K KIBELADOEKEN. I Kronijk van In den gemeenteraad van Gent. Kerstdag-geschenk Sint-Martens-Lierde. De menschen hier Blinde moordenaar. De Paus. Het Klooster Atfligem. van Aalst ook, zeker met hunnen eerepresident otien. Ja, en ik en gij zullen er misschien ook op staan meè ons potret, om in d'herbergen op cm uit te vallen, want er loopen van zijn man nen overal rond mee klein kaskes, en waar dagge oopt of staat, ge zijt er aan z'hebben uw portret, zeggen zo. Vien. Zoo, zou'k ik om van do mode te zijn al de potretten van mijne familie weg doen en van vrienden, en mijn vijanden in de plaats hangen bïiBN, Zeker, volgens Pië den alweter, moet letalzoo ziju. Vien. Awel dat de alweter mijn botten kust. Elk den vriendelijken, goeden dag en al wat het hart verblijden mag. Wat dunkt er u van de dompers van 't arrondissement Dcu- dermondc, zegt De daensisten liggen mij gin der, pillepotjes, van den eersten keer geklopt, en dat zoo plat als een vijg. Och, Heere Gottekes, do stemmen, die ze behaalden waren dan nog van oude, verstokte liberalen en greeven.... Oei, oei, wat moet onzen Broeder van Aalst 't kiekenvleesch krijgen, als hij ziet hoe men zijne luitenants een broeksken naar de laatste snee past Desnietaltemin, Moet hij den ketel in Binnen *5 wcekskens krijgt hij schuifpoeier aan zijn achterlappen en laten wij hem den wind in. M. Galle, de waard uit het Hotel de Flandren van Aalst, heeft in de laatste trekking der Ten toonstelling van Brussel met een lotje van 1 frank, t bagattellekeu van 5000 patocterkensgewonnen..' roficiat, M. Jef.... Kibeladoeken had ook lotjes gekocht, maar hij pakte er zwierig nevens. t Dees nieuws en is zoo goed niet Tot iVcdcr- brakcl komt, in den ouderdom van 57 jaren te overlijden M. Petrus Vander Linden, secretaris van 't Genootschap van St-Vincentius a Paulo, en eenen der ieverigste medewerkers van 't Stem'me- ken. Dat de edelmoedige ziel bij den Heer in vrede ruste I Nemna Op dien fameuzen almanak der Chnstene demokraton en is er alleens geenen Mnxcn te vinden Hebben ze dien Hoogdag in de nieuwe wereld ook al afgeschaft, misschien To|t Uitbergen is er, na eene meeting, hevig zijnen 'bink."Uiffl&'terniTr'paVkyi verleden Zondag ter plaatse was om een onderzoek in te stellen. Uit den Dender te Deudcriuon- de is Zondag hot lijk opgevischt van zekeren Frans Osselaar van Berlaere de ongelukkige had te Aalst een verken geleverd en het is waarschijnlijk dat men den sukkelaar om zijn beetje censkens heeftin 't water gesmeten,,., mitsgaders hij eene diepe snede in den hals droeg. Te St-Licveu» lliiutcin stapte Zondag ook het parket af om iets te onderzoeken, dat niet wol in zijnen haak schijnt; kwestie van schieten met pistoolen en te Mleydiu'- gc is vrijdag namiddag de kop van nen windmolen afgewaaid. De gazetten spreken van 4 tot 5000 fr. schade... Zou dit niet een beetje overdreven zijn De zoon van Alfred Defuisseaux, den socialis. tischen representant is overleden en op zijnen doodbrief staat, dat hij op zijne aanvraag de laatste H. Sacramenten ontvangen heelt. Ewol da kan nog deugen, zie en dat de vader van dien braven jongeling maar een lesje aan zijnen zoon neemt. In Algcrlc komt te sterven, ,'eu Aartsbisschop, Mgr Du- serre, opvolger van Mgr Lavigerie hij was nog sergeant der zouaven ge weest. Ze vertelden al dat petje Bismarck ad patres was, doch er en is nikske van Pruis is nog altijd kras. Ai, dat is spijtig tinus Verbeke, van ItIoor»lcdc, wiens honderd sten verjaardag op 2 Januari 11. moest worden ge vierd, is daags te voren subiet gestorven ze wa ren juist bezig met affichen van zijnen Jubilé aan te plakken. Buis, gaat in Januari zijn demissie geven van Burgemeester onzer hoofdstad.... Zóo vertellen de groote fransche bladen doch die man nen kunnen soms met spek schieten ook. De dooibareelen zijn in Oo»t-Vlaniidcrcn gesloten. Tc Zoiucrgcra zijn, bij madame Van Hecke, voor