DE STRIJD T JAAR CONGRES IN B'HELLE. AFSCHUWELIJK. ZATERDAG <jj EMBER 895. P BRiEF 2 BRIEF 8 Tusschen MAN en VROUW Katholieke Kiezers van 't land van Aalst Dnikker-llityeoer Petrus Hon ttuffel, Ccopolbstroot, 19, te 2loUt. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco tè huis, kost 2,50 per aarVoor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brievèn moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ojagetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen \5'cenLiëmen dén regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle sóórten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Sedert zaterdag der verledene week hebben de versckillige partijen, die met de gemeentekieziugeh iu.'t strijdperk gaan treden, de namen hunner kandidaten ingediend, en tot op de kleinste ge meenten van ons Arrondissement Aalst zijn de kiesbewerkingen ten volle aan gang. Overal immers wordt het aftredend katholiek gemeentebestuur bestreden. Daar waar voortijds van partijschap nooit spraak had geweest, waar vrede en eendracht een vaderlijk bestuur sinds jaren aan de gemeente had verschaft, naar is nu sedert eenige maanden eene partij opge komen die voor enkel doelwit heeft alles te be knibbelen en alles omverre te slaan, eene partij, die onder den naam van katholiek, zich aansluit met de laatste overblijvende liberalen en zoo de verhevenste raadgevingen en strengste bevelen van Paus en Bisschop weetmetde voeten te treden. Welk zal het gevolg zijn of liever de uitslag van zoo eenen strijd voor de katholieke partij Wij aarzèlën niét het hier neer te schrijven t Zal de zegepraal zijn En wel een schitterende zegepraal, indien al onze vrienden gedurende de dagen die ons nog van de kiezing scheiden, den moed niet laten vallen en maar werken en aanhou dend werken alsof de triomf van eene enkele stem afhing Overal dus móeten de leerstelsels onzer vijanden aan 't volk op klare en eenvoudige wijze uitgelegd worden Overal moet de eenvoudigste kiezer op de hoogte gehouden worden van "t geen liberalen en socialis- :en zoudeD teweeg brengen indien zij eens den ge meenteraad moesten binnendringen. Doch daar er van dien kant weinig of geen ge vaar bestaat, dienen wij bijzonderlijk de scheur makers onzer eigene partij, 't is te zeggen, de cionctiisteil, te ontmaskeren en zoo al 't be lachelijke hunner politiek, gedoemd door den Bis schop, te doen uitschijnen. Hij dus die eene pen heeft, dat hij ze scherpe tot den strijd Die het woord machtig is, dat hij zijne stem doe weer- linken in meetingen en kiesvergaderingen En weet wel dat het hier een plicht is en wel :en allerstrengste plicht Deze immers die het katholiek leger bestrijden, welken naam zij ook dragen, 't zijn al koeken van éénen deegwillen zich slechts van onze gemeen tebesturen meester maken om er hun programma werkstellig te maken. Het geldt hier wat ons, Christene menschen, 't heiligst is op aarde De Godsdienst, het Huisgezin en den Eigendom. Wilt gij dan dat het geestelijk gezag verre van te verminderen, hier steeds aangroeie in ons geliefkoosd arrondisse- uent, stemt en werkt tegen liberalen, socialisten en donchisten. Wilt gij dat reine deugd en kinderliefde aan uwen uiselijken heerd gevestigd blijven Wilt gij uwen eigendom ongeschonden bewaren, rkt met handen en voeten tegen al wie zich niet ronduit en kortai katholiek durft noemen. KIEZERS van 't arrondissement Aalst, Paus en Bisschop hebben het oog op u gevestigd zij hebben u door woord qn schrift voorgelegd welke uwe plicht is in den kiesstrijd aan u dezen te kwijten tot meerder welzijn van Kerk en Vaderland Jefken. Vrqu.w. Petrus, hebt gij de Godsdienstige Week gelezen Man. Of ik ze gelezen beb Vrquw. Wat gaat ge nu aan uwe eenvoudige lezers zeggen? Zult gij nu nog houden staan -dat Z. H. dè Bisschop de'christene volkspartij niet ver oordeelt Man. Dat kan ik niet meer, vrouw,maar ik zal mij wel uit den slag trekken ik kan toch zoo venijnig schrijven Vrouw. Petrus, gij hebt nog wel te zeggen en te schrijven', achter dezen nieuwen brief van Z. H. den Bisschop is 't met u gedaan. Tot hiertoe kont gij nog doorgaan voor een verdwaalde katho liek, maar voortaan zult gij aanzien worden als eene gevaarlijke personagie voor Kerk