Ws r JAAR N 31. De Gemeentekiezingen. WAARSCHUWING. Brief ZATERDAG III OOGST 1805. DE KOORKNAAP. TUSSCHEN MAN EN VROUW. DAAR ZIT IETS ONDER u ims*2 Ongehoorde Schelmerij. dr Si U h hi bl te st Id w< gr k f da eö ge pr df| Pi pi tDruhkcr-lKitgcucr Ipttriw Han ttuffd, ffcopolinstraat, I.'J, tr adat hen abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2 50 ver mar.Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alfe brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn i'akken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden wórden. Ongetee- nde brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den egeldikwijls te herhalen 10 cenfa Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekèns, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Wat is hij lang voorby die goede oude tijd op- welken slechts eenvoudigheid en diepe godsvrucht aan den huiselijken haard waren neergezetendat t kind, in zoo een gezegend midden opgebracht, slechts den weg kende naar school eu kerk, en dat de vrouw als de koningin van den familiekring aanzien werd. Gansch aan man en kinders toegewijd, was moeder alsdan met liet welzijn barer lievelingen bezig. Van als haar zoontje nog niet alleen kon loopen en zij het op haren schoot nog in slaap moest trach ten te schommelen, was zij reeds met de toekomst van haren schat bekommerd. In hare moederlijke fierheid zag zij hem reeds ter school de eerste zijner klas, geacht en bemind van iedereenzij verlangde, naar den dag opwelken zij hem voor de .eerste maal ter kerke zou de mis zien dienen, m afwachting dat 't gebed, dat zij da ge lij ksch uit 't diepste haars herten ten hemel zond, zou verhoord zijn en dat zij haar kind eens als priester het altaar des Heeren zou mogen zien opklimmen. Dit was onder andere de vurige wensch van eene or ive huismoeder, die ik opperbest heb gekend en wil ns korte maar hertelijke geschiedenis ik u hier wil verhalen. De arme vrouw, na vier jaren van de trouwste echtverbintenis we duwe geworden, leefde nog slechts voor haar zoon tje, haar eenig kind. Alle middelen die in hare macht waren spande zij in om dit kind wel op te brengenen inderdaad, op den ouderdom van acht jaren was het een ware engel, zoo zacht, zoo goed, zoo beminnend,zoo god vruchtig, dat eenieder van het dorp het bewonder de en beminde. De oude pastoor had aan de brave moeder gezeid dat hij er wel haast zijnen koorknaap zou van gemaakt hebben. 't Was daar juist de droom van de arme wedu we.... Haar zoon aan 't altaar zien, in den kleinen rooden toog.onder het witte koorhemd,wierookwal men uitslingerende voor het tabernakel. Zij maakte hem met eigen hand den toog en het koorhemd... Dit vroeg haar veel tijd, want zij wil de zelfs er het kantwerk van af maken. Maar, wanneer nu alles gemaakt was, 't daags voor den gestelden dag,.... hoorde zij eensklaps, nabij hare deur, gerucht van ingehoudene stemmen en van halt verdoofde stappen... Zij deed open.... Het arme kind was, al spelende met zijne schoolmakkers, in de beek gevallen. Men was haastig komen toegeloopen, maar men had er hem slechts te laat kunnen uittrekken, en nu bracht men den kleinen aan zijne moeder dood terug. Onbeweeglijk, met wijdopengespalkte oogen, zonder een woord te stamelen, aanstaarde zij het bleek en nat lijk van haar kind. Geen kreet geen woord, ontgleed haren mond, geen traan be- perelde haar oog, maar haar verstand was samen met hare hoop heengevlogen. Sedert dien leeft zij in stille en zachte eenzaam heid. Somtijds nog gaat zij uit zij heeft zich een en rooden rok gemaakt met wit bovenlijf; steeds heeft zij drij koordekens in handen, aan wier uiteinde zij eenen bloempot heeft gebonden, en zoo trekt zij 't veld in, bewierookende de boomen, het koorn,in een woord al wat zij tegenkomt. Jefken. nouw. Petrus, gij hebt mij dezen nacht ge zegd dat gij tegen alle overheden zijt... Man. Dat is te veel gezegd, vrouw... Ik ben tegen al wie in mijne kaarten niet speelt, 't is gelijk welken naam hij draagt. Vrouw. Droeve gesteltenis!!... En wat hebt gij daar geschreven over den brief vau Zijne Hei ligheid den Paus? Man. Wel, niet wetende hoe mij uit den slag trekken, heb ik gezegd dat de Paus oud wierd, dat hij slecht ingelicht was, euz... Ik versta, vrouw, fial 8Ü> en alle ware katholieken over mijn schrij ven verontwaardigd zijt, maar