KIEZERS 1° JAAR N* 45. Volksparlement. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1895. T BRIEF 2° BRIEF KA Tusschen MAN en VROUW Wat zweren alle katholieke kiezers ANTWOORD. zette stake vered BEN de lai ©rukhcr-llttgmr pftrus llan lluffcl, fftopolimtraat, 19, tf 2tolat. Gei hatj deel n kenndj «eei Schae De go geuzei den, en 't Stad 2 den tr' ning u S katho chistc: Te i het g» goude venna raadsz' komei Ziel hier. Mer vallen huis 1 den. Elk ven zii te nut ander daarb een C tories man. ben, 'k wil Noj gehui voet, zeid, een j laat Zij ten b gang. tramt flauw verte, zat b<j van dj1 dath< zei Pi Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongeteè- kendc brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerdruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Binnen eenige uren moet gij allen ter stembus Gij zijt er geroepen om er den belaiigrijksten plicht te kwijten dien gij als burger te vervullen hebt Denkt er wel op Van uwe stem hangt het stoffe lijk en zedelijk welzijn uwer gemeente af! Voor wie gaat gij dus stemmen? Zult gij stemmen voor mannen die, vijandig van Kerk en priester, hier in Aalst en omliggende met iedere kiezing uwe stem zijn komen afbedelen, en die gij telkens met verachting hebt wandelen ge zonden, als onwaardig u op 't stadhuis te vertegen woordigen? Zoudt gij thans stemmen voor de liberalenwiens programma steeds 't zelfde is gebleven Ah! Voorzeker, neen!,.. Evenmin zult gij uwe stem geven aan de mannen van Vooruit die sedert eenigen tijd met steeds aangroeiende hardnekkigheid, den haat van Godsdieust, eigen dom en familie onder onze werkmansklas trachten te verspreiden voor mannen die er op uit zijn Kerk en Staat omver te werpen, zonder te weten wat zij, eens hun duivelswerk verricht, wel inde plaats zouden stellen Neen, de roode mannen ook, niet waar, Kiezers, van 't arrondissement van Aalst, en mogen op uwe stem rekenen? Katholiek hebt gij altijd geweest, en katholiek ook zult gij blijven Daarom als een man het puntje zwart gemaakt boven den lijst der mannen die zich kortaf Katholiek noe men! Ik zeg die zich kortaf katholiek noemen Want stemmen voor de donchen, die bende van verraders en scheurmakers, 't is slechter dan te stemmen voor de liberalen. Herrinnert u wat Z. Hoogwaardigheid Mgr Stillèmans nog over acht dagen over die kerels schreef De pogingen van die mannen, zoo schreef onze Doorluchtige Kerkvoogd, kunnen slechts die tien om de tegenstrevers van Godsdienst en maatschap pij in de gemeenteraden te brengen En zeggen, dat die liefhebbers, na op dusdanige wijze door hunnen Bisschop beoordeeld te zijn geweest, u on der den naam van katholiek uwe stem durven ko men vragen 't Was ten jare 1807 dat O'Conell, een dei- grootste redenaars en vurigste kristenen welke het verdrukte Ierland heeft opgeleverd, voor de eer ste maal zijn stemrecht moest uitvoeren. De katholieke partij ten dien tijde was ook door 't verraad van eenige woelige en hooveerdige man nen in twee gescheurd. Zijne brave en stokoude moeder had hem reeds meermalen voor oogen gehouden, van welk be lang de kic.ing was, en dat wij in den politie leen strijd, steeds naar de stem onzer geestelijke overheid moeten luisteren. En zie, niettegenstaande de stellige belofte haar door haren zoon gedaan, van slechts te stemmen voor deze die onder de hooge goedkeuring der gees telijkheid zicln met de kiezing voorstelden, verge zelde zij hem nog op den dag der kiezing tot in het kiesbureel. En op 't oogenblik dat zijn naam werd afgeroe pen om tot de stemming over te gaan, haren arm in de hoogte verheffende, riep zij hem toe Mijn I .zoon, luister toch naar den raad uwer stokoude moeder, kies slechts voor de verdedigers van uwen Godsdienst, kies slechts voor de kandidaten uwer 'geestelijkheid Ewel, Kiezers alswanneer gij, uwen kiesbultijn in de hand, het ^afschutsel zult binnen trekken, om te gaan stem men, luistert dan naar de sterii van uw geweten Denkt dat uwe geestelijkheid u alsdan voor de laatste maal nog eens toeroept K Kiezer, denk dan toch op de belangrijkheid der stem die gij gaat geven Die stemt voor liberalen, socialisten of don chisten, die stemt tegen den Paus, tegen den Bis schop, stemt tegen zijn geweten Jefken. Vrouw. 