4* JAAR W 163. IWEIN VAH AALST. u W tf/U' ZATERDAG 19 FEBRUARI 1898 ASSCHEWOENSDAG. 1 f Bureel: Kapellestraat13, Aalst. Rechterlijke herstelling. Leerzaam VOLKSPARLEMEN T. Ongelukkig Frankrijk. Goecl voorbeeld. I 1 I 1'! gf M N Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te liuis, kosl 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelcn 4,50. AWe brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zipi Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Daar zijn drij vermaarde Woensda gen in het jaar, te weten Gulden woensdag, in de Quatertcmperweek, vóór Kerstmis; 2° Asschewoensdaghet ingaan van den veertigdaagschen vas ten en 3° Woensdag in de Goede week, soms KrommewoensJag ge naamd. Op Asschewoensdag doet de kerk ons peinzen op de ver oordeeling van Adam en van geheel 't menschelijk geslacht, als God tot Adam zeiOmdat gij de stem uwer huisvrouw aanhoord hebt en geëten van den boom, van den welken ik u geboden had dat gij daar niet af eten zoudt, vervloekt zij de aarde in uw werk, al de dagen uws levens zal zij u doornen en distelen voortbrengen, en gij zult de kruiden der aarde eten in 't zweet uws aanschijus zult gij uw brood winnen tot dat gij wederkeert in de aarde waar gij van genomen, want gij zijt stof en gij zult wederom stof worden. Die veroordeeliug brengt de H. Kerk hare kinderen te binnen, wanneer zij, 's an- derendags van den hedendaagschen Carnaval in de droeve volksfeesten, ten ingaan van den Christelijken en Kerkdij ken penitentietijd, de geloovigeu bijeen roept, assche op hun ne hoofden strooit en zegtMemento homo, wees indachtig, mensch, dat gij stof en aarde zijt en in stof en aarde zult ver gaan. Wat beduidt die assche De palmtakken, die de christenen gedragen hebben, op Pal men Zondag, die teekenen zijn van onsterfelijkheid, die pal men heeft de kerk bewaard en gebrand tot assche, en van het teeken van onsterfelijkheid, victorie, en eeuwig groeiende en bloeiende deugd, heeft zij het toeken van de dood en do zond- boeting gemaakt. Adamheeft zijn ousterfelijk wezen verbeurd, de mensch heeft zijn Hosannah in Kruisig Hem veranderd en hij moet dit boeten dat leert hem de heilige Kerk op Assche woensdag met woorden en met werken. Eertijds wierden op dien dag de publieke zondaars met as sche bestrooid en buiten den tempel gehouden sedert dat de openbare penitentie afgeschaft is, is het Asch opgeleggen al gemeen geworden op den eersten dag van den vasten. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. De beangstigde muiters deinsden meer en meer naar de muurwanden. De Heer van Aalst, den grijns der verachting om den mond, zette den voet op Walters lijk, liet het zwaard vallen en kruiste tergend de armen op de borst. Landverraders, verachtelijke schepsels, nadert, le vert Iwein Laat Aalst verdelgen I Laat uwe vrouwen en kinde ren vermoorden Ontvangt, op de puinhoopen uwer ge boortestad, het schandgeld van het verraad 1... Vangt mij, booswichten I Niet een dorst naderen... De wapenen vielen hun on willekeurig uit de handen... Wat wederhoudt u?... Ik ben ontwapend... Ha! gij beseft hoe gruwelijk uwe euveldaad is en gevoelt wat een verrader is... Een verrader I Een wangedrocht Neen tot zulke laaghartigheid zijt ge niet gedaald Die schurken, die helsche geesten hadden u misleid.. En hij wees op de vijf lijken. Groot is het gevaar, grooter zij uw moed. Wapen broeders, met leeuwenkracht gevochten en de zegepraal behoort ons nog toe Herstelt uw plichtverzuim. Hervat uwe wapenen. Vliegen wij onversaagd den vijand op het lijf. De dood op het slagveld is heldendood, lafheid de overgaaf. De bloohartigen wijken achteruit Ware Vla mingen, echte Aalstenaars, volgt mij en Leve Vlaande ren De muiters, pl< clings in koene krijgers herschapen, omjoelden, omjubeh Iwein en sprongen geestdriftig vooruit. 