m ms 4 JAAR N 161. IWEIN VAN AALST. t AJOm ZATERDAG 5 FEBRUARI 1898 SCHAAMTE VRIJ. De pensioenkas van den Staat. g Bureel Kapellestraat, Aalst Welke hooyeerdigfieid 't Lcciowkeii Volksparlemcnt. is o s a M V enz. U^. i?en abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere loerelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ja, schaamte vrij, oprecht schaamte vrij, moet gij zijn om te durven handelen zooals de daensisten. Sedert vijf jaren zijn de hoofdmannen 't land rondgeloopen om hunne christcnc volkspartij te stichten. Overal hebben zij de hulp ingeroepen van liberalen en socialisten zij hebben publiek aangespannen met mannen die nooTt naar kerk of kluis gaan zij gaven mcctingen bijna uitsluitelijk in libe rale of gemeene herbergen zij bevochten 5 jaar lang al wat katholiek is zij zijn in opstand tegen de wettige geeste lijkheid van een heel arrondissementzij zagen hunne ga zetten twee maal door Z. H. den Bisschop veroordeelen, hun opperhoofd werd naar Rome geroepen, en de Paus weigerde hem te ontvangen, hij moest voor eenen spaan- schen capucien verschijnen welnu achter al dat, die partij nog durven christen heeten, durven zeggen dat de Paus haar goedkeurt, dat heeten wij atchnituitc vrij zijn. Schaamte vrij Over eenigen tijd, als de christene be driegerspartij van Aalst en Zomergem uit den belgtschen volksbond gebannen werd, den algemeeuen bond der katho lieken, dan dierf de vierde man zeggen dat hij niet uitgeslo ten was, want dat hij nooit deel gemaakt had van de chris tene volkspartij. Schaamte vrij De Bien Public sprekende over de schandige handelwijze der daensisten, noemt die partij schis- mocraten, scheurmakers, daensisten en de vierde man steekt de armen in de lucht en kermt dat hij verweten wordt dat hij geendaensist, geen scheurmaker is. Dat is schaam te vrij zijn. Is hij katholiek misschien, hij die de katholie ken en de geestelijkheid overal tegenwerkt eu aanvaltis hij geen scheurmaker, maar man van orde, hij die op al de parochiën twist en tweedracht gezaaid heeftwerkt hij volgens den Pauzelijken brief, hij die de liberalen onder steunt en de socialisten in de hand werkt Schaamte vrij In de Kamers werd laatst gesproken over de kiezing van Dendermonde. Minister De Bruyn en M. Van den Steen toonden hoe de daensisten overal scheu ring willen brengen in de katholieke partij, zelfs daar waar rechtzinnige volksvrienden opkomen. De vierde man is op gesprongen, en heeft durven roepen dat er geen daenspartij bestaathij heeft ook durven verklaren dat zijne christene volkspartij zal voort blijven strijden. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Laat mij begaan: tegenstribbelen is immers met uwen kop tegen den muur loopen. Houd u tocli stil straks doet de gramschap u nog eene beroerte krijgen. De magere klappertandde en kreeg kippenvleesch zou het toch een gemeend hangen zijn De muiters schaterden. Ivo glimlachte had hij een verlossingsplan gesmeed En weer sprak Walter, de spotter, Waarom van eene mug eenen olifant maken Gehangen worden is toch maar eene kleinigheid. Beken, dat ge mij indergelijk geval met dezelfde munt zoudt betaald hebben. Niet waar Ik wed er mijn hoofd onder. Daarenboven, het is best, dat een onzer met pak en zak naar de andere wereld ver- trekke er mogen geen twee groote masten op éen schip blijven... Zie zoo de strop past goed en belet u voor