föWè Mb. m, TRIOMF! ijJCVMi ZATERDAG 8IANUAR11898 J Bureel Kapelldraat, 15, Aalst Pausschap van ff^eo XIII. VOLK SPAR LEM ENT IT Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeien ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Hor Volksstem gelast men zich met alle slach van druk- ?n doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., W for nriizen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen aan zeer lag p j Len> Qp aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle kloosters e P yoor prijsboeken vrage men den cataloog. S°°'lWT''wuteS'™"» ons Bureel indachtig rijn. -n Het eerste nieuws dat ons ge liefd Stemme ken in 1898, op mag nemen is de blijde tijding dei- katholieke zegepraal te Dcnder- monde. M. Tibbaut is gekozen met21,873stemmen, tegen 2,903 die gegaan zijn aan de socialist Beerblock, en 9,688 aan deu zoogezegden christen democraat Ducatillou. De meerderheid van den katholieken kandidaat boven zijne twee tegenstrevers is dus ongeveer 10,000 stemmen. Prachtig mag die uitslag ge noemd worden, als men weet vrat valschheid, list en bedrog de demokraten gebruikt hebben om hunnen kandidaat door te drijven. Zij, die schijnheilig aan 't hoofd hunner vliegende bladjes Geloofd zij jfestis- Christus durven drukken, zij zijn de stemmen gaan afbede len der liberalen, zij hebben een verbond gesloten met die zelfde liberalen, die iu79 de goddelooze schoolwet maak ten; en hand in hand zijn zij met hen naar de stembi - - ^b'igclóol'lijkIsTetwat wij vernemen 'uit de brieven die ons van alle kanten toekomen over de meetingen en de handel wijze der demokraten. Hunne meetiugen zijn anders niets geweest dan ophitsingen van den arme of mindere tegen den rijke, niets dan razige uitvallen tegen het Staatsbestuur, tegen M. Tibbaut, tegen alle deftige catholieken de geestelijkheid zelf werd niet gespard, en lagen laster braakten zij uit tegen de bisschoppen dQ priesteis. Van een"1 anderen kant poogden zij het volk te misleiden en om 10 koopen met zoete woorden en ijdele beloften. O, ze berennen 'tvolk zoo zeer, ze zouden voor 't volk sterven, zij tijn gekomen om iedereen gelukkig temakeu, ze zullen alles verbeteren voor den boer, voor den burger, voor deu werkman, zij zullen van de wereld een aardsch paradijs maken, maar zij zonden eerst moeien in dc Kamers ziltcu De haudelwijze der demokraten verschilt geenszins van die der socialisten ophitsing en vleierij en hun doel is ook het zelfde als dit der socialisten, de eigen baat en eer met de belangen van 't volk zijn zij weinig bekommerd. Eer en lofaau 't katholiek volk van 't arrondissement Den- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Meld hoe gij ze onzen haat ontruktet, terwijl de held Iwein dit kasteel bestormde. O o o Meld dit alles maar vergeet niet er bij te voegen, dat geeue 4 krijgsmacht groot genoeg is, geen verraad wel genoeg gesmeed om u te kunnen redden. De vrijheid lachte u tegen, dochter van Dirk; uwe ontsnapping was verzekerd Bliksemsnel vloog ik met mijne strijders naar Folket, nadat Akspoele's heide het bloed mijner vijanden inzwolg. Het was tijd. Door de omgebeukte poort rukte Iwein zegevierend binnen en vocht boven dezen kerker. O God stamelde Lauretta. Doemenis 1 grauwde Boudewijn. Vlug als het hert, dat den jagerspijl ontspringt, stoof uw welbeminde den burcht uit. De lijken zijner krijgsgezellen dekken den grond bij hoopen. Thans, jonkver, kan ons zwaard in een oogenblik uwe smarten