m$öop m m. Mm 4' JAAR N° 162. IWEIN VAN AALST. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1898 DE LOTING. 9 8 Waar naartoe Bureel: Kapellestraat, 15, Aalst, *8 GalmaardenJ?e IVederbrakeL- 1)6 61"0®- Jan Is cr uit ■Meter is er In Vooruitzichten over het weder. as w het i Een abonnement voor gansch België, franco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Moesten do socialisten ooit in België meester worden wij zouden 't schrikbewind zien herleven van over honderd jaren die tijden van kerkvervolging, waar ons groot vader en onze grootmoeder zooveel wisten van te vertellen Als de kloosters geplun derd werden, de kerken gesloten, de pries ters verjaagd, als zij moesten mis lezen op 11 de zolders en in de schuren, als zij rond dwaalden, verkleed in pachters, of koopmans, om de kinderen te gaan doopeu, om de zieken en stervenden bij te staan. Ja, die droeve tijden, en droevere nog, zouden wij zien weer- keeren, indien de socialisten aan 't bewind kwamen. Als wij zullen meester zijn, zegt Bebel, dan zullen wij al de kerken in danszalen veranderen. En te Gent op een congres werd met algemeene stommen besloten dat 't eerste werk in de socialis tische wereld moest zijn van al de priesters te verwurgen. Vooruit, de goddelooze Vooruit, schrijft het alle weken wij willen van geenen God weten, van geene religie, vau geeno priesters, schrijft hij, er is geen God, (en drukt God altijd met eene kleine letter, god, uit verachting), er is geen hemel, er is geen hel. Vooruit spot met 't crucifiks en met O. L. Vrouw en met de biecht. Indien de socialisten konden, van morgen af was 't gedaan met de religie. Dood aan 't katholiek geloof, dat is het eerste artikel van hun programma. Van als er iemand socialist wordt, mag hij niet meer naar de kerk gaan, niet meer biech ten, zijnen Paschen niet meer houden, geenen priester niet meer saluweeren, hij moet vloeken, vuilen praat vertellen, met de geestelijkheid en de religie spotten. 't Is niet zonder reden dat de Paus van Romé ons toeroept 't socialismus is de ergste vijand van onzen heiligen gods dienst. Al wat ons heilig en duurbaar is vertrappen zij mot de voe ten. Van de begrafenissen maken zij hondenindelvingen geen kruis op de koets of op den lichter, geen priester om u een woord van troost en hoop te spreken, geen gebed, geene kerk, geene mis, niets, niets; van 't sterfhuis recht naar 't ijs koud kerkhof, en daar wordt gij ingedolven juist gelijk eene beest, zonder dat er iemand u zegtrust in vrede, tot weder ziens. O, hoe wreed zou het zijn voor 't hert van den mensch, als gij vader of moeder of een kind verliest, van die iu den grond te zien steken, zonder zelf een kruisken op 't graf. En GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. K Het zijn enkel misleiden, Mher Iwein. Walter en Disdeer zijn de belhamels. Bij den dood dezer opstokers herworden die soldaten wellicht trouwe krijgslieden. Maar hoe de aartsdeugnieten getroffen?... Dat is mijn werk, Albrecht. Ook Wilfried, Godevaard en Rijkaard zijn heet hoofden, verraders... n Straks varen zij ter hel Dat de gemoederen voor opstand vatbaar zijn, kan ook niet verwonderen, Mher Iwein. De levensmiddelen minderen sedert dagen staat de bezetting op een derde van het rantsoen... De honger is een scherp zwaard.... Hoe lang kunnen wij het nog uithouden Eer twee dagen verloopen, zijn de mondbehoeften op... Op Hoe harder beproeving, hoe grooter moed Ik zie geen muiters meer, Mher Iwein de laatste stapt den toren binnen. Naderen wij op onze teenen. Graaf en wapenknecht stapten tot bij den toren, gin gen steelsgewijs de trap op, bleven vóór de deur der wapenkamer staan. Heviger doorgloeide de toorn Iweins borst. Albrecht rildehoe was het toch mogelijk, dat Iwein, die immer zijne dapperheid door beleid onderschraagde, zulke onbe zonnenheid beging... Helderder schenen de lichtende kleinooden aan het uitspansel des hemels te glimmen. Pronkerig spiegelde zie i de maan in het Denderwater. Haar glansrijk licht om u de den toren, drong door de kijkgaten in de tuig- zaa en verlichtte er het volgend tooneel. daar willen de socialisten ons brengen. De Eerste Communie, de schoonste dag van ons leven, zoo vol troost voor ouders als voor kinde ren, de eerste communie schaffen ze af en daar la chen ze mee. Alle jaren is er te Gent in Vooruit eene wereldlijke l" communie, waar er gespot wordt met het H. Sakrament, waar zij aau de jonge onschuldige kinders de goddeloosheid inplanten, en op dien dag in plaats van de kinderen naar de kerk te leiden, leiden zij hen naar theaters, naar lichte en slechte vertoouingen. 