BURGER DORUS ZWEETENDE NIEUWS. Parloir. Laatste Depechen. LUIBRECHTS. BIEENTEELT NINOVE. LANDBOUW. Landbouwvoordrachten. geerardsbergen. DE KALANDERSIedere landbouwer kent die geduchte kerfdiertjos, de plaag van den graanzol der, die met hunnen scherpen bek de tarwegraaut- jes zoo fijn kunnen uithalen. De beste manier om ze te keer te gaan ware ze ker van ze uit te hongeren met uwen graanzolder één jaar ledig te houdendoch elke landbouwer kan dit niet gedaan krijgen, hoewel hij er soms op 't einde van 't spel toe gedwongen is, als de diertjes al te zeer vermenigvuldigen. Dikwijls 't graan keeren en een hoopken afzon derlijk laten liggen, waar men niet aankomt. Elke maal dat men het graan gekeerd lieeft zal men, met bessem of borstel, de plaats rondom 't graan zorgvuldig opvagen naar het hoopken dat onaangeroerd gebleven is. Die beestjes zijn geerne gerust en kiezen hun verblijf in dit hoopken welk men langzamerhand aan hennen en pluimgedierte zal ver voederen. Als men den tijd niet heeft van dikwijls t graan te keeren kan men langs hier en daar, onder het graan een busscltjen riekend kruid steken zooals, muute,salie, oranjekruid enz; eene uur nadien loo- peu ze de muren op en men vaagt ze dan rondom den hoop graan met elementen weg om ze door de hoenders te laten opfretten. Dit volk is voor geene reuken en wordt ook niet geerne gestoord. In Algerië worden de muren der graanzoldei s met gazteer of goudron zwart geverfd en die reuk mishaagt aan de kalanders. Een weinig poeder Naphtalinete bekomen bij apothekers en drogisten, in een brievenenveloppe of een papierken gedaan, waarin men met eene spelde of naaide eenige kleine openingskens steekt hier en daar ouder 't graan gesteken, zal ook de ke vertjes verdrijven, door den sterken geur. Dit is overigens zonder gevaar DE MUILPLAAG Diehekse! Wie heeft ze in ons land gebracht? Blaaskes en puistjes tusschen de teenen, de tong gezwollen en vol brandblazen Niet kunnen etenEene maand achteruit voor de vetbeesten: Verlies van melk bij do stalbeesten, en in alle geval, veel embras, ellende en verlies van tijd, op 'lien oogenblik dat de boerkens genoeg te doen hebbenIn 't hooi werken en kort nadien de oogst Indien de plaag in 't gebuurte isDe voorzor gen 't is de pootjes van de nog niet besmette die ren eens dagelijks goed te strijken met schippers- teer zooals men iemands schoenen blinkt. De ziek te begint aan de pooten en komt van daar 111 de muil. Maar wie heeft er nu die ziekte in Belgie bracht De man, de vierde man, die in name van ons Ar rondissementde opening der Hollandsche grenzen is bij den Minister gaan afsmeeken (op verzoek van eenige vetleggers) en die in de Kamers dit heeft durven afstrijden, bij hoog en bij leeg. Zoekt mij daar 'nen rechten kant aanstout gesproken is half gevochten De peerden der Denderstreek hebben hunne goede faam deftig staande gehouden op de 10''° Nationale Tentoonstelling, gehouden te Brussel, op 1' en 2* Sinxsendag. Vooreerst komtM. Camiel Vauderschueren van Appelterrc er goed van tusschen met Gerfaut II kampioen van do 8" tentoonstelling. Gerfaut is nu 11 jaren en bekwam den 2" prijs als voortteeler. De eerste prijs is toegewezen aan Hercule, do witte hengst van M. Dumont te Chas- sart. Beide peerden waren omringd van een groot getal meikweerdigeafstammelingen: Deftige fami lie van adelen bloede. Onder il'hengsten van vier jaar en meer, komen: 5- prijs Lion, aan M. Aug. Vauderschueren te Pa- ricke. 7e prijs: Oraugiste aan M. Remi Vauder schueren Vollezeele. 8° prijs: Monark, aan Ed. Vanderschueren Onkerzele. 