m, 4' JAAR li 159. IWEIN VAN AALST. DE LOTING. 00 ZATERDAG 22 JANUARI 1898 OOST-VLAANDEREN. 3 Bureel Kapellestraat, 13, Aalst RONDSJOERINGSKENS. Een Vraagstuk uit liet land der Stekelverkens. Op clen boord van den afgrond Huicliclarij. Voor <lc 4000 ft'. Galmaerflen. 2?«n abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De keizer van Duitschland gaat in 't begin van April met zijne twee oudste zoons naar Jeruzalem, half bede vaart en half plezierreis. De nieuwe opperbevelhebber van Cuba heeft bezit genomen van zijn ambt eenige vijan dige betoogingen hebben plaats gehad, maar de policie heeft ze gemakkelijk stilgelegd. De keizer van Persië heeft drij Belgen gevraagd om in zijn land den dienst der douanen te komen inrichten, zooals hij bij ons in voege is. Ze zijn reeds vertrokken. (j§ En in China zijn't ook Bel gen, die aan 't hoofd staan voor 't leggen van nieuwe ijze renwegen. Q In Nedcrlandsch-lndie heeft eene aardbeving plaats gehad meu seint dat er 5 soldaten omgekomen zijn en 36 gekwetst. Onze vriend de Missionnaris van Dender- hautem heeft in zijne brieven ook geschreven over eene aardbeving, en hij zegde dat hem dat zoo aardig voor kwam, dat hij niet wist wat denken als alles aan 't bijzen ging. (Q) Groote branden hebben in Australië verscheidene dorpen verwoest, met honderden huisgezinnen zijn zonder dak. @Inde stad Corfou, in Griekenland, op het oogen- genblik dat de vespers eindigden in de katholieke kerk, is een jongeling naar de priesters gesprongen en heeft hen verscheidene messtekeu toegebracht. Een van de 4 pries ters is gedood, een andere ligt in stervensgevaar. De reden van dien aanslag is nog niet gekend. Wat vernemen wij daar uit Italië Wordt dit mensch gek Wie dat Dona Lena Crispi, de vrouw van Crispi, den gewezen minister van Italië. Verledene week doorliep zij de straten van Pa lermo met een kalfken aan een zijden lint, een echt kalfken dat zij opgeleerd heeft gelijk een kleinen hond. O diton- noozel wijf 1 In een koolput nabij Gleiwitz, in Silezië, is brand ontstaan 30 werklieden zijn gedood, verscheidene erg gekwetst. Eene bende van 100 zeeroovers hebben den omtrek van Haipong aangevallen zij werden echter door de Franschen krachtdadig achteruitgedreven een hunner werd erg gekwetst en nen anderen erg geblesseerd. Tengevolge van den opslag van den prijs op het brood, hebben de huismoeders der Italiaansche stad Ancona, met hunne kinderen, eene betooging gehouden alles wel, maar na de kortege zijn ze begonnen met de spiegelruiten der winkels in te werpen en revolte te verwekken, en dat kon- nen ze gemakkelijk daarlaten. De policie kwam er tus- schen vrouwen werden gewond of op 't toreken gestoken. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. In aller haast schorste hij het beleg van Oostkamp's kasteel op en kwam, op 12 Juli, vóór de muren der Keizerlijke Stad. Omstuwd door vierhonderd ridders en gevolgd van talrijke scharen, zou hij, met Godfried van Brabant, Aalst ten val brengen... Bereids drie weken van den '21 Juni zat Iwein belegerd, toen Willem het grondgebied van Aalst betrad. Do held had de aanvallen der Brabanders met welsla gen afgeweerd en menigen vijand onder do muren doen sneuvelen. Eilaas, hij had welhaast met de schaarsch- heid der levensmiddelen te kampen en de hongersnood zou dra tot overgaaf dwingen, indien Dirk en Daniël de vijandelijke gelederen niet kondon doorbreken, Aalst van versche strijders en voorraadsmiddelen