Een feilen dief BUITENLAND. idegem. Rond Ninove verteld. KERKELIJK NIEUWS. geknipt of gepakt door de Gendai •men van Vollezeele i MOERBEKE. Op 2e Siuxendag te Hoe die vogels, hoe sliin en doortrapt ook in hun vak, toch in de muit geraken Over reeds geruimen tijd, een jaar, of daarom trent, slachte men in het hospicie tot Denderwin- deke een verken, en 's nachts was liet verken verdwenen, alsook den kortcwagen van 't klooster, die zal moeten dienen hebben om het verken te vervoeren. Nu, verlcdene week mishandelt de dief vooreerst den zoon van zijne vrouw en daar deze partijtrok voor haar kind wierd zij ook erg van haren man afgeslegen.... Wat gebeurt er?... Terwijl die onge kamde ltenoceros met gestolen gedierte naar de merkt van Enghien was, gaat zijne vrouw hem aan klagen bij dc gendarmeu van Vollezeele. Deze van gen den vogel als hij naar zijnen nest kwam. De kortewagen, die nog altijd in zijn bezit was, die is naar 't klooster van Denderwindeke teruggevoerd. De kerel, al van Niuove naar huis te koeren,had gezien dat men in het hospiciehuis of klooster een verken doodde. Tot Ninove had hij door socialis ten of dezes aanhangers tegen rijken en kloosters hooren uitvallende dompelaar dacht zeker dat hij volgens die socialistische leerling mocht begin nen met zich dat verken toe te eigenen? Hij on dervindt nu waar die nieuwe zedenleer hem brengt. Het 7° Gebod Wacht u van stelen en onyechtveer- dïg leven, vergeten, 't is toch zoo droef Later over denzelfden maf nog vernomen De gendarmen vonden in zijn huis een geheel magazijn van gestolene voorwerpen. Met ecnen vol len wagen, door twee paarden getrokken, deed men al die voorwerpen naar dc gendarmerie van Vollezeele voeren, alwaar het 2 of 3 dagen gedu rigc begankenis was van het bestolene volk der streek die hun goed kwamen terugnemen. Een pas geslacht verken was tot Vollezeele gelijk tot Den derwiudeke door denzelfden kerel gestolen, alsook een vatjen genevcr tot Thollembcek, maar dit was reeds door 'nen geneverheer droog gemaakt. De dief had zijn domicile te Heerne. itLDERT- ^ek'crt (wiJk Dorp) is maan dag namiddag brand ontstaan - in eene drijwoonst. Twee zijn gansch afgebrand en alles is erin gebleven zij waren niet verassereert en bewoont door J. Jacob en B. Vlieghcr. Het der de huis, bewoont door L. Philips heeft nogal veel geleden, maar het was verzekerd. Het vuur is dooi den donder u itgeborsten P.rrr! Keeren wij dan terug tot de tijden van Jan Dc Lichte, of van Cartouche, of van Backc- land, of van Mandrin?... Luistert, menschen, wat wreede stukken Te Meldert wonen te samen de kinderen De Ridder, broederen zuster. Zondag, de dochter is alleen thuis't slaat 10 uren op de kerk, 10 uren van den avond! alles is stil.... als er plotselings zes manschappen binnenspringen, het meisje vastgrijpen en haar, na over den vloer ge sleurd te hebben, op eeneu stoel als vastgeschroefd houden. Onder de schrikkelijkste doodsbedreigin gen dwong men haar alles van waarde aan te wij zen... Wat kon dc dochter doen?.... 't Leven is zoet, 't leven is eêl, en ge moet maar in die mo menten zijn om er het best te kunnen over oordee- len. Om kort te zijn, dc leelijke brigands stolen de kleederen van dc dochter, alsook die van haren broeder, cene partie verkensspek en omtrent 3 a dhonderd franks in geld. 4 der lachen waren gemaskerd. LEZERS: wilt ge voor u of uwe kinders een ge makkelijk en zacht purgeermiddel, die verstopping maagontstekingen of bloedonzuiverheid geneest, neemt de Waltherypil, 1 fr. 25. BRUSSEL. Verlcdene weck zijn er drij val- sche munters aangehouden, twee mausmenschen en een vrouwmensch. De policie heeft ze betrapt terwijl zij bezig waren met munt slaan, stukken van 2 fr. en van 50 centiemen. Het moet al lang du ren want er zijn reeds veel stukken in omloop, zij dragen de beeltenis van Leopold II en 't jaartal 1880. Buiten de drij aangehouden moeten er nog vele medeplichtigen zijn. Men was in de wacht aan de weet geraakt dat zekere Marüis Cboudron van Ixellcs het hoofd was der bende. De policie trok er naartoe om hem aan te houden. Als Choudron de champetters zag nam hij cito eene groote hoe veelheid vergift in, en stierf na eenige minuten. In zijn huis heeft men vormen ontdekt die dienen moesten voor 't maken van goudstukken van 20 frank. 