VAN AALST. Honger in Italië ZATERDAG 18 APRIL 1896 DOM BOSCO Weg met 't Volksgeluk Urukkcr-llitgeticr flctrua Ban Ituffel, JTeapolkatraat, 19, tf 2l«lat Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 'per jaar. Vaor Europa en ö,e andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Deze voorbeeldige en heilige priester, in I'iëmont geboren ten jare 1815 en gestorven over weinige jaren tot Turyn, behoorde tot eene zeer geringe familie. Zijne moeder, eene eenvoudige dorpsvrouw, was waarlijk voor dien uitverkore des hemels, het werktuig der goddelijke voorzienigheid, met hem braaf en kristelijk op te brengen en hem tevens ook de noodige middelen aan te schaffen om zijnen verheven roep te volgen. De droom van gansch haar leven was, haren zoon tot pries ter Gods te zien inwijden, en hem, als gezalfde des Heeren, den armen te zien bijstaan, dag en nacht, in al zijne nood wendigheden. Ook werd hare bede, die zij dagelijks zoo vurig ten hemel zond vol komen aanhoord en had zij het geluk na weinige jaren haar kind zijn priesterlijk ambt in de stad Turyu te zien uitoefenen. Ziehier wat zij hem schreef eenige dagen nadat hij het Heilig priesterschap ontvangen had Mijn zoon, zoo sprak ze beginnen voor het goed werken is beginnen lijdenmorgen zult gij dat misschien nog niet ondervinden, maar voorzeker later. Rust vraagt uwe moeder voor u niet, maar moed. En in eenen anderen brief drukte zij hem deze schoone en verhe vene gedachten uit. Mijn kind, indien, 't geen mogelijk is, gij rijk moest worden en tot groote kerkelijke weerdiglieid klimmen, nooit, dunkt mij, zou ik den voet in uw huis zetten om het aandeel der armen niet te verminderen. Dat Dom Bosco deze verhevene raadgevingen zijner teedere moe der heeft gevolgd, dat hij waarlijk in den vollen zin van 't woord een engelbewaarder voor iederen armen en iederen noodlijdenden was, getuigt genoegzaam het gezelschap van den H. Franciscus van Sales dat hij te Turyn stichtte ten jar® 1841 en dat bijzonderlijk bestemd was om de arme en verla tene kinderen te verzorgen, 't is te zeggen dezen waarvan grooteudeels de toekomst van de samenleving afhangt. Ziehier hoe de jonge priester tot deze stichting kwam Pas eenige weken pastoor van Turyn, alhoewel hij moei te genoeg had om te bestaan, had hij in zijn huis kinderen GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dr Is. Bauwens. Nogmaals gorgelde heure nachtegaals'stem, aanvanke lijk zacht als het beekgekabbel, dan onstuimig als het zeegeklots "Wie is de héld, Bezield met leeuwenmoed, Die bloodaards, lafaards beven doet En vliegt waar 't Vlaandrens vrijheid geldt Wie is hij, die, gelijk een arend, Op 's vijands heer Valt plotslings neer En hakt en klieft, alom verdelging barend Het is Iwein Nog was Het is Iwein niet heel uitgegalmd, nog hadden de echo's hunnen gorgel in geen overluid nazin gen gerept, als een geritsel, een licht gekrikkrak werd gehoord. Naderde iemand De onthutste Lauretta beet zich op de lippen, rilde en keek angstig rond. Eer zij dezer ontsteltenis te boven kwam, stond vóór haar, met bezield gelaat en stralende oogen, de bezongen held, wiens zachtluidende stem haar met de woorden Het is Iwein... Het is Iwein n begroette. Lauretta bloosde hevig en sloeg beschaamd de oogen neer. Op kleinen afstand van het prieel, achter den eik. sloop eene diklijviee gestalte, bij tusschenpoozen, voort. Iwein wien Dirk's belofte een hart onder- den gordel had gestoken en in Lauretta's lied een afdoend liefde blijk was tegengewaaid, zou. .het stout bestaan aandurven ditmaal zijne gevoelens te uiten. Jonkver Lau retta, m schertste hij glimlachendDie aangekondigd wordt, biedt zich aan. Dat is plicht. Uwe engelenstem ldcle mpe komst, te recht sta ik vóór u. Ge begeer verzameld, die doodarm, slordig en half wild de straten der stad doorzwierven. Hij schaamde zich niet aan de bel der rijken te gaan trekken, links en rechts langs alle kanten en zijden te gaan bedelen voor zijne lieve kinderen. Dikwijls genoeg wierp men hem de grofste scheldwoorden, de grootste beleedigingen naar het hoofd maar dit alles liet hem volkomen onver schillig wat zeg ik, maakte hem zelfs gelukkig als hij maar op 't einde van den dag eene genoeg zame som naar huis kon brengen om zijne lieve lingen 't onderhouden. Nu, daar deze kinderen volstrekt eene moeder noodig hadden, om opgevoed en opgepast te