've Vlam deren I Heil Iwein! klonk het luid. Cour d'appel de Gaud. 1° Chambre Civile. En cause de Van Nuffel Pierre, imprimeur-édi- teur du journal «De Volksstem n domicilié a Alost, avoué M° Bouckaert, contre Moens Jean Alphonse, propriétaire a Herdersem, avoué M° Van Heuvers- wyn. Arrêt du 3 Février 1898. Tegenwoordig de heeren Coevoet, eerste Voor zitter, de Meulenaere, Verbeke, De Smet, Berten, raadsheeren deGaumond, eerste advokaat-gene- raal, Desmet, griffier. Overwegende dat de aantijging bevat in de Volk stem nr 27 maart 1897 en beginnende met de woor den Herdersem, Herdersem.... duidelijk tegen den eischer Moens gericht is. Dat zulks ten genoego van rechte en ondanks al le bewimpelingen spruit uit deze omstandigheden dat Moens het beroep van Molenaar uitoefent te Herdersem dat hij getuige is geweest in een ver volg, ingespannen tegen derde personen, uithoofde van ontvreemding vau soldatenlakeu en dat ziju zoon in 1897 tot de eerste communie is aanvaard geweest. Overwegende dat gemelde aantijging voor den eischer beleedigend is en van aard om hem eene zedelijke en stoffelijke schade te veroorzaken Aangezien het Hof de noodige inlichtingen be zit om de geledene schade te bepalen en om in de zaak door een eindvonnis te beslissen. Gelet namelijk op de omstandigheid dat de Volk stem een weekblad is vau geringe bekendheid. Dat wel is waar de eischer beweert dat hot be doelde nummer in de gemeente Herdersem veel verspreid en aan menigvuldige personen toege stuurd is geweestmaar dat het aldaar insgelijks wel bekend was dat de eischer nooit met de plich- tigen in zaak gesteld is geweest, uit hoofde van ge zegde aantijging Overwegende dat, in deze omstandigheden, de bewijzen door beide partijen aangeboden ontoerei kend voorkomen cn dat de geledene schade billig zal hersteld worden door de hierna volgende ver oordeelingen Om deze redenen, het Hof, gehoord, op de vraag tot lijfdwang, het gevoelen van Mijnheer de Ga mond, eerste advokaat generaal, die verklaard heeft zich te gedragen aan de gerechtigheid alle verdere besluiten en bewijzen ter zijde stellende, doet te niet het vonnis waarvan beroep en, na evo catie, ten gronde beslissende, verwijst Van Nuffel Pierre ten voordeele van Moens Jean ten titel van schadeloosstelling 1° tot de betaling eener som van vier houderd frank. 2° tot de iulassching van de beweegredenen en het beschikkend gedeelte van het tegenwoordig arrest in het eerste nummer der Volkstem, op de eerste bladzijde, onder het opschrift Rechterlijke herstelling, dit onmiddellijk na de beteekening van het arrest, op straf van twintig frank voor ieder dag vertoef 3° tot de kosten van beide aanleggen. (Geteekend) Ed. Coevoet, Joseph Desmet. f Van 1870 tot 1878 was het bestier van ons land in de handen der katholieken, en gedurende hun bestuur hadden zij 35 millioen over in de kas. In 1878 kwamen de liberalen aan het bewind en bleven er tot 1884. Van dan af was er elk jaar geld te kort 6 millioen in 1878 3 millioen in 1879 