KIBELADOEKEN. UIT DENDERWUVDEKE. Kronijk van 'T OPSCHRIFT. BUITENLAND. SantbergenWas.daar;.de" ZoJndaë 23 50 DEMOKUATEN. Aalst. Oude herinneringen. ons nog versch in het geheugen wat een schoonen vruchtbaren zomer wij gehad hebben. Behalve de Madeliefjes bloeien reeds winter- Aconieten, Elzen, Jasminum, Winter- Heliotroop, terwijl de allernieuwste Sneeuwklokjes over een paar dagen met hunne zilveren klepjes het lente lied zullen verkondigen. Aan al mijne beminde Lezers en Lezeressen den vriendelijken goeden dag 1 Na Zondag en maandag gesneeuwd en geregend te hebben, heeft het maandag voor de verandering, ge hageld en gesneeuwd... Is het de winter, die verom keert of zijn de Meertsche buien reeds in aantocht Print* Albert moest op 8 April aanstaande major worden benoemd, doch men gaat het voor een jaarken uitstellen, om redcwille dat onze vermoedelijke troonop volger dien tijd van 't jaar eene groote reis doet. De zoon van M. De Bueren, woonachtig te Qualrccht, ging zaterdag op jacht.... Door een ongeval bleef zijn geweer haperen aan het struik gewas het schot ging afpann I... en de lood- korrels drongen in eenen zijner voeten. Hier hebt ge 't groot nieuws uit Aalst Maandag, 7 Maart, op Stadsschouwburg, buitengewone prachtvertooning te geven door den Katholieken TrompettersclubOpvoering van de kluchtige Re vue OLIE DRIJFT BOVEN en verscheidene schoono muziekstukken, waaronder de Kiexings- marche voor groot orkest... Bokken, dompers, saucissemannen en Jambonisten, halte sa-ë-voe 1 Dien dag moet gij allen op post zijn Ai Te Loiuuiel, in Limburg, een schrikkelijk messen gevecht de laatste berichten luiden dat er vier dooden zijn 1 Planckaert, de leugeneer van Zomergem, is met zijne gedoemde gazet 't Recht verhuisd naar Brugge... Ze mogen hem ginder stoutelijk hebben en nog nen versleten holleblok mee een hol in achter winnen. K. Huysmans, de vermaarde Fransche schrijver, gaat in een klooster treden... Over tijd van jaren schreef hij sommige boeken, die hij thans volkomen af keurt. Hij heeft zijne bekeering te danken aan het lezen der levens van de Heiligen. De uit delvingen in de kelderingen van het oude belfort der stad Aalst zullen onderbroken blijven tot na de komst der Commissie van Monumenten. Het gerucht als zou de clown Tony van den cirk Sosman verongelukt zijn,is volstrekt ongegrond. Des te beter voor Tony, maar wat voor amateurs ofte liefhebbers vinden daar hun plezier met zoo moedwillig die leugens in de wijde wereld te stu ren DAT zou ik eens willen weten.De woorden Dien protege la Franse (God bescherme Frankrijk) zullen niet meer op den rand van de Fransche muntstukken gesteld worden dat was veel te christelijk I... Arm, ongelukkig Frank rijk, wanneer toch zal u den blinddoek van voor de oogen gaan of zijt ge nog niet diep genoeg gevallen, misschien Milleken, 't zoontje van smid Maertens, te St Audrlcs, moest loten.... Men plaatste hem eerst op den bascule en besta- tigde, dat hij maar 103 kilos en woog... Jom- mer, wacht eens een beetje, zei Milleken, als hij trok 'k zal er nog nen doorslag bijgeven... En hij haalde uit het trommelken uuibcro 109 1 Ver uit 1 Ze zijn tot Oostende bezig met een hotel te bouwen, een monsterhotel, alla... Het zal 700 kamers bevatten en 7 stagiön hoog zijn. Men heeft voor den aanstaanden zomer al 200 kamers besproken. Menschen, luistert eens de socialisten, die felle Tisten, roepen dat het eene onrechtveerdigheid is die plaatsvervanging. En wat deed hun kopstuk, Van Beveren, verle den jaar Zijn zoon viel in het lot, en.... hij kocht er nen man voor. Zulke schreeuwers zijn de socialisten. Te Hljscl, waar de deserteurs naartoe speeten, is Madammeken Carlier overle den in den gezegenden ouderdom van 101 jaar, I maanden 14 dagen. R. I. P. Het zijn de echte weldaden, die gever en nemer tegelijk ge lukkig maken.Onze Uitgever doet mij aan al mijne geeerde Vrienden verzoeken van op hunne briefwisselingen voor 't