Albert Meganck, OOST-VLAANDEREN. LUIBRECHTS. Nieuws uit Aalst. Veemarkten. Aardige Christenen Parloii*. Gemengd Nieuws. Vóór 1894. Bedevaart naar Lourdes. MOBILISATIE Handelaars en Duivenliefbebbers. Burgerlijke Aalst. het in stukken in den hof stond een houten beeld van O. L. Vrouw van 4 voet hoog en noen verbrande het. Dan begonnen zij den grooteu toren te ondergraven en gaten te kappen in de muren, die hem ondersteunden, zoodat hij eindelijk den 28 April 1797 met een zoo groot gedruisch neerviel, dat geheel de omtrek er van daverde. (Wordt voortgezet;. HSrav» Vijf deftige huisvaders van Antwerpen spannen een proces in tegen de gentsche vrijdenkersmaatscbappij De Redeomdat zij goddelooze en zedeloozc schriften onder hunne deuren heeft doen stoken smeerige schriften waarin er uitgevallen wordt tegen God, tegen de goddelijke voorzienigheid, tegen de H. Sakrameuten, tegen de Biecht; schriften die vol staau met vuile reden, zoodanig dat ze geen deftig man kan lezen zonder rood te worden van schaamte. Die huisvaders beweeren dat zij in hunne persoonlijke weerdigheid en iu hunne godsdienstige overtuiging beleedigd zijn geworden door die maatschappij welke die vuile bladjes in huune briefbusseu doen steken heeft. Zij vragen straf en schadevergoeding. Wij zijn kurieus om te zien wat het tribunaal zal beslissen. Er is hier ook kwestie van te weten, ja of neen, of de huisva ders recht hebben van de zedelijkheid hunner kinderen te verdedigen tegen 't openbaar zedenbederf. T#* _!ah op de Werf, bij den heer IR 7 Rn Frans Tack, lokaal van den Kath. Trompettersclub twee wonderbare helden, voortkomeudo van 't Eiland Chipka... Komt zien en oordeelt 1 II faut le voire pour le croire; go moet het zien om het te gelooven I Ze zitten in eene stevige geslotene muit en le veren dus voor niemand eenig gevaar op. Wij raden al de Vrionden aan, zóo spoedig mogelijk dit na tuurwonder te gaan bezichtigen, want naar wij vernemen, trekken zij er in 't kort van onder. Ingang vrij. Wie iets in de bus der Trompetters wil ste ken mag, maar niet meer dan 5 lrauk. Weet ge wat Plancquaert, de christen demokraat van Somer- gem, in zijne gazet dierf schrijven op 2 Januari Komt nu maar af met bisschoppelijke brieven tegen ons, met predikatiën, enz., dat zal geen enkel verstandig meusch nog 't luisteren weerd zijn. En dit is geteekend H. Plancquaert. Wat dunkt u daarvan lezers Hectorken Plancquaert, die zegt dat de brieven van de bisschoppen 't lezen niet weerd zijn, dat er niet moet naar geluisterd worden. Is dit niet echt christelijk Naar wie moet er geluisterd worden Naar den hooveerdi- gen zot van Somergem, misschien? Gent. Eene vrouw uit de Korte Kazernestraat, beweert dat hare man haar door de vonster geworpen heeft, en de man zegt dat zij dronken t'huis gekomen is en van zelf door de venster gesprongen is. Wie zou er nu gelijk hebben van de twee? IVevcle. Let toch op van geene kleine kinderkens alleen in huis te laten, want ziet, te Nevele is het achtjarig meisje van Aug. Tuytschaever, door 't omvallen van eenen ketel kokende water zoo deerlijk verbrand, dat het op sterven ligt. Lokeren. Dinsdag morgen is op de wijk Roozen, aan de Zeven Weeënkapel, brand uitgeborsten bij den landbouwer Seraphieu Blanckaert. Schuur en stalling is vernield, een rund ingebleven, maar een verken heeft men kunnen vluch- Des graven hart brak van medelijden bij dit getraan en gezucht. Hij verzamelde