't Is allemaal wel van valsche munt te slaan en zijn eigen te vergeven, maar hoe zal hij zijne schuld betalen bij don Grooten Rekenmeester? LUIK. Een groot onweder is maandag over de stad Iosgeborstenstortregen en hagel. De donder is op verschillige plaatsen gevallen, onder andere op t kollegie der Paters Jesuieten, waar nochtans douderschermen op staanook op ecnen elektrie- kentram. Gclukkiglijk zijn ergcene dooden of ge kwetsten. PARIJS. Als gij dat peinst, er is al spraak van eene expositie voor 't jaar 1900. Ze moet 100 millioon kosten; de stad Parijs en de staat geven elk 20 millioen, om de 60 andere millioen te bekomen zullen er 3 millioen kaartjes uitgegeven worden van 20 fr. Elk kaartje geeft recht op 20 bezoeken in de tentoonstelling. Aliens, wie koopt er een kaartje voor 't kindergeld van 20 frank? BERLIJN. Wat wondere jubilé gaau zo daar nu vieren? Den houdersten verjaardag van de op komst der numeros op de huizen. Wie wist er dat, dat de mode van de huizen met nummers te teeke- ncn nog maar zoo oud was? Het is in Berlijn dat men begonnen is in 't jaar 1795. HONGARIE. Te Budapest zijn de postbe dienden in werkstaking; zij vragen opshig. 't Moet nog al erg zijn, want er is al gevochten tusschen de politic en do werkstakers. Men heeft briefdragers van den buiten moeten vragen om de gazetten en brieven uit te dragen. Z WEDEN-NOOR WEGEN. In Z weden-Noor- wegen is er ruzie in 't huishouden. Voor vele zaken hebben die landen een gemeen bestuur, b. v. voor het buitcnlansch ministerie. Onlangs is een nieuwe Minister benoemd voor 't buitenland, die de Norwegers in 't geheel niet aan staat. Daarover is er met Zweden groote kwes tie ontstaan maar 't schijnt dat zij nu toch zullen overeenkomen. Het zal zeker nog best zijn. Beter een slecht ak koord als een goed proces. Ollj Bravo! de kasseistccnen zijn bijkans ijUdaLio oftengesckaafd om de groote wijk Ra- penottrg met het dorp te verbinden. Wij weten ze ker dat de hulpgelden van de Provincie in Juli zul len toegekend en vastgesteld worden, 't Is nog maar rcchtyeèrdig, nen mensch en moet toch ge heel zijn leven niet tot over de knieën in het slijk zitten. En wat hooren wij daar van onzen Macharis?... Proficiat schippers! uwe petitie zal in goede han den vallen, en uwe kleine maar belangrijke zeeha ven zal eens deftig gekuischt en verdiept worden. V are het zoo bij Antwerpen niet, het was weerdig om zijne ligging en handel, een groote stad te wor de11- Lode. hem warm dc hand en blijft lang bij lang staan met hem klappen... De erkentelijkheid en dank baarheid is toch zoo schoon en de beleefdheid en kost niets; maar ook, iedereen zal dit met ons be kennen, t en is aan elk niet gegeven met zulke hooggeplaatste mannen het woord te voeren en in betrekking te staan. iO^- Zouden de Roelanders hier te Aalst geen mani- festatieken-fiasko durven op touw zetten Hier zou nog meer gelachen worden als te Ninove d Aalstenaars zijn zwanzers, 't is geweten. En er ligt eene nieuwe soort van confetti ge reed.... —S0# W ij hebben het overlijden gemeld van M. Emiel De Pauw, bediende op het stadhuis onzer stad. Uit hoofde van plaatsgebrek konden wij alsdan de lijk rede niet mededeeleu welke door M. Gustaaf Teir- linckx, collega van den overleden Vriend, op het kerkhof uitgesproken werd. Thans laten wij ze hier volgen Mijnheeren