De doolaards in Egypte. Parloir. Laatste Depechen. Iets over de kamers. Haltelè,! Broebelkes. Waarom durft noch de Werkman, noch 't Land van Aelst, noch Klokke Roeland den brief van Mgr in hunne gazet niet overdruk ken?... Ze weten wel waarom! Tot Lessen is er nen Aalstenaar, van nabij den Turk, bediende van den ijzerenweg, onder den trein geraakt en zijne twee beenen afgereden. Wat spijtig geval't Was de eenigste steun en troost zijner moeder. Te Weenen gaan ze nu een ge- stieht oprichten voor zatlappenzij zullen er een tijd moeten verblijven om de matigheid aan te leeren. Schrikkelijke brand in Holland; te Hooge-Zwaluwe is er eene geheele parochie afge brand de menschen logeeren er onder de hangaars van den ijzerenweg. Heere! Waar zal dat op houden?... Ze spreken nu te Berlyn van een nieuw potretteerkasken en als ge daarmee getrok ken wordt staat de numbero van uwen ouderdom op uw voorhoofdEen van die cheffen van de christene volkspartij liet zich er over zes dagen ook ne keer trekkenen voor vrijven of te niet, de brief van den Bisschop stond op zijn voorhoofd te lezen. In de Noordzee is er een zeeschip vergaan en 13 mannen verdronken. Een peerdeknecht te Brussel, nen slag gekregen van zijn peerd op de borst en twee ribben kapoteene uur nadien was hij dood. Te Bbussel, drij opvolgers van Jan de Licht sprongen over twee dagen 's nachts ten een ure op nen passantze sloegen hem en trokken hem omver, namen hem al zijn geld af en zijne gouden horlogie van 300 franken en dan vie len die drij kajevans aan 't loopen gelijk hazen. DeBien Public, de gazet van Mgr, schrijft drij dagen vervolgens dat de Werkman, 't Land van Aelst en Klokke Roeland allen, d'een zoowel als d'ander, in éénen perdomine, ge doemd zijn door den Bisschop. Liegt dan maar op, leugenaar van de Vischmerkt. Twee boeren, de eene van Pepingen en de an dere van Waarbeek vielen vrijdag verleden op hunne kniën recht voor 't stadshuis te Ninove de menschen hoorden den beiaard spelen en.meen den dat er eene berechting afkwam. De beiaard van Ninove is 'ne ware lamzak!Te Brussel is er den 4 September te 2 uren 49 minuten en 7 secon den eene maaneklips te zien geweestal de ketjes van Brussel stonden er op te kijken gelijk nen donchist op den brief van den Bisschop. Onze Koningin heeft eenige dagen onpasselijk geweest maar is thans gelukkiglijk hersteld. Te Char leroi stapte er een van dees dagen ne voyageur af in een hotel, at en dronk er wel en bleef er slapen; hij moest 's anderdaags 's morgens vroeg opgeroe pen worden zei hijen als men op gestelde uur ging zien was de filou al de gaten uit en had zijn rcke- ninksken vergeten te betalen. Te Londen, in 't Britisch museum, staat de groep van man en vrouw met den brief van den Bisschop in hunne handenalle 47 seconden veranderen ze van kleur, alle 3 minuten geven ze nen snik en alle kwartieren halen ze nen grooten huil op. De Bisschoppen vragen eene EENSGEZINDE Katholieke partij. Het paleis van onze Koningin te Spa is bijna voltrokken. Te Chenée, bij Luik, viel er een kind in 't water, 't ging verdrinkeneene zekere madame Spée sprong er achterze gingen beiden verdrinken als meneer Victor Pironnet geheel ge kleed er achter sprong en ze alle twee aan kant bracht. 't Schijnt dat in de vinditie op de Werf alles voor nen appel en een ei aan nen groote klod deman van Brussel zal verkocht worden. Tot Hofstade, op de weg van Impe, niet verre van Cherscamp, waar Csesar met 't Romeinsch leger nog gebelleteerd gelegen heeft, is er uit de kelder van een oud hutteken, in den grond ne pot ontdekt met oude romeinsche munten. Tot Oostende is er ne jonge Duitsman bijna verdronken; hij was in 't water onpasselijk geworden; twee zeeratten van DOOR 0-TJI330 GEZELLE. 