IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N° 65. ZATERDAG 4 APRIL 1896. IV. Werk der Katholieken. Nen Zaligen Hoogdag ©rukker-llutgcner fletruu Dan ttuffel, Ceopolbötraat, 19, te 2lalat. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 j)er jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Zoo zingt thans onze Moeder de H. Kerk door den mond harer priestors, terwijl de herlevende natuur in de schoone stralen der lentezon, in het hl ij gezang der vogelen, in het schilderachtig uitschieten van het lieflijk groen den mensch tot een nieuw leven opwekt, en hem minzaam toeroept Alleluia Gij, Koning der Natuur, looft en dankt den Heer, die, om u het eeuwig leven te verzekeren, heden uit het graf is opgestaan Alleluia die blijde zang ontsnapt thans aan tong en hert van eiken Christen. Alleluia Geloofd zij God, onze almogende Schepper uit wiens handen wij als de volmaakste zijner werken zijn voortgesproten onze opperste weldoener, die ons dagelijks met zijne ontelbare gunsten overlaadt Geloofd zij Jesus, die uit overmaat van liefde zich met onze menschelijke natuur heeft willen bekleeden, om ons van de slavernij des duivels te verlossen, om de dood door zijne kruisdood te overwinnen en zoo voor ons den hemel te openen Alleluia Zingen op heden in den Hemel, met de negen Englenkoren, de ontelbare en glansrijke scharen van Patriarchen, profeten, martelaars en maagden, terwijl zij voor den troon van het goddelijk Lam hunne huldebewijzen herhalen, hunne zegepal men zwaaien eu hunne onsterfelijke kronen Alleluia klinkt het thans uit den mond van duizenden en duizen- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR D' Is. Bauwens. Die belofte vertienvoudigt mijnen moed. Aan ons de zege U de kroon, mij Lauretta I Ik wil niet rui len Lang nog duurde het onderhoud tusschen die uitste kende mannen, wier groote zielen meer en meer eikan ker begrepen. Durft gij 't kluisjen opensluiten, Lieve, schoon de sneeuwvlok stuift? Steekt gij 't lagchend hoofdje buiten, Schoon Natuur zich treurig huift "Wilt gij, durft gij de akkers naken, Waar het woud te grijzen staat Tollens, Winter. Gelijk een roosje in 't bloemprieel, Vol geur en dou bloeit op zijn steel, Gelijk de morgenster in 't dagen, Zo bloeit, zo blinkt dat lieve kint, Dat, doqr een lonkje, harten wint En Godt en menschen kan behagen. De Aalstenaar J. B. Wellekens. De sneeuw, 's nachts in dikke vlokken nedergeval- len en half vast gevroren, had Natuur met een spierwit- ten mantel omspreid. Op ridderslot en poorterwoon, vestbarm en torenspits, boom en heester, weg en baan, haag en heg, alom, schitterde deze maagdelijke tooi in hel geglans. De hemel, 's morgens nog heel bewolkt, was allengs- keas opgeklaard. Toen de namiddagzon eindelyk den den geloovigen die na hunne verstervingen van den veertiendaagschen vasten, door de absolutie van den priester van al hunne zonden gezuiverd, zich aan de tafel des Heeren zijn komen neerzetten om hunnen paaschplicht te kwijten. Overal is er vreugde en opgeruimdheid 't is waarlijk een nieuw tijdstip van 't jaar dat begint. Eenieder gevoelt zich verplicht zijne beste wenschen aan bloedverwanten, vrienden en ken nissen te gaan aanbieden. De wetgevers hebben voor een veertieutaldagen hunne drukke bezigheden onderbroken en zich eene welverdiende uitspanning verleend ter gele genheid van het paaschfeest. Leeraars en leerlingen hebben tijdelijk hunne boeken van kant geschoven, het eéntoonige ver blijf der kostschool verlaten om de paasch vakantie te midden hunner welbeminde familie te gaan overbrengen. Overal is er thans met de paschdagen, in stad en dorp, meer verkeer, meer beweging, zoodat met den paaschtijd niet alleen de ziel herleeft, maar het lichaam ook door eene welverdiende uitspanning nieuwe krachten weet aan te winnen voor het schoone jaargetijde dat begint. Mocht dan de Paaschtijd voor al onze lezers zalig zijn naar ziel en lichaam I Mochten zij allen het paaschfeest vieren, in waren geest van geloof, en ook al eene kleine bede storten voor zoovele ongelukkigen diè met deze da gen, de H. Sakramenten verwaarloozende, ook den zoete vrede niet en smaken die thans het hert van den oprechten kristen vervult. Jeeken. De socialisten zijn de af brekers van den Gods dienst en van de Maatschappij. Zij liegen en be driegen. als zij roepen dat zij het geluk