voorzien. Herhaal de malen viel Daniël de Brabanders aan spijtig door waakzaamheid en getal waren zij tegen verrassing en overrompeling beveiligd. Nu Willem insgelijks de stad omsingelde, zouden hare verdedigers eerlang de vlag neer strijken, de wapens neerleggen... In dezen benarden toestand bleef Iwein zichzelven beheerschen. Hoe neteliger de omstandigheden werden, hoe grooter moeilijkheden hem dwarsboomden, hoe die per de weeën des oorlogs hem troffen, des te hooger steeg zijn moed. Lauretta's schaking, de nederlaag te Ak- spoele, het stormloopen op Folket's burcht, het gevecht van Oostkamp, dit ten top klimmen van de nooddruft waren botraande of bebloede mijlpalen op zijnen levens weg. Menigeen zouden de slagen van 't noodlot terneer slaan, bij Iwein hitsten zij enkel de wraakzucht aan. Dag en nacht zag men hem op de bolwerken en zijn bezielend woord stortte de Aalstenaars nieuwen Het is algemeen bekend, dat de helden van Chipka, door den drang van hun martelaarsbloed aangedre ven, den strijd voeren tot behoude nis en verdediging der godsdienstige belangen van onze Moeder de Heilige Kerk Als eenigste bewaarders en vertolkers der be roemde Eucykliek, door hunnen Paus Leo XIII aan de wereld opgelegd, hebben zij de groene vlag ontplooid, en beweren, dat overal waar zij niet optreden en veld winnen, de grond vet gemest is voor het socialismus. Welnu, de kiezing van Deudermonde komt te bewijzen, dat de kantons van Zele en Ilarame, die maar 1451 en 1444 stemmen (bij na allen liberalen), aan Ducatillon verleend hebben, slechts 374 en 273 Beerblockisteu telt, terwijl Dendermonde en Wetteren, waar Ducatillon 4419 en 2374 stemmen behaald heeft, 942 en 1314 aan Beerblock geven. Zou de boezemvriend dor stekelverkens dit vraagstuk niet kunnen oplossen, en oppervlakkig het wezenlijk getal Daeusisten, op dit verslaafd grondgebied, niet kunnen schatten Er zou mis schien bij de oplossing een kiem tot Schande aan God kunnen ontstaan Een Stekelverken. De handelingen van do opperhoofden der daensisteu tooueu klaarblijkend hoe verre men kan komen als men eenen slechten weg ingeslagen heeft. In 't begin van hunnen ongelukkigen strijd, onder 't geleide en den dekman tel van eenen priester, bazuinden zij 'overal hunne gehechtheid aan de goede zaak en aan hunne geestelijke overheid uit. Dat Monseigneur van Gent een woord van aikeuriug spreke, zegden zij, en wij zullen stil zijn. Het heeft afkeuringen geregend maar alle weken spotten de gazetten der daeusisten met hunne geestelijke overheid. Als de groene kopstukken, al wat deftig en katholiek is op alle manieren aangerand en be spot hebben, dan durven zij den hoogmoed zoover drijven van aan de katholieken te zeggen Geeft ons eene plaats van volksvertegenwoordiger en wij zullen de verdeeldheid, die wij aangepredikt heb ben staken. Planquaert wilde zich als representant opdringen te Gent, wat aan dien scheurmaker, natuurlijk geweigerd werd en daarop valt hij uit tegen de katholieken vau Gent en bedreigt ze van tegen hen meer dan ooit te strijden, en spot op eene schandige manier met de overheid van Bisschoppen en priesters. Alzoo komt de aap uit de mouw. Het doel van de scheurmakers is van in de Kamers te geraken, en daarom zijn hun alle middelen goed. Daarom mag men ze op den zeiven rang plaatsen als de ergste vijanden van onzen heiligen godsdienst. Die nood lottige christene democraten n of volksbedriegers willen, gelijk de socialisten, door het volk aan een