Aelst in Feest. FEESTEN PRAALSTOET. RONDOM DE WERELD. NINOVE. LOURDES. VAN HET NIEUW GASTHUIS f Zondag 22 September 1895, Maandag 23 September, 't Vaandel van den Werkmanskring Denderwindeke. Plaatsing van den Gedenksteen Om 10 uren 's voormiddags, ontvangst ter Statie des IJzerenwegs van de Hecren Ministers en Gou verneur der Provincie. Om 10 1/2 's voormiddags, ter Pandstelling aan de Gedecoreerde werklieden van het Vaandel hunner Maatschappij Om 11 uren 's voofmiddags, bezoek naar de Ten toonstelling van Kuust-en Nijverheidswerken, in gericht door den Katholieken Werkmanskring en de Anti-Socialistische VakvereenigingenUitrei kingder Diplomas en Eercmetalen. Luisterrijk Con cert in deu Hot van het Lokaal. Om 1 ure 's middags, Luisterrijke Praalstoet. Vorming van den Stoet op 1t Esplanadepleinhij zal de volgende straten doorkruisenEsplanade, Statiestraat, Statieplein, Albert-Liénartstraat, Vaartstraat, Bierstraat, Molenstraat, Groote Markt, Nieuwstraat, Keizerlijke plaats (links) Korte- en Lange Zoutstraat, Groote Markt, Kerkstraat, Brusselschestraat, Houtmarkt, Zonnestraat, Kei zerlijke plaats (rechts) Korte Nieuwstraat, Hop markt, Groote Markt, Leopoldstraat, Esplanade straat, Vaartstraat. Om 4 uren 's avonds, Plechtige plaatsing van den gedenksteen der oprichting van het nieuw Moeder, Ongeneesba- ren- en Gasthuis. Uitvoering eener Cantate (500 uitvoerders). Muziek van M. G. Pape Om 6 uren 's avonds, Feestmaal, den Heeren Ministers en Gouverneur aangeboden ter Groote Zaal van het Stadhuis. Om 8 uren 's avonds, Verlichting der Groote Markt en Concert gegeven op den Kiosk, door de Koninklijke Fanfa ren-Maatschappij van Kort rijk. om 8 uren 's avonds, op den Dender, aan de Boudewynskaai, VENITIAANSCHE FEEST MET VUURWERK EN VERLICHTING. Meeting. De donchisten gingen op de Nieuw- straatpoort eene wijkclub (brrrstichtenzater dag hielden zij meeting; er waren, 7 sprekers (!f!), 0x0 katholieken, 3 liberalen en vier wijven, zoo zat als jenevertonnen. Deftige en christelijke Volks partij!... En er en valt hier niette liegen, zulle! t is geweten en gezien Ongeluk. Een zwaar werkpaard, hebbende eene waarde van 1200 fr., en behoorende aan M. Herremans, ondernemer, Albert-Lienartstraat, is plotselings gestorven, 'tls een hard verlies... Brand. Zaterdag nacht is er brand uitgebors ten bij M. E. Ardyns, schilder, Pontstraat. Alles bepaalt zich gelukkiglijk bij stoffelijke schade door verzekering gedekt. Diefstal. Deze week zijn bij M. Nard Van Mol, Sint Job, verschillige zakken aj uin gestolen. Overlijden. DeE. P. Bogaerts is hier t'Aalst in't klooster der Jesuieten, dijnsdag avond, om trent 11 uren, overleden. Aalst-Mijlbeek. Den 25 September zal de Breedestraat alhier in volle feest zijn. De echtge- nooten Gerardus Bastiaens en Dorothea Wauters vieren alsdan hun zilveren bruilofsfeest 't Is te wreed gelijk men van nu af al preparatieven maakt: eene mis van dankbaarheid gevolgd van een Te Deum zal te dier gelegenheid in de St-Martenskerk gezongen worden. Onze beste gelukwenschen aan de Jubilarissen. LEDE.Zondag nacht omtrent 12 uren is er bij de wed. De Smet een hooge brand uitgeborsten; de schade is nog al aanzienlijk twee varkens zijn in den brand gebleven. eene heilige grammoedigheid, om dat er eene plaatse ter wereld was, waar men, om de wille van een hoop stomme afgoden, niet en dorst binnen treden. Gevolgentlijk besloot hij dat hij zelf daar zou gaan eenen tijd lang verblijven, en hij deed het. Hij miek dan eenen stoel en eene tafelen die gereedschap, met een schaapvel om op te slapen, en eene amphora, of twee-oorde kruike, om water in te bewaren, was al dat hij noodig had, zeide hij, Hij verbleef daar veertien dagen hij en zag noch hij en hoorde iets ter wereld. Ten langen laatsten, op zekeren nacht dat het overal pekdonker was, had Euthymius, na gewendte, zijn lampken ontste ken, en begonnen te lezen. Hij las, zoo vertelde hij mij, uit de Veropenbaringe van Sint Jan, en was neerstig aan 't overdenken wat die voorzeggingen al mochten bedieden. 