Wk IWEIN VAN AALST. OP DES BELGISCHEN MKSI1 I' JAAR N' 142. 1 ffimt ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1897 Bureel Leopoldstraat, Dr Is. Bauwens. De kiezing van Borgworm. Terugkomst uit 't Land van Belofte. Ons Raadsel. van H. Vcrliacgcn. Kerkelijk iYieuyvs. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 cent?* Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Zondag laatst heeft te Brussel eene buitengewone vergadering plaats gehad van den Belgischen VolksbondDe afge- veerdigden van al de aangeslotene maat schappijen van het land waren opgeroe pen, om te spreken over de vlaamsche christene volkspartij, te weten de scheur makerspartij van Aalst en Zomergem. De Voorzitter M. Verhaegen is begon- nen met te zeggen waarom dat de Belgische Volksbond in gericht is, hoe groot, hoe schoon zijn einde is, en hoe voor- deelig zijne werking hoe hij in alles handelt volgens de voorschriften van den Paus en den raad der Bisschoppen. Daarna zegde hij, dat er nevens den Belgischen Volksbond, eene zoogezegde vlaamsche christene volkspartij ontstaan is, die den Volksbond tegenwerkt. Die partij misprijst de geestelijkheid, valt de katholieken aan, hitst tot den klas senstrijd op en zaait twist en tweedracht onder de katholie ken. Op meesterlijke wijze heeft M. Verhaegen de huichela rij afgeschilderd der Aalstersche en Zomergemsche demo craten artikels gelezen uit hunne gazetten, Land van Aelst, Klokke Roeland en Het Recht, die oprecht schandalig moeten genoemd wordenartikels, waar de priesters en de bis schoppen aangevallen worden, waar zelfs de hooge ambte naren van den Paus van Rome uitgescholden worden voor mannen die zich laten uttkoopcu door een handvol geld. (Ja, zulke schandalige artikels hebben die gazetten geschre ven.) M. Verhaegen heeft herinnerd hoe zij tweemaal door den Bisschop van Gent en eens door den Bisschop van Brugge zijn veroordeeld geweest. Hunne handelwijze is verderfelijk zij bevechten de katholieken en werken de socialisten in de hand. Met zulke mannen mogen wjj langer geen gemeens meer hebben, of zij moeten zich beteren en hunne dwalingen bekennen. Na verscheidene sprekers gehoord te hebben, is het vol gende besluit gestemd De personen of maatschappijen, aangesloten bij den Belgischen Volksbond, moeten vóór 't verloop eener maand kiezen tusschen den Belgischen Volks bond, en de zoogezegde Christene Volkspartij. Die na die maand nog meedoet met de Christe ne Volkspartij, die door de Bisschoppen veroor deeld is, wordt uit den Belgischen Volksbond GESLOTEN. Dit besluit is aangenomen geworden door 111 stemmen tegen 2. Die *111 stemmen zijn uitgebracht door 52 maatschappijen die te samen 57,6»!» leden ver tegenwoordigen. De 2 stemmen komen van 2 maatschappijen die 381 leden tellen. Jefken. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Nog ontglipten haar, bij langgerekte zuchten, de woor den Vader... Va..der... Iwein... I...wein... en zij lag in een diepen slaap bedolven. Nog rustte de jonkver in Morpheus' armen, als de deur andermaal op heure duimen knarste en Heinbert in het gevang trad. Zielsvrede blonk op zijn aangezicht. Toen hij bemerkte, dat de maagd ingesluimerd was, zet te hij de bierkruik neder, aanschouwde eene lange wijle de gekerkerde en sprak bij zichzelven Goddank de redding is vastgesteld. Zonder ommekeer Ik gaf Ludo- vic mijn eerewoord en bij mag er staat op ma ken. Hoe jammer, dat de verlossing niet al lang ge schiedde I Maar ook waarom verzweeg de jonkvrouw zóo halsstarrig heure doorluchtige afkomst? Waarom vooral maakte Ludovic zich niet eerder bekend Niemand toch kon den edelen Boudewijn van Lede onder den kolder eens minnezangers herkennen... En Lauretta die hem dood dachtWellicht wantrouwde hij me en vreesde hij in mij eenen verrader aan te troffen... Een verra der ik?... Liet ik me door den glans van zijn goud ver leiden Neen I ik zeide hem ronduit, dat ik hem vier kant de deur uitgooien zou, dorst hij nog gewagen van me de handen te vullen... Edoch niet gevit 1... Rechtuit gesproken, ik wantrouwde hem ten minste zooveel als hij mij... Nu, enkel aan de redding gedacht 1... Mij docht, ik hoorde voetstappen... Heinbert ging omzichtig aan de deur luisteren v Neen, het was niets... Zijn we voorzichtig! de muren hebben hiei oogen en ooren... Haasten we ons, want be