Wk \s& 4" JAAR N' 158. IWEIN VAN AALST, VOLKSPARLEMENT. ZATERDAG15 JANUARI 1898 XX. IN SINT MARTKNSKERK. r 13, Aalst Bureel Kapellestraat, ZIELKENS-NIEUWJAAR. Veel geschreeuw Reizen is niets meer. Past op Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kosl 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Voor een groot deel onzer le zers zal bovenstaande titel iets gansch onbekend zijn, en meer aan eer. zal zich afvragen wat hij wel beduiden mag. Welnu, vriend lezer, Zlelkens-NIeuwjaar is een van die oude christene gebrui ken, gelijk er bij onze godsdiensti ge voorvaders zoo veel bestonden, en waarvan er, helaas, te weinig bewaard gebleven zijn bij hunne nakomelingen. Overal, heel 't Vlaamsche land door, bestaat hedendaags nog de gewoonte van op den tweeden Kerstmisdag, eene plechtige zielmis te zingen voor de afgestorvene parochianen. Al de huisgezinnen der parochie, te zamen met de familie van den vreemde, gaan ter kerk en bidden voor de vrienden, die vroeger ook aan de kermistafel waren om meê te feesten, en die nu misschien in 't lijden zijn. Schoon gebruik, dat getuigt van den diepen godsdienstzin onzer vaderen! Zlclkeiis-Nieuwjaar is ook eene plechtigheid van dien aard, die aan de stad van Aalst eigen is. Op den derden Zondag van Januari laat het broederschap der H. Moeder Anna eene solemneele mis en lof celebreeren tot lafenis van de zielen des vagevuurs. Welk edel christen gevoelen 't Is nieuwjaar geweest wij hebben onze familie en vrienden gewenscht dat 't jaar hun voorspoedig zij, wij hebben onze nieuwjaargeschen ken gegeven en gekregen. En geen kind is er zoo arm of het heeft van peter, van meter, van vader of van nonkel een korinthenbrood of eenen peperkoek of allicht eenige centen ontvangen. Nieuwjaar, 'tis vreugd en feest voor al wie rond ons leeft Onze voorouders van Aalst dachten dat het billijk was de overledene vrienden ook hun nieuwjaarge schenk te brengen. Vroeger, als zij aan onze zijde waren, stuurden wij hun zoo hertelijk onze wenschen toe, en nu zouden wij hen vergelen Neen, dit mag niet zijn. Onze afgestorvene vrienden zullen ook hunnen nieuwjaar hebben, wij brengen hun 't kostelijk geschenk der H. Mis en 't vu rig gebed onzer herten. O, en wij hopen het wel, zalig en volzalig zal 't jaar 98 voor hen zijn, want Zielkens-Nieuw- jaar zal voor hen den hemel ontsluiten, de plaats der eeu wigdurende zaligheid. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Naar Aalst naar Aalst herhaalde het krijgs volk met geestdrift. Boudewijn glimlachte verachtend, daar men hem boud de bevende Lauretta sloeg de haudeu vóór het aange zicht. Itambold dacht, blij te moede, aan de zoete wraak. De toornige Cliton stak het zwaard vooruit bij den aanhitsenden kreet Naar Aalst 1 Naar Aalst en weinig wol. Ziet, socialisten, roepen en schreeuwen kunt gij goed. Buiten u is er niemand die 't volk be mint, niemand die voor 't volk werkt, niemand die iets doet voor den werkman. Maar, zegt eens, waar zijn de armhuizen, de wee- zenhuizeu, de oudemannekenshui zen, de hospitalen, die gij voor 'tvolk gebouwd hebt? Gij koopt eigendommen, van een halfrailli- oen, gij zet lokalen groot bij groot, gij verteert dui- zende franken om den gevel van Vooruit te laten schilderen gij wint met uwe coöperatieven alle jaren over't millioen, gij perst wekelijks de arme werklieden vau Aalst 6 eens af, waar zij nooit iets vau weerzien, en als zij ziek of zuchtig of oud wor den, zendt gij ze naar de hospitalen en de oude mannekenshuizen der katholieken. Socialisten, is er bij geheel uwen troep eén, één enkele, die zooveel voor den arme doet als 't een voudigste gastbuisnonneken zou er iemand onder u met zooveel liefde en zorg de afschuwelijkste en besmettelijkste ziekten willen verplegen Ant woordt eens. Op de meetingen maakt gij groot ge- druisch, voor den gloria mundi, omdat zij van u zouden spreken, maar de werken waar zelfopoffe ring vereischt wordt, en die de ware volkswerken zijn, laat gij aan anderen. De zieken gaan bezoe ken en troosten, de lijdenden verplegen in de gast huizen, de oude kamanko meuschen verzorgen, de weeskens opkweekeu, dat trekt gij u allemaal niet aan, niet waar socialisten Stoeffersen blageurs zijt gij Al het licht is in Sint Martenskerk uitgedoofd. De heldere