aöw 1WEIN VAN AALST. KATHOLIEK EN DEMOKRAAT. VERDERFELIJKE POLITIEK. örukkcr-lütgccci' flctrus tl a u Uuffcl, ffcopolbstriiat, 19, te 2lalflt Dr Is. Bauwens. Spot met de Bisschoppen. Stout gesproken is bifeiirrC ^flÜ IW" ifen abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis2,50 pier jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centmVerzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Gelijk ile achtbare staatsminister Woeste het zondag en acht dagen zoowel zegde op het banket van den Burgemeester van Brugge Wezen wij katholiek kortaf, katholiek in den vollen zin van 't woord, en verwerpen wij alle andere benaming die maar dienstig zijn kan om verdeeldheid en tweedracht in 't katho liek leger te brengen. /onder eensgezindheid en eendracht gaan wij, katholieken, in de toekomende kiezing naar eene onvermijdelijke neder laag Deze woorden zijn slechts een naklank der raadgevingen, ons door Paus en bisschoppen gegeven. Eene enkele katholieke paktij, vermaant Leo XIII GEENE SCHEUBMAKEKIJ, GEENE TWI8TSTOKEEIJ, Sffleeken de bisschoppen en onze donchisten steken midderwijl het oproers- vaandel omhoogmet woord en pen zoeken zij de tweedracht onder de katholieken in te voeren, en maken boer en werkman op tegen hunne eenige weldoeners. Geen wonder dan dat de liberalen en socialisten jubilee- ren I Ja, onze kristene demokraten, die wij veel beter kristene prote stanten zouden noemen, hebben hier sedert vier jaar in ons arrondissement veel geschermd met armen en beenen, groot lawijd gemaakt, en wat goed hebben zij teweeg gebracht Volstrekt geen I Integendeel hebben zij een onmectlijk kwaad gedaan aan de goede zaak en aan het algemeen welzijn. Zij spotten met de bevelen van Paus en bisschoppen en ter wijl zij den oorlog voeren aan onze nooit genoeg volprezen geestelijkheid, welke zij beschuldigt liever den weg te volgen naar de kasteelen dan naar de arme hut van den werkman, scharen zich onder hun vaandel alle godsdiensthaters die hun nen naam van liberaal niet meer en durven dragen. En welk is dan toch het programma van die verlichte bollen 'tls éenen mengelmoes van 't programma der katho lieken, dit der liberalen en dit der socialisten. Even als wij, vragen zij een vrijwilligersleger, verbetering aan den toestand onzer landbouwers,pensioenkassen voor oude en afgesloofde werklieden. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR De dobbelsteenen, Ivo geeuwde Walter, knik kebolde en kon min en min uit zijne oogen zien. In eenen zwenk was Ivo van zijn houten paard ge sprongen, had de teerlingen uitgedeeld en zat weer op zijn strijdros. Weldra hoorde men, in hoek en kant, op de ta fel, op den vloer, de steenen rammelen. Destijds was het dobbelen eene algemeene plaag onder de bezettingen. Menig krijgsknecht verspeelde in éenen nacht heel zijne have, zoo tilbare, varende als levende. Veel dobbelaars zaten kruiselings of neergehurkt anderen stonden recht. Het spel ging lustig zijnen gang. De teerlingen werden in kannen, kroezen of lederen be kertjes geschud, geldstukken tot inzet gesmeten, terwijl de groepjes, die de spelers omkrielden, dezer af wisselend geluk gadesloegen en luidruchtig bespraken. £r werd beurtelings door dat uitschot gelachen, gejouwd, ge keven en ijselijk gevloekt. Eenige muiters verlustigden hunne kameraden met allerhande goochelaarstoeren, wisten dezer oogen bij vaar dige handgrepen te bedriegèn, hen met verrassing te slaan of te doen proesten van het lachen. Ivo hield een wakend oog op de tappers en deed intijds de potten vullen. Walter ving voorgoed een uiltje en ronkte hevig. Disdeer, immer op plagerij belust, besloot eens on genadig op Walter's kap te zitten Holala dikzak! riep hij Hebt ge uwen roes nog niet uitgeronkt He dikpens wordt ge wakker Walter snorkte nog meer Eenige oproerlingen keken eventjes oi» en speelde» voort. Samen met onze liberalen, die geenen anderen middel meer en zien om nooit hun woordje te zeg gen te hebben in de zaken van het land, eischen zij de evenredige vertegenwoordiging en willen zoo tegen alle godsdienstige princiepen en tegen alle gezond verstand in, dezelfde weerdigheid geven aan het kwaad gelijk aan het goed. Evenals als de socialisten, eischen zij het alge meen stemrecht met elk éene stem, ofschoon zij wel weten dat zulks de triomf ware van liet socia- lismus, zells hier in ons land van Aalst. het dan te verwonderen, dat wij over twee jaren, tijdens de ballotteering voor de