'tlsnu toch zoo!... Gij gaat zondag toekomende uw schelmstuk voltrekken!.... Blijf toch te huis als er voortaan over Judas deu verra der gepredikt wordt, want alle oogen zouden op u gevestigd zijn!,.. Man. Onze broeder heeft mij misleid!... Vrouw. Gij hebt onze familie besmeurd met cene onuitwisclibare vlek!... Petrus, komt gij voor mij te sterven, ik doe aan den Koning de aanvraag om van familienaam te veranderen! Man. Onze broeder, onze broeder! Vrouw. Droef schepsel dat ik ben!... Petrus, toen gij over vijttien jaar, voor de eerste maal aan mijn ouders huis kwaamt bellen, hadt gij eenen paternoster in de hand, en gij gaaft u uit voor ver dediger van Kerk en Staat!... Hadden mijne brave ouders toen iets kunnen vermoeden van hetgeen gij nu komt uit te steken, voorzeker waart gij met klank op de straat gevlogen.... Daarmee zwijg ik... OE WOLF Dm CONINCK eUWEZ SCHoCKAERT DE S oMER oE CONINCK VAN oE VELDE Dn GHEEST MEEWT GHEERAERoTS >RYS BmTIIUNE EEMA z CLAU go DE CLImPELE B>ü\VENS GEEmOMS DE HER Hl MO «IERSOEN van Mgr Stillèmans, Bisschop van Gent. Gent, den 23 Augusti 1895. Met innige droefheid zien Wij dat de gazet ten der zoogenaamde Party-Daens, niet de min ste rekening houdende van den brief, door wel ken do Bisschoppen van Belgie, op bevel van Z. If." den Paus, de Katholieken van óns land tot eendracht,onder elkander aanmanen, hevi ger dan ooit de verdeeldheid bewerken en ver spreiden, en de katholieke Besturen aanvallen. Zoo verre draven de opstellers dier gazetten 'den overmoed dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven, dat zoo handelende, zij de goed keuring hebben van Z. H. den Paus pn van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeeligaan de belangen der ware kris- tene democratiezij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Zijne Heiligheid en onze Bel gische Bisschoppon en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Gent, den 1 November 1895. Aangezien men npg blijft beweren dat Wij de handelwijze niet afkeuren van hen die, zich christene democraten noemende, werken om in vele plaatsen de katholieke besturen te doen vallen, meenen Wy dat het onze herderlijke fplicht is, de geloovigen van het arrondissement van Aalst tegen die ongegronde bewering te waarschuwen. In de vertegenwoordiging der werklieden is er op eene billijke wijze door de katholieken voorzien geworden, en de betreurlijke pogin- Jgen der 'mannen die Wy bedoelen kunnen •slechts dienen om de tegenstrevers van Gods dienst en maatschappij in de gemeenteraden te brengen f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Vien. Stieu jongen, houdt op, voorzichtig, of ge lacht u een malheurAzoo lachen Stien. Vien, laat mij uit lachen of't schiet in mijn zij. Vien. Jommer alia, 'k geloof dat gij vandaag in dag huren lacht, dat en is nu nog van zijn leven niet gebeurd. Stien. Alla, 't is een beetje over ne mensch zou er van zweeten, maar 'k en kan er niet aan doen, lachen is toch plezierig. Vien. Vertel ne keer, wat is er gebeurd Stien. Zie, ge moest hier tien minuten vroe ger geweest hebben hij en is daar maar just bui ten. Een kopstuk van de donchisten, gé weet wel wie, eh komt hier azoo binnen gestreken, mee een lieftalligheid en eene asscheranse, zeemeningé- len toch, menschen 't Was van mijnen Stien van bier en van mijnen Stien van daar, 'k meinde alla waarlijk dat hij mij ne nieuwjaar bracht. Maar op den langen duur, na veel komplementen en fiske- fooskes, kwam het er uit, 't was om Zondag voor hem te kiezen... Vien. Malediksie van de vermaledijding Waar is hij, da 'k hem pak Steen.Maar Vien,'t woord en was nog nie koud, of 'k schoot mij daar azoo in oenen keer in da fransch gedoen dat ze koleere noemen, mijne knienen begosten azoo te waggelen, en 'k zei Mijnheer, watten! Waar haalde die stoutmoedig heid van mij dat .te durven vragen Ik, die Stien heetikke gij weet gij toch wel wie da Stien is Vien. 