m ncèwQ I' JAAR N" 23. ZATERDAG 15 JUNI 1895. H. Sacramentsprocessie. TUSSCHEN MAN EN VROUW. IIOURA! BOERKENS! HOURA! 0(kgj Inkomende rechten. Zijt gij democraat Wiegewaggelingskens. Drukker-lJlttQCDfr JjJetmö kan tluffcl, Cropoltetraat, t9, tc 3aUt. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco ie huis, kost 2,50 per jaarVoor Europa en de andere werelddeelcn 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden wordenOngetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. 'k Herinner mij nog of het den dag van giste ren geweest ware dat ik voor de eerste maal mocht in de processie gaan. Vader zaliger had het mij van lang op voor hand beloofd, en om zijn woord te houden,alhoe wel ik slechts zes jaren en half oud was, leidde hij er mij zelfbij de hand naartoe. Wat poppelde mijn kinderhartje van vreugd alswanneer men mij een vaantje ter hand stelde dat ik gedurende de processie zou dragen. Ik en had geen oogen genoeg om alles rondom mij te bewonderen. Die huizen met vlaggen en wimpels versierd, die honderde en duizende keersen welke op den doortocht waren ontstoken, al die groepen van maagdekens in sneeuwwitte kleederen uitgedost, I ouzer beproefde boeren de inkomende rechten zul- die prachtige standaards en beelden door de le- I jen ouze granen doen opslaan, en gemakkelijker Vrouw. - - De toekomende burgemeester van Haaltert is de boezemvriend van onzen broeder niet waar? Man. Zoo ge zegt, vrouw. Vrouw. Maar Petrus, indien onzen broeder met dien nieuwen burgemeester zoo bevriend is, kan hij hem dan niet bekeeren? 't Is geen achter klap dat die heer nooit eenen voet in de kerk zet. Man. Daarmee bekommert onzen broeder zich niet vrouw Vrouw. Er staat te bidden voor die twee ke rels, man. Man. Ja,... en voor mij ook. Voor het slechtste der werken nemen zij de schoon ste namen aan. Dat zij dus het masker laten vallen die hun wezen bedekt. Willen zij als democraat aanzien worden dat zij eerst hunne beginselen in het werk stellen. Dat zij op het spoor gaan van on ze vrienden van Aalst, die reeds machtige en bloei ende Vakvereenigingen gesticht hebben, zooals den Iioutbewerkersbonddat zij den Werkman min met woorden, maar meer met daden ter hulpe komen. Dit incident verwekte groote opschudding. De uitdrijving en de aanhouding van den kerel worden door den Voorzitter bevolen. Men heeft de ruststoorder in een lokaal der kwestuur ter be schikking van het parket opgesloten. den der confreriën gedragen, o wat scheen mij dit alles hemelsch schoon Maar wat mij van verwondering stom deed staan, 't was de groep koorknapen met hunnen rooden toog en wit koorhemd, hun wierookvat steeds omen weer in de lucht slingerende; 't was die prachtige Hemel met gouden fragnen versieid, waaronder de priester het H. Sacrament dioeg. En, hoe klein ik ook was of niet, was ik toch zoo ge troffen alswanneer onze Eerw. Heer Pastoor, on der het geschal der klaroenen en 't losbranden Lang gevraagd! Lang gewacht en toch beko men! Ja, de inkomrechten op de boter en de marga rine zijn dijnsdag verleden in de Kamer van Volks vertegenwoordigers gestemd geweest Voortaan zal de vreemde boter of margarine, Eindelijk komt er een straalken hoop ia bet hart I vooraleer in ons land binnen te komen, de som van 20 franken per honderd kilos moeten betalen. tEn is daar voorzeker al nog niet wat onze brave landbouwers vragen ah, voorzeker neen! doen verkoopen. Maar