r LUIBRECHTS. OOST-VLAANDEREN. Nieuws uit Aalst. Uit 't Buitenland. Uil Amerika. llc Waarheid 0, die Stekelverkens MOBILISATIE Handelaars en D ui ven liefhebbers Burgerlijke Stau<l, Aalst. baron van Moorsel vluchtte naar Waalhem, waar hij eenige (lagen verborgen bleef, maar hij werd ontdekt, naar Brussel gevoerd en den 21 Januari doodgeschoten. Weldra vernam men to Parijs, dat er een opstand uitge broken was in Belgio, maar de zaak was zoodanig overdreven dat men geloofde dat een groot deel van België iu de wapens stond. En in al deze verhalen kwam de abdij van Affligem noodzakelijk tusscheu. Men vertelde dat men aan do fransche soldaten, die gesteld waren om het klooster te bewaken, de sleutels had ontnomen, dat men ze in het gevang had opge sloten dat de opstandelingen meester waren van den omtrek, enz. Men was dan te Parijs overtuigd, dat die monniken, die reeds uit hun klooster verdreven waren, de oorzaak waren van dezen opstand. Daarom werd aan de overheden van Gent geboden van daarover een streng onderzoek te doen. Aan stonds wierd een zekere Cooman, die te Lebbeke het ambt van commissaris vervulde, belast om met eeneu vrederechter met name Jacobs en andere gerechtsdienaren, en vergezeld van eene bende soldaten naar het kasteel van Overham te spoeden. Hij moest al de monniken onder zijne bewaking ne men en onderzoekeu of de baron van Moorsel daar niet ver borgen was. Hij moest daarenboven alle kassen en koffers zorgvuldig doorzoeken om te zien of er geene brieven zouden gevonden worden, waaruit men zou kunnen bewijzen, dat de monniken dezen opstand hadden bewerkt. Den 13 Januari dan om 3 ure namiddag, kwamen 15 soldaten te peerd aan het kasteel aan. De proost was alleen te huis met eeuen enke len monnik, de andere waren in den omtrek gaan wandelen. Proost Beda ging de soldaten te gemoet en dezen zegden hem, dat er aanstonds kommissarissen zouden komen, die de oor zaak van hun bezoek zouden uitleggen. Deze kwamen ten 7 u. des avonds te Overham aan. (Wordt voortgezet). «-ie?C? 17*/"v pil Trekking der Tombola van de Kerk va de letter A. B. C. D. van Ressegem. Ziet wel naar AN' B N° C N° D Nu 1157 49 1836 981 295 1004 79 619 252 1814 1506 1017 215 18 804 445 464 2007 1059 1347 1696 447 536 107 919 704 1244 871 603 1194 1281 197 799 1135 1151 376 423 1093 1879 791 533 1130 1572 1387 1551 1066 1600 651 232 971 126 972 2094 757 1919 1192 1651 1691 874 995 1198 150 1262 1698 1180 2053 1300 1626 468 804 132 1427 435 380 1654 541 543 1787 1701 1799 1282 954 278 288 872 1601 1772 1175 1115 315 1435 1611 1591 874 729 1756 947 98 1943 1610 1041 1976 1504 1742 384 524 2002 953 De prijzen binneu deze maand niet afgehaald worden ten De Keizer van Rusland en de Voorzitter der Fransche Re publiek hebben malkander per depêche een zalig nieuwjaar gewenschtveel beslag, maar niet gemeend. Och armen, twee fransmans, Remi en Henri Dauneel, twee gebroeders van Oost-Roostbeke zij waren in 't werk bij eenen ondernemer. Onverwachts werden zij onder eene aardinstorting begraven. Als men ze kon verlossen waren beiden overleden. Een schrikkelijk tempeest heeft gewoed op de kusten van Portu- gaal, verscheidene schepen zijn vergaan. 