mm r JAAR N- 43. ZATERDAG 2 NOVEMItER 1895. ALLEKZIELEN DE KLOK v^isr Tusschen MAN en VROUW. Kiezers, oordeelt. van Z. D. Hoogw Mgr. Stillemans, Bisschop van Gent. Brief van ons Nonkel. Vien en Stien. «IJUïgÊ Onikher-Uttgcoer flctrua Dan Uiiffcl, Ceopolbatraot, 19, tc 21 a Ut. Eenabonnement voor gansch België, franco tehuis, host 2,50 -oer laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeien ons voor woensdag middag besteld zijn fakkeri en brieven moeten vrachtvrij toegezonden -«'orden. On,retee- brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent" Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals dood beeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen atte soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. 't Is Allerzielen 1 Welk een verschil met den dag van gisteren,den schoonen hoogdag van Allerheiligen Alles sprak ons dan van blijdschap en van loven, van strijd en zegenpraal 1 De tempel des Heeren was op zijn beste uitge- doscht de priesters hadden het schoonste feestge waad aangetrokken, het orgel begeleidde den tri omfzang ouzer zegepralende broeders die reeds in dén hemel zijn men wenschte elkaar nen zaligen hoogdag na ter communiebank te zijn genaderd, in oéö woord, 't was feest binnen en huiten de kerk En zie, op eens heeft dit alles plaats gemaakt,voor 'ié hertelijkste maar tevens ook de droefste herrin- néringen, voor eenen algemeenen en diepgevoelden rouw. Terwijl nen in de kerk aan 't optimmeren is der lijkbaar en men bezig is deze met honderde en honderde waskeerseu te omzetten zendt de klok van Allerzie len hare droeve tonen over berg en dal, over al de straten, in ieder huisgezin, in ieder hart. Die klok van den alouden kerktoren, die ons binst 't jaar zoo vrolijk toeklinkt. schijnt op dezen dag als de stemme te zijn onzer dierbare overle denen, wiens gedachtenis ons van dag tot dag min levendig in het geheugen blijft geprent z'Is droef, ja, die klok van Allerzielen, maar wel ke verhevene en zoete herinneringen brengt zij ons niet voor den geest Zoo even zij den grijsaard herinnert dat zijn einde nabij is, roept zij den jongeling toe dat hij ook van geeneu oogenblik zeker is, dat alles sterven moet. Zij herinnert de gehuwden dat de sterkste liefde- janden door den dood worden verbroken en zij doet menigen traan van aandoening opwellen in 't oog van d'arme weduwe, die, omringd van hare kinderkeus, aan den uitgestorven heerd, den rozc- kraus zit te bidden tot lafenis van dezen die hun vader was Zij herinneit ons allen het droefste en 't pijn lijkst uur dat wij wel ooit beleefd hebben zij her- rinnert ons het sterfbed van eeneu diepbetreurden vader of eene welbeminde moeder... Ah de tonen vau die klok van Allerzielen, 't zijn als de laatste woorden die een vader of moeder ons ster vend nog toesprak 1 't Dunkt ons, bij 't hooren van die klokke aan Lun stervensbed met gansch de familie te zijn neer geknield, wij gevoelen om zoo te zeggen hunne halfkoude hand ons nog een laatste kruisken op 't voorhoofd drukken 't is alsof wij eene tweede maal hunne stoffelijke overblijfsels vergezelden naar het kerkhof'. Maar spreekt de klokke van Allerzielen ons vandaag droefheid en rouw in 't harte, toch ook spreekt zij ons van hoop op een beter leven Zij noodigt ons immers uit ter kerk om er den dienst te komen bijwonen die er tot lafenis der overledene parochianen wordt gezongen, en wekt ons op onze gebeden te vereenigen met die van den priester tot Jafenisonzer dierbare afgestorvenen zou het ons onmogelijk zijn geen gehoor te geven j aan die stem der Allerzieleklok, die niets anders is dan de stem van eenen afgestorvene vader,eener overledene moeder, of vaneenen te vroeg gestor ven broeder of zuster Ah Voorzeker neen Uit dankbaarheid vooreerst maar tevens ook uit medelijden en eigen belang gevoelen wij ons gedwongen die zielkes uit 't vagevuur door onze ge beden te helpen en bij te staan. Moge de klokke van Allerzielen in 't hart van al de Le zers van 't Stcmmeken eenen heilzamen weerklank vinden moge zij hunne hoop verlevendigen op een beter leven, en hun zoo aanzetten om beter en vu riger te kampen voor God en Vaderland Jefken. kristen, on