ROND DE WERELD. OOST-VLAANIlEliEiN. BUITENLAND. Nieuws uit Aalst. AFBRAAK Veemarkten. Regeling der Pachten. Luibrechts. DE GOEimOEIS, De Moordpoging van Wieze. AaBibcstcriiiig. UsirgCB'Sijjlke feMand, Aalst. vroeger, soms wat later, heldert de hemel bijna eensklaps op ai de wolken verdwijnen en 'tis gedaan met regenen tot de maand Mei van't volgende jaar de hoeveelheid regen welke er valt gedurende dit laatste tijdverloop, is bijna niets, soms ecnige rare droppen, ofwel in April al een klein dondervlaag- Je- De drukpers in Calcutta, waarvan ik u in een vongen brief sprak, gaat nog altijd voortkozijn Charles-Louis is nog aan 't hoofd. Er zijn meer werklieden gebleven dan ik u schreef, wel van 4-0 tot 45. Nu, eeuige woorden over onze scholen van jonge Indianen. In meest al onze missieplaatsen is er ecue school, waar men de kinderen van jongs af in den godsdienst opbrengt men heelt ondervonden dat zulks het beste middel is ter bekeering dezer volkeren. Eens te oud, is dit volk te bedorven, cu keert te gemakkelijk weder tot zijne vorige superstitiën, en tot de aanbidding van den duivel, dien zij aauzieu als eencn kwaden en machtigen geestaan hem schrijven zij toe alle hunne onheilen, ziekten, langdurige- droogte, die den hongersnood meèbrengt, enz. enz. Om dit te beletten trachten die arme sukkelaars den kwaden geest te bedaren met offeranden van rijs, kiekens, enz., soms nog in 't geheim, een menschelijk slachtofier dat zij den duivel opdragen helaas hoe lang nog zullen de arme bewoners vau den Chonaypore zuchten onder het dwingend juk van Satan Zoo dan onze missiounarissen trachten overal, waar zij zijn, ecue school te hebben en ge ven zelfs aan de kinderen, als het zijn kan, eten, logeeren, kleedmg enz., zoodat zij gestadig ouder het gezag zijn van goede cbristene meesters of soms van den missionnaris zelf, en niets meer gemeen hebben met den slechten invloed hun ner heideusche medemakkers, of heidensche ouders. Wanneer zij den vercischten ouderdom hebben, 10 jaren voor de jon gens, 14 voor de meisjes, worden zij getrouwd door den mis sionnaris, en zoo heeft men het begin eener goede cbristene familie, die zooveel mogelijk ouder de waakzaamheid van den missionnaris leeft, als het mogelijk is, niet ver van zijne eige ne woning. Allengskens maakt men zoo christeue dorpen. In een dorp van Chota-Nagpore zegende Pater Dehon, dit jaar, op eenen enkelen dag, wel 40 50 christeue huwelijken in. Dat is veel op eenen dag, zult gij misschien denken maar, gij moet weten, dat men ze al te samen voor dat Sakrament, een of tweemaal per jaar bereidt, gedurende verscheidene weken, en dan alle te samen worden getrouwd, en 't trouwen is gedaan voor de rest van 't jaar, ot voor een heel jaar dat is gemakkelijker, en neemt zooveel tijd nietdaarenboven, de missionnaris is altijd uit, om zijne ver uitgebreide parochie te doorloopeu en zijne christenen te bezoeken, en kan altijd niet 'thuis zijn, om nu een paar, dan een ander te trouwen. Hier in Kurseoug zooals ik u reeds vroeger schreef, hebben wij ook ecne kleine school, van 15 tot 20 kinderen. Geheel het jaar door blijven zij hier eerst en vooral leeren zij den catechismus, dan leeren zij lezen en schrijven. Land van Aelst, gij spreekt en roept veel van de regeling der pachten, maar zeg ons eens, welke regeling van pach ten dat er bestaat tusschen u en den pachter van 't land, dat gij over twee jaar te Denderhautem gekocht hebt En doet ons ook eens de regeling der pachten kennen voorde huizen die gij bezit rechtover de Kerkhofbaan en elders nog. Wij zullen dan ook eens spreken. 