1WEIN VAN AALST. i 2 JAAR N' 77. VAN DER VELDE-DAENS. JENEVERPLAAG. ZATERDAG 27 JUNI 1896. WETGEVENDE KIEZINGEN VAN 5 JULI. S 3 3 9 Zondag acht 'i li ÉÊËmi Drukhcr-lUigeticr petrus t)ttit ttuffcl, CcojjoUütrnat, 19, te 2talut Een abonnement voor gansch Belgi'è, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Pas eenige maanden geleden riep Van der Velde in volle Kamers uit, dat dank aan priester Daens de socialisten zich weldra van het katholiek Vlaanderen zouden meester maken. En zie, over acht dagen, in eene meeting te Brussel, zegde diezelfde hoofdman der socialisten Daar waar het godsdiens tig gevoel minder levendig is, daar dringt het Socialismus tri omfantelijk binnen. Beste Lezers, brengen wij deze gedachten van den leider der roode partij overeen en trekken wij er deze gevolgtrek king uit, dat de partij Daens oneindig veel kwaad gedaan heeft aan den Godsdienst en nog doet in heel Vlaanderen, maar wel bijzonderlijk in ons schoon land van Aalst Ja, moesten de socialisten hier ooit de bovenhand krijgen, zij zou den hunnen zegepraal te danken hebben aan de Daensisten. 't Zijn deze immers, die veel meer nog dan de liberalen hun den weg hebben gebaand 't zijn zij, die sedert vier jaren op onrechtstreeksche wijze het godsdienstig gevoel in de herten der menschen hebben weten te versmachten. Werpen wij eenen oogslag op den strijd dien wij hier vroe ger te leveren hadden tegen 't liberalismus herinneren wij ons den fameuzen schoolstrijd van 79. Voorzeker werd er alsdan hevig tegen Godsdienst en pries ters geschreven en gewreven alle middelen werden door on ze tegenstrevers ingespannen om zielen 't ontrukken aan Gods kerk, maar van den anderen kant, hoe werdt in dien strijd den moed en iever niet gelouterd en aangeprikkeld van onze katholieke vrienden De liberalen werden hardnekkiger, 't is waar, in hunne boosheid, maar de katholieken werden ieveriger dan ooit en schaarden zich dichter rondom hunne geestelijkheid. En uit den strijd tegen de liberalen zijn wij zegepralend weergekeerd omdat het katholiek leger naar de stem zij ner overheden luisterde. Heel anders is het thans gelegen met den strijd, die wij nu te leveren heb ben aan de christene advokatenpartij Deze, vooraleer de wapens op te nemen, verklaarden zich innig verknocht en vastgekleefd aan alles wat van verre of bij den godsdienst raakte; zij gaven zich uit, katholieker dan de Paus. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR D' Is. Bauwens. Nog éen woord en ik sla u de hersens in, beet Walter af eD poogde zich uit de handen der mak kers los te wringen. Gij, ongelikte beer? Ja, ik Neen, ik 1 ik!, kaboutermanneke, tierde Disdeer en stroopte zijne mouwen hooger op. Blaffende honden bijten niet, spotte Ivo en spuw de vuur en vlam. u Ik zal u nekken als een konijn, snoefde Dis- deer. i Gij, die met de konijnen door de tralies kunt eten? schorsmuilde de kroeghouder en zijn litteeken werd schalieblauw. k Dat meet de maat vol Het eitje worde gepelden eer Disdeer eenen voet had verzet, stak Ivo, van zijn paard gesprongen, hem het hoofd tusschen de beenen en gaf zulken ruk met den nek, dat de potsenmaker met den kop tegen het onderdeel der schop stiet. De schop kantelde om en Walter vloog met zijn dikken buik tegen de tafel. Deze sloeg om, rolde het onderste boven en smeet den