plaatsken van 4000 franks 's jaars geraken. Daar toe gebruiken zij valsche belofteu, spot met geeste lijke overheid, verspreiding van haat en nijd tegen de goede katholieken, die getrouw zijn aan Paus en Bisschop daartoe prediken zij aan 't volk van misbruik te maken van zijn kiesrecht zij durven zeggen dat men eerder moet stemmen voor libe ralen en socialisten als voor deftige katholieken. En zeggen dat het begin, het hoofd en de ziel van die onchristelijke beweging een priester is. Men vraagt zich met angst af, waar dat moet eindigen. De geschiedenis leert ons hoe hoogmoed ver blindt en naar deu afgrond geleidt. De Daeusisten zeggen dat het volk moet verte genwoordigd worden door volksvertegenwoordigers, I die vooral de belangen van 't volk zullen verdedi- gen. M. Tibbaut komt te Dendermonde op als democraat, als volksverdediger maar hij behoort aan de kliek der daensisten niet, en hij wordt door de groene socialisten als hunnen grootsten vijand bevochten. De Daensisten zeggen dat de kandidaten door eenen algemcenen pol moeten aangeduid worden M. Tibbaut onderwerpt zich aan dien pol en dan roepen de daensisten dat de stemming van den pol niet goed is. Waarop komt dat uit De pol is maar goed als hij voordeelig is voor de daensisten, anders is hij af te keuren. Welke is dan de strekking der daensisten Zij willen, kost wat. kost, in de Kamers komen al wat daartoe kan helpen moet gebruikt worden. De socialisten en de liberalen kunnen ons hel- pen, dus het zijn onze vrienden de katholieken steken ons buiten, het zijn onze vijanden. De Bisschoppen keureu ons af, dus wij lachen met hunne macht en wij zullen bij 't volk ze doen misprijzen. De priesters zeggen dat wij vijanden zijn van den godsdienst, dat wij handelen als liberalen en socialisten dus wij zullen ze be- u spotten en hatelijk maken bij 't volk. Ziedaar het programma van de daensistenen lezers, oordeelt nu of zij op den waren weg niet zijn en vraagt aan uw geweten of gij zulke mannen moogt volgen en hunne gazettou lezen overweegt hoe die mannen nóg verwijderd zijn van dcu afgrond waarin hunne onmeetbare hoogmoed zal storten en doen verdwijnen. X. Die droeve dagen komen nog eens, die aan de ouders zoo veel bange smert veroorzaken. Die afgrijselijke bloedwet, die onze kloeke en brave jonkheden aan hun werk en hunnen stiel on trekt en ze medesleept naar de kazern. In de middeleeuwen wist men van geen loten te spreken. Het zijn de Franschen, die op het einde der verledene eeuw die hatelijke loting hebben ingevoerd. Zoo slecht was zij bij de Bel gen gekomen dat de Boerenkrijg er op losberst- te. Wanneer zullen wij van dit monster verlost zijn Wij vragen een Vrijwilligersleger f Geen persoonlijke dienstDit ware eene stap naar 't alleman soldaat, maar een Vrijwilligers leger. Dat men beginne met de soldaten wel te beta len. Als soldaat zijn eene positie zal wezen, zul len er vrijwilligers genoeg komen. lUcirclbeke. Nog al messteken. Drie personen verlieten zondag avond de herberg De zwarte Gevel. Een hun ner, zekere Spiegelaere, terwijl hij aan eene natuurlijke behoefte voldeed, werd door een zijner makkers aangevallen en bekwam verscheidene messteken. De andere makker Weweire kreeg eenen steek in de hand. Het schijnt dat wraak de oorzaak is van dit misdrijf. St-Licvciiw-IIoutcui. In den nacht van donderdag tot vrijdag zijn dieven op de dorpplaats op ronde ge weest achter konijnen en kiekens. Bij Achiel Goosscus, heeft, men (1 hennen