0 TeSiculiaua, in Italië, zijn de boeren in opstand. Zij loopen rond onder 't ge roep van Wij vragen brood en werk Zij hebben het ge meentehuis geplunderd en in brand geschoten. Groot is de el lende in Italië. Te Parijs heeft 't Armbestuur zijne provi sie aardappels opgedaan voor 1898, een millioen kilos, noch min, noch meer wat blieft er u i De benoeming van het eerste ministerie voor Cuba is door de Koningin regentes ge- teekend proficiat, en dat zij het eiland wel besturen, er is vrede noodig. ln den opstand der buren te Siculiana zon dag, zijn 3 agenten erg gekwetst, een landbouwer werd ge dood. Mgr Sarnelli, die over zes weken aartsbisschop van Napels benoemd is, is zondag overleden. Al waart gij nog zoo 4*9 In de -^enwoordigheid dezer ridders galmde uwe stem om mijne ..egepralen te vermelden. Tot hoon en straf, hervat thans je fier en ziag het lied Naar Aalst I Naar Aalst Boudewijn weru losgemaakt. Men bood hem eene lier aan. Hij nam koortsi, snarentuig, smeet het met ver achting midden in de nuierS) kruiste de armen op de borst en sprak met tergende fierheid «Mijn leven is in uwe handen, dwingeland ma.r geenen klank ontrukt ge mij I Zingen zult ge of we trekken de verachtelijke tong uit den mond I riep Rambold, terwtfi hij fien min_ nezanger toeschoot. Nooit s Ter dood ter dood I de onbeschaamde Veten de krijgers en twintig zwaarden dreigden Boudewijn te doorsteken. Doodt mij, lafaards I doodt eene vrouw, ellende lingen I Uit het bloed der martelaren daagt de verlossing op Sterven voor de vrijheid is mijne zucht. Vlaauderens onverbasterde zoneu zullen ons wreken; u neervellen, Cliton, tiran; u Rambold, verachtelijke slang!.... Een onbeschrijfelijk gewoel en getier heerschte in de raai. Allen sprongen toe om schimp en smaad te wreken. Boudewijn verroerde niet. Geenen zucht, geenen klank liet Lauretta hooren. Als het zinnebeeld der wanhoop hield zij het hoofd ge bogen. Willem bedwong de woede zijner strijdgenooten. Mij ziedt, riep hij de toorn in de aderen mij brandt het zwaard in de hand om hem voor eeuwig den mond te sluiten. Maar neen, neen Aalst zie de slachting Men knelle beiden in de boeien I Vooruit Naar Aalst 1 naar Aalst (Wordt vervolgd). schoon, al droegt g'een keizerskroon of mijter ende staf, het zal tot niets u ba ten, de dood neemt alles af. Zou Kei zer Willem misschien de kroning ko men bijwonen van Koningin Wilhelmi- na van Holland Het duitsch gezant schap van den Haag heeft oen der schoonste hotels van Amsterdam ge huurd voor heel den duur der feesten. Wat zijn er in de wereld toch wreede brigands in Sicilië, te Caltanosetta, is eene geheele familie, vader, moeder en drie kleine kinderkens, met bijlslagen vermoord geworden. Die zulke wanda den durft plegen, moet ook in zijn leven op uiet veel rust meer rekenen. In Congo is overleden de E. Pater Henri Beek, de jongste missionuaris der Jesu- ieten hij was geboortig van Kortrijk. Het Chineesch staatsbestuur heeft aan eene belgische maatschappij 4000 tonnen riggels gevraagd voor eenen nieuwen spoorweg 't is ons wel geko men ze zullen ze krijgen. Luibrechts ging bij Spiegels om een stuk muziek. Hij zocht en her- zocht, en blijft zoe ken. Maar, mijnheer Luibrechts, zei Spie gels ongeduldig, neem toch 't een of ander, of doe mij al dien last niet aan. Ja wel, zei Luibrechts, maar 'k vinde geen stuk zonder fa en de fa van mijne piano is kapot. Te London, niet in Engeland, maar in Amerika, in den Canada, had eene meeting plaats voor meer dan 2000 personen. De kandidaten, in de laat ste kiezing gekozen voerden er het woord. Op eens zakte de planken vloer te midden in over de 200 per sonen verdwenen in de opening, en boven op hen viel nog eene zware brandkas en eene overgroote stoof. Gij kunt peinzen wat gehuil dat er opging V an 7 meters hoog vielen zij in 't bureel van den meier, en van daar nog eens door den planken vloer in den kelder. 