I' JAAR N 50. LEZEN ZATERDAG 21 DECEMBER 1895. 21 DECEMBER. ONS RAADSEL BRAVO BERICHT. Een groote dikke Peperkoek Dubbel is nog IDrukkcr-XHitgener petrus Dan ttuffel, feopolbstraat, 19, te 3alst. V/ Wu^" Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kendc brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Kortste dag. Langste naclit. Wij zijn reeds te midden in den winter met zijne korte dagen en lange nachten. Lang inderdaad, zeer lang, zijn de avondstonden en velen weten niet hoe ze door te brengen Hoe worden ze overgebracht, en hoe moet men ze overbrengen Zeggen wij vooreerst dat men ze niet te zeer en moet verlengen, willen wij des 's morgends door ons hoofdkussen niet overwonnen worden, en den tijd vinden om ons morgendgebed met gods vrucht op te zeggen en ons andere kristelijke plich ten wel te kwijten. Indien wij te laat in den avond opblijven, zullen wij meermalen nog aan 't ronken zijn op 't morgend- uur, wanneer ter kerke het H. Misoffer reeds op gedragen wordt en zoo verslaapt men de mis. Er zijn er die den ganschen avond niets anders doen dan sluimeren en geeuwen in afwachting van 't slapensuur. Andere maken van hunne winteravonden nog een slechter gebruikzij vereenigen zich om over tollig 't eten of te drinken, om op spel eene on- rechtveerdige kans te wagen, om hunnen even- mensch te bezwadderen en te belasteren. Is dit alles prijsbaar Anderen nog brengen hunne avondstonden door met slechte boe ken te lezen, slechte liedjes te zingen of't aanhoo- ren, met slechten en vuilen klap te spreken. Deze manier is nog slechter en zeker af te keu ren. Velen gelukkiglijk doen beter zij gebruiken hunne schoone avonduren tot allerlei nuttig hand werk, tot onderhoud van 't huisgezin of den onder stand van den armen. En voor dit laatste roep ik thans, krft gure jaar getijde, de aandacht in der rijken en wel ingezete ne burgers. Mochten zij ook hunne lange avondstonden ten nuttigste door brengen in 't plegen van allerhande werken van liefdadigheid, in 't herstellen bij voorbeeld van oude kleedingstukken om de noodlijdenden bij te staan en zoo hun de strengheid van den winter zoo veel mogelijk te verzachten. Wat waren zij toch aantrekkelijk, die avond stonden weleer aan den huizelijken heerd doorge bracht. Voor seven uren waren wij aan 't afmaken van 't werk ons door onze leeraars opgelegd, zoodat op 't kleppen van de beeklok, toen vader van zijn werk thuis binnentrad, alles klaar stond en-wij ons aan tafel nederzaten. Nauwelijks was de dankzegging na 't eten opgèzeid door mijn jongste broerken, of allen gelijk vielen wij vader lastig om ons al d'een of d'ander historie te vertel len wat de brave man dan ook volgaarne deed, tei wijl moeder aan't naaien of stoppen nog maar gedurig bezig was. Doch eenmaal dat het begon half negen to wor den, werd de paternoster te voorschijn gehaald de overledenen van de familie in 't bijzonder, de de zielkes uit 't vagevuur in 't algemeen, de bij zonderste en gekendste heiligen kregen allen hun nen vaderons en weesgegroet, zoodat wij reeds waren moeigelezen wanneer vader en moeder ons een laatste kruisken op 't voorhoofd gaf onder 't uitspro ken dezer schoone woordenGod zegene en beware li mijn kind en versterke u in alle deugden. Mocht deze schoone voorvaderlijke gewoonte ttrnronzen huizelijken kring steeds blijven voortbewaard tot heil en zegen van jong en oud, tot geluk eD wel vaart der huisgezinnen. Jefken. De tabakbelasting is afgeschaft Landbouwers, Vrienden der Volksstem herinnert gij u nog wat onze drij Volksver tegenwoordigers u vóór den reu zenkies strijd van 1894 beloofden nopens den ta bak Indien gij ons uaar de Kamers zendt, zegden zij u, weest er zeker van, die hate lijke tabakswet zal verdwijnen 1 Ewel, sedert dien hebben zij geene moeite gespaard om hunne belofte te kun nen verwezentlijken, en zie, donderdag verleden zijn hunne pogingen met den schoonsten uitslag bekroond geweest. Op voorstel van M. De Sadeleer zijn de rechten op 't planten van inlandschen ta bak uit het budget geschrabt. Iedere