KIBELADOEKEN. ITALIË. Kroiiljk van Hanege vechten. Parloir. Vleesch steriliseeren. Geschiedenis van eenen Peperkoek. Ik wensch U allemaal, klein en groot, den harte- lijken Goeden Dag en heb de eer U te laten weten, alsdat onze Koning Leo pold te Brussel een be stendig Museum gaat in richten van Congoleesche voortbrengselen. De grond is al gekocht, en men schikt in 't kort beginnen te bou wen. Eene spaarmaat- schappij van Luik, bestaande uit werklieden, heeft in de trekking eener leening het lot van 150,ooo frank gewonnen... Zóo iets moest onze Vakvereeniging van Aalst voorvallen, 'k wensch- te het uit den grond van mijn hart, voor die brave anti-socialisten. Er is ernstig spraak van de krocht der St-Hermèskerkte Ronse te herstellen. De plans zijn opgemaakt door den bouwmeester Geirnaert en men verwacht het bezoek van de Commissie der monumenten. Princes Louise van Saxen-Coburg, oudste dochter van den Koning der Belgen, heeft tot Nizza eeneschoone villa betrokken zij heeft er eenen stal laten maken voor 22 paarden. M. Welvaert van Lokeren is gedekoreerd met het kruis van eerste klas. Een der socialisti sche schepen van Dison heeft zijn ontslag gege ven omdat de gemeenteraad weigerde zijnen trok van 400 op 1000 frank te brengen, 't Is nog spij tig voor dienen smachthals Halt-saëvoe 1 Tot Gent, op Zondag 6 Februari, luisterrijk avondfeest in den Katholieken Werkmanskring van St-Pieters. Derde opvoering, op algemeene aanvraag, van het groot Oratorio De Kruis- vaders vóór Jerusalem tusschen het eerste en tweede deel van het feest Voordracht door den E. H. Ponnet, bestuurder van onzen Katholieken Werkmanskring te Aalst.De mecaniciens van Brussel zijn in werkstaking. Te Cruybcke zijn, op 't bevel van het parket, bij nen schipper 80 zakken gerst aangeslagen. Recht in zijn schoenen gaan is altijd best en men komt er verst meê. De E. H. De Beule, gewezen pastor van Asper, komt tot Zelc in den ouderdom van 77 jaren te overlijden. R. I. P. Van 31 De cember 1896 tot 3 Januari 1897 had de Groote Post te Brussel 1 millioen 800 duizend visiet- kaartjes te verzenden gehaddees jaar is dit getal verminderd tot x millioen en 578 duizend. Rond het einde dezer maand wordt nen nota ris uit den omtrek van Kortrijk op 't banksken gebracht, die ze betichten van schriftverval- schingen Vrienden, nog drie en twintig wekcu En onze vierden wordt in den pot gcstckcn. Tot Anist gaat op 13 Februari eene revue-Jam bontste opgevoerd worden, waarvan zal geklapt worden tot in de vier hoeken van onzen eerd- bol.... Of d'Aalstenaars al kurieus zitten 1 Hoort eens, hoe wreed I Ne jongeling van Edin- gen, die zich op verloren Maandag verkleed had met een masker, waaraan een zeker vocht ge streken was thuis van 't bal komen, zijn ge zicht beginnen te zwellen op eenige minuten met nen kop liggen gelijk een klein tonneken dik, en Zondag reeds mortibus zijn, dood. 23 dorpen in Albanië, dat ligt in Turkije, heb ben besloten zich van den schismatieken tot den Katholieken godsdienst te bekee- ren. In de Brusselsche schouw burgen gaat nu een reglement uitgehangen worden, waardoor het aan iedereen zal verboden zijn, na het ophalen der gordijn, nog tusschen de banken door te gaan.... Ze moeten daar ook, in die theaters, reglementen maken dat er den eind aan verloren is, en 't en pakt dan nog niet.... Ge weet nog, wel, dat ze verleden jaar