IWEIN VAN AALST. Wolk* 2' JAAR N' 83. ZATERDAG 8 AUGUSTI 1806. ■l - ism Dood van ee- iicii soci alist tot Ulvcn hout. SB. I. F. Hij Een Kloosterling Dr Is. Bauwens. En Voorbeeldige werkman. Slichtend congres. Allen naar de iHütÉma—ii ilui 11 liiififfgw" Een abonnement voor gansch België, franco tehuis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Ziet gij dien eenvoudi- gen lijkstoet ginder het kerkhof optrekken Geen enkel bloedver want, geen enkele vriend gaat weonend achter 'tlijk 't zijn allen vreemdelingen, die een gestorven vreemde ling ton grave dragen Hij kwam daar, op t vreemde gehucht, met den donkeren avond, grijs van honger, vermoeid, met ver kakelde kleedren aan zijn lijf... jfe Van deur tot deur dwaalt hy voort en vraagt eene rustplaats voor den killen nacht. De brave Kempenaren zien hem wantrouwend aan en schrikken bij zijn boos aardig vloeken. kan niet meer... Uitgeput vau vermoeienis, honger, en...., verkropte woede, valt hij bedwelmd voor eene pachthoeve neer.... De bewoners, door den wachthond verwittigd, vinden hem en verkwikken den bedelaar met eene warme maaltijd... Zelfs op zijn aanhoudend smeeken, bereiden zij hem eene zachte legerstede. 's Morgens is de vreemdeling ziek, erg ziek. Een doktor komt over het gehucht en bezoekt den ellen deling hij doet een priester roepen... De zieke, die 't hoort, recht zich op ondanks zijne zwak heid, en vloekt en tiert tot dat hij ontzenuwd op zijnen strooi- zak terugzinktNeen, geen priester 'tZijn de priesters die de oorzaak zijn van ons ongeluk Vloek over hen is gekomen en spreekt den stervende over dood en oordeel, hel en hemel, berouw en vergiffenis. Weg met de kloos ters Waren die er niet, 't zou beter gaan in de wereld Een tweede kloosterling komt Allen bidden voor 't welgelukken zijner pogingen vriendelijke woorden spreekt hij met den zieke over familie en GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Menige verontschuldiging is ons vanwege aanzienlij ken geworden, hernam Iwein en las een aantal brieven van vrijheidminnende vaderlanders. Een warm handgeklap begroette de schrijvers dezer letteren een luid gejuich ging vooral uit de rijen op, als de Heer van Aalst de toetreding meldde des hooggeleerden bisschops van Teren burg, Johannes van Waasten, des hooggeboren Robrechts van Gruutkuuse, der Prelaten van de abdijen van St-Beitijn, van St-Vedastus te Atrecht, der Proosten van St-Pieter- te Rijsel, van St-üonaas te Brugge en St-Andries bij Brugge, der Kanunniken van St-Walburga te Veurne en der geestelijken yan St-Maarten te Ieperen, enz. enz. Op dit oogenblik geeuwde en gaapte Disdeer zóo geweldig aan dé deur, dat de omstanders door aansteking aan 't geeuwen en gapen vielen. Aalbrecht, verergerd, oor deelde dat Disdeer bet al te bont maakte en beet den houtma geren deugniet toe Hebt ge geen eer in uw lijt meer Is dat de houding, het gedrag van eenen hoofdman doch Disdeer keek hem schuins aan, grimbekte en gromde Dat zijn mijne zaken 1 Van den krijgsdienst begrijpt gij niets:'ge zijt te dom om voor den duivel te dansen. Na oen poos, Meld Iwein, terwijl allen, beheersebt door de manmoedigheid, welke over zijn gelaat en heel zijn uiterlijk verspreid lag, door de lichaamskracht, die zijne majesteitvolle gestalte uitscheen, door de beraden heid, welke zijnen kalmea opslag uitblonk, zijn machtig woord ingetogen aanhoorden, deze rede Strijdgenooten, We zijn pas den jaarkring der meest hemeltergende euveldaad uitgetreden. Den 2 Maart gruwelijker gedachte nis, viel onder den moordaanslag van Burchard Knap en I vrienden, werken en zwerven, en zegt hem maar rechtuit, dat zijne dood nadert. Na lang vruchteloos spreken wint de priester veld de stervende schijnt ontroerd... Eens ook was hij braaf, in zijne jeugd ook leerde moedor hem bidden toen vloekte hij niet, maar later, ach in de koolmijnen, daar had men hem misleid en bedorven Vergiffenis, o God, Vergiffe nis 1 met tranen in de oogen en 't berouw in 't herte, ontvangt de ongelukkige zwerveling de laatste troostmiddelen der kerk. Dood is hij nu gestorven in den bloei zijner ja ren, ver van familie en vrienden, op vreemd strooi, van vreemde menschen omringd, door vreemdelin gen ten grave gedragen. Zoo sterven de werklieden die luisteren naar de socialisten. Jk Beste Vrienden van 't Stemmeken, dit tafereel is geene inbeelding, maar wel eene ware geschiede