't Eerste nieuws is slecht. In Zwitser land een dorp afge brand, Radogne is de naam 150 huizen vernield, veel vee ingebleven, eene vrouw en twee kinderen verbrand. Het tweede nieuws ook slechteen schip vergaan met op de rotsen te varen nabij 't eiland Guernesey ze spreken van 30 personen die zouden verdronken zijn. Rusland heeft weerom nieuwe troepen naar de Chineesche zee gezonden, 't Wordt ginder een aardig spel. Er zou wel kunnen oorlog van komen. Te Flores, tegen Buenos-Avres, in Ameri ka, is een buskruitfabriek ontploft er zijn 11 dooden. In al die gevaarlijke gestichten, eer men aan 't werk gaat, een goed akt van berouw verwekken is 't zekerste. Hoe 434 vloog pijlsnel door het hoofd: Ik ben een verloren man Iwein zal het gebeurde vernemen en mij werkelijk doen hangen. Daarom, in plaats van hem overmorgen te van gen, vallen wij hem dezen nacht nog te lijt. De muitors moesten, om middernacht, in den toren der Dendermond- sche poort vergaren om den aanval te bespreken. Wij zullen ze tot onmiddellijken moordaanslag aanhitsen. Disdoer heb ik te dien einde noodig... Met hem totdan vriend gespeeld Hij vatte den magere bij de hand en zeide Het was maar voor de leute, Disdeer. Ik ook heb het uit werksel eener hanging willen ondervinden. Op dezen stond sleurde men Ivo tot bij de liude- boomen. De vos, die gewaarwerd dat het mot hem ge daan was, schuimbekte vau woede, beet en sloeg. En Walter, die haast had den vos te straffen, sprak Wat doen wij met den schelm, vrienden u Hem hangen 1 luidde aller antwoord. Dat is ons beste plan, beweerde Disdeer an ders gaat hij Iwein alles verklikken. Nu zal hij het voorval slechts aan de andere duivels navertellen. Daarmede zijn onze kroegschulden betaald, sprak een muiter. Juist zoo, jokten de anderen. Do knuist bliktandde. Die schelm heeft alle voordeelen zeide Walter lachend In plaats van tusschen hemel en aarde te zweven, kan hij met zijnen bult vastgehaakt worden. Hoera juichten de muiters. Eene grooter kram werd onder de eerste in den boom geslagen. De krijzeltandende Ivo, aan den hals ge stropt, werd onder gcgiegel en geschimp, door veler han den tot aan de bovenste kram opgetrokken. Eenparig lieten de ophangers de koord los en Ivo's bult bleef in de piu gespijkerd. De vos stuiptrekte de oproerlingen omdansten den boom. lang zullen wij moeten schrijven over dien opstand in Cuba 't Nieuw is nu deze week dat Commandant Arran- gurene, die verledene maand den Spaanschen kolonel Aniz verraderlijk deed vermoorden, in een gevecht met de Spanjaards gedood is. Een verra- rpj? yjBB^der is een verach- wJfit •'-«£. telijke mensch.... WW "-vlSiS® 't Christen Volks partij ken van Aalst is met verrade rijen aaneengenaaid. Boven Wee- nen is een verschrikkelijk orkaan los- geborsten. Groote schade en wel 200 menschen gekwetst door't vallen van dakpannen, steenen schouwen, enz. En te Constantinopel ook orkaan, maar sneeuworkaan. De sneeuw lag vrijdag eenen meter hoogalle ver keer is onderbroken. Als dit weer maar langs hier niet overkomt. Creta zit nog altijd zonder gouver neur er is spraak van prins Georges van Griekenland, maar de Mogendhe den zijn niet t'akkoord. Ondertus- schen blijft dit schoon eiland in de miserie en de wanorde. De Mahome- tanen verwoesten en plunderen al de eigendommen van de Christenen. Ja, ja, 't is al azoo 't onweer zakt af naar hier, want uit Italië vernemen wij dat er twee spinnerijen door 't on weer ingestort zijn, onder andere eene te Oggione, waarbij 8 menschen 't le ven verloren. Dat is de moeite weerd, zie 1 Te Lubichow, in Duits land, is over acht dagen het 27"= kind getrouwd van eenen aardbewerker. Hij heeft nog 24 kinders in 't leven, die allen getrouwd zijn. In Frankrijk, als de oorlogsbegroo- ting besproken werd, is zekere razige vrijmetselaar komen