die voor zulke partij kiest, stemt tegen zijn geweten van kristene mensch, tegen dè Paus en de Bisschoppen. Kiest gij 4" V oor de Katholieke partij, dan stemt gij gelijk een kristen mensch, een waar katholiek van hart en bloed moet stemmen. Dan stemt gij voor de verdedigers van God en Godsdienstdan stemt gij voor het katholiek vaandel in wiens vouwen ge schreven staat: Voor Godsdienst, eigendom en huisgezin; dan stemt gij gelijk het vraagt de Paus en de Bisschoppendan stemt gij voor de rust, het geluk en de welvaart van uwe stad of van uwe ge meente. Max Man. Vermaledijd zij de dag op deuwelken ik van den rechten weg afweek!... 't Is al slecht nieuws dat de postbode aanbrengt! Vaouw. Wat zou ik zeggen?... Zijnen Bis schop innig bedroeven, is eene daad die in de H. Kerk streng beoordeeld wordt.... En zijne Heilig heid den Paus doen tranen storten, is een schelm stuk dat reeds van op deze wereld gestraft wordt Man. 'k Weet het maar al te wel!Maar de katholieke lijst met de kiezingen bevechten, dat zal ik! 'k Zal mijn hoold uitwerken, ondanks Paus en Bisschopp, al moest ik in den ban van de H. Kerk Vbouw. Genoeg, Petras, genoeg! Sedert eenigen tijd hoort men overal, zoowel in de kleine buitengemeenten als in de groote steden, van niets anders meer spreken dan van de aan staande kiezingen. Ja, menschen binnen eenige weken zal de groo te slag, gegeven wordenslag, waarvan het geluk, de vrede van steden en gemeenten, zal afhan gen. Gewichtig immers is de rol van elke kiezer, een machtig wapen is hem in de hand gegeven, zoowel voor 't kwaad als voor het goed. Daarom ook is het uiterst noodig, alles wel te overwegen vooraleer gij die wapens gebruikt. Kiest gy 1° Voor de Liberalen, gelijk wie zij zijn mogen, gij geeft uwe stem aan mannen die strijden tegen het kristen geloof en tegen de H. Kerk, voor man nen die gij vroeger hebt gehaat en vermaledijd. Hebt gij dan de schoolwet vergeten van 't jaar 1879? Kiest gij 2° \oor de Socialisten, gij stemt voor vijanden van God en Godsdienst, van kerk en priester; voor mannen die alles willen omverwerpen om niets in de plaats te zettenvoor mannen die uwe dierbare kinders willen opbrengen zonder kennis van God of van zijn gebod; voor mannen die alleenlijk willen leven ten profijtc van 't volk, ja voor mannen die zelfs het eerste woord niet weten hoe zij eene stad of eene gemeente moeten bestierenvoor voorbeeld is genoeg de gemeenteraad van Boubaix in Frank rijk. Kiest gij 3° Voor de zoogezegde Kristene Volkspartijdan stemt gij tegen uwe geestelijke overheid, tegen de Paus en de Bisschoppen. Zij immers schrijven en herhalen dat alle katholieken te samen moeten strijden tegen den algemeenen vijand, en wie weigert de strijd? de zoogezegde kristene volkspar tij. Zij scheurt het oud katholiek vaandel in stuk ken en geeft zoo aan onze vijanden de gelegenheid van den zegenpraal te behalen. Die zulks te weeg brengt is geen katholiek, geen Met innige, droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Daens, niet de minste re kening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht ouder elkander aanmanen, heviger dan ooit de ver deeldheid bewerken en verspreiden, en de katholie ke besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstel lers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne le zers pogen te doen gelooven dat, zóó handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene de mocratie; zij is gansch tegenstrijdig met de gedach ten van Zijne Heiligheid en van de Belgische Bis schoppen; en Wij achten het Onze plicht de geloo- vigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Vrienden, ik zit tegen woordig in Berlijn en haast mij u wat nieuws meêtedeelen. De katho lieken heb ben hier nu eene kerk weerdig van eene hoofd stad. Tot he den hadden zij slechts éêne bidplaats die den naam van kerk ver diende, te we- teD deze van de H. Hedwi- gis; al de an dere kerken waren bier slechts miu of meer groote kapellen. Gisteren was ik aanwezig bij de wijding van de nieuwe kerk van den H. Mattheus, die gedaan werd door den Kardinaal Kopp, bisschop van Breslau. Deze kerk beslaat eene oppervlakte van 15 aren; de