KIBELADOEKEN. Kronijk van Groot Volksparlement Sclirikki Vollezeele. Pie. Ja dat ware 't grootste van al en 't prin- cipaalsto, maar dat moet nog gebeuren en 'k vrees dat da geen waarachtig en zal worden. Maar alia patiëntie t en zal hier toch niet aan liegen dagge niet goed genoeg uwen catechismus en kent. Bonjour Wat dunkt er u van 't weer Die het nog beter wilt, moet maar zijnen vinger omhoogste ken, zelle En gepasseer de week, bij Jefken De Cock, op d'Hoogstraat, te Aalst, kiezing geweest voor 't bestuur van 't Don- chistenmuziek en Pie den Alweter van Chipka al leens niet gekozen worden! Zelf de hevigste daensisten moesten er om la chen Tot Zclc hebben er dieven aan het werk geweest bij mijnheer den inspecteur Nelis en bij mevrouw Van Haken en tot Opbrakel, hiwerd de dienstmeid Treeze Fieteraetens in nen raapmolen de vier vingers afgekapt. De schippers hebben te Antwerpen congres gehou den die menschen klagen putten in d'eerde en beweren dat ze de concurrentie tegen Holland en Frankrijk niet kunnen volhouden. Ook zijn zij vast besloten, aan het gouvernement hulpmid delen te vragen. Alla, ze moeten met de schip pers toch iets doen. Och Heere, die arme so cialisten De citoyens Van der Velde en Defnet hebben deelgenomen aan eene groote jachtpar tij in de bosschen van senateur de Selys-Long- champs te Nnuicn. Zullen die liefhebbers dat op hunne meetingen niet vertellen he Onze lancierkens, die pertige mannekens, met hun tafelken op den kop, hebben nieuwe lansen ge kregen zij meten 2 meters 85 en wegen 1.100 1.200grammen... Ze zijn niet meer in hout, ge lijk eertijds, maar in bamboes; vroeger wogen ze 2 kilos. Bravo, dat is goed In het Minis terie van Justicie wordt een wetsontwerp gereed gemaakt, strekkende tot bescherming der dieren en waardoor, onder andere, de hanengevechten en meer wreede en barbaarsche spelen krachtig zullen worden beteugeld. Te Kerbhove wa ren werklieden bezig met zavel te steken op ee ne partij land van M. Verschore, toen zij een geraamte opdolven. Ge kunt denken hoe dat die menschen verschoten, 't Parket heeft de zaak reeds in handen. In Cougo komt te overlij den baron Ch. de Rosen, luitenant der openbare machthij was 36 jaren oud. Dinsdag gepas seerd trouwde prins Said-ben-Toussoin van Egypte woensdag, hij wordt een titje onpasse lijk en's avonds lag hij al in lijken, mortibus, dood, en heden misschien al onder de groen sar- gie... Wij maken op de wereld zooveel van on zen neus, en wat zijn wij hier toch Och, niets Weest bereid, Want gij weet noch uur noch tijd. In Nlnovc zijn er nu grroote ge leerde bollen, die peinzen van kluch tig te zijn met naar de werklieden van Aalst latijnsche brieven te schrijven....^ Nijg geleerd zijn, is toch plezierig, hé brieven zullen bewaard blijven ad memoriam. De Normaalschool van Bcrgcii is op hooger bevel gesloten meer dan den helft der leerlin gen zitten met de flawijntjes. Koning Leapol gaat zijne dochter, prinses Louiza van Coburg, in Frankrijk, bezoeken. De steenbakkers in West-Vliiimricren blinken van contentement; de prijs der brikken is sedert verleden jaar van 13 tot 27 franks gestegen, dank aan de talrijke werken, die in ons land door onze wijze Regee ring werden uitgevoerd. Eene weduwe van Parijs, Madame Sausegros, over eenige dagen gestorven, laat bij testament 2 millioen achter aan eene Maatschappij, gesticht tot bescherming der dieren. Twee soldaten waren als schild wachten geplaatst bij het poeiermagazijn van Antwerpen.... Zij gingen mee nen wip eentje pakken, doch werden betrapt... Een jaar correc tie kregen zij alle twee... Zijn post verlaten is een erg feit, daarom, piotjes, opgepast! De champetter van Nevele is gedekoreerd met de madolje van eerste klas. Proficiat 1 Den 3 Oc tober