'tPerkamijn lag in 't midden van de krochte op tafel, en hij knielt daar, met zijn hoofd tusschen zijne handen, diepe verslonden in 't gebed en in 't gedacht van 't gene hij kwam te lezen zijne oogen stonden staal op deletters, maar, hij zag ze schaars. Hij en wist niet hoe lange dat hij daar alzoo gezeten hadde, als er, al met eenen keer, eentwat roert al den anderen kant van de kamer hij kijkt omme, en daar staat het, rechte voor hem, eene afgrijselijke gedaante, die hij mij nooit en heeft willen zeggen waaraan dat ze geleek. Daar stonden ze, hij, mensch alleene, en de booze geest, tegen over malkander daar, in de diepste Juisternisse van den nacht, verre van huis of Van nu af mogen wij zeggen dat Aelst Zondag gaat weggedragen worden er zijn voorde buitenmen- schen speciale treins ingericht, al wat gemakkelijk is om thuis te raken en hier toe te komen. Programma 's en Cantate op ons bureel te verkrijgen aan 0,15 cen tiemen 't is een prachtig boek die oprecht de moeite weerdisomlezen. Toekomende week druk ken wij een groot bijvoegsel met verslag over de feesten van Gasthuisen tentoonstel ling. Aan al de vreemdelin gen Welkom in Aelst Onderscheiding. De drukkerij van onzen Uit gever, Tetrus Van Nuffel, Leopoldstraat, 19, komt in de Tentoonstelling deu TWEEDEN prijs te be halen in het vak der Boekdrukkunst. Dit is eene onderscheiding die de talrijke cliën ten zal aanzetten om voortaan meer dan ooit de drukkerij der Volksstem met hunne orders te wil len vereerende buitenlieden zal het een blijk te meer zijn van het vertrouwen dat zij mogen stellen in den spoed en de zorg waarmede hunne bestellin gen steeds gepaard gaan. Doodsbeeldekens, facturen, affichen, enz. wor den altijd aan de laagste prijzen geleverder is van alles een schoone keus voor handen. Te verkrijgen op ons BureelLoten van den TombolaMer tentoonstelling aan 10 centiemen; er zijn overschoone en kostelijke prijzen te winnen; programmas van den stoet (een schoon boekje met cantate aan 15 centiemen. Zooals we gepasseerde week schreven, is 't Vaan del terug in d'handen van de Katholieke Werklie den van Vrede te Antwerpen, 't Is inderdaad zoo. Van zoohaast de Vredemannen vernomen had den dat de Aalstenaren hunne vlag afgenomen was, gingen zij op zoek naar de plaats waar zij bijna ze ker waren ze te vinden in een herbergsken, heb. ben zij na een schrikkelijk gevecht zoo het schijnt het vaandel van boven, waar het gebor gen lag, gehaald. Morgen zondag, tergelijkertijde met het bezoek der heeren Ministers, komen 500 Vredemannen de Tentoonstelling onzer stad, in den Werkmanskring bezoeken, waar de plechtige teruggaaf van de schoone vlag zal geschieden. Dat zal een grootsch en plechtig oogenblik zijn. Dender galm van Aalst, met zijn half dozijn Le zers (van zet ze bij d'ander), zeevert in zijn laatste nummer over het geval te Antwerpen. Hij zegt dat het Vrienden waren van P(een liefhebber ge lijk die soort van de Werf) die de vlag der werklie- lieden van Aalst ontnamen, zich zoo willende wre ken op Aalst, omdat die Peens in den Werk manskring beleefd verzocht werd buiten ruzie te gaan maken.... Dit kan ons een klein gedacht ge ven van de lietde die de Christene democraten de katholijke werklieden toedragen... Zij zijn overal dezelfde. 