IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N' 91. DE MILITAIRE KRINGEN. wsm ZATERDAG 5 OCTOBER 1896. «Va, Zeker is het, Dr Is. Bauwens. Daarom DE LOTING. Ouders en kinders. De Wintei staat aan de deur. Sen abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent* Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Beste vrienden, jongelingen die gedwongen zijt naar de kazer ne te trekken, in een vorig arti kel hebben wij u de talrijke geva ren voor oogen gelegd die u wel haast van alle kanten zullen om ringen Maar luistert thans naar mij nen raad en gij zult reeds het grootste kwaad, te weten de le digheid welke gij te bevechten hebt, overwonnen hebben. Wilt gij uwen leegen tud goed, nuttig en aangenaam doorbren gen, begeeft u naar de militaire kringen. Dat zijn maatschappijen, door brave en invloedrijke heeren geslicht, die veel van de soldaten houden, die er genoegen in scheppen in uw gezelschap te zijn, die u wijze raadgevingen toesturen en u eerlijke vermaken bezorgen. in deze kringen kan men zich goed verzetten men is zeker van er vele makkers te vinden, die zoohaast men aangenomen is, ware vrienden voor u worden. De soldaten krijgen er boeken om in te lezen of te studee- ren de oversten zeiven van den kring doen zich de moeite aan van u les te geven en te onderwijzen. dat met naar de militaire kringen te gaan, de militianen vele gevaren ontwijken, waaraan zij blootgesteld zijn; zij zullen daardoor in een goed gedrag in de godsdienstige gevoelens volharden, zooveel te meer daar zij er gedurig onder de waak zame hoede staan van den almoezenier. Deze immers neemt voor iedere soldaat de plaats in van va der en moeder 't is hij, die over hem dan waakt binst die ja ren dat de driften zich bij den jongeling met meer kracht dan ooit ontwikkelen. 't Is hij die deel neemt zoo in zijne droefheden als in zijne vreugde 't is hij die zich alle zelfopoff ering wil opleggen voor den soldaat om hem te doen getrouw blijven aan 't geeu hij geleerd heeft in 't vaderlijk huis, opdat hij na een deftig sol daat geweest te zijn, bij zijne terugkomst in de haarstede de GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Deze veldtocht was de getuige van menig schitterend wapenfeit. Boudewijn Hapkin stak boven alle anderen door zijne onverschrokkenheid uit. De Engelsche vorst had zich met de bloem der Engelsche edelen in Rowaan ver schanst. Boudewijn, aan het hoofd eener keurbende van vijfhonderd ridders, omsingelde de stad en liet Hendrik tot een tweegevecht uitdagen. Daar deze den moed in zijne schoeisels voelde zinken en dien kamp op leven en dood van de hand wees, rende de onversaagde Boudewijn alleen, terwijl het pijlen regende, tot aan de stadspoort en plantte er zegevierend en koonend zijne lans in. De fortuin lachte in den beginne de oorlogvoerende bondgenooten toe, doch keerde hun weldra den nek": Hendrik behield Engeland en Normandië. Cliton trad in den echt met Sibylla, dochter vanFoucault, graaf van Anjou. Dit huwelijk duurde van 1122 tot 1126. Op Hendrik's verlangen, onderzocht Calixtus II de wet tigheid van dien echt en verklaarde hem, ter oorzake der te nauwe bloedverwantschap, ongeldig getuigen daarvan des pausen brieven aan de bisschoppen van Chartres, Orleans en Parijs. Willem verliet Sibylla en trouwde met Johanna van Montferrat, zuster van Adelaide, Lodewijk's echtgenoote. Deze gebeurtenissen -hadden noodzakelijkerwijs grooten invloed op Cliton's karakter en zielsgesteldheid. De haat tegen Hendrik schoot diepe wortels in zijn verbitterd gemoed. Hoe anders Die ontaarde oom was de beul zijns vaders een dief, die hem de kronen van Engeland en Normandië ontstolen had. Niet enkel wraak zucht maar ook heerscbzucht gloeide in Cliton's boezem. Het hertogdom Normandië en het koninkrijk Engeland j vreugde zijner familie en het voorbeeld zijner pa rochie kunne wezen. kunnen wij de ouders niet genoeg aanwakkeren hunne zonen in recktstreeksche betrekkingen te brengen met hunnen almoezenier. Het is daartoe voldoende hen eenen aanbeve lingsbrief mee te geven van den E. H. Pastoor der parochie. Alsdan zullen ze hunne kinderen gerust mogen zien vertrekken naar de kazerne Zij zullen als dan immers voor het geestelijk welzijn van hun kind gedaan hebben wat zij konden 1 Ook zal de bede God zegene en beware u mijn kind die bede die ze ten hemel zullen sturen bij 't geven van hun afscheidingskruiske op 't voorhoofd van hunkind, voorzeker verhoord worden, en na twee, drij jaren van getrouwen en voorbeeldigen dienst zal hun zoon terugkeeren als een man die tot nut zal dienen van Kerk, Familie en Vaderland. Ziehier nu de adressen der militaire kringen Berchem, yredestraat, 7. (Men kan er alle avon den heengaan, van 5 tot 8 uren, te beginnen van den eersten maandag van Oktober tot Beloken Pa- schen). Antwerpen, IJzerenwegstraat, 18. Brugge, Chartreuzenstraat, 2. Brussel Troonstraat, 205. Etterbeek, Steenweg op Tervueren, 348. Dendermonde, Beestenmarkt, 36. Doorkijk, St.