Reis rond de Wereld. KIBELADOEKEN. It ro ii ij k van Het Klooster Aflligem. Die wijk draagt heden nog den naam ran 't Ham- me ken. Donderdag, 20. H.H. Fabianus en Sebasti- anus, martelaars. Vrijdag, 21. H. Agues. Zaterdag, 22. H.H. Viucentius en Anastasi- us, martelaars. Sint AntoniiiH'Vier. Sint Antonius wordt gediend tegen eene be smettelijke ziekte, die Sint Antonius'vier genoemd wordt, Binst do 11° en 12° eeuw deed dit vier schrikkelijke verwoestingen in Frankrijk en Bel gië. De meuschen aanzagen het als eene straf des hemels, om wille van de ketterij, die Berenger te gen het H. Sakrament des autaars verspreid had. Dit vier was heel boosaardig van aard het ver brandde 's menschen lichaam zoodanig dat er stuk ken vleesch van af vielen, die koolzwart waren. Daar de kunst der geneesheeren niets vermocht te gen de plaag, namen de menschen hunnen toe vlucht tot God en zijne heiligen. In onze streken aanriepen zij Sint Antonius met den besten uit slag. Later in 1626, als de ziekte opnieuw hare verwoestingen onder meuschen en dieren aanricht te, stelden zij zich opnieuw onder de bescherming van dien machtigen heilige en werden zienlijk bij gestaan. Meest altijd staat Sint Antonius met een zwijnt je bij hem, tot gedachtenis vaneen eeuwenoud ge bruik, waarbij men in de kloostergemeenten, die do regel van Sint Antonius volgden, vele zwijns hield, die bestemd waren tot voedsel van den ar me, en tot genezing van de zieken, die door Sint Antonius'vier aangerand waren. Men noemde ze Sint Antonius'ver kens. In vele plaatsen, krachtens bijzonder voorrecht, mochten zij in vrijgeweiden, straten van steden en dorpen vrij rondloopen, en zelfs in bijzondere stallen met hunne soort gaan meeeten zonder dat hun iemand dierf kwaad doen. De omzwervende verkens droegen eene bel aan den hals, om ze van de andere te kunnen onderschei den, en dat is de reden waarom, in de verbeelding van Sint Antonius, zijn zwijntje gewoonlijk eene bel aan heeft. Sint Antonius groot, Bewaar ons in den nood, Bescherm en mensch en dier, Van de plage van het vier. Priesterlijke Benoemingen. Bisdom Gent. -- M. A. De Bock, professor in het Groot-Seminarie, is benoemd tot vicaris-generaal. MM. M. De Baets, president van het kollege van Justus Lipsius te Leuven, eu A. De Meester, sekre- taris van het bisdom, zijn benoemd tot eere-kanun- niken der hoofdkerk van St-Baafs. M. P. De Keyzer, sekretaris van het bisdom, wordt professor in het Groot-Seminarie. MM. J. Huysraan, professor van rhetorika in het kollege van Ronsse, en O. Byl, onderpastoor van Sint-Mar- tinus, te Gent, worden bijgevoegde sekretarissen van het bisdom. M. De Pril, priester der laaste wijding, wordt surveilzant in de Normaalschool te St-Nikolaas, en M. Carnonckel, ook jonge priester, coadjutor te Moorsel. Elk eenenl... 'k Laat u raden hoeveel advokaten er te Brussel wonen Wè... Wè... Alla, zwijgt 'k zal't u zeggen 7 00 Da't vet is, zei de man, en hij plekte zijn boterham langs twee kanten. 