ook aan de damen verboden van hoeden te dragen Welnu, thans dragen de damen hun haar zóo hoog, dat het nu nog slechter is... Wat daarmeê begonnen Major Thijs is vrijdag avond uit Congo te Brus sel weergekeerd. De Koolmijnen van den Borinngc hebben besloten den prijs der kolen, voor huiselijk verbruik, voor Vlaanderen be stemd, met 1 fr. per 1000 kilos te verminderen. Dat nieuws zal goed onthaald worden bij onze huismoeders. Tot Bnesrodc hebben arbei ders, die zich vrijdag naar den arbeid begaven, op den ijzerenweg, het afschuwelijk verminkt lijk vinden liggen van nen jongeling der parochie. Polydor De Keyser, geboortig van Dcndcr- monde, lord-major van Londen geweest, is al daar in den ouderdom van 62 jaren overleden aan eenen kanker in de keel de Koningin van Engeland maakte hem na afloop van zijn man daat van edeldom want, zooals ge weet moet er in Londen alle jaren nen splenternieuwen bur gemeester worden benoemd.... Ik zie M. Pol. De Keyser nog altijd voor mij staan, van als ik hem te Dendermonde over eenige jaren salu- weerde. De individjoe, die in d'Expositie on zer hoofdstad, op 8 Octobor van gepasseerd jaar, in de afdeeling van schoone kunsten, een stand beeldje in ivoor pikte, wordt gekondamneerd tot 6 maand kot en 26 frank boet. Nog azoo ne slimmen Zekere Philemon D.... van Eriveldc, meende dat we reeds in gemeenschap van goede ren leefden en dat ieder maar te langen had waar het te vinden is; hij stool van zijnen baas 170 fr. en daarbij nog nen velo,... Daarmeê ging hij op drasjch en hij draaide zoodanig wel, dat er op 8 dagen tijd al 100ballekens waren gaan fluiten... Maar zijn droom was weldra uitKadé werd bij den kraag gevat en voor 1 jaar en 15 dagen ach ter de grendels gedraaidPhilemonksken zit daar nu met zijn zweetplakkers, dat zal hem leeren 't naaste jaar zijn handen thuis houden. Alia, den trio van 't dievenvolkje is compleet: Uit Hiel, in Duitschland, telegrafeeren ze mij, dat ze daar nen krawat vijf jaar pensionnaat hebben gegeven voor diefstal van kerkversier- sels, onlangs tot Brugge gepleegd. Goed Houdt den schelm maar daar, wij kunnen hem hier missen. Keizer Menelik, vorst van AbyaMiiiië, komt te proklameeren, dat het in geheel zijn rijk verboden is aan 't vrouwvolk nog gouden ver siersels te dragen.. Of er vele madammen zullen IcpgiiuM verkoopen, dat ziet ge van hier In llnvmia, van waar zulke puike cigaren komen, staat alles in rep en roer nen burgeropstand 't is alle avonden krak, ketelmuziek vóór de woningen der Stadsbestuurders... In zulke mo menten d la chef staan, 't en moet niet plezierig zijn. Eene vrouw uit eene kaberdoes van Gent eischte voor de afbraak van haar huis, in een klein straatje gelegen, van de stad 25 dui zend frank schadevergoeding en daar de stad enkel 2500 frank wilde geven, nam zij haren toevlucht tot de rechtbank.... Moeder Justicia ofte vrouw Themis recht doende, heeft de vrouw nu 50 frank schadevergoeding toegekend... Ze stond daar meê nen flip Hier is 't groot nieuws uit Amerika De Jury van den drie jaarlijkschen Lciigcn- prijMkamp, in Chicago uit geschreven, komt met alge meene stemmen den eersten prijs toe te ken nen aan 't Land van Aelst en De Werkman van Aalst.... Het verslag zegt, dat den besten speku- linus van onzen aardbol de grofste leugens niet kon gewaar worden.... üp het diploma staat af gebeeld, rechts Ne man meê een briefke in d'hand, waarop geschreven zijn de woorden 4000 frank nog 23 weekskens links, een groot enorm stekelverken, nen witten pater en ne vent meê een vloeren broek aan te midden staat 't kapelleken van de Werf en daaronder een mo del van 't leugenmachien.... Ze zeggen dat het wel gelukt is. Oostende gaat eene leening aan van 15 millioen.... 