RONDOM DE WERELD. Meire. t BIDS?AART Lans leve be jubilarissen GEERAARDSBERGEN. KERKELIJK NIEUWS. STA.nKTTEUWS. DOEL.- 50jarig Meifeest. -Jis 7/u; -£jJ qo> 9ll0' Maandag verleden is in onze stad godvruch tig in den Heer ontslapen Mevrouw Maria Stéphania Carolina Fraters, douairière van Mijnheer O Edm.-Laurentius-August. van den Hende geboren te Dendermonde den 20 Juni 1812. De achtbare Overledene was Voorzitster van de Vereeniging der noodlijdende Kerken, en vereerd met het kruis Pro ecclesia et Pontifi- ce- Hare gedachtenis is onsterfelijk, want zij was waarlijk medelijdend en rechtvaar dig- Ps. III, 5, 6. XI. 3. JfJ. AALST. Wat schrikkelijk ongeluk! Constant Van Wichelen, van Erembodegem, maar te Aalst wonende, die dienst doet op dén koopwarenlrein van Aalst naar Bergen, is te Lessen van den trein gevallen. Zijne twee beenen zijn verpletterd. De doktoors hebben ze moeten afzetten. Er is veel vrees voor zijn leven, 't Is een van de braafste be dienden hij heeft 35 jaar dienst, en is 54 jaar oud. Hij is de eenige steun van zijne oude moeder. Och arme, welke beproeving voor dat mensch Zijne twee broeders zijn omtrent op dezelfde ma nier verongelukt. DE PRAALSTOET. Er zijn niet min dan 18 praalwagens die den stoet zullen opluisteren, waaronder verscheidene die in pracht en bouwtrant stout zouden mogen wedijveren met degenen die wij te Antwerpen in het Landjuweel, en te Gent inde Pacificatie zagen Nooit, van zoolang Aalst bestaat, zal men iets schooner gezien hebben, dan die wagens. Dan hebben wij nog de verschillige groepen te voet en te paard, allen insgelijks rijk gekostumeerd; vóór iedere bijzondere wagen of groep zal een mu ziek uit het omliggende (insgelijks in histo'rieke kleederdracht) hare schoonste stukken uitvoeren. De Koninklijke Harmonie en een piket gendarmen zullen den stoet openen. Verscheidene ministers, den heer Gouverneur der provincie Oostvlaanderen en andere hoogge plaatste ambtenaars zullen de plechtigheid bijwo nen. 's Avonds om f» uren heeft er op de groote Feest zaal van 't Stadhuis een banket plaats, den heeren Ministers eu Gouverneur aangebodende inschrij ving is 5,00 fr. De repetities voor de Cantatedie moet uitgevoerd worden door de leden van talrijke maatschappijen der stad, zijn voorgoed begonnen. Onvrijwillig ver gaten wij reeds te melden dat de Cantate het werk is van den Aalsterschen Toondichter M. Gustaaf Pape en den versbouw van M. Dr Isidoor Bauwens. Men spreekt er met grooten lof van. TENTOONSTELLING. Zondag 15 September wordt de tentoonstelling geopend, in de ruime zaal van den Katholijkeu Werkmanskring, zij zal geo pend blijven tot 23 der zelfde maand. Alle dagen zullen er in den hof concerten gege ven worden door muziekmaatschappijen der stad. Wij zetten onze geërde Lezers ten zeerste aan die prachtige uitstallingen van den Aalsterschen Han del en Nijverheid te gaan bewonderen; zij zullen er alle ambachten in vertegenwoordigd zien en zich kunnen overtuigen dat er daar ware schatten van Kunst, IJver én werkzaamheid opgestapeld zijn, die den geest en wilskracht onzer Werkersbe volking daarstellen. Een ingangsgeld van 0,10 centiemen wordt ge- eischt van de bezoekers vreemd aan de inrichtende maatschappijen. scheen hij hem geen zeer meer en deedde brand was er uit. Als wij twee uren verre gereisd.kwameu zoo en zagen wij geene woestine meer. 