waarom toch is de gerst of schakloen daar niet tusschen? Als er nu iets is dat uitsluitelijk voor de verkoop gezaaid wordt dan is het toch wel die vrucht, en nu men wil er zelfs niet naar zien. Alia Heerkeus uit de Kamers, herdoens Men verzekert ons dat het wetsontwerp voor gerst en vlas en andere vruchten nog, reeds in den oven zit: zoo zal en zoo moet het zijn! Onze brave boe ren moeten gered worden kost wat kost Max. Dat men de stoutheid moest gehad hebben van t kanonnengeschut, aan de nedergeknielde I C|jc vraag aan sommige heeren te stellen, die on- menigte den zegen met het Allerheiligste gaf. I iangS tot Niuove den stoet van K. It. bijwoonden, O wat wat was zij schoon voor mij, en ik zal ongetwijfeld dat zij zouden geantwoord hebben er bijvoegen wat blijft zij voor mij schoon die jaarlijksche processie Hoe1 meer ik immers in jaren vorder, hoe meer ik ook de beteekenis er beter van besef. Indien Ja, wij zijn democraat; leve het Volk! Alles door en voor het Volk Democraat. Zij beweren het te zijn en betwisten zelf aan iedereen het recht van dienen naam te dragen als men ze niet en volgt. Die bewering is van hunnentwege zeer gemakke- wij dezen ommegank van onzen Heer en God I lijkde hoofdzaak is te weten waarin dat het be door onze straten aanzagen in den geest van ge- I staat van democraat te zijn op de wijze van die loof, indien wij eens dachten dat Hij er slechts I mauuen. rondgedragen wordt om onze personen en eigen- wilt gij democraat worden dommen te zegenen, en ons alles te schenken jo Schrijf wekelijks in zekere bladen, daartoe wat wij hem vragen, ah, voorzeker, veelmeer bijzonderlijk gesticht, twee ot drie hevige artikelen luister en pracht zou men ten toon spreiden in de I t_egen de rijken en tegen M. Woeste, straten, vuriger zou er gebeden worden en zoo- 20 Geef bij tijd meetingen waarin gij al de over- Maar nu zullen zo toch zien dat onze Katholieke Volksvertegenwoordigers het toch wel meenen met de Landbouwbelangen. En is er tot hier toe aan onze brave Buitenlieden door onze wetgevers niet meer voldoening gegeven, 't is dat het onmogelijk was. Dat onze brave boerkens wel weten dat het Mi nisterie, om de inkomrechten te doen stemmen zich in gevaar heeft gesteld van afgekletst te wor den. 't Is onzeggelijk wat al listen de radikalen en so cialisten samen met de afgevaardigden van Ant werpen en Brussel hebben uitgevonden om het voorstel van 't Gouvernement te doen misluk ken. Dijnsdag verleden, vooraleer tot de stemming ovor te gaan, hebben ze in de Kamers gehuild en geroepen als bezetenen, de katholieken uitgemaakt als uitbuiters van 't werkvolk, maar alia er en was toch niets aan te doenOnze moedige Volksverte genwoordigers zijn hun woord getrouw geble ven. En nu in afwachting dat wij de afschaffing van de tabakswet bekomen, roepen wij de heeren Woeste, De Saedeleer en Dierickx toe HEBT DANK, MANNEN, HEBT DANK! WAT GIJ GEDAAN HEBT VOOR DE BOTER KUNT GIJ OOK VOOR DEN TABAK veel onverschilligheid zou men thans in onze stad van Aalst niet ontmoeten. Doch is het droef te moeten bestatigen dat men hier en I daar al een burgershuis tegenkomt dat, verre heden van welken aard ook met het grootste ge weld zult bestrijden. 