nog voorthakkelenden Rykaard op eene groep muiters, die hol- berdebolder op de tonnen tuimelden. De voortrollende va ten kwakten de jankende Wilfried en Godevaart tegen den vloer en braken met kriskrassend geluid kannen, banken en stoelen. Er heerschte eene onbeschrijfelijke verwar ring. Men tierde, vloekte, lachte, huilde, dat hooren en zien verging. Oorvegen weerklonken blauwe schenen wer den geschopt. Terzelfder tijd drukte Ivo met beide knie ën, tot pletterens toe, op zijn vijands borst en neep Doch wat verschil tusschen hunne woorden en hunne werken Om het werkvolk zijnen godsdienst te behouden en het van 't socialismus te bewaren, zoo zij zeg den, wisten zij geenen beteren middel dan onze verdienstrijke katholieke volksvertegenwoordigers in hunne meetingen te belasteren. Op iedere parochie wisten zij den pastoor als den hertvriend der rijken en den vijand der armen en nederigen te doen doorgaan en durfde een priester het wagen in openbare vergadering hun program ma af te keuren, ah! dan gingen zij voor niets ach teruit, zoo als het te Zonnegem is te zien geweest. Werd hunne politieke gedragslijn tot tweemaal toe door Zijne doorluchtige hoogweerdigheid Mgr Stillemans gedoemd, dan wisten ze aan 't volk wijs te maken, dat de bisschoppen zich met geene po litiek te bemoeien hebben en slechts met ontzag spreken mogen in zaken van geloof en zeden. En zoo is 't gebeurd, dat vele brave en eenvoudige ka tholieke menschen zich stillekens aan door die liefhebbers hebben laten verleiden. 't Volk heeft hier in 't land van Aalst oneindig veel verloren van zijnen eerbied voor de priesters en bijgevolg ook odeindig veel van zijne verkleefd heid aan den godsdienst. En, zeg mij, wat zal er geworden van onzo opko mende jeugd, in zulke vervalschte leerstelsels op gekweekt Eens dat zij den ouderdom van 25 jaren zullen bereikt hebben en hun woord zullen te zeggen heb ben in de kiezingen, voor wie zullen zij stemmen Voorzeker toch niet voor onze zoogezegde chris tene democraten, want opgebracht in de grootste onverschilligheid voor hunne priesters, zullen zij nog slechts hun tijdelijk welzijn beoogen en daar het socialismus hun schoonere beloften zal kunnen doen dan onze foppartij, zullen zij zich allen als eenen man aansluiten bij de bende van Vooruit. Ja, wij herhalen hetVan der Velde had gelijk als hij onzen vierden man aanzag voor den voor- looper van Anseele in 't land van Aalst. Jefken. Onbeschrij felijk zijn de slechte gevol gen van die plaag. Alle da gen leest men in de dagbla den de schrik- kelijkste dra ma's, waar de oorzaak van te vinden is in het genever- drinken. Over eenige dagen komt een soldaat smoordronken binnen in St. Elisabeths ka- serne te Brus sel. Men zet hem op het rapport en, in zijnen dron ken toestand, krijgt hij een aanval van woede. Hij begint te tempeesten, neemt een geweer en kar doezen en schiet waar ze vliegen willen. Gansch de kaserne werd in rep en roer gesteld, het volk verza melt op de straat. Twee agenten zijn gewond en na eenige oogenblikken overleed een der twee. De dronkaard schiet maar altijd voort tot dat eindelijk een soldaat hem, bij gevaar van zijn leven, op 't lijf valt en gelukt hem in bedwang te houden. Is dat niet schrikkelijk, lezers van 't Stemme- ken Moet men niet bekennen dat de ongelukkige gene ver, die