Redevoering De doolaards in Egypte. 't CONGRES. b d te G~ t 11( Schuppenen. Klaveren. Koekenen. Hertenen. VAN MONSEIGN. STILLEMANS, Bismark en den o de Cologne Luibrechts. Prikkelingskes. KOOKKUNST. MANNEN van deWerfals'tublieft/tvraags- ken is hier: Gaat de christene volkspartij hier 't Aalst en overal met de katholieken meewerken met de aanstaande kiezingen??? Antwoordt ja of neen.... Waarom t schoon voorbeeld niet navolgen van de demokraten van Luik??? Gezel Carett, dsocialistische burgemeester van Rjjssel, is voor eenige dagen te Brussel geweest.... Zulk volksken kunnen wij hier missen. Iede reen staat hier t'Aalst stom van verwondering en razig van koleire, als er gepeisd wordt dat onze ministers Begerem en Schollaert hier zijn uitge- schuileld zondag verledenMaar alla, wat zullen we zeggen, niet waar, heeren van de werf, als men dwees geboren is, is 't moeilijk om niet dwees te handelen Brrrrrte Brussel is vrij dag de genaamde Augusta Henrod met zonder com plimenten door een heerschap van Parijs, genaamd Virgilc Martin, doodgeschoten geweest ze zullen dat fisken waarschij nel ijk naar een opvoedingsge sticht zenden waar de pensionnairs niet met naam maar per nimbero worden afgeroepen. En heb ben wij het niet al dikwijls gezeid Liever de ven sters vuil laten dan malheuren te reskeeren Maria Schim.es, in de paleisstraat te Brussel, van op de l,t0 stagie op de steenen gebodderd, en armen en beenen gebroken dat komt er dan van 1 Ilct Kasteel van Flawinnes, toebehoorende aan ridder David de Lossy, is vrijdag ten gronde afgebrand. De studentjes hebben deze week hun pijpken moe ten neerleggen voor een maandeken of drij om naar hunnen depot te trekken in de kolleges immers mag er niet meer gerookt worden dan in 't poerfabriek van Wetteren. Ai, ai, ai, kristene zielen Hier t'Aalst, over eenige dagen, de ge naamde P. Vemimmen, oud 38 juar, statiewerk man, steekt de verlichting aan voor den ingang van ons nieuw gasthuis en op een twee drij de brave man was persies eene brandende fakkel zyn toestand is thans, Goddank, nog al voldoende. 't Was zondag en acht dagen te zien geweest Waar sommige heeren te vinden zijn daar is ruzie, opstand, twisten opmakerij. Minister Nyssens heeft getracht de werkstakers van Gent met hunne meesters te doen overeenkomen maar t was al boter aan de galg. De genaamde Delbon, visi teerder van den Grand central beigeis vrijdag avond tot Hasselt door den trein in messelingcn van een gereden 't was ne brave en oppassende werkman en telde reeds 40 jaren dienst. Ie Peer komt te overlijden zekere Maria Helena Knaap in den ouderdom van 101 jaar en 4 maan den en zeggen dat er in Duitscoland gepasseerde week ne vent is gestorven van 114 jaar hoe let ter nog voort en Mathusalem is af. Maar hebt ge nu van uw leven zulke toeren gehoordBis- mark heeft op zijne slaapkamer nen baskul staan en weegt zich alle dagen, zoohaast hij opstaat; hij weegt nog tegenwoordig honderd en eene kilo. Ja, ja, Vrienden van 'tStemmeken, 't is bijkans gedecideerd: In'tkort zal ons blad geïllustreerd zijn gelijk de Petit beige; d'eerste portretten die wij zullen geven zullen deze zijn van man en vrouw, Kibeladouken en Nonkelmaar in alle geval nog wat patiëntie, Brussel en Gent en zijn niet op eenen dag gemaakt. WIE, WIE, WIE heeft er over eenige dagen in de Molenstraat moeten ring steken, rondom mid dernacht om 't sleutelgat te vin den??? Wie, wie, wie??? Dees jaar zullen er in de pupillen school tot Aalst maar 270 leer lingen meer zijn in plaats van 350; eer twee jaar van hier zal de pupillenschool van Namen af geschaft zijn en zal onze kadet- jesschool 500 kleine soldaatjes tellen. Dit is goed nieuws voor d'Aalstenaars, want den avant-troupe brengt nering beweging en ple zier in Oilst. Maandag verleden had er in het bisschoppelijk Kollegie van Yperen een banket plaats ter eere van Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge en de heeren ministers Begerem en Nys sens, alle drij oud leerlingen van dit alomgekend opvoedingsgesticht. 