Eene droeve taak, eeneu trcurigen plicht valt mij he den len decle mij is het gegund en opgedragen een oeu wig vaarwel aan onzen vriend Emiel toe te sturen aarom maaid de dood de jeugd in het volle harer krachten en spaart ze ons, grijsaards Waarom ont rukt ze een vader aan zijn kroost, terwijl zij ons onge deerd voorbij vaart, wiens zending alreeds is volbracht Waarom nog, ontrukt ze aan de gade haar echtgenoot, terwijl zij ons spaart, wij, die gansch alleen doelloos deze wereld bewandelen Groot, diepzinnig mysterie, ge heime schikking des Allerhoogsten Wat zijn wij nietig in aanzien zijner almacht wat baten onze wenschen, tot wat einde genaakt ons streven, wanneer Hij ze niet ze gend, met geen goed einde bekroond Heden slaan wij geschaard voor het droevig omhulsel van een waren Christenen Strijder, lieden zeggen wij het laatste vaarwel aan een kampioen onzer Katholijke en onverbasterde denkwijze, aan den nederige arbeider, wien geen geluk op deze aarde was beschoren, en wien nochtans noch tegenspoed, noch miskenning ncdervelde. Mij, zijn ambtgenoot ten Stadsbestuur, nam hij soms lol vertrouweling alswanneer de kiem der ziekte, welke hem ten grave sleepte, zich veropenbaarde, toen hij zijne krachten steeds voelde verzwakken en zijn kloek gestel voelde wegkwijnen, dan sprak hg mij soms over zijne kinderen; nog onbewust van bel groot onherstelbaar verlies waarmede de dood hen bedreigde, speelden de kleinen dartel en zorgeloos, terwijl zijn geest over hunne toekomst bekommerd, vruchteloos naar middelen zocht om dien slag van hen af te weren. Edoch, niets kon ba ten Zijne dagen waren geteld, zijn einde was nakend. Hij zij liet gegund, zijne zorgvolle gedachten te ontsluie ren met zijn dierbaar kroost aan zijne broeders en ver wanten aantebevelen zij gedenken hetgeen onze Zalig maker dikwijls herhaalde toen hij dees dal van tranen bewandelde Laat de kleinen tot mij kom-.n, hun be hoort liet Rijk der Hemelen hetgeen gij hun guild zal mgn Vader in den Hemel u honderdduizendvoüdig terug geven. Een laatste Vaarwel, duurbare Vriend en Collega. Dat Uw stoffelijk overschot zacht in den schoot der aarde be ruste, want Uwe ziel is reeds haar loon uit de handen van haren Schepper gaan ontvangen. Vaarwel, Emiel, tot wederziens Tot hierboven Zondag aanstaande, zijnde 16 Juni doet de Anti-Socialistis- tische Wcrklicdenbond van Aalst cenen algemeeuen Oproei» tot de Am bachten der Bouwnijverheid. Deze bijeenroeping is belegd otn de Bouwnijverheid in Bond te vereeni gen, en zal plaats hebben bij den heer Frans De Wilde, In het Mcctershuis, achterliet Stadhuis on zer stad, om 3 ure namiddag. Zullen als sprekers optreden, een lid van den Houtbewerkersbond en Alexander Van de Velde, den gekenden Aalsterscheu Fabriekwerker. Dus, Ambachtslieden, allen op Uwen post, want het geldt Uwe belangen VOLGENS oordeel aller"geneesliecren is dc ijzer- inhoudende Pil van Doktoor Raphael het beste middel om bloedarmoede, zwakheid, uitgeputheid en machteloosheid te genezen, 1 fr. 75, Zondag aanstaande om (1 uren, Algemecne Ver gadering voor al de akkon aangesloten bij den Anti-Socialistischen Werkliedenbond van Aalst, in het Hoofdlokaal De Katholieke Wcrktnanskring. Zullen liet woord voeren, Frans De Trog, Voor zitter van den Bond, en Alexander Van de Velde, stichter der Vakvereenigingeu van Aalst en omstre ken. Onderwerp De Eendracht. Huidige toestand. <§)0@ Verleden maandag, groote Vergadeiing geweest de Maatschappij De Dierikmaktenszonen. Welke prachtige redevoeringen III Dc eerste door M. Sergeant, dc manhaftige Suisse onzer St Jozefs- kerk, de tweede door M. J. Franck. Er zat kruim en kramik in, en welke gloed en vuur 1Er zit veel gezond oordeel, wilskracht en moed onder ons ar beidende volk, men zal dat maar best zien met de aanstaande kiesstrijden. Ons