■■■■KB IWEIN VAN AALST. 3' JAAR N' 126. mm ZATERDAG 5 JUNI 1897. K Bureel Leopoldstraat, 19, Aalst. STRIJD Ei\ VREDE. De nieuwe Encycliek. EXPOSITIE. Spaarzaamheid invloed der Eerste Communie. De strijd Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 ^er jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc-gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De hoofdman der Donchisten vraagt in zijn nummer van Zondag laatstZal er in Aalst vrede of strijd zijn met DE TOEKOMENDE WETGEVENDE KIEZINGEN Wij verhaasten ons op die gestelde vraag eenvoudig te antwoorden Er zal strijd zijn en vrede. En gij zult wellicht vragen, beste Lezers Hoe dat Strijd zal er zijn tusschen de katholieken en donchisten, want de overeenkomst waarvan sommige fransche gazetten van Gent en Brussel gewagen, zal NOOIT of NOOIT ge sloten worden. Wij weten wel dat onze scheurmakers niet beter en zou den vragen dan met de bewarende partij in onderhandeling te komen om zoo de herkiezing van hunnen vierden te ver zekeren. Zij zijn overtuigd, onze groene socialisten, dat eene ver pletterende nederlaag hen 't naaste jaar te wachten staat en 't is daarom dat ze maar gedurig en altijd het zoo zoet woordeken Vrede op de lippen hebben en uit hunne pen laten vloeien. NU weten zij dat een katholiekdie de eendracht niet beher- tigt, een valsche kristen is. Maar wisten die kerels dit dan toch niet als zij over drij, vier jaar den klassenstrijd gansch ons arrondissement door zijn gaan aanprediken Voorzeker Doch dan was er nog kans om op de groene kussens te geraken met hier tegen burgers en rijken, tegen alle geestelijk en wereldlijk gezag uit te vallen, 't geen ge- lukkiglijk nu niet meer is. De eenigste middel, die hun thans nog overblijft om tot iets te komen, 't is een verbond aan te gaan met de katho lieke partij. Maar met mannen die sedert jaren hand in hand zijn gegaan met liberalen en socialisten, en die, had het in hunne macht geweest, onze katholieke partij met on zen Woeste aan 't hoofd in den grond zouden geboord heb ben, neen, met zulke mannen willen wij niets gemeens heb ben, omdat wij weten dat ze slechts van overeenkomst spreken uit eigen belang. Edoch, veronderstellen wij thans eenen oogenblik, dat de Donchisten van hunne dwaling zijn teruggekeerd en zich met ons willen verzoenen. Zou er alsdan zelfs eene rede bestaan om met hun over een te komen GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR D' Is. Bauwens. lek seg adieu, wij twee moeten scheiden, Tot op een ander tyt,...; van Het dagbet in den Oosten, Het lichtet overal Hoe weinich wetet mine liefste Waer dat ic henen sal I; van het lied der Twee Conincskinderen Het waren twee Conincskinderen, Sy hadden mal&ander soo lief Sy conden byeen niet comen, Het water was veel te diep. Wat deed sy Sy stac op drie keersen, Als savonds het dageliht sonc. t Och liefste comt, swemter over Dat deed sconincs sone, was jonc. Aller oogen waren strak op hem gevestigd, ieders ooren stonden gespitst, als Boudewijn de ballade uitgalmde van Den Jager uit Grieken Daar ging een lager uytjaghen, Soo verre arin dat woudt... ,- en die van Heer Danielken Wildy hooren een goet nieu liet Hoort toeic salt u singhen, Wat hier Danielken is geschiet, Geschiet met vrouwe Minne... Voor het hoogadellijk gezelschap droeg de minstreel telkens de eene of andere riddergeschiedenis voor, bezong de heldendaden der Kruisvaarders en gaf, bij het afscheid, een dag- of wachterlied, soms een avondlied ten beste. Algemeen was het gevoelen nooit voorheen vertolkte een'minnezanger zoowel de rol van den wachter, die met, hoorngeblaas het minnend paar, bij het aanbreken des dags, tot scheiden had te vermanen. Het avondlied, door den verliefde onder het venster zijner hartsvriendin geneuried, trilde zóo verrukkelijk in zijne stem 1 Hoe l|ef kwinkeleerde de kunstenaar als hij aan het hart roerend tafereeltje herinnerde Volstrekt niet. Dan kan er nog van geen ver bond spraak zijn, maar slechts van eene eenvou dige aansluiting bij de katholijke partij. Want de katholijke partij moet volkomen eens zijn. En men kome hier niet tegen inbrengen, dat onze navolgelingen van Chipka volksgezin der zijn dan wij en bijgevolg in alle besturen bij zondere vertegenwoordigers moeten hebben die leugen hebben wij reeds meer dan honderdmaal weerlegd. Wie immers heeft aan de werkmansklas zes zetels toegekend in den gemeenteraad Wie heeft de werklieden