50 werklieden uit Asschc zijn naar de koolputten vanMa- riemont getrokken om er te werken. De regeering heeft besloten de evenredige vertegenwoordiging niet toe te passen op de provinciale kiezingen. De 30° zittijd van den Bond der Katholieke Krin gen en Vereenigingen zal te Luik worden gehou den op 23 en 24 April aanstaande. Op Verlo ren Maandag en werden er te Brussel maar 64 zatlappen den amigo ingedraaid en een heelen hoop naar 't hospitaal St Jan vertransporteerd. Een schoon dingen, die dronkenschap 1 In Fraukrljk ligt de sneeuw op sommige plaatsen 5 meters hoog 't Jaar 1898, in ons landeken, stille, braaf, somwijlen sjabberachtig, 't moet toch op éen manier beginnen. D'oogen zyn langs de kanten van ChinaEngeland loert, Rusland loert, Frankrijk loert, Duitschland loert, allemaal loeren. De tijd is snel, gebruikt hem wel.Lede gekend voor zijn slaapmutsenen korpandies, de kerk is er in een hemel ken her schapen, de kerk en hare vermaarde bedevaart, den Blijden Nood, waar alle seizoenen duizenden menschen toekomen I 't Was Lede, die de stee- nen leverde voor 't opbouwen van de stadsves- tingen van Aalst. De daensisten liggen met de vallingen de kiezing van Benderiuuude, die van 't hert niet en wilt, twee duizend stemmen behaald op vijf en dertig duizend. En ze gingen winnen Meenen en Missen tegint met dezelfde letter gissen en missen rijmt op elkander. Den ken en dwalen begint ook met dezelfde letter dwalen en falen maken ook een rijm. Te Maastricht is een brok van de Sinte Pieters berg ingestuikt... Zou 't waar zijn? want, maar neen, wij willen van niemand geen kwaad zeggen. Alles in eerlijkheid en deftigheid, zeggen de mannen van de Judaskliek en ze wierden over veertien dagen nog twee keeren gekondanneerd. Te Brussel ne chenapan, die drij dagen in de kaberdoezen gezeten had, en geen geld meer hebben, en zich willen van 't leven brengen, ne socialist van d'ergste soort... Zal 't ons verwon deren Een mensch zonder godsdienst Leeft nimmer tevreden Hij draagt op zijn schouders Een hoofd zonder rede. Bergt liefdeloos hart In een romp zonder zeden En dient als een Satan Te worden vermeden. Al het hout van d'expositie van Brussel ligt te koop. Avies aan degenen die stoofhout te kort komen. Te Vervier» weeral malheuren met de stoof t'ontsteken met petrolmenschen, voorzichtig Ai, ai, te Montoussct gebeurt, hoe dat een ongeluk kan komen. Een kindje van vijf maanden, schoon als een engelken, ligt in zijne wieg te slapen. De kat van den huize gaat haar nederleggen op 't hoofdeken vau 't kind, en 't wichtje was versmacht als moeder kwam. Dat is toch wel eene rare- teitTot Galmaarden, wijk Wiljeren, bij Domi nique De Vos, staat er eene koe, die op 8 dagen min als een jaar vier veer- zen-kalveren heeft gege ven. Alzoo boeren, dat helpt 't huishouden Het is nu vast en zeker, dat graaf de Merode, de held van 1830, met September aanstaande zijn standbeeld zal krijgen en te IVIjvel moet dit jaar een Werkliedencongres plaats grijpen. In Le Havre heeft men nen filou in de muit gestoken, die aan de maalders zagemeel verkocht om het meel te vervalschen. Er gaat een nieuw post kantoor gebouwd worden te Hasselt. Een overlijden uit Zele De E. H. De Beule, rus tend pastoor, in den ouderdom van 77 jaren. Hebt ge dat al gehoord van dien vrek, die men dagelijksch te Rome op de trappen eener hoofd kerk zag zitten en zulk groot vermogen naliet V.. De oude bezat zoo d peu pres 800,000 franks, die hij aan zijne drie kinderen bij testament ver maakte... Of die Italjaanderkens zullen geroe pen hebben Benvenido 1 dat ziet ge van hier 1 Weet ge nu waarom de Congolanders in d'expo sitie van Bru»»cl geen muziek en wilden leeren? Omdat hunne professors hun gezegd