89 duizend in 1880 6 millioen in 1881 15 millioen in 1882 18 millioen in 1883 16 millioen in 1884. Gelukkig brachten de kiezingen van 1884 de ka tholieken wederom aan het bewind en welhaast keerde de kaart. In 1885 was er nog een millioen te kort, als ge volg van het slecht liberaal beheer, maar van 1886 was er allo jaren nen schoenen stuiver over 2 millioen in 1886 14 millioen in 1887 19 millioen in 1888 19 millioen in 1889 5 millioen in 1890 8 millioen in 1891 6 millioen in 1892 8 millioen in 1893 9 millioen in 1894 Sedert dien staan de zaken altijd even bloeiend. Dat is oen der verschillen tusschen katholiek en liberaal bestier Wat peinzen de lezers van 't Stemmeken ervan Kloemp. Awel, Kazzen, wa zulde na zeggen, ja, wa da ge na zult zeggen, vraag ik u Kazzen. Kloemp mensch wa zou'k u zeggen, ehja, wa zou'k ik zeggen Kloemp. Dagge gij alla, dat uw gedachten over de daeusisteu altijd van masteluinen brood waren, en da'k mij daar zoo dikwijls azoo dingen in gemaakt heb, strooileeren toch Kazzen. Ik en kan ekkik daar nie aan doen, mensch, iedereen heeft azoo een merremot in zijn hoofd. Kloemp. Da'k mij daar azoo kost dezel in maken, als ge zeidt dat die daensisterij nog zou kunnen vermeerderen hebben en, strooileeren toch! dat ze daar na ligt, nem. Kazzen. Dat is waar daar was ik abuus in. Kloemp. En dagger zoudt met 't machiem gemaakt hebben gij, en gefabrikeerd en aaneenge- plaasterd en da'k ik mij daar altijd tegeu verde- iandeerd heb, dat uw opinie valsch was van da vermeerderen en dagge dat in 't eerste toch altijd wildet hebben met de force malgré. Kazzen. In 't begin, ge weet wel, was er daar in mijn oogen danjé dat de daensisterij ging opko men, al is 't dat het voor mij altijd nen bazaar ge weest heeft waar dagge geenen bril voor van doen hadt om kleer te zien. Kloemp. Maar 't schoonste van de zwans is na, dat hij in de Kamers afgeroepen heeft dat er geen daensisten nimmeer en zijn, en dat zo afge schaft zijn. Kazzen. Wa zegde Zijt ge somtijds geen abuus Kloemp. Neen ik, Kazzen 't is perblé azoo, 't is om de mazelkeus van te krijgen, want hij zei er bij, dat hij zelf geenen daensisten is. Kazzen. Zoo, Kloemp, is dat azoo uitverkoo- pen dat hij doet Kloemp. Uitverkoopen, ja, wel gezeid, a la prie de faktier, zeggen ze in 't Fransch. Kazzen. Maar, Kloemp, ik heb hooren zeg gen dat hij hem niemeer en gaat voorstellen met de kiezingen Kloemp. Hebt ge da promentig hooren zeg gen, Kazzen Kazzen. Zeker, ehjo, als de schuur afbrandt, dan loopen de ratten, niet waar Kloemp. Moest ne mensch dan azoo liggen trachten naar die kiezing Kazzen. 't Is toch azoo, wordt er gezeid. Kloemp. Zwijg, 'k en kan die nie hooren zeggen, strooileeren toch of 'k maak mij kwaad, en als ik kwaad ben, da weet ge, dan ben ik kwaad! Da ne man da daar vier jaar ziet loopen, en dagge werkt en doet en u kwaad maakt om da ne gerla doen te gaan met de kiezing, en dat hem da nu nie meer en zou willen voorstellenDe wet moest da verbien, en de gendarms moesten hem doen voorstellen, watten, strooileeren toch Kazzen. Jommor, Kloemp, g'en weet het nie ik hoor hetluister hij en mag van den bis schop geen meetingen niemeer geven en daarom... Kloemp. Meetingen of geen meetingeu, hij moet hem voorstellen, da'k hem in 't kiesbiecht- stoelken kan een klasj draaien bij kan dat toch, strooileeren tocb I Kazzen. Jommer, ze willen hebben dat hij verbod gekregen heeft van