'k En zou mij ook niet kunnen inhou den, Stien. Stien. Daarop viel hij in mijn rede, en zei Zijn wij ook geen katholieke zoowel als d'andere? Vien. Oh die chenapan, da slangevel, die le- perdegiet Stien. Watten, mijnheer, zei ik, gij katho lieken zijn! Wel sjerneblé! 't uitbangberd en doe niets aan d'herbergbij langen en zijt ge geen ka tholieke g'Hebt op de katholieke partij met kas- seisteenen en moor gesmeten, g'hebt op ons cheffen geschoten mee mitraille van achterklap en judas- serij, gij zijt moordenaars van 't katholiek Vien. Wel, Stien, al uw woorden zijn archie ven en perkament Stien. g'Hebt mee onzen werkmanskriug ge lachen, de werklieden van 't bestuur onzer vakrer- eenigingen gelasterd en uitgescholden, g'hebt te gen onzen Deken en Onderpastoors gewerkt en ge- batailleerd en g'en langt uwen hoed alleens voor hen nie meer af Vien. Awel, wa zei d'enne vagebond daar op? Stien. Hy stond daar te spertelen en te trampelen en t'huppelen gelijk een peerd dat ge mee een strooiken témteert, en hij zei azoo in ee nen keer g'En möogt dat niet blijven zeggen of ik zal Vien. Ai Heere, zoude nie zeggen, dien breabatti van ne salamander Stien, En nog iet, mijnheer, zei ik, waar zijt ge nu gebleven mee uwen schoonen poll waar da gij altijd van spraakt Wie heeft er u genoemd 7? en mee wie maakt g'alliance als mee oü liberalen en jonge snotneuzen, sikkeleers, alla? Maar, mijn heer, wat dat meer is, g'hebt toch wel die twee brieven gelezen zeker van onzen Bisschop en ik ben God zij gedankt, toch nog ne christene mensch, en ik luister naar onzen Bisschop die verbiedt van te stemmen voor donchisten of ruelandisten, want da rijmt te goed met socialisten. De Bisschop heeft het gezeid Allemaal in éénen perdominé slecht, nen boel van ruziemakers, van volksbedriegers en gelukzoekers. Vien. Stien, g'hebt geklapt gelijk nen boek, 't zou mogen in de gazet staan. Stien. Wij zijn voor 't volk, zei hij dan. Maar 'k en viel niet slinks, zelle. Watten, Mijnheer, zei ik, gij voor 'tvolk! Woorden in den windWat hebt gij al gedaan voor 't volk, en al gegeven? 'k Zal ik u dat uiteen doen, Mijqheer, ïk en éen ander zouden u moeten leerken staan om op 't stad huis te geraken, azoo is da, maar ook geen uilen en kleer zienEn dan Vien, is hij beginnen op ons tafel te slaan, en ik ook, en hem te krinkelen en te wintelen. en wringen en exklamaties Vien. Wel hemeïsche deugd, da 'k daar nie en was! Stien. Maar onzen hond, ge kent onzen hond, wierd wakker van al da getier, en sprong uit zijn mande en begost te bassen, en ik riep tusschen al da lawijt, da 'k al d'ou buizen van de gaz en d'oü rioolen van 't stad ging opkoopen om zondag aan de frak van de scheurmakers t'hangen, en dat men ze van drij kilometers ver zou hooren komen heb ben! Vien. Wat da ne mensch in zijn huis allemaal moet zien gebeuren Stien. Ja, en mijn vrouw die kwam er dan ook al tusschen, en onze hond stond daar een le ven 't houden van den andere wereld, en die Mijn heer stampte en tierde gelijk nen ongekamden beer en trok al briesschende buiten als onzen hond, die naartuurlijk voor zijn meester stond, en 'tis een geneerig beestjen, aan 'teen been van Mijnheer hong en bij kunst den helft van zijn broek in huis hiel-!! Gij weet nu waarom da 'k alzoo lachte Vien. Wel Sinte CrispynDe sukkeleer is nu mee een korte broek op gang't En doet er niet aan, wij zullen hem zondag een andere passen. Nonkel.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1