28 personen zijn ge dood, eft omtrent 200 gekwetst. On der de slachtoffers zijn verscheidene van de bijzonderste der stad. De ramp is voortgekomen door 't breken van eenen vermolmden balk, waar de planken vloer op rustte. Rekkelijk Nieuws. Dagwijzer. Zondag, 9 Januari. IL Julianus. Maandag, 10. H. Christina. Dinsdag, n. H. Hyginus. Woensdag, 12. H. Ernest. Donderdag, 13. H. Godefridus. Vrijdag, 14. Hilarius. Zaterdag, 15. H.Paulus, eremijt. Priesterlijke Benoemingen De Z. E. H. De Mals is titulaire Kanunnik benoemd. Overlijdens. De E. H. Stocquart, oud-pastoor van Welle en van Sint-Gillis-Waas is het Geeraardsbergen overleden in den ouderdom van 77 jaren. Zecvergem. Zondag namiddag was de genaamde R. M. aan het kaar ten in de herberg St-Pieter, ter wijk Den Beer Het was tusschen vier en vijf ure. Terwijl M. eens naar ach ter was gegaan, kwam E. D. C. bin nen, een landbouwer van rond de 40 jaar. Deze nam den stoel waarop M. gezeten had, daar hij zulks niet wist, en nam er plaats op. Toen M. terug binnenkwam wilde hij zijnen stoel hebben. Geef mij mijnen stoel, zei hij tot D. C. Ge hebt hier geenen stoel, zei deze. Daarop trok M. den stoel omver, zoodat D. C. ten gronde viel. Zoudt ge gelooven, zei deze, dat ge zulks geene tweemaal zoudt mogen doen Wat, antwoordde M. wilt ge eens met mij buiten komen, we zullen tens zien, D. C. beging de dwaasheid, de uit daging Van M. te beantwoorden. Nau welijks eohter was hij buiten gekomen of hij kreeg van M. eene geweldige messteek achter het linker oor. Op de noodkreten van het slachtoffer kwamen de bezoekers buitengespron- gen zij droegen D. C. die geweldig bloedde, in huis. Men liep om den geneesheer van Zwijnaarde, die aanstonds ter plaats kwam en den gekwetste verzorgde en verbond. Deze is vervolgens naar zijn huis overgebracht. Hij is gehuwd en vader des huisgezins. Zijne wonde is gelukkig niet doodelijk. De dader M. is nog maar 19 jaar oud. Stckcnc. Smokkelhandel. In den nacht van maandag tot dinsdag waren de douaniers Ch. Vergeyle, A, fhorez en A. Wille op nachtwande ling rond het dorp Belsele. Eensklaps dachten zij iets te hooren, of beter gezegd, te rieken. En inderdaad, eene bende van een achttal runddie- ren kwamen op hen afgedreven, waarvan zij, maar niet zonder moeite, er in gelukten elk eene schoone vette koe in beslag te nemen. Gccraardsbcrgcu. Aan de kruising van lijnen Geeraardsbergen-Edinghen en Geeraards- bergen-Ath had zaterdag eene botsing plaats tusschen een wagon, die door een manoeuverma- chien voortgestuwd werd, en een koopwaren- trein. De lokomotief van dezen trein werd be schadigd de wagon werd verbrijzeld. Zcle. In de nabijheid van den Kauter zijn twee doozen, bevattende peperkoek en an dere lekkernij, teruggevonden, welke verborgen waren in den akker. Deze voorwerpen komen voort van den diefstal gepleegd in 't Kapelhof, ten nadeele der Zusters van O.-L.