3° Beloof dat gij bij uw intreden in gouw- en ge- Zooals wij liooger zegden, eindelijk goed nieuws meenteraden en bijzonderlijk in de Kamers, alles uit Brussel. De invoerrechten op margarine enbo- zult veranderen en den toestand van iedereen ver- van bevlagd te zijn, zelfs geen kruisbeeld heeft betelen. Vergeet daarbij niet te zeggen dat gij de leering van Z. H. den Paus volgt. Roep nog Leve de vierde manweg met Woesteen gij zijt, volgens het ge dacht van sommige mannen, een ware demokraat. De kerels die gij dan zult volgen, zeggen ook dat de pachten te hoog staan (daarin hebben zij gelijk) ei mei wei is Jocl1 téllen ziJ ontler himne aanhangers zekere wel- ie praent 01 ïuisiei is ei met, weil i» i eigenaars, die tot nu toe niet hunne pach- I je Katholieken hebben getoond dat zij den buiten nochtans de eenvoud^ yersierneb Qp merkelijko wijze Uobben verminderd winen helpen. of het gedacht hebben opgevat van eenen boeren- js het ook van den buiten niet dat zij hunne boud te stichten die ze zou regelen. I grootste macht krijgen? Wij dagen daarbij den vierden man uit dit van j)e afschaffing der vuur-en baakrechten werd eenen zijner schatmeesters te bekomen, ware het met eenparigheid van stemmen in de zitting van wel is ten toon gesteld, of geen keersken ontstoken, wij dienen er ook bij te voegen tot eer en roem onzer Werkmansbevolking dat het de Volkswijken zijn en met name de Lange Ridderstraat en de Kat die hier met de processie het best versierd zijn. Wereldsche pracht of luister is er niet, waar, maar die men er ontmoet getuigen genoegzaam van de diepgevoelde godsvrucht die er eenieder nog be zielt. Mocht des Hemels mildste zegen Zondag toekomende over al de inwoners onzer stad zonder uitzonde ring nederdalen Mocht de Heer op zijnen doortocht ieder huis gezin, iedere persoon in 't bijzonder de langver wachte Vrede in 't herte spreken die sedert eeni- ge maanden hier in onze brave stad van Aalst niet meer gekend en is. Jefken. ter werden dijnsdag met 79 stemmen tegen 68 en 4 onthoudingen gestemd. Maar het heeft moeite gekostsocialisten en li beralen woüen er niet van weten. Iets doen voor den buiten? Neen, neen, dat willen die volksvrien den niet!! De Volksvertegenwoordigers van Antwerpen stemden er ook tegen. Coremans sprak met veel ge weld tegen het voorstel. Maar alles was nutteloos; zelfs van oenen zijner medecandidateu. Regel in; van de pachten, het is een schoon stelsel voor de boeren optemaken, maar zij denken er niet aan het voor hunne pachters te verwezentlijken. Zij roepen de Encycliek in ter verdediging van hun werk; maar wat zegtZ. H. den Paus Sticht Vakvereenigingen, voor het grootste welzijn van den arbeider. En zij bestrijden de Vakvereeni gingen door andere opgericht, zij zoeken die be lachelijk te maken en hunnen voorspoed te belet ten. Lezers, is dat democraat zijn Neen, niet waar? mjdag 7 aangenomen M. Schollaert, minister van Binnenlandsche Zaken, heeft dijnsdag laatst een wetsontwerp neer gelegd waarbij wijzigingen worden gebracht aan de Schoolwet van 1884. INCIDENT Toen Minister Begerem in de zelfde zitting aan hot spreken was wordt er eensklaps door eenen persoon van uit de openbare tribuun geroepen Gij en de kartonnen Koning, zijt twee klucht spelers D'ander week te Geesbergenue sukkelaar in den dender sukkelen, daar liggen te spartelen en krawietelen en niet helpen, '11e vent, 'ne moedige vent, zijne frak uitspelen, in 't water springen, en naartoe zwemmen en hem uithalen. Bravo Mijn heer de Minister, ik heb dagezien, die man ver dient ecne madolje. Te Ninove, neen te Gees bergen ook, is het beginnen branden in het steks- kesfabriek van Mertens; geheel 't magazijn is weg. 