I* JAAR N' 28. Een judaskus. Welverdiende belooning. ZATERDAG '2(1 JULI 1895. ARME KLAAR. TUSSCHEN MAN EN VROUW. Onze werklieden in Frankrijk. Gelukzoeker. PROFICIAT Druhkcr-Uitflcucr {Jftrug Han ttuffcl, Cconolïintrftöt, 19, te Slalst Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelcn 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kendc brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent"1 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals dood beeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schooue keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnatcn. - Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men don cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Beste vrienden Pas eenige dagen geleden woonde ik met een mijner vrienden de kleeding bij zijner oudste doch ter in het klooster der Arme Klaren tot Edingen. Wat al zoet en heilzaam zielsgeuot ilc bij deze omstandigheid heb gesmaakt, wat al tranen van aandoening mijne oogen ontsprongen bij die aan doenlijke ceremonieën, wat al hoogachting en eer bied ik sinds voor die arme kloosterzusters heb op gevat, dit alles ga ik 11 trachten te doen verstaan met u in korte maar klare woorden deze plechtig heid te beschrijven. 't Sloeg juist 9 uren op de horlogie van het klooster toen de jonge dochter aan den arm haars vaders de kapel intradhaar sneeuwwit kleed was met allerhande bloemen doorzaaidop haar voorhoofd had men de schoonste rozen dooreengevlochten van onder de welke hare lange blonte haarlokken weelderig neer vielen.... Zij trad glimlachend vooruit. Intussehentijd waren moeder, broeders en zusters, die haar volg den, id de bitterste droefheid verslonden. Kom Schepper, heilige Geest, zoo zong het orgel, kom en vervul ons herten met uwe hemel- sche kracht. Aan het het altaar gekomen vroeg de priester haar: Mijne dochter wat begeert gij'? En zij met klare maar van aandoening bevende stem antwoorddeDe gratie om mij aan God te geven. Dat de Heer ze u schenke En onder 't uitspreken dezer woorden reikte hij haar een korfje toe met bloemen versierd waarin de schatten neerlagen die zij kwam uit te kiezen.... liet haren kleed, de zwarte hoofddoek en de knob belige koorde die hare lenden ging aansluiten.. En terwijl de zang hernam vertrok zij voor een oogen blik... Haar zijden kleed, haar kantwerk, hare juweelen dit alles verliet zij. Mijne dochter, zeide haar Moeder-Abdis, dat God uw hert onthechte van de wereld en dat hij er het vurig verlangen instorte naar 't eeuwig leven. En terwijl ze zoo sprak vielen hare won- derschoone haarlokkken onder liet knippen der schaar. Korts nadien kwam ze weer, voorafgegaan van al hare klooster- terzusters, een kruisbeeld in de armen. Mijne dochter, vroeg haar nogmaals de pries ter, volhardt gij in uwe voornemens? Eu zij met vastberaden stem antwoordde": Voor altijd wil ik de wereld verlaten. Amen antwoordden hare medezusters En dan sprbi<}dc men op den marmeren kerkvloer een baar kleed open... De jonge dochter legde er bet kruisbeeld op dat zij in de armen droeg.... Eene laatste maal omhels de zij vader, moeder, al deze die zij op aarde zoo beminde en die zij voor altijd ging verlaten, en strekte zich dan op den grond de armen gekruist en de lippen op de voeten van 't Kristusbeeld ge drukt. Do doodklok klepte en terwijl het koor harer medezusters de litanie zong van alle Heiligen, be sproeide de priester haar met wijwater en bewie rookte haar alsof ze een lijk geweest ware. Achter haar hoorde men niets dan 't gesuik en 't gesteen van al hare bloedverwanten die haar sterven zagen... voor de wereld. Korts nadien stond zij op, haren gekruisten bruidegom in de armen, en eene laatste maal ging 2y tot den priester, Deze had eene doornenkroon in de hand die hij haar op het hoofd zette, zeggendeOntvang mijne dochter, de kroon der bruiden van onzen gekruis ten Zaligmaker. En zoo gekroond, haar Kristus steeds in de han den, trok zij onder het gezang van hetTe Deum de stille kloosterwanden binnen... Welhaast was het gezang weggestorven, de ouden eiken deur draaiddc op hare hengels, de ijzeren grendels wer den den muur ingeschoven. Alles was gedaan... De jonge dochter was van deze wereld niet meer. Jefken. Vrouw. Petrus, ik heb het gevonden Wees voortaan zonder bekommernis aangaande het be staan van onzen broeder. Man. Spreek vrouw. Vrouw. Zoo