Stemmeken altijd het nummer 13 der straat te plaatsen, weshalve er nog borgers van zijnen naam in dezelfde straat wonen. Opgepast dus In Bolland moet het voetvolk van den troep maar 12 maanden die nen. Nu neemt de minister van oorlog proefne mingen om te zien of 8 maanden niet zou vol doende zijn. Ewel, zie, dat is naar ons hert In België durven de militaristen zeggen dat er voor ons jongens niets af kan. Hoe zijn ze toch niet beschaamd Bravo 1 Men is van zins te Bergen eene volledige katholieke lijst voor te stellen voor de toekomende wetgevende kiezin gen. Te Luik viel over eenige dagen een jong meisje op het oogenblik dat juist een rijtuig kwam aangereden doch de koetsier kon bijtijds stilhouden... Men raapte het meisje op het was nog slechts een lijk II De schrik haar hert ge pakt.M. De Nys van Bendermoudc had, eenige dagen geleden, eene oude vermolmde kas gekocht... Toen hij ze thuis onderzocht, vond hij er een geheim schuifken in, waarin de globa le som lag van 18 duizend frank 1 M. De Nys heeft oogenblikkelijk, op aanraden van zij nen biechtvader, dit geld aan de vorige eigenaars der kas teruggegeven. Dat is recht braaf en tref felijk gehandeld, Weet ge wat de keizers, ko ningen en presidenten van Europa gezament- lijk trekken 350 millioen per jaar, zonder de centiemen te rekenen. Gisteren viel, in de Molenstraat te Aalst, nen heer in gansch zijne lengte op den grond hij stond recht, maar viel weêr... Sapperlot, riep hij, had ik dat geweten, 'k en zou toch niet opgestaan zijn!... En kadé bleef liggen. In ons land bestonden er gepas seerde jaar 118 samenwerkende melkerijen, waarvan 6 in Oost-Vlaandcrcu. Verledcne week, zóo schrijven de Brusselsche gazetten, is te St Martens Licrde een jongeling van de hooischelf op den dorschvloer gevallen en op den slag doodgebleven. Onze koningin en mag ha re kamers niet verlaten zij zit met een klein vallingske. Constant Bellens van Aygem, die beschuldigd was van zijnen oom De Coster met eene schup te hebben doodgesteken, is tot 10 jaren dwangarbeid gekondamneerd. De in huldiging van't standbeeld van prins Albert, in de carabinierskazerne te Brussel, zal denkelijk den 15 dezer maand plaats hebben en Koning Leopold II gaat binnen kort naar Clinrleroi, om de feesten bij te wonen, naar aanleiding van het congres der oud-onderofficieren. De laat ste overblijvende strijder van Waterloo komt in Frankrijk te overlijden. Hij heette Victor Baillot, ex-voltigeur der 105° brigade van het Groot Leger... Op zijnen doodbrief lees ik dat hij 104 jaren en 10 maanden oud was. Bij ko ninklijk besluit wordt er machtiging verleend tot uitvoering eener reeks herstellingswerken aan de kerk der H. Gertrudis te Appeltcrre. Citoyen Demblon heeft nu in den Gemeenteraad van Luik voorgesteld van de hoofdkerk in eene beurste, veranderen... O, gie stomme etendragerl 't is spijtig dat zij u in geenen ezel kunnen ver anderen. En nu, vrienden, na U de vaste ver zekering te hebben gegeven, dat wij bluucu 'O weckskeus omen vierden kwijt zijn, trek ik om een pintje bier... Is 't niet verdiend Kibeladoeken. die alhier verledene week zoo ongelukkig overre den wierd, zekere Van Eesbeek, geboortig van Meerbeke, is reeds te dien gevolge gestorven en begraven. Zij was 50 jarenoud en bewoonde hier gansch alleen, in de Krepelstraat, een klein huize ken. De voerman M. Frans Van Overstraetenge boortig van Lebbeke, is gausch hersteld. De weergalm is hier gekomen van de bespreking eener instelling van melkerij te Nieuwenhove. Dat ze daar maar wel oppassen op hetgeen zij zeggen over Denderwindeke, want is bespreken wellas teren is slecht en daarenboven nog gevaarlijk voor de gevolgen. Er is parijkel of gevaar, dat de kerk hier maandag aanstaande gaat weggedrom- men worden van't volk dat den trouw Zal willen zien van Mijnheer Cosyns met Jufvrouw Souck. Het zal er luxe en suite en tralala zijn gelijk bij de groote rijken in de groote steden. Wij wenscheu