8 Zoo "at hij er toe neder en deed de zake met veel doortraptheid. Dit was zijn brief. Flavius Tur bo was de name dien hij genomen hadde, in over- eenkomste met priester Philemon, en de woorden die moesten door de perkaminen vensterkes gele zen zijn staan hier ook in parkskes, op 't papier. Flavius Turbo, zijnen vriende, de groetenisse. Sedert dien dat wij vertrokken zijn [alle] zaken staan goed, dat is, volgens uw en mijn verlangen. Konden wij [onderhandelingen] met malkaêr heb ben, gelijk eertijds, en gelijk wij er, hope ik, nog zullen hebben, ik zou u kunnen zaken zeggen op welke gij antwoorden zoudtproficiatmaar wij en [moeten] nu daarop niet peizen. Verschoont mij dat ik niet eer [gezonden] en hebbewij [zijn] u zoo genegen als ooit. Mijne vrouw en kinders aan zoeken dat gij zoudt [naar] de andere kennissen gaan en ze hertelij k groetenmeest van al Onu- phrius, [Pambo] en Frumentius. Ik verneme dat er eene zandvlage over de woestine gevaren is, over Gedrukt by Julius De Meester, te Roesselaere. Oostende hebben hem gelukkiglijk kunnen redden. Die zee, menschen, hoe schrikkelijkDe engel- sche stomboot, Edinburgsliire, is de have van Val- pareso den 25 August! komen binnengeloopenbij den overtocht had hij sclnikkelijk geledende lui tenant was door de golven over boord geslingerd en de Kapitein is doodgevonden in zijn bed. SNOER, ALTIJD MAAR SNOER, Zegg;en: 'k Zal mij beteren is wel maar sef fens daarna, niettegenstaande Bisschop en Priesters, slechter doen dan te voren, dat is 'twerk van de gazetten van de Daens-par ty. Publieke misdaden zullen publiek gestraft worden. Mgr de Bisschop van Gent heeft verleden don derdag het pensionnaat van Saffelaere met een vriendelijk bezoek vereerd. September! De Fruitmaaud, ook Regenmaand genoemd bij sommi ge schrijvers! Meester Lieven, de welgekende schrijver van almanakken, schreef er over als volgt: In September als 't niet en regent draagt nen para- pluie mee, en als 't regent doet wat gij wiltalzoo en zult ge nooit bedrogen zijn. 't Zal nu en dan des morgends wat smooren maar dat is een teeken dat 't zonneken ons binst den dag zal komen beschij nen. Te Smeerhebbe-Vloersegem, ze willen hebben dat 't daar 't vaderland is van de ratten eenen boer heeft er deze week 43 gevangen en te Idegem wordt 't Siemmeken verkocht gelijk als brood. Te Wendswobth komt nen huisvader te bezwijken hij had al de voorteekens van den cho lera. Ons Heer beware ons toch van die droeve ziekte. Zou de Werkman ons niet kunnen zeg gen hoeveel honderde nummers er hem verledene week opgezegd zijn? Ons braaf katholiek volk luis tert als de Bisschop zegtLeest zulk bladje niet. d'Afgunst, de begeerlijkheid en de hoogmoed lei den ne mensch naar het kerkhof. In Amerika zijn er in eene koolmijn, ten gevolge van overstroo ming, 13 mijnwerkers verdronken Al had gij duizend vrienden, vertrouwt maar uw geheim aan eenen vriend alleen. Over eenige dagen kwam te Rijsel de beestenbarak toe van Bidelna de eerste vertooning zijn er 2 tijgers, van eene weerde van 7 tot 8 duizend franken 't stuk ziek geworden en na eenige uren gestorvende meester schreeuw de als een kind. Te Benbvent, in Italië, is er een magazijn van vuurwerk aan 't branden gegaan; 't was ne krikkak en een geboemmelsel van kar- toechen, vuurpijlen, glazen bollekens en vuurmo lens gelijk op de grootste kermissenongelukkig lijk is de eigenaar in den brand gebleven en twee personen erg gekwetst. Welke Donchist of Roelander durft zich nog: katholiek noemen? Nog nooit heeft de Werkman en 't Land van Aelst zoo hevig tegen de katholieke partij geschreven dan verledene week... Menschen, doet toch uwe oogen opendie gazetten zijn in opentlijken op stand tegen hunnen Bisschop! en... daarbij maakt er u geen kwaad bloed in, wat de menschen niet en kunnen, God zal het teweeg brengen. 