LUIBRECHTS. Nieuws uit Aalst. Veemarkten. In de Kamer. Het Klooster Aflligem. Gemengd Nieuws. Als men valsclic bank briefjes ontvangt Kleeding der Policieagenten In 1898. Burgerlijke Stand, Aalst. onderneming verheugde, stond niet weinig te zien toen hij plotseling voor het vredegerecht werd geroepen. Hij werd voorwaardelijk tot 10 fr. boete veroordeeld. Daar bij werd ook de schoone peperkoek verbeurd verklaard. 't Is onbeduidend, maar 't is cene waarschuwing voor dege nen onzer lezers, die ook zoo zouden willen handelen. Dinsdag zijn de Kamerzittingen her begonnen. De socialist Vaudervelde wist lang en veel to vertellen van omkooperij en kiesbedrog, door de katholieken gepleegd, in de laatste kieziug van Dcn- dermonde. Dit waren wij te verwachten die verliest maakt hem kwaad en verwijt den winner dat hij onrechtveerdig ge handeld heeft, maar M. Dierickx heeft M. Vandervelde op zijne plaats gezet. Hij heelt hem bewezen dat hij valscken pritpraat vertelde, dat zijne eigene vrienden hem afkeurden, dat de socialisten Mansart en Defuisseaux zelf bekend hadden in de kieskommissie, waar zij deel van maakten, dat er niets gegrond was van al de beschuldigingen die men inbracht, en ziet, Vandervelde, die zooveel lawijt gemaakt had, dierf zijue beschuldigingen niet houden staan, en al zijn gedruisch kwam uit op nen niemendalie. HpI Wcdpr Terwijl het hier nei ww lulibij ons een op_ rrcht lenteweer is, is het in 't zuiden van de Kiim buitengewoon koud, en er valt zoo veel sneeuw, dat het nog nooit gezien is. Verscheidene personen zijn doodgovrozen. In het Thuriugerland integeel (Duitsch- land) bloeien de viooltjes, en de vlinder- kens vliegen spelende rond. En to Altgers- dorl' is op 2 Januari op eeno weide gra3 ge maaid. Dat is nog al sterk. V. OVER HONDERD JAAR. Den 19 Maart van dat zelfde jaar 1797 kwam er een bevel uit, dat al de geestelijken den volgenden eed moesten doen Je reconnais que V universalité des citoyens francais est le souve- rain, etjepromels soumission et obéissance aux lots de la Répu- blique.n Men erkende door deze belofte niet alleen dat het fransche volk meester was, maar mou beloofde nog onderwer ping en gehoorzaamheid aan de wetten van het gemeenebest. Nu, er waren zeer veel slechte wetten uitgegeven, aan dewel ke men in goweten niet gehoorzameu mocht, en daarom durf den de meeste priesters deze beloften niot doen. In het bevel wierd nog gezegd dat al de priesters, die binnen de tien dagen na de afkondiging deze belolten niet zouden hebben gedaan, niet een hunner geestelijke bedieningen meer zouden mogen uitoefenen onder straf van 500 fr. boet, en van drij maanden gevang, en daardoor hield op vele plaatsen de oefeniug van openbaren godsdienst op. Zelfs in September wierd verboden van de priesterlijke kleederen te dragen en alle teekens van godsdienst moesten weggenomen worden. Daarna wierd nog de volgende eed opgelegd Je jure haine a la royautc et d l'anarchie je jure altachetnent et fidélité d la République et d la constitution de Van 3. "Ik zweer haat aan 't koningdom en aan de regeeringloosheid ik zweer verkleefdheid en getrouw heid aan de Republiek en aan de constitutie van 't jaar 3. Tot den 2 November 1798 waren bijna al de kloosterlingen te Overham gebleven, maar toen begon men zulke belastingen op te leggen en hun zoovele moeielijkheden aan te doen, dat zij van elkander moesten scheiden. Wij hebben hierboven gezeid dat, op het oogenblik der uit drijving uit het klooster er nog 33 monniken waren overge bleven thans bij hunne scheiding waren zij nog ten getalle van 