de achtbare echtelingen een weder schoon en prachtig even gelijk geheel de stoet zijn zal PiE. Broeder, g'en hebt mij nog geenen tekst gegeven als opschrift voor de gazet. Hebt ge niets gevonden Onzen Broeder. Neen ik. Uit Isaïas durf ik het niet meer riskeeren. Weet gij van niets Pie. Wil ik alle weken een stroofken nemen van den MISERERE Er zijn er juist 20, en dan zijn wij goed voor 20 weken. Onzen Broeder. O gie onnoozele Pie Zie de niet dat wij met Requlcui oeternam zouden eindigen juist op de kiezing Itnllë. Droevige toestand der religieuzen In de Civilta Caltolica van 4 December laatstleden, wordt een nieuwe oproep gedaan ten voordeele der ongelukkige kloosterzusters van Italië. Zooals men weet, zijn zij tot de grootste ellende gekomen ten gevolge van de plunderingen, door het Piëmon- teesch gouvernement gepleegd. Sedert meer dan twintig jaar van hunne goederen en bezittingen be roofd, kregen zij in het begin een pensioen van de regeering. Doch dit pensioen werd alleenlijk toe gestaan aan de religieuzen, die zich dan, twintig jaar geleden, in de kloosters bevonden, en met hun afsterven eindigt ook de geringe vergoeding. Ziehier eenige regels uit de brieveu, door die ongelukkige slachtoffers geschreven aan eenen Pa ter Jesuïet van Rome. Uit een klooster van Arme Klaren, schrijft men: Wij zijn haast allen ziek en te bed. Eene zus ter is dezer dagen gestorven en drie bevinden zich in gevaar. Wij weten niet waar hulp te zoeken in onzen nood en roepen uwe barmhartigheid in, E. Pater. De brief eener andere overste, uitUmbria, luidt als volgt - Vergeef, Eerw. Pater, dat ik mij tot u wende. De uiterste nood, waarin ik mij bevind, dwingt mij u te smoeken, ons eene kleine almoes te zenden, om wat vleesch te kunnen koopen. Wij sparen en derven al wat mogelijk is, maar zonder een weinig vleeschsoep kunnen de oudsten niet bestaan. Wij trachten op groensel alleen te leven, maar niet al len zijn er toe' in staat. Eene andere religieuze zegt, dat honger, noch dorst, noch koude machtig genoeg zijn zal, om de banden te breken, die hen aan hun klooster hech ten. Tot nu toe, voegt zij er bij, is nog geene van mijne zusters van honger gestorven, en ik durf hopen, dat dit niet zal gebeuren. Intusschen Eerw. Pater, bid ik u, mij zoohaast mogelijk wat ouderstand te zenden. Ik hoop, dat S. Joseph u iets voor ons zal ter hand stellen. Het artikel der Civilta, eindigt aldus Volgens gewoonte hopen wij nieuw jaarsgiften te kunnen zenden aan de vier honderd kloosters, die op onze lijst staan, en wij zijn verzekerd, dat alle oede katholieken iets zullen willen ijbreugen tot dit goed werk. Weinig is nog veel voor dezen, die van alles be roofd zijn. ti Fraukrljk. Het land der schan dalen. Frankrijk, met zijne Panama-, Dreyfus- en andere schandalen, zet zij nen strijd tegen de Katholieke Kerk steeds even hard nekkig als onrecht vaardig voort. Door den anti- clericaal Lady werd er in de Kamer op gewezen, dat er nog 9000 broeders en zusters aan het open baar onderwijs zijn verbonden. Hij ver weet de regeering, dat ze slechts 12 plaatsen per maand verwezeutlijkt, en stelde eene motie voor, waarin bepaald wordt, dat binnen de vier jaren voor zekere gemeenten, biuneu de tien voor andere, hieraan een einde wordt ge maakt. Tot dit doel stelde hij voor, een krediet 100,000 frank uit te trekken, wijl het een schandaal was, dat de kin deren van openbare scholen den cate chismus leeren. Minister Méline antwoordde, dat de ze motie slechts een kunstgreep der ra- dikalen was, om den liberalen minister van onderwijs ten val te brengen, want dat de regeering geregeld voortgaat met verwereldlijken, maar daarbij (de be kentenis is kostelijk) moeilijkheden on dervindt bij alle partijen. Dibief had eene zachte motie voorge steld, namelijk om overal de verwereld lijking binnen de tien jaren toe te pas sen maar zelfs die werd verworpen, en wel met 328 tegen 234 stemmen. Verder is het bekend, dat