worden, kwam vrouw Bosco bij haren zoon woonen om hem in zijne edelmoedige onderneming te helpen. Zij deed voor deze verlatene schapen al wat zij maar kon, bewaakte en bezorgde ze opperbest, en wist toch altijd d'eene of d'andere verschooning uit te vinden, als zij door deugnieterij eenige beris ping verdienden. Onnoodig hier te zeggen dat Dom Bosco zelf in de uiterste armoede leefde, en zich zeiven alles onttrok om hot aan zijne beschermelingen te kun nen geven. Voor 't geen hem zeiven betrof, alles was hem wel genoeg alle weken maakte zijne moeder hem eenen schotel gekapt vleesch gereed beschimmel de hij, hij at er voort van, om het deel zijner klei nen niet te verminderen. Onmogelijk ware het hier al op te sommen wat Dom Bosco voor den werkman heeft gedaan Overal stichtte hij dergelijke opvoedingsgestich ten en werkhuizen waar zijne beschermelingen, die na eenige jaren 80,000 in getal waren, een eerlijke ambacht aanleerden of zich tot hoogere studieën gereed maakten. Meer dan 10,000 priesters of kloosterlingen heeft hij de H. Kerk geschonken, en terwijl dezen, het menschlievend werk van hunnen weldoener vooitzetten geniet hij reeds voorzeker de eeuwige rust bij den Heer Jefken. De Gazette van Lausanne bevat eenen brief, waarin de armoe en de honger snood in Italië, op de bitterste manier wordt aangeklaagd. Duizenden Sicilianen lijden honger I Er wordt te Rome honger geleden dat het smertelijk is om na te zien, en dat in eene stad waar de binnenpalmers, al wat beenen heeft moes ten gelukkig maken. De fameuze bres, langswaar, over 25 jaren, Rome's verlossers binnendrongen, wordt thans door het volk met den naam bestempeld van De Hongerpoort Arm Rome I Arm Italië 1 Waar is uw weelde, uw roem, uw welzijn van voorheen En dan die schrikkelijke klopping in Abyssinie. Italië is ver loren in Afrika, zijne eer, zijn geld, alles verloren Zou dat het begin der straf niet zijn, welke de Ita lianen over het hoofd getrokken hebben door hun ne vervolgingen tegen den Paus God spreekt hier niet, maar hij wreekt. Terwijl onder den kreet van duizenden families, getroffen door het verlies hunner zonen, Crispi, de schande van Italie's troon, gevallen is in den modder zijner staatkunde, beeft zijn meester, beeft de koning van Italië de zoon van den verove raar van Rome op zijnen wankelenden troon. De schepter trilt in zijne hand, omdat de vinger van God, zich dreigend heeft uitgestrekt naar degenen die onrechtvaardig zijne Kerk van hare goederen hebben beroofd. Wij christenen, gelooven eenvoudig weg, dat Italië de wet der geschiedenis ondergaat Die van den Paus eet, sterft ervan. Napoleon I, de keizers van Uuitschiand Hendrik IV en Fredrik II, en zoovele anderen hebben die onverbiddelijkheid van die wet ondervonden waarom zou Italië ontsnappen God verandert niet Die den Paus raakt, raakt den appel van Gods oog. n De hand van God is loodzwaar gevallen op het plichtig Italië, die thans zijne zijne touten schrik kelijk moet uitboeten. Hoevele familiën, waarvan een lid zich in Afrika bevindt, hebben bittere bloedige tranen geschreid om het lot hunner geliefden Duizendenden zijn daar gevallen onder de slagen van den vijand, ge dood in de woeste streken, waar de dwaze gril van het gouvernement ze tegen wil en dank had heen gezonden. Het hart van eiken waren vaderlander bloedt bij het denkbeeld, dat zooveel jeugd, zooveel hoop wordt opgeofferd voor een.... droombeeld, uit den dwazen hoogmoed van enkelen geboren. Is het te verwonderen dat er in geheel Italië een kreet van verontwaardiging is opgestegen tegen eene regecring, die het land zoo roekeloos in het afrikaansche avontuur heeft meegesleept Is er nog hoop voor Italië Ja, door de herstelling van het bedreven onrecht. Nolleken. De Dendergalm vraagt in een zijner laatste nummers of 't Stemmeken, dat zoo hevig tegen 't Volksgeluk afgeeft, ook vijandig is aan de coöperatief van d'Ach ter straat. Ziehier ons antwoord I Tegen de coöperatief van d'Achterstraat ZIJN WIJ VOLSTREKT NIET en waar om Wel, omdat het geene coöperatief en is gesticht met het geld van eenige rijke ka pitalisten en zij hare waren niet en gaat aanbieden aan God en alle man, tot groot nadeel van groote en kleine neringdoeners. Coöperatieven zooals die der Achter straat keuren wij ten volle goed en zullen wij steeds aanmoedigen omdat deze slechts voor doel hebben de