28 JULY. SM? X JAAR N 36. GEMEENTEKIEZINGEN. ZATERDAG li SEPTEMB. 1895. BRIEF Tussclien Man en Trouw. NA DE VESPERS. van Z. D. Hoogw. Mgr Stillemans, Bisschop van Bent. BRIEVENBUSKE. Oruhker-Witgeoer flctrue Dan lltuffrl, Ceopolbfitraat, 19, te 2laUt. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco ie huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk" werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz.» aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen» kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Onze Lezers herinneren zich nog dat op dien dag de socialisten van ganscli 't land naar Brussel zijn gaan manifesteeren tegen de nieuwe schoolwet. Al de roode mannen van de hoofdstad zouden ter dier gelegenheid het roode vaandel aan hunne woonst uitsteken, en deze zelfs des 's avonds ver lichten. Dit ordewoord was er gegeven en hoe klein ook de loon zijn zou waarmede menige socialistische werkman 's zaterdaags 's avonds zou huiswaarts keeren moest hij zien dat dit bevel van 't hooge komiteit werdt ten uitvoer gebracht. Zwarte armoede en ziekte mochten aan zijnen huizelijken heerd zijn neergezeten, dit alles kon niet batende hoofdmannen hadden gesproken en hunne bevelen moesten blindelings uitgevoerd wor den. Getuige daarvan de echte geschiedenis die wij hier onze Lezers willen aanhalen. Zekere werkman kwam, na eenegansche week van werken en zwoegen, even als zijne overige makkers zijnen weekloon te trekken. In 't vooruitzicht van 't geen hem te huis te wach ten stond, kon hij er zich toch geen gedacht van maken recht huiswaarts te keeren. Met eenige gezellen trokt hij eene naburige her berg binnen en na er reeds een deel van zijnen loon te hebben verteerd, zag men hem eindelijk zijne woonst binnen treden. Arme woning Daar zat zijne bedroefde en uitgemergelde vrouw die sedert zes maanden alle mishandelingen, alle ellende in stilzwijgendheid had verdragen en alle hertzeer en verdriet had verkropt. Bij zijne aankomst verbleekte de arme huismoe der.... Een straal van hoop glinsterde haar nog in de oogen... 'tWas immers Zaterdag, 'tis te zeg gen de betaaldag... Zou zij nu morgen den bakker kunnen betalen? Voor de eerste maal had zij van gansch de week zelf niets kunnen ver dienen. Eensklaps! Na 20 minuten vruchteloos zoeken schiet haar man in eene hevige gramschapWaar is dan toch het vaandel? roept hij haar toe, dat hier morgen onze woonst moeten bevlaggen? Ziehier, stamelde de vrouwmaar ongeluk kiglijk, Jantje, hun jongste zoontje had dien al spelende gescheurd. En zie, zonder nog een woord te spreken, is hij de deur uit, en komt na eene uur met een nieuw vaandel het huis binnen Gevlagd moest er immers worden 't was 's an derdaags de groote manifestatie. Na eenen slapeloozen nacht in angst en vrees te heb ben doorgebracht, alswanneer de eerste zonnestra len de ellendige slaapkamer reeds verlichten en 't kanon dat reeds donderde in de verte het groote feest aankondigde, stond haar Jantje aan hare bedsponde; Moeder, sprak hij, zeg, hebt ge mij geen stukje brood? Slaap nog wat mijn kind, was 't antwoord, ga en slaap nog wat. Eindelijk, al hare krachten inspannende, was de brave vrouw er in gelukt haar op te lichten. Ga, mijn lieveling, zeide zij alsdan, ga bij den bakker hier nevens om een brood, en zeg dat ik het morgen voorzeker zal komen betalen. En de kleine kwam weerMoeder, men heeft mij gezegd Als men zijn huis kan bevlaggen, kan men ook zijn brood betalen. Gansch den dag door zaten moeder en zoon te weeuen.... en des 's avonds, terwijl de straten van Brussel weerklonken van de vreugdegezangen der socialisten, waren zij