De doolaards in Egypte. I KOOKKUNST. Die zijnen Bisschop niet gehoorzaamt is tot alles in staat 1. Zijn het Katholieken De flesch en de dronkaard. Wat is een dronkaard Vrienden van 't, Stemme- kenvrijdag verleden, als de nieuwe brief van den Bisschop uitgekomen is, dan was 't hier een spel 't Aalst; ge kost de blijdschap van elks wezen scheppen over al waar ik door de straten kwam, 't was altijd 't zelf de Proficiat, zelle Kibela- douken, nu is er 't Stenitneken boven op 1 Of ik als dan fier was, en moet ik er niet bijvoegen 't Is nu officieel besloten dat er met de opening der Kaïpeis geene troonrede, of in ander woorden gee- nen diskoer van de kening, en zal zijn. Ze moeten het maar weten. Bravo 1 Alzoo moet het hier in België ook komentot hiertoe waren de postburee- len in Duitschland open, twee uren in den voor noen en twee uren in den namiddag; in 't vervolg zullen ze nog alleenlijk's morgends twee uren open blijven. Maandag verleden gaat er nen braven dompeleer zijnen petrol presenteeren op de Werf. u Mer^i, mijn vriend, werd er hem geantwoord, wij spaven hier sedert vrijdag vuur en elektriek. Eene depêche pit Matadi, in den Congo, annon ceert ons dat de ijzerenweg reeds op 132 kilome ters is gelegd en dat de tachtig eerste kilometers biust de maand September 72,000 franken hebben opgebracht... Als 't maar waar en is De frans mans veranderen van Ministerie gelijk de Belgen van hemme. Maar ge moogt het zeker zijn, ze zijn er naar ook Brrr 't is te wreed om op te pei- zen te Tilly, eene bareel wachtster, met name Ri- guelle, komt over de rails, wordt overast door nen trein en mortibus, morssteendood Ze laat ne weduwnaar achter met 3 platte kinderkes. En 't en is daarmeê nog niet gonoeg Te Berchem, tegen Antwerpen, daar is zekere Van Nieuwenhove door den avapeur de twee beenen rat afgereden vrijdag verleden, twee uren nadien was hij dood. Die zijnen Bisschop niet gehoorzaamt is tot alles in staat De laatste Brief van Mgr Stillemans is de gena deslag voor de Daenspartij. Ai de kandidaten die zich ingegeven hebben daar waar er geen lutto en is, zijn zaterdag door den president van den eer sten bureau gekozen verklaard. 'k Geloof 'theel wel, dat de maseurkes in eene formidabele appel flauwte vielen te Madrid, 't Was daar in hun klooster op eenen keer een ge- boem en een gekletter en een ge- doemmelsel en een vallen en een scheuren en een breken dat men het een uur verre kon hooren.... en weet ge wat het was? Eene bom van dynamiet door nen ar- narchist over 't dak geworpen op den koer van 't klooster. Moest dit eens tot Saffe- laere voorvallen Onze Koningin is weerom op de beterzy 'tis te hopen dat het nu zal blijven duren. En Mgr Nava di Bontife, onze Pauzelij-, ke Nuntius, de brave man, is naar Italië vertrok ken partenza recht naar Catane, waar hij aarts bisschop komt genoemd te worden. Te Turin gaat er een standbeeld opgericht worden voor Dom Bosco't zal in echte rose marmer vanCarrare zijn. Ewel, zoo ne uitstekende en heilige man mag zijn standbeeld hebben. Die zijnen Bisschop niet gehoorzaamt is tot alles in staat Menschen, die tot hiertoe nog donchist ge weest hebt, gij zijt toch nog kristen, niet waar Gehoorzaamt dan aan uwen Bisschop, stemt voor de katholieken en laat de vierde man met zijnen aanhang loopen waarvoor hij goed is. De Universiteit van Charlotteville, in DOOR O-XJIDO GEZELLE. 