de derde maal een hok met kiekens gepikt. Eene toelaag van 23,500 fr. is verleend voor den afkoop der vergunning van de baan vau Wet- teren naar Dendermonde. Het schijnt van nu af zeker, dat Vander Auwera, van Oosteudc, niet zal erbenoemd worden tot major van de bur gerwacht. t Is waarschijnlijk M. Van Imschoot, schepen dier stad, die hem zal opvolgen. Ma dammeken Aerts van Lier gaat dijnsdag toeko mende haar honderdjarig jubelfeest vieren. Groote feestelijkheden zullen te dier gelegenheid plaats grijpen. Wie, wie, wie heeft er te Ayghern een supplement je moeten nemen 't Was daar leggen, zei Klerk of niet meerijden, hé, Pie Prins Albert wordt op 8 April aanstaande majoor benoemd en zal dusdanig het bevel nemen over het 1" bataljon der grenadiers... Te naaste maand trekt onzen vermoedelijken troonopvolger naar Amerika voor eenige weken. Gedurendo het jaar 1897 werden er te Brnssel maar 15,535 per sonen in den amigo gedraaid 't is vet, zei de man en hij legde zijne blinde vrouw een plakket in de hand. De botorkoopers van Bnggciihoni markt zijn in werkstaking. Weeral een messen gevecht! Nu was 't op Nieuwjaardag te St-l>cni» Westrciu om dOea Zekere Samsom kreeg nie min dan 8 steken in het hoofd doktoor De Wal nnnt^T/CrZOrgd- Het «root 1(>t der trekking OU,000 fr.) is dit maal gewonnen door nen deur waarder van 't Ministerie van Justicie. Do Kei zer van Oostcurijk heeft Z. H. den Paus, ter ge- legenheid zijner G0« verjaring zijner eerste mis een kunstig gedreven gouden koffertje aangeboden bevattende 50,000 guldens in goudstukken. - Deze week zijn weer twee Aalsteuaars naar der Congo vertrokken, MM. Albert Van Durme (vooi de tweede maal) en Peireboom. Wij wenschen onz< stadgenooten eene voorspoedige reis en goede ge zondheid in het zwarte land en hopen, dat zij vat tijd tot tijd eens een briefje naar 't Stemmeket zullen zenden. Minister Begerem zal zich eerst daags naar Turnhout begeven om een geschikt! p aats te kiezen tot het bouwen eener nieuwe cel gevangenis en in America is de drij jaarlijk schen prijskamp uitgeschreven voor de grofat! leugen». De grootste leugenaars van onzen aard bol zullen er op aanwezig zijn... De collectiën vai t Land van Aelst en De Werkman zijn er deei week per express naartoe gezonden en het lijJI ijna geenen twijfel of den prijs zal aan de helden van Lhipka toegekend worden. Madame Gol> jens echtgenoote van M. den uitgever der Gazette van Mechelen is in den Heer ontslapen. R. I. P 'fjdag gepasseerd had eene meid van Kortrijt naar de bank een briefke van 1000 fr. gaan uit wisselen in 10 briefjes van 100 frank en had die (boe onvoorzichtig I) in haren voorschoot gelegd.!, t Huis gekomen, bemerkte ze met schrik, dat tw]é i er briefjes gaan vliegen waren Ook heeft men ze met meer weder gevonden. Te Dc»»clghcm is een blooikeu van 4 jaar levend verbrand door te dicht bij de stoot te gaan zitten. Te Lane- ghem, bij Thielt, en bestaat er alleens geen schepencollege niet meer. Schepen De Zutter overleed over eenige dagen, schepen De Vlieghér verlaat de gemeente en burgemeester De Bra ban- dere komt schielijk te sterven... Zeldzaam genoeg om aan te stippen Er is spraak van de ge meente Marlakerke, nabij Oostende, af te schaf- len... Gemeenten erbij maken, dat gebeurt nogal in ons land, maar er afschaffen, dat is raar.Se dert 1830 zijn er nog maar twee gemeenten afge schaft, dat zijn Battlgulcs en eene andere langs de kanten van Binche. Van af 1 Januari 1898 is er een inkomrecht van 10 frank kilos op den ingevoerden gist geheven. -- Hola' wacht eens een beetje 't dees is ande- ren the als kaffé Het kruis van le klas isI verleend aan de twee gasthuiszusters en de medahe van le klas wordt over handigd aan AL Brocoreus, geneesheer te Gecrardtobcrgc. - Te Olrbeck (wie weet er dat liggen heeft er een sterfgeval plaats ge had, hetwelk door zijne zonderlinge omstandighe den do aandacht van het parket getrokken heeft Men spreekt van vergiftiging. De liberalen be haalden in 1894, tot Dendermonde, 8 500 stemmen nietwaar?... Nu, dat zij zich niet voor stellen, bekomen de daensisten 9000 stemmen Dus 500 stemmekens, die de scheurmakers de' katholieken wisten af te luizen... 