des anderen daags groote sommen gelds, om ze den schraapzuchtigcn Willem tot verlossing der gevangenen aan te bieden. Het lot was Dirk ongunstig de Kroon van Vlaan deren ontsnapte hem zijn kind, zijne Lauretta, lag on der Rambolds klauwen. Maar nochtans, bij het zicht van de onwankelbare getrouwheid der Bruggelingen, vatte hij weer moed. In zijn onheil zag hij Gods straf. Ook, toen hij vernam, dat Willem en dezes ridders vóór den slag nederig den Allerhoogste te voet vielen, hunne haren afsneden en de glinsterende pantserhemden aflegden, nam hij insgelijks zijne toevlucht tot den Heer der legerscha ren. Hij biechtte, kortte zijne golvende lokken, deed zijn prachtgewaad uit en een eenvoudige wapenrusting aan. Do ridders en poorters volgden dit voorbeeld. De priesters predikten de boetvaardigheid. Eene alge- meene vasten werd voorgeschrevenmen droeg proces sieswijs de kruisen en de reliquieën der Heiligen om de kerk der H. Maagd. Willem van Normandië werd, naar het gebruik des tijds, in den ban der H. Kerk gesla gen door Dirk van Elzaten, den deken Thancrannus en de priesters Eggardus, Sigebedo, Heribertus, Fromol- dus senior en Theodoricus. Na zoovele rampen en verwoestingen scheen Vlaan deren enkel door het gebed te redden... Terwijl de Bruggelingen door hunne boetvaardigheid den zegen des Almachtigen afsmeekten, doorkruisten Dirk, Irederik, Gervaas van Praet en de overgebleven ridders het land, om troepen aan te werven. Daniël bracht een groot leger op zijne Heerlijkheid van Dendermoude te been. Hij zou Iwein ter hulp snel len. Willem, na ecu kort verblijf in het kasteel van Folket, sloeg zijue tenten dichtbij Brugge op. Geen dag verliep of rookwolken kondigden brandstichtingen aan. Vele burchten en kasteelen werden vergruisd. ten. Er is waarschijnlijk kwaadwillig heid in 't spel. Zondag avond, al; sir hts twee vrouwpersonen 't huis waren, had den schelmen gepoogd in te breken, maar zij waren verjaagd geweest. Mis schien zijn het dezelfde, die zich nu wreken. Zcle. Weeral diefte te Zele. 130 fr. gestolen bij de renteniersters Sophie Wiliemsen Marie Pinsaert. De bandie ten waren zoo stout, dat zij 't geld in 't huis zelf onder de oogen van de twee oudjes verdeelden 't waren twee ge maskerde kerels, ze spreken Zeelsch. Denderbelle. De vleeschhouwer Vermeir k\ram zaterdag met zijne kar naar huis. Op eens, zijn peerd ver schrikt, en springt vooruit, een van de wielen loopt tegen den kerkmuur, 't ge rij slaat om, en de beenhouwer en zijne vrouw vliegen op den grond Vermeir is de schouder gebroken, de vrouw heeft niet als eenige lichte kneuzingen. Mint-Llevens-Haiiteiii. Aldaar is er in den nacht van Nieuwjaar ge schoten door eene venster van het 2° verdiep, bij doktoor Van Steenberge. Men heeft de zaden iu de kamer gevon den. Wafaou daar achter zitten Ncvclc. Maandag, omtrent 7 ure 's avonds, zag do zoon Van Voltem, wonende op den Borrewal, dat een dief in den lochting bezig was met roode kooien af te snijden. Hij liep in huis en riep Men steelt onze kooien, ik loop naar den policiekommissaris I De vader Jan-Baptist, een 64jarige man, liep naar buiten en achtervolgde den dief, dien hij herkende. Binnengekomen was hij zoo zeer ontroerd, dat hij plotselings ineen zakte en dood nederviel Audcghciu. Op 6 dezer is, bij Petrus Van Ecter, een stoutmoedige diefstal gepleegd. Rond 1 uur 's nachts, hoorde hij de deur van de stalling open breken hij sprong