't Overige van Dender galm in 't onnoozel, om op 't antwoorden. GALMAERDE heeft verleden donderdag eene bedevaart gedaan onder het geleide van den Eerw. Heer Pastoor Stockman met in de zeventig perso nen. Alles is wel afgeloopen en alhoewel het avond was als men tot Galmaerde terug aankwam om er in de parochiale Kerk den zegen met het Allerhei ligste te ontvangen, iedereen was zeer te vrede. Zulke uitstapjes doen goed aan ziel en lichaam. LEZERS Wilt ge voor u of uwe kinders een ge makkelijk en zacht purgeermiddel, die verstopping, maagontsteking, of bloedonzuiverheid geneest, neemt de Waltherypil, 1 fr. 25. stake, in 't herte van de wildernisse, zonder getuige, zonder iemand om te beraden of te helpen. Tien minuten misschien bleef dat duren, tot dat eindelijk het spook met lauge vingers en uitgestrek- ten arm naar het lampke wees, en zei, met eene schrikkelijk holde stemme Gij aanbidt het licht Gij liegt erom, zei Euthymius, en hij blies het licht uit. Alles was weêr stille. De eremijt knielde neêr als vooren, beval zijn eigen zeiven in Gods handen, lei zijn hoofd neêr,.... ende sliep. Als hij wakker wierd, was 't helder klaar dag, en, van toen af, en heeft men daar van geen spoken meer hooren spreken. Elk zei zijnen zeg en elk gaf zijnen zegen over die historie. Philip, hij had daar ook willen zijn, zeide hij moeder zei God zij gedankt dat gij daar niet en waartCyrilla had liever nooit zulk eene geloofsproeve te onderstaan gehad. Ik had gelijk dan, zei Pambo, als ik u zei dat dit eene veilige plaatse zou geweest zijn want daar loopen even zoo wonderbare maren van, als van de andere. Gij en hebt niets te vreezen gij zijt Christenen, maar, dat die averechtsche heidenen daar altijd van spoken vrij gaan, daar en geve ik geen geloove aan. Vader had uitnemende geern gehad dat de man- demaker bij ons bleef tot dat Diphilus zou terug Volgens oordeel aller geneesheeren is de ijzerin- houdende Pil van Doktoor Raphael het beste mid del om bloedarmoede, zwakheid, uitgeputheid en machteloosheid te geuezen, 1 fr. 75. In dit deftig en volksgezind stadje, sinds vijfjaren verlicht met den elektriek, zijn ze waarlijk vooruit in alles. Heel de vakantie door hebben de talrijke studenten, groote en kleine, zich te samen verlustigd in den Volks kring en hunne leege uren gebruikt tot 't voorbereiden van een Concert welke zij Zondag verleden hebben uitge voerd voor de werkmansbevolking der stad de toegang was gratis. 's Anderendaags hebben zij hun zelfde programma af gespeeld ten profijte van den Kringditmaal moest men een kaartje van 50 centiemen hebben om binnen te gera ken. Nog nooit hebben wij ieverst, schoonere stukken beter zien uitvoeren mochten de studentjes van andere steden dit schoon voorbeeld navolgen, ze zouden hunne vakan tie deftig en vroolijk overbrengen, en stillekens aan op groeien als demokraten van den rechten stempel. Dynsdag verleden is Z. D. II. Mgr Stillemans tot Ni- nove om 8,15 uren 's morgens afgestapt, om de kiezing te gaan voorzitten van eene algemeene moeder overste, in 't klooster der Zusters van de H.H. Harten van Jesus en Maria, bestuurd door den E. H. Maes. 't. Is de eerweerde zuster Berchmans, die tot algemeene overste is uitgeroepen onze hertel ij ke gelukwenschen aan die achtbare Kloosterzuster EREMBODEGEM. Zondag verleden, ter ge- lègengenheid van den doortocht van het 2° Jagers te paard, heeft de E. H. Pastoor Sadones om 11 uren voormiddag eene militaire mis gezongen. Ten 6 ure 's avonds werd er op de dorpplaats een bij zonder concert gegeven. WAEREBEKE. Een kloeke felle jongman Cyrille Delbauf was gaan werken in de koolputten tot Reus. Over eenige dagen trok hij een wagons ken kolen naar boven om in 't licht te brengen. Maar't geen de jongen niet wist, er liggen in die putten ook al leegtens en hoogtens, hij komt op eene leegte, kan op tijd uit den weg van het wa gonsken niet springen, wilt er op, maar valt, en het rijdt hem de bille af. Ze werd daar door de doktoors ingezet. Maar slecht ingezet zijnde, zoo men vertelt, zoo heeft men den jongman naar zijne familie gebracht te Waerebeke waar de bille zal eringezet worden. Droeve zaak en des te droeviger dat het moeielijk, om niet te zeggen onmogelijk is van op zulke kleine gemeentekens ziekenbeursen of van andere onderlingen bijstand in te richten. SANTBERGEN. Het gaat er hier nu zoo wel tot Santbergen met het gazetjen