I' JAAR N" 22. De Vierde Man te KNOCKE. Na de Vespers. ZATERDAG 8 JUNI 1805. het -wieirik TUSSCHEN MAN EN VROUW. Briefwisseling. Een onfeilbaar middel DE MANIFESTATIE van Ninove Drukhrr flftrua Öön tluffrl, Cfopolbetrööt, 19, tf 2tai6t. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent" Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Wat onze heethoofden van socialisten willen, 't is van ons braaf werkvolk afkeerig te maken van 't werk, en hun te doen gelooven dat hun toestand, dien zij onuitstaabaar heetou, den rijken alleen te wijten is. Zij trachten onze werklieden te doordringen van die valsche gedachten over de algemeeue gelijk heid, zij maken hun wijs dat eehs zij aan t roer, iedereen op de zelfde hoogte zal geplaatst zijn. Ja, volgens hun is de samenleving mismaakt, omdat eenieder niet evenveel geld en wint, en de eene zwaarder werk moet verichteu dan de ande re. Maar zien wij het groot vraagstuk van t werk eens van nabij. Werken is 't lot van eenieder Iedereen moet de samenleving trachten nuttig te zijn door een werk dat met zijn verstand en be gaafdheden overeenstemt. Doch men denke niet dat deze die zich aan slafelijken arbeid dagelijks moeten overleveren de ongeluk kigste zijn en de kwaadste taak te vervullen heb ben. En 't is daar nochtans 't gedacht van vele werk lieden. Zij stellen zich hunnen meester voor als ie mand die vrij is van alle zorgen en kommer omdat hij rijkelijk leeft. Zij en weten niet dat deze veel meer met zijne zaken als met zijn vermaak bezig is, en om zoo te zeggen nooit een oogenblik rust heeft. 't Is hij immers die aan zijne gasten het noodige werk moet verzorgen die lange uren, soms dagen moet peinzen hoe hij zijne waren zal verkoopen en kwijt geraken. Gedurig' moet hij op de hoogte zijn van al de nieuwe uit vindingen wil hij zijne werktuigen kunnen vei bete teren en welhaast de onderlaag in den schrikkelij- ken nijverheidsstrijd niet hebben. Ik zeg strijd en ik zeg wel! Want de nijverheid op onze dagen is een waar slagveld geworden waar de mindere door den sterke verbrij zeld wordt. De zegepraal is tegenwoordig voor den rapsten. Iedereen is er op uit gedurig zijne werktuigen en machienen te verbeteren, om zoo op korten tijd meer werk te kunnen afleggen met min volk, en zijne concureutie ten ouderen te brengen. Is het dan te verwonderen, brave werkman, dat op 't uur dat gij des avonds uw werk verlaat en eene welverdiende rust gaat nemen, uw meester heel dikwijls nog met alle soorten van zaken in het hoofd zit, en dikwijls veel slapelooze pachten door brengt om zijn werk, dat ook het uwe is, wel te doen vooruitgaan? Ah! aanzie dan uwen patroon niet meer als een lui aard. Laat u niet meer opmaken door vele van uwe makkers die in hun hert den haat dragen te gen de hedendaagsche samenleviug en zoo nog zoo diep gebukt gaan onder den last van hun werk. Maar doe zoo als het gezond verstand u leert, tracht zoo veel nut te trekken mogelijk uit den toestand waar in gij geboren zijt; tracht uw lot zooveel mogelijk te verbeteren door alle treffelijke middelen, maar denk nooit dat er voor een tijd zal komen op wel ken gij nooit meer zult moeten werken, dat het ge noeg is van rijk te zijn om ook ter zelfder tijd ge lukkig te wezen. Neen, maar gedenk ons oud vlaamsch spreekwoord dat segt: Het klein verdriet draagt de arme man Omdat bij 't lichtlijk dragen kan; De rijke voert het in zijn wagen Zoo groot dat hij het niet kan dragen. JEFKEN. Man. Is de reis wel vergaan, vrouw Vrouw. Volgens wensch, Petrus. Man. Maar, Baasken Van de Wiele ziet er zoo vermoeid uit Vrouw. Geen wonder, niet waar manneken Wij komen te voet van Vichte. Man. Te voet van Vichte!... En voorzeker hertelijk onthaald bij den prelaat Vrouw. De meid heeft haar best gedaan, maar de prelaat is op reis. Man. Op reisZou hij ook naar Rome geroe pen zijn Knockc, Knocke, waar ligt (lat Knocke, Vrienden, is eene opkomende badstad, gelegen drij kwartiers van Heyst, omtrent drij uren boven Blankenberghe. 