Donderbeestjens. BRIEFWISSELING. Parloir. Laatste Depechen. Voordeelige Betrekking. NINOVE. LANDBOUWLEERGANG S%rn Q-San/Je, m m Joanna Troffaes. TEN HUIZE. GEMEENTE WOUBRKCHTEGEM. Eerste antwoord. In deze laatste jaren heeft men in vele gemeenten, onder de werkende klasse, eeue maatschappij zien tut stand kumen, welke voor bijzonder doelwit heeft aan hare leden, mits eene kleine wekelijkschc of maaudelijksche stor- iing hulp en ondersteuning te verleenen, wanneer zij door eene ziekte of eenig ander ongeluk getrof- feu worden. Tweede antwoord. Iedereen zal licht begrij- pen, dat eene dergelijke maatschappij ook nog met den naam van Maatschappij van Ouderlingen Bijstand bestempeld eene nuttige, ja, zeer nut tige instelling is, Inderdaad, hoe voordeelig is het niet, dat den werkman, in geval van ziekte of ongeval, de onkos ten van dokter en geneesmiddelen worden betaald I Hoe zoet en aangenaam moet bet hem niet wezen, voor eiken dag dat een ongeluk hem tot werken onbekwaam maakt, eenen onderstand te genieten van 0,75 fr„ 1 fr. of 1,50 fr, per dag! Welke schoo- ne zaak is het niet, dat de gezonde leden voor de zieken en kranken betalen Om deze en meer andere beweegredenen zou ee ne Maatschappij van Ouderlingen Bijstand in iede re gemeente dienen te bestaan Derde antwoord.In mijn dorp zou er insge lijks eene Maatschappij van Onderlingen Bijstand tegen sterfgevallen onder het vee groote kans heb ben van lukken. Het is immers ook eene maat schappij welke zouder tegenspraakden landbou wer zeer belangrijke diensten bewijst. Ik stel mij niet voor thans het onwaardeerbaar nut der veeverzekering te bespreken. Ik wil mij enkel bepalen met te zeggen, dat het voor laatstge noemde sociëteiten allervoordeeligst isjaarlijksc.be toelagen te genieten van wegc Staat en Provincie. Ja, de Regeering verleent aan iedere maatschappij eene toelage van 150 a 300 fr. tijdens hare wette lijke orkenuing en het Provinciaal Bestuur schrijft alle jaren eene som van 10,000 fr. in zijne begroo- tiug om aan de bestaande maatschappijen van dien aard verdeeld te worden in evenredigheid dor on dergane verliezen, gewoonlijk 10°/o. Vierde antwoord. Wat eene schoone waarheid bevat de spreuk Eigen haard is goud waard En inderdaad, hoe zoet en verheugend is het niet op zijn eigen te wonen, zijne eigene doening te bazitten, eenen eigen haard te hebben I Aan eenie der is het tot hiertoe niet gegund geweest dit groot voordeel te genieten,'tis te zeggen, eigenaar te zijn van het huis dat hij bewoont. Maar nu dat er overal zoo zeer gestreefd wordt naar vooruitgang en lotsverbetering, is ook al het middel gekend om met veel gemak in liet volle bezit te komen van een eigen huis. Eene maatschappij Eigen haard is goud waard is gesticht geworden. Deze verleent aan werklieden, ambachtslieden, kleine boerkens, bedienden, lage ambtenaars, enz., hare tusschenkomst om hun een eigen huis te helpen aanschaffen. Die maatschappij bouwt of koopt, wel is waar, goene huizen; maar zij leent aan de kleine menschen de noodige gelden om zeiven een huis te bouwen of te koppen. Een voorbeeld zal de zaak klaar makenVeron derstellen wij eenen werkman, die een huis begeert te koopen van 1500 fr. Doch aangezien zijne spaar penningen slechts de som van 500 fr. uitmaken, 7.00 wendt hij zich tot do maatschappij, die hem de tekort komende 1000 leent aan eenen zeer gerin- geu intrest. Hij mag die 1000 fr. aflossen met jaar- lijksche stortingen en op een te bespreken getal ja ren Men ziet dat met de tusschenkomst van do maat schappij, om zoo te zeggen, de huur of pacht veran derd wordt in koopprijs. HIL. DE GRAEVE. MiaVi al Vvalra Wat Saater lkarin 'li,: ±va IICl IJ CxvC strcef zoo al om sedert eenigentijd? Tusschen