't Groeide cactus langs de stratehier en daar beefde er eene palme, met heure breede waaiers, hooge in de noordersche luchtdan hadden wij eenen vlasch aard, verder een stuk landsdan een kotje gedekt met palmbladeren, al dak zonder wand of weeg; dan een komkommerhof; dan schooten de bergen weêr hooger en hooger, en wierden ze groever 'en zwaarder, en wij kwamen over een water dat het al daarrondom in 't leven hielddan stonden er boo- men en huizen en 't lagen stukken lands, dichter en dichter, en allengskes wierd het een dorp te ge lijken: inderdaad, 't was Talmis, 't eerste dorp van de Oase. Als wij binnen reeden stond het volk in tropkes langs de straten omhooge te kijken, hand over oo- gen, velen die daar waren; andereu hevig aan 't kouten en 't wijzenallen waren verschrikt gij en kunt niet meer. Wij koeken van onzen kant ook wel wat verbaasd op; de zonne en had maar half heuren glans, en maar half heure hitte meer, nu dat wij er op schaften. 't Moet eklips zijn, zei vader, of zonnetaning. 't Is averechtsgeloovig volk hier, zei Diphilus, en in die zaken bijzonderlijk. Peist: de drake zit achter de zonne, zeggen ze, om ze cp te eten. 't Zal zeker nog lange duren eer zij wijzer worden en 't en zal ons geen hinder zijn, zij zullen ons zonder Nieuwenliove ^iee^ veHeden zondag eene zijner braafste, godvruch- tigste en neerstigste inwoonsters verloren door het afsterven van Paulina Walteniee, vrouw van Pe trus Franciscus De Vroede. Zij is er dijnsdag begra ven na de uitvaart op 't lijk van 8 uren. Dat hare ziel in vrede ruste Zekere gemeene soort van personen langs Nteuwenhove achten dat de gendarmen van Gee- raardsbergen brave en gedoogzame menschen zyn. Die soort van personen zeggen maar ronduit dat fruit stelen geene diefte is. Nu, beteraven op het veld gaan ontvreemdeneieren uit een andermans nesten gaan rooven zich een anders kiekens toeei genen zijn dat ook al geene dieftens meer? Als het zoo is, dan bekennen wij dat die vieze gemeene kwanten hunnen levens handel zeer wel schikken naar de duivelsche leering der socialisten. Deze im mers erkennen noch God, noch zijn gebod: Wacht u wel van stelen en onrechtveerdig leven. Neen, voor de socialisten is er geenen eigendom. Maar dat maakt de rekening niet der rechtveerdige eigenaars die ongeduldig en verontweerdigt de waakzaam heid der politie vraagt en des noods zal eisschen Dierck. DE personen die aan de maag lijden (maagont steking, moeilijke spijsvertering, krampen, vuilen adem, braken) genezen in weinige dagen door het voortreffelijk purgeermiddel, genaamd Walthery- pil, 1 fr. 25. Luisterrijke, prachtige dag! Dag van troost en geestelij ken zegenDie glorie heeft aan God en vreugde en moed aan het kristen hart! Verleden zondag vierde men te Meire liet plechtig en hartroerend afscheid van den E. H. II. Haten, missionaris voor Congo. Het was een gelukkig samentreffen voor de paro chie van deze selioone plechtigheid te mogen vieren ook als openingsfeest van de Novene en de began kenis van O. L. Vr. van den Rozenkrans. Eene groote menigte volks was van alle zijden toegestroomd. De plechtigheid moest om half' drij beginnen en van een uur te voren was het onmo gelijk nog een plaatsken.te vinden in de kerk. De familie van den missionaris had hare bijzondere plaats in het koor, en de missionaris zelf was geze ten midden in