't Is daar dat onze vierde man binnen eenige da gen voor twee maanden naar toe trekt. Maar gaat die liefhebber dan de besprekingen in de Kamers niet meer bijwonen Hij zal er misschien nog wel de eene of andere maal naar toe gaan, doch zeker en vast is het, dat hij er zich in 't vervolg weinig of niet meer zal meê bemoeien. Hij vindt dat het met de hecte dagen die gaan aankomen, tot Aalst niet meer zijn kan, en dat het plezieriger is op de kusten van de zee. Ja, laat deboerkens nu maar dorschen, laat de twijndersgasten nu maar viva faster Donche zingen, de vierde man zal zijne demokratie ginder wel werkstellig maken met er de grooten Signoor te gaan uithangen. Alle morgenden ontbijten met fijne pistolets en verschen geirnaaddes middags aan table d'hote zitten in 't groot hotel van den heer Van Bunnen den ganschen dag in gezelschap zijn van leeggangers en lekkerbekken, is dat misschien niet toegelaten aan ecnen merteleer die zich uitgeeft als den verdediger van 't werkvolk Ge moet toch weten, Vrienden, dat als men se dert zes zeven maanden dagelijks met gespuis van allen akabiet smakelijk gedineerd heeft, dat de maag alsdan de straffe zeelucht van doen heeft om op haren pas te kumen. Ik voor mij versta dit heel wel En nochtans ik vrees dat er weer al veel venijnige tongen hier zullen tegen uitvallen Maar is het dan toch niet genoeg dat men demo- kraat is in woorden,moet men het dan ook nog zijn in werken Napoleon trok wel naar St. Helena, waarom zou onze vierde man naar Knocke niet mogen gaan Mijnheer Petrus. Velm, 3 Juni 1895. Heeren Kosters Wat doet het toch plezier aan Uwen Vriend van Velm te vernemen, dat gij zulk schoon Lof hebt gezongen te Ottergem. De menschen die het ge hoord hebben, moeten wel gesticht geweest zijn, au de Kosters zoo ieverig te zien deelnemen aan de plechtigheid der Gedurige Aanbidding, en van dat schoon muziek te hooren in hunne kerk. Ik ben zeker dat de Heer Koster van Ottergem gcene de minste moeite zal hebben om eene so ciëteit te vormen in de parochie, want overal vindt men schoone stemmen die het kerkmuziek zonder moeite en met veel smaak kunnen zingen. Ik ken het muzikaal gevoelen van Mijnheer Stevens; die kan U op de hoogte brengen en U doen verstaan wat er in iedere partij moet uitkomen. Binnen een goed jaar moet gij U eens laten hoo ren in Sint Baafs te Gent, of in de Groote Kerk van Sint Martinus te Aalst, en dan zal men zien dat het goed kerkmuziek verre boven al ander mu ziek te plaatsen is. Uw vriend ACHIEL. om te weten of de gazet van de Vischmijn waarheid of leugens schrijft, is het volgende Staat iets er maar ÉÉNEN keer in, dan kan het de waarheid zijn. Staat iets er VERSCHEIDENE keeren iiigof ge durende verscheidene weken, dan geheel zeker i? het valschheid. Bijv. b. Dat de vierde man bij Z. H. de Paus niet aanveerd is geweest, heeft er maar éénen keer ingestaan, en 't is de waarheid. DatM. Woeste'ne Pruis is, die werkt tegen het werkvolk, 'nen hoovaardigen vent, enz. dat staat er alle weken twee, drij keeren in, en dat is valsch heid. Dus opgepast Fritz, In kort beginnen wij een treffend en be langrijk feuilleton dat onze Lezers waarlijk zal boeien. Tourna vies. Wij beleven aardige tijden, kozijn. Tournavijb. Promentc- lijk! Dat er nu nog iemand koutent ware.... Tournavies. Allemaal de hooveerdigheid, kozijn. Alla, is 't voor de ambitie niet en voor de gloria mundi lat er in ons arrondissement zooveel stof gemaakt is sedert een jaar Tournavijs. En voor do 4000 ballen toch wat misschien En daarvoor bij geuzen en socialis ten loopen, altijd met de Encycliek in den zak, en daar alles uithalen gelijk 'nen scharaoteur uit 'Den trommel Tournavies. Ja maar, 't staat geschreven op perkament: Die zich verheft zal vernederd worden, En van hoe hooger men valt, hoe meer zeer men zich doet. Tournavijs. Maar, kozijn, onder ons; wat beteekent dat nu, dat de Wereldredder van Aalst zoo met eens weg is naar de zee?... Zou hij mis schien rust noodig hebbon Tournavies. Rust?... Zulke harde koppen worden nooit moede... Maar die man moet ze krui pen hebben, zulle Tournavijs. O gi simpel schepsel! Wie weet of het hem wel 'nen cent kost. Zulke mannen in huis nemen is eene fortuin voor een hotel, weet ge! Tournavies.Ah, dat iedereen daar zou ko men naar kijken gelijk eene curiositeit Tournavijs. Wel zekerWeet gij niet meer dan wat bier er verkocht werd In den Jagerals die tammeu boer daar exerceerde?., en in Thierry Mertensals dat kalf daar stond met zes pootcn?... Ze verkochten drij tonnen bier op eenen voornoen. Tournavies. 