't Is wel de moei te waard om daarvoor de hevigste vijanden van onzen Godsdienst in de hand te werken, met hun aan spannen en met slijk en modder naar onze Geestelijkheid te werpen 11. Iets dat wonder is Eene bank van Br„»«cl, die 150,000 loten van de Expositie had, heeft geen enkel groot lot ge wonnen zij had nochtans eene kans en half op vijf. le Geut is maandag morgen brand uitge borsten in de mouterij van M. Ban, tegen de kazern van de kanonniers. Het scheen zóo erg, dat de kanonniers hunne paarden uit de stallen moeten vluchten hebben. Do schade aan de mouterij is aanzienlijk. Ei, te Luik, een meisje, dat eene groote speld, met dikken, zwarten kop had iuge- slikt, is in schrikkelijke pijn overleden. O die lasjen onbekende kerels hebben in 't klooster der Zusterkens van Lcush eene som golds uit nen koelfer gclangen, geld, dat bestemd was om de arme menscheu van de parochie te helpen.Ge zoudt ze toch....! Ge rijdt te peerd, 't is schoon, maar ten beteekent somtijds niet veel nen jongeling van Luik heeft dit donderdag ondervon den rijdende langs het water, werd hij opeens van zijnen schimmel uit den zadel geworpen en kreeg daarbij nen hevigen hoefslag op de borst hij was dood, op den van Mecliclcn moet voor 250,000 fr. nieuwe belastingen leggen Quien sabe? Wat zullen we zeggen Kerkvervol ging kost veel geld. De kiezingen zullen plaats grijpen op hetzelde tijd stip als vroeger. Tot I»oel komt in den jeugdigen ouderdom van 94 jaar te overlijden Kobaatje Caluwaert. En daarmeè trek ik naar mijnen eemer, zelle, vrienden, en als de heeren van 't Stemmeken nu niet content en zijn, welnu... 'k en kan het niet gebeteren... Salu en de knabbelatief. Kibeladoeken. Heere des Heeren 't heeft er overlaatst, een spel geweest in den gemeenteraad van Gent Anseele was uitgeval len tegen de kleine burgers. Van den Bossche, als gekozene der burgerij, nam daar op het woord. Gij beschuldigt de burgers, zegde hij, van zich te verrijken met 't zweet van den werkman de burgerij heeft noch tans niet veroordeeld geweest om 40 per cent van den loon der werklieden achter gehouden te hebben. (Iedereen weet, dat Vooruit daarom veroordeelt is geweest). Als Anseele dat hoorde, 't was lijk nen bloedigen zweepslag, razend sprong hij recht, stak zijn vuisten omhoog, tierde gelijk een bezetenen, verweet gelijk een gemeen vischmijn, en riep in dolle woede M. Van den Bossche toe SmeerlapSmeerlap Als ge nog durft herhalen hetgeen gij daar seffens gezegd hebt smijt ik u(hier een ijselijke vloek) onder de tafel. Vrienden lezers, watj dunkt u van zulke stadsbestuurders Is dit geen def tig volk Zoudt gij ook zulke mannen op uw gemeentehuis niet willen Al dat socialist is kan niets als verwijten, vloeken, en vechten ziet ze achterna waar gij wilt. (Jytbergen. Zaterdag avond, er had eene meeting met tegenspraak plaats gehad. De daensisten waren er deftig gekamd geweest. Na de meeting, een landbouwer krijgt verraderlijk een messteek in den buik. 't Parket onderzoekt. Gccraardsbergen. Wat laffe daad is mij dat nu Ne mensch die ge rust naar huis gaat, pachter I)e Co- ninck, wordt verraderlijk aangevallen, xoiulaüLavond. door eenen zwartgemaak- s|iriugt, en hem in den buik éenón eteek toebrengt met eenen dolk en dan de vlucht neemt. Eenige voorbijgangers vonden De Coninck daar liggen in zijn bloed. De wonde is gevaarlijk. De pach ter heeft zijnen aanrander niet erkend. Keizer Willem van Duitschland heeft aan zijne zoons voor Kerstdaggeschenk eenen savel gegeven, geenen houten, maar nen waren savel in blinkende staal, met eene sneê gelijk van een scheers. Op den savel