Het M Tan Aelst De Kiezing te DeiemoMe. LUIBRECHTS. Nieuws uit Aalst. Veemarkten. Het Klooster AfÏÏigem. JAAR IN... JAAR UIT! Gemengd Nieuws. MOBILISATIE Handelaars en Duivenliefhebbers. BENOIT VERBEECK, Men vraagt Burgerlijke Ma ml. Aalst. III. OVER HONDERD JAAR. De 10 November, schreven wij, was bepaald om dereligeu- sen uit hun klooster te verjagen. Dien dag was er alles reeds zoodanig geplunderd, dat er zelfs geene deuren meer aan de cellen waren. Daar men nog niet kwam om de monniken buiten te zetten, vernachtten de ze op een weinig stroo in de rekenkamer, en zij moesten zich met een stuk brood vergenoegen Des anderendaags, eenen vrijdag, feestdag van den H. Mar- tinus, kwamen de vier commissarissen terug en vroegon nog maals of de religieusen in hunne afschaffing toestemden. Al len weigerden opnieuw eenpariglijk. Dan riep men de soldaten te samen. De religieusen bevonden zich nog in hun klooster, tegen de deur. De soldaten volgden hen. Dan beval een der commissarissen, Gaubert genaamd, aan de soldaten Avan- cez et poussez. Gaat vooruit en stoot. Aanstonds wierd het bevel uitgevoerd en de monniken waren buiten. Aan do poort keerde de proost zich naar don commissaris en de soldaten, en zegde hun Ik bedank u voor de eer die gij ons hebt aange daan. Dan wendde hij zich tot zijne religieusen Verheugt u, verblijdt u, zeide hij hun, want uwe belooning zal groot zijn in den hemel. Aan de poort van het klooster stond eeno groote menigte volks van alle kanten toegesneld. Zoodra zij de monnikeu za gen, brak een algemeen noodgeschrei los sommigen klopten op hunne borst, anderen hieven hunne handen ten hemel. De gebuurvrouwen liepen al weenende en de haren uit hun hoofd trekkende, hunne huizen in, omdat zij het gezicht van het vertrek der goede paters niet konden verdragen. Van dien oogeublik af was het oude Affligem dood. Gedu rende de drij vierde eener eeuw moest dat verblijf, waar men zeven eeuwen lang, nacht en dag, den lof van God had doen weergalmen, eenzaam en verlaten blijven. Binnen eenige ja ren zal er van dat schoon en zoo vermaard klooster, van de eerste abdij van geheel Braband, niets meer overblijven dan twee boerenwoningen, eenige oude stukken muur, eenige hoo- pen steengruis en... dan niets meer. Op de plaats van die kerk, waar volkeren en koningen wa ren komen uederkuielen, moest weldra de ploeg de voren ope nen om het zaad van den landman te ontvangen. Thans is die heilige grond een boomgaard waar het logge vee komt grazen 1 (Wordt voortgezet). Bboedek N° 1. Broeder,... over 5 jaar, hein 1.... Weet g'het nog?.... Hierin diezelfde kamer,.... op nieuwjaarsavond Wat verschil dan was alles nog te beginnen.... En nu, is alles gedaan.... Wie zou het gedacht hebben 't Heeft toch rap gegaan.... Zieonder ons, zulle'k En had toch nooit zoo verre durven 'peinzen Alzoo twee onnoozele Bboedee N°2. Ja, 'tzelle!.... 't Is verre gekomen en.,., ook verre afgeloopen.... Er zal binnen een uur een splinternieuwjaar beginnen Maar, moet het van de jaar zooveel verslechten als verleden jaar I.... Moet het zoo voort gaan En 't is dan nog kiezing in dat ongelukkig jaar 98 Bboedee N° 1. Wat kan u dat schillen Laat mij kla genGij kunt er toch niets bij verliezen Bboedee Nu 2. Ja, gij hebt schoon spreken 1 Ge zijt gij toch 4 keeren meè de 4 duizend ballen weg I En nu dat 't mij nen toer ging zijn, nu hebt gij 't spel verbeest 1..,.. Te Dendermonde saluweerden ze mij ook Peisde gij mis schien dat dit alles zoo aangenaam is Bboedee N° 1. Ja maar, Broeder Ge moet toch iets kunnen lijden voor't arm volk I... g'Hebt zoo dikwijls van den martelaar gesproken