Michelbeke en Roozebeek is overtijd de herberg afgebrand, geheeten In den Lantcier. Over eenige dagen branden er tot Michel beke laat in den avond eene schoone hofstede en eenige andere huizen af. Nu verledene week te St- Gooris-Oudenhove, wijk den Dries palende en Mi- Jantje was zes jaren oud. Zijne blonde gekrulde haren overlommerden een paar blauwe oogen die somtijds trachtten te glimlachen alhoewel zij noch tans zooveel hadden geweend. Zijne broek was aan beider knieën gescheurd, terwijl zijn bovenkleed in stukken viel zijne schoenen zonder hielen, die hem wel drij maal te groot waren, trokken water langs alle kanten. Hij was bijna dood van honger. 't was immers op eenen winteravond en hij had sedert den middag van 't daags te voren niet meer geëten toen hij het gedacht kreeg eenen brief te schrijven aan.... Onze LieveVrouw. Haasten wij ons te zeggen hoe Jantje, die noch lezen noch schrijven kon, dezen brie! schreef. Op St-Antoniuswijk te Parijs, niet verre van het Esplanadepleiu, woonde er een man die zich voor iedereen met het opstellen van brieven gelaste. De opsteller was een oud soldaat, wat knorrig maar toch goedhertiggeen kwezelaar, verre van daar niet rijk en niet gebrekkelijk genoeg om in het Hotel der Invalieden opgenomen te worden chelbcke en Roosebeck brandt er daar eene hooi mijt af in vollen dag als wanneer zij zelf nog niet ten volle gezet was. Men zegt dat er uit deugniete- terij een brandend fosfoorsteksken ingeworpen is. Maar hoe dat goed brengen als men het niet gezien heeft? Zou er daar in die streek een kwaaddoener van brandstichter wonen of verkeeren? Kenden wij daar eenen goeden Vriend, wij vroegen hem seffens naar breedvoerige en nauwkeurige inlich tingen, want zulke feiten verwekken groote aan dacht en de afkeuring van Jan en alleman. De kiezers van 't Arrondissement Ostende zul len don 28 July bijeen geroepen worden om eenen Volksvertegenwoordiger te kiezen in vervanging van mijnheer Carbon, overleden. Do Kardinaal Gibbons, uit Amerika, die door den Raus inurefreor komt ontvangen te worden, gaat naar België afruk ken. Er is nu 'ne nieuwen expres tusschen Os tende en Carlsbad dié 50 kilometers per half uur aflegt; hoe letter nog voort en wij zullen niet meer verplicht zijn van te leeren vliegen. De werksta king in de fabriek De Clerkq en Cie tot Aalst duurt nog altijd voort niettegenstaande de tusschenkomst der bevoegde overheid. Nog nooit en heeft Ni- nove schooner feest gezien dan verleden week De Z. E. Heer Deken dier stad vierde zijnen jubilé van 50 jaar priester en 25 jaar Deken er en was in heel de stad gcenen eenen drapeau die niet uit en stakzelfs de liberalen durfden niet nalaten uit te steken. DeZ. E. H. De Cock komt ter dier gele genheid Kanunnik genoemd te worden van St. Baafs en Ridder der Leopoldsordeniemand heeft ooit meer dan hij die dubbele onderscheiding verdient. Vrienden van St. Niklaas, weet wel dat het niet genoeg en is bieëntéeler te zijn, rneu moet daarbij nog, zoo niet goedhertig en herbergzaam, dan ten minste toch beleefd zijn. Over eenige dagen werden er twee bieënkorven omvergeworpen in de statie van Charleroi er waren veel reizigers in de statie bijzonderlijk madammekens en raame- zellekesge ziet van hier hoe dat die lieve beestjes daar hunnen honing gezogen hebben uit al die bloemekes die de hoedjes van 't vrouwvolk versier den! Maar of er gestoken geweest zijnDe helft van Charleroi en omliggende liep met eene dikke kaak 's anderdaags.