van 't werkvolk komen bewerken. De hoofden der socia listen zijn of te wel mannen die rijk zijn en die door 't socialismus willen aan 't bestuur van ons land komen of te wel het zijn mannen die niets bezitten en die door 't socialismus willen rijk wor den en tot hooge plaatsen komen. Onder anderen Defuisseaux is eene van die volksvrienden die als hij niets bezat riep dat de fortuinen beter moesten verdeeld worden. Hij komt een rond sommeken te deelen van een rijk matantjen als die volksvriend wilde handelen volgens zijne princiepen zou hij zijne liefde moeten toonen hebben met het volk van zijne erfenis mede te deelen. Maar dat gaat azoo niet. Defuisseaux was nauwelijks in 't bezit van zijne deeling of hij werd eene der meestbieden den voor een kasteel dat dan 73,000 franken ver kocht is. En alzoo zijn al die grootsprekers van 't socialismus, waaraan men het spreekwoord moet toepassen Luistert naar mijne woordenmaar niet naar mijne werken. Bij de socialisten zijn mannen die streven naar fortuin en naar eigen roem. Daarbij zijn ze Godsdiensthaters en huichelaars. Anseele komt in den gemeenteraad van Gent te verklaren dat hij spot met den eed, die nochtans voor iederen treffelijken mensch, gelijk van welke opinie, heilig is. Hij heeft gezegd Ik heb mijnen eed gedaan om als gemeenteraadslid te kunnen zetelen, maar van den eed die ik kom te doen, geloof ik niets en voor mij brengt hij niet de minste verplichting mede. Anseele en zijne bende willen den schoonen dag van de Eerste Communie doen verdwijnen en ver anderen in eenen dag op den welken zij de moorde naars en brandstichters van de Commune van Parijs willen verheffen en vereerlijken. En dat zijn die mannen, die dan op den buiten komen vertellen, dat zij tegen den Katholieken Godsdienst niet en zijn. In een woord de socialisten dragen eenen duivel- schen haat tegen alles wat bestaateigendom, familie en Godsdienst. Dat willen zij afbreken en in de plaats zullen zij zetten hunnen eigen persoon die het volk zal bedwingen door de dwingelandij en de alleenheersching, gelijk het gebeurde ten tijde van de heidensche keizers. Ziedaar, katholieken, den vijand die voor u staat, ziedaar de duivelsche dwingeland tegen wien er te kampen valt. Sedert lang heeft de groote Paus Leo XIII dit gevaar gezien sedert lang heeft hij verstaan dat er voortaan zal gestreden worden tusschen Katho- licismus en Socialismusdat de vrucht is van 't li- beralismus. De Paus, die beter dan iemand voorzien heeft wat helsche plannen het socialismus tegen de Katholieke maatschappij ging smeden, hoeft van uit Rome zijne stem gericht tot den ganschen Katholieken wereld, om het gevaar van 't socialis mus aan alle katholieken bloot te leggen en om ze allen aan te zetten hunne macht te vereenigen om ten velde te trekken tegen 't socialismus. De Bischoppen van België hebben gehoor gege- gegeven aan de stem van den Paus en op hunne beurt hunne stem laten hooren om al de katho lieken tot de eendracht te brengen. Vele moeielijk- heden hebben zij tegengekomen, maar naarmate het duivelsch werk van de socialisten meer in de oogen springt, naarmate is men de eendracht nabij gekomen. De bond van al de Katholieke Kringen van Bel gië komt zich aan te sluiten bij het programma der maatschappelijke zaak door de Bisschoppen van 't land opgesteld. Alzoo gaan Katholieke burgers kringen en werkmanskringen, hand in hand, weerstand bieden aan den algeraeenen vijand, het socialismusalzoo gaan Katholieke patronen en werklieden, gelijk in de middeleeuwen, te samen werken tot het geluk der maatschappij En hoe droef, hier in ons Katholiek Vlaanderen, zijn eenige mannen die zich afscheiden van 't ka tholiek leger die op eigen hand willen werken en alzoo in plaats van te strijden tegen 't socialismus, de heldhaftige werking van Katholieke burgers en werklieden dwarsboomen, die de goedkeuring van Paus en Bisschoppen voor hen hebben. Men vraagt zich met droefheid en angst af, als de stem van Paus en Bisschoppen geklonken heeft om die mannen tot de eendracht aan te manen en om hun af brekingswerk te veroordeelen, wat er op aarde zal in staat zijn om ze tot inkeer te brengen en ze te scharen in de rangen van 't katholiek leger Daarom eindigen wij met de schoone woorden van Het vlaamsche Volk van Brussel Hopen wij dat alle Katholieken eendrachtig, met ijver, met