voorstellen van de soldaten, die onder dienst sterven, burgerlijk te doen begraven. Wij zul len hem maar noemen, hij heet Tous- saintdit wil zeggen Allerheiligen; hij zou beter Demon heeten, dat is duivel. Het voorstel is verworpen met 358 stemmen tegen 105 en weet gij wie voor de burgerlijke begrafenis ge stemd hebben Al de socialisten. Zij mogen nu nog komen zeggen dat zij tegen de Religie niet zijn. .Wevt'oiitv llimf/iitfMt. Over eenige dagen is te Hannover overleden mevrouw Windhorst, in den gezegenden ouderdom van 92 ja ren. Zij was de weduwe van Ludwig Windhorst, den manhaftigen leider der katholieke partij in Duitschland, die eenige jaren geleden gestorven is. Zij was het volmaakt toonbeeld eener christeue vrouw en moeder. Haar man heeft dikwijls verklaard dat hij in haar den grootsten steun en troost vond in zijne ondernemingen. Eene vrouw is machtig voor 't kwaad gelijk voor 't goed. Vrouwen van 't land van Aalst, brave en rechtzinnige vrouwen, uwe plicht is van uwe mans zooals Madame Windhorst deed, aan te moedigen en op te wekken tot den strijd tegen socialisten en daensisten, die twee vijanden der kath. partij. lit tie SBallttmlxvBte Bittmer. Verleden dijnsdag heeft de Ilolland- sche Regeering een wetsontwerp voorgesteld om den persoonlijken dienst in te voeren de loting zou be houden blijven, maar de plaatsver vanging en de verwisseling van num mers onder de milicianen zou afge schaft worden, 't Zou eene fameuze verbetering zijn de plaatsvervanging afschaffen Wie zou daar iets bij win nen Zouden de werkmansjongens dan min op moeten gaan dan nu?.... Wordt er door de plaatsvervanging iemand in zijne rechten gekrenkt Is er meer onrechtveerdigheid gelegen in mij te doen vervangen in 't leger door iemand die 't geern doet, als in mijn werk te doen verrichten door knechten, in fabrieken b. v. Waar zou er meer gevaar zijn in eene fa briek of bij ons leger 't Is dom van te lawijten tegen de plaatsvervanging! Poezele. In den nacht van vrij dag tot zaterdag zijn ten nadeele van den heer L. L. De Dapper, fruitkoop man, wonende in het gemeentehuis, 800 idlos appelen gestoleu, ter waarde van 300 frank. Men heeft kunnen be- statigen dat de dieven hunnen buit met peerd en kar hebben weggehaald. Aaltcr. Ilemi Claerhout, timmer man alhier, bezit een houtmagazijn in de Brouwerijstraat. Alle avonden wordt eens rondgezien of alles in orde is. Vrijdag avond om 9 ure, ging de zoon Jan eens zien en ontwaarde licht in eenen hangarhaastig om eenen re volver loopen, was een en dan de die ven bespringen was twee. De dieven doofden plotseling hun licht uittwee mannen grepen Jan en sloegen hem zoo geweldig dat zijn aan gezicht aanzienlijk geschonden is. Ter wijl hij worstelde, zag hij twee andere mannen vluchteu met planken dus de bende was minstens 4 man sterk. Jan loste in het worstelen vier revolverscho ten en kan niet zeggen ot hij iemand heeft getroffen. Er zijn geene dieven herkend. Nochtans men heeft vermoe dens. Er zijn acht larixplauken weg ter waarde van 25 frank. Welle. Zaterdag morgend is een geweldige brand ontstaan in de herborg van den genaamden Vlasschaert. Het huis is de prooi der vlammen ge worden. M. Vlasschaert, die herbergier en slach ter is, was reeds naar de wekelijksche markt van Aalst, toen het vuur uitbrak. Men denkt dat do brand veroorzaakt werd door het omvallen eener petrollamp. De schade wordt op ongeveer 5000 fr. geschat. Wicze. M.M. De Raeve en Meert van Aalst, kwamen zondag met peerd en rijtuig naar 't Sas van Wieze gereden. Terwijl zij in 't Sas huis een glas bier dronken, is het gespan het wa ter ingereden. Het peerd verdronk. Sottcgcm. Zondag namiddag, rond 4 ure, heeft men op eenige meters van de statie van Sottegem een man met gekloven voorhoofd op de spoorbaan vinden liggen. De gekwetste werd in een der zalen van de statie gedragen en ver zorgd. Het is een reiziger, zekere S... Hij be weert uit den trein geworpen te zijn. Een on derzoek is geopend. Lokcrcu. Op den wijk Rozen is de molen afgebrand van Theophiel Van Uytfranck. 