lm INTREDE TE AELST VAN IWEIN VAN AALST. I' JAAR N' 132. tg$\stUt ZATERDAG 17 JULI 1897. OP ZONDAG 18 JULI 1897. OM 2 UREN 'S NAMIDDAGS DE VROUW. Bureel Leopoldstraat, Achtbare Lezers van 't omliggende, allen, zonder uit zondering, wordt ge Zondag tot Aalst verwacht Staticstraat, Leopoldstraat, Markt, Molenstraat en Kapcllestraat. In 'l hofken van Chipka. Een abonnement voor gansch België, franco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der "Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle* soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. K. H. PRIS ALBRECHT VAN De School van de kweekelingen des legers viert Zondag aanstaande het jubelfeest van haar vijftigjarig bestaan. Te dier gelegenheid heeft in het gesticht een krijgsfeest plaats, dat door de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Albrecht van Belgis zal vereerd worden. Prins Albrecht komf te Aalst toe 2 1/2 rond uren 's namiddags hij zal aan de statie ontvangen worden door de burgerlijke-, geestelijke- en krijgsoverheden verscheidene Ministers en den heer Gouverneur van Oost-Vlaanderen zullen de ontvangst bijwonen. De Prins zal zich naar de school der troepskweekelingen be geven, voorafgegaan door eenen stoet, waaraan zullen deelnemen het muziekkorps der school, de koninklijke harmonie der stad, het muziek van het 1' lignieregiment, eene af- deeling troepkweekelingen, eene afdeeling burgerwacht, het gewapend pompierskorps, enz., enz. Meer dan 500 officieren van het Belgisch leger, van allen graad en alle wa pens, zullen te dier gelegenheid te Aalst komen om deel te nemen aan de ontvangst van den Prins. De stoet zal zich langs de volgende straten naar de School begeven Deze straten zullen versierd worden, alsook al de huizen bevlagd zijn. Om 5 uren, na het krijgsfeest in de school, wordt een groot Concert ge geven op de Keizerlijke Plaats door het Harmoniemuziek van het ie linieregiment te Gent, onder het bestuur van M. Maeck. Des avonds, om 10 uren, groot Vuurwerk op het Statieplein. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dr Is. Bauwens. Onder hunne gelederen had zich nog menig dap pere geschaard. Naarmate zij de stad naderden, hoorde Boude wijn duidelijker de slagen der hoeven, het gedruisch der voet stappen, het woest geklos en gedraaf van eenige onge ordende benden. Weldra trokken zij, in stof gehuld, hem voorbij. Allen schenen er opgeruimd uit. Wat Boudewijns ooreri trof was enkel dartele boert, blij'gezang, schaterend gelach... En zij liepen, des onbewust, den dood te gemoet Haast kreeg de minstreel Daniël van Dendermonde in het gezicht. De onversaagde ridder, wiens gitzwarte oogen nog immer van onder hunne deksels flikkerden, prik kelde gestadig zijn driftig paard met de sporen. Iwein, had oor voor het gejok noch voor 't gedeun der liederen en reed, stilzwijgend, strak kijkende, naast Willem, den Seneschalk. Enkel acht dagen waren sedert de schaking verloopen, en reeds had het verdriet zijn voorhoofd gegroefd. Toen die groote menigte binnen Roeselare was, trad Boudewijn marktwaarts. Iwein, die er op eene trede was gestapt, had juist bet bevel tot het uiteengaan gegeven, als de minstreel vóór hem boog. Wat is er van uw begeeren, vriend vroeg de graaf van Aalst, die zijnen Schenker niet herkende. K God zelf richtte mifhe schreden tot bij u om allen van een wissen dood te redden. K Leg ras uit Te Ieperen beraamt