taan uwe kinnebak uit het lid te geeuwen. Bij deze koddige toespraak lachten de oproerlingen zich slap. Disdeer werd doodsbleek en begon te huilen. Walter vatte het andere einde der koord en trok eens lichtjes neerwaarts, daar hij Ivo toeriep Ivo, vriend, een beetje geduld. Disdeer komt de eer toe. Wees niet jaloersch uwe kaars brandt ook iu de" pijp. Straks hangt uw scheermes, uwe tong, tot onder de misbakken kin. En de dikbuik trok krachtiger en spotte, terwijl Dis deer schreeuwde, smeekte, kermde Wat litanie van klachten 1 Keer uw hart tot God. Gij huilt als een hof- bond 1 Dat is niet wel 1 De muiters jubelden, Walter greep nu de koord boven den strop vast, Om te durven beweeren dat er gecne daens partij bestaat, om publiek in de Kamers u te dur ven verklaren tegen de katholieke partij, daarom moet ge schaamte vrij zijn. En tienmaal schaamte vrij moet ge zijn om te durven zeggen, zooals hij gedaan heeft, dat er in kiezing van Dendermonde schandige middels ge bruikt zijn. Een man, die zijne kiezing te dan ken heeft aan de vuile historie van 't wijf, mag in een andere kiezing van geene schandige mid dels gewagen. Zedeles De daenspartij moet door en door slecht zijn, vermits haar eigen stichter haren naam verloochent. X. Op i Januari 1897, waren er 9285 gepensioc- neerde van den staat, samen voor eene somme van 13,124,439 fr. 2979 oud-militairen. 98 oud-bedienden. 12 Zeelieden. 1213 Bedienden van ijzerenwegen, posten en telegraaf. 1291 Bedienden van de Staatskas. 1070 Bedienden der andere ministeries. 2225 oud-Onderwijzers. 397 Priesters. Men ziet door deze officieele tabelle hoe de pastoorsopeters zijn van 't vaderland. 397 priesters genieten van den Staat een pen sioen, tegenover 8888 andere bedienden. Spijtig genoeg dat de statistiek ons ook niet nevens het getal, ook het verschil laat ken nen der pensioenen. Zoudt ge er waarlijk geeu appelflauwte van krij gen Wie heeft dat vau ziju leven gehoord of gezien Zulke pretentie 1 Zoo lezen wij iu de gazet van de Vischmarkt De Kristene Volkspartij vraagt een evenredig deel van zetels en plaatsen. Eu welk is dat even- dig deel Dat is den helft. Dus die mannen, die dank aan d'historie van 't wijf, door bedrogen beloften, ccnen enkelen volksvertegenwoordiger iu de kamers gekregen hebben, zouden moeten, overal, iu al de katholieke arrondissementen van ons land, het recht hebben, den helft der zetels te bekleeden Oef Neu troep, samengesteld uit misnoegde katho lieken, uit mannen van 't jaar 7'J, liberalen en socialisten, in één woord, uit mannen die met handen eu voeten werken en strijden tegen gods dienst en priester Ecu troepkeu dat op 14 dagen in de kiezing van Dendermonde, nauwelijks 2000 stemmekens kon bijeentrommelen, tegen 21,000 gegeven aan de katholieken, dat maakt aanspraak op den helft der zetels zoudt gij niet zot worden? Aan eene partij die afgekeurd is door den Paus, door de Bisschoppen van Gent en Brugge, aan eene partij die door haar eigen uiets kau, die geene reden van bestaan heeft, die maar goed is om stokken in 't wiel te steken, aan zulke partij, zouden de katholieken den helft hunner zetels moeten afstaan, en schoon komen vragen Mijn heer, zoudt gij wel content ziju met 2 zetels op 4. Wat hooveerdij welke pretentie 1 Maar 't is daarmeê niet gedaanwij lezen verder: Vulgens streng recht raag de volkspartij aan spraak maken op uiccr dau de