't Is gelijk, maar Hr zou toch niet willen tentoongesteld worden gelijk eene wilde beest, al kreeg ik den kost voor niet. Tournavijs. Ja maar, kozijn, wie weet al van hoe hoog dat 't gedacht komt van naar Knocke te gaan. Het zal wel uitkomen, dat is geen zage meel.... Tournavies. Kom, kozijn, laat ons eene par tij gaan bollen in De Diepe Lochting. Medegedeeld uit Potsdam. Nonkel MAX. Nu en heeft het zeker aan 't weder niet gelo gen indien de Roelandsche manifestatie niet ge lukt is geweest, ook niet aan 't volk dat dien dag naar Ninove is gekomen, want op 2e Sinxen- dag komen er alle jaren duizenden menschen naar de begankenis van den H. Cornelius, Er was veel volk in de stad; maar in den stoet, och armedat was wat anders. Waren daar nu al de Roelanders Moest men daarvoor, voor zoo een hoopken menschen, gansch Belgiii door trommelen en trompetten Hewel,'t is zeker't Was om de Kristene Volkspartij naar haar laatste Oordeel te roepen, want met groote stappen gaat zij vooruit, gelijk de zeeldraaiers. Ze moet al schrikkelijk gekrom pen zijn sedert haar bestaan Maar, WAAR WAS NU DE MERTELEER? Duizend en duizende briefkens maanden al de toeschouwers aan er naar te zoeken, maar 't was te vergeefshij was niet te zien noch in Vierde Man, noch in merteleer, noch in Luther, noch in clown, noch in domino; niet te vinden, 't Ver maarde verfoeilijk wijf, die Zantippa, zoo het schijnt, was alléén gekomen; maar dat maakte de rekening niet van de Volkspartij, want velen, ziende dat zij gefopt waren, trokken er al drup neuzen van onder, en zegden nog al 't een en t ander.... Zoo dan, al de leden der Gefopte Partij waren daar tegenwoordig. (Volgens de Klodde ten min ste gingen zij al komen). Er waren daar, ten hoogste genomen 1920 die den stoet uitmaak ten, waaronder veel gekende liberalen en socia listen uit de omliggende parochiën en een hand vol ontevredenen. Van Ninove waren er juist 40 man Peinst ne keer En in 't algemeen, boer- kens en burgers die als goede kristenen gekend zijn, waren er niet bij te vinden. Eenige steden, zooals Brussel,Hal, Aalst, Ver- viers, waren vertegenwoordigd. Er waren 4 drapeaux; twee sociëteiten koperen protters, alla toch goed genoeg om de musschen uit d'ha ver te spelen, en twee banderollen met opschrift Voor God en Volk (fopt men Frederik). M. Pellepatat ging met de Heeren van Ver- viers. Wat denkt gewei! Om te gaan tusschen 'nen hoop lompe boeren, gelijk hij gewoon is te zeggen, daarvoor is hij te schoon Onze vriend Piü was zoo beschaamd en zag toch zoo Pilatusachtig rood Haast naar Zelzaete of Gheel De gansche STAD was bevlagd met 24 drapo's van 3 ellen voor 'nen frank, op 4 na, allen aan herbergen. In de Burclttstraat was er éénen alleen die boven eene groene poort hing te drupneuzen. De kopstukken van Ninove, de coffres-forts der foppartij, buiten 't Prinsken, waren allen van schaamte achter hunne gordijntjes gekropen, en niemand heeft ze gezien. Vele meetingen door open vensters voor inge beelde menigten en spotlachende gezichten. De manifestanten van Verviers zagen er lee- lijk beteuterd uitRoeland had hen den welkom enden geestdrift van gansch Ninove beloofd, en 't was ne kemel, hunne fiasco!! Volksvrienden van Verviers, gelijk gij, zijn wij hier allen Ka tholieken; maar wij zijn geene aanhangers van volksfoppers en gelukzoekers. En waart gij als Volksvrienden en niet als Roelanders gekomen, gij had hier eene andere ontvangst genoten LEANDER.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1