't Socialismus wil eene wereld maken zonder God en zonder geloof. Doet de religie weg, wat wordt de wereld Een beerenhol waar de eeneden andere zal doodvechten. Lezers, lieve lezers, bestrijdt 't socialismus, overal waar gij kuntvlecht het gelijk de pest, als er een van hunne gazetteu iu uwe hauden valt, verbrandt ze, opdat zij u en uwe kinderken,s, en gansch uw huisgezin niet in 't ongeluk dompelen. die dit jaar aan de loting deelgenomen hebben, te Her rie, op 3 Februari jongstleden, zijn ten getalle van 26. Menigeen onzer kloeke Galmaardenaren zal eenige zijner schoonste jaren in de kazerne moeten slijten. Door ouders en vrienden dergenen die een goed nummer trokken, is er weerom duch tig maar ook deftig gefeest. Onder anderen, op het gehucht Genietingen moesten niet min dan zeven jongens, op kleinen afstand van elkander wonende, de kansen der loting wagen en allen werden door het geluk begunstigd. Men stelle zich de blijdschap voor dier brave landbouwers, bij het vernemen van de goede tijding. Aans tonds vereenigden zich dan ook geburen en vrienden, twee kloeke mannen werden uitgezon den om bij den brouwer Octave Olemans een heelen ketel (85 liters I) goeden Faro te gaan ha len, en een kolossalen, maar bijzonder lekkeren bigaro werd bereid. Bravo, zulke feesten mogen er zijn I ne soci alisten zullen, volgens hun schrij ven, de arrondissementen van Aalst, Gent, Dendermonde en Audeuaarde in vier en vlam zet ten. Zwetsen is gemakkelijk, maar ■of de vlam wel zóo hoog zal slaan als zij het uitkraaien, dat zal nog te zien zijn. Wat onze streek aangaat, hier is men overtuigd dat de politiek der Daensisten slechts eene poli tiek is van dweersdrijverij, die haren oorsprong vindt, in de misnoegdheid en den hoogmoed van eenige niets beduidende roerviuken, die uit zelf zucht den val van eene partij trachten te bewer ken. De vier arrondissementen die wij daareven noem den, mogen zeker gerekend worden onder de beste van het land, voor hunne getrouwigheid aan de katholieke partij. Daar gaan de scheurmakers strijd voeren I Is zulke handelwijze niet vol beteekenis Waarom vallen die zeer christene valschaards de katholieken aan en anders niemand Waarom bevechten zij de liberalen of socialisten niet Omdat zij geene katholieken meer zijn I Omdat de wolven elkander niet verslinden 1 Terwijl roode en groene socialisten het volk op hitsen en met donkere kleuren zijnen toestand af schilderen, om zoo de wanhoop in de herten van onze brave boeren en werkersbevolking te doen nederdalen, werken de katholieken om den toe stand van het volk te verbeteren. Aan de boeren zeggen zij Vereenigt u in boe renbonden, sticht veeverzekering, veeverbeterin gen, melkerijen, enz. Aan de werklieden toonen zij het nut van den onderlingen bijstand, de aansluiting aan de pensi oenkas van den staat, do werkmanswoningen en andere schoone instellingen. Dat zijn geene ijdele woorden, dat zijn werken, schoone en nuttige werken. Te Nederbrakel, die prachtige en volkrijke ge meente (spreekt er den feilen Trompettersclub van Aalst eens van), daar heeft men voor goed do han den aan die edele volkswerken geslagen. Nauwe lijks heeft men hier eenen boerenbond gesticht, of eene andere nuttige inrichting is reeda tot stand gekomen De pensioenkas voor de werklieden. In twee meetingen, die zeer wel gelukt mogen heeten, is al het nut, ja, de noodzakelijkheid der pensioenkas uiteengedaan aan de werklieden van M. Iloebeke, den vermaarden stekjesfabrikant, voorzitter van onze katholieke vereenigiug. Maar dit was slechts een begin, Zondag aan staande, waarschijnlijk zal eeue derde groote pu blieke meeting plaats hebben, waarin breedvoerig over dat belangrijk punt, zal gesprokeu worden, ten einde do gelegenheid te geven aan al onze mede burgers om hunnen ouden dag tegen het gebrek en de armoede te verzekeren. Reeds hebben een groot getal werklieden zich als lid van de nieuwe maatschappij laten opschrij ven, want wy hebben hier verstandig volk, dat zij ne ware belangen begrijpt. Wij twijfelen niet, of Zondag, na de meeting, zal de schoone inrichting tot eene machtige maatschappij zijn opgegroeid. a t—t Jan is er uif 1 En /v) kleine broer komt buiten adem en bleek van loopen, als eene bom in huis gevallen en zegt, of liever roept, zoo goed hij kan Moeder... 