helft der zetels want zelfs met het meervoudig stemrecht telt zij in alle streken het grootste getal stemmen maar de overgang mag niet te brusk en overhaastig zijn. Dat is kunnen zie I Maar hoe komt het dau, indien die mannen overal het grootste getal stemmen hebben, dat zij nergens gekozen worden Overal boven liggen en nergens gekozen worden, om dat te verstaan moet men meer als philosofie kennen. Zij hadden zeker ook de meeste stemmen tot Dendermonde, tot Antwerpen, tot Kort rijk :n de provinciale kieziugen tot Aalst, Geeraidsbergon en Ninove 't Leeuwken, van Somerghem zit ongetwijfeld nog beteuterd naar zijne nagels te kijken, die de manhaftige Volksman, M. Arthur Verhaegen, Zondag te Meirelbeke zoo leelijk in gekort heeft't Voelt waarschijn lijk nog achter zijne ooren, de pijnlij ke striemen gloeien, die men zoo on genadig, met de kletse van zijne eigene in zijnen nekke sloeg. 't Is wel besteed 't Leeuwken had hoog op, en 't was tijd dat het betere leerde 't Heeft nu zijn meester gevonden. Dat liegen heeft hij van onzen vierden afge leerd. Deze heeft immers in de Kamers gelogen dat het kraakte als hij zei, dat hij in de kiezing van Dendermonde zoo onschuldig was als een pasgeboren lammeken. Dender en Schelde heeft ons 't beestjen ge toond, maar 't en trok op geen lammeken. P leugens, het al te manieren Teil Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloot ters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. zeggen, rood zag van 't bloed te Parijs. doe. Ai, ai, 't gruwelt mij van hooren te zoggen I tist. En den aartsbisschop van Parijs, mee geheel den klergé, allemaal op één root gezet, Doe, en den oenen achter den anderen door de kop ge schoten I doe, En da volk zon hier willen meester geraken Tist toch tist. Eu mee geheide halve stra ten ondermijnd en doen springen en huizen en gebouwen mee petrol bego ten en iu brand gestoken zie, da zijn die mannen hun feedievers, ge moet da weten of lezen iu de boeken. doe. 't Zijn Spiegels, Tist, dat 't volk da wilde verstaan, want dat ze werom 11e keer moesten moester wor den 1 tist. Maar Doe, die nie en wilt zien, is blind, maar kijk ne keer rond in uw geburen of iu 't stad of nimport waar, en zie ne keer wie dat er socia list is. doe. Al da nie en deugt, Tist, ra- menaut van... tist. Al dat in 't kot gezeten heeft, al dat dief is, moordenaar, al da naar God of zijn gebod uio eu luistert. doe. Overlost ziju mijn konijnen gepakt, azoo schoon konijnen tist. Awé Doe, wie zou dat doen, die God vreest maar als ge aan helle of hemel nie en gelooft, eu maar alleen benauwd en zijt van d'haaro mutsen, van de marchessés... Maar, Tist, gij zijt azoo nog meer geleerd, zeg mij uo keer tegen ouzent wo nen er daar azoo twee socialisten, eu da weert bom daarvoor dat do knoppcu van hun broek springen, eu ik hoor zc daar uit hunne gazet azoo altijd iet uiteen doen, dat ze zelf nie eu verstaan, want ik hoor (la, z'en weten doe. Ik heb u maandag zien loopen, menseb, iu die wind zoudt ge willeu gcloo- veu, dagge nog 11e flinkschen en uc rappen zijt? TIST'. Als ik wind af heb, moet g'er bij zeggen, djg. doe. Maar Tist, da was toch iet eh, van azoo te waaien, ge zoudt zeggen waar dat ze daar azoo zoün op gepeist hebben tist. 't Was pertekelier. in 011s straat, waar dagge mij gezien hebt, zegde, daar trok het nu toch gelijk iu d'bolle op de groote markt. doe. Eu die droeve loting, cwoor Tist, die nog ue keer voorbij is. tist.