17 Ja, daar ligt het nog voor mij, dat geluw of lie ver derf perkament, dat ons zoo deed hopen en zpo deed vreezen 1 Hoe dat die oude tijden en ver leden gebeurtenissen toch weêr in een's gedacht komen en overblijven Als ik nu zitte en kijke naar de nijgende palmhoofden, die daar staan wie gewagen, in de avondlucht als ik den breeden Nijl beschouwe, onveranderd en nu stroomende zoo hy toen deed als ik Aglaétje, ons doch terken, hoore lachen en blije zijn en aan zijn moe- dess schorte trekken, in onze locbting en dat ik dan mijne oogen keere naar die groote nieuwe kerke die onze hoogweerdige heer bisschop Era tosthenes aan 't bouwen is, o ik heb moeite om tegelooven.dat, over twintig jaar, wijlieden en zoo menigen ons gelijken, om den name Christi, op den doolstap waren, bevreesd voor ons leven, gebrek lijdende aan alles, in aanhoudend gevaar van ongedierte, koude en hongersnood. En nogtans ik wete dat honderden en" duizenden [van Gods getrouwe dienaars ende dienaressen hunne been- Gedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. de Vereenigde Staten, is ten gronde afgebrand hadden onze pompiers van Aalst er ge weest, 't en zou niet waar geweest zijn. De Koning van Portugal zit tegenwoordig in Engeland. Baron D'hanis is woens dag weerom naar den Congo vertrokken wij wenschen den braven man goei reis 't regi ment van de grenadiers, aan 't welk hij toebehoort, heeft verleden donderdag voor hem kermis gehouden. Prins Albrecht was er op tegenwoordig, alsook de E. H. V. De Deken, Missionaris. Zie de ze gij daar staan, hé Een dertigtal officiers van Antwerpen moesten op Allerzielen den lijk dienst te Gent gaan bijwonen van zekeren luitenant Shaw, die, volgens men zeide, in den Congo moest overleden zijnEwel, do jongens stonden in de statie met hun koeponsken al in de hand, als men hun eene depêche bracht van den Congostaat, waarin stond dat luitenant Shaw het in den Congo heel wel stelde Zie do ge ze daar staan, hé Die zijnen Bisschop niet gehoorzaamt is tot alles in staat. 'tlste wreed 't volk dat verleden zondag te Scherpenheuvel de keerskensprocessie bijgewoond heeftwij hebben daar geweest en veel gebeden voor de Kiezingen maar nooit en hebben wij ie- verst meer devotie gezien. Zou het waar zijn ook Dat de beiaardier van Brussel op eenen har monium moet zitten spelen iederen keer dat er een huwelijk is voor de wet Wij en kunnen het niet gelooven. Op de ovens der steenbakkerij van Meneêr Tobback, te Boom, is er donderdag nen mensch verstikt gevonden ge moet niet denken dat het ne werkman was, zelle, neen, neen,/, t was nen onbekende.Wij raden onze Vrienden van den Volksbode te St Niklaas aan, hunnen velocipe- dist een winterkostumeken aan te doen 't wordt waarlijk te koud. de jongen zit te bibberen op zijn verlostpeerd. Dijnsdag avond hadden zich reeds 37 smeders gepresenteerd op de werf voor 't ver vaardigen van buizen tegen den 17 November. Volgens wij vernemen zou de vierde man besloten hebben er Zondag eene prijs- schieting voor in te richten om geen ee nen jaloersch tema ken die den opper- vogel afschiet, zal ondernemer uitge roepen worden Die zijnen Bis schop niet gehoor zaamt is tot alles in staat. De fransmans hebben nu sedert zaterdag defini tief een nieuw ministerie.... misschien wel voor veertien dagen, 't Is M. Bourgeois, ne radikaal, die er aan 't hoofd van staat. Op Allerheiligen is er te Rome eene aardbeving geweest omtrent 4 uren 's morgensz'heeft 7 sekonden geduurd;moest dat hier eens voorvallen nog voor de kiezingen, de donchen zouden ras bekeerd zijn. Dat is wel, zieDe Monileur komt af te kondigen dat al de kiezers die zich moeten verplaatsen om hun stem recht te gaan uitvoeren, recht hebben op een koe- ponksken van derde klas, mits hun convocatiebrief aan