-Jorisstraat, 8. Gent, St.- Pieters-Vrouwstraat, 148. (Alle avonden van Oktober tot Mei). Te Luik, Beurenberg, .12. Namen, Jupinstraat, te Salzinnes. Oostende, Stockholmstraat, 7. Jefken. De regeering heeft een nieuw ontwerp van wet neergelegd nopens de loting. Volgens dat nieuw ontwerp zouden de jongelin gen onderzocht of gekeurd worden vóór de loting in plaats van daarna. De loting zou enkel plaats hebben onder dege nen die voor den dienst goedgekeurd zijn. Dat is eene hervorming, die sedert lang ge vraagd wordt door het volk. Nu wordt soms al iemand afgekeurd, van wier lichamelijke gebreken niemand overtuigd is, om dat zij niet of minder in 't oog vallen een ander jongeling moet dan optrekken als hij reeds gere- rekend had vrij te zijn. Daaruit bestaan dik wijls veeten en al wat zulks na zich sleept. Met de Keur vóór de loting zouden die moeielijkheden heel én al verdwijnen. Er zouden twee keurraden ingesteld worden Een voor het onderzoek der lichamelijke en een voor de zedelijke reklamen. De eerste keurraad zou zetelen in de Kanton- hooldplaatsen de jongelingen zouden zoover niet meer moeten loopen. Ook zouden de Keurdagen zooveel aanlei ding niet meer geven tot drinken, zwadderen en andere ontstichtende tooneelen. De ontworpen hervorming is dus goed We za gen echter nog liever heel de loting afgeschaft en het vrijwilligersleger ingevoerd. Maar 't is beter iets dan niets. Nolleken. PRANSGH. Vele kindermeiden, moeten, kost wat kost, kunnen of niet kunnen, fransch spreken met de kinderen, omdat de ouders dier kinderen het zoo willen. Welkfransch men alzoo te hooren krijgt Puik, puik, waarachtig Verleden week hoorden wij Stoute Marie, allez jite, cerge le chou et la een que vous avez jetter dans la moos, c'est pour aller sur les chevals a la marchéZijn dat geen slechte fran- sche lessen voor juffertjes, die later zoo fijnfransch zouden moeten spreken En is het te verwonde ren, dat zij dan zoo dikwijls aardige fransche ke mels uitslaan, diealleman doen lachen en de schou- optrekken uit compassie Opgepast I Meermaals hebben wij de aandacht der ouders getrokken op de gevaren, die er voor do kinderen bestaan, welke aan dienstmeisjes worden toever trouwd, om er mede wandelen te gaan. Die meisjes treffen allerlei soorten van personen aan en de kinderen zien en hoo ren dikwijls dingen, die hun geen goed, maar veel kwaad doen. De ouders, die niet voorzichtig zijn, kunnen zich aan alles verwachten en moeten over niets bij hunne kinderen verwonderd zijn. Beste Vrienden van 't Stemmeken, 't is er dus mee gedaan met de zomer sedert donderdag zijn wij de Oktobermaand ingetrokken en «lc winter staat aan de deur allo winkeliers stel len reeds hunne winterar- tikels te koop en in d'huis- houdens wordt er reeds ge zorgd voordo providehouil lekolen, handschoenen, slaaplijven, of lijkrokken en warme borstlappen. Onze koning Leopold is over eenige dagen bij na met voiture en paard in een der vijvers van zijn park tot Laeken gereden't Was een zijuer be dienden, met name Achlllc Van drr Camp, die 't ongeluk voorkwam, die 't leven redde aan Zijne Majesteit en die daarvoor komt vereerd te worden met 't burgerkruis van eerste klas. Verleden zaterdag is omtrent 2 uren van den namiddag tot Antwerpen vertrokken naar Amerika de E. II. Ka rei Coppcua, van Aalsteen aantal vrienden hadden hem tot aan den stomboot vergezeld... Do moedige zendeling was zienlijk versterkt door onze Lieven Heer, voor wiens eer en glorie hij alles komt te slachtoiferen... Geen traantje ontsprong er zijn oog op 't oogenblik dat 't zeeschip vertrok.. Wij wenschen den E. H. Coppens eene voorspoedi ge reis en onze vurige gebeden zullen den zegen des bemels over hem doen nederdalen. 