KIBELADOEKEN. Kroiiijk van Gemengd IVieuvvs. I11 de Kamers. Het Klooster Affligem. Van IIEXIIEKIIAI 'TEM naar IXDIE. NcgCBMlc Brief. den boer den ezel en heeft geen ander eten als t geen dat den boer hem geeltden ezel moet loo pen, staan, werken, rusten, eten en vasten just ge lijk den boer het wilt. Zoo ook is iedere mensck, volgens de socialisten, eencn ezel ten diensten van 't goeveruemcnt. doe. En is dat kollektivismus tist. Dat is van 't zuiverste kollektivismus dat er is, van umbcro één, zoün ze t'Hofstoi zeggen. doe. Maar wat uilen van geburcn lielr ik daar, die al zoolang de Vooruit lezen en nu nog nie en weten wat da kollektivismus is, 'k zal ekkik hun da ne keer gaan uiteen doen met 't exempel van dien ezel ben ik vergenoeg. tist. z'llebbcn in de Kamers oenen van die weerwolven van socialisten buitongejast voor veer tien dagen. doe. Ik hem da gehoort, Dambelou is't gelool ik, dat zo da stekelvcrkcn noemen. tist. Jaa't, 't is een van die beestjes, die do parochie van Overmeire bier in een muitjen naar Chipka gezonden heeft. doe. Maar Chipka heelt die beestjes vereffe- seerd, zeggen ze. tist. t Was wel te peizen, die beestjes waren al veel te klein, om op Chipka te zitten. doe. Zoo dagge peist, da't groote beesten waren, da Chipka ze zou aanvocrd hebben tist. Zeker, zeker, 't is nog gebeurd. Ge weet dat er achter Chipka neu arm loopt van den ouden Dender, onder 't hofkcn van Chipka doe. Zeker, awel tist. Ge weet ook wa da nen hippopotaam is, dat is een beest nog grooter als neu olifant, en die meest altijd in 't water zit. doe. Zoo, dat is azoo een groote beest, dagge zegt tist. Jaa't, ten minste zoo groot als ue ka- mion van den ijzeren weg. En die beest heeft twee neusgaten, die azoo ver van ecu staan, groot en wijd dagge in elk zoudt kunnen een klein kind wiegen, en dien aasem't is gelijk twee fabriek- schouwen die rooken. doe. Als g'het zegt, ik heb die beesten gezien t'Antwerpen. tist. Awel, den beestenhol van Antwerpen heeft daar een van naar Chipka gezonden mee oen schip, en nie vereffeseerd geweest, en ze laten da zwaar stuk, in 't water mee een koordeken van tijd tot tijd. En da ligt hem daar te wintelen, en te draaien en te keeren en te woelen, en als da ne keer boven komt da blaast, d.i geheel do werf vol ligt. doe. Ik heb 't gepeisd dat azoo iets was, ik wierd het gewaar aan de gazetten van Chipka, er was altijd iet aan, en 'k heb z'er laten voor schie ten. wel, de laffe schavuit, die gepoogd heeft den E. H. Pastoor en den heer doktoor van Wicasc te vermoorden, is gekondamneerd tot levensduri- gen dwangarbeid De Raeve, zijn kameraad, die t komplot uitbracht, loopt reeds op vrije voe ten en de derde medeplichtige, die snotueus van een Fransche luis (nog maar 17 jaren oud) kreeg een couponksken voor Hoogstraeten en trekt tot zijn 21 jaren naar 't pensionnaat... Zc moes ten Beeckman in eene ijzeren muit steken, ge lijk de wilde beesten, 't schorpioen dat hij is. Nog els-in maal nsmai wcck- KkeiiM on wij a,ljii osaxen vicrdcu kwijt... Coeragie, 't en is geen eeuwigheid meer. Maandag avond is de genaamde Gerard Stuyvelde, rentenier, in het klooster van Zolzacto door een venster ge vallen de ongelukkige komt aan zijne wonden te bezwijken. Wij bevelen