-V. Huiszoe kingen zijn reeds gedaan geweest, doch vruchte loos. Het onderzoek duurt voort. Leest tte Volkslust. Zie onze vierde bladzijde. X omina rust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. De Waele, Kerk straat. Eeu dronkaard. Met Nieuwjaarsdag maakte een rondreizend muziekant zulk helsch lawijd in de wachtzaal van de statie, dat M. D'Herde, dienstdoende onderstatieoverste, moest tusschenkomen. De dronkaard haalde een groot mes te voorschijn en wilde M. D'Herde een steek geven. M. Devos, kommissaris der statie, greep den kerel bij den kraag en bracht hem onder goed geleide naar het policiebureel. Tibbaut is gekozen met 4000 stemmen meerderheid. Meer dan den helft der kiezers heeft voor hem niet gestemd Ti-loml'!!! op drij dagen hebben de Christene Demo- kraten 10000 stemmen behaald, en nu met nieuwen moed vooruit voor GOD EN VOLK 22,000 Kolieken !J 500 Democratsn Tibbaut is gekozen met 22,000 stemmen. De liberalen bekwamen in 1894 8,500 stemmen; zij stemden thans allen voor den christen demokraat en hij behaalt Slechts 90110 Stemmen DUS Voor de liberalen 8,500 dopkens Voor dc Democraten 500 en voor de katholieken eene meer derheid van 13,000 stemmen Het handsvol onnoozel trippen van daensisten heeft op de Werf het volgende transparant gehan gen 't Is, waarachtig, om te bersten van lachen !l! Wij geven die sukkelaars voor raad, nu aan hunnen kladpotter het volgende transparant te laten aaneenflanzen en dit nevens hun eerste meesterstuk te hangen Ware Geschiedenis uit den Kiesstrijd). Onzen broeder. Pie, is dat toebak, hier in dat baksken Ik ga eene pijp smooren. Pie. Toebak, ja, toebak I Heft 't schelken ne keer op. Onzen Broeder heft H schelken op. Ai, oei Twee stekelverkens I Mijn waarheid, een koppel stekelverkens En ze leven 1 Pië, wat is dat Pie. G'hebt gij ook nog naar Overmeire ge weest broeder, jongen, 'n gaat daar niet meer naartoe, als ik u 'nen raad mag geven. Onzen broeder. Overmeire?.... Stekelver kens?.... 'k Eu versta er niets van. Pie. Wachtluistert 'k Zal 't u allemaal allemaal vertellen. Ge weet toch zeker wel da'k naar Calcken 'wecst meten heb op 2° Kerstdag Onzen broeder. Eu dat ge s'avouds met een gescheurd fraksken thuis gekomen zijt. Inderdaad. Pie. Hewel, op uw schoon Calcken we wa ren wij daar goed aan 't meten een onweder breekt los outler de toehoorders ze smijten mij van mijnen stoelze vallen mij op 't lijf, mijn fraksken scheurt iu tweeën tusschenbijen zat ik al vierkant aan de deur ik krijg 'nen stamp op mijn kinne'dat ze nog ziugelt mijn kameraad, vol builen en blauwe plekken, laat zijnen pince- nez op 't slagveld, en wij mochten het met loopen halen. Onzen Broeder. Goed, maar zeg eens, die stekelverkens, die levende stekelverkens daar, in dat baksken Pie. Maar kunt gij niet wachteu dan Wij loopen te viervoet naar den tram, vragen een kaartje naar Overmeire, met't goed gedacht van ginder te gaan meten... Onzen broeder. Uw fraksken was al geme ten Pie. Zwijgen, of ik vertel niet meer. Onzen broeder. Alia, alla, ga voort van de stekelverkens Pie. De tram slaat. Wij zijn te Overmeire.... Maar hoor eens Wat gedruisch Heel 't dorp staat vol mansvolk Schuifelen, fluiten, roepen Ahoe! Ahoe 1... Vuisten omhoog steken. Eu, laat het mij hier zeggen, dat is op nieuwjaar weer ge beurd. Onzen broeder. Zoo Pie. Ik keek eens naar mijnen kameraad en Onzen broeder. Waart gij benauwd Pie. Nijg! Niet afstappen, zei ik aan mijn kameraad voort 1 Onzen broeder. Maar, Pie, waar blijven de stekelverkens Pie. Nen oogenblik, broeder, ik ben er. De tram gaat voortrijden, en eenige sibedominés, ziende dat wij niet af en stappen, springen op den tram, en tot aan de statie gaan zo voort met mij hardo waarheden op de maag te lappen, die nog niet verteerd zijn. Onzen broeder. Eu wat deed gij, Pio Pie. 