't Is een toeken dat 't goei stekskens zijn. Te Aelst, aan de Vischmerkt, een oud leugenmachien te koop of te huren, bijkans splenternieuw, nog maar één jaar gediendde kleine resorkes zijn nog spenternieuw, maar de groote ziju doodversleten, 't zijn groote die alleen gediend hebben. - - Die chi- ncezen da zijn toch koppen van monschen Op 'ne grooten diner van ne mandarijn, ne gouverneur zou zou men hier zeggen, maken ze tot zestig ver- schilligc souzen, maar nooit geene soep. Wat 011- noozelheid! Waarom niet liever maar dertig ver- schillige souzen maken, en dertig verschillige soe pen, dan zouden ze toch iets in hun lijf hebben. Maar 'ne chinees en wil niet geleerd worden. Aiwat wordt er getelephonneerd Eeue katastrof te Karwin; 't grauwvuur in eene koolmijn ont ploft, viktimen en slachtoffers, en ze zeggen dat onzen jongen prins Albert overal op zijn tourneés zulke goei figuur maakt, en hij spreekt vlaamseh gelijk een klasch. Zijn menoukel Liapol maakt er veel werk af. Ai djeumenis menschen, z'hebben 't Aelst in de bureelen van 't leugenfabriek tegen de vischmijn een nieuw leugenmachien geplasseerd dat bijzonderlijk moet dienen om de menschen te doen gelooven dat de vierde man van den Paus niet afgekeurd is; de ketel weegt 36,000 kilos, 't hoeft 1600 peerdenkracht, en nu marinteka toch, is er over twee dagen een au der machicn uitgevonden, ne controleur noemen ze dat in 't vlaamseh, waar mee men al de leugens kan nazien, hoe fijn dat z'aaneengestoken zijn of te niet; als 't moet tegen gaan, zei Luibrechts, en hij had in zijn haaste, zijn handschoenen aan zijn voeten gedaan! Mijn heer Woeste heeft van den Paus eenen tweeden brief van aanmoediging gekregen, waarin de Paus hem den leidsman noemt der katholieke partij van Belgie. Als g'het te doef krijgt en te bang van in nesten te zitten, niets beter als naar Knocke gaan als g'het niet en gelooft, vraag het eens aan den vierden man. De Gentenaars zijn zondag ach ternoen allemaal wel nen halven voet gegroeidde directeur van hunne muziekschool, M. Samuël heeft ziju groot werk Christus zondag in de groote zaal van den Casino doen uitvoeren. Meer als 3000 menschen stonden te luisteren als vinken, en in geen tien minuten in de ronde mocht er een kerreken passeeren. De petjes van 't muziek waren er op afgekomenEdg. Tinei, P. Benoit, De Moll. Scheune, ziëlde, riepen de Gentenaars, meachtig scheunc, 't is siperb. De vierde man heeft 1000 cigaretten voor cadeau gekregen van een fabrikant van Geesbergen, omdat hij er hem zijn portret la ten opzetten heeft. Geheel den euclos van M. Broeckaert te Laeken is afgebrand. Daarnevens stond er een Margarinefabriek en daarin 20,000 kilos vet. Moest dat afgebrand zijn, g'had het tot in Aalst hooren kisselen. 't Dak is toch afgebrand, maar hadden de pompiers van Aelst daar geweest, 't en zou nie afgebrand zijn, want ze staan overal gekend voor de rapste en de felste, maar 't zijn al lemaal volontairs. Te Meerbeke bestaat er eene der bloeiendste maatschappijen van Onderlingen Bijstand, alsook te Denderleeuw waar ze zulke schoone vergadering gehouden hebben, en te Nino ve waren ze gepasseerde week bezig eene pijp uit 't water te visschen met 'nen zeilsteen (een pijp of nen sleutel, 'k wil er af zijn.) Nonkel Ties'.e,

De Volksstem | 1895 | | pagina 1