het koor, op eene kniebank, waarop voor hem hel Zendelingskruis tentoongesteld was, en dat hem plechtig zou worden ter hand gesteld door den Z. E. H. Deken van Aalst. Stichtend en indrukwekkend werden eerst de Vespers gezongen op het dokzaal. Daarna beklom de E. H. Ev. De Boeck, leeraar in 't seminarie van Scheut, den predikstoel om een gelegenheidsser moen te doen. De tekst waarop de redenaar zijne hartroerende aanspraak steunde, was Gaat en onderwijst alle Volkeren Met de grootste aan dacht en ingetogenheid werd zij aanhoort en alle harten diep getroffen, voornamentlijk wanneer de zendeling op meesterlijken toon de pijnlijke gestel teuis afschetste van den missionaris die uit geld gebrek zich gedwongen ziet de anne en ongeluk kige verworpelingen van zich te stooten die hem oin ziel en lichaamsvoedsel komen smeeken. Na de aanspraak, groot lof, onder hetwelk om haling door den nieuwen missionaris en den E. H. De Boeck. Tot slot van het feest de hartroerende cer- monie der overhandiging van het zendelingskruis aan den nieuwen zendeling. Een hoogst spijtig ge val: Op het laatste oogenblik is den Z. E. H. Deken door eene lichte onpasselijkheid, belet geweest het kruis aan den zendeling te overhandigen. Hij is hierin op weerdige wijze vervangen geworden door den E. II Van der Schueren, bestuurder van het St. Martensgestieht van Aalst. De versiering der kerk was machtig schoon en liet niets te wenschen. Hetzelfde voor de muziek een welgeoefend mannenkoor houdt het dokzaal in ecre en alom is hare faam sedert lang verspreid. Men voert er even goed de muziek van Cherubim en andere groote meesters uit, zoowel als de ge strenge Kunstrijke Kerkmuziek; en nooit ook klinkt er de orgel valsch EREMBODEGEM aaarSITTARD. Glorie zij aan God Lof en dank aan O. L. Vrouw van het Heilig Hart! De 288 bedevaarders van Sittard zijn in volle ge zondheid van hunne reis tot Erembodegem terug gekeerd woensdag, omtrent half vijf van den na middag! Iedereen was ten uiterste tevreden De vrienden van 't Stemmeken hebben er vurig gebeden voor ons duurbaar Arrondissement. De naaste week geven wij eene ZEER UITGE- BRFJDE beschrijving van deze merkwaardige reis; iedere bedevaarder moet dit lezen. Onmogelijk ware het ons van nu af den E. H. Sadones, pastoor vau Erembodegem en den E. H. Temmerman, onderpastoor van 't Heilig Hert tot Gent niet te bedanken voor al de moeite die zij zich hebben gegeven voor 't welgelukken dezer over- schoone bedevaart. POST-SCRIPTUM AAN HET PARLOIR. Ons Roese, Vr. Ten Velde, Nonkel, onmogelijk, bij plaatsgebrek, uwe schoone artikels op te nemen. /elfde bemerking aan andere vrienden die ons nieuws hebben medegedeeldde naaste week zult ge de eerste zijn. INDIEN gij zwak zijt, indien gij bleek zijt, zon der kracht noch vreugde, indien gij aan duizelig heid, hartkloppingen en hoofdzeer lijdt, neem de ijzerinhoudende Pil van Doktoor Raphael die u eetlust, kracht en frissche kleuren weergeven zal, 1 fr. 75. vragen of talen voorbij laten. Hij had gelijkelk was zoo bezig met den eklips dat wij door 't dorp waren eer zij 't scheeneu te weten, en als er een boogscheute of twee lands achter ons lag, zoo waren wij in eene smalle groe ne lane, tusschen twee rotsachtige hoogten. Wij keeken zonnewaards op. Pleur licht wierd van langs om derver en flauwer, in den Oosten hong er eene duistere wolke