—Iu't Missiehuis van Schewt- veld, tegen Brussel, is er een telegram toegeko men het afsterven aankondigende van twee missio narissen uit den Congo 't Zijn de E. H. Aug lloor- naert geboortig van Rousselaer, en vertrokken in September 1893 en de E. H. Jos Biston geboren te Patürages en vertrokken in September 1894!; 't is 't hopen dat de Heer hun leven van sacrificie en zelfsopoffering reeds beloond heeft in den Hemel. O die vervloekte zwemmersIs er dan toch geen policie meer in Aalst?? 't Is hierne ware Congo geworden.... Onmogelijk nog eens naar Hofstade of Erembodegem te gaan, ja zelfs naar de zwem kom te trekken langs achter de oude vischmijn of ge zijt geschandeliseerd van 't geen er daar te zien is't is schrikkelijk't is wraakroependen als on ze politie zulke dingen niet en verbiedt, ewel MEN SCHAFFE ZE DAN MAAR AF. Wat eene eer voor Aalst! De heer Frans Bogaerts, stadsapothe- ker, heeft sedert eenige dagen een raiddel uitge vonden om de boter van de margarine te onder scheiden de proefnemingen door onzen stadsge noot gedaan, hebben ten klaarste bewezen dat men voortaan met zijne uitvinding de boter zal kunuen onderzoeken alhield zij maar 20 of zelfs 10 f/J mar garine of andere vervalschiugen in. Onze hertelij le ste gclukwcnschen aan den achtbaren heer Bo gaerts. Op St. Pietersdag is de eerste steen ge legd van de Kathedraal van Westminster, de Paus was bij die plechtigheid vertegenwoordigd door den aartsbisschop Stowar, en heeft aan Mgr Vaughan de toelating gegeven van het pallium te dragen; 't pallium, vrienden, is een ornement in witte wol met zwarte kruisen doorzaait, 't Is het grootste onderscheidingsteeken dat de Paus aan de bisschoppen kan zenden. - Nog nooit en hebben de lamzakken een weder gehad dat hun zoodanig meeging als deze week; 't was waarlijk lam weer ook heeft de sociëteit vele nieuwe aanvragen ge kregen, zelfs van hooggeplaatste personen; doch de raad en heeft er maar twee aanvaard als postxdan- Jantje zag hem door de vensterruiten iu zijn win keltje achter eene stoof neergezeten bezig met een pijp te rooken in afwachting dat men hem kwam werk verschaffen. Hij trad binnen en zei Goeden dag, heer; ik kom hier voor 't schrij ven van eenen brief. Dit kost tien stuivers, antwoordde Bouin. Want deze dappere, die misschien het honderd duizendste deel was der glorie van eenen maar schalk van Frankrijk, heette meester Bouiu. Daar Jantje geene klak had kon hij ze natuurlijk niet afnemen, maar hij zeide heel beleefd Wil mij alsdan verschoonen. En hij opende de deur om heen te gaan. Maar meester Bouin vond hem toch zoo bevallig en vroeg hem Zijt gij de zoon van een soldaat, manneken Neen, antwoordde Jantje, ik ben de zoon mij ner moeder. Eu gij en hebt geen tien stuivers vroeg de opsteller. Och neen Ik heb volstrekt geen geld. En uwe moeder ook niet, waarschijnlijk? 't Is een brief om geld te krijgen en zoo te kunnen een brood gaan koopen, niet waar, baasken Ja, antwoordde Jantje. ten. In den bureau van den telegraaf in de statie midi te Brussel heeft men zondag eene som gevon den van 128,56 franken; niemand en heeft ze tot hier toe gereklamcerd. Te Berlijn bestaat or een hotel waar er slechts negers worden aanvaardgeen eenen witten kan er eten of slapen krijgen ten ware hij zich op voor hand liet potlooden. Over eonige dagen Ls in de fabriek Van de maatschappij Filature et filteries réu- nis een ongeluk gebeurd. De genaamde Van Belle Maria van ongeveer 24 jaar is door het machien den wijsvinger der linkerhand gepletterd, zoodanig dat doktoor Bauwens verplicht is geweest den vin ger af te zetten. De stad Thuin heeft haren nieuwen volksvertegenwoordiger den heer Bailly zondag laatst deftig gevierdde Minister van On derwijs was er tegenwoordig en heeft cr krachtda dig gesproken; ook wierd er zoodanig op de handen geplakt dat de stoorgordijneu eensklaps verander den van kleur. Geen woordeken, geen syllabe ken, zelfs geen letterken, en wordt er in de gazet