IWEIN VAN AALST. 3° JAAR N' 141. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1897 EENE CHRISTENE VOLKSPARTIJ. PRIJSKAMP. BureelLeopoldstraat, 19, Aalst. tii? Dr Is. Bauwens. 't Is slechte tijd. Lit de school. De kiczlng van Borgworm. KIBELADOEKEIV. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk- werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen a e soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. 't Is van de scheurmakerspartij van Aalst dat wij willen spreken. Hoe meer wij er op studeeren, hoe min wij er wijs uit geraken, met welk recht dit volksken den naam van Christene Volkspartij neemtWaarom heeten zij volksp&r- Wel, zult ge zeggen, omdat ze voor 't volk zijn zij schrijven alle weken eene heele gazet vol, allemaal over •t volk, ze spreken over 't volk, ze geven meetingen over 't volk, enz. enz. Is dit niet voor 't volk zijn Ja wel, vriend, dit is voor 't volk zijn met woorden maar zijn zij ook voor 't werkvolk in hunne werken Onderzoek eens. Waar zijn hunne werken 't Is nu meer dan drij jaar dat de vierde man in de Kamers zit. Wat heeft hij tot hier toe gedaan heeft hij al éene volkswet voorgesteld Alle weken schrijven zij dat de boeren van 'tland van Aalst kunnen gered worden door de wet op de bieren gelijk in Beieren Als het zoo is, waarom legt hij dan geen wets ontwerp neer in dien zin Wil, hij niet, dan is hij eene ge- meene schelm durft hij niet, dan is het een teeken dat al *t geroep op die bierwet comediespel is, en dan is hij een volksbedrieger. Hetzelfde, voor de pensioenen der oude werklieden. Zij moeten, en zij kunnen seffens, sito, sito, gestemd en in voe ge gebracht worden. Als men wil, 't geld ligt gereed, 't is maar te pakken. Als de zaak zoo klaar en zoo gemakkelijk is, waarom stelt de held geen wetsontwerp voor, over de re geling der pensioenen Wat zit hij in de Kamers te doen Waarom stelt hij ook geen wetsontwerp voor op de klimmende belasting, die hij gedurig aanpreekt 't Is gemakkelijk om zeggen die en die wet moet er aan stonds komen, dan zijn boeren, burgers en werklieden ge red maar wij vragen het nog eens Wanrooi stelt hij gcenc enkele volkswet voor Indien hij zijne partij volkspartij wil noemen, zou hij ten minste voor 't volk toch iets meer moeten doen dan schrij ven en praten, en tot hiertoe heeft hij nog niets verricht. Hoe die partij den naam van w/fopartij durft nemen, be grijpen wij niet, en waarom zij christene volkspartij heet begrijpen wij nog veel minder. Zij zijn christen, en zij spannen samen met liberalen en socialisten, de gezworen vijanden der H. Kerk. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Koestert ge dan toch, n polste hij en zette zich ne vens haar neer: M de hoop niet uit Rambolds handen te raken s? Hebt ge toch zulke zware straf te ondergaan Straf! O ik heb voor geen misdrijf te boeten, Heinbert. Waarom werdt ge dan hier in den kerker der grootste boosdoeners opgesloten Waarom kluisterde Ram- bold u in zijn kasteel van Straeten niet? De kerkers ontbreken daar nochtans niet. Zou men u voor het be drijven van een klein schelmstuk dag en nacht doen be waken? zóo onmenschelijk behandelen? Daar schuilt iets onder... Lauretta zuchtte. Gij antwoordt niet?... Dat is niet wel van uwent wege, Lauretta... Ge ziet hoe ik alleszins uw lijden -tracht te verzachten en ge weigert me uw vertrouwen 1 Ik zal dan nooit mogen weten wie ge zijt en wat u ten kerker doemde?... Lauretta, die, ondanks het vertrouwen welk Heinbert haar inboezemde, er nooit had kunnen toe besluiten hem het geheim harer lotgevallen te openbaren, aarzel de. Geef uwen boezem lucht, moedigde de cipier aan. Ik hield het liever verzwegen, Heinbert. Ge hebt me immer uw leed uitgeklaagd. Spreek nu ook zonder omwegen, in volle rechtzinnigheid, kind. Ik ben... n begon Lauretta, loosde een diepen zucht en zweeg. Kloek aan 1 Lauretta... Het ligt u op de tong... Het leed anderen mededeelen, laait de bedrukte ziel.. B Zij zitten dag en nacht in de liberale huizen, bij mannen die nooit naar kerk of kluis gaan. Zij zijn christenen en spotten met de geeste lijkheid en met de bisschoppen. De Bisschoppen van Gent en Brugge veroor deelden tot 3 maal toe hunne gazetten, de Paus van Rome weigert hunnen hoofdman te ontvan gen ze worden afgekeurd door gansch de gees telijkheid, verloochend door al de katholieke ga zetten, en toch willen ze kost wat kost christene volkspartij heeten. Aardige christenen zijn het, niet waar, vriend lezer? Kom, kom, zeggen wij de zaken gelijk zij zijn: de naam van Christene volkspartij dient aan on zen troep scheurmakers slechts tot dekmantel zij bedienen zich van dien naam om de brave eenvoudige lieden gemakkelijker te verleiden, maar in den grond ware volksliefde bezitten zij niet, hoogmoed en heerschzucht, anders hebben zij in 't hert niet. Jefken. Nu is het toch oprecht slechte tijd zoo roept men te allen kante. En men spreekt van niet anders meer dan van slechten tijd. En inderdaad, de menschen hebben volle gelijk 't is slechte tijd 't Is doorslechte tijd 1 't Is slechte tijd zoo voor 't stoffelijke als voor 't zedelijke. 