die rees en open ging zoo ?t scheen, 't wierd koud en 't viel veel dauw wij hadden moeite met de kemels om ze voort te krijgen. Dat is vereend genoeg zei moeder zal ze geheel weggaan, de zonne Ze hadde 't juist gevraagd als beur kemel kniel de en ging liggen. PIouw riep Diphilus houw! de beesten zijn verschrikt. Wij hielden in en stapten af, 't was al stille. De krekels die geheel den dag lang hadden zitten kre- kelen in de rotskloven hielden stille, geheel 't oos ten zat zwart, 't was nacht aldaar. De zonne wierd een gouden zikkel, dan een enkel tipje, en dan ze was lijk uitgevaagd. Maar op denzelfden tijd, rondom de zwarte schijve van de mane, brak er een krans uit van half gedempte zonnestralen. De kemels zagender uit als of ze 't gingen besterven, wij keekèn omhooge naar de zwarte schauwe die die over onze hoofden voer en wij waren zoo gepakt dat het ons dochte dat wij de duisterheid hoorden Nauwelijks drij maanden geleden vierden wij bier de gouden bruiloft der echtelingen Driessens- llriesnu is hetzelfde geluk aan de ouderlingen Francis Dirix-Permentier to beurt gevallen maan dag 11., 26 Oogst werd het feest plechtig gevierd. Om 8 uren kwamen de jubilarissen in het gansch versierde dorp aangereden, om aan het gemeente huis af te stappen, en dan stoetsgewijze naar de kerk te gaan. Flier werd hen door de Vereenigde Vrienden, onder het bevel van L. Cant, de mili taire eer bewezen, waarna eene plechtige mis ge schiedde, gevolgd van hetTe Deum. Schoon en aandoenlijk was liet, toen na de mis, aan (len uit gang der kerk, het paar in naam der Doelenaren verwelkomt werd door eenen braven werkman, die in korte maar zeer treffende en welgepaste woorden de gevoelens der inwoners uitdrukte en hun eenen schoonen bloemtuil aanbood. Iu vorm van stoet stapte hetjubelpaar gevolgd door familie, kennissen en vrienden voort, en sa men deden zij eene aangename ronde in het dorp. 's Avonds gaf de muziekmaatschappij St. Cecilia eene serenade aan de gelukkige echtgenoten onder de toejuichingen eener overgroote menigte volks. Het feest eindigde met verlichting en vuur werk. Lang nog zal die aangename dag in 't geheugen der Doelenaren blijven, die allen de brave echte lingen nog vele jaren geluk en gezondheid wen schen. N. B. Ik geloof hier als bijzonderheid te mo gen melden, dat de man over eenige dagen te voet (aller et retour) naar de Klinge is gegaan, want tram of trein kent men op Doel tot hiertoe nog nieten dat de vrouw haren oogst heeft helpen af doen en opbinden. Maandag was het feest in het Kollege van Geeraardsbergen, feest van den Bond of Verbroedering der oud professors en studenten. 353 man van allen ouderdom, van alle standen, priesters, magi straten, geneesheeren, advokaten, notarissen, apothekers zoo wel als handelaars en landbouwers, waren van wijd cn zyd toegestroomd, gelukkig van hun oud en bemind Kollege, van hunne vroegere studiemakkers, professors en vrienden terug te zien. Aandoenlijk zeker was de plechtige H. Mis, door den oudsten der studenten, den eerbiedweerdigen grijsaard pastor Stocquart gezongen, bygestaan door de jonge le vieten van de stad. Plechtig en aandoenlijk het Te Deum door zoovele van dankbaarheid vervoerde mansstem men aangeheven. Doch geen feest zonder banket. Warm was het in de voorbijgaan. Vijf-zes van de grootste sterren zaten uit en 't was