambachten, alsook alle voorwer pen van den Aalsterschen handel zullen er toegela ten worden. Dat iedere bestaande Vakvereeniging er zich toe bereide! Dat ieder vak dat nog niet ingericht is, zich vereeuige met het oog op onze tentoonstelling. Zoo zal onze onderneming duurbare vruchten voortbrengen voor de toekomsten 't welzijn van onze stad. Vrienden, gij ziet het, onze kring, het mikpunt van zoovele aanvallen, blijft leven en groeien; nooit zal hij achteruit blijven daar waar het den welstand en de rechten van den werkman te verdedigen geldt. Sedert zeven jaren hebt gij onze inzichten en handelwijze leeren kennen; gij weet dat gansch de ze handelwijze kan uitgedrukt worden in twee kor te volzinnenOprechte verkleefdheid aan de ar- beidsbelangenoprechte eendracht met onze Ker kelijke Overheden, onzen Deken die wij beminnen, onzen Bisschop dien wij eerbiedigen en boven alles Leo XIII, wiens wachtwoord wij altijd zullen vol gen. Wij deuken den goeden weg ingeslagen te heb ben; wij zullen er niet van afwijken. Uwe getrouw- hoid aan den goeden geest van Eendracht, van sa menwerking, van broederlijkheid, is de eeuigste beloouing welke wij van u op aarde verwachten. Laat u dan nooit medeslepen door den boozen geest van twijfel, van oproer, van verdeeldheid, van god deloosheid schaart u rond uw Komiteit, rond u- we Vakvereenigingen, rond uwen Werkmanskring Schaart u ook rond het Stadhuis, waarop uwe Voorvaderen, de kloeke Iweinszoneu, gebeiteld hebben die latijnsche spreukNee Spe Nee Metu die beteekeut dat noch de vrees, noch de hoop de inwoners dezer stad van hunne getrouwheid aan Godsdienst en Vaderland ooit zouden doen afwij ken. Aan u, Christene Werklieden, te zorgen dat in November 1895 de Katholijke Werkmauskring het zegepralend bolwerk van 't kathol, gedacht blijve Sprekende over de onderhandelingen van de 4' man tot Rome met de Kardinalen, schrijft het blad van de Vischmijn De kristene volkspartij is geredmaar onze per- sonen zullen nog veel te lijden hebben. Als de kristene volkspartij gered is, waarom is het beloofde vliegende bladje van de Werf niet ge komen, 't zij meê leugens of zonder leugens, om aan alle menscheu haren triomf te laten weten Goed nieuws immers is rap gedrukt, bijzonderlijk als ge van den stiel zijt De christene volkspartij is gered Zeker omdat de vierde man bij Z. IIde Paus niet ge raakt en is, want 't is ouder te verstaan, had hij er moeten bijgeraken, dan was het spel der christene volkspartij geheel zeker om zeep. Onze personen zullen nog veel te lijden heb ben. n 't Is zoo een klein teeken dat d'affairens te Rome een w.einig aangebrand warenwant waren die personen goedgekeurd door Zijne Heiligheid de Paus, dat lijden zou niet groot geweest hebben, vermits zij zich alt&l konden troosten met het ge dacht dat zij handelden met de goedkeuring van Rome. Ja zeker 't En zit niet just. FRITZ. SS MEI 1896. LAND VAN AALST. KLOKKE ROELAND. Zyne Heiligheid den Paus heeft onzen broe der Priester Daens in verhoor niet ontvan gen. Priester Daens is door Zijne Heiligheid in verhoorontvangen geweest. SP1KELINUS. Groote veranderingEen ministpr weg en twee versche in de plaats. Er is een nieuw ministerie bij gemaakt: het ministerie van Nijverheid en Arbeid. Nu zijn er 8 ministers. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf de Merode heeft zijn ontslag gegeven. Volgens dat er gezegd wordt zou het voor den Congo zijn. M.deBurlet gaat over naar 't ministerie van Buitenlandsche Zaken. M. Schollaert, volksvertegenwoordiger voor Leu ven, wordt minister van Biunenlandsche Zaken in de plaats van M. de Burlet. En de minister van Arbbid is M. Nyssens, lee- raar der Hoogeschool van Leuven. Onze nieuwe llinistera. M. SCHOLLAERT, minister van Binnenland- sche Zaken. Dit is eene goede benoeming. De nieuwe minister is een felle redenaar en een hard nekkige werker. Hij kant goed den el lend i gen staat van den Landbouw, want hij is Ouder-Voor zitter van den Boerenbondhij is groote voorstaau- der van de inkomrechten, en hevige vijand van deu persoonlijken dienst en de krijgslasten. Een vrij willigersleger en vermindering voor 't budget van oorlog is sedert lang zijn programma. M. NYSSENS, minister van Arbeid een ge leerd man, maar min gekend als M. Schollaert. Hij heeft een lastig werk aan de hand. De wetten aan gaande de regeling van den arbeid, het werk van vrouwen en kinderen, het betalen der loonen, en al wat de werkmanskwestie aangaat, staat onder zijn toezicht. Wij lezen in het blad van de Vischmijn De vierde man is bij Z. H. de Paus niet aan- veerd geweest om politieke of diplomatische reden, n Zou de Rus er misschien tusschenkomeu of.... de keizer van China Of zou het zijn dat Z. H. de Paus de vierde man al genoeg kende, en niet wilde varen gelijk Mgr van Gent Of zou het misschien zijn dat Zijne Heiligheid hem die eer niet wilde aaudoen Of zou misschien de vierde man om politieke?? reden geweigerd hebben van vóór Zijue Heiligheid te verschijnen Die de twee woorden politieke en diplomatische kan uitleggen krijgt het boek Roomenl naar Roomen! en Vijf dagen te Parijs. Marcus. Te Aalst, op Ons Heer Hemelvaart, werd er aan de kerken gevochten voor een Stemmeken te kun nen krijgen... Dat is juist van als de Vischmijn ons als een brieschende leeuw op het lijf viel, onrede- delijk, en ons poogt hatelijk te maken in de oogen van 't Volk. Vrijdag hebben wij eene tweede uitgave van ons geliefd Stemmeken moeten drukken... Alles was uitgeput... 't Volk van Aalst heeft ons oj» schitterende wijze over al die karrevrachten leugens en laster deftig gewroken, 't Haalt er eere van

De Volksstem | 1895 | | pagina 1