13e prijs: Soleil-Le- vant, aan M. Camiel Vanderschueren, voornoemd. Onder d'hengsten van 3 jaren: 5" prijs: Beige aan M. Camiel Vanderschueren. Onder de tweejarige hengsten1° prijs Brm d'or aan M. D'Hauwer, te Vollezeele5» prijsPompee, aan M. Camiel Vanderschueren. Voor de merriën van vier jaren en meer. 5° prijs: Marie, aan M. ital Van Eeckhoutte V olle zeele. Onder de merriën van 3 jaren. le prijsCigale, aan Remi Vanderschueren, to Vollezeele. 9U prijs- Cadol, aan M. J. B. Langendries te Meerkeke. Bij de tweejarige merriën. 7° prijs: Aurore, V an M. Langendries, voornoemd, en 8" prijs, Dea, Van M. Van Eeckhout, voornoemd. Aalst zou moeten eene jaarlijksche hengsten keuring hebben en eenen prijskamp voor merriën, dat zou de liefhebberij wat meer opwekken en aanmoedigen. De stal is de hoofdzaak in den Land bouw. Daar Lui- brecht zij ne Madame meende dat alleman met haar mzat, en daar het een zeer lioovaardig ding was, kwam zij des Zondags gewoonlijk wat te laat in de mis, om dat iedereen haar zou g'admireerd hebben. Nu, dat ze op ne zekeren Zondag wat langer bezig geweest was met haar toilet, kwam zij juist in de kerk bin nen als al het volk op stond voor het Evangelie. Derangeert u niet, riep zij in eens uit, deran geert u niet, Mijnheeren en Madammen, blijft maar neerzitten; ge doet mij teveel eer aan Wie, wie, wie trekt er naar de zee en laat de boer kens maar dorschen Wie, wie, wie Da komt er van als men te geern genever drinktZekere Pieter Samin, woonachtig in de Samaritainestraut, te Brussel, meende eene flescli genever aan zijnen mond te zetten, en 'twas vitrioolge ziet van hier wat gezicht hij trok. Daar hij schroomelijke pijnen gevoelde, heeft men hem naar St Pietershospitaal overgebracht. Verledeneweek zijner twee kin deren verongelukt op den peerdekesmolen van het kerkplein te Ninove. Het eene heeft twee armen ge broken en verscheidene wonden. 't Aalst in een vereeniging van deftige jonkheid, drie kerels zede lijk buitcngeschupt. Er is onder de leden eene al- gemeene tevredenheid omdat zij van die soort af zijn... 't Zijn redens. 't Schijnt dat ze in de- zon beginnen met groote houille te stoken, en dat men er deftig brokskens opdoet want zoo warm I Men spreekt van een mirakel in d'Abdij van Aflli- ghem Een kloosterling, lijdend aan eene soort van kanker, moetende geopereerd worden... Eene Novene beginnen voor den II. Benedictus... De operatie gesteld op den laatsteu dag der Novene en zie, in plaats van te moeten eene operatie on dorstaan, te voet naar Aalst komen zijnen doktoor bedanken Kapitein Delanghe is in den Congo overleden. Zekere Jules Capelle, oud 34 jaren, geboortig van Chiêvres, gedomicilieerd te Ghliu en voor den moment pensionnaire in t gevang van Bergen, komt in huwelijk te treden met Mej. Fla- vie Delhayede kerel is tusschen twee gendarmen naar 't stadhuis overgebracht om er den eeuwigen trouw met zijne verloofde te wisselen. Te Luik. werd in den Kath. Werkmanskring voor ééne Volksstem 2 fr. betaald, omdat er de Vlaam sche Leeuw instond. Gaat van Oost naar Zuid van Noord naar West, overal toch vindt ge 't Stem- weken. In 't begin van de naaste week openbare venditie van de oude statie van Hofstade. Eerste instelden 18 Juni, ter herberg De vieze jongen verblijfdag acht dagen nadien zoo men zegt, zou er Herdersem op uit zijn. Ontzaggelijk is 't volk dat met deze dagen naar Lede is gegaan. Sedert dat onze vierde man te Knocke aan Zee is, zijn de ezeldrijvers reeds in grève't en verwondert ons geenszins, want waar die man passeert is 't gedaan met vrede en eendracht. Nog nooit heeft inen schooner teest gezien dan de verledene week in de Molenstraat. De heer Schepene Gheeraerdts vierde er zijn zilveren huwelijksjubilé. Zondag avond is gansch de gebuurte met heel hun huisgezin in den prachtigen hof van dien heer gaan sou- peeren. Onze Vlaamsche Priesters, te Parijs verblijvende, gaan dezen zomer in den omtrek dier groote stad, de brave Vlaamsche Werklieden Nan 3 en 4 uren in de ronde samenroepen om die man nen hunne plichten eens voor te houden en hun de gelegenheid te geven tot de H.H. Sacramenten te naderen. 