de eenvoudige bui tenlieden die onze gazetten nog lezen, zullen dat voor goede munt aangenomen hebben even als het overige. Vrouw. Petrus, ge zijt op den boord van den afgrond!! Ziehier mijn laatste woord: Ik ben ka tholiek geboren, en ik wil katholiek stervenGij gaat u bekeeren of ik trek met pak en zak naar de Pontstraat Voorzeker, Vrienden, zit er iets onder al dat schreeuwen en roepen, dat huilen en tieren van den verrader der vischmijn om de evenredige ver tegenwoordiging te bekomen in den Gemeenteraad van Aalst Ge moet weten, in zekere nachtelijke vergade- ring, gehouden voor de wetgevende kiezingen, heb ben de liberalen hun woord gegeven allen als een man voor de scheurmakers te stemmen op voor waarde dat deze met de aanstaande gemeentekie- ziugeu zich met hen op eenc gezamentlijke lijst zouden voorstellen. Ja, zulk helscli verbond is er aangegaan Zoodat onze vierde man in den Comte cVEgmont met zijn ooren aan den blok staat Wilt hij zijn woord houden, hij moet trachten de liberalen op 't stadhuis van Aalst te brengenmoest hij zijn woord niet houden, de liberalen onttrok ken hem in eene opvolgende kiezing hunne 16 a 17 duizend stemmen en 't ware adieu de 4000 bal- lèkens 's jaars. Ziedaar, inwoners van Aalst, waar de volksfop- pers naar toe willen Wilt gij dan dat de verschillige besturen van Aalst in handen blijven van brave en deftige ka tholieke burgers, wilt gij dat alle katholieke instel lingen hier groeien en bloeien, wilt gij dat de Godsdienst hier voortaan nog in eere worde gehou den en dat uwe geliefde stad op korten tijd in geen waar Sodoma verandere, ewel, doet dan intijds de oogen open en laat ons allen samenwerken om die verraders tegen de eerstkomende Novemberkiezin- gen eene kilometrieke buis te smeden Pilleken8. Sedert meer dan drie maanden komt het Land van Aelst wekelijks op het stelsel van Evenredige vertegenwoordiging weêr. Het is noodig van daar eens khiar en duidelijk ons gedacht over te zeg gen. Wij spreken hier niet van de Evenredige verte genwoordiging die door de wet zou kunnen inge bracht worden; maar alleenlijk, (dat men ons goed versta) van het vrijwillig toepassen van dat stelsel in de aanslaande gemeentekiezingen. Die vrijwillige toepassing wat is dat? Niets an ders als het sluiten van een verbond met al de- par tijen die in onze stad bestaan, of die bij die zekere omstandigheden in 't bestaan zouden komen. Waarom zijn wij tegen zulk een verbond? Ten eerste omdat wij katholiek zijn en niets an ders dan katholiek. Wij willen in onze stad het oud katholiek vaandel onbevlekt behouden; wij willen van geene samenwerking met liberalen en socialisten, met mannen die ons geloof verloochend hebbenalle dagen in hunne bladen den spot drij ven met al wat wij eerbiedigen en eeren. W ij willen niet dat men op ons stadhuis de religie zou komen bespotten gelijk men het nu dagelijks, tot groote schande van geheel ons land, in de Kamera doet. Daarbij, men moet eene groote eenvoudigheid of beter gezegd eene onvergeefly ke onnoozelheid bezit ten om te beweren dat men onze stad zal verheffen door het intreden in ons gemeentehuis van libera len en socialisten. Wat hebben die mannen ooit voor het werkvolk gedaan? NietsSoms geroe pen en getierd en daarmede amen en uit. Maar werken, zich zeiven opofferen, wie heeft er dat ooit van hun gezien En het zijn daar de mannen die het werkvolk in onze stad moeten redden? Die alles, moesten zij in het gemeentehuis komen, zouden verbeteren Onnoozelheid ja! Onuoozel die niet en ziet dat die liberalen en socialisten met hunne beloften, met hunne schoone en zoete woorden van een drachten vrede maar één dingen en hegeeren, 't is van door de katholieken op den weg gesteld te worden, om dan alles aan hun te krijgen. Eu wij, katholieken, wij zouden daarin moeten volgen? Neen, neen, over dertig jaren hebben wij de plaats geruimd; laat de mannen loopen die wij op straat gesmeten hebben. Een tweede, 'tis dat die zoogezegde vrijwillige vertegenwoordiging voor geVolg zou hebben van een groot getal partijen te doen ontstaan in onze reeds zoo verdeelde stad. En allen zouden eene plaats willen hebben. Wat willen wij Dat alle katholieke burgers en werklieden hun ne candidaten in alle vrijheid zouden voorstellen De katholieke Werklieden moeten hunne eigene candidaten hebben en noemen. De