't Is Zondag 4 Oktober dat de keizer van Rusland om 7 uren 's avonds tot Cherbourg in Frankrijk zal afstap pen met een gevolg van 42 mannen.... Felix Fau- re, do president van 't republiek, zal aan de statie staan om hem af te halen. Opgelet voor de pe trol Tot Kortrijk, in de Moeskroenstraat, ee ne jonge dienstmeid 't vuur willen aansteken met petrol, haar petrolkanneken laten vallen in de stool, eene ontploffing ontstaan en op de woerdij van ne second zelf in brand staan gelijk eene fak kel. Oktober wordt bij de rijke menschen genoemd de Wijnmaand en bij ons brave boerkens de zaai- maand.... In d'achtste eeuw noemde noemde men die de Windmaand. Op 4 eh 5 oktober viert de Bolmaatschappij St-Hubertus, gevestigd in het lokaal Den Posthoorn tot Aalst haar Jubelfeest van haar 50-jarig bestaan en terzelfder tijd van twee harer leden Georges Roelandt, voorzitter en Beuediktus De Strooper kashouder.... Ter dier gelegenheid zullen verschilligé feesten en vermake lijkheden plaats hebben in 't lokaal en in de Gent- schestraat Zondag namiddag, onder andere, groote velokoersen met medehulp van ons stedelijk bestuur, verlichting van al de gebuurhuizen, van 't lokaal en van de bolbaan. Menschen, om u een gedacht te geven van den schromelijken wind van gepasseerde week, luistertTegen Civet is 't dek sel van een kompartiment van derde klas door den wind algerukt geweest terwijl den trein aan 't rijden wasGe ziet van hier hoe de reizigers verschrikt zaten te kijken en hoe ze doornat waren eer den trein stilstond. Meneer den baron de Pitteurs, belgische afgezant te St-Petersburg is Zondag over leden. M' Nava de Bontife is dezer dagen door den Paus in verhoor ontvangen geweest vooraleer hij als pauzelijke nuntius naar Madrid vertrok. 't Is opgeschept met de vakan tie... Alhoewel de studentjes met de prijsdeeling I dachten dat geen ende ging aan komen. De socialistische volksvertegen woordiger Alfred Defuisseaux komt tegen Nijvel nen terrein aan te koopen van óver 't half millioen... Laat gij de boerkens nu maar dorschen en de fabriek of kool mijnwerkers in werkstaking gaan. Nieuws voor de duivenmelkers!!! Op 11 Oktober gaat er eene prijsvlucht zijn op Rotterdam, deze stad is gelegen op 32 uren van Brussel.... 'tls de eerste maal dat er Belgische duiven op Hollandschen grond zullen opgelaten zijn want de duiven vliegen geweldig moeilijk van 't noorden naar 't zuiden. 't Is besloten en 't staat vast De kamers gaan den tweeden dijnsdagvan Oktober huune werkzaamheden her nomen zonder dat er eene troonrede zal uitgesproken worden... Nu, daar is weinig aan gelegen. Ze beginnen nu te_ zeggen dat generaal Brassine, de minister van oorlog in den toekomenden kamerzittijd met zijnen persoonlijken dienstplicht gaat afkomen.Dit moet hij weten, dit is zijn recht, dit kunnen wij hem niet verbieden, maar hij mag er van nu af op rekenen dat hij eene neerlaag te gemoet gaat en dat zijn wetsvoorstel door al de katholieken zal zal verworpen worden. Vrienden, wij roepen uwe aan dacht op 't over- schoon verhaal, dat wij vandaag begin nen Van Hofstade naar Mongolië, door den Eerw. heer Evarist Do Boeck, missionnaris... Iedereen van u moet dat lezen en lezen met aandacht en van als ge eenige regeltjes zult gelezen heb ben, ge zult wekelijkseh trachten om 't vervolg te zien.'t Is een verhaal ge schreven met oneindig veel hert en met eene oDgewone aantrekkelijkheid. Zondag en maandag verleden is er te Charleroi, in de Walen èen overgroot Kongres plaats gehad van al de werk- manskringen van 't land er waren ten minste 3000 man tegenwoordig en voor aleer de werkzaamheden van 't kongres begonnen, zong de Z. E. II. Deken'van Charleroi eene Solemneele mis op den koer van den werkmanskring in volle lucht. Och erremen toch Te Brus sel, maandag laatst, de genaamde Baptist Michiels bezig aan ae gebou wen van 8 meters een zwaar stuk ijzer omhoog toen hij eensklaps voorover stuikte en op den grond viel.... Vier ribben gebroken.... de man en zal het waarschijnlijk niet overleven. en zoogezegden Gezel Anseele zit waarlijk in kwade lakens.... Depolicie heeft reeds in de werkhuizen van Vooruit tot Gent een onderzoek ge daan en zoo'tschijnt zal Anseele op 't schabelleken moe-i ten komen..,. Of ze diene volksvriend binst den toekomenden zit tijd van de kamers op zijne duimen zullen kloppen, ze zullen da manneken daar eens ontkleeden gelijk het behoort en klaar en duidelijk doen uitschijnen, dat de kopstukkeu der socialisten niets anders doen dan 't volk airassen en uit buiten. 't Bijzonderste punt, dat op 't Congres van Charleroi moest bespro ken worden, was pensioen voor oude werklieden; «geen twijfel of'tgou- vernement zal in 't kort met een wets-

De Volksstem | 1896 | | pagina 1