't En is de moeite niet. Maar alla, er moeten ginder groote werken uitge voerd worden, o. a. het bouwen van twee nieu we kerken, het vergrooten der haven, het zetten eener nieuwe muziekschool en het inrichten van nen athené.... Als ze met dit laatste maar niet en varen gelijk 't Anist.... Geen leerlingen en vette betaalde meesters en op den duur den fameuzen athené affrontelijk moeten sluiten... Azoo was 't. Ge weet nog, hé, vrienden, hoe Anseele, in den Gemeenteraad te Gent zoo leelijk vloekte Och, daar en moeten wij niet van verschieten hoe hooger nen aap zit, hoe beter gij zijn.... ach terkasteel ziet.... Maar nu is er op 't adres van den Gemeenteraad eene gedrukte kaart toegeko men met de woorden erop Hier vloekt men niet en daarbij het verzoek om dit plakkaart in de raadszaal te hangen, 't Zou er, inderdaad, wel op zijne plaats zijn. En a propos van machienen in Engeland is een nieuw borduur- machien uitgevonden het legt 50,000 steken per dag af en het werkt van zelfs vroeger had men daartoe 22 handmachienen van doen. De gemeente Wasmes is socialist, gelijk men weet. Welnu, nen armen sukkelaar van nen mijnwerker, verloor zijne oogen bij het koolgra ven.... Die man maakte nen halsband voor den hond een zijner kameraden... Ehwel, dat hebben de socialistische bestuurders ten beste genomen om den blinden drommel alle hulp vanwege het Weldadigheidsbestuur te weigeren.... Ten tijde dat Wasmes nog door kapitalisten bestuurd werd, ontving die oude mijnwerker maandelijks brood en onderstandsgeld. Ziedaar hoe de rooden de weldadigheid op echt broederlijke wijze uitoefe nen De postzegels der tentoonstelling wor den niet meer verkocht, maar zij blijven nog die nen tot 30 Juni 1898.Aalst, Zondag aanstaan de, des s'avonds, bij M. Frans De Wilde, achter het Belfort, groote prijskamp op het Haakspel... De Kath. Vrienden, liefhebbers van een verzet- telijken avond en eene uitmuntende pint bier, mogen de gelegenheid niet verwaarloozen naar 't Meetershuis ook al eens te komen. In 1898 is 't zevenhonderd jaar, dat de houillekolcn als brandstof in België gebezigd worden. Ons land geeft jaarlijks 20 millioen tonnen kolen. De eer ste mijnwerkers waren Belgen. De influenza, die leelijke madolje, heerscht nu onder de paar den in verscheidene gemeenten van Ileucgaiiw. Er sterven vele paarden en men noemt zelfs nen stal van 18 dravers, waarvan reeds 4 beesten ge storven zijn. Twee Anlstc- unnrs trekken in 't kort naar 't Zwarte Land, naar den Con go, voor 3 jaarkens... Het zijn M. De Raeve, voor zijnen twee den keer, voor eene Maatschap pij en M. Prosper Hoebekc, in gezelschap en dienst der EE. Paters Jesuïtcn. Wij wenschen onze stadgenooten eene voorspoedige reis en goede gezondheid in het verafgelegene wereld deel. De langste brug der wereld is die over de Tay, in Schotland, die 3200 meters lengte heeftde passerelle van Aalst is xi meters lang!! Gedurende het jaar 1897 is tot Oostende in de vischmijn voor rond 3 millioen 300 duizend frank visch verkocht geweest. Te