KERSTDAG IWEIN VAN AALST r JAAR N° 51. Bethleem. m ZATERDAG 28 DECEMBER 1895. Ne Zaligen Hoogdag Bruhkcr-blttgnier petrus Han Ituffel, Ceouol&strflat, 19, te 2lalet. Een abonnement voor gansch Be gië, franc te huis, kost 2,50 ger jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cenim Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. -«vvvw\AA/VVWv^— O gezegende Dag Dag van glorie in het Al lerhoogste der hemelen, dag van vrede en zalig heid op aarde Naar Bethleem Naar Bethleem I Zoo klonk het uit den mond der eenvoudige herderkcns, toen zij de blijde tijding uit den mond des Engels vernamen. Naar Bethleem snelden uit het verre Oosten de drij Wijzen of Koningen, om den nieuwgebo ren Koning, hoe arm, hoe klein, hoe vérlaten ook, als God te aanbidden, als Oppervorst te ee- ren, als mensch te erkennen. Doch naar Bethleem kwamen noch de wulpsche Hero- dus, noch de hooveerdige schriftgeleerden, noch de schijnheilige Pharizeörs, noch de verdwaalde inwoners van Jerusalem Voor de krib van den pasgeboren Godmensch, in het arm stalleken dat tot paleis dient van den Koning der Koningen, vergeet de arme zijne el lende," de beproefde zijne smart, de zieke zijne pijnen 1 Was onze Zaligmaker immers niet reeds in de krib armer dan de armste Was hij niet de man van droefheden van in het stalleken tot op het kruis Wie werd er ooit meer miskend, beschimpt, verstooten en verlaten En nochtans die armoede, die droefheid en dit lijden zouden dienen om door de Zaligmaking n den mensch eeuwige glorie aan God in het Allerhoogste toe te brengen. Wat .eindige liefde straalt ons, beminde Lezers, uit de krib niet tegen Hoe minzaam lacht ons dit Goddelijk Kind niet toe Hoe lieflijk reikt het ons de handjes en armtjes, die zich later zullen uitstrekken om el keen te zegenen, de zieken te genezen, de dooden te doen verrijzen, de zondaars te bekeeren en op het kruis genageld te worden 0 hoe zouden wij aan dit minnend kind onze we derliefde niet schenken 1 Aanbidden wij zijne Godheid even als de her- derkens verheerlijken wij zijnen naam die nen wij hem in alle zieken en kranken blijven wij hem getrouw gedurende gansch ons leven. Niet meer 'in eenen stal, maar in alle herten wordt de Za ligmaker thans geboren, deelt hij zijne gunsten uit, en schenkt hij den waren vrede dien de we reld niet geven kan Iedere kerk is in een Bethleem herschapen, waar de Koning van hemel en aarde, onder de nederige gedaante van brood en wijn, wil schui len, en zoowel den armen als den rijken uitnoo- digt om de schatten zijner goddelijke liefde te deelen, die alleen het hert van den mensch kun nen verzadigen Maar eilaas hoe velen, zijn er niet, die terwijl de eenvoudige en godsdienstige zielen bij het kribbeken van Bethleem alle geluk en vertroosting smaken, den vrede des herten gaan zoeken waar hij niet te vinden is. Zij snakken naar vrede en zij hebben den Ko ning van vrede verloochend zij zoeken naar ge luk en zij hebben het eenig geluk, de vereeniging met hunnen God verworpen zij roepen om vrij heid, gelijkheid en broederlijkheid, en zij zijn door hunne zonden de slaven des duivels geworden. Hooveerdige en wulpschen, najagers van alle tijdelijk goed, keert dan toch op uwe stappen te rug! Komt tot de kribbe van Bethleem met een rouwmoedig herte en gij zult er den Vrede beko men met God door de zuiverheid des gewetens,* den vrede met uwen evenmensch door de broe derlijke liefde, den vrede met uw zeiven door 't beteugelen uwer driften. Jefken. Toen de Zaligmaker werd geboren, was Beth leem een bloeiend stadje met eene bevolking van omtrent 2500 inwonershet is zeer schilderachtig gelegen op een kalkrijken berg van meer dan 800 meters of 2800 voet boven den spiegel der Middel- landsche Zee. Nu telt het 6000 zielen, de eene helft katholieken, de andere helft schismatiekon. De omliggende heuvels en dalen zijn heden, zoo wel.als ten tijde van Christus' geboorte, met wijn gaarden, vijgen en olijfboomen bezet, waartusschen hier en daar palmboomen uitschieteil. Yan de stadsvesten geniet men een der bekoorlijkste zich ten der wereld. Ten noorden ontwaart men Jeru salem en den Olijfberg ten oosten, over den Jor- daan, ziet men de Vlakten van Arabië ten zuiden, de dorre kusten der Doode Zee en de bergen van Judea. Buiten de stad en in de rotsen waarop de ves tingsmuren steunden, bestonden van oudstijd spe lonken, die, bij onweder, aan de herders en hunne kudden tot schuilplaats dienden. De spelonk waar Jozef en Maria een verblijf zochten, toen zij ner gens in de stad werden toegelaten, ligt dichtbij de oóstersche stadspoort. Zij diende, zoo het schijnt, tot openbare stalling. Zij was 11 meters diep, 3 meters breed en 2 1/2 meters hoog. Ter rechter hand in de diepte was de krib. Die stal werd het paleis van den Koning der Koningen. Boven de grot of stalling van Bethleem, deed de heilige Keizerin Helena eene allerprachtigste kerk bouwen, de grootste van het heilig land. Zij be staat uit vijf beuken