onze lezers een treffend dorpsverhaal ter lezing aan Moor en, de Zinnelooze van Oultre door D. Anneessens van Ninove. De zoon Alfons van den hovenier Gustaaf Werbrouck heeft tot Hoof rijk hetzelf de nummer 88 getrokken, dat zijn vader in 1871 getiokken heeft de vader was er dan ver meê uil en de zoon nu ver meê in... Maar te Roiaciiy, in Henegauw, was het fijnder Wanneer de twee laatste iotelingen de hand in 't trommelken sta ken, bevonden zij dat er niets meer in lag... Wa blieft er u Waarschijnlijk zijn de nummers in de mouw van den eenen of den anderen ver dwaald geraakt en zoo gaan fluiten In 1897 zijn erin onzen lielgik niet min dan 31*1 coo- peratieven gesticht. Waar moet zulks eindigen Er zijn nu 61 kardinalen, waarvan er 56 door den huidigen Paus Leo XIII benoemd werden enkel nog 5, die aangesteld geweest zijn door Paus PiusIX... Gewoonlijk zijn er 70 kardina len ei ontbreken er bijgevolg 9. België heeft eenen kardinaal, den aartsbisschop van Meche- len ze zeggen dat ons land er nog eenen zal bijkrijgen. Gelakte schoenen blijven lang schoon, als men ze afwrijft met een doorgesne den etze behouden dan hun glans. Eene eeuw kan nooit beginnen met eenen Woensdag eenen Vrijdag of eenen Zaterdag. Te Has selt zal in igoi een menneken moeten loten, die heden 1 m. 88 lang is en 167 pond weegt. M. de notaris Vervloet, van Hocselnci-c, die door de boetstraffelijke rechtbank van Kortrijk veroordeeld was tot 10 jaren gevangenis voor valschheid in geschriften, is door het beroepshof vrijgesproken. Hand ende Groet. KIBEL A DOEKEN. Om te beginnen, goede Vrienden, nieuws uit Nicuwculiove, die man haftige parochie, zho schil derachtig gelegen Nieu- wenhove, met zijn kloeke, werkzame ende deftige in gezetenen. Ewel, men is daar verleden Zondag in eene deftige volkrijke ver gadering tot eene eerste bespreking gekomen voor het stichten eener melkerij... Er is veel kans van te gelukken als men eendrachtig blijft om 't alge meen welzijn der belanghebbenden te bekomen. MM. De Baets en Tibbaut zijn van zin hun ontslag te geven als gemeenteraadslede 1 van Gent. Te Sint-NIkol.-ins, eene vrouw, die in de O. L. Vrouwkerk onpasselijk wordt, en terwijl men ze buitendraagt, sterven. Haar naam is D'Haen. Leblickc heeft met veel 1 uister het jubelfeest gevierd van M. Hemelaars, die eene halve eeuw zanger is in de kerk,... Welke verhevene gevoelens Zijn talent ten pandc stel len voor den luister van Gods huis Ze zeggen dat de stem van den ouden zanger nog frisch en kloek is... Alla, duizend keeren proficiat Geweldige brand zaterdag morgend tot Welle, 't Was bij M. Vlasschaert, slachter, dat het vuur ontstaan was, terwijl de man op de Vleesch- markt van Aalst met zijn kraam stond... De schade wordt geschat op 5000 frank... Schrikke- kelijk nieuws voor dien braven vent heeft dat geweest, wanneer hij thuis kwam. In Honga- rië is een oud soldaat, Alexander Kubuigi, die gansch den veldtocht van 1812-1813 heeft meege maakt, overleden in den ouderdom van 114 ja ren... Ook in de wieg niet versmacht. De zoo gezegde chrislene democraten, in het arrondisse ment Antwcepeii, hebben besloten in de aan staande provinciale kiezingen op te komen, niet tegen de liberalen of de socialisten, maar tegen