den Bisschop van hem nog op rang te zetten. Kloemp. Ah dat ware eens wat anders, dat en wist ik niet, en 'k heb altijd d'euverheid geres- pekteerd... Strooileeren toch! ik zou hem anders pertan geern een klasj helpen geven hebben Frankrijk werd in 1870 ten bloede gegeeseld door do Bruisen, nu wordt het door zijne eigene kin deren verscheurd en naar den afgrond ge slepen. Keizer Napoleon III had in Juli 1870 zij ne troepen uit Romo teruggeroepen en tegeu zijne stellige belofte belofte den Paus en zijne eeu wenoude staten ten prooi overgelaten aan de Piemontése roovers, vooralge- gaan van de Garibaldisten, en op den zelfden oogenblik werd de eerste veld slag door de Franscheü verloren, en eenige weken later werd hij van zijn keizerrijk beroofd, gevangen genomen en in Ballingschap vervoerd naar Duitschland, waaruit hij, met toelating van zijnen overwinnaar, vertrok naar Engeland, om er gaan te sterven ver- weuscht van velen zijner gewezene on derdanen. Hij leefde toch lang genoeg, om 't be stier van Frankrijk in de handen te zien zijner vroegere tegenstrevers. Doch dezen hadden den moed niet van Napoleon's feilen te herstellen en de verplichtingen te hernemen der oudste dochter van onze Moeder de IIKerk. In plaats van zijne wonden te heejen door den godsdienst, werd het fransch republiek vijandig aan al wat katholiek is. Het hoofdbestuur viel allengskens in de handen van vrijmetselaars, de man nenkloosters werden uiteengejaagd, de vrouwenkloosters met onbetaalbare las ten overladen, de gasthuizen verwe reldlijkt, de echtscheidingen gemakke lijker gemaakt, de seminaristen tot den soldatendienst verplicht, het officieel onderwijs onzijdig verklaard, maar we zenlijk goddeloos en zedebedervend ge maakt. Terwijl die maatschappelijke schelm stukken bedreven wierden onder den kreet van den goddeloozen Gambetta Weg met den Katholieken Godsdienst vulden de afgeveerdigden Panamisten hunne zakken met 't geld der bedrogen Franschen uu staat dat ongelukkig land in rep en roer door de zaak Drey fus, en sedert verscheidene weken trachten Frankrijk's ontaarde zonen de eer van 't fransch leger in don persoon zijner bevelhebbers te bekladden het brievengeheim zelfs schijnt niet meer geëerbiedigd te zijn, en de bevolking van Frankrijk vermindert van jaar tot jaar ten gevolge der slechte zeden. On gelukkig land, waar is uw roem van voorheen Leest en verspreidt De Volksstem Op alle parochiën worden eer lijke Verkoopers gevraagd. Goede broodwinning verzekerd. Onze geburen van Holland" komen ons een goed voorbeeld te ge ven. Zij hebben eene wet voorgebracht, die den krijgsdienst slechts op eenen duur van 8 maanden kazernedienst be paalt. Het is lang genoeg dat iedereen weet dat hot niet noodig is 2, 3, ja zelfs 4 jaar eenen jongeling op te sluiten, om er eenen goeden soldaat van te maken. Zelfs in Frankrijk, een land dat zich alle dagen moet verwachten aan eenen oorlog, heeft men het volontariaat van een jaar ingericht en niemand klaagt, er over. Hier in ons land, na de 6 eerste maanden, is de teckuieke leeriug van den loteling voltrokken. Hoe kan het dan nog noodig zijn, hem nog 18 of meer maanden daar te houden? Wij verhopen dat dit goed voorbeeld van Holland voor onze wetgevers en on ze regeering vruchtbaar zal ziju, en bij heu het goed gedacht zal verwekken hen na te volgen. Ai v iraf 4>fc AVr>YW"> O M DOOR in I I -

De Volksstem | 1898 | | pagina 1