Landbouwer mag: dus zooveel tabak planten als hij maar wil, zonder nog eenen cen tiem te betalen. Eere en Dank aan U, Heeren De Sade leer, Woeste en Diericx 't Arrondisse ment Aelst is fier door zulke mannen ver tegenwoordigd te zijn in 't parlement Onze groene socialisten zijn razend omdat de le zers hunner gazetten naar DE VOLKSSTEM over- loopen.... Wie zou het gelooven? Achter dat zij in drij opvolgende kiezingen de katholieken met eene helsclie vroede bestreden hebben, durven zij nog aanspraak maken op hunne oude lezers! Meenen die kerels dat wij katholieken, even als zij, ODze broek vagen aan de vermaningen van onze geeste lijke overheid Die verdwaalde liefhebbers zijn in staat van Z. II. den Paus en Z. H. den Bisschop voor het gerecht te dagen omdat zij hunne gazetten hebben durven afkeuren Er wordt dikwijls gezegd Iedereen zweert bij zijn dagblad. In andere woorden, iedereen denkt en spreekt over politieke en godsdienstige zaken volgens het oordeel van de gazet die hij leest. En wat nog meer i3, gewoonlijk handelt men volgens de gedachten van de gaze't die men meest in han den heeft. Alzoo, een wcrkmenscb, die het ongeluk heeft van Vooruit te lezen, zal na eenigen tijd zijn geloof voelen verzwakken, omdat dat vuil stramijn met het Gelocf en de Katholieke Kerk gedurig den spot drijft. Die Vooruit leest zal welhaast allen eer bied verloren hebben voor gelijk welk gezag, want Vooruit verwerpt het gezag van den koning, van de ouders, van de priesters en van iedereen. In een woord, diegene die het vergif van Voor uit eenigen tijd zal gedronken hebben, moet zon der twijfel tot zijn eigen verderf en 't verderf van zijne familie socialist worden. Hoe komt het ook dat er menschen zijn, waarop er weinig'of niets te zeggen valt, die overtuigd zijn dat met de katholieken alleen er waarlijk goed werk kan gemaakt worden, en die nochtans libe raal blijven, 't is omdat zij aan eene liberale gazet geabonneerd zijn, en zij eindigen altijd met te zweeren door hun liberaal dagblad. Bijgevolg het lezen van gazetten heeft veel in druk op de menschen, en van den keus der dagbla den hangt veel af. Waarom doen de socialisten zooveel vooruit gang? Bijzonderlijk omdat er zoovele onvoorzichti ge werklieden zijn die de Vooruit lezen, en al de leugens die daar alle dagen uitgekraamd worden voor evangelie aannemen. Daarom, als ware katholieken, mogen wij voor ons eigen zelven niet gebruiken dan ware katholie ke dagbladen, en moeten wij zulke gazetten in ons midden trachten te verspreiden. Dikwijls zijn de slechte ons voor tot het versprei den van het kwaad. Wij zouden ze moeten voor- uitloopen door onzen iever om het goed te stich ten. Laat ons dan strijden om de slechte gazetten te verbannen zooveel dat wij kunnen. Iedereen weet wat men door goede gazetten moét verstaan. Het zijn diegene die het katholiek geloof en de katholieke zeden verdedigendie de oude katholie ke strijders zooals M. Woeste in hunne moeielijke taak bijstaandie eerbied inboezemen voor al wat de Paus en de Bisschoppen gebieden of aanraden. Dus, lezers van 't Stemmeken, denkt wel op het .gewicht van goede gazetten te lezenwilt gij een einde zien stellen aan de verscheuring van 't Land van Aalst, wilt gij die verscheuring in andere lan den voorkomen, maakt propaganda voor ware ka tholieke gazetten en voor Nieuwjaar, als het nog niet gedaan is, zendt de gazetten van de foppartij van de werf naar de maan, en dringt bij uwe vrien den en kennisson aan opdat zij de gazetten van de daenspartij, door Monseigneur Stillemans tot twee maal openbaar gedoemd zouden laten varen. Snoeck. V c b ril. Hier staat een paard met zijn ruiter. Knap is hij die den ruiter vindt Oplossingen te sturen naar 't Bureel van het Stemmeken, binnen de 8 dagen. Eenige groote prijs, te verloten onder al de goede oplossers Lezers van 't Stemmeken, g'en hebt er geen gedacht van hoe schromelijk en on- bermertig veel abonnemen ten ons dagelijks gevraagd wordenals 't zoo voort gaat moeten wij ons nog eene pers bijkoopen; ja, ja, wie had