twee-drie minuten oprecht nacht. Dan kwam een blinkend plekske ten voorschijn, langer, breeder, en, al met eenen keer, het regende blijde zonuestraleu rondom ons, en 't was gedaan. De kemels hadden eer licht als herte genoeg óm op te staan. Zij gerochten algelijk eindelijk op hun ne beenen en wij boven op hunnen gebulten rugge, en voort naar Sericah. Wij klapten van eklipsen, natuurlijk, tot dat wij wederom aan kotjes en ver- tuinde hovekes kwamen eu zeiden 't Is hier nog een dorp - Hasazei Diphilus, nu gevraagd waar op Gods wereld heer Pambo wonen mag. En 't was in derdaad volk genoeg om 't aan te vragen. Ze wa ren nog al vernesteld en verbaasd, en stonden met handen en voeten te zeggen en te weiweten over den eklips. Een oud wijveken dat daar alleene stond, toogde ons den weg naar Pambo's palmbla derhuis. 't Stond eeu hauengeschrei van den bree weg af, een stuk land had hij daarbij liggen met eenen muur vau opgestapelde veldsteenen tusschen 't hoveken en de strate. Wij stonden aan den ingang van 't huiszekotje, en Pambo, van uit zijnen hof daarop verwonderd kijkende, kwam en keek als of hij zeggen wilde Hewel, wat?.... - Wij zijn tot u gestierd geweest, zei vader, door eenen ouden vriend van u, maar aangezien dat het niet noodig is dat wij onze boodschap voor zaal, maar ook warm in de herten. Aan gulle vreugd en rlaamschen geestdrift ontbrak het niet. Aan de eeretafel waren gezeten, onder de eerbiedweerdigste der oud pro fessors en studenten, de afgeveerdigde van D. H. den Bisschop van Gent, deZ. E. H. Segers, oud student en principaal president van het seminarie onze volksgelief de Senators en Volksvertegenwoordigers, waaronder on ze M. Woeste, wiens aankomst met daverend handgeklap en gejuich wierd begroet. P"ef! Het eerste champagnekork springt af't Is het Signaal der toasten. O, schoon was de aanblik van de prachtige zaal toen die 353 mannen opsprongen, de ser vetten zwaaiend, om Paus, Koning cn Bisschop, op wier gezondheid de Voorzitter, M. De Clippele dronk, toe te juichen. Bewogen dankt deE. II. heer President Segers in name van zijne Hoogwecrdigheid, die het College "ran Geeraardsbergen zoo acht en bemint. Op den heildronk door de E. II. Saeys, thans Principaal, aan de oud pro fessors en studenten gedaan, antwoordt de Advokaat V. Jacobs, de tolk der oud leerlingen, in machtige vlaam- sche taal, en de Vlaamsche Leeuw in geestdrift aan geheven, groet hem krachtvol tegen. Blyde dreunt het handgeklap, als de E. h. Fivez, pastoor van Lede, met het humour dat hem kenmerkt, het woord neemt in den naam der oud professors. Doch de zaal voelt hare ijzeren kolommen daveren, als onze achtbare heer Woes te opstaat StilWoeste gaat spreken Hy spreekt en een ieder hangt aan zyn lippen, hy spreekt van het katho liek onderwijs; hij zegt wat hy, wat de katholieken ge daan hebben voor dit onderwys. hU toont nog eens, de vrome katholiek, de ware kampvechter van God, Kerk en Vaderland, dat hij een man is van overtuiging en princiep. Beschermt, roept hy, verspreidt, versterkt de katholieke scholen net is het grootste werk van onze eeuw, soldaten en zendelingen van Christus, weest chris ten, niet alleen van naam, maar ook van daad. Bewijst aan de Kerk de diensten die zij met recht van u ver wachten mag Overbodig is hette zeggen welke vervoering die mees- terlyke aanspraak verwekt. De