onzen broeder afgekozen wordt, noemen wij hem précepteur van Baasken Van de -Wiele, Man. Dat nooit!... Over hem lofartikels schrijven, hem bewierooken, hem aanbevelen, ja, ja, zooveel hij maar wil. Maar hem précepteur be noemen van ons Baasken Vrouw. En waarom niet? Man. Dat zou ik niet durven wagen, mensch! Daarvoor ligt ons Baasken mij veel te nauw aan 't hert! In zitting van dijnsdag zegde M. DeSadeleer, volksvertegenwoordiger van Aalst, de regeering dank voor de pogingen die zij verleden jaar op zij ne aanvraag te Parijs krachtig had aangewend om er de wetsontwerpen tegen de vlaamsche werklie den voorgesteld te bestrijden. De pogingen van den gewezen minister, M. graaf de Mérode, werden metden besten uitslag bekroond. Te dier gelegenheid herinnerde M. De Sadeleer de andere aanvragen die hij in Februari 1894 in de Kamer gedaan had om nieuwe konsuls te benoe men in de gewesten waar onze werklieden in Frank rijk verblijven; om de kennis van de vlaamsche taal te eischen van die consuls en om een afsla» van 50 te bekomen op de treinen voor de werk lieden die zich naar Frankrijk begeven. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, M. De Burlet, heeft in zitting van vrijdag op die vraagpunten een belangrijk en welwillend ant woord gegeven, dat wij met genoegen meedeelen, volgens het beknopt verslag: M. De Burlet, minister van buitenlandsche zaken. M. De Sadeleer heeft verminderde ta rieven gevraagd voor de werklieden die naar Frankrijk gaan werkenen hij beriep zich op het verminderd tarief dat aan de landverhuizers wordt toegestaan. Die zaak behoort vooral tot de bevoegdheid van mijnen collega van spoorwegen, doch de bewijsvoering van het achtbaar lid is zoo afdoende en zoo menschlievcnd dat zij, ik ben er van overtuigd, goed onthaald zal won- den. De aanmerkingen van het achtbaar lid werden overigens dinsdag deu minister van spoorwegen overgemaakt. M. De Sadeleer. Ik dank u voor die ver klaring heer minister. M. De Burlet. In denzelfden gedachten- gang heeft men ook aangedrongen op eene con sulaire vertegenwoordiging in het Noorden van Frankrijk. Dat vraagstuk wordt op het gepast oogenblik opgeworpen nu dat er besloten werd tot de algemeeue herinrichting van het consulai re korps. M. De Sadeleer heeft ook nog de regeering er op nieuw toe aangezet van de consuls te vergen dat zij de vlaamsche taal zouden machtig zijn, dit in 't belang der talrijke vlaamsche werklieden die naar Frankrijk trekken. M. De Sadeleer. 't Is hoogst noodzakelijk u dat de consuls vlaamsch kennen, om wezenlijk dienst te kunnen bewijzen aan onze vlaamsche werklieden. M. De Burlet, minister van buitenlandsche zaken. Hoogst nuttig allerminst: er zal re- kening van uwe opmerking genomen worden. Men ziet dat de bezorgdheid voor de belangen der werklieden, in de Kamer geen,monopool van de socialisten is, integendeek de socialisten trach ten enkel twist en tweedracht te stoken, om in troebel water te kuunen visschen, terwijl de katho lieke volksvertegenwoordigers aan de werklieden wezenlijke diensten bewijzen. Vrienden, gij herinnert u waarschijnlijk nog dat een zeker heerschap van Zomergèm hier met de laatste wetgevende kiezingen van .Aalst zijne kandi datuur gesteld heeft, niet waar Ewel, diezelfde liefhebber, met name M. Planc- quart, en kan er zich geen rede van maken van de kilometrielte buis die meu hem hier bezorgd heeft. De man moet kost wat kost op de kussens gaan zitten te Brussel, en daarom komt hij zich als kan didaat aan te geven tot Oostende voor de wetge vende kiczing van 29 Juli aanstaande. Alzoo nog eenige kandidatuurkes en 't oud ijzer zal geweldig afslaan. Elk zegge het voort. Rolleken. Den 29 Juli aanstaande is het tot Oostende kie zing voor eeneu Volksvertegenwoordiger, in ver vanging van M. Carbon, overleden. Elk van ons weet hoe manmoedig en onversaagd de katholijke kiezers van 't Arrondissement Oosten de, in 1894, met vereenigde krachten losrukten op het machtig bolwerk van 't Liberalismus, welke sinds zoo vele jaren zijne zware bonken in deu grond der schooue badstad geslagen had en even zoo lang onze partijgenoten, hoog boven de muren hunner geboortestad, spottend scheen uit te tarten. En trots dat, slochtteu zij die gevreesde en bijna onoverwinbare vestingin andere woorden de li berale senator en volksvertegenwoordigers werden van hunne hoogte