32, daar een van hen op het kasteel van Overham den 19 Januari 1797 overleed. D. Godefried (Louis Kiekens) een Aalstenaar, werd door de Franschen gevangen genomen op het einde der maand Januari 1799 en naar Mechelen gevoerd. Hij kocht het zelfde jaar zijne vrijheid af en stierf te Aalst den 8 Maart 1808. Dom Colomba- nus (Ignatius De Craecker) ook gebooortig van Aalst, keerde na de verspreiding tot zijn ouderlijk huis weder. Later komen wij tot hem terug. Dom Benedictus (Jacobus Spauoghe) gebo ren te Dendermonde, eerst onderpastoor te Opdorp, wierd den 426 - hem wellicht blond en blauw. Dat viel inderdaad te duchten. En werkelijk zoodra de twee hoofdlieden zij ne aankomst vernamen, gingen zij, nog immer fel gebe ten over de spotternij, naar zijne kroeg om er hem den nek te breken. Edoch de kwast wist zijne kaken zóo goed te roeren, zóo behendig uitleg en verschooning van zijn gedrag voor te dragen en vooral beide kerels, die altijd cene droge lever hadden, te doen drinken, dat de vrede, tusschen pint en pot, gesloten werd. De moddervette Walter en de beenige Disdeer, door Iwein als bevelhebbers aangesteld, hadden hunne oneenig- heid vergeten. De geldzucht dempte de klove, welko hen scheidde. Wel hadden zij in den beginne Aalst aan God fried van Brabant kunnen overgeven, doch dit schelm stuk bevredigde hunnen haat niet zij wilden tevens Iwein dooden of aan Willem overleveren. Dit plan zou den zij doordrijven. In afwachting koopten zij de bezet ting om en Ivo was hun geldschieter. Albrecht, wien Iwein op het hart drukte Ivo's, Wal ters en Disdeers gedragingen gade te slaan, bespiedde te vergeefs. Nu echter had hij een doorslaand ge sprek van Disdeer met Ivo afgeluisterd en den bult aan de soldeniers geld zien geven. Hij begaf zich, of schoon de torenklok tien uren sloeg, in der haast naar het kasteel zou zijn meester thans aan zijne woorden geloof slaan? Nog immer woelden allerlei gedachten in Iweins brein, daar hij, iu zijn slaapvertrek, met bezorgd gelaat over de gebeurtenissen nadacht. Enkel vier maanden van 8 Maart tot 12 Juli waren verloopen sedert de Vlamingen te wapen snelden. Alles lachte hun aanvankelijk toe Brugge vierde Dirk als graafheel Vlaanderen erkende hem als wetti gen vorst. Vier maanden en alle hoop was verijdeld! en hij stond aan den oever van het verderf... Iwein herinnerde zich met smart hoe bij Folkets kasteel bestookte, over de omgebeukte poort in den 21 Nov. 1798 te Aalst gevangen geno men en te Gent in het gevang opg< slo ten, doch vluchtte. In 1801 kwaru hij naar Aalst terug, alwaar hij coadjutor wierd van den Z. E. H. Deken. In het bezoeken der armen en zieken, deed hij eene gevaarlijke ziekte op, waaraan hij bezweek (15 Aug. 1802). Eindelijk D. Wolfgang, Willem Brizau van Lubbeek, bleef iu de vervolging verborgen bij M. Moyersoen te Aalst. Hij stierf onderpas toor te Haesdonck, den 28 April 1812. (Wordt voortgezet). Luibrechts was boer en gewoon alle jaren eenen korf zij ner schoonste appe len aan zijnen heer, baron Spiegels te schenken, omdat de ze vruchten hem altijd zóo welkom waren. Daar zijne vrouw dit jaar ziek was, zou Luibreclits zelf wel de appelen bij Menheer Spiegels dragen. Aan het voorplein van het kasteel gekomen, werd hij door twee apen van den baron aangerand, die beide met een rood gegaloneerd vestje gekleed waren. Luibeken, die van zijn leven nooit zulke scha jongens gezien had, dacht dat het de kinderen van Spiegels waren. Hij nam beleefdelijk zijne klak af, zei Goeden dag, Mron Spiegels en plaatste den korf tusschen hun beide, waar de apen al