Een Omreisje: STICHTEND Demblon LUIBRECHTS. Herne.- Nieuws uit Aalst. 3VH EST Veemarkten. Eene les van Fransch. Tliollcniliceli.- op den Nieuws uit ons Land. Parloir. Encens pour Eglises Burgerlijke Stand, Aalst. Waar trekken wij eerst naartoe Naar CUBA. Hoe is 't daar - Redelijk slechtde opstandelingen hebben nen trein doen springen bij middel van dynamiet5 personen dood en 27 gekwetst. Daarbij seint men uit 1IAVANA dat er 200 huizen zijn afgebrand, onder andere verscheidene groote gebouwen van den Staat In AMKHiMA (Staat New-York) ook brand een groot hotel afgebrand, 't Huis was zoo vol rook dat de reizigers de trappen niet vonden 't meestendeel zijn door de vensters gesprongen. Gelukkig- lijk lag er veel sneeuw, dit brak den schok, lien ïeizigeis zijn in de vlammen omgekomen, 't Is nog al wreed des avonds gerust gaan slapen en 's morgens verbrand. Estate óarati, houdt u gereed. Eene vrouw, die zinneloos was, heeft Zondag in de kerk van ST QTJEISTTHST twee revolverschoten gelost op hare schoonzuster, maar zonder ze te treffen. Een soldaat heeft de zinnelooze aan gehouden. Op de gemeente ST ETIENNE, (Frank rijk) móest Zondag de Gemeenteraad herkozen worden. De socialisten rekenden op eenen grooten triomf, maar ze be ten mis van de 17, die in den Raad waren, zijn er slechts 8 herkozen. Of zij hunne lip laten hangen 1 Zondag nacht heeft de policie van robaais eenen kerel aangehou den, die bezig was met eene vitrien open te breken t is een'stramijn van eerste klas hij dreigde de agenten den kop in te slaan met een breekijzer. Dat z'hem maar ach ter de grendels zetten. Och arme Men schat dat er in THESSALIE, deze laatste 6 maanden, 20,000 boeren gestorven zijn van ziekten en ellende. Dat zijn de voordee- len van den oorlog. t Is van de week allemaal brand, brand, dat de klok slaat. Te Savana,in Amerika, zijn de hoofdkerk en het bisschoppelijk paleis afgebrand het schijnt dat er kwaadwilligheid in het spel zit. Ze zeggen dat een veearts van Constantmopel, doktor Nicola, den microob van de veepest ontdekt heeft 't ware een schoon dingen voor de boerkens. Ze willen hebben dat de menschen den dag van vandaag niet meer oud wor den en wij ontvangen daar weer uit Frankrijk nen dood- brief van eene honderdjarige, Madame Gallois-Lehouch, overleden maandag te Bonduet.UU' 't Land van Aelst geeft laugc artikels af over de broodwinning en over de kleine loonen en over het uitbuiten van't Werkvolk, en weet gij hoeveel dat 't Land van Aelst aan zijn eigen werkvolk betaald 35 centiemen daags minder als M. Van de Putte, de drukker van den Den- derbode, aan zijn werkvolk geeft. Wij zullen in 't kort eens de loonen geven, die er verdiend worden in 't ta- bakfabriek der christene democraten, 't Schijnt dat het waarlijk stichtend is. Alle briefwisselingen voor het blad moe ten den dijnsdag op ons bureel zijn. Op het adres altijd het straatnum. zetten. Een groot ongeluk komt er met de lo ting van Herne-bij-Edingen voor te vallen. Zekere Pierre Cochez had het ongeluk gehad een slecht nummer te trekken vergezeld van zijnen broe der ging hij huiswaarts. Onderweg ontmoette hij eenige kamaraden der loting, die twist tegen hun zochten. De broeder var. Pierre kreeg eenen steek in den rug, die zeer gevaarlijk is en viel ten gronde. Hij werd in de herberg Pardaens gedragen, waar hij weldra de Heilige Sacramenten ont ving. De dader is nog niet gekend, maar de policie is toch op het goede spoor. Het parket van Brussel heeft zaterdag ter plaats geweest. Baasken Van de Wiele. Menonkel, waarom staat al lemaal dit Fransch in ons gazet 't Is van Leopold deux en.van Tribunal Termonde, dat er staat, en de namen \an de Trompetters staan