't Herdersem zijn nu sommige mannen vervoerd geworden van ons Stemmektnmaar ze schrijven ons van Parijs het volgende u Zet maar vlakaf in De Volksstem dat ze in Parijs en in gansch 't omliggende voor 't Stemmeken zoün vech ten. Op de Werf tot Aalst loopt er nog altijd nen dweersdrijver met zijne onderbroek aan, niet tegenstaande de groote warmte..Alles heeft zijn redens.... Geen schooner boeksken voor onze Vlamingen die naar 't Fransch trekken, dan 't geen gemaakt is door den E. II. Van Essche, oud-onder pastoor van St Martens-Lierde. 'tls te koop in ons Bureel. In de zaal van den Kath. Burgerskring, te Aalst hangt ten toon eene pas afgewerkte scld|" derij van onzen Stadsgenoot, M. Alb. Meganck. Zij stelt voor Jesus van het kruis afgedaannaar Ant. Van DyckAl de figuren zijn treffend weergegeven, het koloriet prachtig en het geheel welgelukt. Het is een doek welke wij weldra in eene of andere bid plaats zullen weêrzien. Maar hebben sommige politieagenten van Aalst dan toch geen oogen meer Men kan geen twin tig stappen verre gaan op den Tragcl, of die zwem mers, brrrr die zwemmers! Men zou waarlijk den ken dat men hier in den witten Congo is En die vuile liedekens 's nachts en laat in den avond, kun nen die dan toch niet verboden worden Als dit alles maar toegelaten is, ewel, men schaffe de po litie dan maar af. Tot Hekelgem is een brave huisvader, met name Van der Burglit, in zijn bed doodgevouden. Tot Hofstade is er verleden don derdag gelachen dat de rosace van den plafond in 'tzweet stond!!! Tot Luik en Brussel is er maandag achternoen een schroomelijk ongeweerte uitgeborsten't donderde dat de ruiten rammelden en dat de ratten de rioolcn uitliepen. Te Momig- nies, niet verre van Chimay, verkoopen ze nu kolen die in brand schieten alleenlijk met op te blazen en die geene warmte geven.... 't Zal er bijgevolg ook meê gedaan zijn in 't kort met de petrolvuurkens. Onze velocipedisteu zijn de pees af met die over- groote warmte, 't Nieuws komt ons tegenwoordig toe per telefoon, per telegraf, per fonograf, per mi- mugraf, per tachigraf en op steekkarrekens. we Testamenters gingen venvezentlijkt worden, en die 1111 zien dat d'oükens alleen hun beloften vol- brengen, die zullen knarsetanden van op zoo eene schandige wijze gefopt te zijn geweest. En de vier groote profeten van 't Nieuw lesta- ment zullen hunnen neus afkijken. Leander. het Land van IVaas. Met on- derstouning van het landbouw- comicie en het Gemeentebestuur van St, Nikolaas, richt de Maatschappij De Waas- sche Bieëntelers eene groote tentoonstelling van bic- nteelt ill, welke zal gehouden worden te St. Niko laas (Waas), op de groote markt (Wandelpark) van 23 tot 27 Juni 1895. Het programma behelst 32 prijskampen met prijzen in geld eeremetalen en diploma s. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer Ed. Van Dooien, Onderwijzer en Sekre- taris der Maatschappij De Waasscho Bieëntelers, te Vracene (Waas). Zondag 10 Juni, om 9 1/2 ure voormiddag, in De Ster, bij M. Jules Walraevens, door den heer Calmeyn, leeraar der maatschappij - Mercurius van Iiurgge te Pitthem. OnderwerpUitvoer der landbouwproducten, doel en inrichting dei maatschappij voor den uitvoer der hoeve voortbron- seleu naar Engeland. hebben twee Patcrs-Capu- Tp Poll/lPrP cieiieu ^oor Achtdaagsche it) 1 UlIdUlö Sermoenen de gcloovigen bereid tot de schoone plechtigheid