katholieke Burgers ook hunne eigene candi daten. En dat is het gedacht van al de ware katholie ken. De poll, de algemeene poll, reeds in het regle ment van de stedelijke Associatie ingelast, zal uit gevoerd worden. Op die wijze, en zonder de deur aan ouze vijanden te openen, zal men een gemeen tebestuur bezitten die al de standen van ons ka tholiek leger vertegenwoordigt en die voor allen met iever en opoffering de hand aan 'twerk zal stel len. Katholiek altijd, en niets dan Katholiek Karl. Vrienden uit de Stad en van den Buiten Als gij de eene of de audere gazet van de visch mijn in handen krijgt, laat ze dan maar aanstonds vallen óm er u niet vuil aan te maken, of liever nog, neemt eene tang en werpt ze in 't vuur. Zulke gazetten immers zouden u afkeerig maken van uwe geestelijkheid, u den opstaud aanleeren tegen al wat deftig en katholiek is, zouden u onte vreden en ongelukkig maken in uw lot. En tot bewijs daarvan In zijn nummer van Zondag laatst valt de ver doolde schrijver van die helsche bladen uit 1° Tegen den Gemeenteraad van Aalst 2° tegen M. Schollaert, minister van Onderwijs 3° tegen twee katholieke gazetten Het nieuws van den dag en De Gazette van Antwerpen 4° tegen de E.E. H.H. Pastoors van Meldert en Erembodegem 5° tegen Zijne Heiligheid Leo XIII. Maar wat men er niet en zal in vinden,'t zijn aan vallen tegen de liberalpnaan die liefhebbers geett die oude kwezelaar maar altijd gedurig pootjes Maar alia, hij weet waarom óok. Nolleken. W eet gij wat de socialisten eü de liberalen uit gevonden hebben om de nieuwe schoolwet bij het volk hatelijk te maken Zij strooien uit, onder andere t'Aalst, dat de ou ders in 't vervolg schoolgeld zullen moeten betalen voor hunne kinders. Dat zijn helsche leugens Van al de kinderen, die nu voor niot naar school gaan, zal er, met de nieuwe wet, geen enkel éénen centiem moeten betalen, niet meer als nu. De wet verandert daar niets aan. Gij moet van den duivel ingegeven zijn om zul ke dingen te durven uitstrooien van Zijne Eminentie den kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en hunne Hoogw. de Bisschoppen van België, aan de Geestelijkheid. Eerw. Heeren en Beminde medewerkers Wij verhaasten ons u de wijze eu vaderlijke raadgevingen mede te deelen, die O. H. Vader de Paus ons heeft willen toesturen aangaande de Soci ale Kwestie. De Bisschoppen geven hier den brief vau Z. H Leo XIII. Daarna voegen zij er bij 1° Om aan de bevelen van zijne Heiligheid te beantwoorden, roepen wij van nu af uwe aandacht op het het volgende uittreksel van den Pauselijken brief Daar evenwel de rampen, welke Wij betreu- ren, zoo ernstig zijn, dat de toediening van het geneesmiddel niet kan uitgesteld worden, zoo K gelooven Wij, dat men beginnen moet met de geesten tot kalmte te brengen. Daarom, Eerwaarde Broeders, zouden Wij willen, dat gij in Onzen naam de Katholieken vermanet, om zich onder elkander geheel en al te onthouden van alle twistredens en alle vijan dige discussie over deze kwestiënhetzij in de openbare vergaderingen of in de dagbladen of andere geschriften; dat zij vooral wederkeerige verwijtingen vermijden en niet vermetel vooruit- loopen op het oordeel der wettige overheid. n 2° Wij gelasten er u mede deze vermaningen, over te maken, op de wijze die gij best oordeelt, aan deze van uwe parochianen, die zich bijzonder lijk met de maatschappelijke kwestie bezig hou den. 3° Wij nemen deze gelegenheid waar om ten STRENG8TE DE BUITENSPORIGHEDEN IN SPREKEN EN SCHRIJVEN TE VEROORDEELEN, DIE DEN HAAT DER KLASSEN AANVUREN, EN HET GEZAG EN DB RECHTEN DER GEESTELIJKE EN WERELDLIJKE OVER HEID BENADEELEN. 4° Ons gedacht is geenzins van de edelmoedige en prijsbare pogingen tegen te werken, van dezen die, ONDER 't GELEIDE DER BISSCHOPPEN, strijden ter verbetering van bet lot des werkende klas wij rekenen, meer dan ooit, op de zelfopoffering waar van zij reeds zoovele blijken gegeveu hebben. Van onzen kant houden wij ons onvermoeid be zig om, zoohaast mogelijk, de wenschen door den H. Vader uitgedrukt, te verwezentlijken. Aanvaardt enz. Petrus- Lambertus-Goossens, Aartsbisschop van Mechelen. Victor-Joseph, bisschop van Luik. Isidoor-Joseph, bisschop van Dooraijk. Antonius, bisschop van Gent. Joanues-Baptista, bisschop van Namen. Gustavus-Joseph, bisschop van Brugge.'

De Volksstem | 1895 | | pagina 1