er ook in Menonkel, die dikke letters, wat wilt dat zeggen Reparation JUidlclalre Hij, Zie, manneken, vader komt daar vraag het ne keer aan hem, zelle. Baasken. Vader, Reparation judiciaire, wat is dat Menonkel wil het niet zeggen. De kleine Mia. Ik weet het 1 Eerherstelling wil dat zeggen, en 't komt van den 't tribunaal van Dendermonde. Petrus. Zwijg, Mia, en vernoem dit woord niet meer, hoort ge Wij zullen nog verraden worden door ons ei gen kinderen. Baasken, geef de gazet hier ik heb niet geem dat gij die leest maak uw huiswerk. Hij. Baasken, nu staat gij daar met uwen mond tanden, hé Petrus. Wat wilt GIJ spreken Wie stond er te Rome met zijnen mond vol tanden vóór den Spaanschen Capucien Hij. (kwaad ziende) vol die voor zijne onbeschoftheden voor acht dagen uit de Kamer gesloten was, is dins- J dag weergekeerd. Hij meende dat heel Brussel hem ging komen ontvangen, en, och arme 1 er wa ren met moeite 100 nieuwsgierigen op de straat. Zijne eigen vrienden, de socialisten, zijn beschaamd over dien lompen vlegel 438 men en zijn we allen omgebracht. Op makkers, geenen stond verloren Geven wij de stad over. Een halfversmacht gegrom steeg uit Iweins keel. Ja ja 1 t> riepen de muiters. Maar, Walter, sprak Disdeer listig dan is ons toch hetzelfde lot beschoren. Graaf Willem doet ons voorwaar allen ophangen, viel de booze Wilfried in. u Neen, gezellen. Wreed is Iwein, edelmoedig Wil lem Cliton. Om de stad te kunnen overleveren, dient er echter een middel aangewend, dat Laat hooren, polste de booze Godevaard. Vermoorden wij den dwingeland Of leveren wij hem in Willems handen 1 voegde er de sluwe Rijkaard bij. Voorzeker schrikten de muiters voor dezen aanval, want zij riepen: u Vermoorden?... Nooit! Het zij zoo, ti zeide de dikbuik Maken wij ons van hem meeeter. Ik gelast mij er mee ge zult mij helpen. Iwein sidderde van gramschap. Eene rilling van benauwdheid doorvoer de oproerlin gen. Wie zou durven Iwein raken, dachten zij. Walter bemerkte hunne bevreesdheid en spotte Gij aarzelt, makkersGij hebt dan liever een wissen, schrikkelijken dood te ondergaan Zijt ge laf aards Welnu! Ja! blijft daar, bloodaards; wacht de marteling af. Dat zij die leven willen, mij volgen Walter drilde zijne bijl. Iwein trok met koortsig geweld het scheede. Albrecht vervloekte zijne onmacht. Ja, gezellen, riep Disdeer met waarom moeten wij Iweins koppigheid bekoopen u Ja, waarom n vroegen de wapenknechten zich af. Bij - Walters aanhitsende taal, was hun moed in het hart Luibrechts kwam op het stadhuis om de geboorte van zijn kind aan te geven. Mijnheer vroeg Spiegels, die bediende was van den Burgerlijken Stand de naam des vaders En Luibrechts In den naam des Vaders en des Zoons en des Heili- ligen Geestes. Amen. on doktoor Lampaert heeft hem de eerste zorgen toegediend. Roiismc. Ter gelegenheid van de loting heb ben op verschillige plaatsen der stad vechtpartijen plaats gehad. Een jongeling heeft van een loteling een doodelijken messteek in de richting van het hart bekomen. Het slachtoffer ligt op sterven. Het parket is ter plaats gekomen en heeft den gekwets te kunnen ondervragen. De dader is aangehouden en naar het gevang van Audenaarde gevoerd. Leopold-Burg. Dinsdag van verloden week was het te Coursel, anderhalf uur van hier, ker mis een jongeling van 26 jaar, huiswaarts kee- rende, werd onverwachts aangevallen door twee zijner beste vrienden, welke hem den schedel bijna hebben afgeslagen en daarbij zijn been gansch open gesneden, zoodat hij is moeten berecht wor den. Zondag was het te Kerckhoven, een uur van hier, kermis. Eene ware menschenslachcing heeft er plaats gehad in de herberg der echtgenooten Jo seph Flament, twee