maan alleen schiet door de hooge vensters van het koor een zilveren straal op den grooten Sinte Marten te peerd..,. Al het volk was reeds buiten... Ik alleen bleef nog een oogenblik zitten. Ik kijk naar dat groot beeld, dat ginder hoog onder 't gewelf, in 't mid den der duisternis, in de maan staat te blinken... en op eens,... o wonder Sinte Marten's lip pen vergaan... in zijn voorhoofd vallen twee dikke rimpels... zijne oogen werpen een treuri- gen blik langs de beuken neêr.... Groote God!... hij begint te spreken... ik zit op mijnen stoel als door eene doodenhand getroffen.... O prachtige kerk, die mijnen naam draagt Perel der kunst van vervlogen eeuwen Lieve stad van Aalst Sinte Marten laat het hoofd moedeloos op zij ne borst nederzakken Ik heb hem daar weer zien heengaan.... de verrader... Wee hem die 't geloof verraadt Van hier volg ik zijne schaduweik zie hem van uit de kerk gaan bij de kerkhaters, die den duivel dienen... Eeuwen lang zie ik het een ge slacht achter het andere hier komen nederknie- len en bidden.... Altijd godsdienstig geweest, het lieve Aalst waardig katholiek volk van waar dige, heilige priesters... alle herten kleefden hier aan hetzelfde geloof, en alle tong sprak dezelfde evangelieleer.... Waarom moest éen mail 1 Hoe durft hij nog eenen stap onder deze gewel ven wagen Zóo kwam Judas nog in het laat ste avondmaal onder de getrouwe leerlingen ne- derzitten Eertijds zag ik meermaals binnen deze muren brand ontstaan... ik zag liever brand als verraad.... Over honderd jaar sloot de revo lutie de deuren van dit heilig gebouw... 's men- schen eerlijk hert ziet de kerk liever door een vijand sluiten, als door een lagen vleier schenden en onteeren.... Op die woorden was ik buiten mij zeiven van schrik, en onbewust roep ik Groote Sinte Marten, wil ik hem die woor den gaan overzeggen, misschien En Sinte Marten's stem klonk nu luider on der 't gewelf als de groote klok De Kerk heeft gesproken de bisschoppen spreken 's pauzen woord, en de priesters het woord der bisschoppen.... er blijft alleen maar achter de banvloek der Kerk 11! Van zijn hert drupt gal in zijne pen en woord, en zijne school is haat en nijd.... En naar den stoel der Wijs heid en Waarheid, van waar 't evangelie aller eeuwen klinkt, werpt hij mistrouwen en onge loof.... Ware voor zijn lot, de kerk niet beter ge sloten, het altaar zonder offer... en de preek stoel zonder stem Vaarwel, dierbaar Aalst En op eens is Sinte Marten uit het maanlicht verdwenen... Aan de groote deur hoor ik stap pen... een priester komt binnen.... Groote Sinte Marten roept hij verschrikt uit, en valt op zijne knieën... Priester van deze kerk, is het God, die u op mijnen weg zendt Voor u allen ben ik vol bewondering en als ik aan u denk, komt er een traan van medelijden in mijn oog Uw oud geloof lijdt vervolging... Gelijk ik geeft gij geern aan den armen een deel van uwen mantel... en krijgt in de plaats hoon en spot Neen,... ik blijf bij U. En een oogenblik later bescheen wederom on der het gewelf het licht der maan den grooten Sinte Marten op zijn peerd. Tegenwoordig, Beste Le zers, is het reizen maar eene zaak meer van geld en van tijd. Men vliegt door en over de wereld. Voor 1395 fr. doet ge de reis heen weer naar het Heilig Land. Ge reist dwars door de geberg ten van Zwitserland, ge- vliegt gansch Italië doorjin geheel zijuo lengte en ge scheept te Bridisi in om door de Middelandsche zee to Jaffa aan te landen. Ge doorreist gansch het Heilig Land met deskundit>' gidsen. Uit Brussel met den sneltrein op 28 Maart aanstaande vertrekkende, zijt ge op 5 April 's mor geus te Jaffa ge vertrekt er per spoor om 1 uur 20 en reeds rond 5 ure 's avonds stapt ge er at te Jerusalem. Ge bezoekt de kerk van het H'. Graf, den Calvarieberg, de grot van Sinte Helena, de kapel van de vinding van hot waar Kruis, den kruisweg. Ge beklimt den Olijfberg, ge bezoekt de grot van den doodstrijd, de Moskee van de Hemel vaart, de kerk van den Credo, het dal van Josaphat^ Ge viert Paschen den 11 April te Jerusalenl. Ge vindt het huis van Caïphas, den Sion, de zaal van het laaste Avondmaal, den toren van David, den boog van den Ecce Homo. Op 12 April vertrek ken al de reizigers te peerd naar de rivier de Jor- daan, naar de Doode Zee en de