hadden, dat éene witte noot twee zwarte waard was 11 Die Congoleezen zijn nog vieze keskejevous, ewoor In den staat Missouri is er een koppel in het huwelijk getreden, dat te samen nauwelijks 178 jaren telt En te Geut, drij kleddens gaan op gang en toer, en zwier mee veel getier. Den eenen trakteerde van 't geld dat hij getrokken had... Maarte veel gedronken eu geschonken,de twee liepen weg en lieten den betaalder zitten, tot dat de politie kwam. Alzoo gaat het 't Is alJoannis, Joannis Zoolang er bier in de kan is, Maar als het bier daar uit is, Dan zeggen ze, dat Jan ne guit is. Honing Leopold schikt van dees jaar eene groote omreis in den vreemde te doen en er gaat eene speelreis ingericht worden voor den Congo; een couponksken aller et retourkost 3000 frank., Mer5i, 'k en moe geen hein. In 1897 kwamen tot Brussel 79,211 vreemdelingen aan, te we ten 27,469 Franschen, 20,410 Duitschmans, 15,460 Engelschen 10,411 Hollanders, 2749 A- merikanen en 2632 van andere naties. Toeko mende week heeft de uitspraak plaats van den grooten leugenprijskamp, in Amerika uitge schreven. Zooals men weet, zijn er de gazetten der Werf naartoe gezonden... Ernstige mede kampers in dit vak... We zijn curieus. Dat is fijn 1 Vooruit van Gent zond negen werklieden weg, bij gebrek aan zaken, maar stemde toch eene som van 2000 fr. voor nen. socialistischen grafkelder, 't Schijnt dat er onder de leden daar tegen erg gestoemmeld en gemoemmeld wordt, mijn dunkens, niet zonder reden. Te Mcttct, in de Walen, zat een lamme grijsaard in eenen stoel bij het vuur zijne kleederen vatten vlam en de geburen, opmerkzaam gemaakt door den rook, snelden toe en vonden den sukkelaar ver koold op den vloer liggen. Zekere Jaak Pee- ters, van Halle, kreeg 200 frank boet om in een bosch drager te zijn bevonden van een konijnen- net eene dure les De Keizer van Duitsch land heeft nie min of nie meer als acht en veer tig verschillige groote uniformen. Wa zullen wij zeggen? Wij zullen niets zeggen... Pater Adri- aan maakte in 't jaar 1645 dees rijmkens Geen heer, geen eer, geen excellentie, Gaat vóór een goede consciëntie. Er komt van alle kanten van 't beste nieuws toe voor de Ka- merkiezingen van 98. Er staan de mannen van Chipka droeve dagen te wachten... Vlaanderen den Leeuw Weg met 't Judas- sengebroed I Aog twee dozijn wcekskens en onzen vierden heeft er gestaan, gelijk Schockacrt zijn vlas Eere, lof en dank aan de Koormaatschappij Sinte Cecilia, van Aalst en de Zangmaatschappij De Vriendenkring, van Herdersem, voor hunne overprachtige avondfeesten van verleden Zondag Binnen kort gaan ze t'Aalst aan de werken van de nieu we statie beginnen een geheel leger werklieden hebben ze van doen 't is te beter en de werk lieden wel betalen. De Vrienden, die nog een portret begeeren van onzen Woeste, ze mogen er op ons Bureel om komen, gratis voor niet, en daarbij een schoon, splenternieuw liedje over Jambonus. 