en Staat! Mgr Stillemans, onze Bisschop, komt nogmaals de Dacnspartij te veroordeelen. Monseigneur zegt dat het voor hem als Bisschop eene plicht is de geloovi- gen van 't land van Aalst te vermanen, dat zij voor geene donchisten mogen stemmenbijgevolg is het voor al de katholieke kiezers van 't land van Aalst eene plichtja, eene heilige plicht naar de stem. van hunnen wdbemiuden Bisschop te luisteren en ab soluut aan geenen énkelen douchist eénë stem te geven. De donchisten, gelijk Monseigneur het zegt, willen socialisten en liberalen in de gemeentebe sturen brengen, zij doen dus het werk van socialis ten en liberalen, en geen enkele katholiek mag tot dat werk mede helpen. De Bien Public, de groote katholieke gazet van Gent, na eenige bemerkingen bij den tweeden brief van Monseigneur' gevoegd te hebbeneindigt op de volgende wijze Er blijft dus niets over als de opstokers van dien ongelukkigen twist (de daenspartij) pi VER- LATEN alzoo zullen zij welhaast vervallen en vergeten zijn, zij die nooit zouden mogen dien twist en tweedracht beginnen hebben. De opsto- kers der dacnspartij verlatendat is de rechte lijn, de lijn van de ware plicht. Dezelfde Bien Public antwoordt onder anderen op eenen brief van den vierde man De donchisten, niettegenstaande de verwitti- gingen van den Paus en de Bisschoppen, durven hun afbrekingswerk niet staken, omdat zij weten dat de ongelukkigen, die zij misleid hebben, hen niet zouden willen volgen. Dat is droef voor de hoofden der donchisten, maar het is nog veel droever voor die ongelukkige werklieden en bui- tenmenschen die zij door hun gedrag meêge- sleept hebben. Dus, Katholieke Kiezers van ons katholiek Vlaanderen, van ons oud katholiek land van Aalst, naar niets geluisterd dan naar de stem van uw geloof en van uw geweten; naar niets geluisterd dan naar de stem van den Paus en van de Bis schoppen naar niets geluisterd dan naar dé stem van onzen welbeminden Bisschop, Monseigneur Stillemans, die u zegt dat het uwe plicht is de don chisten te verlaten en te stemmen voor de ware ka tholieke kandidaten. Snoeck. ili! van Mgr Stülemans, Bisschop van Gent, Gent, den 23 Augusti 1895. Met innige droefheid zien Wy dat de gazet ten der zóogenaamde Partij-Daens, niet de min ste rekenSag houdende van den brief, door wel ken de Bisschoppen van Belgie, op bevel van Z. H. den Pans, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, Trevi- 'ger dan ooit de verdeeldheid bewerken en ver spreiden, en de katholieke Besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstellers dier gazetten den overmoed dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven, dat zoo handelende, zij de goed keuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijs is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware kris- tene democratie; zij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Zijne Heiligheid en onze Bel gische-Bisschoppen en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Gent, den 1 November 1895. Aangezien men nog blijft beweren dat Wij de handelwijze niet afkeuren van hen die, zich christene democraten noemende, werken om in vele plaatsen de katholieke besturen te doen vallen, meenen Wij dat het onze herderlijke plicht is, de geloovigen van het arrondissement van Aalst tegen die ongegropde bewering te waarschuwen. In de vertegenwoordiging der werklieden is er op eene billijke wijze door de katholieken voorzien geworden, en de betreurlyke pogin gen der mannen die Wij bedoelen kunnen slechts dienen om de' tegenstrevers van Gods dienst en maatschappij in de gemeenteraden te brengen f ANTONIUS, Bisschop vau Gent. Lucifer. - - Makkers, wie hoorde ik daar vau rus ten spreken Hoe! Rusten? 