den koeponkskesgever te laten zien. Twee subiete dooden te Brussel. De koetsier Louis De- docq, woonachtig in de Pruisischestraat en Madam Van Beneden uit de Barastraat, n° 11. Menschen, menschen, leest toch alle avonden jeen vadronsken voor d'lieilige Barbara; sterven is 't laatste. Minister Beernaert, die nog altijd onpasselijk is sedert de convoiramp van Ottignies, heeft beloofd, op 't aandringen van de ministers, het voorzitter schap der Kamers weerom te aan veerden. Bravo dat is nieuws uit 't fijnpak O die verkens van heiligschenders Te Valence, in Spanje, hebben ze uit eene kerk twee kelken meêgenomen omtrent 300 heilige Speciën bevattende. Al de katholieke deren hebben te bleeken geleid in de woestine, tot herkenning Zijner glorie, en dat zij daar, den mensch niet, maar God bekent, den dag afwachten van de belooninge en de tweede komste Christi. Dit was den inhoud van den brief P. Y. A. P. 179. Silvanus, bisschop, zijnen welbeminden zone Baselis, zaligheid en zegen in den Heere. Wij doen u te weten, om des wille van de vreedheid der vervolginge, die op dezen tegen- woord igen tijd aan 't woeden is in onze streken, dat onze broeder Aristides van zin is voor eenen tijd in de wildernisse t,e vluchten, tot als wanneer dat het hem veilig genoeg zal zijn om weer huize- waard te keeren den welken wij hertelijk bevolen in uwe goede gedienstigheid, u verzoekende dat gij hem latet schuilen en zijnen nooddruft hebben, benevens al dat hij van doen heeft. En daarbij bid- ben wij God dat hij u beware Tot Ombi! den l4st€U dag in de maand Hamlé. 'k En wete niet, zei vader, als hij gedaan had met lezen, maar 't dunkt mij dat er iets schilt, aangaande dien brief. Hoe zoo dat? sprak moeder, 't is wel de hand van den bisschop, doet niet? Dat en kan ik niet al te wel zeggen, antwoord de hij want, met dat hij zoo onlangs ten onzen bisschop geworden is en heb ik geen onthoud van ooit zijn geschrifte ievers gezien te hebben. Maar, 't en is dat niet't is de maniere en den aard van leerlingen der universiteit, samen met de klooster lingen en christenen van de stad, hebben tot eer herstelling openbare boetveerdigheid gedaan. Op Allerheiligen, t'Aalst, in de Kattestraat,nevens ons Bureel, 't en is nog nooit gebeurd Een kind naar den doop gevoerd in de volgende omstandig heden Vader, peter en meter waren te samen 22G jaar, de vroedvrouw 75, Pie, de koetsier, 50, het peerd 22 en de doopeliug 15 uren. Awel, hebt ge dat ooit weten gebeuren Ze spreken er van tot in Amerika Die eene beurs vol vijffrankstukken verloren heeft, mag ze gaan halen tot Ilarelbeke, bij zekeren Hippolyte Thange; 't is hij die ze ge vonden heeft. Zaterdag morgend, op de hengs- tenkeuring te Ninove, is M. Lemaire van St Mar- tens-Lennick, 70 jaar oud, door eenen hengst om vergeworpen; de brave man ligt nog buiten spraak. En nu voor 't laatste, Vrienden, leest en her leest den nieuwen brief van Mgr den Bisschop van Gent, en ge zult met mij moeten bekennen dat Al wie zijnen bisschop niet gehoorzaamt tot alles in staat is. KIBELADOUKEN da bbnne kik. pniTrro Daar Luibrechts matroos was op een schip, zoo was hij van tijd gedwongen eens op den mast te kruipen. Nu, op ne zekere keer, 'k en weet niet op welke manier, was Luibrechts toch uit den mast op het schip gevallen. Aanstonds kwamen de matro zen toegeloopen, en Spiegels, meer dood dan levend, r'Qp reeds als hij nog verre van Lui brechts was Vriend, beste vriend, leeft ge nog Zwijg, zei Luibrechts, tas nu, verdonders, al de derde pijp die ik breek van de week. Zij die liet woord van den Bisschop vervalschen? 