't Was wonder om zien, geheel de stad was ver licht door de vlammen. Dank aan de goede wer king der pompiers is 'thuis van M. Van Uyt franck gespaard gebleven. De schade is groot, maar er is verzekering. St-NikofaiiAi. Donderdag heeft de policie- kommissaris Saris, vergezeld van een accynsbe- diende, een wandelingsken gedaan in de markt, tot groot verdriet van sommige marktkramers die niet in regel waren voor maten en gewichten. Rechtveerdigheidelk 't zijne, dan heeft de kwade niets. Xnntlut/rttttl. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Bonner, Bisschop straat. l ifsliig der IHHielclotlng is voor onze geachte Abonnnenten, op ons Bureel, GRATIS verkrijgbaar. Spiegels kwam met zijn reke- ningske bij Luibrechts terwijl deze nog te bed lag. Gij hebt uwe rekening bij u? vroeg Luibrechts. Ja, mijnheerik zou gaar ne geld hebben. Trek die ladenkas daar maar open. Spiegels trekt eene schuif open en ziet er in. Ze ligt vol kousen. Neen die nietde andere schuif. Spiegels trekt de andere lade open. Deze steekt vol linnen en vodden. Hij opent eene derde schuif, en kijkt er in. Wat ligt daarin? vroeg Luibekeu. Papieren, rekeningen, dunkt mij. Juuuust. Leg de uwe daar maar bij. Slaap wel En Luibekeu keerde zich op de andere zijde en sliep weer in. Koninklijke Maatschappij van Zang-, Tuonccl- en Letterkunde 'T LAND VAN RIEM: IPiR^aHTVEiRTOOISriJSrG op Zondag- 6 Februari 1898, met de medewerking van Mevrouwen Govers, FretTormijn en Mejuffrouw De Lanche van Antwerpen. 1° Cavatine de l'opéra Robert le diablo groot tooneelspel in 4 bedrij veu naar het Hoog- duitsch Der Goldbauer vau Charlotta Birch-Rfeiffer, vrij bewerkt door Jos. D. Mauus. Het stuk speelt ten jare 1812, tcRamsauin't Beiersch gebergte, tijdens den Russischen veld tocht. Tusschen het 2do en 3do bedrijf een tijd verloop van drie maanden. 2° Grand Fantaisie de Concert sur les motifs de La dame blanche 3° Caprice-Mazurka. 4° Die beiden kleinen Finken, concert-polka 5° Valse duBonheur. BLAUWE SCHENEN, blijspel met zang in één bedrijf van Jan Du Caju, muziek van Gustaaf Pape. Het stuk speelt te Antwerpen ten jare 1856. OrkestBestuurder M. Gustaaf Pape. Nieuwe tooneelversiering van M. Modeste De Mette. Kos- tumen van het huis De Leu te Brussel. Pruiken van M. Prosper Guillot, te Aalst. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene genum merde, fr. 2,50 Benedeu plaatsen, fr. 2,00 Bovenplaatseu 1" rang, fr. 1,00; 2U rang, fr. 0,50. Bureel 5 ure. Gordijn 5 1/2 ure. Do vertooning zal eindigen voor het vertrek dei- laatste treinen. N. B. De voorbehoudene plaatsen zijn van heden te verkrijgen ten Lokale der Maatschappij bij den heer Victor Keppeus-Lenssens, Niéuw- straat, Nr 3, tot den dag der vertoouing ujn 12 ure 's middags. Beeckman, de held van Wieze, is dus tot leveusdurigeu dwang arbeid veroordeeld. Op het tri bunaal loochende hij hardnekkig ai, het inzicht te hebben gehad van te moorden. Ik heb te Wie ze nog gezegJ, sprak hij, van nie mand te dooden, maar wel van al te stelen wat wij kouden. Hij loochent ook een mes in de handen gehad te heb ben op het oogenblik dat luj in't bosch door do gendarmen aangehouden werd, doch hij werd ver pletterd onder de beschuldigingen zijner getuigen. Zijn advokaat zegde, dat Beeckman een man was, die wel is waar weinig medelijden verdiende, doch dat hij voorzeker zoo slecht niet zou geworden zijn had hij eene moeder gehad, die op hem paste en had hij in geen verbeteriugshuis gezeten hij vroeg aan de j ury 0111 de beschuldiging van moordpoging van kant te stellen. 