de Fran sche wet op de overgangsrechten de kloosters op de onrechtvaardigste ma- uier geld afperst, maar 't was nog niet voorgekomen, dat een ambtenaar in ecu klooster ging opspelen, omdat de religieuzen daar niet spoedig genoeg verkozen te sterven. Dat fraaie stukje is nu uitgehaald in het Carmelietessenklooster te Vaus in Ardèche, waar de Zusters die belasting nog niet hadden betaald. Er kwam een deurwaarder, die de nonnetjes aanmaan de, hare belasting te voldoen. Belasting En waarvoor Wel, voor de successie. Maar er is hier in de laatste zes jaar niemand gestorven. Onmogelijk. Zie den burgelijken stand dan maar na. Daar was de ambtenaar niet van thuis 't was dan ook ongehoord, dat die kloosterlingen zoo lang in 't leven bleven. Weet ge wat, zoo besloot hij, ge betaalt voor drie personen de successie rechten daar zal ik voor dezen kee'r mee tevreden zijn. Lyon. Eene bewonderenswaardige familie. Over eenige dagen zag men aldaar zes Zusters Franciscanessen van O. L. Vrouw ter Engelen naar de mis siën van Pendjab vertrekken. De Godsdienstige week van Lyon, die de hartroerende plechtigheden der af reis verhaalt, doet opmerken, dat twee dezer Missiouuarissen gezusters zijn en met bijzondere vreugde zullen ontvan gen worden, in Pendjab, door eene der de zuster, die reeds vroeger zich naar dezelfde zending heeft begeven. De moeder dezer drij religieuzen is de laatste in het noviciaat derzelldo Con gregatie getreden, en hoopt, van zoo haast hare oversten het haar zullen toe laten, hare dochters te vervoegen in de missiën. Rekkelijk IVieuws. Dagwijzer. Zondag, 13. H. Eaphrosiua. Het Evangelie is van den zaaier, die uit ging om te zaaien, en 't zaad viel langs de strate, 't ander op de rotsen, 't audtr onder de doornen, 't ander in den goe den grond. Het zaad is 't Woord Gods, dat sommigen hooren en laten onnuttig maken door den duivel, andereu hooren en aanvoerden het voor eenen tijd, tot dat de bekoring komtanderen laten 't vergaan onder de zorgen en den rijk dom en de wellusten van de wereld anderen hooren het en onderhouden het in hun gemoed, en dragen daar vruch ten van in verduldigheid. Maandag, 14. H. Valentinus. Dijnsdag, 15. H.H. Faustinus en Jovita, martelaars. Woensdag, 16. H. Juliana. Donderdag, 17. H. Constantinus. Vrijdag, 18. H. Simeon, marte laar. Zaterdag, 19. H. Leoutius. Priesterlijke benoemingen. De E. H. Sanspeur, priester in 't Se minarie, is coadjutor benoemd te Lcu- pegem. ReSSEGEM.- Aldaar hebben op 2 Februari hun gul den Ju belteest gevierd de echtelingen Judocus Vermassen en Erliede Moreels. Ten 9 uren plech tige. hoogmis, waar de echtelingen naartoe gevoerd wierden, voorafgegaan door de Katholieke Muziekmaatschappij Recht vooral, van Impe. Na de mis gelukwenschingen door eenen der bijzonderste gemeenteleden van Ressegem, waarna zij in zelfden stoet naar het gemeentehuis wierden gebracht, waar hun door geestelijke en wereldlijke overheid den ee rewijn wierd aangeboden. Daarna speelde de muziekmaat schappij het vaderlandsch aria, de Brabatifonne, gevolgd van andere puike stukken. Eindelijk leidde men stoetsge wijze de gelukkige echtelingen naar hunne woning terug. Een Muzikant. Januari, meeting der daensis- ten, in eene herberg aan de statie.... Op GEHEEL de gemeente en was er NIEMAND te vinden, die wilde de strooibriefjes ronddragen. Bravo I Leve Santber gen Na lang loopen en ketsen geraakte Pie, den Alwe ter van Aalst, eindelijk aan een manneken, die de boterpa- pierkens uitdeelde. De jongen ontving voor belooning een liedeken der Christene Volksfopperij en 't portret van on zen merteleer.... Sterk betaald 1! Of Pie te Santbergen bij val bekwam Amai Nezóóót, ne zóöóöót, ne dobbelen zöót I De Alweter van Aalst vraagt 30 democraten In de Hamer, Aalstcrschc soort, 30. Is dit mlssehlcn om de 30 penningen te verbeelden, waarvoor Ons Beer verraden werd? BIJGELOOF EN SAGEN. Ik herinner mij nog, als ware het maar vau gisteren, hoe