de katholieken... Vieze christenen, hé? De 40e verjaardag van Keizer Wilhelm, van Diiltschlnnd, werd donderdag in gansch het land met groote plechtigheid gevierd. Vrien den, opgepast, u niet laten beetnemen, zulle, halte saëvoe 't Zijn de groene scheurmakers, die 't Herdci-sem een concert gaan geven,.... maar niet de katholieken van 't recht bloed. Te Deiidernioiide is maandag avond gevoch ten gelijk in eene Spaansche kabberdoes, en dan nogal waarlijk tusschen borgers en militairen... Deze laatsten maakten gebruik van hunne wa pens en kwetsten talrijke personen. 30 mannen zijn aangehouden. Pieter Beeckman, ge weet llaillbniim-e." Verleden zaterdag wer- 00 den hier briefjes rondge- strooid, waarop voor 's anderendaags, Zondag, eene grrroote meeting door de Daensisten werd aangekondigd, ter herberg De 5 huizen, bij de weduwe Verbrakel. Van 4 tot 5 uren kwamen er cirka 30 jonge lingen en een tiental gezette werklieden bijeen, en 't was er meê alPie den Alweter van Aalst rammelde den gewoonen zeever af de katholieke partij doet niets voor 't werkvolk de rijke bewaarders verdrukken de Volksmacht; de boer ziet te veel af, enz., enz., en de daens- partij zal dit alles doen veranderen als hare cheffen in de Kamers zullen zitten, mits 4000 fr. per jaar. Om met de verbetering te beginnen, zong Pie een liedje, dat men aan den uiterst geringen prijs van 5 centiemen kon verkrijgen Concurrentie aan de liedjeszangers 11! Eenige jongens staken de hand uit zij dach ten het liedje gratis te krijgen maar toen zij hoorden, dat er af te dokken viel, lieten zij de lip hangen en zij en moesten geen hèn. Een werk man zei daarop met veel wijsheid Maar, dat zijn nu tocli ne keer vieze mannen Ze beloven ons hier voorspoed, rijkdom en wat weet ik al en 't eerste wat wij moeten doen is naar onzen zak gaan het tweede hun aan een zetelken van 4 duizend ballekens helpen, om ons daarna te laten loopen Maar, neen, neen, wij zullen hen eerst laten loopen Een oor- en ooggetuige. MftCiHlCl'WilldcjkC. Groot ongeluk! Verleden maandag, al vroeg in den morgend, voer de M. Frans Van Overstraeten, woonachtig bij zij nen schoonbroeder Prosper De Wit, brouwer te Windeken, 2 familieleden naar de statie van Ni nove. In zijne terugkomst ging het paard op hol als 't nog eenige meters vau de plaats van Denderwin- doke was. Ilier viel er eene vrouw onder het wiel j der voituur en wierd er zoodanig door tgekwetst, dat men ze korts daarna berecht heeft. Eenige hon derden meters verder sloeg het paard met voituur en voerman in den gracht, liet rijtuig is in gruis. De heer Frans Van Overstraeten klaagt vau pijn aan den hals eu inwendige pijnen in den buik. Het paard heeft geen leed. Men zegt dikwijls Wie met paard uitrijdt, die rijdt met zijn meester uit. Het gemold geval is daar uogmaals een bewijs van. was van den hemel, omdat zij de daen sisten bestreden hadden (die schoone partij door den Bisschop veroordeeld). Aacht u maar, vriend, gij hebt zooveel God tot getuige geroepen en de religie misbruikt dat de maat wel eens zou kunnen vol zijn. Do eed kan maar goed zijn als hij geschiedt met de waarheid. Tonische. Verleden zaterdag, gedurende eene repititio in den cirk Sosman is de clown Tony Sosmau van ecu pcerd