spoedig opsprongen, beten in al de appels en smeten die dan naar pachter Luibrechts zijnen kop. Dit spelleken moê wordende, raapte hij seffens de geschondene appelen op en legde ze weder in den korf. Vol affron ten meende hij terug naar huis te gaan, toen baron Spiegels juist op't voorhof kwam. Luibrechts. Dag, menheer den baron, g'hebt de complimenten van mijn vrouw en zij zend u dien korf met appe len. Spiegels. Hael wel, Luibrechts maar uwe vrouw placht mij altijd zulke schoone appels te zenden hoe komt het dat er zooveel bij zijn, waaraan ge beten is en die geplekt zijn Luibrechts. Ja, mijnheer de ba ron, 'k geloof het weldat hebben mijnheeren uwejongens gedaan... Spiegels. Hoe, mijne jongens ik heb immers geene kinderen I Luibrechts. Toet, toet, menheer Spiegels, die daar, die op 't voorplein spelen. Spiegels. Wel vriendje, dat zijn twee martikos 1 Luibrechts. Wel, wel, menheer de baron, ik meende dat het uwe kinde ren waren, omdat zij zóo goed op u trek ken. Men weet dat de mi nister bij middel van schoollessen, de kinde ren poogt in te planten de vogeltjes te laten le ven en dat het gerecht strenge straffen heeft voor de volwasse nen, dio zich aan dit vernielingswerk plichtig maken. Maar zouden de overheden van alle landen niet een goed werk doen, met ook aan de dames dit goed gevoelen in te planten Weet men hoeveel vogelen de euro- peesche dames per jaar noodig hebben om hare hoeden te versiereu 400 mil- lioen. Een huis te Londen verbruikt 400,- 000 cilibris, 6000 paradijsvogels en 500,000 vleugels van verschillige vo gels. In Amerika heeft men in een congres van ornithologen (vogelteeltkuudigen) tegen deze moorderij geprotesteerd. Onze VecvciM.ckcringen. St-Antonius, maandag en dijusdag het jaarlijksch feest van onze veeverze- keriugen eerst de kerkelijke plechtig heid, volgens't oud gebruik, eene So- lemueele Mis, des middags hertelijk noenmaal, een malsch bifstuk, een goet pintje bier, een lekkere cigaar, en een vriendelijk koutje onder malkander alles oprecht op zijn beste. Wij wenschen dat de veeverzekerin gen van jaar tot jaar groeie en bloeie tot steun en welstand van onze brave landbouwers. De macht ligt iu de ver- oeniging, de boeren als zij willen kun nen nog veel mannen hand in hand. Leve Mijlbeke! Groot e ovcrntroomlngcu Spanje. Langdurige regens hebben verschei dene rivieren doen overstroomen en groote schade aangericht. Tusschen Murcie en Alicante is de spoorbaan uit gespoeld. Rond Perpignan op de gren zen van Spanje zijn verscheidene dorpen door de wateren ingesloten. De regens duren voort, men vreest voor groote on heilen. Do pompiers doorloopen de straten van Perpignan en blazen het alarm. Te Valentie zijn een dertigtal huizen ingestort. De burgemeester van Perpignan, die zich naar de plaats der overstrooming begaf is iu een diepen gracht gevallen en 't schol weinig of hij was verdronken. Er heerscht groote schrik onder de bevolking. Rond Murcia zijn de omstreken op eenen afstand van 20 kilometers ver over stroomd. Ja, als men valsche bankbriefkens ontvangt, dan is dikwijls, zelfs meestal, de eerste zorg van den bedrogene, die zoo spoedig mogelijk uit te geven en er op zijne beurt een ander mee te bedriegen. Dat is niet eerlijk. Men moet die naar de Bank dragen, opdat deze vervolgingen kunnen inspannen, den plichtige opsporen en doen straffen. Maar als men nadenkt hoeveel last en dol dat eerlijk zijn oplevert zou men haast het briefke lie ver in de stoof steken. Een Brusseleer vertelt zijn wedervaren in de E- toile c Over eenige dagen mijne kas opmakende, zegt