nis, die den 25 Augusti in 1895 te UI venhout (bij Breda) voorviel. En wie was de zwerver Een man van 33 jaren, te A.... boven Brussel, geboren. Driejaren had hij bij de koolmijners gewerkt en er de verfoeielijke leerstelsels der socialisten ge hoord en aangenomen. Wat brachten zij hem Rampen en ellenden op de langdurige marteling van zijn zwerversleven, eene dood in den bloei der jaren. Jefken. Verleden week is overleden lUAURlTS VAN LIERDE, voorzitter van den anti-socialistische ka- toenbewerkersbond van Gent. De brave werkman was door eigen werk en zelfopoffering tot eene in vloedrijke plaats gekomen onder de katoenbewer kers van Gent.Toen het socialismus te Gent opkwam stond hij de eerste op de bres om zijne werkbroe- ders te vermanen dat er buiten het socialismus een andere weg is om hun lot te verbeteren. Hij toonde hun dat zij gemakkelijker dat doel zouden berei den met getrouw te zijn aan ons voorouderlijk katholiek geloof. Menigmaal heeft Van Lierde zijn geloof zonder menschelijk opzicht beleden en verdedigd, 't Was. in dat geloof dat hij liefde en getrouwheid putte tot het verdedigen vau de rechten van zijne werk- broeders. Als hij s'avonds afgemat van zijn werk kwam vond hij gelegenheid en tijd om zijne vrouw en kinderen te vermaken en om in vereenigingen te werken tot 't goed van de werkmansklas. Maurits Van Lierde is gestorven bij overmaat va?i werk en zelfopoffering. Eere zij dien christenen werkmandien voorbeel diger huisvader en dien, trouwen verdediger van de wérkmansrechten God heeft hem reeds beloond in den hemel en zijne vurige gebeden zullen tot troost dienen van zijne vrouw en zijne kinderen en van zijne menig vuldige vrienden die in de grootste droefheid zijn lijk naar 't kerkhof vergezeld hebben. De socialisten zijn aan 't pariasanten te Londen. De drij eerste dagen van 't congres zijn in hevige ver wijtingen en grove scheld woorden voorbijgegaan, die lammekenshebben voorelkan der zooveel broederlijke liefde als voor 't werkvolk. Van de Velde de arme millionnair van Brussel kreeg van den Jezuietrood als een haan van woede heeft hij dien eeretitel, gewei gerd. Andere kopstukken werden uitgemaakt voor comedianten Dat is de titel die men zou moe ten geven aan al de vertegenwoordigers der socia listen, die te Londen verzameld zijn. Alzoo een congresken is waarlijk stichtend en opbeurend voor de verdwaalde werkieden, die ach ter de roode vodde loopen Als men socialstische kopstukken uitmaakt voor volksbedriegers en oproermakers, dan protestee ren zij uit al hunne krachten en nu te Londen toonen zij dat er van hen niets te verwachten is dan wanorde, eigenliefde en baatzucht. Als de socialisten, te Londen vergaderd, trekken op onze Volksverlossers, dan zal het er nog er ger gaan als tot nu toe. Moeten al die mannen hunnen scheldwoordenboek opendoen, zoo als de socialisten in onze Kamers gedaan hebben, dan zal de congreszaal van Londen wel voor het einde van den zittijd in eenen leeuwenkuil kunnen veran deren waar er om leven of dood zal gevochten wor den. Wat oneindig verschil is er niet tusschen die roode en onze katholieke congressen. Daar wordt in vrede gesproken over de belangen van 't werkvolk! Wat al nut en voordeel is er niet gesproten vobr de werkende klasse uit die schoone congressen van Luik en Mechelen Op die katholieke vergaderin gen klonk de stem der broederlijke liefdeder on baatzuchtigheid. De katholieken legden er hunne liefde en hun verstand te samen om hunne arme werkbroeders volgens de stem van den Paus te hel pen. 't Is aan die congressen grootendeels te danken dat er in ons land zoovele nuttige wetten voor t werkvolk reeds gestemd zijn. 't Is te Mechelen en te Luik dat aan de katholieken den weg*der verbe tering voor't stoffelijk en't geestelijk belang der werklieden werd aangeduid. Werklieden, die verdwaald zijt of die op het punt zijt van verloren te loopen, doet de oogen open en ziet waar uwe ware vrienden zijn. 't Is niet uit haat, nijd en baatzucht, die bij de socialisten heerschen, dat uwe verbetering kan komen maar wel uit liefde eu zelfopofferingdie al dé werken van de katholieken bestempelen. Katholiek. Vrienden van 't Stemme ken, de vriendelijke saie- wade van wegens uwen hert- vriend Kibeladoeken.. Veel nieuws en is er deze week niet, maar alia, wij zullen u toch al zeggen wat we we ten... Tot llofbtiiile daar was 't Zondag verleden een spel 1 De maatschappij van ondorlingen bijstand faal de daar het prachtig vaan del in, dat haar ten geschenke werd gegeven door Jufvrouw Mathys, zuster van den oud burgemees ter. De werkmanskring van Aalst en vele sociëtei ten van omliggende gemeenten luisterden het feest op... 