de Werkman dat men hem voor niets geeft en dan nog blij is als men hem maar wilt gratis aannemen. Zoo vertelde er zaterdag een man die op 't veld aan 't werk was en die er den uitventer van Nieuwenhove rap als 'nen haas met het Stemmeken zag voorbijtrekken. Hela Pië jongen, loopt toch al zoo niet voorbij, geeft mij eens het Stemmeken, ik zalt u betalen er is daar nen jongen vent met de Werkman geweest, 't en was Cisken niet meer, hij heeft mij den Werkman voor niets gegeven en gezeid dat hij hem mij voor niets zal blijven brengen als hij mag. Maar ik heb liever het Stemmeken te lezen alhoewel ik het moet betalen. Dat is mij 5 centiemen weerd. Over cenige dagen exerceerden de solda ten in de Kempennu zondag laatst waren het de geloo- vige christenen van Denderwindeke en omstreken die er exerceerden in 't mul, zooals men er zegt, in 't zand zou men 't Aalst zeggen. Ge moet weten, dat jaarlijks op der den zondag van September met veel plechtigheid en pro- cessiegewijs te Windike den ommegang gedaan wordt van O. L. Vrouw der zeven Weeën. Jaarlijks is er daar veel volk aan tegenwoordig maar 't was particulier van dees jaar; niettegenstaande de kermissen van Neyghem, Vollezeele en Santbergen, drie aanpalende parochiën was de processie als een waar leger dat al biddend en zingend door de velden van d'eene tot de andere statie der zeven Weeën trok en d'eene d' anderen stichten. Ongetwijfeld zal Jezus' heilige Moeder menige zege ning van haren almogenden zoon voor die talrijke bede vaarders en bedevaarsters bekomen hebben. Des te beter wij wenschen het uit ganscher harte aan al de brave men- schen van die streek waar het Stemmeken zoo gretig ge lezen wordt. geweest zijn vau de Oase. Pambo integendeel dacht dat het beter was niet te verblijven men kan hem noodig hebben, zeide hij en men zou netelende vragen kunnen doen waar en bij wien hij geweest was. In den tijd van eene weke ging hij terugkomen, met al 't nieuws van den Nijl dat krijgelijk was maar voor als nu hij was besloten van, met het eerste grauwen van den dag, weg te gaan. Diphilus zou ter zeiver tijde afreizen als hij. Zoo was alles beschikt en gepast. Wij lazen onze gebeden die wij plachten te lezen, en, den eersten nacht van ons verblijf in de krochte, en hadden wij hoegenaamd geenen voorval. Wij waren 's anderdags 's morgens al vroeg in de roereDiphilus had het vier ontsteken, dichte bij den ingang en hij en Pambo waren bezig met eene haastige breidelbete te nutten, eer zij voort zetten. De kemels knielden gezadeld, en 't was nog eene halve uur eoor zonne als ze alle twee al reisveerdig waren. God zegene en God beware uzei vader, en gij, Diphilus, gij moet wel toezizn, hoe gij uwe beesten verkoopt. Komt spoedig weder; dat en moet ik er niet bij zeggen, doe ik Vaart al wel, vrouwezei Pambo, God geve ulieden eens betere dagen als deze Vader, Philip en ik kwamen [den berg af, met hun, en w\j keeken ze achterna, en w\j zagen ze van malkander scheiden in de verte, en weggaan, den eenen naar de Oase, den anderen naar Zerich- Op Denderwindeke kermis waren er twee herbergs- kens waar er een soort van speelman was en waar er ge danst is. Maar door wie f Treffelijke lieden gaan zulke herbergen niet binnen, maar die er binnen treden dat is de soort gelijk het gebeurde bij een dier twee bazen Terwijl men voor goed aan 't dansen was, zyn er eenige van die brave eerlijke dansers al het vleesch van den baas uit de schaapraai gaan halen en 't schijnt dat er wel 2 of nog meer kilos saucissen waren. Zulke mannen zyn op hunne plaats inde danskoten. BRUSSEL. Twee jonge krawatten, net ge kleed, kwamen een spijshuis binnen ze aten en dronken smakelijk, doch als het op betalen aan kwam vielen zij aan 't loopen. Maar, misichien wat te veel geëten, niet vlug genoeg kunnen loopen en achterhaald worden door de politie en naar den bureau geleid. 