hij, vond ik tusschen eene lias een briefke vau 20 fr. dat mij valsch toescheen. Ik wilde zekerheid hebben en ging naar de bank. Het briefke werd nagezien en valsch bevonden Men verzocht mij, het voorloopig daar te laten en men gaf mij een ontvangstbewijs. Daags nadien werd ik verzocht, naar de buree- len te komen. Ik werd ontvangen door eenige hooge ambtenaars dio mij vroegen of ik mij niet kon he rinneren van wien ik het ontvangen had. Misschien wel Bij mijnen bankier had ik 2000 fr. ontvangen, waarvan 1000 in brief kens van 20 fr. De beenhouwer had mij op 500 fr. voor vleesch, dat ik voor de fabricatie van conserven noodig had, ook een paar papierkens van 20 fr. terug gegeven en verders had ik in de statie, waar ik voor eene reiskaart op den Luxemburger spoorweg een brief ke van 100 fr. gaf, er ook een of twee van 20 fr. teruggekregen. De heeren bedankten mij voor de gegeven in lichtingen en verzekerden mij dat zij mij het brief- ken in kwestie, dat zij nu aan het parket moesten overhandigen, binnen kort zonden uitbetalen. Langen tijd verliep en, niets meer vernemende ging ik om inlichtingen naar de bank. Menantwoor- de mij dat de valsch bevonden briefkons slechts uitbetaald werden aan de behoeftige personen, en dat mijn valsch briefke verbeurd werd verklaard. n Het beste is dus, besluit de heer, dat ik mijn ontvangstbewijs aan den eenen of andereu armen drommel geef. Nu mag de man nog van geluk spreken, dat de vermoedelijke daders niet werden gevonden of hij ware nog naar het cabinet van den onderzoeksrech ter, naar de rechtbank, enz., geroepen. Hij komt er dus nog goedkoop van af. Leest Dc Volkslust. Zie onze vierde bladzijde. Xotulugruut. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Renneboog, Nieuw- straat. Beweging van den Burgerlijken Stand en der bevolking. De bevolking onzer Stad op 31 December 1896 bestond uit 28137 inwoners, waarvau 13849 van het mannelijk geslacht en 14288 van 't vrouwelijk geslacht. Geboorten iu 1897 Mannelijk geslacht 595 Vrouwelijk 532 Overlijdens in 1897 Hebben zich in 1897, te Aalst komen vestigeu Te samen 1127 Mannelijk geslacht 254 Vrouwelijk n 237 Te samen 491 Mannelijk geslacht 382 Vrouwelijk 455 Te samen 837 Hebben Aalst met der woon verlaten Mannelijk geslacht 406 Vrouwelijk 433 Te samen 839 Dus 636 geboorten meer dan overlijdens en 2 meer die onze stad hebben verlaten zoo dat onze bevolking aangegroeid is met 634 inwoners. Bevolking op 31 December 1896 28,137 Vermeerdering jn 1897 634 Totaal der bevolking op op 31 December 1897 28,771 inwoners. In 't jaar 1900 zullen wij voorzeker 't getal van 30,000 inwoners bereikt hebben. De Iwclnszoncn. Algemeene Vergadering op Zaterdag 22 Januari aanst., om 8 1/2 uren des avonds, ter herberg van M. De Smet Pieter, Mo lenstraat, 62. Dagorde1Aauvaarding van nieuwe leden 2. Bijzondere mededeelingen. De Schrijver, De Ondervoorzitter, Aug. De Vylder. Leo De Paepe. Dief gekuipt. Op ons stadhuis werden door eenen oudveroordeelden twee stoelen, den congierge toebehoorende, gestolen. De nachtwaker Judocus De Coninck heeft den schelm nog bijtijds kunnen inhalen en naar het policiebureel brengen. Erge ramp In de Hoopwarcnatatle. In den nacht tusschen vrijdag en zaterdag, rond 3 ure, had eene erge botsing tusschen treinen alhier in de Ooststatie plaats. Drie bedienden van het bestuur der spoorwegen werden gekwetst. De stof felijke schade wordt op 80,000 fr. geschat. Ziehier nog eenige nadere inlichtingen over het spoorwegongeval dat zaterdag morgend alhier ge beurd is. De koopwarentrein n. 5659, gaande van