ouderlingen van in de 70 ja ren. Daar bevond zich Henri Plees, boschwachter te Lommeihij was bezig met eene tas koffie te drinken toen zes mannen van Ëaelen (Steeg) bin nen kwamen en met geweld wilden mede drinken. De oude herbergierster zegde ik geef aan alleman geen koffie. Nauwelijks had zij deze woorden ge sproken, of de indringers begonnen alles in stuk ken te slaan en alle zes met hunne messen te snij den waar zij maar treffen konden. Plees heeft minstens 20 steken bekomen, zijn hoofd en zijne handen zijn gansch doorkerfd met zich te verwee- ren. De oude herbergier en zijne vrouw zijn zwart geslagen hunne dochter werd met een bierglas op het hoofd geslagen, zoodat de stukken er bleven in stekenook andere familieleden die zich in de herberg bevonden zijn erg mishandeld. De daders zijn gekend en zullen vervolgd worden het zijn allen jongelingen van 18 a 20 jaar oud. Kleyenberg komt er een groote brand uit te bersten gansch het huis met stalling en schuur van M. Edward De Veezeleer is in asch gelegd. Twee koeien, eene veers en drie verkens zijn er in verbrand. Het was zaterdag avond, rond twaalf uren, dat de gebu- ren Edward kwamen oproepen en al les bijna vernield was. De oorzaak is nog niet gekend en niets was verze kerd. Dat is slechter. drijf, bekwam een overgrooten bijval. Waarlijk, Meestee Sneuvel, (M. Ad. Scheerlinckx) heelt er êen handje van om het publiek eens recht har telijk te doen lachen, en Maelemans, (M. L. Teir- linck) betwistte hem op dit terein met welgeluk- ten bijval den lauwer... Wie er nu van de twee het best gelukte de lachspieren der toeschouwers on ophoudend in beweging te houden, valt moeilijk te beslissen. Sophie, (Mevr. Tormyn) plaatste de kroon op de koddige klucht, terwijl Claba, (Mevr. Govers) en Lodewijk, (M. L. Van Branteghem) van heel de onschuldige zwans het meest voordeel bekwamen. De huisknecht was rap bij de band het zag er een vlijtige en felle jonkheid uit. Het muziekaal gedeelte van het Avondfeest was oprecht luissterrijk. M. de bestuurder, Gustaat Pape, die ten allen tijde, en voor alle goede werken, met onverdroten iever en met zooveel wijs beleid, zijn talent ten pande. stelt, had andermaal voor iets gezorgd dat van geen stroo en was. Vooral Caprice-Mazurka, van zijne toonzetting, en de so los voor clarinette, doorM. Prosper D'Hoir, wer den luidruchtig toegejuicht. Eer en dank zij M. Gustaaf Pape, M. Jozef Cammaert en al de heeren Muziekanten zonder uitzondering p. v. n. Op algemeene aanvraag zal Zondag, 13 Maart aanstaande, De Goudboer n eene tweede maal opgevoerd worden. Een schroom van volk is te voorzien, ja, van nu af zeker. Derhalve raden wij onze Lezers ten zeerste aan, zich bijtijds van kaar ten te voorzien, en, om eene goede plaats te heb ben, op het bepaald uur aanwezig te zijn. llorlnrpn JACHTHOND, wit met bruine vlek WCIIUI uil ]jeUj beantwoordende aan den naam van Carat. Goede belooning aan wie hem te rugbrengt aan M. Notoris De Sadeleer, te Erembo- degem. ALLES IN EERLIJKHEID en DEF TIGHEID, dat is de leus van 't Land van Aelst, maar of de werking zoo is, dat is wat anders Het tribunaal van Dendermonde heeft het u Land over- laatst nog eens met den neus in zijne deftigheid gestoken en het veroordeeld om eerherstelling te doen aan de hoe ren van den Katholieken Trompetters- club onzer stad, die hij onbeschaamd beleedigd had. Zondag verleden heeft het Land n tot zijne groote schande het vonnis moeten inlasschen. In 't kort zal hij nog nen breve van eerlijkheid en deftigheid krijgen. Wicze. Te Robaais beeft men maandag morgend uit de vaart het lijk opeevischt van nen zekeren J.-B. De zwaard uit de opgetogenheid met ons bloed Xoittiaffwutt. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Gbysselinckx, Mo lenstraat. olf. Op zijn werkmansboekje stond aangegeven dat bij 61 jaar is en geboor tig van Wieze (België). Die moet te Wieze zeker gekend zijn. Balegcin (Dorp). Maandag heeft alhier een hevig gevecht plaats gehad, tusschen jongelingen van de wijk IJs- houte en eenige van het dorp. De wors teling duurde omtrent een half uur, waarbij de genaamde De Poorter en De Buck verschrikkelijk gekwetst werden. Tcmache. Woensdag is er brand uitgeborsten in het magazijn van jute, der firma Wittoeck. Het vuur kon uit gedoofd worden eer bet veel schade had aangericht. Eecloo. Twee wildstroopers van Eecloo ziju maandag aan de grens ach tervolgd geweest door de hollandsche maréchaussee. Een der gendarmen voor zijn leven vreezend, heeft een geweer schot gelost, waardoor een der wild stroopers, zekere Vande Velde getrof fen werd de ongelukkige bleef op den slag dood. De andere wildstrooper liet zich dan zonder tegenstand aanhouden. Zomcrgcui. Maandag (dag der lotingj, rond 11 ure, kwam de zoon van den huurhouder D'Haenens te paard de dreef afgestormd, zoodat alleman zei dio jongen zal zich verongelukken! Aan het einde der Dreef struikelde het paard en het viel boven op den jongeling. Toen men hem opnam, bemerkte men dat zijn rechterbeen boven den knie totaal afgebroken was. De wagen van M. Henri D'Haenens, van Gent, die daar juist aaukwam, heeft den veron gelukte naar zijn ouders huis gebracht Revue. Zondag aanstaande, om half 6 's a- vonds, op Stadsschouwburg, prachtige opvoering van Le Jambonisme a Dol venlosse revue in 4 tafereelen. STAD AELST. Schouwburg vau Aalst. 't Is vau ouds gekend, dat de vertoouiugeu, door het Land van Riem n gegeven, altijd een even schitterenden bijval ver werven en dit ook metterdaad verdieneu. Het programma der aangekondigde opvoering van verleden Zondag, waarmede het Koninklijk Gezelschap, om zoo te zeggen, eene nieuwe baan van Roem en Zege insloeg en zich haren glorierijken eeretitel waardig toonen moest, bevatte het boeiend drama Be Goudboer. Geen wonder dus, dat de kern onzer Burgerij, het puik onzer Werkerklas, in dicht opeengepakte menigte de schouwburg vervulde. Al het schoone der meest afwisselende toestan den, de taalschat en het verhevene der opvatting, welke dit drama kenmerken, opsommen, is ons on mogelijk. Edoch, ondankbaar zouden we zijn, spra ken wij niet wijdloopiger over de opvoering. Het weze hier onverbloemd gezegd Waren de spelers in vroegere jaren telkens volkomen op de hoogte hunner taak, nooit zagen wij hun zóo rolvast toot het voetlicht als Zondag jl. En dat alleen, elk zal het met ons gereedelijk instemmen, is van niet weinig belang... O, hoe menige traan van innige verkleefdheid heb ik zien stil wegpinken en in de oogen glinsteren voor de edele inborst van Valc- ken Tony (M. J. Quintyn) en Zachabius, (M. C, De Kegel) Hoevele zuchten en snikken van deemoed en medelijden hoorde ik de toeschouwers loozen, die rondom en met mij de diepe, grenzen- looze liefde gevoelden van Vrony (Mevr. Govers) Zal men ooit, op welkdanig tooneel ook, natuurlij ker den Goudboer, den koudvochtigen Ruppeet kunnen weergeven dan M. H. Arys het deed Wij betwijfelen het sterk. En Aeba Leuthaleein (Mej. De Lauche) en Wali (Mevr. Fret), die le den en treurden met de arme Vrona en den onge- lukkigen Tony, hoc ras hadden zij eenieders hart VERKOOPIN G- van 45 koopen allerbeste liggende in het Mlachthuis te Aelst. Het Kollege van Burgemeester en Schepenen dezer Stad, maakt bekend dat er op Zaterdag 12 Maart 1898, om 11 ure voormiddag, door het ambt van Deurwaarder JOZEF DE VOS, te Aelst, zal overgegaan worden tot do