toren meet 93 meters en is bijgevolg zoo hoog als den toren van 't stadhuis te Brussel. Na de wijding ben ik hier in een bierhaus eenen jaan pakken en met dat ik min of meer wat duitsch van spreken, was ik aanstonds in gesprek met nen treffelijken heer, die hoorende dat ik Belg was en met den toestand van Aalst wel bekend, dat ik daarenboven nog korrespondent was van de Volks stem, mij allerhande vragen stelde over onzen poli- tieken toestand. Ik gaf er hem alras in eenige gebrokene woorden een kleiD gedacht van, maar ge moest dienen mensch zijne armen zien omhoog slaan hebben! Hij stond daar als nen briesschenden leeuw, als hij hoorde dat er hier katholieken gevonden worden die tegen htïnnen Bisschop durven werken en op mets andere uit zijn dan om de katholieke partij in tweete tfekken. 1 J T - DAS 1ST EIN SKANDAL riep hij uit! JAWULL, zei kik, en daar hij erop aandrong dat ik zijn gevoelen aan de lezers van ons gazet zou bekend gemaakt hebben, roep ik u van uit Duitsch- land toe Vrienden van Aalst! Stemt noch voor liberalen, nocü voor socialisten noch voor donchisten, maar stemt allen als ééneii man voor de katholieke lijst! ('t Is 8 urea 's avondsStien staat aau de deur zijn pijpkeu te rooken, als Vien daar voor bij komt). Stien, j— Wat geluk van u te zien, confrater I Vien. Awé, Stien, kelnovel'? Stien. Hoe is 't mogelijk van aan mij te ko men nieuws vragen? Ge weet immers da 'k sedert drij weken met 't romatis zit en bijgevolg niet uit en ga. Vien. 'tis uogwaar ook; maar alia, vericht- te gij uw werk t'huis, er wordt u toch al 't een of 't ander nieuws aangebracht, en daarbij, ge leest toch de gazet I Stien. Ei zou maar dat meer maukeereu dak ous Stcmmeken niet meer en zou lezen.Maar om 't kort te makeu, want 'k en magge kik niet lang buiten staan, hoe is 't met den politiekeu toe stand?.... Vien. Perfekt, vrieod, perkament, opperbest eene gelei, alia! Onze tribmf tot Aalst zal schitte rend zijn alhoewel wij tegen dry lijsten zullen te doen hebben. Stien. Zoo, zoo, de donchen komen toch ook op? Vien. Hebt ge daar van uw leven aangetwij- teldHadden ze kunuen overeenkomen met de li beralen gelijk te Ninove dat zouden ze voorzeker liever gedaan hebben maar Stien. 'k Versta u de liberalen hier't Aalst respekteeren zich nog te veel om zoo eene soort op hunnen lijst te pakken En 't is daarom, Vied; dat zij in hun verbond met de douchen geslotèn, hadden gestippeleerd dat zij op eenen afzonderlijken lijst de katholieken moesten bevechten! Vien. O die dragondersEn'tiszoo dat ze gehoorzamen aan Paus en Bisschop? Stien. Jö gehoorzamenEn hun kopstuk schrijft dan aan de fransche gazetten dat hij zich de gemeentekiezingeii niet aan en trekt, hij die gedu rig bezig is in stad en dorp met iedereen op te ma ken tegen al wat treffelijk is. Vien. Onze Lieven Heer zal hem straffen Stien Stien. Da 's zeker vriend, maar Onze Lieven Heer zal ook de werking van onze brave katholie ken zegenen! z Hebben ai gedaan wat ze kosten Zeven werklieden op hunnen lijst genomen, dié liebreman door't werkvolk laten kiezen, getoond in een woord dat ZIJ de ware demokraten zijn Vien. Daar zegt gij het, zie! Maar kent ge de kandidaten van de Daeuspartij nog niet? Stien. Dat en weet niemand nietAl wat on der die mannen geschoteld wordt dat gebeurt binst den nacht gelijk bij de framassons. Vien. En wordt er wel gewerkt in ons partij Stien? Stien. Superb, vriendAlle avonden bijeen komsten waarop onze kandidaten sprekenEn een volk dat er is, en nen entrain dat bet to wreed is! Zie, 'k ga nu weerom naar mijne soktie. M. Gee- raerdts, onze toekomende burgemeester, gaat er spreken, alsook M. Geeroms, M. Moyersoen en Jl Arys Vien. En hoe is 't op den buiten, Stien? Stien. Overal zullen de donchen al zoo plat geslagen worden als eene luis! Uit Haeltert, uit Meire, uit Ninove, alia vau overal, komt ons 'tbes te nieuws toe Vien. Als 't zoo is moet ik mijn romatis tegen den 17 November kwijt zijn, want alzoo nen triomi moet ik kunnen bijwonen. En in afwachtig, vriend, ga ik met mijn vraken, terwijl gij op de sektie zijt] den paternoster lezen tot welgelukken van de kic kingNolleken,

De Volksstem | 1895 | | pagina 1