Clemsker- kc, een dorp in West-Vlaanderen van 1336 in woners zijn verleden jaar slechts 4 meerderjarige menschen gestorven. Dat kan eene zeldzaamheid genoemd worden Er bestaan tegenwoordig T in België 16 biënteeltmaatschappijen, met omtrent 12,000 leden. Het getal biekorven wordt geschat op 70,000. Het jaar 97 is een slecht jaar geweest voor de voortbrengst van den honing, die slechts tot 350,000 kilos beliep. Op Zondag 30 Janu ari groot en Luister rijk Avondfeest tot Hofstade, ten voor- deele der herstel lingswerken aan de Kerk. Begin om 5 uren stipt. Prijzen der plaatsen 1,50, 1,00 en 50 centie men. Wij hebben 't programma gezien 't zal puik zijn, verrukkende blijspelen, t Slemmeken gaat er naartoe Hofstade is gekend, 't zijn de mannen van 't ple zier, in vreugd en deugd. En avant naar Hofstade De schilderij van Albert Meganck is gewonnen met éen enkel lotje door Jufvr. Coleta Cocque- riaux, Sint-Jorisstraat te Aalst. Er zijQ maatschappijen in Brussel, die protesteeren tegen het ontwerp om de Place Royal en de Anspachlaan door eene ijzeren brug te verbinden... Zul len hunne protestatiën dat beletten Laat het ons afwachten. M. Bouquet grifliersklerk bij het vredegerecht van het canton Cnprijckc wordt benoemd tot griffier aldaar in vervangigg van M. Bastien, ontslaggever. M. Van Im- schoot, van Oostende, is, in de plaats van M. Vander Auwera, major van de Burgerwacht aldaar genomineerd. Wij hadden 't wei gepeinsd. Een herber gier van ülelsele, die de drankwet niet in zijn lokaal had aangeplakt, is door de correctionueele Rechtbank van Dendermonde veroordeeld tot 10 frank boet. De kiekendiefstallen, die he den tot Booin gepleegd worden, en zijn niet meer op te tellen... Er moeten daar veel lekkerbekken rodeeren. Te Borgcrhout loopt er nen grooten dui vel van nen razigen hond elk is er be nauwd van er durft niemand aan of omtrent... De honden goed muilbanden dat is 't zuiverste. Eerlijke ver- koopers voor de Volksstem worden te Aalst gevraagd. Goede broodwinning. O gi sukelsloor I Te Antwerpen heeft zich een meisje willen verdrin ken.... omdat hare moeder haar geen nieuw kleed wilde koopen. Zoudt ge daar toch niet zot van worden De stad ht-Nikolaas telt den dag van heden 29,152 zielen, waarvan 14440 mannen en 15,481 mannen. Te Lo keren is er ne vent van eene ladder gestuikt, den kop in. Te Mtckene komt op 30 Januari M. D'Hooge-Belle- mans van Niel eene Voordracht geven in de zaal van het gemeentehuis een felle klapper, die M. D'Hooge. Den 8 Februari wordt te Rome het 700ja- rig Jubelfeest gevierd der Confrérie van de H. Drievuldigheid, door den H. Jo annes de Maltha gesticht, tot afkooping der Kristene Slaven. Ai, aai, aai, vrienden, 't is om eene appelflauwte te krijgen mijne horlogie is socialist ge worden zij en marcheert maar 8 uren per dag meer. En daarmee rol ik mijn papieren op, saluweerd U vriendelijk en zet mijn valhoedje op.J Uw Kiheladoeken. V. D. Waart ge kon tent van de gazetten, morgen een pak van 60. Bartholo mew. Voor de naaste week bedankt. T. F. Melle haar pellerinncken ge scheurd. Daniël, llcbt gij Esterhazy al gezien? X. Zonder u lag 'tmachien stil. Hum. 