Werkvolk is kalm en dettig in de verdediging zijner belangen zij zullen ook hun woordje te zeggen hebbeu in 't vervolg... Hunne vertegenwoordiging in onze Besturen zal de tweedracht eu ontevredenheid den genadeklop ge ven en den weg openen tot Vrede, Broederlijkheid en Rechtvaardigheid. Die anders spreekt, spreekt tegen zijn hert. Vrienden, Iaat ons allen werken in eendrachtigen zin om de wenschen onzer Stads genoten te venvczontlijkcn. En om voorts te gaan over onzen Suisse Wij zouden nog gaan vergeten, hem Proficiat te wen schen met de benoeming van zijnen zoon als doua nier... Welke eer voor den braven man, temeer daar onze stad, onder zijne 27,000 inwoners,slechts één enkele douanier telt... Een hooggeplaatst Man onzer stad, over eenige dagen aan dc frontières af stappende, ziet poli en beleefd een douanier voor hemden kepi afnemen.Hij herkent dien employé in 't eerste niet, maar eindelijk toch komt het uit 'tls onzen Aalstenaar... De vppruame heer drukt 't Schijnt dat den raad der Volksstem n niet is begrepen geweestin alle geval heeft men hem tot hiertoe nog niet gevolgd. Geen slechter doovcn dan die niet hooren willen, geen slechter blinden dan die niet willen zien, maak die moet MEN DOEN GEVOELEN. Dus wat meer de puntjes op de I gezet, en in af wachting nog eenige vraagskens gesteld. 1 Waarom is 't koor van den H. Franciscus door de jongelingen verlaten? Waarom maken er nog slechts eenige mannen van rijpen ouderdom deel van? 1" Waarom, op dc begankenis van Kerselaar, waren daar maar 40 maner moesten er minstens 150 zijn. W7AAROM BIJZONDER GEEN JONGELIN GEN? 3° Waarom vindt men daar vele moeders die wcencn van verdriet-, omdat hunne zonen; TE RECHT verbitterd over een AFFRONT on RECHT- MISKENNING zich door alle soort van zulke ont houding wreken? 4° Naar willekeur over een gebouw beschikken een gebouw waar men zelf geen duit aan gegeven heelt, dat met de bijdragen van alle katholieken is gesticht. Dat nu onnuttig gevonden zijnde; door de stichters zelf gevraagd wordt, voor eene deftige be- nuttiging, iets dat in den smaak dergausche bevol king valt, zich daartegen verzetten; de vragers AFERONTELIJK AAN DE DEUR ZETTEN, is dat geene EECHTMISKENNING? IS DAT OM VRIENDEN TE KWEE KEN? 13 DAT OM VRIENDEN TE BLIJVEN? 5" Zal de bevolking, op dergelijke wijze in hare verwachting bedrogen en in hare eigenliefde ge kreukt, voor katholieke inrichtingen haren eerbied behouden De geuzen zouden zulk geval in den tijd met den spotnaam van Scherreweg bestempeld hebbeu. Wij, katholieken, wij denken dat de gevolgen dier zaak niet genoeg overlegd zijn, en daarom hopen wij, VERZOEKEN WIJ ZELF, in den naam der kristene eenheid en broederlijkheid, dat de vrede heel in 't kort zal hersteld zijn te Idegem D VT ALLE ONRECHT ZAL VERHEFFEND en'VER GETEN ZIJN, dat iedereen zal voldaan zijn maai de vriendschap kan altijd van den zelfden kant niet komen. Verstaan? Moerbekenaars, g'haalt er eere van Zaterdag avond is er daar verleden zaterdag vernieuwing van de Missie geweest. Mochte't veel goed doen. Daar was ook dien zelfden maandag beganke nis van den H. Cornelius, patroon tegen vallende ziekten en seskens. Ongelooflijk wat volk er daar geheel den dag kwam. I-.r was daar nog oen oproep gedaan om de Donchisten naar Ninove te doen gaan'k was toch zoo kuricus!.. Was dat geen Donchestreek de man nen to doen wachten van 9 1/2 ure 's morgens tot 12 ure in eene herberg bij zulk warm en dorstig weer Ze vertrokken eindelijk met ZEVEN, ka- pitcintjes zoon aan t hoofd, langs Galmaerdeu om niet gezien te worden, 't Was bestl want zeven mannen dat is nog al iets! Ja, zeven Twee van Viane (vader en zoon) un vijf van Moerbeke. Hoe machtig, hein Maar, vriendjes, waar was de vierde man dan Waar, waar, waar Och arme zoo verre marcheren door de brandende