beiden stervend,., ja stervend van hongerJefken. Man. Ik zou uit schaamte in onzen kelder kruipen eiken keer dat ik den postbode zie aan komen. Alzoo altijd opzeggen van gazetten....!! Vrouw. Nu en is 't nog niets, Petrus, maal laat het nieuwjaar worden Man. Ik wil hier stillekens tusschen vier muren bekennen, vrouw, dat onze oude lezers ge lijk hebben... Gedoemde nieuwsbladeren lezen, is voor iedereen allergevaarlijkst. Veouw. Zoo is 't, PetrusOok heb ik niet een van onze gazetten meer in handen genomen, sedert dat de H. Kerk ze gedoemd heeft. Man. Wat leest gij nu, vrouw Veouw. Uitsluitelijk DE VOLKSSTEM 't Is een flink katholiek gazetje dat overal De Werkman voor eeuwig en drij dagen zal vervangen. Man. Helaas! waar is de gelukkige tijd, dat ik ook onder het geleide der geestelijke overheid, het goed hielp verspreiden Wij lezen in Het Volkanti-socialistisch dagblad van Gent Rechtstreeksche vertegenwoordiging der werklieden. Het voorbeeld, welk de overeenkomst verleden jaar te Gent gesloten tusschen antisocialistische werklieden en burgers, geheel het land door gege ven heeft, begint vruchten te dragen, In veel steden en gemeenten gaat er plaats ge maakt worden voor Gemeenteraadsleden recht streeks door de werklieden aangeduid. Spreken wij niet van Gent, waarde overeenkomst waarschijnlijk zal gesloten worden zooals zij geslo ten werd tijdens de provinciale kiezingen van verle denjaar. Wij vernemen dat te St.-Nikolaas, te Eecloo, te Oudenaarde, te Aalst, te Ledeberg, te Gentbrugge, te St.-Amandsberg, het toekennen van een zeker getal kandidaten aan antisocialistische werklieden vast besloten en zelfs bepaald. Zulke handelwijze verdient allen lof. Willen de burgers vrede houden met de werk lieden, het is inderdaad niet voldoende dezelve met schoone woorden te paaien, Daden zijn er noo- dig. De werklieden moeten bewust zijn dat zij voor taan, in de kiezingen, eene ernstige rol te vervul len hebben, Daartoe bestaat er een middelde keus van een behoorlijk getal kandidaten aan de werklieden toe vertrouwd. Te Aalst onder andere, hebben de katholieken besloten, boven de twee leden welke volgens het amendement Helleput door de werklieden zullen gekozen worden en natuurlijk werklieden moeten zijn, vijf zetels aan de antisocialistische werklie den toe te kennen. De kandidaten voor die vijf zetels zullen door de talrijke, leden van den Werkmanskring en van de antisocialistische vakverecnigingen, als ook door de andere katholieke werklieden der stad Aalst, in geheime stemming aangeduid worden. Dit besluit genomen op voorstel der werlieden, maakt in Aalst den besten indruk. En wij van onzen kant, juichen het uit ganscher hart toe. Niemand inderdaad zal nog kunnen beweren dat de katholieke burgers geen gezag en geene plaats aan de demokraten willen afstaan. Het derde van den gemeenteraad zal voortaan samengesteld worden uit vertegenwoordigers der werklieden. Welnu in de houding van de burgers, beter dan in de schoonste verklaringen, vinden wij het be wijs dat de stem van de geestelijke overheid aanhoord wordt. De democraten van Aalst hebben zich niet meer te beklagen. Zij hebben voldoening. Aan hen een wijs gebruik te maken van de hun gegeven macht. Zijn de aanhangers der Christene Volkspartij tal rijk in Aalst, zij kunnen zeer gemakkelyk zei ven hunne mannen in den Gemeenteraad doen treden. Doen zij het niet, 't zal bewijzen dat zij er de macht niet voor hebben. Wat cr van zij, onze vrienden van den Werk manskring en van de vakvereenigiugen hebben vol doening en zullen, in de kiezingen, hand in hand werken met de burgers. Iedereen weet dat Het Volk de tolk is