hun aandeel gegeven in 't bestuur der hospiciön Wie toont er zijne liefde voor 't werkvolk in daden, terwijl de scheurmakers onze arbeiders slechts tot oproer en haat ophitsen Wie zal in de kiezing van toekomende jaar de werklieden vrij en vrank hunne eigen kandida ten laten aanduiden Tenzij de katholieke partij van Aalst, die zoo demokratisch en volksgezind is als het maar zijn kan. Alle redelijke instellingen en maatregelen, die onze werkbroeders van nut moeten wezen, tre den wij volgaarne bij en 't is daarom dat er ne vens eene katholieke partij als deze van Aalst, die sedert de herziening der Grondwet en het verschijnen van den Wereldbrief Rerum Nova rum volkomentlijk is herschapen geweest, er geene zoogezegde volkspartij 'moet of mag be staan en dienvolgens er van geen verbond kan spraak zijn. Wij herhalen het dus Geen overeenkomst maar strijd Ja, strijd moet er zijn, willen wij eens tot den langgewenschten vrede komen. De strijd immers te naaste jaar zal voor ons de zegepraal zij n en eene verpletterende ne derlaag voor de scheurmakers. Verslagen over het klein getal stemmen, die ze in de kiezing zullen bekomen hebben, over tuigd dat hunne leugens en valsche beloften niet meer geloofd worden, zullen zij in hun eigen zeggen dat hun rijk uit is ze zullen elkaar ver laten en terwijl er een groot getal hunner tot het katholiek kamp zullen weerkeeren, zullen de overigen de rangen der socialistische partij in treden. Dan eindelijk zullen wij de VREDE hebben in de katholieke partij, terwijl eene overeen komst met onze groenen den ondergang ware onzer partij in ons schoon arrondissement van Aalst. Jefken. Onze H. Vader LEO XIII heeft eene ency cliek uitgevaardigd hij handelt daarin over de H. Drijvuldigheid en in 't bijzonder over den H. Geest, over zijne heilig- makende werking in onze ziel en over den bij zonderen eeredienst, dien wij den H. Geest moeten toewijden. Ten slotte be veelt de Paus, dat er in 't vervolg alle jaren, in al de parochiekerken eene negendaagsche oefe ning zou geschieden, als voorbereiding tot den hoogdag van Sinksen. Aan allen, die deze Noveen meedoen en bidden volgens zijne inzichten, ver leent de H. Vader eenen aflaat van 7 jaren en 7 quadragenen, voor eiken dag, daarenboven een vollen aflaat op den dag van Sinksen of op eenen dag der octaaf, mits te biechten, te communicee- ren en te bidden volgens zijne inzichten. Zijdie de openbare oefening in de kerk niet kunnen bijwonen, kunnen dezelfde aflaten ver dienen, mits de noveen te doen op eigene hand. Zij, die daarenboven onder de octaaf, tot op H. Drijvuldigheidsdag, dagelijks eenige gebeden doen ter eere van den H. Geest, kunnen nog maals dezelfde aflaten verdienen. De afl. zijn toevoegelijk aan de zieltjes van het vagevuur. Gewichtige waarschuwing. Vele gazetten schandvlekken de aanslagen op de zedelijkheid gepleegd door de Fransche ten- toonstellers in de expositie van Brussel. De diepgevallen en onchriste- ne Franschen hebben van de tentoonstelling der schoone kan- sten eene tentoonstelling van vuile, smeerige kunsten willen maken. Wij waarschuwen onze Lezers en drukken in vette letters het opschrift, dat aan den in gang dezer afdeeling zou moeten geplaatst wor den Hier vertoont men Onzedigheden. Op die wijze zouden de ouders en de onderwij zers, die daar met hunne kinderen voorbijtrek ken, en overigens alle eerlijke lieden, gewaar schuwd zijn. De vuile naaktheden zijn er overal tusschen de schoonste en lieflijkste tafereelen ingesloopen zoodat de gansche afdeeling der schoone kunsten eene hinderlaag is geworden voor de goede zeden. M. Van den Peereboom heeft den invoer van vuile bladen uit Frankrijk zooveel mogelijk trachten te beletten. Hoe gedoogt men thans dat het rotte Frank rijk, onder den deknaam van kunstvoortbreng selen, die vuiligheid binnenvoert, welke tot hier toe verboden was Gezien de omstandigheden, is deze aanslag op de zedelijkheid, welke men aan Frankrijk toe laat in ons land te komen plegen, erger dan de aanslagen door de vuile bladen deze immers komen in niet zeer talrijke handen en zelden of nooit in kinderhanden de tentoonstelling echter wordt bezocht door duizenden, ja, millioenen bezoekers en de kinderen worden er heen gelokt door verminderden inkomprijs. 