't ls kolossaalt is onge- permeteerdgelijk ze al veertien dagen lang op de werf liegen en blijven liegen, buik sta bij, in schrift en woord, om de menschen wijs te maken, dat de scheurmakers geenen oproer hebben willen maken met de feesten van Aalst! Gelukkiglijk en heeft de werkmansklas met die helden niet willen meedoen, en zijn onze werklieden overtuigd dat het puur en louter den intrest is en anders niemendal welke die liefhebbers voor oogen hebben in hunne politiek. WANNEER gaat de Werkman nog een vlug schriftje uitgeven om ons geliefd Volksstemmekcn overal te recommandceren??? Te Nieuwerker- ken vierde 't klooster maandag verleden zijnen ju- bile van 25 jaar bestaan, 't Stemmeken wenscht al die brave kloosterzusters den hartelijksten profici at. Wel heere Dominus, de malheuren rijden waarlijk rond per velocipede; tot Aalst, zaterdag om 7 1/2 uren 's morgens, is de genaamde Frans Landuyt oud 15 jaren, in de fabriek Filatures et Filteries réunies den rechterarm afgedraaid. De liberalen van Aalst hadden, tijdens de feesten, aan 't muziek van Kortrijk twee naamlooze brieven geschreven, waarin die heeren bedreigd werden met mishandelingen, indien zij durfden naar Aalst komen... O die leelijke ijsbeeren Die kleddens!... Ze zijn gelukkig dat z'hunnen bek in hun pluimen ge houden hebben, want z'hadden van eene vieze reis kunnen t' huis komen zelle. Minister Begerem is voor eenige dagen vertrokken naar Engeland in gezelschap ,van onzen vriend den E. II. Boone, pastoor vau Chislehurst: Op zee wa ren de matrozen zoo charmant dat zij om den mi nister te behagen gedurende eenen ruimen tijd langsheen de kusten hebben gevaren en zoo den heer minister eene ware zeewandeling hebben la ten doen. De prinses Maria d'Orleans, echtge note van prins Waldemar van Denemarken, heeft haar portret laten nemen in kostuum van pompier en heeft het 'aan 't pompierskorps van Copenhague ten geschenke gegeven, 't Is Sir Walter Walkin die zaterdag burgemeester van Londen gekozen is. Couragie, toe maar jongens! Te Charleroi heelt de socialistische volksvertegenwoordiger Calewaert gevochten met gezel Bricqmont dat de haren sto ven die kerels hebben daar onder het toedienen van muilperen, oorvegen en stampen een staalken gegeven van hunne broederlijke liefde. Geheel Bel gië spreekt er van Kibeladouken op het Congres der demokraten, te Gent gehouden op Zondag 20 September. DOOR GTOXDO GEZELLE. 12 Op de feeste van de terminalia (te weten de landmeetfeestejongstleden, hebben de keizers hun wil bekend gemaakt, namelijk in een bevel, gedagteekend uit Nicomedia, het welke bevel zal vermaard worden ende vernoemd ten allen tijden hiernamaals. Hunner majesteiten officieren ziju dan gegaan tot aan de grondpalen van Persiën, en tot aan de twee pilaren van Hercules, ja, tot in Belgenland toe en tot in t eiland van de barbaren, genaamd het Brittenland, zeggende dat hun kei zerlijk willen en gebieden moest volbracht zijn. Ik en hebbe geen twijfel, of, hier te Ombi, zoo wel als in al de steden en de dorpen van Egyptenland, zal iedereen mij seffens te gebiede staan en ge hoorzamen, immers zijn eigen zeiven woerd toogen- de den naam te dragen van Romein. Is 't zake dat er hier nog Nazareeuwen tegenwoordig zijn, ik ben belast bermhertig te zijn ten hunnen opzichte. Al dat de keizeren verzoeken is dat zij een graantje wierook werpen, in dit hierbij staande autaarvier. Laat ze gelooven wat zij willen, maar uitwendiglijk Gedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. Ik