graaf Willem een laffen Boord, De stad krioelt van krijgsvolk, welk uwen intocht Een der machtigste midde len om den draak van het Al- coolisme te bevechten, is hem over te leveren aan haar, die er het meest van te lijden heeft, de vrouw, zoo feeder en tevens ook zoo krachtig.. Jonge meis jes, gij, de moeders van mor gen, schuwt de dronkaards als de pest. Van u zal het afhangen, wanneer gij gehuwd zijt, uwen echtgenoot den huiselijken haard bo ven de herberg te doen verkiezen. De middelen daartoe te gebruiken zijn eenvou dig. Wat zien wij zeer dikwijls in de werkmanswo ningen en zelfs bij sommige burgers Wanneer de man terugkeert van zijn lastig, da- gelijksch werk, de maag ledig en begeerig te huis eenige oogenblikken rust te genieten, bevindt hij zich bij het intreden zijner woning, in eene plaats waar alles vuil en slordig is. Op den vloer liggen kleederen, die moeten ge- wasschen worden.; de kinderen wentelen in de vuilnis in plaats van lievelingen met rozige wan gen, gelijken zij veeleer aan kleine monsters, af zichtelijk om te aanschouwen, alhoewel eene wreef met de spoös of handdoek hun de bevalligheid der jonkheid zou kunnen teruggeven. Het avondmaal is niet gereed de huishoudster heeft den tijd niet gehad of heeft zij iets be reid, het is aangebrand en oneetbaar. De man, walgend van zulk een schouwspel, en eenen atkoer gevoelende voor zulke spijs, zet de klak terug op het hoofd, en trekt naar den kroeg, om in de kleine borreltjes een schijnbeeld van ge not en vergetelheid te zoeken. Indien, in plaats van het gewoonlijk tafereel, dat wij komen te schetsen, de man, bij zijne terug komst in eene zuivere plaats binnentreedt, en zijne vrouw zindelijk gekleed vindt, zal dit zicht aan stonds op hem den besten indruk maken. Hij zal smakelijk en met geluk zijn nederig avondmaal nemen, dat de vrouw met zorg bereid heeft en zijn eenig genoegen zal zijn te spelen met zijne lieve en gezonde kindoren, welke hij de wan gen zal mogen kussen zonder vrees zijne lippen te bevuilen. Die man zal al het genoegen smaken- van den huiselijken heerd, en wees verzekerd, dat hij zel den naar de herberg zal gaan. Om die reden ook zal er welstand heerschen ten zijnent. Hoe dikwijls hebben wij niet uit den mond der vrouwen, op onbewimpelde wijze, deze woorden hooren komen Ah 1 die daar, wat heeft ze toch kans, hoe mag zij het toch aan boord leggen om haren man 't huis te houden En meest altijd, indien ge bij die kwaadspreek sters den voet zet, zult gij haar huis, ontvluchten als een onrein kot. Bij anderen, integendeel, veraangenaamt orde en netheid in de nederige woning. Daar vlucht de man weg en huischt liever in de herberg hier is hij op zijn gemak te huis. Het beste middel om het alcoolisme te bestrij den, is aan de vrouwen te leeren, op welke ma nier zij hunne mannen kunnen te huis houden. De huishoudelijke scholen zijn bijna voldoende om dit vraagpunt op te lossen. In deze kostbare gestichten leert men de jonge meisjes op spaarzame en gezonde wijze een huis houden besturen, door de spijs te veranderen en die altijd gezond en smakelijk te maken. Hoevele vrouwen hebben niet het minste begrip van het bereiden der spijzen I De opvoeding is nochtans een der grootste nood zakelijkheden van het leven. Het is juist daarom dat de mensch van 's mor- gends tot 's avonds zwoegt om zijn loon te verdie nen. Gij, vrouwen, die uwe mannen aan de herberg wilt