stad Jericho. Beste Syrische peerden gaan op stap onder mans en vrouwen. Oude menschen doen de reis in voituur. Een kok kookt ouder eene tent een goed en over vloedig voedsel. Allen slapen onder tenten op goe de matrassen. Op 14 April zijn ze terug te Jerusa lem. Ze zien het huis van den goeden Samaritaan, Bethanië, het graf van Lazarus, Bethlehem, de kerk der Geboorte, het veld der Herders ge zyt te Brindisi terag op 26 April, en ge kunt Napels, Rome, enz. bezoeken. Sis. Ai, zwijgt er af, joo's zelle; de daensisten hebben daar ne post ge pakt. Tist. Zonder de liberalen, twee tot drij duizend stemmekes! och Ileere. Sis. Tegen de katholieken een en twintig duizend. Tist. Da noemen ze op Schaar beek ne gerla gaan. Sis. En op Mijl beek noemen ze da bij de garde trekken Tist. 'tls erg gelijk dat ze met die mannen gelachen en gepaluld heb ben... Sis. 'tls een rewiu, zein ze. Tist. Een renuwatie, zein ze. Sis. 't Is een renuweeriug zein ze. Tist. - Een plamaastering zein ze. Sis. 't Is een verspeddering, zein ze. Tist. Een verdijstering, zein ze. Sis. 't Is een verdemmeleering, zein ze. Tist. Een verdedderiug, zein ze. Sis. 't Is een vermestering zein ze. Tist. Een baukeroet, zein ze, en 't is wel besteed, de meuschen lachen ze vierkant uit. Sis. Ik heb hooren zeggen dat er eenen van de cheffeu d'auder week naar Antwerpen gegaan is naar don beesten hof om er geld te bieën voor eene zee- merreminne. Tist. Mee wat intentie, Sis Sis. Ze zoün ze meedoen naar de meetingen om 't volk daar binnen te krijgen, en in te lokken. Tist. Ze zijn er, mijn waarheid, dragonder genoeg voor Sis. Ongelukkige zeemerreminne Tist.Ik vrees dat ze Die langen zal leven, die zeemerreminne... Sis. Als ze Pië en onzen Broeder zal twee keeren gezien hebben... Tist. Zal z'heur van kant bren gen, vrees ik... Sis. Och erremen, die arme zee merreminne Sis. Tist jongen, wa nieuws op Schaarbeek Tist. z'En vertellen daar niets voor de mo ment, Sis, de menschen hebben daar altijd aan nieuwjaars gewenscht, en ne keer koeken gebak ken. Sis. 't Is waar, nieuwjaar en drij Koningen brengen da nog mee. Tist. Maar hebben z'azoo op Mijlbeek oolF gesproken van die kieziug vau Deudermoude Er zijn Engclsche schoeffeleers die iu de dagbladen aankondigen dat zij geld willen leeneu op haudteekon, aan zeer voordeelige voorwaarden. De lichtgeloovige personen die er ge hoor aan geven, ontvangen een gedruk- ten omzendbrief geteekcud Wolt of King, en eene formuul tot aanvraag der leening. Terzelfder tijd worden zij ook verzocht van 2,50 te storten voor de kosten van briefwisseling, enz. Als men 't akkoord gevallen is over het bedrag der leeniug, ontvangt men eenen tweeden brief met bericht dat men eerst 5 per cent op de te leenen som moet opzenden, tot waarborg van een jaar intrest, of dat de .som anders niet kan geleend worden. Voldoet de onvoorzichtige leener aan dit verzoek, dan is 't spel gespeeld. De engelsche filoes steken 't geld in den zak en gebaren van niet meer. O iès, very well Verscheidene personen hebben zich alzoo laten bedriegen voor sommen van 50 tot 250 fr. Welke dommigheid toch van onderhandelingen aan te knoopen met kerels die men van verre of van bij niet kent Zij zullen 't Stemnieken toch niet vasthebben. Rekkelijk Nieuws. Dagwijzer. Zondag, 16 Januari. Feestdag van den Zoeten naam Jesus. Maandag, 17. H. Antonius, pa troon der beenhouwers, die meördan 80 jaar in de woestijn leefde en stierfin den ouderdom van 105 jaar. Dijnsdag, 18. St.-Pieters-Stoel te Rome. Woensdag, 19. H. Gudula, pa- troners van Moorsel, die geboren werd op een kasteel gelegen op het gehucht Ham, tusschen Aalst en Ilordersem. m m DOOK Verrader monster vloek der aarde Vernederd schepsel der natuur Qods wraak, die u tot heden spaarde, Verdelge u eens door 's hemels vuur Maar neen, zy doe u slechts beseffen, Hoe gruwljjk uwe daden zyn Geen bliksemvuur kan feller treffen, Geen donder meer verschriklyk zijn Dan zal uw ziel jich krimpen, wringen, Gevoelen wat haar wezen is En, in die felle folteringen, Gevoelen wat de Godheid is De jongste dag, die ooit zal dagen, Leez' dan nog op uw aaklig graf Hier ligt de vloek van vriend en magen, Die 't Vaderland den doodsteek gaf J. Bkllami, Aan eenen verrader des vaderlands.

De Volksstem | 1898 | | pagina 1