buiten, stopte den dief iu den stal en ging terstond gebu- reu roepen. Toen deze binnen kwamen, had de dief reeds langs de vensters de vlucht genomen. Men berekent dat de dief van vier meters hoogte gesprongen is. Er waren drie konijnen iu een zak gestoken die op den hof stonden. Ook het schaap was losgemaakt om mede te nemen. De gendarmerie heeft verbaal opgemaakt. proces- Dciiderinoiidc. Het is waar dat M. de volksvertegenwoordiger Van den Steen aan eene verkoudheid geleden heeft, doch zijn toestand was volstrekt niet gevaarlijk. De achtbare volksver tegenwoordiger is reeds volkomen her steld en donderdag nog heeft hij eene lange wandeling gedaan. Ilamiuc. De schuur en stalling met den gauschen inboedel van den landbouwer Emile Lauwaert te St-Anne, is ten gronde afgebrand 4 koeien, 1 peerd, 1 hond en eenige hennen zijn iu de vlammen omgekomeu. Men kent de oorzaak van den brand niet. De schade, omstreeks 7000 fr., is door verzekering gedekt. Men is te St-Auua zoodanig gewoon geworden aan het branden dat er nau welijks een lOtal nieuwsgierigen om trent den brandstapel waren te zien. Wcttcrcu-ten-Eede. Onbeken de schurken hebben in den nacht van vrijdag tot zaterdag de petrollampen gestolen van 7 lantaarns. Spiegels had eens met een zijner vrien den te Brussel nog al diep in het glas gekeken, en trok diep in den nacht naar huis. Onder weg kregen zij twist over de maan. Spiegels zei dat het de zon was ,en zijn vriend dat hel de maan was, als daar brechts voorbijkwam. Ah, vriend Luibrechts, meteen Spie gels, gij kunt ons helpen wij liggen in ruzie. 2eg gij ne keer, beste vriend; is dat nu de zon of de maan, dat ge daar ziet 'k En zou het u niet kunnen zeg gen, M. Spiegels, zei Luibrechts, daar ik nog maar twee dagen te Brussel woon en eigentlijk van Kortrijk ben. Bartholomeus. Die ijdele beloften!! X. Gij zoudt'tjaar kunnen beter instel len hebben? Hum. Ge moet de ste- kelverkens komen zien. T. F. Op éeneu brief heeft Melle drij pennen ge broken. Loden. Is 't adieu voor eeu wig Vr. J. Is 't waar, ze zeggen in de Molenstraat dat gij ziekskens zijt Gent. Diusdag namiddag in volle klaarte zijn dieven binnengebroken bij de echtgenootcn Glorieux, wonende Stukje n. 3. Zij hebben verscheidene kleedingstukken gestolen. Op de bo venkamer hebben zij een koffer open gebroken en al het binnengoed op den grond geworpen. Wnn«niniintcr. Zaterdag heeft men alhier het lijk opgevischt van Charles De Wilder, schipper, oud 28 jaar, die den 10 Mei laatstleden vetdronken was. Hij was savonds naar huis gekomen, had eenen misstap gedaan en was zoo in het water gevallen, 't Hoofd en een hand waren verdwenen. Men denkt dat het lijk ergens moet vastgeraakt zijn anders zou het vroeger bo ven zijn gekomen. De Wilder was geboortig van Exaarde. Koiimc. Er is ernstig spraak van de prachti ge krocht van St-Hermèskerk te herstellen. De plans zijn opgemaak door den bouwmeester Gei- naert en men verwacht het bezoek van de konink lijke kommissie der monumenten. Slactitofficr en mocdcrlicrde. Verleden week kwamen twee Oostendenaars in eene herberg op de Statieplaats te Brugge en vertelden aan de herber gierster dat de treinwachter Timmer man, Bruggeling, te Oostende wonen de, ziek geworden was en de HH. Sakrameuten ontvangen had. De herbergierster was verwonderd, dit nog uiet te weten, daar de zuster van Timmerman daar dagelijks melk bracht. Kort nadien kwam de zuster op de deur