gestooteu en gedwongen voor de voeten te kruipen van deze die zij zoo lang miskend en getergd hadden. Onnoodig bijna te zeggen dat liberalen, socialis ten en ander goedje heden van de gelegenheid ge bruik maken om zich met duivelsche woede en eene hardnekkigheid zonder gelijken, op den openstaan- den zetel te werpen. Doch wat kon dit onze katho lijke vrienden van Oostende al veel deren, wan neer zij in eendracht en éene en dezelfde overtui ging den strijd aangingen Ongelukkiglijk, duizendmaal ongelukkiglijk, de Christene Volkspartij van Aalst is naar ginder ge togen en heeft zich geplaatst regelrecht X1£JGE^T den katholijkcn kandidaat! De katholijkcn, in Oostende zóó eendrachtig, komen verdeden op het oogenblik dat socialisten en liberalen nooit inniger aan elkaar verbonden waren! Deze openlijk in de hand werken, die zij hunne ergste vijanden zouden moeten noemen Inderdaad, de Christene Volkspartij kante Oos tende geeneo zegepraal behalen, dit om verschil- lige redens; zij is er zelfs van overtuigd slechts een betrekkelijk klein getal stemmeu te bekomen. Zij stelt zich dus vooreerst bloot haar zeiven belache lijk te maken en zij bewerkt tevens, alleen uit domme wraakzucht en blinden haat, de gevolgen eener ijdele voldoening, waarmede zij haar zeiven geen voordeel doet, integendeelvan den anderen kant ontrekt zij moedwillig zooveel stemmen aan de katholijke partij. Christene Democraten, is d&t werken om 't So- cialjsmus in Vlaanderen den kop te klieven Is dat het Liberalismus, welke wij in 1884 zoo plechtig begroeven, en gij alsdan, 'lijk echte katho- 1 ij ken, de tippen hield van 't baarkleed die het ge vloekte kadaver omhulde onmachtig houden Neen! Neen! Uwe handelwijze is deze niet ééns waren Democraats Wanneer men vlak tegenover een bloedvijand onzer grondbeginselen staat, moe ten Eendracht, onbaatzuchtige en ongeveinsde ver knochtheid aan Godsdienst en Landaard ons wa penschild uitmaken. En zijn dat Democraten dan, die hier, in ons Ar rondissement, gedurig de Vrede, de Eendracht aanprediken omdat de Paus en de Bisschop pen het uitdrukkelijk g-ebieden, en onder wijl, op de uiterste grenzen van Vlaanderen, Taai en Geloofsbroeders trouweloos verraden en een zoen, een JUDASKUS op de wangen drukken Max. Ja, Proficiat uit ganscher herte, roept 't Stcmmc- ken u toe, brave Werkman van i\]. Hsove, die op de schitterendste wijze u van het slavenjuk der socialisten komt los te rukken V ij twijfelen er geenszins aan of al onze Lezers zullen hunne innigste gelukwenschen bij de onze voegen als zij zullen weten waarvan er hier spraak is. Hoort, Vrienden Pas eenige dagen geleden heeft een der grootste voorstaanders van Vooruit tot Xinove op no vroe gen morgen pen en papier genomen en zijn ontslag gezonden 1" aan den Stadsraad, als Lid van den Werkers- raad, waar hij dooi- de socialisten was ingebracht 2" aan Vooruitals lid van den socialistischcn bond 3" aan den Vooruitals lezer van hun goddeloos blad. Ewel, brave Lezers, moet men daarvoor geen hert in zijne borst voelen kloppen om zoo allo menschelijk opzicht onder de voeten te trappen Moet men waarlijk geen Vlaming zijn van den ou den stempel om zoo de hoofdmannen der socialis ten durven in 't oog te zien en hun toe te roepen Nu dat ik u ken van binnen en van buiten, gevoel ik mij verplicht u te verlaten Gij en kunt voor den werkman niets Wel voorzeker En zeggen dat deze vastberaden man op staaf den voet eene aanvraag gedaan heeft om in den B^nllioliekcn Volks-Kring aanvaard te worden 1 Abwat zullen de mannen van Klokke Roeland goknarstand hebben bij het zien dat een socialist, die zich bekeert, zich niet bij hunne Scheurmakers partij gaat aansluiten, maar zonder aarzelen het groot katholieke leger komt vervoegen 1 Daniel. Een abonnement zal gratis gegeven worden aan dezen die ons een nummer van bet Land van Aelst van dees laatste jaar kan belorgcn, waar er' tegen de liberalen, do vijanden van den Godsdienst, ge schreven werd. Een tweede abonnement zal gegeven worden aan degenen die ons een nummer bezorgt van het Land van Aelst dat geene uitvallen tegen de katholie ken bevat. Indien men tegen de katholieken gedurig op de hevigste wijze uitvalt, en dat men de liberalen al tijd spaart', wat bewijst dit, Lezer Zou de liefhebber vau de Visclimerkt ons daarop niot kunnen antwoorden

De Volksstem | 1895 | | pagina 1