der Gedurige Aanbidding die er maandag met veel pracht, luis ter en godvruchtigheid gevierd is. Een schoon en na te volgen gebruik dat is, dat er daar gedurende den dag door der Gedurige Aanbidding altijd gcloo vigen zijn die er den Roozenkraus luidop bidden. Elke wijk of straat heeft er zijne uur en zijnen voor lezer of voorleester, waarop de anderen gezament- lijk antwoorden. Wij hebben daar oor-en oogge tuigen van geweest en waren er diep door bewogen en gesticht tot godvruchtigheid. Macharis. Vr. A. teVelm, te M., worden alle zonden ver geven, hoe groot en hoe zwaar zij ook zouden mo gen wezen, en zijt gerust, altijd wel gekomen te voet en te peerd. A. B. Goeie moed, een weinig patiëntie; de H. Jozef is toch zoo machtig. AA. 't doet mij waarlijk hertzeer, maar in Godsnaam.— M. D. S., gij haalt er eereaf; hartelijke dank. Met zulke kaarten speelt men overal niet. Vr. Itené, te Lokeren, de depeche is maar op 't leste knipken gekomen. Vr. te Chislchurst, men trekt met kermis-Aalst naar de zee. Nonkel, de witters zijn reeds gevraagd om de schade van donderdag en acht dagen te Hofstade te repareeren. Vriend EmielTen Velde alles was in regel van mijnen kant. M. Pol, zijn de boeken u wel toegekomen? M. Ann. te N., waarbij zou het komen dat M. D. B. mij geen antwoord geeft Ontvangen uit H. 15.00. Vr. Kruipende Nieuws, uw art. ge deeltelij k 't naaste weekgij hebt het gezien, de ■vorms stonden bijna vol. ©t«d)icï>e«is uit iACtser fiord's ti(ïi DOOR PETRUS "V-PUST NUFFEL. Het wederzien van mijn zoon, zal er mij dub bele kracht en genoeg wilskracht voor geven Toen is alles wel, hernam Breugelmans, er blijft ons dan voor het oogenblik niets meer over, dan gauw den waard dezer herberg te voldoen en te vertrekken. Dit gezegd hebbende, stonden zij beiden op en verlieten de kamer. In de herberg gekomen, betaalde Coucke zijne kosten en begaven zij zich op weg naar Gent. Het sloeg tien uren op bet Belfort, toen zij in de stad aankwamen, echter vond men nog vele lcgist- huizen ongesloten, zelfs velen nog opgepropt met volk. De schilder herinnerde zich nog altijd, even als zijnen gezel, de herberg Den manken Haan en daar traden zij binnen. Geen enkel mensch bevond er zich, alleenlijk de baas, een gezonde vijftiger, die op een stoel zat te knikkebollen. Hola! riep de schilder; toe baas, sta eens recht I)e waard sprong verbaasd op en vroeg verlegen wat er de heeren van hunne beliefte zoude zijn. Gij moet, hernam Pieter,van dezen nacht, aan dezen persoon, een behoorlijk bed, alsmede een goed avondmaal bezorgen. Het spijt mij,mijnheer, antwoordde de herber gier, maar gewoonlijk hebben wij slechts twee bedden», tot het gebruik van vreemdelingen en de ze zijn juist ingenomen.... Haddet gij eene halve uur vroeger.... Genoeg! viel Breugelmans in, en den half sla- penden baas duchtig schuddende, voer liij voortIn naam des Keizers, bezorg dezen man, eene plaats onder uw dak en men zal u deftig beloonen. De naam van den machtigen Vorst, maakte een zonderling uitwerksel op dien persoon, want hij hervatte, den ruggegraat wonder plooiend Als het zoo is, edele heer, dan zal ik en mijn wijf dezen nacht, wel met een strooizak tevreden zijn... Alles is ter uwer beschikking!... Welaan, hervatte Breugelmans, wijl hij don waard eene gouden kroon in de hand stopte, ik ge loof dat mijn gezel zich niet zal te beklagen hebben morgen vroeg zal ik hem komen halen. Goeden avond 1 Hiermede vertrok hij en liet Dorus Coucke in liet logisthuis. Nog nooit zeker heeft een gazet scliaamteloo- zer durven liegen als de Klodde van verleden Zondag. Om alzoo zijne lezers voor den aap te hou den, moet men overtuigd zijn dat de partij die men verdedigt toch om