van elkander gesèheiden door acht-en-veertig kolommen, elk van een stuk, op iciijr Re ©eboorte uan Ijet iAtitb 3esus. NAAR EENE SCHILDERIJ VAN FlLIPPO LlPPI. vier reien geplaatst. Deze kolommen dragen geene gewelfbogen maar balken vroeger met een rijkge schilderd hout bekleed. Nu is ongelukkiglijk de schoone benedenkerk in eene overdekte merkt ver anderd dè kruisbeuk en het koor, door eenen muur afgezonderd, worden.door de Grieksche en Armenische Schismatieken voor hunne godsdienst oefeningen gebruikt. De eigentlijke grot maakt de onderkerk uit. Aan beide kanten van het bovenkoor daalt men erin langs een marmeren trap. Het oorspronkelijk ge welf is echter tijdens de eerste bouwwerken uitge kapt. In die heilige plaats dringt geen daglicht. Dag en nacht branden er 31 zilveren lampen. De rotsmuren zijn gansch met allerkostbaarsten mar mer bezet en met rijke tapijten bekleed. Dicht bij den trap, aan de linkerhand, onder een kleinen welfboom, blinkt in den vloer eene zilveren ster waarop deze woorden schitteren HIC DE VIRGINE MARIA JESÜS CHRISTUS NATUS EST. Hetgeen wil zeggenHier is uit de Maagd Maria Jesus Christus geboien. Drij meters ver der, langs een trapje van drij treden daalt men in eene holte het is de krib. Geene plaats op aarde verwekt een zachter zielsgenot en eene zaligere aandoening. De god vruchtige ziel hoort er den blijden weergalm van het gezang der Engelen Glorie aan God in het Allerhoogste en Yrede op aarde aan de menschen van goeden wiln Thans is alles in gereedheid, om in het naaste nummer, vast en zeker, aanvang te nemen met ons nieuw mengelwerk, de zoo gewaardeerde penue- vrucht van M. Doctor IS. BAu WENS, Gemeente raadslid. Wij bidden onze geërde Lezeressen en Lezers hun feuilleton zorgvuldig verzameld te houden, daar het zeer wankelbaar isjater de verschenen nummers nog te kunnen bekomen. Het werk zal verschijnen in genummerde bladzijden. Vrienden van 't Stemme- ken, 'k en kom daar maar juist thuis van Parijs, waar ik die schoone plaat heb ge weest halen die U 't stalle ken van Bethleem voorstelt; 'k ben moei en afgemat van de reis... Maar, 't is nog waar ook, eerst en vooral Allen tien Zaligen Hoogdag met den baden Zegen van den Heer Hier in Aalst is er eene nachtmis geweest in de kerk der Paters- Jesuieten, in de kapél der Arme Claren en die der Broeders op de Keizerlijke Plaats. De Keizer van Duitschland en Bismarck, die malkaar sedert vijf jaren noch konden hooren ot zien, zijn nu de beste vrienden geworden, en Peetje Bismarck, al hoewel hij reeds zoo oud is als 't straat, zal op 18 Januari in 't Keizerlijk Paleis te Berlijn, op 't feest tfer herdenking van de 'uitroeping van 't Duitsch Keizerrijk, eene groote politieke redevoering uit spreken... Ge moogt mij gelooven dat de fransche generaals binst dien tijd de punten hunner mous- taclien zullen afbijten van koleire. De E. H. Mel- laerts is algemeen bestuurder benoemd der Boe- rengilde van 't Aartsbisdom van Mechelen, en on ze schoone dikke peperkoek, wie gaat die winnen?? Mysterie, geheim, geheim IIz'Is daar weerom al, die schromelijke leelijke hekse van die flawen- za I Te Gent hebben z'er de middelbare school moeten voor sluiten 60 leerlingen, noch min noch meer, lagen er reeds mede. De Brusselaars staan tegenwoordig met nen miskodyr van nen neus wel 3 ellen lang. z'Hadden gemeend dat het zou feest geweest hebben bovenarms met den trou w van prinses Hendrika, in April, en zoo t schijnt, zal alles in de grootste eenvoudig heid geschieden. Te Maeseyok zijn over eepige dagen 2 schepen ge zonken van 't een is de schip] verdronken. Bravo, bravissimo I Luik gaat ne burgemeester hebben 't zal naar alle lijkheid M. Francotte zijn die zal geno<. en t'Antwerpen, wie zou het over t droomen hebben, tot Antwerpen, delstad, daar ook verwacht men di wyck zijnen burgemeesterssjeip handigen aan een katholiek geme Oei, hoe wreed toch! Tot Eecloo, .r straat, daar verbrandde het 15j.'»rig M. De Lantsheere zich zoo zeer, 'at4 namiddag in de schrikkelijkste pijnen u» 't Ware ook al beter dat ze voor zDrr- in de herbergen suikerwater tapten, dan zooveel zien loopeu darms en champ, zouden er zoov. ol Y^_ niet moeten mdraki- volgens de loi-wet. Dc schatrijke menhee*- Vni der Biic, die meur milli- oenen bezit als Kibel. dou- ken halve censkes in zijnen portemoné heeft, die ver blijft thans voor eenige tijd te Brussel. Is zijn geluk zoo groot als zijne beurs, 't is ne feilen, maar wij twijfelen er geweldig aan. 't Is tegenwoordig in de Kamers een spel van d'helsche duivels I De socialisten roepen en tieren en lawijten er dat het te veel schiltze gedragen er zich als stekelverkens ge lijk er in de bosschen van den Japan geen te vinden zijn. Hoe gelukkig toch dat we daar nog ne Woeste zitten hebben om die kuffels op tijd en stond eens duchtig af te slaan I Het schijnt nu zeker te zijn dat prinses Hendrika slechts in 't eerste van April zal trouwen en onze

De Volksstem | 1895 | | pagina 1