der moedi ge Anti-Socialisten van Gent en ook van onzen vriend den heer Arthur Yerhaegen. Hunne goed keuring is voor ons de beste aanmoediging. Voor uit dus, makkers, en in 1896 zullen er zeven vrije katholieke werklieden in ons Gemeentehuis zete len ondanks verwijtingen en verraad. Ze trekken al over tie Merkt den Gent-j scliesteenwegj op. Vien. Da zijn streekses, eh, Stien, met da weer, azoo doef dat 't is. Stien. Zwijgt er af, Vien, als 't voortgaat, vrees ik voor mankement aan ons gezondheid, tibes en cholera en al da niet en deugt komt er af voort. Vien. Dat is 'ne potekarie die wij gemakkelijk kunnen missen, Stien, 't zou ne keer moeten rege nen voor de boerkes, want 't groen en wil nie op, 't hangt mee zijn kopken in den grond. Stien. 'k Ben daar eenen van de cheffen van de Daenspartij tegengekomen, Vien, en den dienen zijn kopken hing ook in den grond, wel tot tusschen zijn knienen. Vien. Is 't te verwonderen ehStien, azoo eene confusie Moest dien brief van den bisschop op mijn eenvadige ziel vallen, 'k gaf mijn demisie van mensch, promentelijk gaf z'ik, of 'k ging naar de Latrappen Stien. Och, Vien, g'en kent gij dat slange- goed nog nietals de bisschop proklameert dat zij tegen den Paus werken en tegen de katholieke princiepen, en dat hij aan iedereen laat weten dat De Werkman, 't Land van Aalst en Klokke Roeland gazetten zijn die de menschen verleên en misleén, gelijk den appel uit 't aardsch paradijs mee Eva, en als de priesters en 't volk zeggen Nu is 't gedaan die mannen zwijgen nen dag of twee, en den derden dag beginnen ze weerom te liegen dat den duivel om de stukken komt, en dat is een spertelen, en een krawietelen, en een heffen, en een leggen, en een wringen, en een krinkelen om dien brief van hun vel te schudden en op hunne manier t'explikeeren. Vien. Maar Stien, er en valt geen expli- keeren, is er iets zoo kleer in de wereld als de woorden van den bisschop Stien. Neen 't, Vien, die woorden zijn perka ment, 't is de bankeroet maar die mannen en wil len zich niet geven, de duivel van d'ambitie en d'hoovecrdigheid en wraakzucht zit achter hunne ooren te blazen en strooit hunne gazetten nog altijd voort vol mee artiekels die fenijnig zijn en strijden met den brief van den bisschop. Vien.Maar't volk, Stien, ziet toch wel die fikfakkerij zeker, 't is de fradatie in 't publiek, wat is mij da nu En de schoonste preuve dat 't aange brand riekt, is dat zij in hunne gazetten dien brief niet en durven drukken; daar zie, wat wilde meer? Stien. Zeker, zeker, 'tis den doodsteek, en ze gevoelen 't wel, anders en zouden ze zulk groot lawijt niet maken. Ook van alle kanten en zijden wordt De Werkman en 't Land van Aelst gerefu seerd. en aan de deur gesmeten gelijk een vuilblik mee hollen in.'t Volk ziet nu dat t bedrogen is. Alla zeg mij ne keer wat hebben die mannen al te weeg gebracht Vien. Stien, ge steelt mijn woord 't lag op mijn tong. Stien. En als 't volk 'ne keer moe wordt van die belovers, Vien, maaktu dan uit de voeten, zelle jongen, want z'en spelen niet mis. En a propos, Vien, ze beginnen die mannen t'antwoorden, mee ne front en ne applont dat g'er zoudt stom van staan. G'hebt daar nu wederom d'historie van dien braven melkboer van Mijlebeek, Vien, ge weet dat toch zeker al, eh Vien. 'k En doe toch, is er daar iets gebeurd, Stien, mee nen melkmarchand van Mijlebeek? 