IWEIN VAN AALST. A 2' JAAR N' 100. ZATERDAG 5 DECEMBER 1896. R. P. Dr Is. Bauwens. Bisschoppelijke Nota. Onze Militianen. LIEFHEBBERS SINT-AMBIiOSIUS. Hoe zij het volk beminnen 100 100 Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen deft regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Wat is het ons treurig en tevens zoet, het bezoek, gebracht aan de rustplaats onzer dier- bare overledenen. Daar ligt in dien gezegenden grond, op die -plekjes door onze liefde gesmukt, wat de aarde nog bezit van degenen die wij met teederheid noemden Vader, moeder, kind, echtgenoote, en 't is alsof de zielen ook, uit hunne rustplaats weergekeerd, zacht fluisterend met ons omgaan, onze gebeden vragen, ons aan denken afsmeeken in het H. Sacrificie, in de H. Commu nie wij gevoelen ons dichter bij ons dierbaren en dan ten minste vergeten wij ze niet. Oogenblikken van treurig zielsgenot, verre van de ver maken der wereld, van het gewoel der zaken en bezighe den, wat zijt ge mij dierbaar 1 Wat zijt gij mij een stil verwijt ook, dat ik niet meer in plaats van de plezieren der wereld, tot mijnen troost en mij ne kracht in een leven vol bekommernissen dat morgen eindigt, de graven mijner dierbaren opzoek, om mij hunne raadgevingen te herinneren en in het gebed der stervenden, dat mij daar stil en zacht omzweeft, eene rust te vinden, die de wereld niet en kent. En toch is er op het kerkhof iets dat ons koud en onaan genaam voorkomt. Wat is het droef voor een kristenhart op de rustplaats eener dierbare doode, tempel van den H. Geest, dat platte Ci-git te lezen, zonder herinnering aan een beter le ven, zonder gebed voor de arme ziel, zonder aandenken aan den godsdienst die alleen in de droefheid troost en heul aan brengt. Dit gebeurt zeker ook in naam van die zelfde mode, die het beeld van den gekruisten God van de salons tot de keuken en de bureelen verbant in naam van die mode ze ker, die geen of wel slechts een heel kort gebed tot God toelaat voor en na het eten, door God nochtans geschon ken. Zeggen wij het openhertig Op de graftomben komt met het vlaamsch ook weer het kristelijk gedacht terug Bid voor de ziet van zaligerWat is dat schoon en troostelijk En voor zulke overledenen wordt er gebeden. En 't is 't gebed alleen dat de zielen van ons verlangen. Wat helpt hun de lijkstoet, waarin honderden menschen klappen en redekavelen over hunne zaken GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Bij mijnen patroon I neen Voor de laatste maal wat hebt ge te zeggen Daniels stem klonk door de zaal. Stilte beval hij en zich dan naar den vorst keerende Heer graaf, Iwein van Aalst, door den wil des volks hiertoe gerechtigd, zal U onze klachten en eischen onbewimpeld laten hooren. Willem nam, met. norseh gelaat, den troonstoel in zijn stuursche blik week geen haarbreed van Iwein, die vooruittrad en hoofsch boog. Rambold ook verslond zijn gehaten medeminnaar met de oogen. Na eenige stonden, verloor hij zich echter, zijns on danks, in gepeinzen en was als aan de vergadering onttrokken. Een glimlaoh zweefde om zijnen mond hij dacht aan Lauretta, aan hare gemoedskeering, aan een kusje van hare rozeroode lippen.... Alles werd gehoor, toen Iwein plechtstatig de volgende toespraak hield Graaf Willem van Normaudië, Heer van Vlaan deren, hoor wat het Vlaamsche volk u door mijnen ^mond, te zeggen heeft Als vorst van den lande stond het u uwe onder danen tegen Vlaanderens geslagen vijanden te verdedigen uwe onderhoorigen naar billijkheid té behandelen. Hebt ge die tweevoudige zending volbracht Hebben wij u niet inte gendeel met onze doodvijanden zien samenspannen, om ons des te gemakkelijker te verdrukken Onze geboortegrond, die bakermat der vrijheid, was