openbare verkooping van 45 koopen allerbeste Mest, vau omtrent 2 kar ren ieder, liggende in het Slachthuis te AeLt. Op gewone voorwaarden en tijd van betaling mits goede borgstelling. Gedaan te Aalst, den 4 Februari 1898. De Burgemeester, De Secretaris, L. Gheeeaeedts. O. Reyntens. PARIJS la VILLETTE. ter markt verkocht prijs per kilo. Ossen 3027 2733 1,32 115 1,00 Koeien 0778 663 1,30 110 0,95 Stieren 353 255 1,08 100 0,90 Kalveren 1131 1070 1,95 175 1,55 Schapen 40182 18684 1,80 160 1,40 Varkens 4596 4296 1,25 120 1,15 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten000 Melkkoeien 063; groote ossen 07; jonge ossen 149; vaarzen 163; vette koeien 113 stieren 093 magere beesten 153; schapen 75 lammeren 11 kalveren 082varkens 384loopers 06; veroverd en aller belangstelling ingewonnen I pe g0e)je stalbeesten golden gemiddeld Wat aangaat Madeï (Mevr. Tormyn), tot het laat ste verslaafd aan de eeuwenoude zeden en gebrui ken van haren stam, wie toch zal den indruk ver geten, welke zij op ons gemoed miek, daar zittende in rouwkleederen gehuld, bij deu steenput, waarin hare dochter omkwam?... Neen, dit tooneel die dagende morgenschemering achter de bergen van Ramsau, die lijdende, neergeknielde weeuw be schijnende, gaat ons nimmer uit het geheugen Xaverius, de hoefsmid (M. L. Teirliuck) en Wi- libald (M. L. Hermans) mogen op eene welver diende hulde aanspraak maken en zullen steeds in den voortdurenden bloei van het Koninklijk Land niet het minst bydragen. De overige rol len, klein van omgang, doch daarom van niet min aangelegenheid, werden volmaakt gespeeld. M.M L. Van Branteghem, G. Grégoire, Jozef Arys en G. Van de Maele verdienen lof over de wijze waar op zij hunne taak vervulden. De schilderachtige kleedij van het huis De Luu, de nieuwe tooneel- schildering vau M. Modeste De Mette, alsmede de heerlijke figuratiegroep, alles was met smaak ge kozen, vervaardigd en geschikt. Blauwe Schenen, een fijn blijspel in een be- van 1,00 tot 1,25. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,78 tot 0,90. KORTRIJK. Te koop: 181 kooien, verkocht 143 vaarzen, verkocht 52 stieren; verkocht 18 ossen verkocht Geboorten Mannelijk 13 Vrouwelijk 07 20. Huwelijken. C. Rombaut, handel, met B. Schollaert, winke lierster. A. Peche, boekbinder, mot M. Herre- man, z.b. Overlijdens. I. Van Gyseghem, z.b. 23 j. Oude Gentscheb. I. Wellekens, vr. Beeckman, z.b. 83 j. Erembode- gemstraat. L. Ituyssinck, vr. Redant, z.b. 36 j. Doolhofstr. C. De Boeck, vr. Lenoir, 50 j. Windmolenstr. I. Franck, w. Bastiaens, z.b. 72 j.St-Janstr.I. Laebens, w. De Schutter, z.b. 60 j. Asschereudries. A. Arys, w. Jansogers, z.b. 90 j. Leopoldstraat. -- M. Van de Meerssche, z.d. 71 j. Binneustr. 2 kinderen onder do 7 jaren. wekelijks t-oao t ammz.ïi.i'a - JF'» 1 M— ■nga» Rartholomeus. Een beetje goede wil, als 'tu belieft. X Wij verwachten iets. Hum. Dinsdag, alle uren naar '1 hrievenkasken geloopen, en ai voor niets. Vr. le N. Als gij de naaste week weerom meer gazetten moet hebben scarijft wat vroeger. Loden. Loden, ons alioo vergeten. Gij zult rekening geven.Vr. C. Wat. verkeerd gedacht van te komen wanneer ik niet t'huis ben?— -fan tudax. Harte lijk dank voor uwen iever! Ons blad zal u geworden. Galmaarden. Plaats ontbreekt oi s om de uitslagen der loting mée te deelen. De briefwisselingen die ous den Dijnsdag toekomen, kunnen in 't vervolg niet meer wor den opgenomen. De briefwisselaars zijn verzocht bet nummer van 't huis N" 13 op den omslag van hun schrij ven te plaatsen. jt M vesr. rrr.i t MAKQUB LA CROIX D'ÖR, seule maison dc vente Mademoiselle Marie Van Cleemputte, 6, Rue de l'Echarpe d Alost.

De Volksstem | 1898 | | pagina 3