heb mij gelukkig geacht uwe welwillende uit- noodiging te mogen beantwoorden omdat deze mij een nieuw bewijs is van de kristene gevoelens, die al uwe werkingen bezielen. Gij wilt werkstellig maken watZ. H. de Paus u heeft voorgeschreven; gij wilt de werkmansklas heropbeuren zoowel on der stoffelijk als onder zedelijk opzicht. Tracht binst uw Congres de beste middels op te zoeken om alle werkmansinstellingen te verbete ren en uit te breiden. Doch en vergeet niet in uwe redekavelingen de rechten van de andere klassen der maatschappij, en blijft grondig overtuigd dat iedere maatregel die gij gaat nemen noch voordce- lig nog duurzaam en kan zijn ten zij voor zooveel hij op de waarheid, het recht en de christenliefde steunt. Vermijdt met zorg, tot 't groot welzijn van 't land en de werkmanspartij, alles wat eenigzins de eens gezindheid zou kunnen krenken die onder de ka tholieken moet bestaan. Scheidt u niet af van dezen met wien uwe hoog ste belangen u verbinden, die uitstekende diensten bewezen hebben aan kerk en staat, en die bereid zijn de voorschriften van onzen heiligen Vader in zake van werkmanskwestie te volgen. Tracht dan alle middelen aan te wenden om met hen in de grootste eendracht en broederlijkheid te leven en verwaarloos niets om door eene wederzijd- sche overeenkomst al de KATHOLIEKE MACHTEN te vereenigen. Dat God de werkingen zegene die gij onderno men hebt tot zijne meerdere eer en glorie, tot 't ge luk der werklieden, en tot voorspood van ons ge liefd vaderland Veel volk op 't congres van den belgischen volks- bond, te Gent; van alle streken van 't land en ook van den vreemde. Wij hebben daar eenige hollandsche priesters bemerkt; zij namen in hunne schoone nederlandsche taal groot deel aan de beraadslagingen. M. Dcscurtin, uit Zwitserland, was er ook. Iedereen weet dat M. Descurtin de groote vriend van den Paus is't is de Woeste uit Zwitserland. In de eerste sectie werd er gesproken over de politieke richting die de aangeslotene maatschap pijen moeten nemen in den aanstaanden kiesstrijd. Volgens het daar genomen besluit moeten in alle steden de anti-socialisten met hunne eigene kan didaten opkomen en die op dezelfde lijsten van de andere katholieke candidaten brengen. Zoo hebben burgers en werklieden hunne eigene kandidaten en strijden zij nochtans te samen, 't Is in dien zin in den Belgische Volksbond voorgesteld dat de ka tholieken en de anti-socialisten hier in Aalst te werk gaan. MOERBEKE-GEEfrSBERGEN. Met einde vanOc- tober te beginnen, alle weken den donderdag om G 1/2 's avonds, landbouwlessen over de voeding van de dierendoor den heer Kesteloot, leeraar aan de landb.school te Gent, in 't lokaal der Zondagsch. en met ter daad moeten zij toogen dat zij staats- getrouwe burgereu zijn. Maar wat aangaat de zul- ken die zouden weerspannig zijn, de die zullen wij voor vandage in bewarenis houden, om morgen met hun te handelen na weerde en verdiensten van hunnen hardnekkigen wederstand. Roeper, roept de namen, en elk, als hij zijnen name hoort, zal antwoorden en voorenkomen. De offerdienaars gingen bij 't autaarken staan de roeper trok zijn perkament uit zijne borst, deed het opeu, en begon met luider en gewender stemme de namen uitte roepen, als volgt Philip, de oude, woonachtig te Ombi. 't Roerde en 't waagde wat over end weêr, onder 't volk, en een blijgeestig bleuzend dingen boorde door de menigte tot aan den ingang van den paal- tuin. Da 's nog een van de goê, zei iemand als 't hem voorbij kwam. 