Bboedee N° 2. Ja 1 't Is gemakkelijk lachen mee uw 4000 fr. op zak 1 Ge loopt altijd iu Brussel I.... Ne merteleer op zijn zondags I en als mijnheer nekeer in Aalst blijft, dan is 't bij de rijke liberalen om doen BboedeeN° 1. Wel 1 wel I zoudt ge niet zeggen Is dat misschien voor mijnen nieuwjaar Lauretta boog het hoofd, blikte Boudewijn en Hein- bert tot vaarwel en dankzegging aan en bad Genadige God, mijn bloed vloeie tot zoenoffer. Bescherm mijnen vader, behoud Iwein, red Vlaanderenland 1 Uw vader spotte Rambold en knarsetandde van razernij uw vader zal u zien zieltogen,... Iwein bij het stuiptrekken van uwen doodsstrijd weenen Voortdurend hielden, boven den kuil, het gerucht der vechtende krijgers aan. Meer en meer rommelde in de verte het gedruisch van rennende legerkorpsen. Boudewijn en Heinbert hoopten. Lauretta snikte Nu sterven, nu de verlossing zóo nabij is 1s Rambold spitste de ooren. Die aanrukkende benden waren het Willems drommen of Dirks zegepralende scharen?.... O grievende onzekerheid 1 Zijne prooi tot nieuwe marteling behouden, iederen dag eene nieuwe foltering voor ziel en lichaam verzinnen, was zijn wensch. Edoch, zwoer hij, Lauretta's hoofd zou vallen, indien Iwein overwon, indien de toesnellenden vijanden waren. Eensklaps daverde het luchtruim van getier, getrap pel en gekletter. Duizenden strijders stormden den burcht binnen. De kreet Helpt Godt had eene laatste maal geschald, onmiddellijk gevolgd dooreen donderend gejubel. Stappen van talrijke wapenknechten weergalmden op de wenteltrap.... Lauretta bad vuriger. Boudewijn hoopte meer en meer en tergde den ver rader bij schimpwoorden. Heinbert glimlachte. Dirks benden 1 huilde de uitzinnige Rambold Velt onmeedoogend den minnezanger, doorboort den cipier. Slaat toe zonder genade 1 Hij zwaaide zijn zwaard.... en mikte den hals der biddende maagd... Plotselings greep de forsche hand van Willem zijnon arm vast bij den kreet Houd op 1 Ik wil het it Bboedee N°2. Uwe Nieuwjaar?... Moest ik u eenen nieuwjaar gever, ik zou toch wel weten 't welk Bboedee N° 1. Ik toch ook, zulle 1 Beoedeb N° 2. 't Welk Bboedee N° 1'k Sneed uit de 13do les van mijnen Catechismus de vraag en antwoord Wat zijn ketters en schismatieken Bboedee N° 2. En da'k ik u nen nieuwjaar geven moest.... Bboedee N° 1Wat zoude Bboedee N° 2. Da'k... zeg ik I. Ik zou,... Ge weet nog wel op uwe priesterwijding vroeg de bisschop u Belooft ge aan mijne opvolgers ge trouwheid en gehoorzaamheid n g'hebt dan geantwoord; ik zat daar in du kerk met een boeksken waar alles in stond.... Bboedee N° 1Eli wel Beodee N° 2. Dat zou ik doen drukken en aan uwe kiezers uitdee len I.... Bboedee N° 1Alia toe 1 't Is twaalf uren laat ons gaan slapen... 't Was prijskamp voor vee. Luibrecbts had eenen schoonen stal beesten staan. Hij ging meedoen en schreef aan den Pré sident van den Prijs kamp u Mijnheer de Président, schrijf mij, als 't u belieft, op voor een Kalf. Kerkelijk Nieuws. Dagwijzeb. Zondag, 2 Januabi. H. Adelar- dus. Maandag, 3. H. Genoveva. Dijn8dag, 4. -- H. Titus. Woensdag, 5. H. Angela. Dondeedag, 6. HH. Drie Konin gen. Vbijdag, 7. fl. Reiuoldus. Zateedag, 8. II. Gudula. Peiesteelijke benoemingen. De E. H. Provez is bestuurder be noemd der Zusters van Ronsse. De Rechtbank van Dendermonde heeft dijnsdag uitspraak gedaan iu de zaak, inspannen door de L e d 0 u van don Kath. Trorapetters- club van Aalst, te- genP. Daens-Mayart wegens eerschen dende beleedigingen door Laöïa van Aelst geschreven en verspreid ter gelegenheid van een reisje naar Moor- sel. De Rechtbank heeft P. Daens-Mayart veroordeeld tot