't Slepken van mijn frak vasthouden, opdat zede scheur niet zouden gezien hebben, en stillekeus mijnen bek in mijne pluimen houden maar inwendig, broeder, in t hertwas ik vast be sloten van mij te wreken in de gazetten. Onzen broeder. En gij hebt het gedaan Pie. Zeker, zeker, lk heb geschreven dat het te Overmeire STEKELVERKENS zijn.,.. Onzen broeder. En zij hebben uHa 1 Ha Ha Ha 11a Laat mij lachen Pie. en.... en ze hebben mij die stekel verks- kens gezonden. Onzen broeder. Ha Ha 1 Ila I... Da's wel I Ha 1 Ha Ha 1 Pie. Maar zwijg toch met uw lachen, of ik spuw nog bloed. Onzen broeder. Wil ik eens serieus zijn? Pie. Ja 1 Onzen broeder. Gij hebt eeno beestigheid gedaan, jongen, met u in de kiezing van Dender- monde te gaan moeien, ik heb het u gezegd van in 't begin. Ik zal ik mij daar niet gaan voorstellen wij zijn daar al te goed gekend... Gij hobt wel Geloofd zij Jezus Christus van boven op uwe vliegende bladjes te zetten, dat pakt niet meer de menschen luisteren nog te wel naar hunne priesters. STAD AALST. Optelling der paarden en rijtuigen bestaande iu deze stad. De Burgemeester der Stad Aalst In uitvoering vau het artikel 130 vau het Ko ninklijk besluit van 31 December 1889 en ingevol ge den briet van den heer Bevelhebber van het Distrikt militair van Dendermonde in dato van 22 dezer maand, brengt ter kennis zijner onderhoori- gen, dat de Commissie gelast met do optelliug dor paaiden en rijtuigen, bestaande in deze stad hare werkingen zal beginnen den Donderdag 13, Vrij dag 14 en Zaterdag 15 voor de Stad Aalst, den Maandag 17, den Dijusdag 18 voor het gehucht Mijlbeek cn den Woensdag 19 en Donderdag 20 Januari 1898 voor de gehuchten Schaarbeek en Sint Job en des noods de volgende dagen, telkens ten 8 uren 's morgens. Men wordt verzocht zijne paarden en rijtuigen, ten huize te hou len, de dagen bepaald voor de op telling. De burgers worden terzelfdertijd verwittigd, dat het onderzoek en do rangschikking der paarden en rijtuigeu alleenlijk iu algemeen belang geschieden en dat deze formaliteiten geene beperking stelleu aan de rechten der eigenaars of aan de transactiën die de paarden en rijtuigeu kunuen ondergaan. Aldus afgekondigd en aaugeplakt te Aalst, don 28 December 1897. De Burgemeester M.-L. Gheeraerdts. Stempels in caoutchouc, te beginnen van 1 fr. 50, fleschje inkt inbegrepen. Cachetten in koper, té beginnen van 1 fr. (met twee letters), bij de Echt- genoote COKNF.LIS-CLINCKAEKT, 46, Lange Zoutstraat, Aalst. Eeu kataloog met honderde modellen is ter be schikking der klieënten. Goedkoope boek,- papier en muziekhandel. Almanak Hachetle-Lebegue voor 1S98 aan 1 fr. 50. Ifon vi'lüO't eene goede Keukenmeid. iMLll VI»lrt0l Zich te bevragen ten bureeie dezer. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 10 20. Huwelijken. C. Rombaut, tw. met M. Van Steendam, tw. C. Vinck, tw. met M. De Saedeleer, br. J. Bos man, voerm. metE. Becqué, z.b. O. Rogghé boekb. met H. Schepeus, z.b. Overlijdens. J. Van den Borre, w. Van Opdenbosch, wev. 59 j. Nazarethstr. S. Haleyt, landbouwer, 75 j. Lindestr. A. Matthieu, m. De Brul, verwer 67 j. Moorselb. P. Breckpot, w. Van Renterghem, z.b. 77 j. Scherrestraat. P. Van der Borght, m. Schockaert, freinwacht. 59 j. Dendermondschen- steouw. P. Do Coninck, vr. De Rouck, z.b. 42 j. Ledeweg. A. DeSmct, voerm. 37 j. Windmo- lenstr. 3 kinderen onder de 7 jaren, VAN 11ET LEGER.

De Volksstem | 1898 | | pagina 3