't Is eene sempiterneele en eeuwige eer voor Erembo- degem met 281 bedevaarders naar O. L. Vrouw- ken van Sittard te zijn geweest. Verleden vrij dag is onze Koningin te Spa van haar peerd geval len; haar doktor M. de Damseaux heeft haargpbo- denin 't bed te blijven; er is gelukkiglijk geen ge vaar. M. de Burlet, onze eerste minister meende naar Carlsbad te trekken maar 't en kan niet zijner is te veel werk op den winkel. 't Schijnt dat het van dees jaar zal steenen vriezen van voor Allerheiligenvolgens de beste weerkun digen moet Dender en Schelde toeliggen den 17 November. Al de katholieke gazetten, de Bien Publicde Courrier de Bruxelles, de XX Siècle, enz., enz., vallen allen uit tegen de gazetten van de partij Daensallen moeten konstateeren dat die bladen in opentlijken opstand zijn tegen hunnen Bisschop.... Zoolang Aalst zal bestaan zal die brief twee dagen, op de elfste ure, [te] [Zirach] en daar omtrent. [Die] 't mij gezeid heeft voegde er bij Zij [mag] groote schade hebben veroorzaakt, nabij Latopolisen wat hij zei kan [betrouwd worden] dat het waar is. Vaarwel. Wy en wisten van geen kennissen met namen gelijk die daar in dien brief staan, maar vader zette ze daarbij om de aandacht van de lezers elder- waards als op Pambo te trekken. Als de brief klaar en duidelijk, letter voor letter in de lage was gesneden was, met den punt van den stijl, zoo zaten wij neder en gebruikten wat ooiemelk-kaas, dat is kaas van schapenzog, en dan ging vader wandelen langs het wateropdat het niet en mocht schijnen als of hij Euthymius weer om storen wilde, zoo ging hij van de werke weg, naar elderwaards. DE MANDEMAKER. Vader en kwam niet ij delshands terug. Hij had eenen haze met zijnen stok dood geslegen, die van voor zijne voeten wegsprong, en hij had hem meê. Philip was ondertusschen weêr op de been gerocht en morgen zou hij versch man zijn, zeide hij, 't zij om eentwaar te gaan, 't zij om eentwat te doen. De elfste ure was voorbij en wij begosten uit te kijken en te vragenWaar zit Diphilus? 't Was nog eene halve ure voor zonnenondergang en eindelijk zagen wij den hoogen kemel komen aangedraafd van Mgr Stillemans niet vergeten worden... Tot al de kinders toe leeren hem van buiten. Was- schen in den zomer en kan men niet altijd te Doel, bij gebrek aan waterge moet weten dat er daar voor regenwater noodig ishet pompwater is er doorgaans te zoet, en te zout en deugt niet; uu ge lukkiglijk is er veel regenwater, ook van 4 ure 's morgens is men er al bezig met snoer te geven aan de waschkuip op houten blokjes. En nu voor 't laatste, menschen, den stoet die gaat in- richticht worden voor de feesten van 't nieuw hos pitaal, zal partüdliér zijn; al die twee handen heeft in Aalst is er bezig met aan te werken Aalst schikt ter dier gelegenheid nen neus te zetten aan Antwerpen, Gent en Brugge en die 't niet en ge looft heeft maar komen te zien. Tot wederziens en au revoir!.... Kibeladouken. T ÏTIRPFrilT^I Daar er tegenwoordig zoo- IjL 11311Ijlil 1 veel gesproken wordt van 't lawijd der socialisten in de Kamers, trok Lui- brechts daar ook eens naartoe. Hij dineerde eerst bij zijnen goeden vriend Spie gels en trok van daar op. Als ze nu tegen de Kamers kwamen, blijft Lui- brechts met eens staan, en zegt Spiegels, jongen, 'k moe'n weer naar uw huis, 'k heb iets vergeten. Wat dat? zei Spiegels. Wel, mijnen wandelstok antwoordde Lui- brechts; weet gij immers niet dat wij onzen stok moeten afgeven eer wij in de Kamers binnenko men Verledene week zijn de Kamers uiteengegaan. Nog nooit heeft men in België zulke lastige en lange zittijd bijgewoond, en nogthans is er min goed gedaan, er zijn min hervormingen ingevoerd, er zijn min verbeteringen gestemd, dan de nieuwe kiezers het wel verwacht hadden. Maar aan wie de fa ut Aan de socialisten alleen, die door hun gedurig lawijt en gebabbel nen stok in 't wiel gestoken heb ben, en zoo de katholieke