aanstaande zal men op plechtige wijze de honderdste verjaring vieren der instelling van de handelsrechtbanken. Het Werk der Ou de Visietkaartjes tot Vervier» heeft de som van 16 duizend frank opgebracht voor de liefda digheidsinrichtingen. M. Surmont- de Vols- berge, senateur en burgemeester van Ypcrcn, heeft voor de eerste maal de begrooting der stad in het Vlaamsc/t doen voordragen... Dit is beter dan de wet De Vriendt-Coremans te bestrij den Er is spraak van een exaam uit te schrij ven voor geneesheeren bij den gezondheidsdienst te Brnsscl. Er zijn 4 plaatsen open en reeds 43 kandidaten boden zich aan... Als 't a blieft Bij M. De Keersmaker te Stceudorp heeft men al het zilverwerk en 800 frank gepikt. En de dieven hebben dan nog zoo onbeleefd geweest van hun adres niet achter te laten. M. Maey- ens, kandidaat-notaris te Dendermonde, is be noemd tot notaris te Hnmuie, in vervanging van M. De Kepper, overleden. Volgens eene Fransche gazet van Brussel, zou men van zins zijn de waalsche steden geen vlaamsche en de vlaamsche steden geen fransche namen meer te geven... Mnns, Tournay, Liége, Namur zouden dus niet meer door Bergen, Doornijk, Luik en Namen vertaald wórden, terwijl Gent, Brugge, Die Antwerpen, Brussel en Leuven ook hunne fran sche namen Gand, Bruges, enz., zouden kwijt geraken... Wie zendt er toch zulke foeffen in de wereld, ik vraag het aan alle serieuze menschen? Opgelet, boerkens en borgers 1 Als er vreem delingen in uw huis komen om geld te wisselen, wijst hun met klikken en klakken het gat van den timmerman, want die kerels profiteeren van d'occasie om hunne zakken te vullen. M. Van de Moortel van lscghcm heeft zijne geldbeurs verloren met 1350 frank in. Heeft .ze niemand gevonden Eene dame van Auderghein, die dieven vreesde, had al haar spaargeld op den zol der verborgen. De ratten hebben er zich mees ter van gemaakt en voor 10,000 franken bank briefjes opgegeten. Een kostelijke diné Te Vervier» spreekt men veel van een hoog ver raad. Een garfon de kaffé zou zich met den ver rader, een onderofficier van Aken, doen verden ken hebben. De twee krawatten zitten al in het droog. Tot Aalst is griffier van den Goeden- mannenraad benoemd M. Victor De Winter, komies-griffier bij het Vredegerecht en vriend van 't Stemineken. Z. H. de Paus heeft ter gelegenheid van zijn zestigjarig priesterjubi leum geschenken ontvangen, die te zamen eene weerde vertegenwoordigen van meer dan 6 mil lioen franks. Op 12 April eerstkomende heeft eene groote bedevaart plaats naar Itouie, de hoofdstad der christene wereld. De reis zal r8 dagenduren en kost (trein, koetsen, booten, lo gement en eten inbegrepen) in eerste klas 550 fr, in tweede klas 475 fr. Die begeert mede te reizen wendde zich ten bureele dezer.... Kibeladoeken zou het voyageken ook geerne mededoen, maar, maar... de spijkers ofte moeneka, de kruipers, die mankeeren. Wantjen Cardoen, uit de Volkaert heeft hem nen nieuwen stal gemaakt, waarin eene steenen kribbe met vijf bakken, te gen dat hij peerd en koeien heeft. Die hem wil nen nieuwen stal maken, kan er zijn plan komen op trekken. Dompers van 't arrondissement Aalst, saëvoe Opgepast en niet gela chen I Dat en moogt gij volstrekt uit het oog niet verliezen Nog fl we- keu en wc i.iju onzen vierden kwijt't Paspoort ligt gereed Van onzen schoonen trippenman Hij mag zijn matten rollen En gaan zoo ver als hij maar kan Naar Gheel met de zotten bollen. Voor het bekomen van het diploma van kanto nalen inspecteur, welk exaam sedert eenigen tijd te Brussel plaats heeft, hebben zich een 8otal kandidaten aangeboden. Te Schnarbccck is 1500 meters telefoondraad gestolen. Begint dat alweer De liberalen van Dciuzc gaan een congres bijeenroepen van verschillige liberale kringen