wetgevende kie zing, socialisten en liberalen hunne stemmen za gen uitbrengen op onzen vierden man Neen want zij wisten dat met zulks te doen hun eigen programma in 't parlement zoude verdedigd wor den Maar hoe is 't mogelijk, dat de held van Chipka dan nog in een zijner laatste nummers durft neer schrijven dat zijne partij in de laatste kamerkie- zing tot Aalst 2*6,000 katholieke stemmen bekwam? Heeft hij dan niet zonneklaar gezien met de kie zingen van November dat de vier vijfden van die stemmen hem gegeven waren van socialisten en li beralen Op dien avond van den 14 November (wij zul len hem nooit vergeten werden er slechts 900 stemmekens toegekend aan den lijst zijner kandi daten en dit wel omdat liberalen en socialisten eenen afzonderlijken lijst hadden voorgedragen Doch geen slechtere doove dan die niet ooren wil, geen slechtere blinde dan die niet zien en wil Gelukkiglijk dat onze brave katholieke bevol king van 't land van Aalst thans goed overtuigd is, dat die zoogezegde kristene protestanten met al hunne propaganda niets anders beoogen dan een kamerzetelken met... 4000 patotterkes cn zij sinds lang hunne verleidelijke taal langs de eene oor la ten binnengaan en langs de andere uitvliegen. Jefken. Het Recht van Zomergem, dat in zijn nummer van verledene week den schijn aannam niet te gelooven dat Z. Hoogw. de Bisschop van Brugge de geloovigen zou aanmanen tegen de scheurmakerij, in zijn bisdom, drijft thans met die bisschoppelij ke vermaning den spotj in de volgende bewoordingen Verleden zondag werd er in al de ker ken der arrondissementen Kortrijk, Roe- selare en Oostende een briefje afgelezen van Z. H. den Bisschop tegen de kristene volksmannen, 't Heeft ons in 't geheel niet verwonderd, want wij zijn daaraan reeds gewoondoch wij kunnen niet nalaten van aan Z. H. onzen innigen dank uit te druk ken, omdat zijn brief in zulken matigen zin opgesteld waswij werden door zekere ande re briefjes wat ruwer aan 't vel gepakt, dit maal hebben wij ons oprecht te beloven. Wij vreezen alleenlijk dat, zoodra men hoort welken vooruitgang wij doen, er een heviger bulleken zal uitkomen. Allons wij zullen het nemen gelijk of het komt. Ziedaar de taal, tegenover de Bisschop pen, van mannen die van hun eigen dur ven schrijven wij die goede en overtuigde katholieken zijn maar tevens verklaren dat zijzoulang de Paus hen niet veroor deelt, gerust zullen voortgaan met geene rekening te houden van de bisschoppelij ke vermaningen. Wijze menschen, met veel ondervinding, hebben van over jaren voorzegd dat de held van Chipka zou geëindigd hebben met veel kwaad te stichten, vermits hij in zijne gazetten van over lang dikwijls gelegenheid vond om 't volk te misnoegen en te verbitteren ten opzichte van de rijken. Dat was zeker gevaarlijke politiek want het is op die mis noeging en die verbittering dat het socialismus ge steund is. Ah wij eenigen tijd achteruit peinzen, dan staan wij verstomd oyer al iiet kwaad door de Donchen veroorzaakt en dat van mannen die zich christen en katholiek noemen Onder den schijn van strijd te voeren tegen de socialisten, doet Daens en zijne volgelingen niets anders als kandidaturen en postjes najagen, maar ongelukkiglijk ook strijden voor de socialisten. Welke wapeneninderdaad, gebruiken de scheur makers 1° Zij spotten met hunne geestelijke overheid en bekommeren zich weinig met hare vermaningen en veroordeelingen. En in die bespotting geeft de vierde man den toon. Op 2en Sinksendag komt hij te Moerbeke, zegt dat hij eenen brief' van Mgr Stillemans op zak heeft die hem verbiedt over den strijd te spreken, hij zegt, dat hij aan de kiezers maar een bezoek brengt en dat hij drij sprekers meêgebracht heeft die dan zullen doen wat Mgr Stillemans aan hem verbiedt. 2° Zij keuren af al wat de katholieken ooit ge daan hebben. Zij vallen uit tegen de katholieken en spreken nooit geen woord tegen de soci alisten, de aartsvijanden van de Kerk, van 't ka- tholicismus. 3° Als het noodig is om te wiunen in eene kie zing, als zij anders de katholieke partij niet kun- omverwerpen, maken zij opentlijk of in 't verdoken verbond met liberalen en socialisten. Een bewijs is de Kiezing van Daens in de Ka mers, de gemeente kiezing van Ninove. 4° De hoofden der scheurmakers zijn gekend als misnoegde en hooveerdige mannen, die voor niets achteruitwijken als er maar te streven valt naar zetels en plaatsen. 