gestolen, en bij Firm in Goosscns 5 vet te konijnen. Bij de wed. Van de Velde en in 't klooster zijn de sloten der deu ren opengebroken, doch de dieven zijn misschien verrast en hebben niets me degenomen in het klooster hebben zij 3 zakken geledigd om hunnen buit mee te nemen, doch zijn gevlucht in de richting van Oombergen zonder iets te stelen. Dendermonde. - -Er wordt geklaagd dat de Scheldewerken zoo slecht vooruit gaan. Er wordt ook veel gesproken over de schielijke sterfgeval len, bijna allo weken zijn er twee of drie. Estoie parati, wees bereid, de dood klopt eerst niet aan, en vraagt niet om te mogen binnengaan. St-GilliK-Wnaa. Donderdag avond om 8 uren is do schuur afgebrand vau Gillis De Muuck op den Groenen Dijk. Alles is er ingebleven. Men kent de oorzaak niet. Over 7 jaar is de hoeve van De Muuck nog eens door 't vuur vernield geweest. St-Nikolnna. Donderdag avond kwam de paardenslachter Noens de Ankerstraat uitgereden. Aan St-Jozefsgesticht raakte hij een stilstaande rijtuig. Door den schok werd hij uit de voituur op den grond geslingerd, terwijl het paard, dat zich losgetrokken had in volle vaart langs de markt over de Plaisautstraat op liep. Op de Ploeg is het door een moedigen burger aangehouden. De staat van Noens is gelukkig niet gevaarlijk. Dcstclbcrgcn. Ketels van Destelbergeu, natuurlijk van de beste niet, hebden eenen inwo ner van den Dendermondschen steenweg aange rand en hem verscheidene messteken toegebracht. Zijn toestand is erg. Op dijnsdag 25 Januari aan staande is het de ver maarde feestdag van deu H. Paulus, binnen de ge meente Galmaerdeu. Deze feestdag is van ouds af aan bekend door de menigvuldige bede vaarders, die er dien dag van wijd en zijd komen om hunne devotie te hou den en het Sint Pauwelsbroodjo «te rapen, dat 's namiddags, om 1 uren, rond het aloud Kapelletje van Sint Paulus wordt gestrooid. Kerkelijk Nieuws. Dagwijzer. Zondag, 23 Januari. Feestdag der H. Familie. De H; Familie, het. vooi beeld van alle christene huisgezin nen. Iu vele huishoudens is de cliriste- ne geest verdwenen. Dat is een waar on geluk. Wat is ecu huis zonder gods dienst? Er is geene verbetering te ho pen voor de maatschappij, roept de Paus, zoolang als de christene zeden niet hersteld worden. Indien er iu alle huishoudens wel gebeden werd, en de kerk en de biecht wel opgepast, hot zou een andere wereld zijn als nu. Maandag, 24. H. Timotheus. Dijnsdag, 25. S. Paulus'Bekee- ring. Woensdag, 26. II. Polycarpus. Donderdag, 27. H. Joannes Chrysostomus ofGuldemond, alzoo ge noemd om zijne welsprekendheid. Vrijdag, 28. H. Julianas. Zaterdag, 29. H. Franciscus van Sales. Priesterlijke benoemingen. Z. 11. do bisschop heeft officieel be noemd den zeer eerw. h. kanunnik Goethals, U. J. D. Zijn onderpastoor benoemd: te Gent, op St. Martinus (Akkergem), de eerw. h. Rodts; onderpastoor te Lovendegem; te Lovendegem, de eerw. h. Van Ac ker. onderpastoor te Appels; te Appels, de eerw. h. Van Loo, priester der laat ste wijding. Zijn professor benoemd van rheto- rika in het collegie van Ronsc, de eerw. h. De Vos, professor van kleine figuur; van kleine figuur, de eerw. h. Vau Eerdenbrugh, priester der laatste wij ding. .Jongelingen-Congregatie. Zondag 23 Januari Feestdag der H. Familie. Algemeene Communie. H. Mis om 6 1/2 ure in de Kapel der Eerw. Damen, Molenstraat. Om 11 ure plech tige openbare Opdracht van 23 Aspi ranten. Volle atlaat. m saxfj DOOR

De Volksstem | 1898 | | pagina 1