gevallen het dier verschrik te eu stampte de clown op het voor hoofd. De ongelukkige is aan zijne won den overleden. Everbecq. Foei, hetgeen te Everbecq ge beurd is Een schoon kruis dat op 't graf stond van zekere Cyrille De Beck, is in stukken van een geslagen. Ge moet stekelverkeu zijn om ecu kerk- j hol te durven schendenEn ge moet dubbel stekel verken zijn, om te durven schrijven gelijk 't Land j van Aelst, van brave deftige katholieke jonkheden, die stierven, dat hunne dood eene zienlijke straf KcKKELIJK JVlEÜWS. Dagwijzer. Zondag, 6 Fe bruari. Sep tuagesima. 11. Dorothea, patro- uers der hove niers, ook Sint Amandus. Maandag, llomualuus, abt. Dijnsdag, 8. II. Joannes de Ma- tha. Woensdag, 0. H. Adalardus. Donderdag, 10. II. Scholastica. Vrijdag, 11. H. Pharaildis. Zaterdag, 12. II. Vedastus. I'cie.vfci'lijkc bciiocuiiiigcn. Bisdom van Gent. De eorw. heer Gerniers, onderpastoor te Lookristi, wordt, bestuurder der Zusters van Lief de te Neufviles (Doornik); te Lookristi is onderpastoor benoemd, deecrw. heer Libert, professor te Dendermonde do eorw. heer Lens, priester in het Setni- uari, is professor benoemd te Dcudcr- tnonde de eerw. heer Callewacrt, ou derpastoor te Elversele, wordt ouder pastoor te Bevere-bij-Óudenaerde, in vervanging van den eerw. heer Uyttcr- sprot, die om roden van ziekelijkheid zijn ontslag he< ft gegeven de eerw. heer au Muilom, ouderpastoor te Op- I'rakel, gaat in dezelfde hoedanigheid naar Elrersele eu wor 't vervangen door den eerw. hoer Andries, onderpastoor te Baarle; de eerw. heer Hallaert, pries ter der laatste wijding, wordt ouderpas toor to Baarle. nni'Joc ï,,t# Belgische 1 hcdevasicl dcc Mei maand naar O.-l.-V, vau Lone- des. Bedevaart vergezellende de arme zieken met de goedkeuring van den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en onder het ccrevoorzitterschap van Mgr Mercier. Brij bijzondere rcchisircck- sche treiueu. 1. Van Luik, langs Namen en Charleroi. II. Van Ant werpen, langs Brussel en Bergen. III. Van Gent, langs Kortrijk. Prijzen Van Autwerpeu, in lBt0 klasse, 150 fr.; in 2e, 98 fr.; in 3e, 65 fr. Van Luik iu 1", 148 fr.; in 2°, 96fr. in 3°, 64 li'. Van Brussel eu van Gent: in 1°, 146 fr.; in 2°, 95 fr.; in 3", 63 fr. Van Namen iu lü, 144 fr.; iu 2e, 93 fr.; in 3°, 62 fr. Van Char leroi, van Bergen en van Kortrijk iu 1', 140 fr.; in 2", 90 fr.; iu 3°, 60 fr. Verhooging van 5 frank voor dezen die, na den 3°" April s'middags, zullen inschrijven. Definitieve sluiting der lijsten, den 12" April. Arme zieken.Men wordt ver zocht de almoezen voor 't werk der arme zieken en do aanvragen ter aan- veerding van zieken hij de bedevaart vóór 15 Meert te verzenden aan den eerw. Iicee Tliicey. leeraar ter Ka tholieke Hoogeschool, Vlemiuckxstraat, 1, Leuven. Voor opstandige prospectussen, in lichtingen en inschrijvingen, te schrij ven naar den voorzitter van het komi- tcit, lts. Stosnian, Fabriekstraat, 13, te Brussel, of naar de briefwisselaars der provincie. lilt1"'!'111 zend ons van tijd tot tijd wat nieuws. Heden is het van hot beste. Gelukkige gemeente, immers waar er bemiddelde ingezete nen aangetroffen wordeu, die eeu deel van hun fortuin weten te gebruiken tot liefdadige stichtingen. Zulk eene edele, liefdadige