2. Zij die door hunnen opstand het gezag van den Bisschop niet herkennen 3. Zij die met hunnen Deken, pastoors en on derpastoors in opstand leven? 4. Zij die beweren dat voorbeeldige volksmin- nende priesters in hunnen opstand tegen de gees telijke overheid medegedaan hebben? 5. Die in eene venditie het portret van onzen nooit volprezen Woest voor eenen spotprijs hebben doen verkoopen? 6. Zij die van de priesters durven zeggen dat zij vijanden van het volk en vleiers van de rijken zijn? 7. Deze die, als de Paus zegtMaakt vrede roepen en schrijvenGeen vredeDood aan de oude Katholieke partijn 8. Zij die met meer haat in hun hart zitten dan er in gansch de hel woont? 9. Zij die arme oude kristene werklieden onge lukkig maken met ze iD opstand te brengen tegen hunne patronen en tegen hunne Geestelijke over heid 10. Zij die sedert den kiesstrijd nog geen enkel woord tegen de liberalen of socialisten hebben ge schreven? 11Zij die in onbetamelijke en ontuchtende ver gaderingen van liberalen en socialisten gedurig bevonden worden? 12. Zij die armen gedurig ophitsen tegen dezen die hun goed willen? 13. Zij die scheuring maken alleenlijk uit eigen baat en slokkerij 14. Zij die van de christene volksbeweging mis bruik hebben gemaakt en die de werklieden slechts hebben aangetrokken van als ze kiezer waren? 15. Zij die door al die daden en andere te lang om te noemen den katholieken naam in den haat van het volk hebben willen brengen? Zijn DAT Katholieken schrijven die mij niet aan en staat. Waarom, als hij ons alreê bevolen was, moest er dan nog hij staan laat hem schuilen, voedsel en zijnen nooddruft hebben? Dat en moest er niet bij staan, verstaat ge mij niet? Daarbij 'k en wete geene hoegenaamde manieren, die 'k ooit gezien of geleerd hebbe, om die cifers recht uit te leggen. Wat'wilt gij zeggen vroeg ik. Luistert! zei vader, want gij behoort dit wel te weten. Daar zou moeten op staan de eerste let ter van 's schrijvers naam de eerste letter van 's ontvangers naamde eerste letter van de maand van 't jaar. Nu dan Sylvanus is de schrijver, en S beteekeut 200 in 't Griekschik ben de ontvanger: B geld 2. De maand is Hamlé, en H is 11gevol- gentlijk, daar moet hier iets schillen; 't zou moe ten 213 zijn, en 'k en weet op geenderlei wijze op 179 te komen. Mag ik u raên, zei Dipliilus, laat den brief geheel en gansch onverlet, en geeft mij oorlof om wacht te houden en te ondervinden wie dat het is die hieromtrent ons op de loer zit. Ik voor mij 'k ben vaste van geloove dat het een looze trek is om te weten of er hier vluchtelingen zitten, of te niet. Believe't uen stelt u niet blootJ zei moeder. De geheele historie ziet er mij leugenachtig uit. Wie weet er dat wij hier of ievers zijn en een die geheel en gansch vreemde is, hoe zou hij, op Gods wereld, weten dat wij hier zitten NeenNeenDuizendmaal Neen De katholieken bevechten is een schelmstuk, maar opkomen tegen die Gekoerde maar niet Be keerde volksfoppers on versmaders van onze ka tholieke partij, is de plicht van iederen mensch die den Godsdienst bemint en het volk van zede loosheid en gcuzerij wil afwendon Zekere vrouw deed bij eenen verstandigen mensch haar beklag, dat haar man dikwijls dron ken te huis kwam en dan alles het onderste boven keerde en potten en pannen aan stukken sloeg. De wijze man aanhoorde haar met aandacht, en werd weldra gewaar dat de twistzieke tong der vrouw den dronken man tot die buitensporigheden aanzette. Ik zal u, zegde hij haar, een onfeilbaar mid del ter hand stellen om uwen man zoo zacht te maken als een lam