'k Wil 't gelooven, zei het, met eenen lach, nog niet betooverd, hoor-je 't I Men zou blije zijn van 't te weten, zei de eerste, want, gelijk als 't nu gaat, men weet niet meer wiens hoofd gaat aan 't draaien komen, van den morgen tot den avond. De weerde burger stapte voort tot bij den au- taar, en kreeg eene zilveren schale met wierook in de hand, van een van de offerknechten. Stort dat in 't vier, op den autaar, heere, en toogt dat gij de zalige goden aanbidt, zei de offe- vischmijn uit... maar alla! de vierde man moet overal zijnen aanhang hebben; zij zijp I oprezen, zijne felle volgelingen Te Herdersem in 't klooster is 't uitgekomen dat het zeer gevaarlijk is een serpent op te kweeken in uwen schoot om dat het u dan eerst zal bijtenin den u tijd der spinnewielen ging dat nog al zoo niet. Maar wie wist er nu dat onze Koningin nog ziekelijk was?... en nochtans 't is zoomaar God dauk ge vaar en is er niet bij. Zaterdag avond is te Gar- ches, 3 uren van Parijs gestorven de heer Pasteur, overal bekend om zijne genezingen van razernij hij was 73 jaar oud. Nog nen oude strijder van 't jaar 1830 te min't is Arnold Bousen, woonach tig te Cannes, in Limburg en aldaar vrijdag overle den. 't Was te Versailles in 1870. Lord Russel moest Bismarck spreken en stond aan dezes kamer te wachten tot dat de hertog d'Ar- nim er uit kwam. Nauwelijks was de hertog de ka mer uit, of hij begon zich aan de oogen te wrijven dat het water er als bij beken uitliep. Neen zei- de hij, dat en kan ik niet verstaan, hoedieBis- inarck in zoo eenen dampkring kan verblijven. Zij ne kamer is zoo vol tabakrook dat wij nauwelijks el kaar erkenden. Na eenige oogenblikken bemerkte hij dat ik tegen den rook niet en kon en hij heeft de venster open gedaanLord Russel nam afscheid van den hertog en trad de kamer van Bismarck binnen. Geneert het u niet dat ik de venstor openlaat? vroeg Bismarck aanstonds. Ik heb ze moeten openzetten omdat ik het niet meer kou uit houden dienen Arnim stinkt naar den o de Cologne tien uren tegen den wind opIk kan onmogelijk verstaan hoe hij in zco eenen reuk kan leven. Zie, nu nog steekt er mijn neus vol van Spiegels. Kraaien worden oud hè, Luibe- ken?? Luibrechts. Toch niet bijzonders zeker! Spiegels. Honeen zeker? Er zijn er die wel 200 jaar worden Luibrechts. Als 't zoo is, ga ik eens eene hou den om 't juist te weten WIE, WIE, WIE en was er zondag op 't Con gres der demokraten niet tot Gent?? Wie, wie?? En waarom??? 't Herdersem, die schoone paro chie, 't is ne lust om zien. Wel wat zijn die kapel len wel onderhoudenGhebt daar d'oude kapel- lo ten Beeldeken't Koortse kapellekende kapel len van den Boschkant; St-Antonius kapelleken herbouwd met de opbrengst der concerts. Iedereen is daar 'tgeen hij al zijn leven geweest heeft. Die dweers was over 10 jaar is daar nog dweers; 'nen ouden aap trekt veel muilen, maar 't zijn toch fl/>r«muilen. Vivan Herdersem en van zijn eeuwenoud muziek Concordia etDocilitas 1 Wij (hebben ze gezien in den Histo- rischen Stoet te AalstDat zijn mannen die 't niet en zullen laten vallen al kwame heel de raar tot hem. Geern gedaanriep Philip, en 't vier had alreê de rookende graantjes vast. De welriekende geur krulde omhoogewaard door de helder klare luchtPhilip maakte den gouverneur zijne eerbie dige nijginge, en was weèr een van de menigte. Zij riepen Lang leve, meester Philip en smijt de Christenen in 't vier De roeper riep nog drie vier namen uit, en 't was de zelve gang, even zoo veel keeren en dan riep hij eenen waar iedereen naar scheen te wachten. Babrias riep hij, Babrias van Anti-Ombi Een Nazareeuw, uw heerschap, vezelde Cal- listhenes den gouverneur in de oore. Is 't waar zei Trebonius. Bij den levenden keizer, die schijnt niet geroepen om pijne uit te staan waar blijft hij daar Een man die in eenen mantel geduffeld was, tot boven zijue neuze, kwam te voorschijn. Hij en zei geen woord, tegen niemand, 't scheen of hij schuw was dat ze hem zouden gezien hebben, hij snapte het wierookbekken, stortte