't Is schande. In de steden bijzonderlijk is er geen werkman, die per dag niet ten minste eenen druppel drinkt van drie centen. Welnu, weet men wat die drup pel kost Een werkman van 25 jaar, die dagelijks een druppel min drinkt en de drie centen in de lijf- rentkas stort, geniet, daarmede alleen, als hij 60 jaar oud is, een pensioen van 182 fr. 35 c. een hal ven frank daags, voor een druppeltje Begint hij als hij 16 jaar is, zijn druppeltje daags brengt hem op 60 jarigen ouderdom een pensioen op van 289 fr. 53 c. Dat is ongetwijfeld en zeker ook eene oplos sing van de kwestie der werkmanspensioenen. De werkmanskring van Mechelen heeft die treffende bemerking tastbaar gemaakt mef eene schoone plaat in zeskleuren gedrukt, waar langs den eenen kant de herberg en langs den andere de spaarkas hunne aantrekkelijkheid uitoefenen op twee werklieden, die natuurlijk, als ware ka tholieke en Vlaamsche arbeiders, besluiten alle dagen hunne drie centen uit te sparen om zich eenen rustigen ouden dag te verzekeren. Moge deze kaart onder de oogen van vele huisvaders geplaatst worden en hen tot heilza me besluiten brengen Een kind van tien jaar, wiens vader sedert lange jaren reeds zijne christelijke plichten ver zuimde, viel ziek. Eenige maanden moest het te bed blijven onze kleine zieke, godvruchtig ge lijk een engel, deed zijne eerste Communie op zijn bed, gelijk men zegt. Nu, op zekeren dag, ontstoken van liefde tot het goddelijk Hart van Jesus, vroeg hij aan zijnen vader Vader, ik zou willen dat gij alle dagen naar de onderrichtingen van den vasten gingt. In de parochiekerk was een pater gekomen, die voor de mannen preekte 0111 ze te bereiden tot het vervullen van hunnen paaschplicht. De vader durfde niet weigeren aan zijnen zieken zoon en hij ging naar de onderrichting. Doch dat was met genoeg voor het hart van het godvruchtig kind op eenen anderen dag zeide het tot zijnen vader Vader, zoudt ge met willen voor mij ter heilige Communie gaan ik ben zoo ziek. De vader barstte in tranen uit, nam de hand van zijnen zoon en antwoord de snikkend Ja, mijn zoon, ik zal voor u ter heilige Communie gaan I En 's anderendaags ontving hij den God van zijne eerste Communie, dien hij sedert zoo lang vergeten had. Het zieke kind, dat zoo treffend apostel in zijn eigen huis geweest was, wierd rijp voor den Hemel en ging daar het goddelijk Hart van jesus be danken om de weldaad die het beko men had ter bekeering van zijnen va der. Vrienden van 't Stemmeken, elk ne goeden dag en de vre deNiet de vrede met do Donchisten, maar de vrede des herten, de gerustheid van geweten. Ve le Fransche bla den hebben sedert veertien dagen ge schreven dat E'astuor Iineipp over leden was, doch er en was niets van maar ongelukkiglijk, de brave man is toch erg ziek, de krachten verminderen van dag tot dag, vau uur tot uur, zoo dat zijn einde aanstaande is. Zater dag verleden is pa'iu» Albert de kool- putten gaan zien van Cockerill tot Se- raing. Zou het nu toch waar zijn dat onze prinses Clementine in huwelijk zou treden met prius Albrecht... Wij en kunnen dit niet gelooven;... 't waar droef en spijtig. Mgr Waffelacrt van Brugge, had op 5 Mei iu zijn ser moen over de demokraten gezeid 8 Die manneu doen niets dan vleien 8 en beloven, maar zij houden zich daarmee tevreden. Zij zelve leggen 8 nooit de hand aan 't werk Ewel, weet ge wat een hunner gazetten Het Recht daarop antwoordt Ik beweer dat de mond, die zegt dat de christene de mokraten slechts klappers zijn, maar geen werkers, dat die mond onwaarheid spreektKan men nu toch onbeschof- ter over eeuen Kerkvoogd spreken, aan gesteld om de Kerk Gods te besturen Sedert dijnsdag, beste Lezers, zijn we de maand van 't Heilig Hart ingetre den... Doen wij toch binst deze maand wel ons best om van 't Heilig Hert van Jesus alle noodige gratieën en hulp te verkrijgen voor ons zeiven, voor onze vriendenen bloedverwanten, voor Kerk en Staat. Mgr Abbcloos, rektor der Katholieke universiteit van Leuven, en'is weer niet goed... Nog niet geheel en gansch hersteld zijn van de ziekte die hij gedaan had en uitgegaan Brrr 1 t is te wreed om op te peizen Tot Deiiclcrinonde, ne zekeren J. Van den Branden van Buggenhout, aan den bareel van de Donkerstraat in messelingen van een gereden door den treinThans zijn wij de maand Juni ingetreden en 't warm zomerseizoen met den eenen, want van zondag af heb ben z'er waarlijk brokskens opgedaan 1 't Schijnt nu toch zeker te zijn, dat Felix Faure onze expositie van Brus sel zal komen bezichtigen.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1