zeepe is, en dat men er zijn bot ten aan vaagt, anders is 't niet mogelijk. Wat zullen d'oükens knarsetanden van koleire, als zij ous leugens zullen lezen, hebben ze ge peinsd. Maar zij zijn leelijk mis d Oükens worden er aan gewoon de leugens der Klodde te lezen, want ZIJ 1IBEFT NOG NOOIT DB WAARHEID DUIIAEN SCHRIJVEN. Wie zal knarsetanden van koleire, 't zijn de sim pel boerkens die nu zien dat zij gedurende vier ja ren door al zulke leugens bij den neus zijn geleid geweest, De verdwaalde menschen van stad en dorp, ver leid door 't kleed van den merteleer, en die inder daad overtuigd waren dat al do beloften der nieu- Zijn eerste werk, was algauw naar liet vorstelijk verblijf gaan, om te hooren bij den lastgever des Keizers of hij een verhoor morgen vroeg zou kunnen verkrijgen. Alles was reeds doodsch en stil rond het Paleis en alles scheen in een zachten slaap, verzonken, al leen de schildwachten die in hunne mantels gedo ken, heen en weer stapten, bewezen het tegenover- (Per Telefoon). 1. Dit ATHENEN De ministers hebben hun ontslag gezonden aan den koning per telefoonM., die te latoï ver bleef, hoeft aanstonds den lieer Theodor Delyannis bij hem geroepen. 2. Uit KNOCKE Sedert dat de vierde man hier verblijft, is liet ons onmogelijk nog geernaad te vangen hij drijft dood boven 't water. 3. Uit BRUSSEL Dijnsdag morgend om 7,55 uren heeft zekere Constantinus Destrez in de Rue de midi twee revol verschoten gelost op Joanna llenuithet slachtof fer is in bedenkelijken toestand. 4. Uit LONDEN De groote Gladstone betert en hoopt de feesten van Kiel te kunnen bijwonen. 5. Uit BRUSSEL Do inkomrechten voor de boter en de margarine zijn met elf stemmen meerderheid in de Kamers gestemd. 6. Uit TITABOUMBALASSA 91 huizen zijn hier verdonderd en verbliksemd. Onmiddelijk binnengelaten, deed de kunstenaar zijn wenscli kennen. Een weinig daarna bracht men hem een schrift dat de toestemming behelsde. Niet weinig verblijd, bergde liij het missiefin zijn wambuis en begaf zich daarna naar de groote eetzaal. Midderwijl, had Burger Dorus, zonder vele plichtplegingen in zijn nieuw logement, het avond maal genomen, waarna, hij zonder veel te zeggen, zich aanstonds te bed begaf. Toen de eerste morgend stralen vrolijk door de geschilderde glasraamjes van liet paleis tintelden en het aardijrk als met een verkwikkende balsem overgoten, was alles reeds op het voorplein te been. Het werd negen uren. Pieter Breugelmans had ongeduldig dit uur afgewacht, en zich zoo prach tig als zindelijk uitgedosebt. Toen hij den grooten wenteltrap afdaalde, bleef hij een wijl in diepe gepeinzen staan... Zoo hij voor aleer den Keizer te gaan spreken, niet eerst zijn vertrouweling Jacob, van de komst zijns vaders verwittigen?... Of zou hij beter doen, het hem ver zwijgen, totwanneer hij van hooger hand bevel kreeg? Immers het was hij alleen niet, die aan den jongen opzichter liet woord voeren moest... Voor uit dan, niet meer geaarzeld! Nog was bij in zijne gedachten verslonden, toen hij voor d« Vorstelijke studiekamer stond. Hier staakte hij echter zijne gepeinzen en klopte beschei- delijk aan de deur. Eenige oogenblikken nadien, had de schilder, volgens loffelijk gebruik, eerbiedig voor zijnen Vorst geknield, en plaats genomen in zijne nabij- beid. Genadige Heer, begon hij, God zij geloofd Onze opspeuringen om den tader van Jacob te vin den, tot hiertoe nog altijd vruchteloos gebleven, zijn eindelijk met den schittersten uitslag bekroond en ik kom u de aangename tijding brengen, dat ik Dorus Coucke onmiddelijk in uwe tegenwoordig heid kan brengen Het is dan toch gelukt?! kreet de Vorst ver blijd. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3