't Was over honderd jaar te Ovcrmcire, dat de Boerenkrijg be gonnen is en dat d'eerste mannen in 't gareel sprongen tegen de Fransche dwingelandij. De Kattejongen, de kandidaat van de groen socialisten te Dcndcruionde, kreeg, als hij den uitslag hoorde, al de koleuren van 't oud kostuum van 't liberaal muziek van Aalst d'ougarde genoemd groen, appelgroen, gesgroen, aronjegroen, bleekgroen, enz., en dan komen de judassen nog zeggen dat ze met de liberalen niet samengewerkt en had den 1 Foei, azoo liegen I O gie hekse van een vrouwmensch 1... Te Luik eene meid, vier weken in dienst en thuis bestelen en met twee duizend franken gaan loopen. De Hollander zegt: Ben je maat of ben je knecht, Houd je handen altijd recht. Ben je knecht of rijk van aard, Zorg dat je uwe eer bewaart. t'Uofstade is de koor der kerk hersteld, iedereen bewondert de nieu we schoone gothieke vensters. Hof- stade is wijd en breed gekend, sedert 7O, 80 jaar voor zijne kaatsers, op rechte liefhebbers, die hunnen chef- defil kunnen staan. In de maand December zijn er 146 schepen op zee vergaan. Te Gijsegciu is eene schoone orgel in de maak, zeggen ze, bij de gebroeders Vereecken, voor de Sint Jozefskerk van Aalst. In de geleerde wereld wordt er nu veel ge sproken van nen telegraphe zonder draad... Die zoekt, vindt, maar de ge leerdste en zijn nog niet altijd de beste. Hetgeen het schoonste staat En alle rijk sieraad In glans te boven gaat, Dat is noch zacht satij n, Noch diamanten schijn; Maar dat is: Eerbaar zijn. De prachtige schilderij van Al- brecht Meganck, op ons bureel tentoongesteld, wordt Zondag namiddag, om 2 uren, in den Katli. Werkmanskring, Korte Zout- straat, afgelot. Bericht aan deze, die begeeren hun nummer zelf te trek ken... Men kan nog loten bekomen aan 1 frauk. Maandag en Zondag, flok weer, greefachtig en smoorach tig, de boeren vragen een beetje vorst niet altijd regenen of nie altijd vrie zen, of niet altijd zonneschijn, alles op zijnen tijd... En alles moet ne keer rusten, zei Luibrechts en hij lei 's nachts zijne horlogie stil. Dijns- dag, 't is uitgeklaard, 't weer komt van Heldergem, Sonnegem. Woens dag, koudjes zouden we sneeuw krijgen Te Leuven heeft er zich nen gewezen gendarm van kant ge bracht zijne doodkist, door hem zelf gemaakt, stond nevens hem hij is er vet meê M. d'Andrimont, die den socialistischen represantant Dem- blon nen kaakslag gaf, werd slechts tot 25 frank boet, voorwaardelijk ver oordeeld. Kibeladoeken. Aai, nu spreken de mogendheden van Europa van China onder malkander te verdeelen eigenlijk, van spreken is t woord niet, maar zij leggen het zoo goed aan boord dat het vroeg of laat er toch zal van komen. Al de mogendhe den hebben schepen in de Chineesche zee en oefenen hunnen invloed uit op een of ander bepaald deel van 't Chi- neesch Keizerrijk.Iu de Amerikaansche Republiek Uruguay is de laatste om wenteling nauwelijks gedempt, en er wordt reeds eene nieuwe verwacht. (£1 Te Straatsburg is een huis ingestort, dat men aan 't opbouwen was er zijn negen dooden. Te Jakole, in den Franschen Congo, zijn zes milicianen en hunne vrouwen en negen werklieden door de wildemans, (de Bondjos heeten zij), vermoord eu opgeëten. 't Schijnt dat de wetten, ginder in den Bel gischen Congo zoo streng zijn tegen de witton, die eenen neger zouden durven mishandelen, 't Mag wel zijn, want gij vindt altijd van die stekelverkens, die misbruik zouden ma ken van hunne macht om die arme zwarten te tergen, In Perzië vreest men voor eene omwenteling. Be rede is dat 't volk bezwijkt onder de lasten. De vorige Keizer had eene goed gevulde rijkskas achtergelaten, maar de tegen woordige heeft de schatten ras opge bruikt en 't land in armoe gedompeld, en nu is 't algemeen gemompel en mis- contentement er is reeds eene provin cie, die zich onafhankelijk verklaard heeft en die een bestuur op haar eigen genomen heeft. De Keizer zou nu wel de gebroken potten kunnen betalen. Q Te Privas iu Frankrijk ligt de sneeuw eenen meter dik. Vijf jonge werksters zijn door eenen sneeuwstorm verrast geworden, en onder eene dikke sneeuw vlaag begraveu. Gelukkig heeft men ze bij tijds ontdekt en ze door zorgen tot het leven kunnen terugroepen. 