zelfverzaking vooral met zelf- verzaking zullen medewerken om het program der Bisschoppen te verwezentlijken. n Vooral zelfverzaking Ja, zonder deze vermag r> men niets. Wij, katholieken, mogen niet werken n voor ons eigen eer of aanzien, voor de bevrediging onzer eerzuchtvoor het doordrijven onzer eigene n meening. Wij hebben een hooger doel een heiliger n plicht, een edeler roeping. Wij moeten arbeiden, strijden, zwoegen van den morgen tot den avond en zoolang als het dag voor ons zal zijn, voor de v uitbreiding van het Godsrijk op aarde. Maar dat vraagt zelfverloochening, opoffering. Katholiek. Beste Lezers van 't Stem- meken, allen zooveel ge zijt, nen Zaligen Paschen van wegens Kibeladoeken, met nog veel navolgende. Al onze groote bollen hebben reeds hun pakken gemaakt en zijn naar de warme lan den hunne Paaschvakantie gaan overbiengen onze Ko ning is naar 't Zuiden van Frankrijk, schepen Demot van Brussel is naar Italië, Janson naar Grieken land en de Katholieke kandidaat voor de Senators- kiezing van Ath zit tegenwoordig te Rome. 't Moet ginder tegenwoordig nog al e wat beter zyn als hier, want Meert heeft leelijk zijne perten gespeeld met de laatste dagen en April en belooft ons niets dat deugd, zoo toch voorspelt de groote sterrekun- dige Carrabosamos uit Spanje. Zoo 't schijnt heeft de socialist Demblon overtijd na eene redevoering, die hij in de Kamers kwam uit te spreken, zijn slaaplijf of lijfrok zoo ge 't noemen wilt in een kaïnerken moeten gaan uittrek ken en in een paksken knoopen de man hadt het te (loef,... zich te veel opgewonden. Zondag verleden heeft onze Katholieke Nering en Burgersbond van Aalst twee meetingen gegeventen 3 uren eene tot Lede en ten 6 uren in Den Hert tot Hofstade overal was er ne schroom van volk en zeker en vast zullen er de Coöperatieven zich niet van te belooven hebben gehad. Mechelen is thans een waar roovershol geworden als ge nu b opeist, dat er daar niet min dan 80 gendar men dag en nacht door de straten rijden om de rustige Katholieke bur gers te verwee- ren tegen 't li beraal rakaille. Mon zou waar lijk zeggen, dat Baekelaud en Jan De Lichte er verrezen zijn.... En wat zal er nog al niet gebeu ren eer de dag van de kiezing arri veert??? De wet op den alkoof is gestemd in 't Senaat met 56 stemmen tegen 18 en 6 onthoudingen en onze Koningin is sedert zaterdag tot Spa. M. de Burlet, vooraleer naar Lissabon te vertrekken, is een bezoek gaan doen aan zijne Eminentie Kardinaal Goossens tot Mechelen. G'haalt er eer af, M. Van de Peereboom, van aan al de sta tieoversten te hebben opgelegd in geval van ongelukken aan den ijzerenweg geneesheer en priester te zolvertyd te doen roepen. Och erremen de honderdjarige Leo Meesters van Eygen-Bilsen, van wiens jubilé wij verledene week spraken, i3 over eenige dagen overleden. De klokken, de klokken van RomeZe zijn daar.... Ze zijn ge- arriveerd... Zie, ze vlie- ^|gg|||||^ gen... Overal laten ze hunne eieren uitvallen ar en de kinderkes zij n den hof in om ze tusschen het uitschietende groen te gaan oprapen. De president van Haïti is mortibus, gepasseerd... 'tSenaat is reeds bijeen geroepen om zijnen opvolger te benoe men en tot Luik is het volop ruzie onder de socialisten.... 't Opperhoofd van de scheurmakers is zekere gezel Moreau. Ze verwijten daar malkaar dat er de vischwijven niets aan en hebben. En wat nieuws over de toekomende expo sitie van Brussel?... Och heere, men schen, 't is daar in de kommissie een ware errewerre tien leden hebben reeds hun ontslag ingediend Er zijn er wel andere in de plaats gekozen, onder andere is M. Buis als president uitge roepen, maar nieuwe moeiel ijk heden staan voor de deur, en Onze Lieven Heer weet, of de Brusseleers van 't le ven hun expositie in 1897 zullen hebben en ze droomen er nochtans al ten min sten een halfjaar van... En in tusschen- tijd, vrijwen de Antwerpsche Signeren in hunne handen want Brussel en Ant werpen dat is hond en kat. Nemna zou 't W!mr Vol8nns Le Tempseen ga zet van Parijs, zou er spraak zijn van eene verloving van onzen prins Albrecht met eene Oostenrijksche prinses? De veranderingswerken aan onze statie van Aalst zullen meer dan twee mil- lioen kosten en onze Koning Leopold, vooraleer naar Frankrijk te vertrekken, heeft eerst nog een lang bezoek gebracht

De Volksstem | 1896 | | pagina 1