't Aalst komen, niets mee brengen, schande zijn. C. De constitutie is gescheurd. Vleesch sterili seeren wat is dat Dat is do schadelij ke kiemen dooden, die in slecht vleesch zijn en dit vleesch verbruikbaar ma ken. Wanneer de vee arts het vleesch af keurt van eene pok-i zieke koe, moet dit vleesch daarom noodzakelijk niet gedolven worden. Er bestaan toestellen om dit vleesch on schadelijk te maken. Men trekt er vleeschsop uit, dat opperbest is, en het vleesch zelf kan ook nog verbruikt wor den. In verscheidene steden, onder an dere te Sint Nikolaas, bestaan reeds zulke toestellen en dit is eene schoo ne zaak voor de landbouwers die 't ver lies van beesten veeldragelijker maakt. De landbouwer ontvangt eerst en vooral zijue vergoeding van den Staat. Daarna, als hij 't vleesch laat sterili seeren, zal hij 50 a 60 fr. trekken voor dit vleesch, dat anders zou moeten ge put worden 't geen zeker niet te ver smaden is. Te St. Nikolaas werd het gesterili seerd vleesch en 't eetbaar vet verkocht tegen 50 centiemen den kilohet vleeschsop gold gedurende de 6 eerste maanden van 't verloopen jaar 25 cen tiemen en gedurende de 6 laatste maan den 50 centiemen den kilo. Do afval ook werd betaald de bee- nen aan 3 centiemen en 't vet voor in- dustrieele doeleinden aan 20 centiemen den kilo. 't Ware goed dat zulke toestellen op meer plaatsen bestonden. Wij uiten den wensch dat onze stad van Aalst niet achteruitblijvo. De Staat verleent zelfs toelagen aan de gemeenten die sterili seer-toeste 11 en in gebruik brengen. Si Met nieuwjaar begint het tijdstip der hanovechtingen, zij zullen gestatig opvolgen tot rondom Paschen. Zeer dikwijls geven zij oorzaak tot overtollige geldverkwisting, wreedheid, dronkenschap en vechtpartijen. Om maar een voorbeeld aan te halen, 0verjaar in eene landsche herborg had men ver» teerd: voor intrede, weddingen en bierglazen de schrikkelijke som vau 1600 franken. Daaronder rolden op de mat vele fran ken en wagenwielen, gesmeten door joukheden dor werkende klas. Is het daar een vermaak om het ras der hanen te verbete ren t 1'ast zulk een spel op de zachtaardigheid van den vla- ming 't Is deerlijk om zien hoe dat jongheden, die eene voor treffelijke opvoeding ontvangen hebben, de eerste zijn om alle zondagen hunne oogen te willen verzadigen met vechten en bloed. Zij, die door fortuin en geleerdheid zouden moeten puike voorbeelden zijn op hunne gemeente, zij zullen alle zon dagen en feestdagen rondketsen en draven met hunne zakken en vechtershaan om het arm volk mede te rukken in do her bergen en eeu groot deel van den nacht op te houden in drank, geldverkwisting en baldadigheid. Wie is de groote plichtige in soortgelijke spelen 't Eu zijn dikwijls de werkmenschen niet. Nadere bijzonderhe den over Ancona. Verscheidene honderden betoogers, tenge volge van den opslag in den prijs van het brood, hebben de straten der stad doorloo- pen verscheidene vitrienen en winkels werden erg beschadigd, de betoogers wier pen met steenen. Een groep mannen en vrouwen heeft zich naar 't buitengoed van zekeren Cagniardi begeven, eenen koopman in granen, en heelt thuis geplunderd en in brand gesteken. De soldaten zijn er moeten tusschenkomen; verscheidene aanhoudingen zijn gedaan. De militaire overheden hebben maatregelen genomen om 't brood te doen leveren aan den ouden prijs. Men hoopt dat de bakkers morgen den arbeid zullen herne men. Arm Italië, waar gaat gij heen Van dag tot dag ar mer om armer, niettegenstaande zooveel millioenen gesto len kloostergoed.... In zijne aanspraak aan de Romeinsche edellieden (oei, de Paus ligt ook