1 Jan... Jan is er... uit 1 En moeder weet niet wat haar over komt zij lacht en weent, zij gaat zitten, maar staat even spoe dig op, zij loopt rond de kamer zij wil spreken, doch brabbelt iets dat Vlaamsch moet zijn, doch erg op Chineesch trekt. En vader pinkt ook eenen vreugdetraan weg en trekt of meent te trekken aan zijn baard- branderke, maar blaast met zulk geweld, dat de tabak uit de pijp vliegt. En kleine broer huppelt als eene hinde en Spits, de hond, springt meê en bast zoo vroolijk en Mieken, de poes, krijgt van moeder eenen kus en Pietje, de kanarievogel, zal met een klontje suiker vergast worden. Eindelijk Jan is daar 1 Moeder en Jan liggen weldra in elkanders ar men en 't is een kussen en omhelzen, waartus- schen het gedurig klinktMoeder 1 o, Jan I Moeder zoet 1 Jan lief I En vader weet niet wat zeggen, en de geburen komen Jan geluk wenschen. Na eens lustig ge dronken te hebben, danst al wat beenen heeft eenen rondedans, dat de grond er van davert En moeder danst meê de goede sukkel kan maar niet begrijpen hoe het rhumatism, dat be reids drie volle weken in haren rug zat, zoo in eens is verdwenen doch nu, dat er Jan uit is, ziet ge, is er geen droefheid, pijn noch wee alles ademt vroolijkheid, leven en opgeruimd heid 1 Pieter is er in 1 En met den krop in de keel gaat hij waggel- beenende naar huis. De geburen schouwen hem weemarig na en lezen op zijn droef gelaat, wat er is voorgevallen... In huis wacht moeder met kloppend hart ha ren zoon, en haar kind ziende, moet zij niets verders vragen zij barst in tranen los en zijgt op eenen stoel neêr, bedekt heur aangezicht met beide handen het moederhart lijdt onuitsprekelijke zielesmart 1 En vader, die sinds weken, geen werk had en thans zijn oudsten zoon gaat verliezen, weent als een kind, plengt tranen van spijt en smart, en uit zijne beklemde borst welt er eene vermaledijding op tegen de bloedwet, die hem zijn kind gaat ontrooven. Niemand die spreekt... De hond, die kwispelstaartend rond sprong en van niemand taal noch tee- ken ontving, is ontmoedigd onder de kachel gaan liggen de kat is verwon derd dat niemand heur streelt, alhoe wel zij ronkent tegen de beenen komt strijken tot het levensdranken vink je, in de groengeverfde muit, is stil, als deelde het in 't verdriet zijner meesters. Alleen die domme hangklok doet haar werk voort en mengt haar ver velend tikken met de zuchten van va der en het stenen van moeder, zus ters en broeders. En wat ook de brave zoon doe om iedereen moed in te spreken, hij lukt er niet in ook zijn hart bloedt van wee en zijne verbeelding schildert hem reeds zijne toekomstige slavernij en het lijden van allen, die hem zóo lief zijn I 's Avonds gaat elkeen vroeg naar bed. Edoch, hoe lang duurt het eer de zoete engel des slaaps er in gelukt die moegekreten en roodgeweende oogen te sluiten I en God weet hoevele bloedige tranen er nog vloeien zullen, nu Pieter er in gelot is en de rampza lige bloedwet haar offer eischt I... P. Wanneer wij de geschiedenis raad plegen, zouden wij eenen schoonen, vruchtbaren zomer te wachten zijn. Immers, de jaren 1607, 1609, 1613 en 1019 waren merkwaardig door hun ne zachte winters, en evenwel had men overvloedige oogsten. In 1159 had men noch vorst, noch sneeuw, en in 1692 werd nergens èeu kachel gestooktdo kachels waren hier te lande echter toen ook zooveel niet in gebruik als sedert het laatste der 18" eeuw. In den winter 1796-97 zag men in Februari een paradijs-appelboom iu bloei en den 20 Mei begon men reeds te maaien. Dc zachte winter vau 1781 werd me dedoor eeu vruchtbaren zomer gevolgd. Op den zachteu winter van 1807 volgdo een jaar, mede ongunstig voor den oogst van verschillende veldvruchten. In 1822 had men geene winter de luchtgesteldheid bleef voortdurend zacht en toch weet men dat dit jaar merkweer- dig was wegens den ruimen graanoogst, en de voortreffelijkheid van den wijn die in de maand Augustus werd gewon nen. De winter van 1845-46 was onge meen zacht en bijna zonder vorst en sneeuw. De maand Februari kenmerkte zich als zeer zacht en groeizaam boomen botten uit eu de MadeliefjesZondag 16 Januari zagen wij de eerste prijk ten in de weiden. Iu de maand Maart was het regenachtig, alsook iu de eers te dagen van April, waardoor de anders groen gebleven wintergarsl de kleur verloor en geel werd, ook bracht dit een nadeeligen stilstand in den groei van het koolzaad te weeg, dat echter reeds voor half April bloeide toen men ook hier en daar het rundvee in de weide zag. Het wiuterkoolzaad stond in de maand October na dezen vruchtbaren zomer, op al de daarmede bezaaide lan den prachtig mooi, zoodat over het ge heel genomen de zomer gevolgd op den zachten winter van 1845-46 ongemeen vruchtbaar was. De winter van 1896-97 kon ook geen aanspraak maken op streng, en het ligt m O M DOOR

De Volksstem | 1898 | | pagina 1