wacht een oogenblik. Hij kwam terug met eene flesch die hij met met water gevuld had. Zie, zegde hijhier hebt gij eene flesch met een zeker vocht. Welnu, zoodra uw man dronken thuis komt, moet gij spoedig eenen teug er van nemen, en in den mond houden zonder in te zwel gen, of er een druppel van te verliezen, tot wanneer hij zich ter ruste heeft begeven. Gij zult zien welk goed uitwerksel dit zal teweeg brengen. De vrouw was getroost. Zij had welhaast de gele genheid de proef te doen. Het werkte krachtdadig, haar man sprak ocnige woorden, maar daar de vrouw niet antwoordde, •met dien drank in den mond, ging de man vreed zaam naar 't bed. De vrouw verwonderd over de kracht van dit wonder water, ging 's anderdaags tot den man die het haar had besteld, om hem te bedanken en den prijs van zulk wonderbaar vocht te vragen. Wel vrouw, zegde hij, het is enkel water, gij kunt het dus zonder onkost bekomen, maar luister: Wat gij aan de kracht van dit water toeschrijft, is alleen aan uw stilzwijgen te danken. Al wat de tong bindt is van groote waarde, al kost het geen centiem. Bemint gij de rust, gebruik dan dikwijls dit mid del nooit zal u water ontbreken. Het stilzwijgen is in vele gevallen het besto middel om den twist te staken. Een vat zonder bom, waarvan de kanten verrot ten, ineen vallen en tot niets anders goed zijn als om in het vuur geworpen te worden. Conscience. Drank van Cassis of zwar te genevers. Men gebruike hiertoe zwarte moerbeziën of ge nevers; zij worden vcrsch geplukt of gedroogd heeft men gedroogde, men kan ze op heden ge bruiken alsvolgt Vult eene flesch de helft met beziën, vult ze verders met besten genever (vol le graad) of water en 1/4 deel alcool of spiritus van genever en een stuk kaneel. Laat het zoo 2 it 3 maanden trekken, filtreert den drank met hem door papier te laten loopen voeg er dan den nood igen suiker bij, 't zij broodsuiker of besten kandijsuiker. Ciironnelle. Men zet op eene flesch brandewijn of water 6 citroenschillen te trekken met een tinnen lepel me-krab (dit kan men bij de droguisten koopen) een stukje vanille verbetert het ook zeer. Na 2-3 maanden filtreert men het zooals hierboven, en in dien men water alleen gebruikt heeft, voegt men er 1/4 alcool bij met den noodigen suiker. 't En ware dat Euthymius het hem hadde, zei vader niettemin 'k wil 't wel doen zoo gij goed vindt. Diphilus zal de wacht staan want, wij moeten wel opletten dat wij geen armen broe der en laten vergaan om ons zei ven uit het gevaar te helpen. Heel waarschijnelijk liggen ze op de loer zoo 't een list is, van den avond maar morgen avond zal ik neêrwaards gaan, en daar beneden de klove bespieden, zei de oude slave. Is 't dat ze op bedrog uit zijn, zekerlijk zullen ze komen kijken en trachten te weten hoe 't met hunnen brief ver gaan is. Vader ging spreken als moeder teeken gaf Wij luisterden eene stonde of twee. Ik dacht dat ik eene stemme hoorde, zei Diphilus laat mij voeren gaan 'k zal wel maken dat er mij niemand gewarc en worde. Zoo hij kroop voorwaards, gelijk een worm, en keek lange en standvastig diepe omleege in de duis terheid van de rotsklove. Na tien minuten of zoo kwam hij wederom. 't Dunkt mij, 'k zie drie manskerels, heere, zei hij, entwee daarvan zien er mij soldaten uit 'k zegge, 'k en zou 't niet zweren, dat het in der daad soldaten zijn, 't is te duister. Buiten allen twijfel is 't een looze trek en ze staan op wacht om te zien of wij na den inhoud van den brief te werke gegaan hebben. God zij gedankt dat wij toch niet bedrogen en

De Volksstem | 1895 | | pagina 2