onze oude zakkenuaaister (vader was graanhandelaar), ons 's avonds in de keuken, rond de gloeiende stoof gezeten, ver haalde van spoken en tooveressen, van weerwolf, (kledden, in het land van Aalst) en hellewagen. Onze kinderlijke inbeel ding, door die geheimnisvolle verhalen getroffen, werkte dan heel don nacht en wij droomden anders niet dan van varende vrouw, kaboutermannekens, witte katten en zwarte wolven. Cies Van Steenberghe verliet ten twee uren van den nacht de stokerij waar hij werkte, om zich ter ruste te begeven. Op de markt gekomen, kwam hij den hellewagen tegen, hij wierd omyer geslagen, en twee uren lang bleef hij levenloos liggen. Wantje Vincke had den hellewagen in de lucht zien voor bij vliegen als een vurige wagen. Maar welk hemelsch gezang en muziek vervulde de lucht Tone Van Neste, de pompraaker, had boomen geweest koopen.'t Was nog al laat als hij terug kwam. He ere Wat zag hij in den meersch Al witte gedaanten, zij bewogen heen en weer, zingende en huppelende. Het waren witte kat ten, wel twee honderd, die in den manenschijn, poot aan poot, in de ronde sprongen en in kattenmuziek een liedjen miauiwden. Als zij Tone gewaar wierden, verdwenen zij op eens als rook. En wat gebeurde er aan den zoon van den brouwer, toen hij onlangs te peerd door den Galgenakker reed Het was een duistere avond en geen levend wezen was op de baan te ont waren. Op eens krijgt hij eenen stamp, die hem ten gronde werpt, en als verplet en onthutst, hij kijkt op; wat ziet hij Ginder ver draaft zijn ros onder de herhaalde slagen van den laugen steert eens kaboutermannekens, dat op den kop is ge sprongen en in dolle vaart in de duisternis verdwijnt. Pachter Van Leeuwe was 's avonds laat naar zijne hoeve teruggekeerd onderweg was de kledden, een groote zwarte wolf, op zijne schouders gesprongen en ju 1 de boer met een gewicht van 30 schepels graan op het lijf, moest gaan loopen, tot dat hij, uitgeput van krachten en nat van het zweet, be wusteloos aan de poort zijner hofstede neerviel. 437 Aan de ruwe tafel praalde Walter met zijne dikke wangen, violetkleurigen neus en dierlijken lach. Aan de rechterzijde neuzelde en grimaste de magere Disdeer ter linkerzijde stonden Rijkaard, de torenwachter, Wil- fried en Godevaart. De soldeniers, die wij vroeger in de zelfde wapenkamer hunne plichten onder den invloed van den drank zagen vergeten, waren om de belhamels ge schaard en bespraken het doel der bijeenkomst. Een der tigtal nieuwe oproerlingen, knotsdragers, hand- en voet boogschutters, speerdragers en slingeraars, waren opgeko men. Allen waren van hunne wapenen voorzien. Iwein gluurde door het sleutelgat en bedwong met moeite zijnen wraaklust. Eene indrukwekkende stilte heerschte de muiters aanschouwden Walter met ondervragende blikken. Gezellen, sprak de woestaard, eenmaal smaak ten wij, bij Lauretta's schaking, het zoete der wraak thans worde onze haat heel verzadigd. Het is 't geschikt oogenblik om het juk der dwingelandij, dat onze schou ders omkuelt, af te werpen. Te veel hebben wij geleden onze rampen moeten eindigen. Worden wij langer door den honger gemarteld De voorraadsmiddelen zijn op. Wat kan het ons schelen wie hier bevel voert, indien wij van gebrek omkomen? De verbittering van Graaf Willem is hevig: strijken wij de vlag niet, geen onzer zal den dans ontspringen. Indien we dus de wapenen niet neerleggen, staat er ons enkel te kiezen tusschen den dood door zwaard, bijl of galg of den dood door hongers nood. De trotsche, vermetele Iwein mag beschikken over zijn leven, maar, vrienden, mag hij het onze zóo roeke loos verspelen Neen, neenbulderden de muitelingen en sloe gen met hunne zware vuisten op de tafel. Welaan dan, hervatte de valsche Walter een krachtig besluit genomen en de stad overgeleverd Aar zalen wij, alles is verloren. Morgen, dezen ochtend mis schien wordt dit vervloekt Aalst stormenderhand iDgeno-

De Volksstem | 1898 | | pagina 2