werklieden te veree nigen ten einde hun de levensmiddelen zoo goedkoop mogelijk te verschaffen en zij hare waren niet en verkoopt dan aan hare leden. Zulke coöperatieven staan aan 't hoofd van 't sociaal programma van Paus en bisschop en daarom ook roepen wij alle neringdoenden toe Vrienden I Liberalen en socialisten hebben uwen ondergang gezworen Door hunne machtige coöperatieven ma ken zij de concurrentie voor den kleinen neringdoener volstrekt onmogelijk en wer ken zij onbetwistbaar tot het verdwijnen der kleine burgerij Gij allen dus, die in uw bestaan be dreigt zijt en gij bijzonderlijk, bakkers vereenigt a en ondersteunt elkander sticht op uwe beurt coöperatieven en vak- vereen igingen. Daar alleen is de Redding. Verax. Vrienden, wij beginnen vandaag met slecht nieuws Zondag verleden was het herkiezing tot Mechelen en de liberalen zijn er boven gekomen met eene meerder heid van 225 stemmen dank aan de socialisten. Ver leden donderdag is de heer de Burlet naar Lissabon vertrokken met geheel zijne familieveel en schoon volk aan de statieDo brave man was zeer ontroerd en aangedaan, en is het te verwonderen?... Zaterdag verle den gaf het bureel van den Katholieken Kring van Gent een banket voor de volksvertegenwoordigers van 't Arron dissement; de ministers de Smet de Naeyer en Begerem waren aanwezig. Op vele plaatsen en bij vele menschen is 't van boven overvloed ofte abondan ce, maar van onder krot, maar alia laat er ons bijvoegen dat iedereen gevoelig is aan de genegenheid die men ons be toont, en dat er in de wereld niets schooner is dan de genegenheid. Ca- simier Perier, de gewezen president van 't fransche republiek, is hier over eeni ge dagen al Brussel gepasseerdhij had er waarlijk meer beziens als de ster- re met den steert en den 9 April is on ze Koning Leopold 61 jaar oud gewor den; 61 jaar dit begint al te tellen en laat ons daar bijvoegen dat zijne Maje- niettegenstaande hij van de jongste niet meer en is, nog twee drijmaal 's jaari lange en moeiolijke reizen onderneemt tegenwoordig zit hij in Italië en heeft hij sedert eenige dagen in onderhandeling geweest met de grootste Europeeschc bollen, zoo als met lord Salisburg uil England, de keizer van Duitschland,d( koning van Italië, enz. enz. 't Minis terie in Frankrijk loopt op zijne laatste beenen... Blijft het nog eenigedager aan 't roer, 't zal er toch al mede zijn zellel Gezoudttoch zeg gen van die poerde- kensmolensü! Te Brussel heeft er nen barakman (nen oilstersche Smee- kesj, 5000 fr. be taald om mogen op- de foor te staan en tot Hoboken, maar wacht ne keer, te Brussel ook, op de zelfste foor, heeft er nog nen anderei barakkeman 1100 frank gegeven on mogen met een schietkot te staan, nei Tir Flobert en tot Hoboken, voor nei armen sukkelaar van nen boereucham petter, heeft de gemeenteraad gesa breerd en op tafel geslagen dat de toile cirêe wel op vier vijt plaatsen ge schonden is. Zoo, die 't niet en wee mag zijnen vinger omhoog steken d laatste proclamaties uit Brussel zegge: dat d'Espositie definitief gearriteerd i en moet komen, maar ongelukkiglijk i er al ne pilaar op ne mensch zijn bee gevallen en z'hebben hem naar 't hos pitaal gedragen. Italië 't land van d dieven in 't gros en detail, nog altij slecht nieuws z'hebben met den tele graafdraad gelogen, z'hebben nog mee op hunne kazak gekregen als tot Adua De soldaten lijden honger en miserie e hebben maar met ruzie nog eene broe; s aan hun lijf. Ne porte-clef uit de amigo van Brussel wierd over 2ja# afgeranseld door ne kerel die men voe zijne goei deugden in 't droog had gezel sedert heeft de porte-clef nimmer g< zond geweest en over twee dagen is h overleden. Geheel in 't kort gaan ze den Cza: van Rusland kroonen. 't Is ongelooflij van de preparatieven en d'ameuagomei i ten de straten gedekoreerd, gefestoi neerd en al de majors beginnen al 1 borstelen aan hunnen besten tcnu< Ouze prins Albrecht trekt er ook na; toe met verschillige mannen van zij gevolg, geblonken en uitgeklopt en ui gestoft' gelijk als het Te Deum is. - ?t Progrès, de vooruitgang te Bruss. beginnen ze nu te spreken van aan elk straat zijnen tram te geven, maar w vinden dat het veel gemakkelijker n< zou zijn, als het toch al zooverre is, va aan elke man van 't stad zijne voitiu en zijn peerd te geven. Te Mechele Ons Heer wil het hem vergeven,

De Volksstem | 1896 | | pagina 1