van den kroonprins staan de woorden Uwe kracht behoort aan 't Vader land. Aan zijn zoon Willem Kerst dag 1897 Willem. Aan den anderen kant leest men Betrouw op God verdedig u dap per om uwen roem en uwe eer te bewa ren die op God betrouwt zal geene nederlaag lijden. n De savel van prins Eitel-Fritz draagt t zelfde opschrift met de keuspreuk Wees trouw en zonder vrees. Eindelijk prins Adelbert heeft op zij nen savel de woorden Trek dit zwaard nooit zonder rede uit de scheede en steek het er nooit weer in zonder eer. Uw vader, Willem. Het zijn schoone woorden wij wen schen dat de prinskens die wel zouden onthouden. met uitgesproken van het schoon stalleken van Bethlehem dat er in de kerk is opge richt ter gelegenheid van Kerstdag. Allen, zoo inwoners als nieuwsgierige vreemdelingen, zijn het eens om to zeggen dat zij nooit zoo iets gezien hebben, 't Is waarlijk iets bijzonders al de omstandigheden van Jesus' geboorte zijn er in afgeschil derd ja, geschilderd wat belieft er u Dat en is geen klein bier Luistert Eene glanzende ster wier stralen uitkomen op eene donkere rots gedekt met een kunstig gevlochten strooien dak en van binnen, ziet, al de figuren zijn geplaatst verheven (en relief)... Maria, Jozef, de kinderkens, de drij Koningen, en 't Goddelijk Kindeken hoe hot is dit allemaal. En wat gezeid van 't schul deloos kindje daar te midden Men zou er eene uur lang op staan zien zonder moede te worden op het achterplan in de verte ziet men de stad Bethlehem boven de stad den aartsengel, die aan de herders de blijde tijding van Jesus' ge boorte- bracht, met een koor van engelen die zongen Gloria in excelsis Deo.... Onze hartelijkste gelukweuschen aan den opvatter en uit voerder van 't werk, den Heer J. B. Van den Bossche. St-Martens-Lierde mag er fier op zijn zulken kunstschilder te bezitten...; in menige kloosters en kerken van 't omliggende heeft hij ziju talent getoond. Onze lezers van 't Stemmeken hebben hem verleden jaar leeren kennen door een schrijven uit Grimmingen, waar hij de kerk zoo prachtig heeft versierd, dat zij ieders bewondering verwekt. Wij wenschen dien talentvollen schilder goede volherdiug De gemeente Cobbeghem, bij Zeilick, twee mijlen van Brussel gelegen, is nog onder den indruk van eene vreese- lijke misdaad. I ieter Crabbe, rijke landbouwer, die blind is, leefde sinds lange jaren in twist met zijnen schoonbroêr Knop, die beweerde in de vaderlijke nalatenschap misdeeld te zijn. Zaterdag avond kwam Knop ten huize van Crabbe. Wat er tusschen de twee schoonbroêrs voorviel, weet men niet, maar altijd is het zeker, dat rond 9 ure de blinde bij den burgemeester kwam, zeggende dat hij Knop vermoord had. De burgemeester ging zien en vond inderdaad het lijk met verbrijzeld hoofd en daar naast een zwaar stuk brand hout, dat met bloed bevlekt was. De onderzoeksmagistraten van Brussel, die ter plaatse werden geroepen, veronderstellen dat hij den moord niet alleen gepleegd heeft, ofschoon hij het tegendeel beweert. Het schijnt dat de vrouw van Knop, ten gevolge der ruzie tusschen de twee schoonbroêrs, bij den blinde was gaan inwonen. Korts nadieu berstte er brand uit in de woning en Crabbe verdacht zijnen schoonbroêr, de hand hierin gehad te hebben. Kr.op geraakte aan den drank, verviel in armoe en de haat tusschen de schoonbroêrs werd van dag tot dag groo- Knop an. ^komen^ diefden had. slag. De coiffeurs van Brugge dreigen I in werkstaking te I gaan.... Wat die hee ren eigenlijk willen, en zou ik niet kunnen zeggen maar 'k weet dat zij thans 15 cen tiemen trekken voor nen baard te scheeren. Volgens mij, is dat meer als genoeg. 