1 En ik die nooit en slaap Belzebud. Meester, de duivel van Hoogmoed is al weg; hij is daar heenge- vlogen met deu geest van Ruzie en van 'Twist; z'han- gen reeds aan 't een of 'tan der vel, als ware helle trawanten. Lucifer. Goed zoo. Roept dan bij ons eenen anderen hellegast, een feilen geest't is reeds al laat, geen oogenblik verloren 't werk moet seffens op de touw, de plannen moeten nog uitge vonden worden. Een hellegast. Meester, ik kom van d'aar- de 'k zat op eenen boovaardigeu man, en 'k blies zoo in zijne ooren, dat al zijne zinnen op hol zijn gebracht, 'k Hoorde uwe stem, 'k ben hier kan ik u van dienste wezen Belzebud. Meester, brandt uwe ziel dan meer vandaag Gij staat te knarstanden, uw hert en boezem slaan als den blaasbalk van onze belle, op en neer uw neus en oogen schieten ongemee- e vlamjnen spreekt, zeg uwe woede of uw onge- düld Lucifer. Zal vloeken als gij niet en helpt. Een land gaat ons ontsnappenals vandaag de fel ste geesten hun gedachten niet samenvatten, met duizend tegelijk d'aarde invliegen, en daar man nen zoeken die ons helpen in ons werk. Een hellegast. Meester, wat is het werk dat u zooveel kommer baart Spreek, 'k zal vlie gen en zwoegen dag en nacht. Lucifer. Maakt ons een plan om in België tegen en Kerk en Staat te kampen de gemeente- kiezingen zijn daar. en ligt er 't katholiek en pries ter boven, dan is 't voor ons gedaan, nu is het nog tijd, er zijn nog eenige dagen. Belzebud. Meestér, 'zijn onze oude vrienden in dat land ons niet getrouw gebleven Willen wij goed werk verrichten, spreekt de liberalen aan; do socialisten ook zijn daar, kunt gij beter wen- scheu Luchter. Dit alles is niet genoeg. Zij dragen wel tegen de Kerk baat en nijd, maar de Kerk is machtig en wel ingericht zij zal onze vrieudeh in 't zand doen rollen, als gij niets beter vindt. Een hellegast. Meester, |k zal ik u dienen; laat mij doen, gij kent mijne lange ervarenheid. Ik, de geest van Twist en Ruzie, 'k zal scheuring stoken, en wie eertijds onze vijand was, zal slaan met ons op 't oude katholieke kamp. De scheuriug, ja Op scheuring trek ik af. Lucifer. Maar hoe zult gij 't spel ten uitvoer brengen Een hellegast. Ik ken in stad en dorp man nen die ons helpen zullen koppig als een ezel, die noch voor priester noch voor bisschop buigen zul len katholiek in schijn, baatzuchtig zonder maat, en die, onder voorwendsel van Godsdienst en liefde voor het volk, hunnen nijd voldoen en hunnen winkel zoeken doen te draaien. Aan die mannen die 't volk misleen, is 't dat wij hangen moeten, en verschuldigd zullen zijn dat Vlaanderen, zoo sterk in zijn geloof, zoo verkleefd aan zijne pries ters, misschien nog onder onzen scepter vallen zal. Wat liberaal en socialist niet kan, daar zullen de scheurmakers in voorzien. Lucifer, 't Is gevonden 1 Gij zijt een felle geest, en was er hier eene kroon, voor d'ergste heitrawanten, 'k zette z'op uw hoofd. Belzebud. Maar, Meester, gij weet het wel De Kerke werkt al tegen dat gedacht om scheuriug te beletten. Lucifer. Wij zullen zien wie 't machtigst is, de Kerk of d'hellegasten. Gij geest van Twist, neemt uw makkers mee, geen honderd maar dui zend en nog meer. Gauw Schreeuwt dat geheel d'helle t'hoortdat de geest van Hoogmoed, Nijd en Baatzucht ook opkome, met duizend ander meê Gauw, geen oogenblik verloren, toont dat 'thelseh getroed niet dood en is,; werkt onver poosd, dagen nacht, zijt taai en nooit nietmoê de Vlaming is koppig, vergeet dat niet Een hellegast. Meester, hier zijn al ons mannen, tien duizend in getal wij vliegen en vertrekken naar 't vlaamsche gewest. Meester, vloekt, dat scherpt onzen moed. Allen vooruit, zoo snel als de bliksem, zoo rap als de wind. Vla mingen Wacht wij zijn al bij u Eene scheur in uw leger, en gij zijt onze prooi Onze gazet was bijna gereed, als een van onze beste kennissen in eenen adem en nat van't zweet ons bureel komt binncngeloopen Hij en was nog maar binnen, of hij liet zich op nen stoel vallen geheel en gansch 't einde. "Vriend Petrus, zeide hij, 't is te wreed.. 'tiswraak- roependeinde van wêreld Maar meer en kwam er in 't eerst niet uit. Spreek, vriend, spreek rap Wat is er vroegen wij. Maar niets te doen, hij moest eerst en vooral een goeleken kornak binnengieten alvorens hij kon vragen Er is toch nog plaats in de gazet Weinig Of geen Vr. Petrus, zet er toch a. u. b. dit tweespraaksken in, dat ik daar niet verre van hier kom af te luisteren Zet liet er in, man, uwe Lezers zullen er u dankbaar voor zijn Vrouw. Petrus, waar is 't portret van den Bisschop dat in t' parloirken gehangen heeft Man. 't Is wég Vrouw. Waar hebt gij het gedaan Man. (Geen antwoord). Baasken Van de Wiele. Maken, vader heeft den bisschop verbrand. NOLLEKEN, >-iriT--

De Volksstem | 1895 | | pagina 1