't Is slechte tijd, en, getooid als eene coquette, met schitterende kleuren en in 't oog springen- den dracht, gaat het arm volksmeisje 's Zondags uit, om te pronken, en aller oogen op haar te trekken. Waar, in grootmoederstijd, het meisje te huis bij moeder zoude gebleven zijn, gaatme- juffer nu langs de straten wandelen, opdat allen haar zouden kunnen zien. Waar eene effene, schoon gestrekene voorschoot zou te pas geko men zijn, draagt de modepop nu een stuk koste lijke stof, met allerlei bloemen bezaaid. Waar een eenvoudig, net hoofddeksel zou gedregen ge weest zijn, draagt de dochter nu iets, dat niet meer dient om het hoofd te dekken, (want wie zal mij gaan wijsmaken dat valsche bloemen, na gemaakte vogels, zwierende linten en prachtige strikken een hoofddeksel zijn maar eenvoudig om dat schoon hoofdje, nog schooner te maken Ja, ja, in grootmoederstijd ging het beter dan was het goede tijd I Met half zooveel gewin als hedendaags, wierden bakker en winkelier treffe lijk betaald, waar zij nu dikwijls achter geld zien Maar nu 't Is nu slechte tijd I En mijnheer de zoon gaat op estaminet en verteert er geld bij hoopen! En des Zondags zit hij lang weg, en komt beschonken te huis en den Maandag heeft hij nog te veel pijn in 't hoofd om te wer ken, en zijne keel is te droog om buiten de her berg te blijven 1 De menschen klagen dat het slechte tijd is. En mijnheer en madam gaan op reis of naar 't bal, zij feesten en brassen, en als de schoenma ker of de kleermaker komt met zijne rekening, dan is er niemand te huis. En de schoenmaker en de kleermaker gaan met ijdele beurs, en al morrende tegen den slechten tijd, naar huis Ja, ja, 't is slechte tijd 1 En waaraan liegt dat? Hoe komt het dat 't in grootmoeders tijd beter was dan nu Dan keek moeder meer naar hare dochters. Dan hield men de spreuk een schoon peerd wordt op stal bezocht, meer in weerde. Als de meisjes uitgingen, of bezoek kregen was moe der erbij. Dan was moeder meester van hare dochters. Dan ging de zoon ter herberg, als hij gelot had en vader was mede. Dan moest hij 's Zon dags niet lang wegzitten, noch ook geene Maan dagen maken, want hij kreeg wat min drink geld dan nu en daar men meer zweette dan heden om het geld te verdienen, zoo kende men ook beter zijne weerde. Dan leidden vader en j moeder 's avonds hunne kindertjes niet mede naar de herberg, maar stopten ze vroeg in bed. En zij hadden er zooveel deugd van Dan kwamen in huis geene fransche of vertaal de romans I Want de ouders wisten wat goeds zij kunnen inhouden. Ja,ja! Die goede oude tijd is henen! Nu is het slechte, slechte, slechte tijd PlETER. De oude en trouwe Lucisca was gestorven, en Dameet had bij zijne schaapskooi eenen wacht hond noodig. Om eenen zekeren keus te doen, besloot hij de getuigenissen te raadplegen. O, neem den grimmigen Lycus niet schreeuwden de wolven, dat is een doorslechte hond. Immer ontrust hij de gansche streek met zijn hol geblaf. Hij verstoort ieders nachtrust, en bijt steeds naar al wat hem nadert, of slechts on der den reuk der schapen komt. Geen nacht, dat zijne kudde den slaap genietook is hij alom ge haat en met den nek aangezien. En dan, zijne eerlijkheid Ik heb hem gisteren nog den muil vol bloed gezien riep een, die aan zijne tanden met moeite ontsnapt was, gewis hij steelt heimelijk. Ik zag hem zelfs met een lam, half doodge beten, de heide oversnellen, het deerde mij riep een ander, wien dat lam door den trouwen wachter ontscheurd was. Neen gewis Lycus is niet heerlijk Maar de stille Procyon dan O, dat is een goed, vriendelijk beest, die nooit blaften nooit bijt en met niemand in ge schil leeft. Neem Procyon, herder, dat is een parel der honden De grijze Melibee, die dat hoorde, sloeg Da- meet op den schouder Geen slechter teeken voor herder of hond, zei