Haine- Saint-Pierre naar Gent en komende te Aalst aan ten 2 u. 37's morgends, bocste in volle snelheid op eene reeks wagons die op het spoor stonden on zulks ten gevolge van een verkeerd maneeuver van den excentriek, geplaatst aan den bareel van den Brusselschensteenweg, zeggen ze... De schok was buitengewoon hevig niet minder dan achttien wagons werden ineengedruktmeest al dc geladen koopwaar is verloren, de lanteernpa len van de statie werden letterlijk uitgerukt stukken ijzer werden tot vijftig meters verre geslin gerd. De beschadigde wagens waren meestal gela den met hout, olie, granen, enz., en moesten za terdag morgend naar Ninove en Luttre vertrek ken. Men sc'hat, zooals wij reeds gemeld hebben, de schade op 80,000 fr. Al de bedienden van den trein werden min of meer erg gekwetstzij werden naar Aalst (Noord) gevoerd en door doktoor Bau wens verzorgd. M. Vanderhouderlingen, de trein- overste, heeft erge inwendige verwondingen beko men de machinist Filleul werd erg aan den lin ker bil gekwetstde stoker Carlier bekwam won den aan het hoofd en aan de rechter knie. De freinwachter Planchon klaagt van inwendige pijnen en heeft eene wonde aan de rechterwenk brauw bekomen. De toestand dezer slachtoffers wordt zeer erg geoordeeld zij werden oogenblik- kelijk naar hunne woning gevoerd. STEDELIJK BESTUUR VAN AALST. Vri mi overgaan tot de openbare aanbesteding voor de le vering van het stof, noodig tot de kleeding der po licieagenten en der nachtwakers in 1898, te weten 38 meters blauw laken (marengo) 28 satin laine 60 n dik r laken 25 grijze croisé 25 zwarte 20 Fransche satijn (satin Francais) 50 grijze voedering (katoen) 59 coutil 35 i) blauwe flanel, dub. br. van lm40. De stalen zullen daags voor de aanbesteding aan het Gemeentebestuur moeten toegezonden worden. Gedaan te Aolst, den 17 Januari 1898. De Secretaris, Oscar Reyntens, De Burgemeester Schep. M.-L. Gheeraerdt8. PARIJS la VILLETTE. Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens ter markt 3225 08S9 321 1158 19701 4343 verkocht 2573 764 245 1014 17500 4213 per kilo. 120 1,05 135 ossen 166 koeien veerzen stieren 49 031 16 kalveren ANTWERPEN. Alle woensdagen, prijs per kilo 0,80 0,00 0,72 0,68 1,07 115 105 170 160 108 0,70 0,00 0,62 0,58 0 97 1,00 0,95 1,50 1,40 0,95 0,60 0,00 0,52 0,48 0,87 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten000 Melkkoeien 058; groote ossen 05; jonge ossen 100; vaarzen 136; vette koeien 120; stieren 082 magere beesten 129schapen 53 lammeren 02 kalveren 081varkens 233loopers 13; viggens 382. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,00 tot 1,25. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogon, van 0,90 tot 1,00. KORTRIJK. Te koop: 181 koeien, verkocht 142 vaarzen, verkocht 55 stioren; verkocht 15 ossen verkocht Men Yraagt 7ee,uof £oede Keukenmeid. n Zich te bevragen ten bureele dezer. Geboorten Mannelijk 19 Vrouwelijk 16 35. Huwelijken. C. De Mol, metser, mot M. Linthout, tw. L. De Smet, houtbew. met M. Callebaut, tw. E. Van Assche, steenk. met P. Callebaut, tw. A. Van de Vondel, tw. met M. Viuck, tw. Overlijdens. C. Van Praet, wed. Vercauteren, z. b. 81 j. Oude Graanm. H. Peys, broeder der krist. leer. 85 j. Keiz. Plaats. M. Eemans, wed. De Sade- leer, z. b. 73 j. St-Janstraat. C. Van de Meers- sche, wed. Verhulst, herb. 43 j. St-Job. B. Van Pamel, wed. Weyn, z. b. 91 j. Leopoldstraat. J. Cornelis, m. Dierickx, olicslagersgast, 62 j. Asscherendries. 5 kinderen onder de 7 jaren. iZXïx»üi in 30 n dik n n n prijs 1,36 1,34 1,15 1,90 1,80 1,14

De Volksstem | 1898 | | pagina 3