't Vaandel werd om 3 1/2 uren ter kerke ge wijd door den E. H. Van Mol, pastoor, die ter dier gelegenheid eene welgepaste en diepgevoelde aan spraak tot de aanwezigen deed. Gelukkige men- aihen, die een vrolijk karakter hebben... Ze pak ken alle kruiskens maar licht op, en waar een an der droefheid en verdriet in ziet, vinden zij niet dan vreugd en plezier. lil Congo, in 't zuiden van Lusamho, hebbende missionarissen vanScheut- veld éene parochie kunnen stichten met d' op brengst van oude postzegels alleen... Opge past dus, en als er ons een briefken toekomt 't timberken zorgvuldig er af gedaan en in 't een of 't ander kasken bewaard. De E. H. Janssens, uit St. Lievinus-Kollegie tot Gent, komt leeraar benoemd te worden bij de Hoogeschool van Leu ven, alsook de E. H. De Baets, sekretaris van Z. D. H. Mgr Stillemans.... Deze laatste zal er gelast zijn met eenen leergang van wijsbegeerte. Zoo 't schijnt is 't gouvernement van zin nieuwe rech ten te leggen op den wijn en Minister de Bruyn, die over eenige dagen zijnen voet had 01 te Tervuuren, is bijna hersteld. De kérel die over een paar weken tot Pa rijs een revolverschot loste op Felix Faure, den president der fransche re publiek, is zinneloos verklaard en in een zothuis opgesloten. Al die op 1 en 2 September aanstaande wil mee gaan op bedevaart naar Sfttard, in Holland, moet zich haasten om zijne in schrijving te nemen.... Er en-zijn maar eenige plaatsen meer open... d' In schrijvingen voor 't land van Aalst wor den genomen bij den E. H. Sadones, pastoor van Erembodegem. Dedonchis- ten begin nen nu zelt te beken nen in hun ne gazetten dat ze on eindig veel stemme n verloren in de laatste provinciale kiezingen en dat ze geschoren zijn zon der zeepLaat ons hopen dat wij van die droeve soort binnen twee jaar niet meer en zullen hooren spieken. 't Is nu zeker en vast dat graaf de Merode-Westerioo, oud minister, kan didaat zal zijn voor de wetgevende kie zing van Turnhout en M. Coomans in de kamers zal vervangen. Minister Vandepeereboom is van zin eenenicuwe statie te bouwen tot Brugge.... Ze zal teu minste 2 millioen kosten, maar of het nu seffens zal zijn dit en kunnen we niet verzekeren. - Sedert Z.ondag is Li-Hung-Tchan in England aangekomen en woensdag is hij reeds ontvangen geweest door koningin Victoria.... HIJ Ilias lachen Tot hiertoe en heeft Leo XIII nog geen nieuws gekre gen van Meneiik, aau wie hij gevraagd heeft de Italiaanschon gevangenen vrij te laten.... Maar dit komt toch omdat de onderhandelingen met Ahyssinié zoo moeilijk zijn den prins is ten vollen overtuigd dat zijne vraag zal toegestaan worden. Tot Antwerpen zijn verlo den zaterdag drie oliefanten in beslag genomeu in eenen cirque omdat de bestuurder van de cirque eene zekere som geld niet en wou betalen, die hem tot schadevergoeding gevraagd werd door eenen werkman, in zijnen dienst verongelukt.... Waar zouden ze die mochieus logeeren dan Ai, ai, ai, ai 1 Wat wordt dat in Aalst met diestn <ls- lioHogic Zon dag en maandag had ze waarlijk van Sot- tegem.... Fin er was geen eenen Aalste- naar, die op eene halve uur na wist# welk uur het was.... Alia, alia, heereu van den Raad, toont uwen goeden wil daar moet naar gezien worden, zelle I Mgr Tamassi, die afgoveerdigd was door den Paus om hem to gaan verte genwoordigen op de kroonfeesten van don Tzar in Ruslaud, is over drij, vier dagen in Rome teruggekeerd..... Do hooggeachte prelaat heeft zich op schit terende wijze van zijne taak gekweten. Ook en heeft Zijne Heiligheid hem zijne gelukwenschen niet gespaard... Zoo 't schijnt zal er uit deze zending van Mgr Taruassi veel goed voortvloeien voor de Roomsche kerk. De Socialis ten van geheel den aardbol zijn tot Londen in congres geweest, maar geke ven en gevloekt en getierd dat er ge daan is, 't was to wreedOnze armen millionnair Vander Velde, die daar ook tegenwoordig was, heeft er zelfs eeuen in tweegevecht geroepen... En zeggen, dat die kerels bijeenkwamen om 'I lot van ilen wci-kuian te bespreken I Onze Koning Leopold zal in 't kort

De Volksstem | 1896 | | pagina 1