trotsch op de keuren en voorrechten, welke uwe voorzaten, en inzonderheid Karei de Goede zaliger gedachtenis, hem gunden. Hebt ge die gehandhaafd? of werden ze vertrapt door uw willekeurig bestuur Wat helpt hun die officieele offergang, achter denwelken de kerk gevlucht wordt, alsof ze op 't invallen stond Wat helpt hun den hoop visietkaartjes, die enkel bewijzen dat de persoon wiens naam daar ligt, is tegenwoordig geweest of zich heeft laten vertegenwoordigen, maar in het geheel niet dat hij gebeden heeft Wanneer toch keeren wij eens weer tot die aloude en schoone gewoonte in den lijkstoet te bidden tot fafenis van dezen die men ten grave draagt. Een goed voorbeeld, a. u. b. De zielen des va- gevuurs en alle bedroefden zullen u dankbaar zijn. Jefken. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde Partij-Daens, niet de minste rekening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, he viger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden en de katholieke besturen aan vallen. Zooverre drijven de op opstellers dier gazctteu den ©vermoed, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zoo handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene democratiezij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Z. Heiligheid en de Bisschoppen en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. -j- Antonius, Bisschop van Gent. De jonge lieden, de militieklas van 1896 uitmakende, zijn se dert twee maanden onder de wapens ge roepen Als militianen gaan deze jongelingen eene vergelding ontvangen die in geen land van Europa aan de solda ten gegeven wordt. Volgens de wet, door de Katholieken dit jaar in de Kamers gestemdontvangen de militia nen, waarvan de ouders min dan 50 fr. lasten betalen, boven hunne dagelijksche solde,kleedsel en voedsel30 franken per maand, waarvan 15 franken seffens aan de ouders overhandigd worden. De andere 15 franken worden alle maanden in de Spaarkas gestort, en op het einde van zijnen dienst met intresten gegeven aan den militiaan. 't Is te zeggen dat, aan 30 franken per maand, de soldateg. van het voetvolk welke 2 jaren of 24 maanden dienen, eene som ontvangen van 720 franken. De grenadiers en de carabiniers die 3 jaar dienst doen 1080 franken. De lanciers, gidsen, jagers te paard en de kanonniers die 4 jaar dienen trekken dus 1410 franken. Wij herhalen het nog in geen land van Euro pa bestaat dit. In Frankrijk, Duitschland, Holland, ontvangt de soldaat zijne dagelij ksche magere solde, en niets meer. In België alleendank aan de katholiekenont vangt de soldaat eene maandelijksche toelage. In het begin was dezelve maar van 10 fr. per maand. De katholieken hebben ze dit jaar verhoogd tot 30 fr. Ziedaar wat de Katholieken gedaan hebben voor onze brave soldaten Eer en dank aan hen Dat noemt men Volksvrienden 't Is wat anders als bij de socialisten, daar wordt er maar gezorgd voor de kopstukken. van treffelijk nieuws onschuldi ge zwans en veel plezier, leest en verspreidt De Volksstem 2,50 tot einde 1897. Sint-Ambrosius Ach vriend, 't is uwen feest dag, ja feestdag van de zoetmondjes. Honig en zeem I Maar, och Heere wat wordt er al bucht verkocht onder den naam van honig, en die nooit noch bloem noch bieken gezien heeft. Geen won der dat de geneesheeren wantrouwig zijn van die vreemde producten (hier per i .023.507 kilogram men in 1893 ingevoerd) en ze niet meer durven voorschrijven als hulpmiddel in die menigvuldige kwalen die ons voornamelijk bij wintertijd ko men overvallen. De oude geneeskundige werken geven voorschriften van honig bij duizenden, en de groote wonderdoctoor, Pastoor Kneipp, op onze dagen kent bijna geen ander geneesmiddel dan honig, nectaar der bloemen door de