kloppen, men riep haar binnen en vroeg naar den toestand van haren broeder. Het meisje, goweldig verschietende, berstte in tranen los en verklaarde van niets te weten, doch zij spoedde zich naar huis. Hare moeder wist ook van niets en men begon te hopen dat hot een valsch gerucht was. Het moederhart had geene rust meer zij moest naar Oostende om daar te vernemen wat er van haren zoon geworden is. Gansch bezweet kwam zij te Oostende aan, ijlde naar de woning van haren zoon, doch in hare ontroering klopte zij nevens de deur de buurman deed open en thaus eerst be merkte de vrouw haren misslag. Vriend, hoe is het met mijnen zoon, leeft hij nog was alles wat de arme vrouw nog kou uit brengen. De buurman, gansch verwonderd, zegde dat haar zoou wel te pas en op zijn werk was. O zegde moeder Timmermans, wat ben ik ge lukkig dit te vernemen, men is te Brugge komen vertellen dat hij berecht was. Do ongelukkige vrouw liet zich op eenen stoel vallen en was een lijk. Wij willen niet pogen de tooneelen te beschrijven die later in dit huigezin plaats grepen. De schoon dochter en de buurman liggen te bed, tengevolge van den uitgestanen schrik. Zandvoorde. Laffe aanval op den E. H. Pastoor. Verleden week ging onze eerw. heer pastoor eenen zieke bezoeken in het dorp. Toen hij nabij het huis van den lijder gekomen was, sprong opeens eeue gebuurvrouw buiten, greep hem onverhoeds vast, wierp hem ten gronde en bracht hem zware mishandelingen toe. De toestand van den priester moet nog al erg zijn, want Maan dag had hij nog zijne diensten uiet kunnen doen. De verbittering onzer bevolking tegen de aanrand ster is groot, want ouzo herder wordt hier algemeen geacht en bemind. Leest De Yolkcdust. Zie onze vierde bladzijde. Had er ooit iemand vóór 't jaar 94, vóór dat 't volk stemrecht had een van die helden hooren vernoe men, die zich nu uitgeven als de eenige ware volks vrienden, als de eenige verdedigers van den werk man Wie had er vóór 94 hooren spreken van den vierden man, van Plancquaert, van Ducatillon, van De Backer, van De Pelsmaeker, Renkin en consoorteu Vóór 94 was er nochtans ook werkvolk, hoe komt het dat zo dan op geen werkvolk peinsden Antwoord Onid.il er dan nog geen geld ■néc te verdienen waa, Een man vau Alken (Holland), 63 jaar oud, die te voet eeue bedevaart naar Lourdes gedaan heeft, is dezer dagen weergekeerd, frisch en gezond. Hij heeft de reis afgelegd zonder nen centhij ging zijn eten bedelen fransch kon hij niet, met moei te genoeg om een stuk brood te vragen. Hij heeft 68 dagen weg geweest. Hij heeft Parijs, Lourdes en Bordeaux gezien. Zomliiyi'utit. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Meganck, Leopold- straat. Wie, wie, wie, heeft er Donderdag morgend in de wachtzaal der statie verklaard christen demo craat te zijn en naar de Kerk niet te gaan Wie, wie, wie OpgcpnNt Wij vernemen dat er valsche nickelstukken in deze stad in omloop zijn het schijnt dat zes personen, twee vrouwen en vier mannen, in verschillige winkels vroegen om geld uit te wisselen tegen halve franken. De policie doet opzoekingen. liet Bureel van politie is overgebracht naar het Landhuis, oude zittingzaal der Handelsrecht bank. Franskiljon**. Wat zijn die frans kiljons toch een.... geestig ras In hot italiaansch heet een rijwiel velocifero In hot spaansch bicicletta In het duitsch farhrad In Rusland velo Iu Engeland cycle In Amerika u wheel Maar in 't hollandsch, beweeren