1c l.llerbcck werd een policieagent, die eenige vechters wilde scheiden, door eenen messteek ge vaarlijk gewond. Zonder zijn dik winterkleedsel ware hij op den slag dood gebleven. Bijeenen ieteuier van Slnt-Jooat-tcii-lVoode, hebben dieven eene zware brandkas met 13,000 fr. gesto- 'cu' Wij m°eten onze geëerde abonnenten be danken voor het goed onthaal, dat onze kwittan- ciën overal te beurt vielen slecht» twee lezers zegden hun abonnement op, hetgeen ons ongeloof lijk veel spijt doet, maar van den anderen kant kregen wij eene menigte nieuwe abonnenten, wat ons veel plezier deed. De liberale gemeenteraad Een blad meldt dat de vrouw Knop ook aangehouden werd. IV. OVER HONDERD Ja^R. Tegen den avond van dien ougelukkigen daB wa monniken op het kasteel van Overham (thans de J?* van den Heer Baron Bethune) vereenigd. Er waren to° Affligem maar 20 religieuzen meer, en in de afhankelijktTed!? nog 13. Zij brachten daareenigen tijd in rust over, maar in het begin van hot volgende jaar 1797, veroorzaakte de baron de Meer van Moorsel eenen kleinen opstand en den 2 Januari begaven zich omtrent 40 gewapende boeren naar Affligem en namen eenige fransche soldaten, die daar verbleven gevan gen. Aanstonds kwamen soldaten van Aalst, Brussel en Gent toegesneld, en doodden of verdreven de opstandelingen. De De Paus is GO jaar priester. Over 60 jaar deep hij zijne eerste mis welk blijde herdenken I Zaterdag was het de verjaardag. Afgeveerdigden van al de katholieke maatschappijen van Rome woonden de mis bij van Z. Heiligheid, zij waren ten getalle van 3,000. De H. Vader geniet de beste gezond heid hij heeft de afgeveerdigden ont vangen en hen gezegend. De bisschoppen van België hebben eenen brief van gelukwenschen aan Z. Heiligheid gestuurd. De Paus heeft ook telegrammen ontvangen van al de kei zers en staatsoversten van Europa. Is dit niet een waar mirakel, die eerbied waarmede de Paus van Rome omringd wordt Hij is een ouderling van 84 jaar, een koning zonder staten, zonder leger, zonder macht, en noch tans al de gekroonde hoofden van de wereld, katholiek of niet, buigen vol eerbied voor hem neder, vragen hem raad, roepen in moeielijke zaken zijne tusschenkomst in en bewijzen hem eene eer, die zij aan den grootsten keizer niet betoonen. Ja, dit is een waar mi rakel I doemde Aalst, zij hun graf. Stad en kasteel roemen op duchtige muren en kloeke torens;... geen steen toone nog de plaats aan waar zij eens stonden. Daar, Rambold op de rookende puinhoopen is de dood akeliger en dé wraak zoeter. Eene helsche vreugde speelde om Rambolds lippen. Daar, Dirk's dochter, vloeie uw bloed onder vaders oogen, bij Iweins geween daar ziet gij het laatste stuip, trekken van dien schoonen zanger, uwen verlosser Lauretta schreide bitter. Boudewijn verroerde niet. Zijne oogen schoten vlammen. De grimlach van haat en wraakzucht bewoog meer en meer Rambolds mond. Willem stampte grommend op den vloer. Op uw leven, sprak hij tot Rambold zijt go verantwoordelijk voor hun behoud tot den dag dier wraakoefening. Verlaten wij dezen kerker en gaan wij in de ridderzaal, waar mijne dapperen zijn vergaderd. En gesleurd werd de bevende Lauretta over Heinbert's lichaam en de lijken der gesneuvelde huurlingen. Onver schrokken betrad de gebonden minnezanger de wenteltrap. De ridderzaal was opgepropt met krijgslieden, die bij gejubel en gezang de nederlaag hunner vijanden vierden. Bij het zicht van maagd en minstreel, stegen kreten van verwondering en nieuwgierigheid op. De dischgenooten, voor wie de minnezanger zijne lie deren had aangeheven, bezagen elkander. Isaac van Voor- mezeele, Lambrecht van Ruddervoorde, Lambrecht van Wingene en de andere ridders, door het staal in den slag gespaard, herkenden hem onmiddellijk. Willem verhaalde opnieuw Boudewijn's snoodheid en schetste het verraad af. En nu> sprak hij spotsgewijs 0 verachtelijke spioen, treed nader. Dit kasteel gunde u de gastvrijheid in deze ridderzaal bezongt en verkonddet ge gisteren mijne triomfen. Ge dacht toen niet, zoete minnezanger, dat ge een onfeilbare profeet, een wonderbare voorzegger waart J 7 «3DB' l <1 goVOlg 418

De Volksstem | 1898 | | pagina 2