5° Hunne gazetten eerbiedigen niets meer en verscheidene artikelen van Land van Aalst Recht en Klokke Roeland hebben reeds in socialistische en liberale gazetten overgenomen geweest, welke erbij voegden dat zij niet heter zouden tegen de katholieken kunnen afgeven. Een der hoofden der socialisten, Van de Velde, riep in de kamers Achter de donchisten komen socialisten met hunne roode vlag in Vlaanderen binnen. 6° De leiders der Donchisten zijn veel in betrek met liberalen en dikwijls van de slechtste soort, zelfs met mannen die als vrijmetselaar gekend zijn. Ziedaar die fameuze strijd der donchisten voor de goede zaak, tegen de socialisten Kluchtspelers zijn zij, maar kluchtspelers, die eene schrikkelijke verantwoordelijkheid dragen. Kluchtspelers,die de vreugd uitmaken van liberalen en socialisten en die tot verleiding en droefheid dienen der katholieken. Kluchtspelers, die misschien zich over eenige zegepraal zullen mogen verheugen, maar die diep zullen vallen, en in de geschiedenis van'ons land als VERRA DERS van de katholieke zaak zullen ge boekt staan. Katholiek. Vrienden, wat dunkt u van 't weer En van de regen Alle uren nen lepel, 't en is waarlijk niet ge noeg..,. Maaraila, wij leven op hoop. Kapitein Lo- thaire is vrijdag avond om 6 uren tot Brussel aangeko men al de vrienden van Congo stonden aan de statie om hem te compl imenteeren T- Neijma Vaadervelde, dienen socialist uit de Kamers, heelt hij over eenige dagen de mis niet bijge woond, in de kerk van Gedinne, hé O die schijnheilige muileutrekkers, eerst 't sermoen van den pastoor gaan afluisteren en daarna in d'herbergen gaan uitvallen op 't geestelijk en al dat er is. Verleden week hebben de socialisten, en bijzonderlijk Demblou zoodanig 't verken gespeeld in do Ka mers dat minister Beernaert heelt voor gesteld 't reglement te veranderen om die miskweekte boschuilen, als z'huu in 't vervolg niet en zullen voegen, te kun nen buiten steken, hunne jaarwedde aftrekken, enz.... Of hun beksken door zoo ne maatregel zal gesuoerd ziju Gedurende de maand Mei hebben 2219 vreemdelingen het stadhuis van Brussel bezocht, en te Moorsel is do tweede heer onderpastoor thans door 't gouver nement erkend. Deze week hebben wij menschen op ons bureel ontvangen, die, op ons zoggen, naar Ninove waren gegaan om naar d'uitstelling van 't Hei lig Hert te gaan zien, en waren er niet van uitgesproken.... Kibeladoeken, zeg den ze, gij en kunt uwe Lezers uiet genoeg aanwakkeren om dit te gaan bewonderen. Zondag verleden werd de zuster van onzen Koning, Maria-Char- lotte, 56 jaar oud en sedert woensdag zetelen onze volksvertegenwoordigers van 10 uren 's morgens tot 's middags, eu van 2 uren tot 6 uren 's avonds. Tot Luik heeft de socialist Malfait zijn ontslag ingediend van gemeenteraads lid dit is eenen die 't spel rap moede is. Tot Kortrijk, even als tot Brugge, hebben de liberale besloten den strijd niet aan te gaan met de aanstaande kamerkiezingen. 't Was zater dag juist zeven jaar dat de mar kiezin de Chas- teleer te Moul- baix vermoord werd. Men weet dat niettegen staande al de opzoekingen der policie, de pleger van deze misdaad nooit ontdekt werd. 't Is schandalig en wraakroepend, gelijk de gazetten der Donchisten tegenwoordig schrij versVooruit en kan daar niet aau 'tZijn maar altijd en gedurig uitvallen tegen 't geestelijk, tegen de rijken tegen welstellende burgers, iedereen miskontent maken in zijnen staat.... Maar Onze Lieven Heer zal er wel eens tusschenkomen en dan zal 't spel gauw geklonken zijn. Zaterdag verleden werd de E. H. Van Brussel per telegram geroepen naar de dekenij van Aalst, waar Mgr Stillemans hem be noemde totDeken van Audenaarde. Dijnsdag verleden werd hier Rot huwelijk ingezegend van den heer Ad- vokaat Romain Moyersoen, gemeente raadslid met Juffer Aliue Lienart. Onze beste wenschen aan het jeugdig paar.... M. Woeste was een der getuigen! Wakkere policiemannen van Aalst, de oorekens open, a. u. b. Weet gij wat er aan den Zwarten Hoek dagelijks plaats heeft. Geheel de wereld spreekt het schandeDie zwemmersDie zwemmers Geen deftig mensch durft er voorbijgaan en de geburen moeten hunne kinderen binnen houden want 't is er nen waren Congo Doe dat om de liefde Gods ophouden, tot eer van Aalst Dat is kunnen, zie Onlangs erfden de gebroeders De- fuisseaux, socialis ten-afgevaardigden voor Bergen, ieder een millioen. Denkt ge dat ze die mil- lioentjes verdeeld hebben tusschen de* arme mijnwerkers?,,, Ge zijt er wel

De Volksstem | 1896 | | pagina 1