—Ja, diedroeveloting, gemoget wel zeggen, want op die dagen komen de dragonders uit mee hun vloeken, eu lawijteu en tieren. doe. Ik wil bijzonderlijk nog zeggen, Tist, dat de menschcn daar kosteu aan schapeereu aan da loten, dat da voor iedereen zou een sollajement zijn en een solatie. tist. Dat is toch waar, want ne mensch ziet dat mee schrik afkomen. doe. Dammen hier in ons land een leger kre gen van volontarien, die soldaat worden uit liebere wil, da zou'k goed achten. tist. Daar wordt veel van gesproken, zeg gen ze. doe. Zeker, mijnheer Woeste, waar dat de groene socialisten van Aelst altijd op kabassen, zit daar nijg achter, zijn woord is een leger van vrijwilligers, gelijk iu Eugelaud cu cetra. tist. Eu die groene judassen bier spreken van iedereen soldaat, zou't daarmee beteren doe. Och Ileere, Tist, ba neen 't zeker, er zijn nu nog jongens die als er uit zijn, die voor een ander opgaan voor 't geld, ze waren dat ten ook nog kwijt. Eu de socialisten spreken van geheel 't land soldaat te maken, geloof ik. tist. Och mcnsch, de socialisten wat houdt dat in Da ziju trommels, veel lawijt, maar leeg al binnen. doe. Wij hebben ons moeder zaliger daar hooren van klappen, die 't wist van beur moeder, die in den besloten tijd nog geleefd had, ouder de frausche revolutie. tist. Ja, da waren socialisten, do revolution- nairs hebben dan ne keer meester geweest. Goeie God 1 ik heb 't nog iu nen boek gelezen van de schelmstukken en d'ijselijke sacrileeges en de moorderijou dat de Seine, den Donder zouden z'hier 't nie, en ne noemen da dingen kollek- tivismus, en ik en weet het ook niet. 1 1st. Luister doc, ik en zou dat ook nie weten, maar ik heb dat ne keer hooren uiteen doen van neu beer die kwam spreken in onze Werkmanskring. Dat is, ge weet wel, 't land gelijk dat de socialisten da zoün willeu hebbeu. doe. Maar wa beteekeut da, kol- leklivismus tist. Da wilt zeggen, Doe, dat al dat er iu 't laud is moet komen aan 't gouvernement, huizen, laud, geld, ei gendom. Doe. En daar ééu huishouden van maken tist. Ja, iedereen zou moetou werkon voor 't goevernement, en 't goe- verucment zou iedereen betalen, en voor iedereen zorgen, voor kleedereu, en huis en eten en drinken. doe. Maar, Tist, toch is da kol- lektivismus Er wordt nu al ruzie ge maakt in een klein huishouden, wa zou dat zijn moest geheel't laud ééu huis houden zijn tist. Revolutie, mensch van do eerste veertien dagen. doe. Maar ge zegt daar, gouverne ment, wie zou da zijn, Tist tist. Da zouu de groote chcfdefiis zijn van de socialisten. doe. Lieven hemel, ik hoor die socialisten altijd zeggen dat er dau geen meesters niemeer en zouden ziju tist. G'en zijt toch zoo simpel niet, Doe geeu meesters, dat en is nie mogelijk, waar dat er twee menscheii bijeen zijn, is er al uc meester, eu moet er al eenen zijn, of 't en zou nie gaan. doe. Ik ben blij da'k nu weet wat da kollcktivismus is, dat ze nu nog ne keer beginnen, 'k zal wel autv.oorden. tist. Luistert, Doe, om dagge da nooit niemeer eu zoudt vergeten, ont houdt 't dees zie Een gouvernement 1 van socialisten of kollektivismus gelijk dammen zeggen, zou de mensch behan delen gelijk deu boer zijnen ezel be handelt. doe. Ik luister zelle, Tist, ga voort. tist. Als deu ezel werkt, 't is voor i a 1 O ►d M DOOR DOE,

De Volksstem | 1898 | | pagina 1