ontrukken, waakt op uw huishouden en op uw zeiven Wanneer zij des avonds vermoeid te huis ko men, ontvangt hen met goede zorgen en eenen zoeten glimlach, in een huisje, 'lat door uwe werk zaamheid rein geworden is dat de kinderen zich niet slordig voordoen, en dat de spijs gereed zij, gezond en smakelijk. Spreekt met uwe mannen over hun werk en over de gebeurtenissen van den dag geeft hun het Volksstemmeken stelt belang in datgene waar in zij zelf genoegen scheppen gaat soms wandelen met hen en ontvangt goed de vrienden, met de welke zij gaarne spreken. Het zal u min kosten, die ten nwent te ontvan gen, dan dat uwe mannen die zouden gaan zoeken in de herberg. Aldus handelende, zult gij uwen plicht doen gij zult vrij zijn van ellende en wanhoop, den ge- woonlij ken geesel der huishoudens, waar de man de kroegen bezoekt. De vrouw alleen kan, door behendigheid en on ophoudelijke pogingen, den schrikkelijken invloed van het alcoolisme tegenhouden. Jbfkeh, Onzen beoedeb. Is er nog geenen brief voor mij toege komen Pie. Mor, dat is nu al de vijfde of zesde keer dat ge mij da vraagt se dert gisteren... Ge looft ge mij mis schien niet Neen 't, er en is geenen brief voor u toegekomen... Verwachte gij wellicht iets Onzen bboedee. Wel, ze zullen mij toch wel inviteeren om Zondag prins Albert te gaan afhalen aan de statie... Al d'overheden zullen toch uitgenoo- digd worden. Pie. Zoo dat go meent dat z'u ia Aalst ook al voor een overheid aanzien Och God, man, zc zullen binnen vijttig weken een andere overheid van u 'ma ken. Onzen broeder,. Zwijg mij van .die vijftig weken... Zie, iedere keer dat t Zondag wordt on dat er weerom al eene week den dieperik in is, 't is alsof mijn hert tusschen een nijptang gene pen wordt... Ai, ai, ai, zo zal er toch zoo gauw zijn, de kieziug 1 P^E- Ja, ja, de kiezing, waarvan den uitslag van nu af zeker is... Enne keer van de groen kussens geborsteld, wat dan aangevangen De toekomst ziet er hem lief uit Baasken Van de Wiele. Metion- kel, als ge overmorgen van Knocke te rugkeert zult ge me dan een paksken geernaard meebrengen Onsen bboedee, Mor, manne ken, er en is daar geenen geernaard. Pie. 't En is geen waar, Baasken; hij zegt dat, omdat hij u geenen zou moeten meebrengen Baasken Van de Wiele. Go meent zeker, da k'et in 'tStemmeken niet gelezen en heb, dat de geernaard sedert eeuige dagen ginder al boven t water drijft, zoodanig dat men hem met eene muts of met d'hand kan pak ken. Pie.—Zwijg er van, Baasken, g'en zult toch geenen' geernaard krijgen En schreeuwt er niet om, manneken, dezen avond moogde met mij naar de Passiespelen gaan zien, op de Groote Merkt Baasken Van de Wiele. In die groote barak Pie. Ja. Baasken Van de Wiele. Mor wie speelt er daar in, paken Zijn' 't misschien die iieskens uit de Itirhr i Pilt,. - Die fieskens uit de Riche?... Hoe komt dat nu in uw bolleken Baaskex Van de Wiele. Awel, piiken, hebde gij over eenige weken niet geschreven dat op den dag van 011s manifestatie die heerkes juist gehan deld hebben gelijk de Joden op den. Kruisweg van Ons Heer Pie. Luistert eens. Baasken, 'ta- vond gaan wij er naartoe... En daar mee is 'tarnen en uit... Hebteii het verstaan Onzen bboedee, 'k Ware van u Pië, dat en zou ik niet doen. Pie. En waarom niet Onsen bboedee. Ge kent gij de passie van O. L. H. al wel genoeg, zoo veel te weer dat go zaterdag in uw ga-

De Volksstem | 1897 | | pagina 1