't Zijn twee fransche luizen, waar de politie van Frankrijk sedert lang achter zoekt. KLEYN-GENTIn de kempen te Kleyn-Gent zijn za terdag nacht dieven in een pachthoeve gedrongen De man schoot wakker op 'l geblaf aanzijn hond, hij hoorde gerucht, sprong uit zijn bed, trok de venster open, en voordat hij tijd had vanroepen, sprongen vier zwartge maakte mannen in zijne kamer binnen. Zij wierpen hem terug op zijn bed, bonden hem vast, en zetten den revol ver op zijne borst. Als gij roept zijt gij dood De vrouw moest met eenen der dieven mee om te toonen waar t geld lag. Al wat de menschen bezaten lag in een koffer ken op t zolder. De schurk nam het mee. In 't beneden- komen zag de vrouw dat de buitendeur openstond, ze wil de vluchten, maar wierd vastgegrepen op de kamer ge sleurd en onder de oogen van haren man, geslagen dat ze voordood bleef liggen. GEERAARDSBERGEN. Weeral een ongeluk door den drank. Zekere Marinus Bonne, werkman te Geeraardsbergen, te diep in de pint gekeken, aan 't kerkhof van zijnen wagen gevallen en het wiel over hem gereden. Men vreest erg voor zijn leven. Deze week zijn vier treinen bedevaarders, die zich naar Lourdes begeven hadden, in België weer gekeerd. De reis is zonder het minste ongeval af geloopen. Onder de menigte bedevaarders bevon den zich verscheidene personen die te Lourdes mi- rakuleus genezen waren. Onder andere Noemie Delvaux: gehuisvest te Brussel, 33 jaar oud, genezen van eene verlamming aan destemban- den. Nathalie Van den Bemden, gehuisvest van Aer- seele, canton Meulebeke, arrondissement Thielt. Deze vrouw leed veel van kankerachtige zweren in 't aangezicht. Deze zweren zijn, om zoo te zeggen, verdwenen. Marie Dumont, van Rumillies, nabij Doornik, 56 jaar oud, die voorheen heel en gansch verlamd was, kan zich bewegen. Louise Charlier, van Dhuy, canton Eghezeé, pro vincie Namen zij was sedert 18 maanden steke blind. Te Lourdes heeftzij het gezicht weergekregen. Andrè Bayot, van Feluy-Arquennes, 6 jaar oud; dit kind heeft nooit eenen stap kunnen verzetten, toen het uit het bad werd genomen kon het gaan. De echtgenoote Gossehn, van Charleroi, vroeger lijdende aan suikerziekte, is thans wel te pas. Anna Hynsens, van Luik, welke onmiddelijk van een gezwel verlost werd. Eloïse Servais, gehuistvest te Namen, genezen van eene zweer aan de maag. Catharina Servais, wonende te Profondevill, ge nezen van verlamming aan de beenen. Isidore Barijean, wonende te Ferrière, 16 jaar oud, genezen van eene beenverzwering aan den rechterarm. Josephina Docimont,53 jaar oud, werd insgelijks genezen van eenen aanwas, die haar sedert veel jaren last veroorzaakte. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. waard. Wel, riep vader, wij en hebben geen [tijd over en daar is werk genoeg t'huislaat ons maar zoo gauw mogelijk naar de krochte gaan. Wij hadden inderdaad handen te kort en werk te vele. De eerste voornoene ging voorbij en wij schikten ons huis zoo wij best konden. Wij namen het deel naast den ingang voor gewonelijk verblijf, te weten, als 't buiten te koud of te windig weder was om in de luchtte zijn. Het nam ons al te za- men wel tien dagen eer 't al klaar was. Diphilus kwam van 's anderdags weêrde kemels waren-ver kocht, en de zake en hadde geen achterdocht ver wekt. Al den tijd dat wij binnen de krochte niet en bleven gingen wij rondom, berg op berg neder, op den zoek, en wij waren verwonderd dat wij nog zulk een groot getal kelders vonden. Hoe meer hoe beter! dachten wij, immers, toen wisten wij waar vluchten, in tijd van nood, en, moesten wij ons verscheen steken, wij kosten. Alzoo verbeidden wijmet bange boezems en bevende herten, het aanstaande nieuws van de vervolginge verwach tende. NIEUWS. Op den zeven en twintigsten dag van ons verblijf in de woestine, zoo zaten wij een stuk uit de vuist te eten, in den val-avond, buiten ons rotsenkasteel. (Wordt voortgezet),

De Volksstem | 1895 | | pagina 3