0 Ze zeggen dat er in Labrador goudmijnen ontdekt zijn, nog rijker dan deze die men onlangs te Klondyke gevonden heeft. Als't maar waar is. Woensdag zijn 500 boeren door Rome getrokken op weg naar Napels om van daar naar Braziliën te vertrekken. Liever ten ein de van de wereld onzen kost gaan zoe ken, zegden zij, als in Italië van honger sterven. Waar is de goede tijd dat de Paus Koning van Rome was 1 Dan hoorde men van geene armoede Herdersem. Dat is wel, zie I Er komt leven, er komt werkzaamheid en geestdrift in do mannen van Herdersem. Zondag laatst, om 4 uren 's avonds, bood de Vriendenkring aan de huisgenooten zijner leden een vroolijk feestje aan. De zaal van het klooster zat proppeusvol. Het programma was niet zwaar, maar keurig. Eerst werd er door de zangers van den Kring een marsch aangeheven, die om zijn knappe uit voering ferm werd toegejuicht. Daarna werden beurtelings op het tooneel gebrachtHet dorp in rep en roer blijspel in éen bedrijf, De erfgenaam van Nonkel Tieste, kluchtige alleenspraak en Een varken met twee hespen nog een blij spel in een bedrijf. Die drij fraaie, geestige stukjes hebben heel den tijd de lachspieren van de vergadering in werking gehoudon. Eere aan de zangers en tooneelspelers van den Vrienden kring, die hun krachten en ledige uren zoo nuttig en zoo edel weten te besteden Is het geen nuttig en edel werk zijn famil- lie en kennisseu een vermakelijk uur te verschaffen, zicb zelf te oefenen in zang en spel en zoodoende krachtdadig bij te dragen tot de eer en den roem van Herdersem, tot den groei enden bloei der katholieke partij Het feest is te midden der grootste vervoering afgeloopen. Nadat een vriend van den Vriendenkring tot de toehoorders een aanwakkerend en bemoeJigeud woord had gesproken, werd de Pot-pourri vau de Dompers op de planken ge bracht, die zooveel bijval verwierf, dat hij welhaast door ge heel de zaal werd meegezongen. Mochten wij nog dikwijls zulke partijtjes bijwonen VIAAE. Is tet waur dat mea te Viaao, zooveel nachtkoten aantreft? Wij kunnen dat moei lijk aannemen, want wij hebben over een of twee jaar iu veel herbergen een zeer schoon reglement voor 't sluiten dier hui zen gezien, dat overal in de drankhuizen aangeplakt hing. 't Was, gelooven wij, door Burgemeester Poelaert gemaakt, nen wijzen en allervoorzichtigsten man. Hij mag ons met de schoone dagen eens verwachten. Zulke menschen ziet men geerne weder 1 IV. OVER HONDERD JAAR. Aanstonds las gezegde Cooman de beschuldigingsakte voor, en verklaarde dat hij de monniken gevangen nam. Dan vroeg hij de vrijgeleiden die de Paters te Assche hadden gekregen, en hij zeide dat die vrijgeleiden ongeldig waren. De vrede rechter nam ze mede en hij heeft ze nooit meer weder gegeven. Daarna doorzochten zij geheel het kasteel tot in de kleinste hoeken en verzegelden alles, uitgenomen de keuken en twee kamers, waar de kloosterlingen opgesloten zaten. Dit onderzoek duurde