men met reden eene uitvinding van den duivel genoemd heeftvan eenen mensch een dier kan maken Het overtollig gene verdrinken tast al de vermo gens van den mensch aan. Het bedwelmt den geest en belet den dronkaard nog te oordeelen gelijk het betaamt, 't Is in aanvallen van woede, na gene- verdrinken dat de meeste vechtpartijen plaats hebben, dat men wonden en zells de dood toe brengt. Hoovele ongelukkigen zitten nu in t gevang niet te zuchten tengevolge van verwondingen of doodsla gen, begaan tengevolge van 't geneverdrinken Hoevele krankzinnigen zitten er in onze zothuizen niet, verlaagd tot den toestand van redelooze die ren en dat alleen ter oorzake van het verderfelijke geneverglasken Werd er zooveel genever niet gedronken, de staat zou alle jaren millioenen kunnen sparen op de politie, de gevangenissen en de zothuizen en zou die millioenen kunnen besteden tot groote werken van algemeen nut. Helaashoevele ongelukkige vaders, die zich aan den geneverdrank overleveren brengen in hunne familie armoede, verdriet en schande Hoevele jongelingen krenken door dien duivel- schen drank hunne gezondheid niet, en zijn op 20, 30 jaren afgeleefd en gelijken aan ouderlingen van 70, 80 jaren? Het geneverdrinken wordt met recht gerekend onder eene der groote oorzaken van de verarming en den achteruitgang van de staten van Europa. Ja, tegen die schrikkelijke plaag moet gestreden worden. Bewonderingweerdig zijn die mannen, die trachten eene algemeene beweging te verwekken in ons land tegen het overtollig geneverdrinken. Hoevele kleine menschen zouden reeds burgers zijn indien al wat zij wonnen, niet voor den genever- duivel was? Hoevele huisgezinnen zouden gelukkig en welstellend zijn indien de vader en misschien de moeder, in plaats van genever met liters te drinken, spaarzaam en oplettend waren Men moet daar niet lang over redeneeren, iede reen weet door zijne dagelijksche ondervinding al het kwaad dat de genever gedurig in de familiën en de maatschappij veroorzaaktmaar iedereen ook moet uit die ondervinding leeren en met handen en voeten strijden tegen het overtollig geneverdrin ken, en dan zal hij niet weinig bijbrengen tot het uitroeien van de geneverplaag, die familie en staat verzwakt en verarmt. Katholiek. De aftredende reeks bevat de provinciën Ant werpen, Brabant, WesLVlaanderen, Luxemburg en Namen. In deze vijf provinciën bevinden zich twee-en- twintig arrondissementen, te weten Antwerpen, Mechelen, Turnhout Brussel, Leuven, Nijvel Brugge, Kortrijk, Dixmuds, Veurne, Oostende, Roeselare, Thielt, Yperen Aarlen, Bastenaken, Marche, Ncufchateau, Virton Dinant, Namen, Philippeville. De volgende tabel volledigt deze inlichtingen J <D SC S3 VÈ, Midden Totaal ARRON -3 W der uit H OJ getal der gebrach DISSE p. 3 K Q K-I O O MENTEN. .SC es 'rt W ►a 35 EH «sj bekomen te stem O W CO stemmen. men. Antwerpen 11 11 60.800 111.428 Mechelen 4 4 32.000 50.443 Turnhout 3 3 25.300 33.551 Brussel 18 18 92.800 Onbekend Leuveu 6 6 42.150 68.718 Nijvel 4 3 1 (L25.000 (K25.000 58.803 Brugge .3 3 26.700 40.031 Kortrijk 4 4 34.800 48.428 Dixmude 1 1 11.300 15.031 Veurne 1 1 7.400 10.899 Oostende 2 2 11.000 18.386 Roeselare 2 2 21.200 28.848 Thielt 2 2 14.400 19.399 Yperen 3 3 24.350 35.086 Aarlen 1 1 5.779 11.202 Bastenake" 1 1 7.564 12.082 Marche 1 1 8.411 14.882 NeufcMteau 