de franskiljons, is hetgewielsnelrijvoettrapperneusbrekersgesteln En na die ezelarij gezegd te hebben, is het be wezen dat het neerlandsch eene onmogelijke, eeue niet uit te spreken taal is Oeff Wij zeggen een franskiljon is degeestigste gaper van de wereld STAD AALST. Optelling der paarden en rijtuigen bcstaaudc in deze stad. De Burgemeester der Stad Aalst In uitvoering van het artikel 130 van het Ko ninklijk besluit van 31 December 1889 en ingevol ge den brief van den heer Bevelhebber van het Distrikt militair van Dendermoude in dato van 22 dezer maand, brengt ter kennis zijner onderhoori- gen, dat de Commissie gelast met de optelling der paarden en rijtuigen, bestaande in deze stad hare werkingen zal beginnen den Donderdag 13, Vrij dag 14 en Zaterdag 15 voor de Stad Aalst, den Maandag 17, den Dijnsdag 18 voor het gehucht Mijlbeek en den Woensdag 19 en Donderdag 20 Januari 1898 voor de gehuchten Schaarbeek en Sint Job en des noods de volgende dagen, telkens ten 8 uren 's morgeus. Men wordt verzocht zijne paarden en rijtuigen, ten huize te houden, de dagen bepaald voor de op telling. De burgers worden terzelfdertijd verwittigd, dat het onderzoek en de rangschikking der paarden en rijtuigen alleenlijk iu algemeen belang geschieden en dat deze formaliteiten geene beperking stellen aan de rechten der eigenaars of aan de transactiën die de paarden en rijtuigen kunnen ondergaan. Aldus afgekondigd en aaugeplakt te Aalst, den 28 December 1897. De Burgemeester M.-L. Gheeraerdts. Zonnestraat, Nr 26, te Aalst, gelast zich met het verven, alsook met de versierschildering van kerken en kerkbeelden, het verdoeken en herstel len van oude schilderijen. PARIJS la VILLETTE. ter markt verkocht prijs per kilo. Ossen 3225 2573 1,36 120 1,05 Koeien 0889 764 1,34 115 1,00 Stieren 321 245 1,15 105 0,95 Kalveren 1158 1014 1,90 170 1,50 Schapen 19704 17500 1,80 160 1,40 Varkens 4348 4213 1,14 108 0,95 ANTWERPEN. Alle woensdagen. 086 ossen prijs per kilo 0,82 0,72 0,62 095 koeien n 0,00 0,00 0,00 30 veerzen 0,76 0,66 0,56 021 stieren 0,68 0,58 0,48 04 kalveren 1,09 0.99 0,89 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten000 Melkkoeien 058; groote ossen 05; jonge ossen 100; vaarzen 136; vette koeien 120 stieren 082 magere beesten 129schapen 53 lammeren 02 kalveren 081varkens 233loopers 13; viggens 382. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,00 tot 1,25. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,90 tot 1,00. KORTRIJK. Te koop: 181 koeien, verkocht 143 vaarzen, verkocht 61 stieren; verkocht 17 ossen verkocht Stempels in caoutchouc, te beginnen van 1 fr. 50, fleschje inkt inbegrepen. Cachetten in koper, te beginnen van 1 fr. (met twee letters), bij de Echt- genoote CORNELIS-CLINCKAEKT, 46, Lange Zoutstraat, Aalst. Een kataloog met houderde modellen is ter be schikking der klieënten. Goedkoope boek,- papier en muziekhandel. Almanak Hachette-Lcbegue voor IS98 aan lfr. 50. I|/,n v|)l)A/yt eene goede Keukenmeid. Vl.l.löl Zich te bevragen ten bureele dezer. Geboorten Mannelijk 19 Vrouwelijk 16 35. Huwelijken. J. Van Mol, landbouwer mot M. Meert, land bouwster. Overlijdens. H. Poriau, m. Valckonborgh, kaaiw. 66 j. Zout- straatp. G. Pannekoek, 25 j. Binnestr. A. Van VVaeyenbergh, z. b. 72 j. Zoutstraatp. 10 kinderon onder de 7 jaren. 422 zei 1ff-, r -*ttTt-?—zakwv--•scas+aoamma VAN HET LEGER. SCHILDER,

De Volksstem | 1898 | | pagina 3