tot drij uren van den nacht, maar het was nutteloos geweest, want zij hadden niets kunnen vinden om de monniken te beschuldigen. Dan vertrokken de commis sarissen maar de soldaten bleven op het kasteel met eenen burger, De Moor genaamd. De monniken mochten dan eenige rust nemen op den grond of op eenen stoelzoo brachten zij nog den 14 en 15 Januari over. Den 16 ontvingen zij des avonds eenige wollen bedden om op te slapen, want zij waren allen ziekelijk. Den 17 werd hun de persoonlijke vrijheid weergegeven maar zij moesten den volgenden dag bij de stadsoversten van Aalst gaan, waar zij opgeschreven werden als burgers dier stad en men gaf hun nieuwe vrijgeleiden. De krijgsoverste van Aalst was zeer goed voor hen en daar de soldatendie op het kasteel van Overham verbleven met nog anderen die in den omtrek rondzwierven, van zin waren hen van alles te ontrooven, zond deze overste die soldaten weg en stuurde andere in de plaats. Eindelijk den 23 en 24 wierden de zegels gelicht en er wierd verklaard dat zij voor den op stand van Moorsel geene verdere vervolgingen meer te lijden zouden hebben. Intusschen was het klooster verkocht voor eenen spotprijs. Alles wierd er ontheiligd en vernield. Men groef de overblijfsels der vorsten op, al was het maar om eene looden kist te vinden. Onder andere hebben zij zoo opgegraven Godfried met den baard en zijnen zoon. In de kapittelzaal was nog een steenen kruisbeeld van 6 voet hoog, men wierp Alles scheen verloren voor Dirk van Elzaten. De nederlaag van Akspoele was zóo verpletterend geweest, dat, bij den terugtocht, hem nog enkel een tiental strijd- genooten omringden. Met middernacht kwam hij bijna alleen tot Brugge aan. Iwein, de wanhoop in het hart, was naar Aalst ge vlucht. Hoe groot zijne verwondering als hij die stad be legerd vond Godfried van Brabant had er aanzienlijke scharen vereenigd. Onverschrokken viel Iwein de Braban ders aan en slaagde er in, na een blocdigeu strijd, eene gaping in hunne gelederen te brengen en in de stad te dringen. Niets toont beter den haat, door het volk Willem toegedragen, dan het feit, dat, niettegenstaande dezes schitterende zegepraal, niet eene stad hare poorten voor hem opende. Integendeelhoe meer slachtoffers de bur geroorlog maakte, hoe meer de wispelturige fortuin Dirk verliet, hoe meer de liefde der poorters voor Lauretta's vader toenam, hoe meer verdedigers en wrekers zijner rechten op stonden. Toen Dirk in Brugge kwam, was de maar der ne derlaag er al verspreid. De gansche bevolking lag in de diepste droefheid gedompeld. Op de straten, in de hui zen hoorde men de snijdende weeklachten van kinderen, vrouwen, kreupele en weerlooze maunen deze betreur den een teergeliefden vader, gene een beminden echtge noot, andere een dierbaren bloedverwant of vriend. Geen wonder dan, dat meenen, denken, gissen Het meest van tfjd doet dwalen, falen, missen. 421 - Dat hij verga, die, diep verbasterd, Den vaderlandschen grond miskent, Den grond van zijn geboorte lastert, En 't heilig graf der vadren schendt Hfj leev', maar leve een slaaf der slaven 1 Zgn rif, verworpen, onbegraven, Zij 't aas waarop 't gevogelt' brast Zijn naam zij elk een vloek in de ooren, En 't kroost, den onverlaat geboren, Zij eeuwig met dien vloek belast. Hklmeks, De Eollandsche natie.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2