een graantje of twee in 't vier, en hij weg ZooBabrias is gekeerd zei een van de Christenen stillekens tegen Philemon, die bij hem stond. Dat en is Babrias niet, zei de priester, ziet gij maar zoo wel Broeder Babrias en betrouwde zijn eigen zeiven niet, en hij heeft eenen heiden gehuurd om voor hem wisseling te staan, en Om alle soorten van af gediend vleesch goed te ge bruiken. Een stuk boter, twee lepels bloem met 1/2 pint. melk goed bewerken; na voldoende dikte, (zooniet voegt men er nog wat bloem bij), doet men er 't vleesch in, 't zij gekapt, tong, rund of kalfvleesch alles in dezelfde groote gesnedenlaat alles te sa men wat koken, voegt er dan nog een dooyer bij na een oogenblik erkookt te hebben doet er 't wit in schuim geslagen bij laat alles koelen. Gansch de paté in eens of wel in deeltjes rolt men eerst in eiwit, daarna in geraspt biscuit en vervolgens in vet laten fruiten. Soufflé van Kalfvleesch. Smelt een stuk boter de grootte van een ei mot twee lepels bloem; bewerkt het met melk, voegt er dan gekapt kalfvleesch bij, peper, zout; laat alles te samen koken, daarna een weinig verkoelen; werkt er dan twee eier dooyers en twee witten in schuim geslagen door. Bestrijk eenen vorm met vet, Daarna met ge raspt biscuitlaat het een uur koken au bain-ma- ri, zoo als in voorgaande nummer is uitgelegd. Ons Roese. RH FT A F IVF I HoelaereDat zij n daar de JlULL/VUlL mannen, zie!...« Spijtig dat 't nieuws ons verledene week te laat is toegeko men Over eenige maanden sprak men daar van een klooster te bouwen. Ja!... bouwen is wel, maar waar mee!... en de Napoleons dan!... Zoo wilde men toonen dat zulke onderneming onmogelijk was. Men telde nochtans zonder den onvermoeibaren iever van de E. H. Pastoor en Onderpastoor. Want zie, het klooster is er al. Zondag acht dagen had de solemneele wijding en de plechtige intrede der zusters plaats. Welgelukte feest, ongelooflijk veel volk, ten allen kant jaar schriften, vlaggen en vaandels tot in de kleinste huizekens. Prachtig gebouw, schoone schoolloka len, alles volgens de wet vervaardigd. Boelaere mag fier zijnGelukkige ouders die hunne kin- derkens aan die brave zusters gaan toevertrou wen!... O mocht een der welgepaste jaarschriften zich verwezentlijken Dat Christus zijne zegeningen over 't nieuwe klooster nederzeude voor 't geluk van gansch Boe laere. M. de Pastoor, M. de Onderpastoor, proficiat, g'haalt er eere vanJaloerscii. wierook te offeren. Kleeumoedige maniere van 't gevaar t'out- gaan, zei de andere, Gennadius, hiet hij. Past maar op, mijn kind, en ik ook, dat wij nog niet erger en doen, zei Philemon. Ja, 'k en aanzie noch en 'k love 't niet voor best gedaan, maar verschillige conciliën hebben 't algelijk toe gegeven en veroorlofd aan die onder de broederen te flauwhertig waren. Wel, wel, 'k wierd liever dweers deurc apos taat zei Gennadius, en hij keerde elderwaarts weg van den priester. Vijf zes namen en vijf zes sacrificiën, zonder eerselen of achterdenken, volgden. 't Warender die sloef sloef t'offerande gingen, en weder keerden, ge liadt gezeid dat ze geen gcloove en hadden, noch in goden noch in godinnen an dere kwamen met veel eerbied en afgodvruchtig- heid, en deden hun sacrificie met een zoo welge- meenden ijver dat 't jammer was dat hij de valsch- heid onderworpen was. Tot hier toe hadden Isis en Osiris nog al wel gevaren. Die peste laat u hier nog al tamolijk gerust, 'tdunkt mij, zei te gouverneur tegen den wethouder. 't Zijnder nog genoeg van aangedaan, zei de wethouder, maar algelijk, veel min hier als te Syene en te Apollonopolis Maar, zoo help mij Mars zeido hij, meteenen heidenschen eed, hier komt er een, zie zeide hij, als hij Geunadius hoorde roepen.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2