inlasschingen en on kosten. Zoodus, Lezers, zooals ge ziet, weêr- al nen diplome d honneur van Eerlijk heid en Deftigheid, door de Recht bank aan de helden van Chipka afgele verd. Eu zeggen, dat diezelfde bladen aan iedereen de les durven spellen en de katholieken voor lasteraars uitgeven Gelukkig, dat het volk, verlicht door tastbare bewyzen, dagelijks iu menigte voorhanden, klaar ziet Het lokaal van den Trompettersclub is bevlagd en eene transparant, door eenen der leden gsc hilderd, prijkt in het venster. Vele vrienden komen den Club proficiat wenschen en of er een fleschken bock op gepakt wordt I... 'tls van Labaris en C'\ Afgrijselijk. Te Buda pest in Oostenrijk, eenige jonge lingen, die bedronken waren, kwamen in de herberg van de weduwe Friedman. De vrouw ziende in welke gesteldheid zij waren, weigerde drank. Zij na men het op een affront en beslo ten zich to wreken. Twee van hen grepen de vrouw bij do armen en hielden ze vast, een derde begoot haar van 't hoofd tot voeten met petroolen dan staken die wilde buffels de vrouw in brand. Terwijl zij in volle vlam stond, liepen zij er dansende en lachende rond. Is dit niet afgrijse lijk En zeggen dat dit de schuld is van den gene- ver. De genever maakt van den mensch eene wilde en wnede beest. En zeggen dat er ouders zijn, die aan hanne kleine kinders druppels laten drinken in hunne tegenwoordigheid. Is dat gepermetteerd Viilsche in 11 in term. De policie van Maes- tricht heeft hier valsche munters op heeterdaad betrapt, eenen gentenaar Polydoor Veryckon, en eeuei duitschman Peeter Meynen. Zij waren bezig met hollaudsche guldens te slaan. Uit de brieven die men vond bleek dat zij in betrek waren met oen vrouwspersoon vau Brussel. Aanstonds nam de kommissaris van Maestricbt den trein naar Brus sel; en op een, twee, drij, drij was madame ge vonden. Ze was juist eenen brief aan 't schrijven naar Meenen, 't is ook eene duitsche in hare kas lageen heele stapel hollandsche gulden, al valsche, maar schoon nagemaakt men heeft ze achter de grendels gezet. de Vereenigde Staten eene kleine koolmijn Eeue koolmijn. In van Amerika, bestaat er waar niet in werkt dau vrouwvolk, te weten zeven gezusters. Dit koolmijntje is de eenige eigendom die zij van hunne ouders geërfd hebben. Een der zusters bestiert 't werk en is gelast met den ver koop der kolen eene andere staat aan 't machien, en de vijf overige, 't lampken op 't hoofd en 't hou weel in de hand, kappen de kolen uit zij werken met den iever en de behendigheid van den besten koolmijner ook schijnt het dat ze een schoon for tuintje verzameld hebben. Hewel, dat mag zijn neerstig werk verdient loon. jEakliorloglën. De meeste zakuurwerkon worden gemaakt in Zwitserland. Er zijn gansche provinciën waar de inwoners uitsluitelijk leven van 't vervaardigen van uurwerken. Zwitserland alleen maakt er meer dan al de andere landen te zamen. Die fabrikatie bedraagt meer dan lOOmillioen fr. sjaars. Onder die uurwerken zijn er een derde in 't goud de andere in zilver en nickel. De gemid delde prijs van eene gouden horlogio is 60 fr.; voor eeno zilveren, 13 fr. Leest Ue Volkslust. Zie onze vierde bladzijde. iKoeseletfffiiHl. Zondag aanstaande zal de apotheek alleen opeD blijven van M. Van Tilborg, Lauge Zoutstraat. Verledeu zaterdag is er alhier ter stede een uurwerk gevonden. De eigenaar kan het ten policiebureele komen terugeischen. katli. Turaclub. Zooals te verwachten was, was er verl. Zondag een stroom van volk in den Kath. Werkmanskring, op het feest der Turnmaatschappij. De gezamentlijke oefeningen gelukten wonderwel op de ringen heeft onze Jef, benevens