volksvertegenwoordigers belet hebben, wetten, die dringend waren voor landbouw en nijverheid, te stemmen. Om één voorbeeld te geven, zoo is het de faut der socialisten dat van dees jaar de nieuwe tabak- wet niet is gestemd. M. Woeste stelde voor van die wet aanstonds te bespreken om aan onze landbouwers voldoening te schenken, en wie was er tegen dat die wet nu sef fens gestemd wierd De socialisten. Zij die over eenige maanden uitriepen dat de volksvertegen woordigers het jaar door moesten zetelen, zijn nu de eerste om rap de zittijd te eindigen en op hunne renten te gaan leven. Ook is dit bij onze brave boe ren op geenen kouden steen gevallen, en staat het op den balk geschreven tegen dat de roode oproer makers nog eens hunne stem komen afbedelen. Zekerlijk, wij moeten het bekennen, en het strekt tot eer van ons kathoiiek ministerie reeds veel werk is er afgelegd, onder anderede kieswet der gemeente, de inkomrechten, de schoolwet, de Congokwestie, de havenwerken van Antwerpen, Brugge, Heyst, Gent en Brussel, maar ook is er nog werk op den winkel. Wat de socialisten betreft, wij hebben gedurende verledene zittijd genoeg gezien wat zij kunnen. Roepen en tieren, lasteren en verwijten dat is nu mero één van hun programma. Niet alleen hebben zij geene enkele wet uitge voerd, maar zij hebben zelfs geen enkel voorstel van eenige waarde voortgebracht. Wat zou het zijn moesten zulke mannen aan het bestuur zijn van 't land In dien tijd zou het wel te pas komen van te zeggen «Veel beloven en weinig geven doet de zotten in vreugde leven. Geheel hun politiek bestaat in schelden en ver wijten, maar met roepen en tieren zal de toestand van landbouwer en werkman niet verbeteren. naar huiswaard. Hewel, Diphilus! riep vader, hoe is 't ver gaan? Nog al wel, meester. Hoe gaat het met mijn jong meester? 't Gaat beter als hebbelijk met hem, peize ik, hernam moeder, niet waar, Philip 'k Ben zoo wel te passé ali ooit in mijn leven, zeide hij. Maar Diphilus, wanneer gaan wij voort gaan Zijt gij in de Oase geweest vroeg ik Kijkt naar dien haze, zei Cyrilla. En de oude man was overlast van een gcheelen hoop zulke vra gen en antwoorden te zamen. Als 't uitgevraagd en geantwoord was.Wij kunnen de Oase voorbij, meester, zeide hij, tegenwoordig, zonder gevaar maar 't volk dat er woont houdt aan afgoden, al te- maal. Zij en weten nog niets van de vervolging, en als wij voorbij gereden zijn, zal ik wel weten de ke mels aan den man te helpen. Wat! zijn daar geene Christenen! zeide ik. Geen een, meester, zoo 'k geloove. Maar 't ontgaat u Pambo, de mandenmaker te Zericah Wel, en wat weet gij van Zericah vroeg hij, snel omwendende. Dat er daar een Christen mensch woont,, niet meer als dat, dien men kan betrouwen. Vader loech. Diphilus ziet er geheel verbaasd uit, zeide hij, wij moeten 't hem ook laten weten, Het is te wenschen dat in den aanstaanden zit tijd de gemeene taal en het geweldig geschreeuw der socialisten zal ingetoomd worden, want de Ka mer, die vroeger eene deftige plaats was, geleek op sommige oogenblikken beter aan eene socialistische kroeg dan dan eene vergadering van treffelijke lie den. Het is te hopen dat in November het reglement der Kamer zal veranderd worden en dat wij zoo die zittingen niet meer zullen moeten bijwonen die tot oneer strekken van het Belgisch Parlement. De Kamer zal er bij winnen onder het opzicht van deftigheid, en zal zoo gemakkelijker het goed kunnen verrichten dat nu is moeten uitgesteld blij ven. Max. Tist. Reizen, dat is plezant, hé? A. A. Gene gen zijn en miskend worden, dat is erg, geloof mij. A. B. Wat dunkt u van zoo een uitstapje Vr. te Chisleliurst, wij verwachten u met ongeduld; wij zullen u hier eenen feestdag wenschen. Vr. te Vclm, zijn de klokluiders al gevraagd en 't mu ziek ook Daniel, 't spijt ons niet te kunnen