ziel heeft Idegem het geluk te bezitten in den persoon van Mijnheer den Burgemees ter B. De Smet, die de herberg met hof de pint komt te koopen voor het stichten vau eeu klooster. Eere aan M. den Burgemeester De Smet en proficiat aan Idegem De vierde man heelt iu de Kamers aangekondigd dat hij van zin is den minister van nijverheid en ar beid te ondervragen op de toepassing der wetten op vrouwen- en kinderar beid-'t Is goed, maar zou hij ook niet eens spreken over do wet op de bieren gelijk in Beieren PI11 wanneer zal hij eens oen wetsontwerp voordragen over 't regelen van do pensioenkas, en over 't regelen van de pachten. De Alweter schrijft wekelijks dat die kwestiën toch zoo klaar zijn en zoo gemakkelijk kun nen opgelost worden. Alla, broeder, stel ecu net wetjen voor in 3 artikels wij zullen u dankbaar zijn. OVER HONDERD JAAR. (slot.) De abdij van Affligem had 700 jaar lang bestaan. Lag het huis verwoest eu waren do monniken uiteen gedreven, daar om hield de geestelijke vereeuiging niet op van zijn, want de verspreide kloosterlingen bleven voort eenen oversten erken nen eu leven onder zijn bestuur. Wij zeiden dat D. Columbauus do Craecker, na hot verla ten van het kasteel vau O verham, naar zijne ouderlijke wo ning te Aalst was teruggekeerd. Hij werd er den 8 Januari 1799 door de Eranschen gevangen genomen met nog 11 ande re priesters men vervoerde hem naar Geut, waar hij eenigen tijd in het gevang opgesloten bleef, dan wierd hij naar Brussel overgebracht. Daar kreeg hij door geld zijue vrijheid weder cn keerde deu 2 Mei 1799 naar Aalst terug. I11 1803 werd hij dau door den proost Beda Regaus (dio zijn geliefd klooster niet kunnende verlaten, iu de nabijheid, te Hekelgem, bij den heer De Witte de gastvrijheid was gaan vragen, en er tot zijne dood (1808) verbleef) tot supprior aangesteld en iu 1809 wierd hij biechtvader iu hot hospitaal te Aalst en iu do kerk van den H. Martiuus, en men verkoos hern lot prefect der Congre gatie van de 11. Gatharina en tot lid van het kerkbestuur. Hij stierf den 21 Maart 1825. D. Veremundus D'haens, van Den dermonde (door de overblijvende monniken gekozen) volgde hem in zijne weerdigheid op. Verdoken te Dendermonde, hij zijnen broeder, iu liet huis Nazareth genaamd, verliet D. eremundus, na dat de vrede aan de kerk was terug gegeven, zijne schuilplaats, om verschillige bedieningen te bekleeden,' opvolgeus van coadjutor van St.-Gillis-Dcndermonde, onder pastoor van O. L. Vrouwkerk (1809), pastoor van Ovcrboela- re (1817) en een jaar nadien van Audegem, eu eindelijk vroeg en bekwam hij de plaats van pastoor van St-Blusius'gasthuis te Dendermonde (1831).'t Was daar dat hij hot gedacht op vatte en, in overeenstemming met zijue zeven overgebleven broeders, besloot de oude abdij te doen herleven, niet iu Affli gem, dit was voor den oogenblik onmogelijk, maar te Dender monde. Het oud klooster der Capucieueu, op de Vlasmarkt, wierd met goedkeuring van Rome (1834) en van den bisschop van Gent, voor 42000 fr. aangekocht (1834) eu de abdij van de 11.II. Petrus en Paulus van Affligem met al hare rechten, voorrechten, vermogens eu aflaten n iu de stad Dendei monde overgedragen. Er bleef nu nog een wensch, het oude Affligem op de plaats