van de vischmijn gerept over den j ubilé van den Z. E. Heer Deken van Ninove,.. Wij laten eenieder oter zulke handelwijze oordeclcn naar zijn goed dunken. En nu, beste Lezers, hebt gij er voorzeker uwen buik vol van allerhande nieuwswij van on zen kant hebben al dedonderbeestjes samengeraapt voor zooveel het mogelijk was; blijft nu te weten waarmee onze velocipedisten gaan afkomenwie weet of ze onderwegen niet gesmolten en liggen.... Ziehier eenen brie! dien wij Zondag voornoen op ons bureel hebben ontvangen Mijnheer van 't Stemmeken, Gij meent gij zekers dat wij arme dienstmeiden ook des Zondaag's uw Stemmeken niet en lezen Gij bedriegt uw naaig daarom durf ik, 't zamen met mijne ondergeteekende vriendinnen,uw vragen van ook voor ons wat te schrijven. Eenieder zien ik krijgt zijn deel, schrijft dan ook wekelijks iets over 't koken. Wij voldoen zoo geerne onze mees ters en zullen zoo wat bij leeren, en zoo uw gazet- jen meer en meer kunnen verspreiden. Mochten wij uw ook dienst kunnen bewijzen met 't weinig wat wij reeds kennen. Gij moogt ons aanspreken als 't noodig is, wij zullen 't mogelijke doen om uw te helpen. Ontvang onze eerbiedige groetenissen. Theresia Schandevel. Siska O. Nelle Flepink. Nauwelijks was ons dit schrijven toegekomen, of ons penne genomen en aanstonds geschreven naar eene wijdbekeude kokes die 17 jaar in 't grootste hotel van Brussel heeft gediend. Dit braaf mensch. eene hardnekkige lezeres van 't Stemmeken heeft zoo gewillig geweest met weerkeerende post te antwoorden. Wij laten haren brief hior Waarde Heer Opsteller Uwe vraag schijnt mij redelijk, ja zelfs voor mij verplichtend andere bij te staan met mij nen raad en kennis; maar volgens uw schrijven verwacht gij veel van mij, gij zoudt u kunnen bedrogen vinden en uwe lezers met u, want niets dan eene gespaar- zame keuken heb ik uitgeoefend. Mijne meesters zaliger waren van die zeldzame lieden die 't nutti ge bij het spaarzame voegden, zoodat ik geene ken nis en bezit van die nieuwerwetsche fransche ge rechten dusvolgens kan ik u niets mede deelen dan eenvoudige maar tevens gemakkelijke gerech ten. Het zij dus zoo. Niettegenstaande mijne Gojaren verbind ik mij bij deze, u wekelijks iets mede te deelen van mijnen goeden jongen tijd, zoowel over deftigheid, orde en zinnelijkheid, drij deugdeu die bijna aan onze nieuwerwetsche dienstboden ontbre ken, als over de kookkunst. Aanvaard, Mijnheer, mijne rechtzinnige deelne ming in uwen vooruitgang voor God en 't Volk. ONS ROESE. rustende dienstmeid. Ewel, treed nader tien lijnen geschrift en een half blad papier en zullen mij toch niet armer maken. Jantje gehoorzaamde. Meester Bouin nam een vel papier, dopte zijne pen in den inkt en schreef in wonderschoone letters Parijs, 17 Januari 1857. Daarouder, aan de lijn Aan MijnheerHoe heet hij, man neken Wie dan vroeg Jantje. Wel de heer, parbleu Welke heer Deze die u een brood zal geven. Jantje verstond ditmaal en antwoordde Het en is geen heer. Ah Het is dus eene dame Ja.... Neen... 't Is te zeggen.... Ah! kereltje, riep meester Bouin eensklaps uit, gij en weet dan zelf niet aan wien gij gaat schrijven Toch wel, zei het kind. Zeg het dan en haast u Jantje was heel rood en geen wonder Het is immers verre van gemakkelijk te zijn zich tot ee nen opsteller voor zulke correspondentiën tewen den maar hij nam zijnen moed in twee handen en De Jubilé van M. den Deken de Cock; 50 jaar priester en 25 jaar deken, 't Heeft er gespannen algemeene viering van arm en rijkgeen huis of 't was bevlagd; uit kurieusheid hebben wij dedra- peaus geteld 443, ja 443 wapperende vlaggen. Om 10 is M. den Deken plechtig aan zijn huis afgehaald en naar de kerk geleid voor fte mis van dankbaarheid. De