eindigen. Uwe straf, uwe marteling moet schrikkelijker zijn. Niet waar, Rambold Beideu zult gij leven Leven tierde van Straten. Ja 1 leven 1 Hij neigde tot de diepgeschokte Lauretta en bezag den minstreel met grammen blik. Hoort thans welk lot u beschoren is en meet de diepte van den afgrond, die u aangrijnst. Eenmaal, Lau retta, is Iwein aan de bijl mijner huurlingen te Ieperen ontsnaptstraks ontweek hij den slag van mijnen degen. Bij den val van Aalst, grimt wiel of galg hem aan. Brugge vierde uwen vader als vorst Vlaanderen riep hem tot graaf uit.... Vorstendom en graafschap zijn in het bloed zijner strijders te Akspbele verdronken 1 Dirk en Iwein leven nogHunne laatste toevlucht, het ver- dermonde, dat zijn heerlijk verleden {trouw is gebleven, en aan den verraderlijken kuser demo kraten met een duchtigen kaakslag heft geant woord. Leve M. Tibbaut! Leve de Katholieken! Weg met de vrradeis 1 PViciiwjaai'wciascIi! Aau alle vrienden en kennissen een zalig en gelukkig Nieuwjaar, en tot in 'tkort, oppen aan genaam wederzien. GUSTAAF IIENDEHCKX van Otterberg. Gedurende alle christelijke eeuwen, zijn er enkel elf Pauzen gewees; die een Pausschap van 21 Laar.,, de H. Petrus (34-67) St-Sylvestc<r I (314- 337) de II. Leo- de-Groote (440-461); Adrianusl (772-795) de H. Leo III (795-816); Alexan der III (1150-1181); Urbauus VIII (1623-1644) Clemens IX (1775- 1799)Pius VII (1800-1823); L'ius IX (1846-1876). Gedurende de negentien christelijke eeuwen, is er geen enkele Paus geweest die de twee bijzonder heden beleefde 21 jaar en meer Paus, en OO jaar en meer priester te zijn. De tegenwoordige Paus zal de eerste wezen. Niemand zou kardinaal Joachim Pecci, tegen woordig Paus Leo XIII, eeuen hoogen ouderdom hebben durven voorspellen. Toen hij aartsbisschop van Perugia was, zag zijne slaapkamer er uit als een ziekenkamer en er ging geen dag voorbij of hij had moer of min hoofdpijn. Ten tijde dat hij tot Paus verkozen werd, dacht men dat hij maar eenige maanden meer te leven had. Maar hoe verschillen de wegen der menschen met die van God Als er ooit een Paus is geweest, die wegens deu toestand waarin de revolutie hem geplaatst heeft, zijn leven zou moeten zien verkor ten, is het wel deze Paus. En na twintig jaren Pausschap, is in dezen toestand niet de minste verandering gekomen. Oh zeker, het Vatikaau is het schitterendste paleis der wereld wegens den overvloed en den rijkdom zijner kunstschatten. Maar geen Paus was gewoon er des zomers te verblijven, omdat het dan niet zonder gevaar bewoond kan worden. In de maanden Juni en Juli gingen alle Pauzen over van het Vaticaan naar het Quarinaal Pius IX, die na de tooneelen van 1849 den voet niét meer in het Quirinaal wilde zetten, was gewoon den zomer en den herfst, zoo lang hem dit mogelijk was, in zijne villa van Castel-Gondolfo door te brengen. De mannen der revolutie meenden misschien dat zij den Paus, door hem het Quirinaal te ontnemen, het verblijf in het Vaticaan onmogelijk zouden maken. Eu inderdaad, er is geen prelaat van het pauselijk hofer is geen knecht, of hij moet van tijd tot tijd voor eene pauze buiten het Vatikaau om zijne gezondheid en krachten te herwinnen. Maar Leo XIII ademt gedurende ongeveer twintig jaar geene andere lucht in dan die van het Vati- kaan, met hare moerassige uitwassemingen van de Tiber, binst de maanden Juni en Juli, en toch zou meu zeggen dat hij to midden van die verder felijke lucht van langs om jonger wordt. Onze