zelf te zien herleven. Die begeerte wierd eindelijk volbracht, eu den 18 Juni 1870 wierd het herstelde klooster heropend, en in 1887 tot de weerdigheid van abdij verheven. Ten jure 1879 is nog ecu nieuw klooster te Steenbrugge op gericht, zoodanig dat heden de belgischc provincie uit drij Benedictijuerkloosters bestaat. door MISSIONNARIS J. G. Kurseong, den 22 September 1896. Hier te Kurseong gaat alles uiterst wel de tijd snelt spoe dig heen, in het ernstig studeeren der philosophic. Tegen woordig houden de klassen weer stil voor een 14tal dagen maar de groote vakantie komt maar op 't einde van Decem ber, eu duurt dan tot 't begin van Februari. Wat verschil, zooals gij ziet, met België, waar die vakantie valt iu Oogst en September. Het regenseizoen loopt allengskens ten einde. Nochtans laatste week, van 13 tot 20 September, was het bij na onophoudende regen, doormongd met hevige stortvlagen bijna, geheel de week, onmogelijk een voet buiten te zetten. Op 3 dagen tijds viel er wel een voet water in 't geheel dit jaar, tellen wij alreeds 132 duimen regenval, te beginnen van Meidat is 11 voet water of 3 meters en 34 centimeters onge veer, In de naaste maand, October, rond den 10, soms wat 433 trok ze uit alle krachten omlaag en jokte Disdoer, moeten is dwang en huilen is kindergezang. Vaarwel De spin spint het net waarin zij zelve gevangen wordt, dacht Ivo, die Walters bewegingen gadesloeg, Ik zal den dikkop in zijn eigen strop strikken. Reeds spartelde en grimaste de paars en blauw ge worden Disdeer, wiens oogen uitpuilden, op eene kleine hoogte, als Ivo plotselings zijue bewakers, Godevaard en Wilfried, omstiet, bliksemsnel het hantvat over Walters kop wrong, vlug als eene kat op DisJeers lichaam klauterde en met alle macht aau dezes koord trok. Daar beider gewicht dat vau Walter overtrof, werd eensdeels Walter omhoog geslingerd eu plofte anderdeels Disdeer op den grond. In een omzien was de lange staak door Ivo van den strop ontdaan en bonsde Walter op zijne beurt neer, terwijl de wegsnellende vos boertte Wie hoog klimt, valt laag, hé dikpens Zóo gezwind liep dit alles af, dat de bedonderde wapenknechten nog stonden te kijken, als Ivo reeds te post en paard wegliep. Eenige muiters stoven hem nu achterna. Hoe wel ter been ook, kon het kaboutermanne ken zich evenwel niet bijtijds uit de voeten maken eu werd aan do uitgangspoort bij den kraag gevat. Hij had op zijne laatste beenen geloopen.... Intusschen was Disdeer bekomen en lag niet weinig verbaasd nog te leven. Ging men het mislukt hangen herbergiunen Het gelach der omstanders stelde hem ge rust. Door de onbewustheid van Ivo's tusschenkomst, was hij overtuigd, dat het eene boert gold. Hij vond de part slecht en zou zich deswege wreken. Raadzaam vond hij het evenwel voor het oogenblik vriend te spelen met Walter. Hij stond recht en sukkelde naar de groep, die schaterend deu dikbuik omringde. Hoe verwonderd keek hij op als hij Walter insgelijks gestropt vond. Zijns on danks schoot hij in een luidruchtigen lach, daar hij uit schaterde Poets wederom poets Walter, die thaus tot hét bewustzijn gekomen was, lïaliam Van 26 April tot 4 Mei 1898. INBOORLING VAN DENDERHAUTEM. ^aaAAAAA/VVWw

De Volksstem | 1898 | | pagina 2