Aimaai dat zal nen slag geven nu is 't gedaan met menschen en beesten De loting is tot Antwerpen begonnen en woensdag is 't om doen in Aalst. Eene nieuwe maan ontdektEen sterreloerder van Hamburg heeft eene tweede maan ontdekt, die dubbel zoo wijd van de aarde staat als onze oude maan, die wij gewoon zijn te zien. Deze nieuwe maan zou voornemens zijn zich op 30 Juli van dit jaar te vertoonen.... Eene flut, zei Maij. Te Hove, in de provincie Antwerpen, zijn vijf schapen door eenen exprestrein overreden. Te Schcl- dewindeke brandde Zondag avond de vlasmijt af van M. Robbens. 3 duizend frank schade, doch er is verzekering. Te Popcriughc en Motte gem, in Juli groote festivals. De trompetters van Aalst zijn reeds uitgenoodigd dat is om ze ker niet te laat komen. Hand en groet. Kibeladoeken. hunner deuren dit tooneel bij. t. Wij moeten hier bekennen dat Vin cent een zeer behendige en propere slachter is. Was hij nu onbehendig, dat kan aan iedereen eens voorvallen. Rekkelijk Nieuws. Dagwijzeb. Zondag, 30 Januari. H. Martina, martelares. Het evangelie van Jesus, die in een schipken was gegaan, met zijuo discipe len. Eu ziet er ontstond een groot tem peest in de zee, zoodat het sctiipken van do baren overdekt werd. Doch Jesus sliep. Ue discipelen dan, tot hem komende, wekten bem op, zeg gende Heer, help, ons wij vergaan Jesus zeide hun. Wat zijt gij bevreesd, kleingeloovigen Dan stond hij op en bestrafte de winden en de zee en het weder viel geheel en gausch stil. En do menschen waren verwonderd en zeiden Wie is deze aan wien ook de winden en de zee gehoorzaam zijn Maandag, 31 H. Petrus Nolascus. Febbuabi. Dijnsdag, 1. H. Ignatius, marte laar. Woensdag, 2. O. L. Vrouw licht mis. Donderdag, 3. H. Barlendis, patro nes van Meerbeke. Vrijdag, 4. H. Andreas Corsinus. ZATerDAG, 5. HAgatha, martela res. Priesterlijke benoemingen. De E. H. tierniers, ouderpastoor te Loochristy is zuster van Lie gouwen). Parloil' ^taat °p spaarkas. Hum. 't Was van de week te zwaar gc- takkerd. T. F. Melle beklaagt haar 15 fr. Daniël. Ge moet nog uwe plichten komen kwijten, 't wordt tijd. dene week heelt men alhier eene groote feest gevierd, ter gelegen heid van het huwelijk des heeren graaf Visart de Bocarmé, zoon van M. den burgeester van Brugge, met de baron nes de Steenhault-de Waerbeek. Al de straten en huizen waren met vlaggen en opschriften ver sierd.'t Heeft er een gedurig over en weer gerij van voituren geweest. Om 10 uren kwam de fami lie in de parochie met een twintigtal koetsen. Rond de zeventig personen woonden de bruiloft bij. Om elf uren trouwde de E. H. Pastoor der pa rochie de beminde echtelingen. Eene groote brood- en gelddeeling had na de plechtigheid plaats. Toekomende maand zal te DENDER WINDE- HE eene niet min luisterrijke plechtigheid plaats hebben ter gelegenhei I vau het bruiloftsfeest des heeren Cosyns, van Meerbeke, met mejuffer Sonck, dochter van den betreurden burgemeester van Denderleeuw en nu in familie thuis, te Denderwin- deke. Cï-fl 1TTI prH Pn Donderdag laatst had YJCLllllcWJI UBU. de beenhouwer V. De- reyst een zwaar varken geslacht 6n wel overtuigd dat het opgehouden had te leven, verwijderde hij zich. Eenige minuten nadien terug buiten komen de was de slachter niet weinig ontsteld, toen het varken hem in de deur te gemoet kwam en men weet niet om welke reden, hevig begon te snorken en den ontstelden man te lijf wilde. Vele nieuwsgierigen woonden van op deu dorpel namiddags kwa de dagploeg n alik dat een verdiep van 30( mecanicien den bak slingeren, dat eene schri was. Inderdaad den kabel losge, ters diepen put gaf oogenblikke Legrand, hoofdi vergezeld van til perploegbazen, dingswerken in. Rond 4 1/2 ur put neerdalen ginnen. Op den komen bevond herstellingen