al onder de voeten ran de rijke menschen, wat zal de Alweter van Aalst daarvan zeg gen in zijne aanspraak zeide de Paus Italië mag op geene verbetering rekenen zoolang als de H. Kerk in al hare rechten niet hersteld is. - Worishofen, het Duitsch dorpken, zoo vermaard geworden door Pas toor Kneipp, waar deze laatste jaren met duizenden vreem delingen toestroomden waar met geheele straten prachti ge herbergen en winkels gebouwd werden, waar 't geld met volle beken naartoe vloeide, Worishofen vervalt, nu dat Pastoor Kneipp dood is, tot zijne vorige armoede. Vreemdelingen komen er niet meer, 't een hotel sluit ach ter 't ander en het een magazijn na het ander. Het Kneippstelsel is nu overal gekendin België zijn verscheidene gestichten waar het toegepast wordt, onder andere te Sleydinge. Sommige winkeliers hebben voor stelsel aangenomen, bij wijze van nieuwjaarsgift, aan hunne kalanten lotjes ter hand te stellen van het eene of andere voorwerp, dat zij in verlo ting stellen. Zoo had een brusselsche kruidenier ook gedaaneen monsterpeperkoek werd verlot onder de kalanten, die hem lotjes konden vertoonen. Maar onder die kalanten was de vrouw van eenen policic- officier en deze laatste vond dat de handelwijze van den win kelier streed tegen artikel 301 van het strafwetboek, waar door verboden wordt winst door middel van loterij te bezor gen. De winkelier, die zich reeds in het welgelukken van zijne 425 moed in het lijf. Sedert eenigen tijd bemerkte Iwein evenwel, dat er eene nog onderdrukte ontevredenheid on der de bezetting heerschte. Hij voelde er verraad broei en. Deswege luisterde en loerde hij onverdroten. Wie waren de oproermakers, de belhamels? Geenen muiter kon hij zelf op heeterdaad van opmakerij of omkooperij betrappen. Menigmaal echter kwam Albrecht hem met nadruk tegen Ivo, Disdeer en Walter waarschuwen en werden er grove zaken ten laste van den knuist en den staak gelegd. Iwein besloot gerechtigheid te oefenen en bij de eerste gegronde aanklacht Ivo en Disdeer te doen hangen. En Walter? Na Lauretta's schaking, had al het zonderlinge van den aanval in Liedekerke's bosch Iwein lang in het hoofd gespeeld. Al de getuigenissen voor of te gen Walter had hij desaangaande gewikt en gewogen zij hadden enkel de onschuld van den betichte doen blijken. Walter een verrader? Maar kwam hij uit het bosch niet terug, geschoten in de bil, gekwetst in het aangezicht Hadden zwaard- en knotsslagen helmen har nas niet doorkorven, ingedeukt? Walter een verrader!.. Was hij sinds ooit nalatig in het vervullen zijner krijgs- plichten?... Nochtans, indien Albrecht gelijk had, indien Walter een doortrapte schurk ware.... O I het zou hem rouwen I... Laten wij eenen stond den Heer van Aalst met zij ne gepeinzen in het verleden ronddwalen en over het huidige nadenken, om na te gaan wat Ivo, Disdeer, Walter en Albrecht verrichtten sedert Dirks intocht in Brugge. Ivo, die in -deze stad met Walter en Disdeer den spot dreef, zagen wij vóór Lauretta's kerker op zijne luipen liggen. Hoe Boude wijn daar den schelm eenen dolk in den rechterschouder stak, staat bekend. Ook werd er gemeld, dat de vosse deugniet, in Folket's burcht bedlegerig, aan Rambold Iweins stormloopon verklikte. Nauwelijks genezen, spoedde hij naar Aalst en sloop de stad in. Hij zat in klodden. Walter en Disdeer sloegen ago

De Volksstem | 1898 | | pagina 2