hy, dan wanneer de wolven ze prijzen. Wie zijn hier de Wolven Dat is te gemakkelijk. Socialisten en libe ralen. Wien keurden de socialisten af omdat hij te gen hun blafte en omdat hij beet, omdat hij hun ne rust stoorde, omdat zij er benauwd van wa ren Dat is ook te klaar. M. Woeste. Maar Prijskamp voor 't deze Wie, wie, wie was voor hen dat vriendelijk beestje, dat noch beet noch blafte Prijs Twee vierdeel hesp en i 1/2 kilo sau cissen. Baasken. Menonkel, ons Iffra heeft verteld van ons Heerken. Menonkel. Wat heeft zij verteld, Baasken Baasken. Dat Judas ons Heer ken verkocht heeft voor 30 zilverlingen. Menonkel. Ja, zoo is 't, voor 30 zilverlingen. Baasken. Menonkel, is dat meer als 4 dui zend frank De kiezing voor een Kamerlid, die Zondag laatst te Borgworm heeft plaats gehad, is uitgevallen zoo als het te voorzien was balloteering tusschen de katholieken en de socialisten M. Pitsaer, katholiek bekwam 9,583 stemmen. M. Henault, socialist 6,684 M. Dochen, liberaal 6,120 n De katholieken behouden omtrent 't zelfde ge tal stemmen als in 1894 de liberalen hebben op die 3 jaar 3000 stemmen verloren, die overgegaan zijn aan de socialisten. De groote beteekenis van die kiezing is de ver dwijning der liberale partij, die met rasse schre den nadert. Binnen eenige jaren is er van geene liberalen meer spraak. De strijd zal overal zijn tusschen katholie ken en socialisten, tusschen de mannen van orde en vrede en de mannen van omwenteling en verwoesting. Liberalen van Borgworm, kiest tusschen de twee. Stemt gij voor de socialisten, wacht u dan voor de gevolgen want de socialis- fen hebben het niet enkel op de Religie gemunt en op de geldkassen der katho lieken, maar ze zullende uwe ook ko men openbreken onthoudt dit wel denkt er aan Zondag op de ballotee ring Ai Heere, Vrienden van 't Stemmeken, 'khebverl. don derdag tot Leb- bekc onze Ko ning Leopold met zijne ma dame gezien, maar, ge moogt me vrij geloo- ven, 't worden twee oü menschen, alhoewel ze zich toch kras hielden, zee. Ze bleven ge lijk den simpelsten man, in den pias senden regen, een geslagene uur naar de manceuvers onzer piotjes staan kijken zonder alleens nen paraplu te vragen... 'k En stond er maar een me ter of twee af.Onnoodig te zeggen dat, hadde de Koning moeten naar nen regenscherm vragen, ik hem onmid delijk mijn familiestuk zou toegeste- ken hebben Maar, alla, het en was niet noodig, en als zijne Majesteit voorbij mij kwam, riep ik, zooveel als ik kon, het hoedje in de hand Fiva Leopold, Koning der Belgen Fiva zijn Madame En de Koning lachte eens vriendelijk op Kibeladoe- ken, die daarop algauw in 't dorp een pintje ging pakken. Tot Gent wor den toebereidsels gemaakt tot de feest viering van Mevrouw Van Peenes Jubelfeest. Die dame is de weduwe van den tooneelschrijver Van Peene, in haren tijd een der beste tooneel- speelsters van België, doch nu oud en kamank geworden z'en is nog maar negentig jaren En te lleud«>a*uiou- de zal op Zondag 19 September het jaarlijks Congres der Oud-Weezen plaats hebben... Het lot der arme, verlatene weeskinderen ter harte ne men, welk verheven doelwitDie dompelaars den goeden weg in de toekomst wijzen en eene helpende hand toereiken om eens als vrije bur gers eerlijk en treffelijk door de we reld te geraken, welke edele, mensch- lievende taak En daarvoor werken de Weezenbonden, in ons land ge sticht is het dan niet meer dan bil lijk, dat iedereen een handje toesteke om die menschlievende Kringen te helpen en te ondersteunen O die lapper Op nen tram, te Elsciic, werden vrijdag voormiddag door nen dief voor 300 frank kaartjes gestolen de bediende van den tram is er ver antwoordelijk voor. Een reiszak 't bagatelleken van 20,000 patotterkens inhoudende, werd tot Ooatciidc door nen Engelschen mylord meêgeno- menze zoeken achter hem. De prokureur-generaal van Luik. heeft bericht ontvangen dat een der moor denaars van den ongelukkigen gevan genbewaarder van Arlon aangehou den is. Nu zal zijn medeplichtige ook niet lang meer op vrije voeten loopen. De Koning van Mam (hoe heet hij daar weêr?,.. Chulalonkoru, enz.) is Zaterdag uit Brussel naar Parijs vertrokken. Er is spraak de jacht op de patrijzen te doen sluiten op 15 October, gezien de schaarschheid van dat wild. De ziekte, waaraan Mgr DeRousseauxbisschop van Doornijk lijdt, is sedert eenige dagen verergerd; ofschoon zijn toestand niet wanho pend is, heeft Z. H. toch het verlan-

De Volksstem | 1897 | | pagina 1