kerk was prachtig versierd en proppeus vol volk. Na het evangelie sermoen van M. den Kauuu- uik De Keghel, over de zending van den pries ter. Als zij hoorden uiteendoen wat M. den Deken sedert 25 jaar te Ninove vericht heeft, de menschen kregen de tranen in de oogentranen van dank baarheid. De Scholen, het Collegie, de Werkmanskring, Patrouagie, Volkswerken van allen aarddat heeft M. den Deken al tot stand gebracht. Wat ver dienstelijk leven. God zal het hem loonen. Mgr de Bisschop vau Gent heeft M. den Deken Eere Kanunnik benoemd van St. Baafsen onze Koning heeft hem ridder genoemd der Leopoldsor de. 't Is welverdiende eer! A. A. Hoe meer ge komt, hoe liever. Tist, ge zult tevreden zijn van 't gekochtealles opperbest. A. B. Do gazetten zullen aan dit adres gezonden worden. Lode, wij beginnen te gevoelen wat we verloren hebben. T. F. Elf uren is toch zulk droef uur. Vr. V. G. te N. 't Spijt ons u niet te hebben kunnen sprekenhoe eer hoe beter; ge zijt verwacht. Vr. Snoeck, uw beste doen voor de naaste week zellc! Nonkel, de complimenten van Kibeladoukeu't manneken is op de beterzij. Er is goed nieuws op handen. Vr. Teu Velde: Hoe staan de zaken? Wanneer komt de correspon- tie? Syl.... Maken de menschen zich ginder ook kwaad?Non ongeteekenden brief, ons toegezon den uit Denderleeuw, kunnen wij niet opnemen Die ons schrijft moet zich laten kennenzoo niet misgepierd. De E.E. H.H' Geestelijken die van plaats veranderen, worden vriendelijk verzocht ons hun juist adres te doen kennen, om geene vertra ging in het ontvangen hunner gazet te hebben. (Per Telefoon). 1° Uit HAMBURG De gezondheid van Bismarck, den gewezen kan selier, laat veel te wenschen hij verflauwt van dag tot dag. 26 Uit OOSTENDE: De katholieke kandidaat voor de kiezing van 28 Juli zal zijn de heer Taul Carbon, oud volksverte genwoordiger. 3° Uit THUILLIES: Een meisje van 19 jaar is hier donderdag ver- donderd. 4° UitNEDERBRAKEL: Gansch de parochie is hier reeds bezig met de installatie van onzen nieuwen Herder, de E. H. Vael, oud pastoor van Wanzele. 5° Uit NINOVE: De mannen van Klokke Roeland weten nog altijd niet dat de Z. E. Heer Deken zijnen jubilé hier ge vierd heeft, 6" Uit BARANGUITA 39 huizen zijn hier op eenen nacht afgebrand. 7° UitROOMEN: 't Is hier hevige herrebekkerij tusschen Crispi en Cavalottize staan gereed om malkander iu het haar te vliegen. Ernstige Agenten, met goede kennissen en ge tuigschriften, worden gevraagd voor den verkoop van Fijne Bordeauxwijnen van een oad gekend en befaamd huis, dat slechts origineele merken ver koopt. Zich te wenden tot M. MAURICE DELCER, te Libourne, bij Bordeaux, Frankrijk. sprak 't Is aan Onze Lieve Vrouw dat ik eenen brief wil schrijven Meester Bouin en lachtte niet. Hij legde zijne pen neer en nam zijne pijp uit don mond Kerel, zeide hij op sturen toon, ik veronder stel dat gij met mij toch niet en komt lachen. Gij zijt te klein opdat ik u zoude slaan, maar haast u dat gij de deur uit zijt Jantje vertrok zonder nog een woord te zeggen. Maar ziende dat het kind zoo zacht was, bedacht meester Bouin zich opeens en aanzag hem met meer aandacht. Drommels, sprak hij, wat is er toch armoede in Parijs!.... Welk is uw naam, manneken? Jantje... Jantje... En dan... Niet dan Jantje. Meester Bouin begon te wateroogen maar trok de schouders op. En wat wilt gij zeggen aan O. L. Vrouw Ik wil haar zeggen dat moeder slaapt van se dert gisteren namiddag omtrent vier uren en dat zij ze zou wakker maken, indien zij wilt zoo goed zijn; ik, ik kan niet. De borst van den ouden krijgsman zwol op van aandoening, want hij vreesde dit gezegde maar al te wel te verstaan. (Het slot volgt).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3