trapte mij Diedaart of Ramboldl... Het zou er' spannen Ik kwam ze straks tegen.,, Wat barsche menschen Triomf voor 't Katholiek M. Pitsaer is geko zen met 11,536 stemmen, tegen den socialist Hé- nault, die 10,803 stemmen bekwam. Schoone ze gepraal, die ons veel laat verhopen voor de kie zingen van toekomende jaar. De meeste libera- len, 4,118 hebben voorden socialist gestemd slechts 1953 voor den katholieken kandidaat. De liberalen zijn benauwd van de socialisten, be nauwd om té sterven moest het land in de han den der socialisten vallen, ge zoudt de liberalen hooren zuchten en kermen drij uren ver Onze arme geldkoffers, wat gaat er van geworden Maar nu, zoolang het gevaar nog niet vlak voor de deur staat, werken ze mêe met de partij van omwenteling, liever als de mannen van orde en vrede te ondersteunen. Zoo gemeen is dat libe raal volksken. Tegen wie zullen wij hier 't Aalst toekomende jaar strijd te voeren hebben Zouden onze libe ralen durven opkomen, of gaan ze weerom aan spannen met den christen democraat en trachten 't vallende kraamken recht te houden In alle geval, 't kan ons niet geven. Steken zij de borst met wat te veel beslag vooruit, de Aalstersche Bok zal hun de ribbekas wel induwen. daarvan laat ons spreken, wij hebben naar de meeting geweest De zoon. Grootmoeder, en gij die mêegingt omdat de café daar wel nen halven frank min zou gekost hehben Grootmoeder. En de snuif... 't Was daar ook 8 eens 't vierdeel I De zoon. Zie ne keer, vader, welko schoone partij hop hoe jeugdig... Grootmoeder. Ja, en maar 32 fr. gelden 1 Grootvader. Ja, nogal iets!... dat moest ook veranderen I... De wet op 't bier, gelijk in Beieren 'tls waarlijk te wreed... Alzoo met ne menscb lachen De vrouw. Eu voor niet op den trein zitten 't zaterdags... Grootmoeder. - Ja als 't betaald is De zoon. En 't bier 't Moest ook afslaan 1 Maar 't was 6 eens in 't stad en 5 op den buiten.... Juist gelij k bij ons De vrouw En 11 eens voor eene flesch leu- vens. Grootvader. Dat is niets... Maar de pach ten de pachten,... die stonden daar ten minste zoo hoog als bij ons Jef, waar zijn wij al De zoon. Aan d'ijzere brugge, vaderrechc over Chipka Grootvader. Zwijg, jongen, spreekt dien naam niet meer uit I.., Jef, luister Wij zullen wij nu ne keer eene belofte doen Gij 2 en ik 3, dat is vijf stemmen, niet waar De zoon. Verstaan compris zegt de frans man. De garde. Aalst, Alost I Alleman stapt aftout le monde descend De Caravane kiezers, die in October 94 naar 't Land van Belofte vertrokken zijn, ko men voor goed terug. De laatsten (want velen zijn al met den express 't huis ge komen) zullen hier aanlanden in July 98.... Allen zijn tamelijk gezond,... doch een weinig vermoeid de reis wns nog al lastig.Maar 't schijnt dat ze geweldig kwaad zijn op den algemee nen bestuurder der caravane... Eergisteren zat er op den trein een geheel huis houden, dat terug kwam Grootvader, Grootmoe der, de zoon en zijne vrouw. Alzoo 'ne mensch bedriegen riep grootva der, die in den hoek van 't compartiment zijn pijp- ken rookte alzoo ne mensch bedriegen Ik moest daar een pensioen vinden... Cito, cito,... seffens... hij zelf ging het mij brengen op mijnen stoelJa salut... Onnoozelen zeever daarover verkoopen in mee tingen, da kan hij Maar bij serieuze mannen,., in de Kamers,... als er moet voor gewerkt worden, zwijgen dat hij zweet 1 Grootmoeder. 't Mansvolk hun hoofd zot geraasd, dat heeft hij gedaan... Weet ge 't welk Mijn vader was maar nen eenvoudigen buiten- mensch,... maar die zie mij dikwijls Mieken Beloften, al te veel en groot, Die blijven onderwege dood En dat die vent voor zijn pensioentje gewerkt heeft, dat zeg ik... De zoon. Ja pensioentje... 