1 1 9.849 15.732 Virton 1 1 8.698 16.843 Dinant 2 2 17.600 33.985 Namen 4 3 1 32.900 56.423 Philippeville 2 2 13.650 24.741 Zeven-en-zeventig Volksvertegenwoordigers wor den dus aan de herkiezing onderworpen. In dit getal zijn begrepenzes-en-zestig katholieken, tien liberalen en één socialialist. Beste Vrien den, dezen keer is 't goed nieuws dat wij u mee- deelen uit Con go De Z. E. Heer Camille Van Ronslé, ge boortig van Lo- vendegem tegen Gent, komt ti- telvoerundo bis schop genoemd te worden van Thym- brium en apostolische vikaris van den Belgischen Congo! Mgr Van Itonslé werd priester gewijd tot Gent in De cember 1886. Ongelooflijk is 't ge lijk er tegenwoordig limonadekes ge dronken worden 't AalstEn of ze deugd doen met die gloeiende heete da gen die wij tegenwoordig hebben Maar waarom en heeft de held van Chipka, in zijn nummer van Zondag verleden geen woordeken van afkeuring voor do manifestatie der socialisten??.. Maar alia, die vent moet zijn poer ver schieten op deze die hem gemaakt heb ben wat hij is.Wat is de dankbaarheid toch eene schoone zaak Tot Gee- rardsbergen is griffier benoemd de heer Edward Eeman van Okegem, schoon broeder van den Luitenant Olaessens uit onze soldaatjesschool. WIE, WIE, WIE RIJDT ER ZONDER KOE- PONKSKEN VAN GENT NAAR AALST?? WIE, WIE, WIE ZAL ER DAARVOOR BIJ ZIJN OOREKENS GEPAKT WORDEN Ai, ai, ai, fie van ons de liberalen beginnen zelf al te schrijven dat te Brussel alle kans voor ramenant van liberaal en socialist verkeken is er is geen plamade aan te strijken... 't Is wreed zei den uil, en hij bekeek zijn jong. Tot Turnhout en worden de uittredende volksvertegen woordigers niet bestreden, zoodat zij zaterdag verleden, als reeds gekozen uitgeroepen zijn. O dien anjevé, een kopstuk van de socialisten, ne kandi daat, gaan meeting geven, voor 't arm volk, en hij droeg zijden kousenis da niet met 't volk lachen? draag gij liever koorekes, mijnheer, en kousen van ne frank, en als ge 't volk zoo geerne ziet, geeft dan den overschot aan d'erme menschen. Beter eene luis in den pot als geen vet, en za terdag 't Aalst op de markt,ne pladijs van nen dief, hom mis- pakken (wie en mispakt er hem ne keer niet en met zijne handen in een andermans zakken zitten en zijn handen vet zijn, en aan ne portemonné plekken en dc portemouné mee hem meegeloopen, maar de champetters op hun pointilje staan en hem bij den schabcrnak vlak gepakt in den bak. Graaf de Merode- Westerloo, oud-minister, ligt onder zijne heilige rechten God gave dat de mensch genas.... Maar er is veel voor te vreezen. 't Is onze Volksvertegen woordiger M. de Saedeleer die binst zijne vakantie het wetsontwerp moet gereed maken tot verandering van 't re glement der kamers... 't Zal een lastig werk zijn, maar hij is daar man voor. De heer Advokaat Moyersoen ver blijft met zijue Mevrouw sedert Zondag tot Lourdes in Frankrijk. Hij schikt er eene Novene uit te doen. Het zand- papier is in Rusland uitgevonden in 't jaar 1296 't is binnen twee maanden jubilé ne stoet allemaal gekleed in zandpapier, broek, gilé, schoenen, kousen, hemd en allemaal in zandpa pier. Vijf drogisten worden vervolgd tot Brussel voor hst onwettig uitoefenen der geneeskunde, door geneesmiddelen te verkoopen zonder hulp van eenea gediplomeerden apotheker.

De Volksstem | 1896 | | pagina 1