zon eu on zen broeder niet mogen bekijken't was gelijk naar Rome gaan en de Paus niet mogen zien. Hoovelen zullen zich nog bij den neus laten lei den Nog veel ander nieuws, maar uitgesteld is niet kwijtgescholden. Tot ziens. Ivoken. Ilct valsch orakelbladje van do Vischmiju drukte overlest dat er na korten tijd maar twee partijen meer zullen bestaan in BelgieDe verdraaide christene volkspartij en de socialisten. Nu op 2e Sinxendag sprong een reus van die aardige chris tene volkspartij op eene tafel tot Ninove en riep uit Vrienden, nu zijn wij hier met 7000 (111), toekomende iaar komen wij met 70,000 (aai 1) en wij roepen de Republiek uit Dat zijn kriste ne volksmannen, hein Een ander manifesteerder sloeg met de platte hand naar het wezen van eenen heer Geestelijken, die zicli gelukkiglijk bijtijds kou wegtrekken, eu die fameuze christene volksvriend roemde er zich een weinig daarna op, oenen Woestist nen kaak slag te hebben gegeven II De verblinde menschen zullen alleugskens hunne oogen openen eu naar de ware catholieke partij te rug keeren, en de versteenden zullen effenaf socia list worden. Dat is de waarheid. De betoogmakers van Ninove hebben een tele gram aan Zijne Heiligheid den Paus gestuurd wat er gewoonlijk in aangestipt is, zoeken wij vruchte loos in den tekstnamentlijk, ouder wiens geleide de betoogmakers daar vergaderd waren. Eu gewoonlijk volgt ONMIDDELIJK de ant woord van Zijne Heiligheid met zijne zegening. V/aar blijft die antwoord en zeg-ening- van Z. H. Is dat GOED- of AFkeuring Tfff! Hoe schijnheilig toch I In den stoet tot Ninove droegen twee onnoozel sukkelaars een groot op schrift Voor God en volk. En als die felle Jannen den weg tot het socialismus banen aan hot volk, is dat dan ook voor God Zij, de socialisten, wiens geleiders opentlijk verklaren geenen God te erken- ne" 1 Een Ooggetuige. Moerbeke geweest bij dc familie... Eerst een bezoek aan de kerk waar ik gedoopt wierd, Schoon, deftig, proper kerksken van de 14° eeuw, van buiten prachtig hersteld on der toezicht van onzen architect M. Gocthals, Zondag, 16 Juni. Heden plechtige processie met het H. Sacrament. Het is eene schoone ge loofsbelijdenis ons Hoer te volgen door de straten der stad, en de huizen te versiereu. Woensdag, 19. H. Juliana. Donderdag, 20. - II. Silverius, Paus en mar telaar. Vrijdag, 21. Feestdag van het H. Hart van Josus. Die schoone devotie moet onzen tijd verlos sen van ongeloof en onverschilligheid, en de vu- i igheid weerbrengen in het hert der christene vol keren Zaterdag, 22. Uitgestelde feestdag van den H. Autonius. De groote mirakeldoener kan niet te veel aanroepen worden. Van Zondag af, tot op het einde van September, geschieden in al de kerken van het bisdom open bare gebeden om den zegen des hemels over de vruchten der aarde te trekken. In de mis wordt, bij dit ter core van den II. Geest een bijzonder gebed te dien cimle gevoegd; in het lof wordt de voorge- schrevene Psalm met gebed gezongen. Wij kunnen de geloovigen niet genoeg aanzetten hunne gebeden mot die onzer dienaars der H. Kerk, Kosters en Pastoors te voegen; bijzonderlijk de boereumen- schen wiens schat ten velde staat en door een gunstig of nadeelig weder verminderd of vermeer derd wordt. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. - Bis dom van Gent. Zijn benoemd onderpastoor te Mee- reudré, M. A. Uyttenhove, onderpastoor te Huys- se te Meirelbeke, M. Van Huffel ouderpastoor te Michelbeke. Abbé op het kasteel van Madam Sur- mont de Volsbcrge tot Lovendegem. M. Em. He- meryekx vroeger surveillant in 't Collcgie van Den- dermonde en eenigen tijd om ziekelijkheid rus tend geweest in zijne familie te Denderwindeke. Oude |)08tzegeSs. Alle lozers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeeleder Missiën,

De Volksstem | 1895 | | pagina 2