Mieken en Trientjen, zich deftig onderscheiden. Sprinkhaantje deed zijn devoi- ren om te springen, alsmede de Schreeuwer op den bar-fixe. Bij het oefenen met den stok, dacht iedereen het met soldaten te doen te heb ben, doch mis I In de werkzaamheden met de gewichten heeft vriend Samson, (pas 17 jaren oud, a. u. b.) opperbest gewerkt, insgelijks onze compagnons Gholiat en Nociken, die hun beste hebben gedaan om het feest te doen lukken. Onzen innigen dank aan de moedige Jonge lingsschaar, aan de muziekanten en den Trom pettersclub, die het feest hebben willen opluis teren en aan het achtbaar Publiek, waaronder den Z. E. H. Deken en verders andere Geeste lijke en Wereldlijke Overheden. iHuzIekuitvoci'iiig. Zaterdag, op den grooten dag van Kerstmis, waren wij niet wei nig aangenaam verrast van, in plaats van het ge woon Lof in de Arme Claren, eene puike mu ziekuitvoering bij te wonen. Wij hebben de na men hooren uitspreken van de jonge heeren Jos. Cammaert en Renneboog, met hunne gezellen, die het schoon en lofweerdig gedacht hadden op gevat van hun talent en hunne muziekale ken nissen ten pande stellen tot opluisteren van den dienst in het eenvoudig kerkje der Pontstraat. Bravo, brave jongelingenSchoon muziek verheft het hert en doet godvruchtig bidden. De eerste stap is gedaan en wij verwachten u thans regelmatig op al de groote feestdagen en plech tigheden. De brave lieden zullen er u dankbaar over zijn. STAD AALST. Optelling der paarden en rijtnigen bestaande In deze stad. De Burgemeester der Stad Aalst In uitvoering van het artikel 130 van het Ko ninklijk besluit van 31 December 1889 en ingevol ge den brief van den heer Bevelhebber van het Distrikt militair van Dendermonde in dato van 22 dezer maand, brengt ter kennis zijner onderhoori- gen, dat de-Commissie gelast met de optelling der paarden en rijtuigen, bestaande in deze stad hare werkingen zal beginuen den Donderdag 13, Vrij dag 14 en Zaterdag 15 voor de Stad Aalst, den Maandag 17, den Dijnsdag 18 voor het gehucht Mijlbeek en den Woensdag 19 en Donderdag 20 Januari 1898 voor de gehuchten Schaarbeek en Sint Job en des noods de volgende dagen, telkens ten 8 uren 's morgens. Men wordt verzocht zijne paarden en rijtuigen, ten huize te houden, de dagen bepaald voor de op telling. De burgers worden terzelfdertijd verwittigd, dat het onderzoek en de rangschikking der paarden en rijtuigen alleenlijk in algemeen belang geschieden en dat deze formaliteiten geene beperking stellen aan de rechten der eigenaars of aan de transactiën die de paarden en rijtuigen kunnen ondergaan. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Aalst, den 28 December 1897. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. P'irlnir cn Hum- 0QS beste wenschen en onze dankbaarheid. Hum. De naaste week iets puik voor onze Nieuwjaar 't is iederen keer verlengenis van ons leven. Bartho- lomeus. Veel beloven, weinig geven.... Daniël. We verwachten u met een charge nieuws. Lode. Zijt gij stoomdoof geworden T. F. De borst wrijven met fijn olie, is eene verzachtende remedie. Melle. Zet u op den buro, en nen langen brief zenden. Correspondentie uit S.-M.-Lierde ver schoven plaatsgebrek. Stempels in caoutchouc, te beginnen van 1 fr. 50, fleschje inkt inbegrepen. Cachetten in koper, te beginnen van 1 fr. (met twee letters), bij de Echt- genoote COKttELlS-CLINEKAEKT, 46, Lange Zoutstraat, Aalst. Een kataloog met honderde modellen is ter be schikking der klieënten. Goedkoope boek,- papier en muziekhandel. Almanak Hachetle-Lebegue voor 189S aan 1 fr. 50. Meester-Schrij nwerker, heeftdo eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen vau dame weduwe Matthy8, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nr 10. dezer. eeno goede Keukenmeid. Zich te bevragen ten bureele PAKIJS la VILLETTE. Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens ter markt 3197 0737 199 1341 21022 3404 verkocht 3017 693 190 1151 19209 3404 per kilo. 138 1,20 ANTWERPEN. Alle woensdagen. 770 ossen prijs per kilo 0,82 123 koeien n 0,00 40 veerzen «0,75 014 stieren 0,68 24 kalveren «1,07 128 110 170 160 120 0,72 0,00 0,65 0,58 0.97 1,15 1,00 1,50 1,40 8,04 0,62 0,00 0,55 0,48 0,87 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten000 Melkkoeien 045; groote ossen 03; jonge ossen 145; vaarzen 158; vette koeien 123 stieren 078 magere beesten 153; scbapen 96 lammeren 00; kalveren 097varkens 347loopers 19viggens 541. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,45. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,85 tot 0,98. KORTRIJK. Te koop: 187 koeion, verkocht 143 vaarzen verkocht 62 stierenverkocht 18 ossen verkocht Geboorten Mannelijk 09 Vrouwelijk 0817, Huwelijken. K. Lievens, wev. met I. Roelaudt, twijnst. D. Van den Borre, kleerm. met P. De Wolf, naais. V. Van Mulders, werkm. met M. Van de Meers- sche, z.b. J. Van Pamel, twijnd. met L. Buyle twijnst. P. Ballinckx, vuurst. met P. Van San- de, z.b. G. De Canck, gemeenteonderw. met M. Bombeke, dienstmeid. Overlijdens. I). Claessens, w* Praet, z.b. 73 j. Zonnestr. J. Van der Veken, wr De Neef, z.b. 75 j. Leopold- str. M. Staudaert., w° Schollaert, z.b. 55 j. St- Job. L. VanGysegem, twijnd. 22 j. Mijlbeek. A. Kiekens, 9 j. St-Jorisstr. F. De Cracker z.b. 76 joverleden te Herdersem. 5 kinderen onder do 7 jaren, 415 Te Deniermonde gaven de christene democraten mee ting in euie liberale danszaalen hunne eerste meeting hebben zj gegeven op 't uur dat de zending begon en de eerste prediklng.der Paters Redemptoristen in de kerk van Dentermonde. Katholiek van Dendermonde, als ge zulke dingen hoort en ziet, is er iemand van u, die voor zulke maanen in concientie zou durven stemmen De Christknk democraten spannen in 't ar rondissement Dendermonde met de liberalen te zamen tegen den katholieken kandidaat M. Tibbaut. Het is schandalig en ongehoord Samenwerken met liberalen en socialisten, om de katholieke partij in den grond te ho ren 11 Over twee jaar schreven onze bis schoppen in hunnen vermaarden omzend brief - 't Is plicht, en strenge plicht voor alle katholieken het ministerie en de katho lieke meerderheid der Kamers te ondersteu nen en niettegenstaande die strenge ver maning gaan de daonsisten voort met ons katholiek bestuur te bevechten en te bestrij den, 't Woord der geestelgke overheid telt niet voor hen, daar lachen zij mede. Schan de, drijmaal schande over dio verraders I Verleden week, hebben wij gezegd hoe de vierde man te Wetteren en te Dendermonde bij de kopstukken van al de liberalen afstap te, hoe zy malkander mijn besten vriend noemden, hoe zij vriendelijk omgingen ge lijk eigen broeders. Nu vernemen wjj, dat zij te Baasrode eene meetingszaal gaan vragen zijn aan Baas Ganiendonck, den hoofdman der liberalen, eenen man met een duivelsch hert, vol haat en nijd legen 't katholiek en tegen 't geestelijk. En Baas Ganzcndonck heeft hur. 't lokaal toegestaan van het libe raal muziek, op conditie dat zij de liberalen niet zouden aanvallen, maar wel de oude be waarders, de'katholieken. E11 dit akkoord is aanveerd.... En die huichelaars zeggen dat zij christen zijn en voor't geloof werken. Ahoe, ahoe VAN MET LEGER. prijs 1,40 1,40 1,20 1,90 1,80 1,28

De Volksstem | 1898 | | pagina 3