'k Weet dat er op Mijlebeek strabante mannen wo nen die op hunne pointille staan voor 't goed, jom- mer op Mijlbeek Stien. Ge zult gaan jugeeren, Vien. Van de week, deed den braven man zijne ronde met de melk en hij belt op 't bureel van de Daenspartij. Dag, madam, 'k ben hier met de melk, is mijn heer Petrus niet thuis eh Ja, maar kunt g'het met mij niet gedaan krijgen 'k Zou liever aan Mijnheer spreken, maar ge moogt er toch bij staan, zelle Madam. Dag, mijnheer Petnis, ik kom u zeggen dat ik uw Land van Aelst niet meer en wil. Vien. Wat een kourageus man, Stien, dat was geklapt, bravo.... Stien. Laat mij voortvertellen Wat is dat te zeggen, ge leest het al twintig jaar 't Is toch gelijk, Mijnheer, 'ken wil uw gazetten niet meer— Dat zijn de Priesters die u dat opgestoken hebben, 't is zeker 'k vraag excuse, Mijnheer. Ik zeg nog ne keer dat het de priesters zijn die u dat op gestoken hebben. Excuseert, Mijnheer, 't en zijn de priesters niet, 't is den bisschop En nu, Mijnheer, wilde gij nu mijn melk daarvoor niet meer, dat moet ge weten, maar uw gazetten en mo gen in mijn huis uiet meer komen, dat staat vast. Vien. Dat is 't schoonste da 'k van mijn leven gehoord heb. Kom aan, 'k trekteer er op In de diepe lochting mee een flesch leuvensch bier... Wel, wel, wel, wel, dat is schoon... heilige sinte Crispijn, wat is mij dat toch schoon Ze zijn binnen. Madam, een fleschkenleuvens, ik zal u dan 'ne keer iets vertellen. Ritjoe. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Daens, niet de minste re kening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de ver deeldheid bewerken en verspreiden, en de katholie ke besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstel lers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne le zers pogen te doen gelooven dat, zóó handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene de mocratie; zij is gansch tegenstrijdig met de gedach ten van Zijne Heiligheid en van de Belgische Bis- choppenen Wij achten het Onze plicht de geloo- vigen te vermanen zich dooi dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. LOVENDEGEM. Menheer de gazetdrukker, Ik ben uitnemende kontent, dak kik u schoon fazetjen herame, en ik moen het rechteudeur be- ennen, datze nog veel schooner is, als dak en peinsdege, 'ken weet waarlek niet waar dagget allemaal uitgevonden hebd, alzoo van weerskanten nen man staan van boven, mee alle soorten van alm bij hem, daaraan kan men zien dagge gij toch voor den boeren den werkman zult zorgen. Maar menheer, zoudat nu toch waar zijn, datze mij daar over eenige dagen op den Kouter in d'herberg zei den, dammen al die gazetten der Daens-partij gelijk de WerkmanLand van Aelst en de Klokke Roeland van Ninove nimmer en meugen lezen datze nu zeker geheel en gansch door den Bisschop van Gent afgekeurd zijn en zelfs veroordeeld, omdat zanders niet en doen als tvolk qpmakeu en in de gemeente- bestieren willen ruzie brengen, om alzoo mee de liberaelen, aau 't hoofd van de prochie te geraken.. Awe menheer, ge zouter misschien meêlachen, maar zonder op ons eigen zeiven te boffen, wijlen hier, simpel boerkens, wijlen hemmen dat hier van overlang tegeneen gezeid, dat de Werkman bezig was mee overal ruzie te maken, en dat het ons niet en zou verwonderd hemmen dat de Bisschop hem zou straffen en afkeuren daarom peins ik nog datter hier seffens veel zullen zijn, die u gazette de Volksstem zullen vragen, en om datze toch ze schoon is. Alla menheer, ik bedank u van uwe gazette en ge meugt ze mij in 't vervolg alle weken zenden, ik zal tein 11e keer 2,50 fr. aan Petrus den bode geven, gelijk ik altijd voor den Werkman gedaan hem, en daarmeê roep ik weg met den Werkman en vier van de Volksstem. Boerken Ivoo van Lovendegem. Wij hebben nog ontvangenden brief uit Ninove, maar te laat om nog opgenomen te worden. L.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1