verwondering zal nog grooter worden als wij het leven beschouwen dat de Paus daar leidt. Zijne werkzaamheid, op zes en tachtigjarigen leef tijd, zouden wij bovennatuurlijk kunnen noemen. Hij wil alles zien, alles onderzoeken, zelfs al be treft het enkel zaken van klein belang. Hij wil zelf over alles zijn oordeel zeggen en beslissen. Hij luistert naar de bisschoppen en schrijft hunne brie- Al onze ven voor de goede regcering van elk bisdomHij neemt kennis van de verslagen der kardinalen en der secretarissen der H. Congregaties en spreekt als het ware zijne orakels uit. Hij richt de politie - van het Vatikaan, welke meer gewicht in de schaal legt der lotgevallen van Europa en de wereld, dan alle politiek der koninklijke en keizerlijke hoven. Daarbij blijft het niet. Niet tevreden met toe zicht over alles te houden, heeft de Paus nog den heiligen moed zaken te ondernemen, van welke eenige voldoende zouden zijn om een jong man beroemd te maken en geheel zijn leven als te ver vullen. Zoo, bij voorbeeld, de hervorming dei studiën, het herstel der ware wijsbegeerte de her- eeniging der afgescheidene kerken, de bevordering van deu godsdienstvrede onder de volkeren, de verdediging der werklieden, en veel meer zaken die God alleen bekend zijn, en de menschen enkel uit de geschiedenis, en dan misschien nog slechts gedeeltelijk zullen gewaar worden. Vien. Kozijn, ik en kan nie mankeereu, zelle, en aan de vra en de kinderen.... Stien. Och Heere, merci, kozijn Vien,ge zijt wel bedankt, in ne mensch zijn oü jaren en blijft er niemeer over als de vriendschap, en daarvoor... Vien. Dat weet ik, kozijn Stien. Stien. 't Eu is geenen apepré, da'k u wensch, maar ne geheeleu zelle, een goed en een zalig, naar ziel en lichaam. Vien. 't Is om stom op te staan, kozijn, dam men weeral moeten veranderen, en acht en negen tig zeggen... Stien. Ge moet er mij van zwijgen, de jaren gaan voorbij gelijk neu ballon, die ge zietpassee- ren. Vien. Ons Lieven lieer alleen weet wat dat da jaar acht en negentig allemaal in zijnen kerf zal meebrengen. Stien. Eh, eersten vooral, kozijn, een nieu we mode.... Vien. Ja, dat is waar, da zijn de mauuen van Pakijs, die de figuren van 't goed altijd veranderen en andere siksteemen uitzoeken. Stien. Jommer, kozijn, van dezen keer, is de nieuwe mode 't Aelst uitgevonden. Vien. 't Aelst uitgevonden, zegde, kozijn Stien. Ja, kozijn, luistert. Vien. Ik luister attantievelijk, kozijn. Stien. Awel, tot hiertoe, kozijn, de men schen, dieg'inuw hert nie en dreegt, en dreegde in uwe zak nie ook, niet waar kozijn. Vien. Ah neen, dat is waar, kozijn, als 't wijf hcure vent moei is, vliegt hij op straat en 't portret daar achter. Stien. Awel kozijn, dat is nu de malantandi, en da zal van 't jaar tegen de mode zijn. Vien.Jommer, kozijn, 't zijn duistere para bels en sentensus, die g'afgeeft, ge zult mij da moeten uiteen doen; wie heeft die nieuwe mode gemaakt Stien. Kozijn, dat en moet ge nie vragen, al de veranderingen van geheel Europa en de pro- chenen daar omtrent komen van de vischmarkt van Aelst. Vien. Ah, 't is een verandering van de judas sen kliek Stien. Zeker, mensch, zie luistert, de judas sen van daensisten hebben neu alemenak gedrukt. Vien. Ja, kozijn, neu alemenak gedrukt. Stien. En op dienen alemenak, kozijn,.... Vien. Ja, kozijn, en op dienen alemenak, Stien. Hebben ze veel portretten gedrukt... Vien. Ah, ja, kozijn, veel portretten gedrukt, maar dat is ou