za zaakt door het b bak en dat deze gen zullen durer den, die zich op in de mijn bevon hoord alleen ec nabij den pnt be gen trok gevoeld verplaatsen van den van de ande vlucht langs de Men heelt de kers geteld 17 1 mag men daaru slachtoffers zijn. na de herstellir vengehaald won gekend was kwan naar de koolmijn blik gebeurden tooneelen. Zes der slachto 9 van Paturages 1 M. Legraud en hem in de mijn gvuaaiu naicu, ICI Ug boven kwamen, vielen zij bijna in be zwijming van ontroering. Het tooneel dat zij gezien hebben was ijselijk. Te gen de wanden van den put hingen stukken vleescb, hersens en vermorzel de ingewanden... Men is oogenblikkelijk begonnen met het water uit te pompen dat den bodem der mijn bedektmen is ook bezig met de wanden van den put te onderschra gen. De schrikkelijke ramp werd veroor zaakt door een teil in het zekerbeidstoe- stel dat dient om den val van den op- haalbak te voorkomeu. Twee schrikkelijk verminkte lijken, die men heeft kunuen herkennen, zijn in den nacht boven water gekomen. Het zijn deze van den ploegbaas Cairon van Wasmes, en van den mijnwerker Bachez. Zaterdag morgeud is M. Nys- seus, minister van arbeid, vergezeld van deu gouverneur van Henegouw, van den algemeenen bestuurder der mijnen en van verscheidene iugeneurs, te Wasmes aangekomen. Aan de kool mijn werden zij ontvangen door den be stuurder en den hoofdingeneur. De mi nister heeft inlichtingen gevraagd over de oorzaak van de ramp en het getal slachtoffers. De graaf van Vlaanderen heeft aan den gouverneur van Henegouw eeno som van 2,000 fr. gestuurd, om uitge deeld te worden onder de families van de slachtoffers der ramp. Stien. Kozijn, Vien, ge bloost gelijk een kriek, en azoo in een nieuw proper tenieken met de zondag, ge pakt uit alla, effenaf. Vien, 'k Heb mijn wandelingsken gedaan, kozijn, ne keer naar Hofstade geweest, langs de steenweg aan en langs den tragel af. Stien. Wij moeten naar 't schoon weer niemeer wach ten, ewooor, kozijn, want 't geen dammen hebben is permen- tig belleken één. Vien. Ik heb daar in Hofstade ne keer afgezet en een betjen geklapt mee eenige boerkes, 't is waar dat is daar op recht braaf volk, zelle, en die menschen zaten daar aan 't poer- parleeren over 't concert van Hofstade nu met den toekomen den zondag, zie. Hij ook?... Welk bewijs?... Gauw!... Een bewijs?... Tot nog toe, eilaas I geen, Mher lwein. Desondanks houd ik staande, dat hij de aarts schelm is. Dat is voor mij zoo rond als eene 0. Hy, ik herhaal het, heeft Lauretta doen schaken hij is de spil waarop het verraad hier draait. Hij n gromde lwein en knarsetandde... Immer is hij bij Disdeer en Ivodie met pek omgaat, is er door besmet en die olie meet, heeft sme rige handen. Gij overdrijft, Albrecht. Ik zelf beval hem Disdeer en Ivo te bespieden en hij heeft meermaals mijne aan dacht op hun loensch gedrag gevestigd. Huichelarij I Ge blijft er in verblind, Mher lwein. Die kerel heeft voor eiken naad eenen draad, voor ieder gat eenen spijker. De booste kat kan ook hare nagels intrek ken. Walter verschalkt u. Moge het u niet rouwen 1 lwein bleef eenen stond nadenken en sprak Het zal dra blijken of hij ook schuldig is. Geef bevel Disdeer en Ivo aanstonds vast te grijpen. Walter zelf zal hen ophangen. Is hij een verrader, dit bevel doet hem wel licht aarzelen en bewaarheidt uwe achterdocht. Gij zult do strafuitoefening ter sluik gadeslaan. Doe Walter ontbie den. Ga. Albrecht ging schuddebollend henen, daar hij bin nensmonds preutelde Een goede naam is geld waard. Zóo verbünd in den schelm I Eenige minuten later stond Walter vóór lwein. De Heer van Aalst zag den verrader strak en na- vorschend aan. Dezes gelaat bleef koud en gesloten. fimimr. 'I- UmL U -^1—1-

De Volksstem | 1898 | | pagina 4