5 vragen werden aan de Jury gesteld, het ant woord was op allen bevestigend. Toen zijn advo kaat hem zegde dat hij ging veroordeeld worden tot levensdurigen dwangarbeid, lachte hij onbe schaamd, en zegde «Wat kan mij dat verschil len I... Lotens, franschman van geboorte, 17 jaar oud, wordt verwezen tot 4 jaren tuchthuisstraf. De Raeve, den verraden van 't complot, werd onmiddellijk in vrijheid gelaten. l*'t i'Lii I* x- Brief komt. Wij wanhoopten al. Bartholomeus. De naaste week uwen toer, 'tpotlood scherpen. Vr. Jan te B. Wij hadden zondag gazetten te kort, wij zen den er deze week 40 meer. Daniël. Kan er geen 5 minuutjes af voor een briefkeu STAD AELST. der StadMgcbouwen mm dc Houtmarkt. Het College van Burgemeester en Schepenen, brengt ter keunis van do belanghebbenden, dat op Vrijdag 4 Februari aanstaande, om elf uren 's mor- gends, ten gewone zittingszaal ten Stadhuize, er zal overgegaan worden tot de aanbesteding van het afbreken der gebouwen, dewelke vroeger heb ben gediend tot lokalen van het Bureel van Wel dadigheid. Gansch de ommuring moet afgebroken worden ten gronde, de plaats opgeruimd en effen gelegd de materialen die den eigendom blijven van den aannemer weggevoerd, voor den 1 Maart 1898. Indien op gemelden datum de aannemer aan deze verplichtingen to kort is gebleven, zal hij eene boet inloopen van vijf franken voor iedere dag vertraging. De biedingen moeten op zegel geschreven zijn, eene vaste som bepalen dewelke de aannemer voor het afbreken aanbiedt, en onder gesloten omslag aan den heer Burgemeester gezonden worden. Gedaan te Aelst, den 24 Januari 1898. De Burgemeester en Schepenen De Secretaris, M.-L. Gheeraerdts. Oscar Reyntens. LARUSla VILLETTE. ter markt verkocht Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens 3201 0804 301 1357 19358 6158 2885 645 255 1090 17358 5948 per kilo. 120 1,05 115 100 158 160 110 1,00 0,90 1,45 1,40 1,05 ANTWERPEN. Alle woensdagen. 129 ossen prijs per kilo 0,80 0,70 0,60 150 koeien 0,00 0,00 0,00 36 veerzeu 0,74 0,64 0,54 031 stieren 0,68 0,58 0,48 13 kalveren 1,09 0.99 0,89 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 041; groote ossen 03; jonge ossen 113; vaarzen 101; vette koeien 105 stieren 066 magere beesten 163; schapen 51 lammeren 05; kalveren 074; varkens 287; loopers 08; viggens 361. Do goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,00 tot 1,25. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. I)e varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,90 tot 1,00, KORTRIJK. Te koop: 182 koeien, verkocht 146 vaarzen, verkocht 57 stierenverkocht 17 ossen verkocht IT.tit vrnnrvl cen0 goede Keukenmeid. 1MCI1 VI,8.1^,1 Zich te bevragen ten bureele dezer. Geboorten Mannelijk 13 Vrouwelijk 10 23. Huwelijken. C. De Neef, werktuigk. met V. Marioen, kleerm. F. De Clippel, steenk. met M. Bombeeck, tw. F. Verhaegen, breier, met M. Lauwere, tw. Overlijdem. A. Van do Velde, m. D'Haese, landb. 58j.St.- Annaweg. S. Buyle, m. Van de Macle, gemeen tesecretaris van Herdersem, 70 j. Botermelkstr. C. Hoeveliuck, kleerm. 29 j. Lange Ridderstraat. 1'. Librecht, wr Meganek, z.b. 85 j. Loopoldstr. I'. Bombeeck, rondleurder, 25j. Geeraards- bergschestr. J. Geldhof, 10 j. Bergemeorsche- straat. L. Schutyzer, m. Mertens, landb. 65 j. Langestraat. Ph. Bisschop, vr. Vau don Steen, z.b. 50 j. Breedostraat. 7 kinderen onder de 7 jaren. In SCHOUWBURG VAN AALST. prijs 1,35 1,34 1,12 1,65 1,80 1,15 KeaseiTmrnsBBS zzasEZGssvznc

De Volksstem | 1898 | | pagina 3