ruiten daveren, de fanfa ren heffen hunne blijde tonen aan, de korken springen m de lucht, zang en muziek, de kreten van - Leve Woeste!» mengelen zich onder elkaar; de vreugde en de geestdrift rb'ien ten top. Een telegram Zijne Heiligheid Paus Leo XIII, zegent de oud professors en studenten thans in het College van Geeraardsbergen vergaderd. Cardinaal Rampolla. Leve Leo XIIILeve het College van Geeraardsbergen Geen feest is beter gelukt, eendracht en vlaamsche vreugde Ircerscliten tot het einde toé. 't Wordt stillekens laat. Eenige jonge achterblijvers zijn het laatste en luidruchtige echo van dien onverge* telijken dag. IULE DAGWIJZER. Zondag, 8 Septembeb. O. L. Vrouw Geboor- te. Maandag, 9. H.H. Gorgonius eu Dorotheas, martelaars. Dijnsdag, 10. H. Nikolaas van Toleutijn, wordt aanroepen tegen de ziekte onder 't vee. Woensdag, 11. H. Vinciana, maagd; gebo ren in 034kwam met haren broeder de H. Lando- aldus uit Italië naar België om bet geloof te ver spreiden. Donderdag, 12. H. Guido. bijdag, 13. II. Amatus, bisschop. Zatebdag, 14. H. Kruisverheffing. In eenen oorlog tenjare 611 werd het Kruis', waar Jesus op gestorven was, door de Persen gestolen en naar hun land meegevoerd. 14 jaar nadieu dwong Keizer He- raclius hen den kostelijke pand naar Jerusalem te rug te brengenhet werd met de grootste plechtig heid ontvangende Keizer zelf droeg het op zijne schouders tot op de Calvarieberg. O Heilig kruis des Heeren, Geknield aan uwen voet, Kom ik ootmoedig leeren Hoe 'k mijn kruis dragen moet. Priesterlijke benoemingen. De E. H. De Bue- le, bestuurder van 't Godshuis Guislaiu te Gent, is pastoor benoemd te Oost-Eecloo. Zijn onderpastoor benoemd Te Bassevelde, de E. II. Gheeraert, ouderpastoor te Exaerdete Ex- aerde de E. II. L. De Windt, onderpastoor te Vel- sique; te Oordegem, de E. II. K. Van Haelst, sur veillant te Geeraardsbergen. Oude poetzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeeleder Missiën. iedereen hier uitspreken, zullen wij, mits uw toe laten, binnen komen bij u, een of twee ten minste mag ik wel Pambo en zager niet uit alsof hij ons betrouwen wilde. 'k En weet niet, zeide hij, van waar mij zulk eene boodschap kotnen zou, die van eik end ieder niet en mag gehoord en geweten zijn, en bui ten de Oase eu kenne ik geenen mensch ter we reld. - Buiteu een in de woestine, zei vader, en hij steunde op deze woorden. Dien 'k geloove dat hij op u zijn eigen leven verlaat wat aangaat zijne da- gelijksche nooddrufte. - Kom maar binnen is 't alzoo, zei onze nieuwe gewonnen vriend, Pambohoe meer gij van den dien te zeggen hebt, hoe liever wij 't hooren zullen. Wij trokken in. 't Was eene oprechte mande- makerije. Daar stonden bondels biezen, uitgelezen en bijeen gesteld, na de soorte van manden en paanders die hij daarvan vlechten zou. Daar lag alle slach van draadachtig striepgers, voor licht werk, en buiten de deure lag er een mokske water, waar de wissen en 't riet in te weeken zaten, tot dat ze moesten gebezigd worden. Een eerden kruik of twee, een bank, twee stoelen en een matte, in de plaatse van een bedde, dat was al dat Pam bo had voor huiskateil. Vrouw noch kinderen en had hij, en buiten hem en was er geen Christen ziele op geheel Zcricah, zoo wij naderhand verna men, noch in geheel de Oase. Vervolg d. k w.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3