mode, kozijn. Stien. Jommer, kozijn, g'en laat mij nie uit spreken. Vien. Ik meende dat het gedaau was, kozijn Stien. Integendeel, kozijn, 't is hier da't be gint, en dat de mode verandert. Vien. Ah ja, kozijn, go spraakt daar van podretten, geloof ik Stien. Awel, ja tot hiertoe was dat de mode, kozijn, van potretteu t'hebben van vrienden en familie, niet waar Vien. Ja, zeker, kozijn, van vrien den, ja, en familie ons scha hangt vol. Stien. Maar nu, kozijn, hebben die mannen op dienen alemenak, nie gedrukt als de potretteu van hun vijan den. Vien. Jommer, kozijn, t en is toch nie waar, zeker Stien. Promentig waar, kozijn, al die tegen hun is, staat er op 1 Vien. Maar kozijn, hoe is dat in hunnen kop gekomen Stien. Die mannen, Vien, en houden nie op van zoeken en nestelen. Vien. Jommer, dat is zeker nieu we mode zelle, de podretten drukken en verkoopen van degeen die tegen u zijn, tot hiertoe zetten ze daar altijd hun vrienden op 1 Stien. Ik heb mijn meester dat hooren uiteen doen van de week, ko- ziju, en hij moest daar toch nog hooren var. spreken hebben, hij noemde da mode- fijn de sjeekel maar wat dat hij daarmee wilde zeggen en ben ik aan de weet nie geraakt. Vien. Maar zou dat toch waar zijn, kozijn, hedde gij eeneu van die alemenakken met die podretten gezien? Stien. Zeker, kozijn, maar 't waait hier zoo nijg, kom wij gaan bij Soó Tack om een glas bier, en ge kunt het daar aan de menschen vragen. Vien. Ja, laat ons binnen gaan, ik zal trekteereu omdat 't nieuwjaar is. Stien. Awé, kozijn, om u da ver der t'eksplikeeren, te midden hebben ze potret gezet van de paus, kozijn, van de paus. Vien. 'tZal toch waar zijn dagge zegt. Stien. De paus den eersten van al, kozijn, omdat hij hun meest heeft tegengewerkt, met de vierde man naar Komen te doen gaan, cu hem tot affront van geheel 't meuschdom nie willen t'ont vangen, en hem voor ne spaausche kapucieu ginder doen te verschijnen, die hem gekarnd heeft, mee een geheel fijn kammeken. Vien. 'k Heb 't altijd gepeisd dat ze daar zoo kwaad moeten voor ge weest hebben. Stien. En ook nog omdat de paus de donsjekliek hier doen kondan- neeren heeft door de bisschoppen, en omdat de paus al twee depêchen gezon den heeft van afkeuring van hunne schisma, en z'en durven dio depêchen uit hunnen zak nie halen. Vien. Zeker, zeker, titels genoeg om op den paus kwaad te zijn. Stien. Awel, daarvoor allemaal hebben ze de paus zijn portret te mid den gezet. Vien. Dat is nieuwe mode, ik moe 't zeggen; vieze jongens zijn 't. Stien. Eu nen deftigen priester van Luik, waar dat ze schrikkelijk kwaad op zijn, zijn portret staat er ook op omdat hij gehoorzaam is aan den paus en aan zijnen bisschop, en omdat hij alle dagen mis mogen lezen heeft, en de vierde man niet, een geheele maand lang voor ongehoorzaamheid aan zijnen bisschop en verergernis vaii de menschen en nog nen artikel, om dat die priester van Luik hard uitge vallen is ineen gazet tegen den vierden man, daarveer staat zijn portretook op deu alemenak. Vien. Als dat azoo is, dan moe ten er daar nog al veel padrelten op staan Stien. Zeker, maar z'en kunnen er allemaal in eenen keer nie op. Vien. Ze zullen nog al lang werk hebben 1 Stien. 't Naaste iaar zal den bis schop zijn portret t'halven staan, om dat hij deu vierden man gestraft heeft, twee notas tegen de judassek liek ge schreven, en de menschen verboden van hunne gazetten te lezen. Vien. Eu den Trompettersclub I m •WW-'; j^mp DOOR I

De Volksstem | 1898 | | pagina 1