4000 ballen,... g ze mij daar 1 De Vrouw. Ja, en als ik u zegde, dat ge moest opletten, voorzichtig zijn, niet te rap,... eerst ne keer afzien dan was 't Wat weet gij -De prijs is gevallen aan Een ware Domper, van Erembodegem, die verzocht is zijn naam te laten kennen. Ziehier het prijswinnend antwoord Het vriendlijk beestje, dat fel beet en blafte, En ware vreugd de geuzerij verschafte, Dat is, ik wed voor uwe beste kan De wijdberoemd' Jambon-Saucissemau. Die hier, in onze streken, Geen potje meer moet breken Om binnen veertig weken Den ketel in te steken.... Om zeep is hij, 't is buiten kijf, En, met hem ook, het duivelswijf. Ja, ontkleed zijn ze. Eindelijk is hun 't mas ker van 't schijnheilig aangezicht afgerukt. Brij jaar lang hebben zij 't land rondgewandeld met den dekmantel van Christen Democraat op de schouders, en helaas, zij hadden er maar al te wel in gelukt zich op den vreemde te doen door gaan als deftige lieden. Wij, in 't land van Aalst, die wisten, dat er in 't hert van die mannen niets huist dan geld- en eerzucht, wij die ze ken den van nabijdie ze zagen samenspannen met liberalen en socialisten tegen de katholieken; die hunne lasterbladen kenden, waar al wat def tig is aangevallen wierd die hen hoorden uitval len in hunne meetingen tegen alle gezag, geeste lijk en wereldlijk wij hebben honderdmaal en meer den wachtkreet aangeheven Past op, verraders in 't kamp 't Pijnigde ons dat er aan ons geroep geen gehoor werd gegeven, want wij zagen zoo wel wat kwaad de noodlottige werking der daensisten aan Kerk en Staat in 't schoon arrondissement van Aalst te weeg bracht, en ook te weeg zou brengen voor heel 't land. Gelukkig zijn wij over de zitting van Zondag laatst in den Volksbond nu ten minste zal men 't land door weten met welke schijnheilige deug nieten men te doen heeft. Hoort hoe M. Verhaegen, Voorzitter van den Christen Volksbond de daensisten afschildert REDEVOERING De democraten hebben den schijn- heiligaard gespeeld, zegt hij. Het Land van Aalst vergelijkt aen bisschop aan Caïphas en hem aan Jesus. En wel, ik noem dit schijnheiligheid Gij zijt huichelaars, die den titel van christen democraat aanneemt om er deftig voor te komen. M. Verhaegen leest artikels uit Het Recht, Land van Aalst en Klokke Roeland waarin de bisschop aange vallen wordt, de geestelijkheid ver weten, de ambtenaren van 't Pause lijk hof uitgescholden voor omge- kochten. De afgeveerdigden uit de vreemde provinciën staan als verstomd en aan den grond genageld op 't hooren van die schandalige artikels. Wat uwe werken aangaat, zegt M. Verhaegen, ernstige werken hebt gij niet. De achtbare voorzitter* haalt ook de waarschuwingen aan, door do bisschop pen tegen de christene deraokraton ge richt. M. Daens is naar Rome geroepen geweest, en werd er niet ontvangen door den Paus 't zijn voorzeker geene kom- plimenten, die hij daar gekregen heeft. (Onderbrekingen). De christene democraten hebben ge handeld als hypokrieten. Verhaegen haalt daar talrijke bewijzen van aan* Hij doet de aanvallen kennen, door Klokke Roeland en het Recht tegen de geeste lijkheid gericht. Ik daag u uit die aan vallen te rechtveerdigen. De christene demokraton beleedigen en belastcron stelselmatig de konservatieven. Zij heb ben zelfs de anti-socialistische volkver tegenwoordigers van Gent durven uit schelden voor slaven. (Teekens van af keuring). Met zulke lieden is eendracht onmo gelijk, ofwel zij zouden moeten van ge drag veranderen. Zij moeten hun onge lijk bekennen en ot ons terugkeeron. Do werken der christene demokraten, waarvan men spreekt, zijn niet ernstig. (Onderbrekingen.) Willen de christene demokraten hunne dwaling erkennen, dan zullen wij baud in band met heu gaan om het socialism te bestrijden. Dagwijzer Zondag, 26 September. H. Cy- prianus en Justinus, martelaars. 't Evangelie van Jesus, die de Jo den tot ootmoedigheid aanmaant. Hij zeide hun een parabel, ziende hoe zij naar de eerste plaatsen stonden aan tafel. Zijt gij ontboden ter bruiloft zeide hij, zet u op de eerste plaats met, opdat de ontbieder bij u niet ko- me en u zegge Maakt plaats voor de ze, en opdat gij niet genoodzaakt zijt met schaamte u op.de laatste plaats te gaan zetten. Zijt gij genood, gaat en zet u 't enden uit, tien laatste van al. zoodat hij die u genood heeft, als hij komt u moge zeggen Vriend schap schuif hooger op. Daar zult gij eer van halen, want al die zich ver heft zal vernederd worden, en al die zich vernederd zal verheven worden. Maandag, 27.HH. Cosmas en Damianus, martelaars. Dijnsdag, 28. H. Wencenslas Woensdag, 29. H. Michael. Een van de drij aartsengelen, Sic wij bij naam kennen Michael, Gabriel Raphael. Donderdag, 30. H. Hierony- mus. October. Rozenkrausmaand. Vrijdag, i October. H. Bavo patroon van Meire, die onze voorou ders van 't heidendom hielp beieeren op 't einde der jaren 500. Zaterdag, 2. H. Remigius, bis schop.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1