ko men, maar wij en vergeten u toch niet, zelle 1 Snoeck, de vriendelijke saluwade. Doreken, hoe is de kermis afgeloopeu? Toch niet te laat uitgeze ten, hé Nonkel, men verwacht u in 't wettel kwartier. Vr. V. G. Heb dank voor n" 29 tot in 't kort. Pitje, is alles u geworden? De com plimenten aan de familie; Kibeladouken stelt het goed. T. F. U vergeten en kunnen wij niet Lode, men verwacht u Zoudag. Opgepast en niet gelachen. Syl. Hoe is 't aan de waschkuip Ons Roese. Onze Lezeressen zijn tevreden over u ga zoo voort. Vr. Ten Velde. g'Haalt er eer af hoe meer nieuws hoe beter. Vr. J. te I). Ze ko men in 't kort. Hoe is 't met kalf zijnen kop J. M. V. W. Is men nog altijd braaf? Niet geroe pen, niet gekomen. Vr. te Mactcr, de knoop was niet los, maar... maar.... littreleiten. Tot WAEREBEKE, bij den kuiper, een zeer braaf man, lezer van het Stemmekcnhoeft er eene raap haar zeiven gezaaid en z'is zoo groot als eene kleine kuip en weegt zes kilos. Is dat toch geen wonder Ciesken, den uitventer van den Werkman tot SANTBERGEN en in de streek, wil den Werk man niet uitdragen, verteld men, omdat hij bijna overal waar hij den neus binnen de deur steekt, hoort Neen, Ciesken, wij hebben alreeds De Volksstem. Schuilt daar niets anders onder De Aalstersche jaak denEzzel (met twee z, zulle) krijgt op den buiten van 't zelfde laken 'n broek. (Per Telefoon). 1° Uit BRUSSEL. Hier zijn toegekomen M. en Madame Chauncey-Morlau, pas getrouwd en te samen wegende 550 kilos! 2° Uit BERGEN.Zoo't schijnt zal de socia listische volksvertegenwoordiger Brenez, die hier nog in de gevangenis zit, in 't kort losgelaten wor den. 3° Uit GEERAARDSBERGEN. Nooit heeft onze stad schooner feest gezien dan dit der oud studenten van ons kollegie maandag verleden. 4° Uit GENT. De provincie Oostvlaanderen telt 197 inwoners kiesbaar voor 't Senaat. 5° Uit MUNICH. Het congres der Duitsche katholieken binnen onze muren zal een ontzagge lijk goed te weeg brengen't is gesloten den 29 Au- gusty. 6° Uit VERVIERS. Binst de laatste grève hebben de werklieden hier 2G0,300 franken dag loon verloren. 7° Uit OUDENAARDE. Minister Nyssens heeft zondag onze werkmanstentoonstelling in on zen Volkskring geweest nazien, 8° Uit LEUVEN. M. Willems, oud senator, komt ook zijn ontslag te geven als burgemeester van Wespelaer. 9° Uit SITTARD. (Dijnsdag 2 uren), De 288 bedevaarders van Erembodogem zijn hier goed toe gekomen. en wij vertelden hem al dat er gebeurd was, en van Euthymus. Wel, zeide hij, als hij 't gehoord hadde, dit is geheel gelukkig en zal ons veel voordeel zijn. Ik beu van zin van te doen als volgt wij gaan door de verste Oase, den weg nemende al den noordwesten, of als wij naar de naaste gingen. Dan kan ik of wel met de kemels terug komen, om ze verkoopen 't volk en zal geen achterdenken hebben of wel ik kan ermee naar de andere Oase, en ze daar kwijt geraken. In alle geval wij moeten uit de breê strate als wij 't halven wege tusschen de twee Oasen zullen gekomen zijn, daar tusschen de bergen. Van daar voort op goê ge- schie tot dat God ons betere tijden wilt verleenen Wij kwamen overeen. Korts nadien gingen wij ter rusteblijde van welhaast te mogen huizen op gezette gronden en groeiend loot te zien. Als ik ontwiek hong er de aangenaamste reuke rondom mij ik ging buiten en vond Diphilus bezig met den haze gereed te doen. Op 't eerste morgen- breken was hij opgestaan, en hij had het wild bij kans gereed, ten morgenmale. De reste van ons volk stond allicht overend, en 't wierd luttel tijds verspeeld over tafel. Als wij gedaan hadden beken den wij, met voldanen eetlust, dat Diphilus een eerste was in 't koken. Wij pakten alles weêr in, klommen op de kemels en reeden westwaard. Philip deed Diphilus zijnen raad, en droeg zijnen arm in eenen halsdoek, of-

De Volksstem | 1895 | | pagina 2