ooit gedacht uat ons Stemmeken de verre zeeën zou overgestoken hebben naar Amerika??? En 't is nochtans zoo, want wij tellen thans onder onze le zers Z. Doorluchtige Hoogweerdigheid Mgr Gabri els, Bisschop van Ogdensburg, in de Vereenigde- Staten. Hermaan Dowe, uit Duitschland, de be roemde uitvinder van het ondoordringbaar uniform is te Wiesbaden overleden zoo dat de schichten van Pietje de dood door zijne curasse toch geraakt zijn! Dat kan nog deugen zie; prinses Clemen- tin heeft van Koningin Victoria uit England een waar koninklijk geschenk gekregen, namelijk een rijtuig met zes schotsche poneys, de kleinste die er ievers te vinden zijn. O die verduivelde genever- fleschAls ge nu toch peist dat er in België tegen woordig 11.482 zinneloozen zijn, dat er over tien jaar maar half zooveel waren; en dat, volgens't zeggen van de beroemdste doktoors, 't getal krank zinnigen vermeedert in evenredigheid van de liters genever die gedronken worden. Nemna! volgens dat wij vernemen zou de schatrijke Rotschild wil len oen akkoord aangaan hebben met de firma No bel's om al den'potrol in handen te krijgen en deze te doen in prijs zakken of klimmen naar beliefte; maar Goddank, Peetje kei zer van Rusland heefter algauw nen hennekenniet naar toegezonden om dat spel te belettenal de pe trolbranders zullen er hem dankbaar voor zijn. Awel, hebben wij het van verledene week reeds niet gezeid, beste Lezers, dat Minister Brassine zij ne dimissieniet en zou gegeven hebben? Maar die fransche gazetten van Brussel en wilden ons niet gelooven.... Zij wisten zij het beter als Kibeladou- ken... Maar, ge ziet het nu wie gelijk had! Zoo 't schijnt zou prins Albrecht met de toekomende maand Maart de kroning gaan bijwouen van den Tzarvan Rusland; dat hij maar voorzichtig is, want de nihilisten werpen ginder met dynamietballekens gelijk de kinders hier met sneewballen. De kie zing van Vurst tegen Brussel is verbrokenweet ge waarom, omdat zekere meneer Vanderschouwen ne kiezer met 3 stemmen, niet en heeft mogen kie zen voor de eenvoudige reden dat hij zijnen kies- brief niet had meegebrachten te Dinant is 't her kiezing den 5 Januari. M. Lippens, de burge meester van Gent, die met de laatste gemeentekiezing uit den gemeenteraad geborsteld werd, is voor 4 maanden zijn verdriet gaan versmachten naar Genève. Wij vernemen dat M. Van Ryswyck, burgemeester van Antwer pen geen eenen katholiek en wil aan- veerden in 't schepencollegiedat hij maar voor zichtig is, of minister Schollaert zou hem kunnen zijnen sjerp afdoen en eenen katholiek in zijne plaats noemen; hij en zou maar hebben wat hij gezocht heeft. Oer, oei, oei; dit moeteen ge- boemmelsel en een gedruisch ge weest hebbenZekere blikslager met name Henin die bezig was te Chatelet met aan de goot te wer ken op 't huis van Meneer Naye, eene draaing krijgen in 't hoofd en beneen komen gebodderd dwars door een gla zen dak. In 't kort zullen door de bisschoppen de geeste lijke schoolopzieners genoemd worden, gelast met in al de gemeentescholen het aanleeren van den catechismus te gaan inspecteeren. Zondag ver leden was er eene zee van volk tot Namen, ter ge legenheid van de inhaling van M.Melotoudrainister van 't inwendige, als katholieke burgemeester der stad, en eenige uurkens van daar, tot Aimevoie, daar is nen sasmeester met twee van zijne knech ten in de rivier gevallen en verdronken. Vol gens dat ne Vriend het ons deze week vertelde, en heeft er tot Arlon nog nooit iets zoo schrikkelijk wreed te zien geweest als zaterdag avond met den brand van 't kardoezenfabriek van M. Junblouth twintig minuten van daar kon men eene speld van den grohd oprapen. Niet alleen 't fabriek maar een twintigtal andere huizen zijn er nog bij afge brand.BravoLeve HaeltertDeze deftige en manhaftige Gemeente mag fier zijn onzen Volks vertegenwoordiger M. De Sadeleer onder'hare in boorlingen te rekenen. Het afschaffen der tabaks wet is grootendeels zijn werk. Twee eskadrons van de le jagers te peerd hebben Doornijk verlatea

De Volksstem | 1895 | | pagina 1