hand Gods in de natuur verspreid en door onze vlijtige biekens tot nut van den mensch vergaard. Honig die ge zelve gaart Is toch altijd dubbel waard Want is honig mediecijn Vreemde honig is venijn 1 Daarom, beste Lezers, koopt honig te goe der trouw, bij eerlijke rechtschapen biemannen, hier te lande. Onze stad heeft eene maatschappij die zestig leden telt en wel duizend kilogram men gewaarborgden honig kan leveren, aan twee frank den kilogram. De maatschappij be schikt over verbeterde toestellen om den honig in te oogsten. De produkten worden door den Voorzitter en Secretaris onderzocht en gewaar borgd, volgens de voorschriften van 't Konink lijk Besluit van 27 April 1896. In 't kort zal door de Heeren Inspecteurs der eetwaren een overzicht der winkels gedaan wor den waar honig wordt te koop gesteld, buiten de reglementaire schikkingen. St. Ambrosius, Aalst. Lokaal Posthoorn. Nieuwstraatpoort. Vette pootjes De socialistische gemeenteraad van Herstal heeft besloten dat voortaan de burgemeester en de schepenen elk eene jaarlij ksche vergoeding uit de gemeentekas zullen trekken. Deze vergoe ding bedraagt 10,000 fr. voor elk. De leden van den raad zullen zitpenningen krijgen, fr. 2,50 per zitting. En natuurlijk zullen er zooveel zit tingen gedaan worden als het mogelijk is, en wel vooreerst ten einde te zoeken waarmêe men genoegzaam de kas zal vullen, om al die vergoedingen te be talen. Men ziet het, overal maken de socialisten hunne eigene pootjes vet en zij laten het volkje op zijne duimen fluiten. Waarlijk, de volksliefde is ee ne aardige zaak en woorden zijn geen oorden. Zoo wordt de wereld gefppt De socialisten zijn de eerste de fijnste komedianten van de wereld Vrienden van 't Stemmeken, vandaag zijn wij aan ons hon derdste num merja, ja, den honderdsten keer is 't, dat Kibeladoeken voor U de pen heeft in handen genomen om u 't dagelijks nieuws mede te deelen,... De honderste maal, dat onze verkoo- pers 't land van Aalst, ja zelfs geheel de provincie doorkruisen.... De hon derdste maal dat ons Stemmeken klinkt om wijd en zijd, aan iedereen die 't hooren wil, kenbaar te maken wat helschen troep de Donchistenkliek van Aalst wel is, welke schijnheilige en twistverwekkende plannen zij voort durend nog smeden, hoe ze schandalig uitvallen tegen geestelijken en kloos terlingen en 't volk opmaken tegen burgers en rijken... Ah z'Hadden gemeend onze scheurmakers dat 't Stemmeken iets zou geweest zijn voor eene maand of twee.... Maar mis gepierd, mannen, ge zult er nog met af te rekenen hebben, want vooraleer ge politieker wijze gesproken, in den grond zult geboord zijn en zullen we niet zwijgen Dit staat vast. Och erremen Te Boa-gerhont, in de Rosedaalsche straat, had eene vrouw, terwijl zij eene boodschap in dc ge buurte deed, haar kind in eenen stoel bij de stoof gezet. Kort nadien hoor den de geburen het kindeken kermen en schreeuwen... Men snelde toe en vond het als eene fakkel brandend naast de stoof liggenEenige oogen blikken later was't bloeiken bezweken Vrijdag laatst, te Jambes in de Walen, M. Renard gepensionneerde professor, is bezig met spreken in de gemeenteraad, verbleekt op eens, zakt ineenmen draagt hem buiten en vooraleer doktor Lambillon er bij kwam, was hij reeds d'eeuwigheid in. Menschen, menschen, wat plezier, maar uitlanden meer en wij zijn onzen vierden kwijt Za terdag op de markt 't Aalst waren de radijskesneuzen wel gelukten de merkt- kramers zaten reeds met den holle- pot. Morgen Zondag is 't St. Niklaas 1 De patroon der garentwijnders en blauwververs maar bijzonderlijk va- de kinderen... 't Aalst is St. Niklas feest niet gekend wij hebben hier de plaats onze St. Marten. Zoude ÉM

De Volksstem | 1896 | | pagina 1